Winnen en Willems winnaar Feyenoord wacht nog op Jeliazkov een 'Net hielstuk tartaar Hinault: vier ton startgeld Dé Muynck en Criquielion missen beslissende slag Ruzie in Franse kamp over ploeg voor WK VRIJDAG 17 JULI 1981 V. d. Hoek: DV SAINT PRIEST (GPD) - Neder landse renners lijken er in deze Ronde van Frankrijk een ge woonte van te maken een duel met de bezemwagen uit te vech ten. Gisteren hoorden de Bra banders Jan Jonkers en Johnny Broers de ronkende motor van de laatste wagen uit de karavaan het laatste uur duidelijk achter zich. Het tweetal won het ge vecht en moest dus niet, nu Pa rijs 'binnen handbereik' ligt, naar huis. Jonkers, voorlaatste op bijna een kwartier van winnaar Willems, kampte gisteren met buikloop. „Ik had helemaal geen macht meer in mijn benen, maar dat zou op zich niet zo erg zijn ge weest. Ik kon namelijk redelijk mee in een groepje met Aad van den Hoek en zo was ik dus vast en zeker op tijd binnengekomen. Maar vijf en veertig kilometer voor het einde reed ik lek en ik moest vijf minuten op een nieuw wiel wachten. Dat kwam omdat de materiaalwagen achter mijn kamergenoot Mare Goossens, die trouwens nog heeft ven, reed" Jonkers kreeg in zijn achtervol ging gezelschap van zijn streek genoot Johnny Broers uit Sprun- del. „Ik heb een lekke band ge had en bovendien is er een trap per afgebroken", zei Broers. Hij Pal voor de bezemwagen ploetert Johnnie Broers voort. De zieke Nederlander kwam nog juist binnen de tijds- grens over de streep. moest overigens Jonkers losla ten („Ik kan toch moeilijk op hem wachten", verontschuldig de de renner uit oud-Gastel zich) en kwam net binnen de tijds- grens over de streep. „Het was voor mij een nieuwe ervaring, want ik had nog nooit voor de be zemwagen gereden". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Feyenoord is zon der Andreij Jeliazkov aan de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen begonnen. De pas 29 jaar geworden Bulgaar had eigenlijk dinsdag, toen de se lectie voor het eerst trainde, in Rotterdam moeten arriveren, maar voor hem zijn de noodzake lijke vergunningen nog altijd niet afgegeven „Zyn koffers staan gepakt in So fia", aldus directeur Peter Ste- phan gisteren. ..maar zijn zaak is nog in behandeling bij de minis teries van sociale zaken en justi tie. Vroeger gaf men een arbeids vergunning af en dan ging je om de hoek van de straat naar het politiebureau, waar je dan een verblijfsvergunning kreeg. Nu wil de ene instantie eerst de ver gunning van de andere instantie Aad van den Hoek had minder pro blemen, hoewel hij verbonden als een soldaat die van het front terugkeert in Saint-Priest arri veerde. „Ik heb geweldig afge zien en iedere spier in mijn li chaam deed pijn na die afschu welijke val van woensdag. Ik had het gevoel door de gehaktmolen te zijn gedraaid. Net een biefstuk tartaar". SAINT PRIEST (GPD) - Bernard Hinault, op weg naar zijn derde Tour de France-overwinning, gaat in de criteriums een start- geld ontvangen van 30.000 Fran se franc; bijna 15.000 gulden. Hij zal een uitgebreid programma gaan afwerken, maar neemt on danks de riante vergoedingen die de organisatoren voor zijn komst willen betalen een week vakantie. Dat is in de aanloop naar het wereldkampioenschap in Praag, waar hij op zondag 30 augustus zijn titel verdedigt. Als voorbereiding op het wereld kampioenschap onderbreekt Hi nault bovendien zijn criterium- programma voor een kleine etap pekoers, de vijfdaagse Ronde van Limousin. Al met al rijdt hij naar schatting dertig criteriums, wat hem in totaal ruim vier ton aan startgeld zal opleveren. Freddy Maertens, onvoorziene om standigheden daargelaten de ze kere winnaar van de groene trui (puntenklassement), moet het met wat minder doen: rond de 4000 gulden per koers. Dat bete kent echter toch een plaats op de top- 10-lijst van startgelden. Het is een gigantisch verschil met wat hij tot drie weken geleden per wedstrijd kon verdienen. Het uitblijven van prestaties haalde de marktwaarde van de eens zo vorstelijk betaalde Vlaming na melijk ver naar beneden; hij be landde op het niveau van de min deren uit het peloton: rond de 300 gulden. Maertens gaat maximaal profiteren van zijn nieuwe financile moge lijkheden. Hij zal elke dag een criterium rijden. zien. vandaar dit oponthoud". Stephan verwacht overigens wel dat de zaak snel rondkomt, waar na Jeliazkov zich bij de selectie kan voegen om zich voor te be reiden op het Feyenoord-toer nooi (31 juli en 2 augustus met Anderlecht, Dukla Praag en Cel tic) en de aanstaande competitie. Op Europees niveau kan Jeliazkov pas veel later zyn debuut maken voor de Rotterdammers. Aan het vorige seizoen hield hij een schorsing over van vyf duels, die Feyenoord destijds goed uit kwam (zijn club Slavia Sofia was door zijn absentie danig ver zwakt in het onderlinge treffen voor de Europa Cup II), maar die nu voor de Kuip-club zelf conse quenties heeft. Jeliazkov moet de eerste drie wedstrijden in de strijd om de UEFA Cup missen. En dat terwijl voor Feyenoord. de ervaring van Jeliazkov zo goed had kunnen gebruiken bij het bereiken van het doel dat door trainer Jezek is gesteld. „We moeten minstens de kwartfinale halen in het UEFA Cuptoer nooi", stelde de vorig seizoen zo omstreden oefenmeester, die gis teren naast Stephan zat alsof er niets was gebeurd rond zijn per soon. „En Jeliazkov hadden we daarbij goed kunnen gebruiken, want hij kan veel meer dan hij in Italië heeft laten zien. Maar ook zonder hem moeten we zover ko men. want dat is economisch voor de club uiterst belangrijk. Halen we dat niet. dan moeten we minstens de eindstrijd van het toernooi om de Nederlandse beker bereiken. In de competitie SAINT PRIEST (GPD) - Korte etappes zijn in deze Ronde van Frankrijk soms gevaarlij ker dan de op papier loodzware ritten. Dat bleek al in Nice, waar op de tweede dag onder andere Johan van de Velde en Fons de Wolf zich lieten verrassen. Maar ook gisteren tussen Veurey en Saint Priest waren er opnieuw slaapkoppen in het peloton. Niet alleen Van de Velde en De Wolf toonden zich erg hardleers, ook de Belgen Johan de Muynck en Claude Criquielion, die in het algemeen klassement hoog genoteerd stonden, gingen gran dioos in de fout. Zeventig kilo meter voor het slot van de door de Belg Daniël Willems gewon nen rit, werden ze het slachtof fer van een verslapte aandacht toen een groep van 26 renners, onder wie vrijwel alle kopstuk ken uit de rangschikking, er tus senuit kneep. „Je moet als je voor het klassement rijdt", betoogde Zoetemelk, „al tijd voorin zitten. Verrassingen mogen niet voorkomen en door constant op de eerste of tweede rij te fietsen zorg je er zelf voor dat het ook niet gebeurt". De Ne derlandse Tour-winnaar had er echter wel baat bij dat zijn con current De Muynck zat te suffen. Hetzelfde gold trouwens voor witte trui-drager Peter Winnen die naar een vijfde plaats steeg daar zijn naaste belager Criquie lion bijna vier minuten na de kopgroep in het peloton over de streep in Saint Priest ging. De cijfers van de 21e etappe. ETAPPE-UITSLAG: 1. Willems (Bel-Godefroot) 117,5 km. in 3 uur, 7 minuten en 2 seconden (met tijdsvergoeding 3.06.32), 2. Hinault (Fra- Guimard) 3.07.03 (met tijdsvergoeding 3.06.43), 3. Peeters (Bei-Post) 3.07.03 (met tijdsvergoeding 3. son (Aus-De Muer) 3.07.03, 5. Friou (Fra- Danguillaume), 6. Claes (Bel-Godef root), 7. Linard (Fra-De Muer), 8. Ber- naudeau (Fra-De Muer), 9. Nilsson (Zwe-Dt Kimpe), 10. Michaud (Fra-De Gribaldy), 11. Winnen (Ned-Godefroot), 12. Zoetemelk (Ned-Post), 13. Van Impe (Bel-Lauwers), 14 Marino Lejarreta (Soa-Perurena), 15. Alban (Fra-Crepel), 16. Belda (Spa-Carrasco), 17. De Gendt (Bel-Swerts), 18. Bazzo (Fra-Crepel), 19. Arbes (Fra-Guimard), 20. Legey (Fra-De Muer), 21. Laurent (Fra-De Muer), 22. Didier (Lux-Guimard), 23. Wilmann (Noo-De Kimpe), 24. De Rooy (Ned-Go defroot), 25. Gauthier (Fra-Danguillau- me), 26. Vanoverschelde (Fra-Crepel), allen in dezelfde tijd als Anderson: 3.07.03, 27. Pescheux (Fra-Crepel) 3.10.51, 31. Lubberding (Ned-Post). 41. Hoste (Bei-Post), 44. Knetemann (Ned- Post), 47. Kuiper (Ned-De Bruyne), 48. Stamsnijder (Ned-De Bruyne), 51. Van de Velde (Ned-Post), 89. Maertens (Bel- Driessens), 90. Pirard (Ned-Driessens), allen dezelfde tijd als Pescheux. 107 Van den Hoek (Ned-Post), 3.14.52, 119 Adn van Houwelingen dezelfde tijd, 122. Jonkers (Ned-Lauwers) 3.21.10.123. en laatste Broers (Ned-De Kimpe) 3.22.38. Opgegeven: Goossens (Bel-Lauwers). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Hinault (Fra-Guimard) 84 uur, 55 mi nuten en 45 seconden, 2. Van Impe (Bel- Lauwers) op 12 minuten en 32 secon den, 3. Alban (Fra-Crepel) op 13.50. 4. Zoetemelk (Ned-Post) op 15 21, 5. Win nen (Ned-Godefroot) op 16.33. 6 Ber naudeau (Fra-De Muer) op 18 59, 7. Nils- son (Zwe-De Kimpe) op 19 41. 8. De Muynck (Bel-De Kimpe) op 20 09. 9 Cri quielion (Bel-De Kimpe) op 22.49, 10. De Wolf (Bel-Swerts) op 25.36, 11. Paul Wel lens (Bel-Driessens) op 26.09. 12. Wil lems (Bel-Godefroot) op 27.35. 13 Mar tin (Fra-Danguillaume) op 27 55. 14 An derson (Aus-De Muer) op 28 00. 15 Mar tinez (Fra-Crepel) op 28 34. 16 Van de Velde (Ned-Post) op 29.15, 17. Schepers (Bel-De Bruyne) op 29.21, 18. Laurent (Fra-De Muer) op 30.38, 19. Tinazzi (Fra- De Gribaldy) op 31.27, 20. Rodriguez (Fra-Guimard) op 33.07, 21. Jones (GBr- De Kimpe) op 36.22, 22. Alberto Fernan dez (Spa-Perurena) 38.40. 23 Didier (Lux-Guimard) op 43.38, 24. Michaud (Fra-De Gribaldy) op 45.29, 25. Vanover- 53), 4. Ander- schelde (Fra-Crepel) op 47.06, 26. Ar- naud (Fra-Boishardy) op 47.25, 27. Kui per (Ned-De Bruyne) op 49.08. 28. Ver- linden (Bel-Driessens) op 49.23, 29. Üvion (Fra-Boishardy) op 50.17, 30. W>1- mann (Noo-Godefroot) op 51.11, 42. De Rooy (Ned-Godefroot) op 1.14 10, 52. Lubberding (Ned-Post) op 1.27 47. 62. Knetemann (Ned-Post) op 1.39.05, 67. Peeters (Bei-Post) op 1.41.20, 71. Maer tens (Bel-Driessens) op 1.44.26, 81. Adri van Houwelingen (Ned-Swerts) op 1.59.36, 84. Stamsnijder (Ned-De Bruy ne) op 1.59.59, 100. Hoste (Bei-Post) op 2.16.48. 101. Pirard (Ned-Driessens) op 2.16.59, 115. Broers (Ned-De Kimpe) op 2.49 16. 117. Van den Hoek (Ned-Post) op 3 00 06, 120. Jonkers (Ned-Lauwers) op 3.06.21,123. en laatste: Cueli (Spa-Pe- rurena) op 4.20.28. PUNTENKLASSEMENT (groene trui): 1. Maertens 393 pnt., 2. Tackaert 196 pnt., 3. Hinault 174 pnt4. Willems 159 pnt., 5. Pevenage 135 pnt., 11. Van de Velde 75 pnt. BERGKLASSEMENT (bolletjes trui): 1. Van Impe 274 pnt., 2. Hinault 215 pnt 3. Bernaudeau 158 pnt.. 4. Alban 134 pnt., 5 Nilsson 95 pnt.. 6 Winnen 70 pnt. JONGERENKLASSEMENT (witte trui): 1. Winnen, 2. Criquielion, 3. Anderson, 4 Rodriguez, 5. Jones. PLOEGENKLASSEMENT 21e etappe: 1 Ploeg Godefroot (Willems, Claes, Win nen en Wilmann) 12 uur 28 minuten en 11 seconden. 2. Ploeg De Muer 12 28.12, 3. Ploeg Crepel 12.32.00, 4. Ploeg Gui- mard dezelfde tijd, 5. Ploeg Post (Pee ters. Zoetemelk, Lubberding. Hoste) 12.35.48, 6. Ploeg Danguillaume dezelf- ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1. Ploeg De Muer 353 uur 50 minuten en 2 seconden, 2. Ploeg Guimard op 6 mi nuten en 26 seconden. 3 Ploeg Godef root op 24.26, 4. Ploeg De Kimpe op 37.55. 5 Ploeg Crepel op 43.29. 6 Ploeg De Gribaldy op 1.40.5, 7 Ploeg Post op 1.54.06. „Ik reed vandaag goed", lachte de winnaar van de rit naar Alpe d'Huez, „en de enige die mijn witte trui nu nog kan bedreigen is Jean-Ren Bernaudeau, maar hij staat twee en een halve mi nuut achter mij". De formatie van Winnen bewees gisteren zijn positie goed te kunnen verdedi gen. Maar liefst vijf renners wa ren in de kopgroep te vinden. Na zijn overwinning in Roubaix werd hij nu mede dankzij de aan wezigheid van zoveel helpers op nieuw in goede positie naar de eindstreep gebracht. „Maar ik heb ook wel een beetje geluk ge had", bekende hij, „want de Fransman Gauthier ging vier honderd meter voor de finish door een stuurfout de strobalen in. Vanoverschelde zat in zijn wiel en volgde hem. Daardoor kwam Hinault veel te vroeg op kop en trok hij voor mij de spurt aan. Eerlijk...ik heb nog nooit zo'n goede locomotief gehad" Het was de ontknoping van een rit die de onoplettendheid afstrafte. Na zo'n kleine 50 kilometer, op het onschuldig ogende pukkeltje Cote Saint André van de vierde categorie, brak het veld in stuk ken. De Muynck Criquielion, De Wolf, Van de Velde en nog enke le kla&ementsrenners misten de trein. Het tempo in die groep werd juist daardoor nog hoger opgejaagd, want hoe minder last posten er zijn in de strijd om de tweede en derde plaats hoe beter dat is. Zoetemelk ging onderweg zelfs nog op secondenroof. Tijdens de tussensprints, waarin bonifica- tie's te verdienen was, wierp de man die volgens een van zijn ploegmaats „zo rap als een slak is" zich met overgave in het ge vecht. Hij pakte zestien secon den tijdsvergoeding tegen Lu- cien van Impe (2e) acht en Ro bert Alban (3e) niets. Een zinloze krachtenverspilling met een achterstand van respec tievelijk anderhalve en drie mi nuten? „Helemaal niet", vond Zoetemelk. „Het zou voor die tweede en derde plaats best een kwestie van seconden kunnen worden en daarom moet je elke situatie aangrijpen om wat winst te boeken". Met meters voorsprong op Hinault wint Daniel Willems de etappe. Enkele kopstukken ontbraken gaan we mikken op een plaats bij de eerste dne. Als Feyenoord zyn we eenvoudig verplicht bete re resultaten te boeken en vooral aantrekkelijker voetbal te spelen dan vorig seizoen Feyenoord denkt dat ook te kun nen waarmaken met Jeliazkov en vooral met Van Hanegem, die "op het middenveld" moet zor gen voor meer kleur in de Kuip. Zijn rentree heeft de belangstel ling al in de voorbereidingsfase aangewakkerd Althans volgens Jezek („er zyn veel meer toe schouwers bij de trainingen dan vorig seizoen") en directeur Pe ter Stephan: „na zijn komst was er onmiddellijk een stijging merkbaar in de verkoop van het aantal seizoenkaarten". Daarbij gaat het niet om opzienba rende getallen, want tot nu zijn er 2200 van die jaarkaarten aan de man gebracht en de begroting is voorzichtig afgestemd op een toeschouwersaantal van 24.000 per wedstrijd. Met een groep van 24 contractspe lers heeft Feyenoord de selectie nog niet helemaal rond: over het aantrekken van Carlo van Tour van Excelsior beraadt de club zich nog (Stephan: „Dat is nog actueel") en Carlo de Leeuw heeft nog niet bijgetekend. Ste phan: „Hij wil in zyn contract een clausule laten opnemen met een maximum transfervergoe- dingssom van 250.000 gulden voor volgend jaar. Daar willen wij niet aan. want we willen De Leeuw niet missen. Wy hebben hem tenslotte zelf opgeleid en begeleid, dus zo'n clausule wil len we niet opnemen. Daar steekt het op Voor het overige zijn we druk doende om nog wat te laten gebeuren wat die selectie betreft". MVV MW heeft van de fiscus een voor lopige belastingaanslag van 800.000 gulden opgelegd gekre gen. De fiscale vordering werd opgelegd na een onderzoek dat zich uitstrekte over een periode van vijfjaar. De cluboekhouding gaf over die vijfjaar aan hand- en tekengelden en onkostenvergoe dingen een bedrag te zien van meer dan een miljoen gulden. Volgens voorzitter Max Tripels heeft MW geen ruimte om deze belastingaanslag te financiéren. "Van de zijde van de gemeente Maastricht", zei Tripels, "valt geen extra steun te verwachten" Hij voegde er aan toe dat MW zijn hoop heeft gericht op een be talingsregeling met termynen. Zo niet dan is de verkoop van een aantal spelers, of zelfs een faillissement, noodzakelijk. Welzl naar Valencia ALKMAAR (GPD) - Kurt Welzl zal komend seizoen uitkomen voor het Spaanse Valencia. AZ-pen- ningmeestcr Gerrit Peters be reikte gistermiddag overeen stemming met een bestuursdele- gatie van Valencia dat eerder al Ajacied Frans Arnesen aantrok. AZ ontvangt voor Welzl het nut onaanzienlijke bedrag van 1.2 miljoen gulden, in ieder geval heel wat aantrekkelyker dan de door Welzl aangekondigde arbi tragezaak bij de FIFA. omdat het bestuur van AZ hem verhinder de naar Valencia te vertrekken. AZ overweegt nu Renë van der Gijp (Sparta) of Michjel Valke (PSV) te benaderen. Amerikanen in Tour '82 SAINT-PRIEST (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis zal volgend jaar een Ameri kaanse profwielerformatie aan de Tour de France deel nemen. Dat heeft de World Tour Cycling (WTC). de Ame rikaanse organisatie die zich bezighoudt met promotie van de wielersport in dat land, gisteren bekend gemaakt. De namen van de renners in de nieuwe profploeg worden pas in november vrij gege ven. Volgens WTC zullen zo wel renners uit de Verenigde Staten als uit Europa deel gaan uitmaken van de ploeg en wordt deelgenomen aan wedstrijden in Europa en Noord-Amenka. RICHTING PAR'JS 18JULI-23eET ZOA» SAINT PRIEST (ANP) De mededeling van Bernard Hi- nalt, dat hij niet wenst dat Jean-Rcne Bernaudeau in de Franse ploeg voor het we reldkampioenschap op de weg in Praag wordt opgeno men, heeft een oorlogje doen ontstaan in de Franse wieler- w< n ld "Ik moet er geen mi ners bij hebben, die myn ploeg hebben verlaten", her haalde Bernard Hinault voor de start van de eenentwintig ste etappe van de ronde van Frankrijk. "Bernaudeau, Bossis en Chalmel worden niet opgesteld voor de WK" Deze drie renners ryden nu voor de ploeg van Maurice de Muer. De enige ploeg, die een aanval heeft gedaan op de heerschappy van de wereld kampioen De Muer is in woede ontstoken Wij heb ben op Hinault na de zes bes- ploeg Als Hinault op dit standpunt blijft staan, zal hy het in Tsjechoslowakije ook zonder de steun van Duclos- Lassalle, Laurent, Linard en Bourreau moeten doen en zal ik onze buitenlanders Jones, Millard. Anderson en Roche opdracht geven Hinault zo veel mogelyk tegen te werken. OAN GAAN WE V MAAK DE Mirt? overnachten koren op I IN PE CARAVAN V Krw DAN G£Z£ll/<5 tsy -EVE N 'N 5T CAAT JE OM -< ÖOEP 1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11