Zigeuners weer in Den Haag "Niet aannemen dat zigeuners statenloos zijn" Sexuele moraal van Nederlander vrijer Zwendel met vakantiehuisjes Petaio: "Deze mensen moeten papieren krijgen Geen extra politie in Amsterdam Rijksweg mag toch door natuurgebied Informateurs werken geschillen wereld uit UTRECHT (ANP) - De Ne derlander is sinds 1968 aanzienlijk vrijer gaan denken over sex. 'Vrijwel alles is gaan mogen', zei de socioloog prof. dr. G. Kooy gisteren bij de pre sentatie van de resultaten van een grootscheeps on derzoek naar sexualiteit in Nederland. Dat onderzoek, dat werd uitge voerd in opdracht van het week blad Nieuwe Revu, had ten doel een beeld te geven van de opvat tingen en gedragingen onder jon geren en volwassenen op het ge bied van sexualiteit. Een dergelijk onderzoek is in Ne derland voor het eerst in 1968 ge houden. Deze nieuwe represen tatieve steekproef, waarvan de resultaten gisteren bekend wer den gemaakt is vergelijkbaar met die van 1968. 'ooral voor vrouwen zijn de veran deringen in denken en doen in die dertien jaar groot geweest. Professor Kooy, die door de Nieuwe Revu is ingeschakeld. spreekt van een 'inhaaltendens'. In.1968 bleek dat de vrouw min der van sex afwist en daar afwij zender tegenover stond dan de man. Dit is niet langer zo. "De vrouw heeft zich sindsdien rela tief en vaak ook absoluut sneller ontwikkeld dan de man. Vooral de groep vrouwen tussen de 20 en 25 jaar is voor die algemene trend verantwoordelijk", aldus de onderzoekers. Opvallend is het dat, hoewel de op vattingen over sex drastisch zijn bijgesteld en de kennis erover duidelijk is toegenomen, het ge drag hierbij is "achtergebleven". Een voorbeeld hiervan geven de cijfers over "vreemd gaan". In to taal stelt 83 procent van de on dervraagden nooit sex te hebben met een ander dan de eigen part ner. In 1968 was dat getal zelfs iets lager, namelijk 81 procent. Gemiddeld vrijt de Nederlander nog steeds ongeveer twee keer per week, niet meer dan in 1968. Een duidelijke trend is ook het ver anderde profiel van de tieners. Zij v/eten meer en beginnen jon ger met sex dan in de jaren zes tig. Toen bleek dat jongeren op zijn vroegst op hun vijftiende jaar met elkaar naar bed gingen, nu is die leeftijd gezakt naar 13 jaar. Vrijen zonder geslachtsge meenschap begint zelfs al op elf jarige leeftijd. Hoewel jongeren eerder en vaker aan sex doen, geven ze te kennen wel behoefte te hebben aan een vaste relatie. Een sexuele relatie hoeft niet per se uit te lopen op een huwelijk. Sex met iemand voor wie je veel voelt, is voor 31,3 procent van de jongens en 33.6 procent van de meisjes accepta bel. Dertien jaar geleden wezen 40 procent van de jongens en 59 procent van de meisjes dit nog af. Onze ideeën over homofilie zijn. zo wijst het onderzoek uit, aanzien lijk veranderd. Van de Nederlan ders betitelt 43 procent homose- xualiteit als normaal en even goed als heterosexualiteit. In 1968 was dat nog slechts vijf pro cent. Nu vindt 87 procent van de bevolking dat homo's vrij moe ten zijn om te leven zoals zij dat willen, in het eerdere onderzoek kon nog maar 56 procent zich daarmee verenigen Vooral meis jes tussen de 16 en de 21 jaar zijn aanzienlijk toleranter geworden 77 procent van hen vindt homo- sexualiteit nu normaal, in 1968 nog maar 10 procent. Praten over sex is, ondanks de gro tere tolerantie, nog steeds een moeilijke zaak. Op de vraag of er thuis wel eens over sex gepraat wordt antwoordt nu 21 procent dat dit nooit voorkomt. In 1968 werd in 26 procent van de gezin nen nooit over sex gepraat Sexuele voorlichting is. nu het een vak op school is geworden, voor al afkomstig van het onderwijs. Dat geldt voor 35 procent van de jongeren. Nog maar 6 procent is voor sexuele voorlichting afhan kelijk van boeken en tijdschrif ten. Dertien jaar geleden was dat nog 23 procent. Moeders zijn dui delijk meer over sex gaan vertel len: 18 procent van de jongeren is door de moeder voorgelicht, tegen 9 procent in 1968 De vader komt aan de voorlichting hele maal niet meer te pas. vertelde hij zijn kinderen in 1968 nog in 1 procent van de gevallen over se xualiteit, dat cijfer is nu naar 0 gezakt. DEN HAAG (GPD) - Een deel van de groep van ongeveer 140 zigeuners, die dinsdagavond omstreeks negen uur het Gelderse plaatsje Didam had verlaten, is sinds gis teren, nadat zij aan de grens met België door de Belgi sche rijkswacht waren tegengehouden, weer terug op het Malieveld in Den Haag. Ze hebben uit humanitaire overwegingen van het Haagse gemeentebestuur toe stemming daar tot maandagmiddag 12.00 uur te blij ven. Wethouder en loco-burgemeester Vink van Den Haag heeft aan zi geunerleider Koko Petaio aange boden te bemiddelen tussen de zigeuners en het ministerie van justitie om een gesprek tot stand te brengen over een oplossing voor de nu al enkele weken sle pende zaak van de rondtrekken de en nergens geaccepteerde groep zigeuners. De groep was gisterochtend vroeg aangekomen bij de Nederlands- Belgische grensovergang Hazel- donk aan de E-10. De Belgische rijkswacht had de grensover gang echter met busjes geblok keerd en liet de groep niet door. Zigeunerleider Koko Petaio ver langde van de Belgische autori teiten een schriftelijke verkla ring dat de zigeuners niet wel kom zijn in België. Met zo'n ver klaring en een dergelijke van de Duitse justitie in de hand wil hij de Nederlandse autoriteiten voor het blok zetten. Volgens Petaio kunnen de zigeuners geen kant meer uit. Het ministerie van justitie is nog steeds van mening dat de groep het land uit moet. De zigeuners zelf willen in ons land geregi streerd worden en verlangen de B-(vreemdelingen)status. Zij wil len enige tijd in Nederland blij ven om, zoals zij zeggen, familie bezoeken te plegen. Paul van Eeuwijk van de vereni ging ROM, die zich inzet voor de zigeuners, heeft gisteren contact gezocht met burgemeester Van der Louw van Rotterdam en bur gemeester De Hondt van Hilva- renbeek. Hij wilde dat deze hun eerder dit jaar gedane beloften gestand doeii en de zigeuners zullen toelaten binnen hun ge meentegrenzen. Geen oplossing Zigeunerleider Petaio verklaarde gisteravond niets te voelen voor het voorstel van het D'66-Twee- de-Kamerlid Wessel-Tuinstra om zgn. vrijplaatsen in te stellen voor rondreizende zigeuners. Volgens Petaio vormen vrijplaat sen geen oplossing. „Deze men sen moeten papieren hebben waarmee zij van het ene land naar het andere kunnen reizen", benadrukt hij. De Raad van Eu ropa in Straatsburg houdt zich overigens al enige tijd bezig met deze problematiek. De groep zigeuners, bestaande uit ongeveer 25 gezinnen, was dins dagavond uit het Gelderse Di dam vertrokken nadat hun daar door justitie was meegedeeld dat zij het land zo spoedig mogelijk moesten verlaten. Via Velp en 's- Hertogenbosch bereikten ze de grensovergang Hazeldonk. De stoet auto's en caravans werd gescorteerd door auto's van de rijkspolitie. Afritten werden af gezet zodat de zigeuners geen kant uitkonden. Ongeveer 100 meter voor de grensovergang gingen de politiewagens de berm in en trok de stoet langzaam ver der. De zigeuners, blijkbaar niet van plan België binnen te rijden, gin gen stapvoets rijden en begon nen te toeteren en met hun lich ten te seinen. De Belgische rijks wacht reageerde daar razendsnel op en blokkeerde de weg. Wat er na volgde leek een herhaling van de gebeurtenissen in januari van dit jaar. Nerveuze politiemensen aan beide kanten van de grens, scheldende toeristen en vracht- wagenchauffeurs. Later werd op DEN HAAG (ANP| DEN HAAG Vertegenwoordigers van de politiebonden en burgemeester Polak van Amsterdam werden gisteren door minister Wiegel van binnenlandse zaken op zijn Haagse ministerie ontvangen om te praten over de werkdruk van de politie in Amsterdam. verzoek van de politie een rij baan vrijgemaakt zodat het ver keer vanuit Nederland weer Bel gië in kon. De zigeuners verdwe nen 's middags richting Den Haag. Kroon beslist: DEN HAAG (ANP) - Rijks weg 27, Breda-Hilversum, die voor een deel zal lopen over het landgoed en na tuurgebied Amelisweerd bij Utrecht, kan worden aangelegd. Een besluit van de gemeenteraad van Utrecht, dat bedoeld was om de noodzaak van de aanleg van de weg nog eens te bekijken, is door de Kroon vernietigd. „Van- WEERRAPPORTEN Amsterdam Rotterdam Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Madrid MaUorca Tel-Aviv Tunis bew. 20 14 0 20 14 0 32 22 0 19 13 01 geheel bew. zwaar bew. 21 14 licht bew. 26 13 bew. 16 12 bew. 19 12 23 13 35 18 30 16 30 24 - 17 uit ruimtelijk ordeningsstand punt zijn er geen belemmeringen meer om de noodzakelijke werk zaamheden voor de aanleg van de rijksweg te voltooien", aldus het ministerie van ruimtelijke or dening en volkshuisvesting gis teren in een mededeling. De Kroon, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde uitspraak, acht het besluit van de Utrechtse ge meenteraad in strijd met het al gemeen belang. De Kroon zegt dat aanleg van de weg op korte termijn noodzakelijk is in ver band met de onaanvaardbare verkeerssituatie en de toekom stige ontwikkelingen in de ver keersdrukte in hel betrokken ge bied. Vertraging in de aanleg van de weg zal gevaren met zich mee brengen voor de verkeersveilig heid. De overlast die bewoners langs de bestaande wegen onder vinden zal op niet aanvaardbare wijze toenemen, aldus de Kroon. Het raadsbesluit van Utrecht, dat al eerder was geschorst door de Kroon, was gebaseerd op sterk dalende verkeersprognoses. De vereniging vrienden van Amelis weerd liet vorige week al weten, dat de beslissing om de weg wel of niet aan te leggen niet moet worden genomen door een de missionair kabinet maar door de regering. Verhoging de sterkte van het Amster damse politiekorps is in de hui dige omstandigheden uitgeslo ten. Volgens minister Wiegel van binnenlandse zaken zal wel op langere termijn moeten worden bekeken of in de vier grote ste den door de bijzondere werksi tuatie uitbreiding noodzakelijk Wiegel zei dit gisteren na afloop van het overleg met de burge meester van Amsterdam (waar bij ook de politievakorganisaties aanwezig waren) over de moeilij ke werksituatie van de politie mensen in Amsterdam. De Am sterdamse politiebonden hebben zich onlangs uiterst verontwaar digd getoond dat er nog geen maatregelen genomen zijn om de werkdruk van de Amsterdamse politieman te verlichten. Begin mei brachten de bonden in samenwerking met de burge meester en de medezeggen schapscommissie van de ge meentepolitie van Amsterdam een rapport uit over de onaan vaardbaar hoog opgelope n werk druk van de politiemensen. Tijdens het overleg zegde Wiegel toe dat hij er voor zou ijveren dat de bijstand van de koninklijke marechaussee gehandhaafd blijft. Het verzoek van burge meester Polak om een hogere be loning voor het Amsterdamse politiepersoneel vond de minis ter een moeilijk punt. Wel ver klaarde hij de zaak te willen be spreken met de landelijke poli- tievakorganisatie. NIJMEGEN (ANP) - Na klachten van de echtgenotes van spelers is in de nacht van dinsdag op woensdag een illegaal casino op gerold in een kelder van een wo ning in Ulft. De twee organisato ren, de 30-jarige R.K. uit Ensche de en de 41-jarige M.M. uit Alme lo, zijn aangehouden. Het speel geld van ongeveer 600 gulden alsmede de vier speeltafels wer den in beslag genomen, aldus de rijkspolitie van Nijmegen. De deelnemers werden meegeno men naar het bureau, maar na verhoor weer vrijgelaten. Tussen D'66, PvdA en CDA DEN HAAG (ANP) - De informateurs De Koning. Lubbers en Van Thijn hebben de afgelopen dagen op diverse punten de geschillen tussen de PvdA, het CDA en D'66 over een toekomstig regeerakkoord uit de weg geruimd. De fractiespecialisten zouden het eens zijn geworden over zaken als onderwijs, volkshuisvesting en democratisering. Dat houdt in dat tenminste drie zeer omstreden zaken zijn geregeld In betrouwbare Haagse kringen werd bevestigd dat de PvdA in grote lij nen haar zin heeft gekregen met betrekking tot de nieuwe midden school in het voortgezet onderwijs. Ook de volkshuisvesting heeft tot voor kort tot scherpe tegenstellingen aanleiding gegeven tussen PvdA en CDA. In de verkiezingscampagne ontbrandde een verhitte discussie tussen CDA-lijsttrekker Van Agt en zijn PvdA-opponent Den Uyl over de beschuldiging van de PvdA dat het CDA zou streven naar grote huurverhogingen. Van Agt sprak deze opvatting krachtig tegen. Ook de aanpassings- en vergelijkingshuren voor stadsvernieuwingsgebieden gaven kort voor de verkiezingscam pagne in de Tweede Kamer aanleiding tot felle discussies tussen CDA- staatssecretaris Gerrit Brokx en PvdA-woordvoerder Van Dam. De democratisering van het particuliere initiatief is een zeer gevoelig punt in CDA-kring. Het CDA vreest dat de positie van welzijnsinstellin- gen op levensbeschouwelijke grondslag zal worden ondermijnd indien aan de eis tot inspraak van medewerkers en cliënten in het bestuur van deze instellingen geen paal en perk zal worden gesteld. Het feit dat over deze zaken afspraken zijn gemaakt tussen de fractiespe cialisten houdt niet in dat het overleg met dc informateurs nog deze week zal worden afgerond. Verwacht wordt dat pas in de loop van de volgende week de onderhandelaars van CDA. PvdA en D'66 zich bereid zullen verklaren om de nieuwe voorstellen van de informateurs - al dan niet aangepast - te verdedigen in de fracties. Woordvoerder van justitie: De ongeveer 180 zigeu ners, die nu al bijna een week van parkeer plaats naar parkeer plaats trekken op zoek naar een vaste stand plaats, hebben bij hun tot nu toe vruchteloze pogen een verblijfsver gunning in Nederland te verkrijgen waar schijnlijk het voor beeld van een andere groep zigeuners voor ogen. Die groep, groot, verkeerde in 1977 in een identieke situatie en kreeg te langen leste van het toenmalige kabinet de ver langde verblijfsvergunning. Volgens woordvoerder Hol- tus van het ministerie van justitie zit een dergelijke sou plesse er nu echter niet in. "Destijds is heel nadrukke lijk gesteld dat het om een eenmalige kabinetsbeslissing ging en dat er in de toekomst geen sprake meer zou zijn van dergelijke groepslegali- seringen. In dat standpunt is geen verandering gekomen. Van justitie zullen we dan ook absoluut geen verblijfs vergunning verstrekken. Bo vendien kunnen ze nergens terecht want geen enkele ge meente laat ze toe. Er is ons land voor groep geen standplaatsen vol". dergelijke ruimte. Alle zijn stamp- Drijfzand Waarmee de hoop van de zigeu ners dat ze hier kunnen blij ven op drijfzand lijkt geba seerd. De medewerking die ze eergisteren by registratie door de politie verleenden ten spijt. By die registratie (naam. geboortedatum, foto's en vingerafdrukken) konden of wilden ze geen deugdelijke papieren tonen. De heer Hol- tus:"We willen niet zonder meer aannemen dat die men sen statenloos zyn. Dat zou al te gemakkelijk zijn. Boven dien hebben wc in '77 ons les je geleerd. Toen kon men ook geen papieren tonen maar na derhand, na de legalisering, bleken sommigen opeens wel over de vereiste documenten te beschikken. Die gaan nu op vakantie naar de Balkan of waar ze ook vandaan ko men. Bovendien zijn ze hier toch ook op één of andere manier naartoe gekomen en als er een weg hier naar toe is dan is er ook een weg terug". Bij justitie en politie wordt ver moed dat de zigeuners uit Oost- en Zuid-Europa afkom stig zijn. Een verklaring van minister De Ruiter van justi tie dat zij niet in ons land kunnen blijven werd althans behalve in het Nederlands ook in het Italiaans, Joegosla- visch. Pools en Russisch voorgelezen. Volgens de heer Holtus is voor die talen geko zen omdat bij identificatie werd opgemerkt dat sommi gen die talen spraken of al thans de indruk werd verkre gen dat zy die talen konden verstaan. Ophef Waarom de zigeuners zich in ons land willen vestigen is de justitie-woordvocrder niet duidelijk. De zigeuners heb ben zelf als redenen opgege ven de bevolking in Neder land vriendelijk te vinden, hier over veel vrijheid te kun nen beschikken terwijl de aanwezigheid van werk en de goede sociale voorzieningen eveneens werden genoemd. Redenen die vaker by aan houding van illegalen op de proppen komen Holtus "Er is nu veel ophef rond die zi geuners omdat het hier om een grote groep gaat maar er worden wekelijks in Neder land honderden registraties uitgevoerd. Op grond van ar tikel 19 van de Vreemdelin genwet heeft de Vreemdelin genpolitie het recht om men sen staande te houden van wie wordt vermoed dat zy hier illegaal verblijven Ie dere individuele vreemdeling kan naar zijn papieren wor den gevraagd Heeft hij die niet dan moet hy het land uit En dat is nou ook precies wat er aan de hand is met de be wuste groep zigeuners" Overigens bestaan er wel een aantal mogelijkheden om in uitzonderlijke gevallen als nog een verblijfsvergunning te bemachtigen. Als men de status van politiek vluchte ling krijgt toegemeten is af gifte van een dergelijke ver gunning gebruikelijk terwyl daarnaast op humanitaire gronden ook nog wel eens een verblijfsvergunning wordt afgegeven. Dit laatste gebeurt via toekenning van de zogenaamde B-status Zigeunerleider Petaio heeft het ook over die B-status gehad maar volgens de heer Holtus is er by het ministerie van justitie nog geen aanvraag in die zin binnengekomen en acht hij dit trouwens ook vry zinloos omdat de B-status niet op de zigeuners van toe passing lykt. Vindingrijk De zigeuners moeten dus Ne derland verlaten maar de moeilijkheid is dat de West- duitse en Belgische autoritei ten ook niet van de komst van de zigeuners gediend zyn. Politie en douane waren er de afgelopen dagen als de kippen by om de groep bij de grenzen tegen te houden. Het is daarom de vraag of de zi geuners Nederland wel kun nen verlaten. De heer Holtus zegt dat de zi geuners vindingryk genoeg zijn om Nederland op indivi duele bai i te vertalen "Ze zijn hier per slot van reke ning ook niet als groep bin nengekomen Ik denk wel dat het een zaak van de lange adem wordt. Nou wordt er hier en daar wel gezegd dat het zo zielig is voor die men sen. dat het maar een gesol en gesleep is maar bedenk wel dat zy zichzelf in die positic- hebben gemanoeuvreerd of hebben laten manouvrcren. Het is hun eigen verantwoor delijkheid of de verantwoor delijkheid van hun voorlie den die bliksems goed weten wat het standpunt is van de Nederlandse overheid" BERT PAAUW Eis tegen makelaar: tweeëneenhalf jaar ARNHEM (GPD) - Voor de Arnhemse recht bank is gisteren na een twee dagen durend proces twee jaar en zes maanden geëist tegen makelaar Gerard G. (41) uit Heemstede. De man zou op grote schaal hebben gezwendeld met Spaanse vakantiehuisjes. De woningen, die in sommige gevallen met eens eigendom waren van G., werden vaak ettelijke keren verkocht aan argeloze Ncderlandsers, Duit sers, Belgen, Engelsen en Spanjaarden Bij dc justitie in Nederland zijn tot dusver zo'n 25 aangiften gedaan van gedupeerde kopers. In Spanje, waar tegen Gerard G. nog steeds een aanhoudingsbevel loopt, zijn k- r dertig aangiften geregistreerd. De totale schade zou ongeveer drie miljoen gulden belopen. De zaak kwam aan het licht toen een inwoner van Nijmegen argwaan kroegen bij de politie aangifte deed. Dc Nymegcnaar had aan Ge rard G. 50 000 gulden betaald voor een fraai zomerhuisje in Benidorm. De man had de vakantiewoning hoogstpersoon lijk bezich tigd. Voor het spotprijsje van 250 gulden werd de Nijmegenaar naar het zonovergoten Spanje gevlogen. Overdag werden huisjes bekeken, 's avonds was het feest met volop eten en drinken.Terug in Nederland wachtte dc koper echter tevergeefs maandenlang op het definitieve koopcontract. Gerard G. bleek onbereikbaar te zijn. Nadat de Nijmegenaar de politie had ingescha keld, stroomden de aangiften binnen. De kans is groot dat het aantal gedupeerden zeer omvangrijk is Maar omdat indertijd veel on roerend goed in Spanje werd aangekocht met zwart geld bestaat het vermoeden dat sommi gen geen aangifte hebben durven doen. Na dat twee Nederlandse rechercheurs in Span je hun onderzoek hadden afgerond, werd Ge rard G aangehouden Al tydens het voorarrest deed de advocaat van G pogingen zijn client vrij te krijgen, in af wachting van de rechtszitting De verzoeken werden niet ingewilligd. Justitie heeft name lijk het sterke vermoeden dat het verdwenen geld ergens veilig is opgeborgen. Gevreesd werd dat G. na zyn vrijlating zou vluchten. Ook gisteren vroeg verdediger mr A van Elk de Freese om onmiddellijke vrijlating Ook ditmaal volgde een afwijzende beslissin- g Onder de handelsnaam Micasa SL zou Gerard G. van I978af hebben gehandeld in vakantie huisjes. Officier mr 11 Smalburg zei niet de indruk te hebben dat dc onderneming direct al met criminele bedoelingen was opgezet. „Het is op een gegeven moment uit de hand gelopen en toen is het ene gat met het andere gevuld". De raadsman mr Van Elk de Freese meende dat er van de dagvaarding van zyn client niets klopte. „Hel bewijs voor verduistering is niet geleverd Mijn client is een commercieel ta lent, maar hy is helaas wat te enthousiast. Hy mist het zakelijk inzicht" Om die redenen liep het Spaanse avontuur verkeerd af. zo stelde de advocaat De rechtbank doet dins dag 28 juli uitspraak

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7