LEIDSCH DAGBLAD Ontslag voor ambtenaren "De Wilbert mag niemand ontslaan Israël vaagt hoofdkwartier El Fatach weg Spanning in Kaapstad Historisch? Gemeente Enschede stoot 270 arbeidsplaatsen af i/RIJDAG 17 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36525 Directeur G. Koopman Bureau Witte &nget 1 Adj -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Staking op komst in haven Gdansk GDANSK (UPI) - De havenar beiders in de Poolse stad Gdansk zullen op 23 juli voor onbeperkte tijd het werk neerleggen. Dit heeft het vrije vakverbond Solidariteit vandaag bekendgemaakt. Onderhandelingen tussen de havenarbeidrs die een ak koord met de regering willen over betere werkomstandig heden, zijn gisteren op niets uitgelopen. De 40.000 arbei ders leggen met hun actie een oproep naast zich neer van de leider van Solidariteit Lech Walesa om niet te staken. "Het zal een onbeperkte actie zijn die zal duren totdat een overeenkomst is bereikt" al dus de woordvoerder. (Zie ook pagina 9) Gewestelijk Arbeidsbureau geeft geen toestemming (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Het verpleegtehuis "De Wilbert" in Katwijk mag geen personeel ontslaan. Een ontslagaanvrage is door het ar beidsbureau niet goedgekeurd. Welke redenen aan dat besluit ten grondslag liggen wilde de di recteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Leiden niet kwijt, maar volgens de vakbond KABO/ABVA is in het ver pleegtehuis een ondeskundig personeelsbeleid gevoerd. Het ontslag was aangevraagd op grond van de personeelsnorm die door het centraal orgaan zie kenhuistarieven (COZ) is vastge steld. Die norm houdt in dat het personeelsbestand bestaat uit 60 procent leerling-ziekenverzor genden en 40 procent gediplo meerd personeel. van "De Wilbert" en het natuur lijk verloop daardoor achterwege bleef, groeide die verhouding scheef. De begroting voor perso neelslasten van het verpleegte huis was daar niet op afgestemd. Aanvankelijk zouden zelfs 19 man bij "De Wilbert" op straat komen te staan. Dat aantal liep uiteinde lijk terug naar 10 omdat de overi gen inmiddels toch elders een betrekking hadden gevonden. Volgens de vakbonden is er bij het verpleegtehuis sprake geweest van een slecht beleid "Op de nu ontstane situatie had tijdig moe ten worden ingespeeld. Het ver loop onder het personeel blijft de laatste tijd duidelijk achter "De Wilbert" heeft dat waarschijnlijk veel te laat ingezien" aldus de woordvoerder van de ABVA/KA BO F. Prein, directeur van "De Wil bert", is verbaasd over de beslis sing van het arbeidsbureau. "Dit had ik beslist niet verwacht". Hij blijft van mening dat het ver pleegtehuis tot de aanvraag was gedwongen. "Minder afgestu deerde leerlingen dan verwacht verlieten "De Wilbert". Er is nu een overschot aan gediplomeerd personeel. En dat past niet bin nen onze begroting". Er volgt nog een nader gesprek tussen De Wilbert en het arbeids bureau. In dat gesprek wil de di rectie van "De Wilbert" nog maals de beweegredenen voor de ontslagaanvraag kenbaar maken ENSCHEDE (GPD/ANP) - De gemeente Enschede wil de komende vijf jaar 210 van de in totaal 2500 arbeids plaatsen afstoten. Volgens het gemeentebestuur zijn de financiële problemen van de stad zo groot dat er vol gend jaar al 42 ambtenaren moeten verdwijnen, hetzij door ontslag of via een afvloeiingsregeling. tot 50 gemeenten in de proble- Israëlische soldaten demonteren een niet ontplofte granaat die vanuit Zuid-Libanon op Israël werd afgescho ten. Beschietingen over en weer in het grensgebied volgen elkaar op. TEL AVIV, BEIROET (AFP/UPI/Reuter) - De Is raëlische luchtmacht heeft vanochtend het hoofdkwartier van El Fa tach (de belangrijkste Pa lestijnse guerilla-organisa- Buien Af en toe zon en enkele buien, dat voor spelt het KNMI tot morgenavond. De temperatuur zal maximaal ongeveer 17 graden worden. De minimumtempe ratuur is ongeveer 11 graden, en er waait een vrij krachtige westelijke wind. Voor zondag en maandag ziet de ze verwachting er ongeveer hetzelfde uit. De verwachting tot morgenavond voor het buitenland: Britse eilanden: wisselend bewolkt, enkele buien, temperaturen van 15 tot 20 graden. West- en noordwest Europa, midden- Europa inclusief noord-Frankrijk, noord-Zwitserland en Tsjechoslowa- kije: in het algemeen veel bewolking en perioden met regen- en onweers buien, temperaturen van 15 tot 20 gra- Zuid-Europa, landen rond dc Middel landse Zee: overwegend zonnig en warm, temperatuur 25 tot 30 graden, hier en daar meer dan 35 graden. 18 juli: Zon op 5.41, onder 21.51 uur, maan op 22.44, onder 6.51 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.51 en 17.15 uur, laagwater om 0.49 en 13.00 uur. tie van de PLO) en van het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina (PLFP) in Beiroet vernietigd. De Israëlische vliegers heb ben hun doelen 'precies geraakt', aldus een leger communiqué. Het noorden van Israël is vanoch tend vanuit Zuid-Libanon ge bombardeerd. Kort daarop her vatte Israël zijn luchtaanvallen op belangrijke bruggen in Zuid- Libanon in een poging het door Palestijnen gecontroleerde ge bied te isoleren van de rest van het land. (zie ook pagina 9). De Israëlische luchtaanvallen van vandaag waren ook gericht tegen het Palestijnse vluchtelingen kamp aan de rand van Sidon. Er is melding gemaakt van enkele gewonden. Bij de Palestijnse raketaanval van morgen in het gebied van Kyriat Shmona werden volgens de le- gerradio twee mensen gewond. Meldingen van Palestijnen dat er intensieve troepenbewegingen tussen Israel en de door Israël gesteunde enclave van Libanese rechtse militieleden gaande wé ren, leidden tot de speculatie dat er een offensief van Israëlische grondtroepen zou kunnen wor den verwacht. Libanon besloot een spoedzitting van de Veiligheidsraad over de situatie in het zuiden van het land te vragen. Brood wordt zes cent duurder DEN HAAG (ANP) - Brood wordt maandag zes cent duurder. Dat heeft de Bak kerijstichting vanmorgen meegedeeld. Het goedkoop ste ongesneden brood gaat dan 1,59 kosten. De stijging van de broodprijs is het gevolg van de stijging van de maximumprijs die de producenten in rekening mogen brengen. Die prijs gaat met 4,8 cent omhoog. Volgens het ministerie van economische zaken komt die prijsstijging voor ruim de helft tegemoet aan de geste gen loonkosten. Voor een derde aan de prijsstijging van de grondstoffen en voor de rest aan stijging van de overige kosten, waaronder energie. Deze verhoging is de derde van dit jaar. In januari werd het brood vier cent duurder en in maart ging de brood prijs met drie cent omhoog. De bij de ABVA/KABO aangeslo ten ambtenaren van de gemeen te Enschede hebben veront waardigd gereageerd op de be-- zuinigingsplannen van hun werkgever. Zij zijn bereid om tegen de maatregel actie te voe ren en gaan het liefst samen "op de barricade", zo bleek gister avond op een spoedbijeenkomst van de ambtenarenbonden. Ook de Algemeen Christelijke Fe deratie van Overheidspersoneel (CFO) heeft de plannen woedend van de hand gewezen. Een woordvoerder van de CFO noemde het gisteren onverant woord dat de gemeente zo met haar ambtenaren omspringt van wege financieel "wanbeleid". Volgens de financieel deskundige A.C. Toet van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is Enschede niet de enige ge meente die diep in de schulden zit. "Ik kan u een hele rij gemeenten noemen die er niet in slagen hun begroting sluitend te maken, van klein tot groot. Amsterdam, Lei den, Groningen, Maastricht en zo kan ik nog wel een tijdje door gaan. In ons land zitten zo'n 40 De nieuwe Wasstraat is open Garage "Vlietwijk" v. Beethovenlaan NOTENTIPS 2.95 2.50 5.95 Deze fceslprijzen voo de opening van de NOTENBAR MN Voor zover bekend is het de eerste keer dat een gemeente op zo gro te schaal ambtenaren ontslaat. De ambtenaren die volgend jaar in Enschede moeten verdwijnen zijn vakleerkrachten lichamelij ke opvoeding en zwemonderwij zers. De totale bezuinigingsope ratie levert Enschede twaalf tot vijftien miljoen gulden op. Vol gend jaar wordt er al vier miljoen bezuinigd. Niettemin blijft er voor dat jaar een gat van twintig miljoen gulden op de begroting. Ook voor de jaren daarna ziet het er voor Enschede somber uit. De gemeente hoopt dan ook dat het tekort kan worden weggewerkt via een extra uilkering uit het ge meentefonds. Als de rijksbijdra ge tegenvalt, zal er volgens B en W een nog drastischer ingreep noodzakelijk zijn. Behalve in de personele sfeer heeft het gemeentebestuur ook op an dere gebieden bezuinigingen aangekondigd. Zo zal de voetbal club Twente de komende vijf jaar een kwart miljoen gulden minder subsidie krijgen en wor den culturele- en sportverenigin gen ook op andere manieren be last. De arbeidsplaatsen die de komen de vijf zullen worden afgestoten, zijn ondergebracht bij de sociale dienst (20), de openbare nutsbe drijven (50), openbare werken (42) en de centrale administratie (30). De ambtenaren die worden ontslagen zullen voorrang krij gen bij het vervullen van vacatu res op andere afdelingen, aldus B en W van Enschede Vanmiddag zouden de ambtena renbonden met het gemeentebe stuur gaan praten over de bezui nigingsplannen. Volgens dis trictsbestuurder H ten Brink van de ABVA/KABO zijn het personeel en de bonden door die plannen overvallen. Vorige weck vrijdag, toen dc bonden met B en W van Enschede om de tafel za ten, wees niets erop dat het ge meentebestuur met zulke drasti sche ingrepen te voorschijn zou komen, aldus Ten Brink Duizenden doden door overstroming PEKING (AP) - Grote overstro mingen in de dichtbevolkte Chi nese provincie Sitsjoean hebben aan zeker drieduizend mensen het leven gekost. Het aantal ge wonden ligt tussen de vijftig- en honderdduizend, terwijl het aan tal daklozen op vierhonderddui zend wordt geschat. De overstromingen zijn veroor zaakt door ongewoon hevige re gens. KAAPSTAD (Rcuter/DPA/UPI) - In Kaapstad is een gespannen si tuatie ontstaan, nadat de Zuid- afrikaanse politie gisteren meer dan duizend zwarten heeft gear resteerd in Nyanga, de zwarte voorstad van Kaapstad. De arres tanten zijn met vrachtwagens af gevoerd naar politiebureaus in de omgeving. Uit protest tegen de actie van de politie toog een honderdtal vrouwen, de mecsten met baby's op hun arm. naar het politiebureau om zichzelf aan te geven, nadat een grote menigte zwarten een tijdlang vergeefs op de vrijlating van hun vrienden of verwanten had gewacht. De arrestanten wordt ten laste ge legd dat ze langer dan dc toege stane 72 uur zonder verblijfsver gunning hebben doorgebracht op een braak liggend terrein tus sen Nyanga en Crossroads, een illegaal kamp waar naar schat ting 20.000 zwarten wonen. De regering wil Crossroads tegen de vlakte gooien om er een woon wijk voor blanken en mensen van gemengd bloed (te bouwen. Bij de actie, door een domince-gc tuige omschreven als een nauw gezette militaire operatie, zijn vooral vrouwen van zwarte ar beiders gearresteerd die zich zonder toestemming van de au toriteiten bij hun echtgenoten hebben vervoegd Daarmee heb ben ze de Zuidafnkaanse rassen wetten overtreden. n Zuid-Afnka moeten alle zwar ten een speciale vergunning heb ben om te werken en te wonen in een gebied buiten hun 'thuis land 22 PAGINA'S Kampeerellende aan de Rivièra Zetelverdeling nog steeds twistpunt Verrassende winst nieuwe Britse partij Van Gelder sluit fabriek in Renkum De resultaten van de tussentijdse verkie zing in het Britse Warrington kunnen wellicht historische betekenis hebben voor de toe komst van de Britse politieke ver houdingen, met name voor de twee politieke reuzen Labour en de Conservatieven. De nieuwe Sociaal-Democratische Partij behaalde namelijk 42 pro cent van de stemmen Dat bete kent dat de nieuwe partij een zeer goede kans maakt bij de volgen de landelijke verkiezingen in 1983 een absolute meerderheid in het Lagerhuis te verwerven en daarmee de Conservatieven en Labour te reduceren tot kleine partijen. De winst van de Sociaal Democrati sche Partij was zelfs hoger dan de meest optimistische opiniepei lingen voorspelden. Een deel is toe te schrijven aan de grote on vrede bij het Britse publiek over het beleid van de Conservatieve regering van Margaret Thatcher. Haar kandidaat kreeg dan ook slechts 7 procent van de stem men. Opvallend is hoe weinig de twee grote partijen doen om de op mars van de nieuwe partij - die een D'66-achtig karakter heeft - tegen te gaan. Wel hebben de twee grote partijen verklaard 'geschokt te zijn door de verkiezingsuitslag. ,De vraag is natuurlijk ook wat de twee reuzen kunnen uitrichten. Zowel Labour als de Conserva tieven zijn intern verdeelder dan ooit In de ministersploeg van Margaret Thatcher neemt het aantal dissidenten, dat haar mo netaire beleid zonder meer af wijst. eerder toe dan af Grote man op de achtergrond is oud-premier Edward Heath, die ironisch genoeg tijdens zijn pre mierschap hetzelfde beleid voor stond als zijn opvolgster, maar als gevolg van de beruchte mijn werkersstaking de verkiezingen verloor. Bij Labour is het niet anders Ook daar heerst malaise waar het gaat om de te volgen politieke koers. De nieuwe partijleider Mi chael Foot heeft de grootste moeite de eenheid - een histo risch probleem - binnen Labour te bewaren. Dat het wat rustiger lijkt binnen zijn partij heeft meer te maken met het feit dat de onbetwiste kam pioen van de linkervleugel, Tony Benn, uitgeschakeld is als gevolg van een langdurige ziekte, dan dat het werkelijk rustig is. Voorlopig lijken de twee politieke giganten te hopen op de niet te onderschatten effecten van het traditionele denken van de door snee-Brit bij algemene verkiezin gen Het is namelijk niet de eer ste keer dat een centrumpartij probeert de hegemonie van het oude tweepartijen-systeem te doorbreken De Britse liberalen zijn daar al jaren - tevergeefs - mee bezig Voornaamste struikelblok is steeds het door de Liberale Partij zo ge hate districtenstelsel, waardoor alle stemmen uitgebracht op de niet gekozen kandidaat voor het landelijk totaal waardeloos zijn Datzelfde effect zou nu wel eens negatief voor de twee grote partij en kunnen uitpakken LEIDSCH m DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén note - als oonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonder post tegel opst uren naar L eidsch Dagblad. A ntwoordnummer 1005O. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1