Uitstel kost Kania stemmen Spaans hof ondergraaft democratie FS: niet bemiddelen in Ulster Luxemburg in geweer tegen Europarlement Britse relschoppers naar militair kamp Pools partijcongres lost verkiezingsproblemen op Gierek en Babiuch uit partij Zakenbons Z.-Afrika: zet hervorming door Europese vredespoging inzake El Salvador PAGINA 6 BUITENLAND DONDERDAG 16 JULI 1981 DEN HAAG (ANP) Luxemburg zal het Europese parlement voor het Europese hof van justitie da gen. Dit heeft een woordvoerder van de Luxemburgse regering gisteren meegedeeld. Luxem burg wil de beslissing, verleden week door het parlement in ple naire zitting in Straatsburg geno men. om niet meer voor vergade ringen in Luxemburg bijeen te komen, aanvechten. Luxemburg heeft verleden jaar een nieuwe zittingszaal voor het parlement laten bouwen, die meer dan 100 miljoen gulden heeft gekost. De ze zaal is slechts vijf keer door het parlement gebruikt. De Luxemburgse regering vindt dat het Europarlement met zijn beslissing vorige week handelt tegen de oprichtingsverdragen van de EG. Deze verdragen leg gen de beslissing over de plaats van de zetel van de instellingen bij de regeringsleiders van de tien lidstaten. Een extra-argu ment voor de Luxemburgse re- gering is de uitspraak in Maas tricht - maart van dit jaar - van diezelfde regeringsleiders waar in zij besloten ten aanzien van de zetel van de instellingen de sta tus quo te handhaven. Luxem burg zegt nu dat hun hoofdstad als vergaderplaats deel uitmaakt van die status quo. In de 24-jarige geschiedenis van de gemeenschap is het de eerste maal dat het Europarlement wordt aangeklaagd voor het Eu ropese hof. Het 434 leden tellen de Europese parlement - sinds 1978 direct gekozen - besliste verleden week plenaire vergade ringen voorlopig alleen in het Franse Straatsburg te houden en commissie- en fractievergaderin gen in Brussel. Vroeger kwam het parlement afwisselend in Lu xemburg en Straatsburg bijeen. Het secretariaat-generaal van het parlement is in Luxemburg ge vestigd evenals de meeste perso neelsleden die door hun aantal en hun verhoudingsgewijs hoge salarissen uiterst belangrijk zijn voor de economie van het groot hertogdom. Eerder al dreigde de Luxemburgse premier Pierre Werner de finan ciële bijdrage van zijn land aan de begroting van de gemeen schap voor 1982 niet uit te beta len als het Europees parlement niet op zijn beslissing terug kwam. Het Nederlandse liberale lid van het Europese parlement. Hans Nord toonde zich gelukkig met de beslissing van de Luxem burgse regering de zaak nu voor het Europees gerechtshof te brengen. „Er ontstaat dan juridisch duide lijkheid over de vraag of het par lement het recht heeft zijn eigen werkplaats te bepalen. Is de be slissing negatief dan wordt de bal teruggespeeld naar de rege ringen van de lid-staten en zullen deze hun plicht moeten doen en eindelijk tot een keuze voor de vestigingsplaats moeten komen. Nord verbaasde zich een beetje over de opstelling die de Luxem burgse regering heeft gekozen: „We vergaderden toch in feite al lang niet meer in Luxemburg en dan komt een beroep op de sta tus quo wat erg laat. Bovendien was de kritiek op onze beslissing juist dat we toch blijven reizen". Een verbazing die werd gedeeld door Nederlandse christen-de mocraten en socialisten. Jean Penders (CDA) zei desgevraagd: „Luxemburg moet maar doen wat het niet laten kan". Hij ver wacht dat wanneer de beslissing van het hof negatief zou uitval len, het parlement zal aandrin gen op een wijziging van de ver dragen. Eisso Woltjer (PvdA) ge looft weinig in een veroordeling door het hof. „We hebben verle den week in Straatsburg alleen een oude beslissing om niet meer in Luxemburg te vergaderen, herbevestigd". (Van onze correspondent Anton Koene) WARSCHAU - Na urenlage beraadslagingen is er giste ren een oplossing te voorschijn gekomen voor de manier waarop de nieuwe Poolse partijsecretaris moet worden gekozen. Maar deze methode is voor de nog in functie zijnde partijsecretaris Stanislaw Kania, van wie voor het congres zonder meer werd aangenomen dat hij zou worden herkozen, bijzonder ongunstig. De kansen dat hij wordt herkozen zijn zelfs uitgesproken slecht. Verschillende factoren hebben in de strijd om de macht een rol ge speeld. Rivalen van Kania heb ben ingezien dat complicaties in de procedure in hun voordeel zijn omdat vele gedelegeerden, van wie een groot deel voor de eerste keer een partijcongres mee maakt, in de war zullen raken en hun stem op het beslissende mo ment niet op Kania uitbrenge- Uiteindelijk waren er gisteren voor de gedelegeerden twee keuzemo gelijkheden over: eerst de eerste secretaris door het hele congres te laten kiezen en op de tweede plaats het nieuwe Centrale Comi té De andere mogelijkheid was eerst het Centrale Comité te kie zen, dat een lijst van kandidaten aan het congres zou moeten voor leggen waaruit de eerste secreta ris zou moeten worden gekozen. Dat alles zou moeten gebeuren in twee geheime stemmingen. (In andere Oosteuropese landen kiest het gekozen Centrale Comi té uit haar midden de eerste.se cretaris en andere functionarisse- n). Op de eerste dag van het congres viel de keuze op de eerste moge lijkheid met een verschil van honderd stemmen Partijsecreta ris Kania tekende protest aan te gen de uitslag, omdat op het mo ment van de stemming honderd leden - het verschil bij de stem ming - bezig waren in commis sies, waarop de uitslag van de stemming werd geannuleerd. Gisteren begonnen de beraadsla gingen over de procedure op nieuw en werd opnieuw gekozen voor de eerste mogelijkheid. De Kania-aanhangers vrezen om meer dan één reden dat Kania door het protest en het verkregen uitstel zichzelf een slechte dienst heeft bewezen. Met name is de inhoud van de rede van Kania lang niet overal in goede aarde gevallen. Een aantal gedelegeerden was van oordeel dat Kania in zijn ope ningsrede bepaalde hervormin gen heeft gepresenteerd alsof zij al besloten waren, terwijl het con gres zich er nog niet over had uit gesproken. Daarop volgden in de loop van die dag toespraken van delegatieleiders van de War- schau-pactlanden waaruit steeds duidelijker werd dat het Kremlin weinig vertrouwen heeft in de fi guur van Kania. Nu al staat vast dat er voor de ver kiezing van de nieuwe partijse cretaris zes kandidaten zijn. Ka nia zelf, Olszowski, Grabsi, Fisz- bach, Rakowski en Zabinski. De strijd om de macht gaat uiteinde lijk waarschijnlijk tussen Kania, die vooral de laatste maanden po pulairder is geworden bij het Poolse volk en zijn conservatie- WARSCHAU (AP) - Het bui tengewone Poolse partijcon gres heeft gisteren de voor malige partijleider Edward Gierek en zes andere func tionarissen die sinds de sta kingsgolf van vorig jaar au gustus waren afgezet, ge royeerd als leden van de communistische partij. On der hen bevindt zich oud- premier Edward Babiuch. De afgevaardigden hoorden vice premier Mieczyslaw Rakowski waarschuwen dat het gevolg van het onder drukken van de arbeidson rust "een bloedbad, een na tionaal drama had kun nen zijn. Rakowski verweet de conser vatieven in de partij dat zij de noodzakelijke hervor mingen moeilijker hadden gemaakt door deze af te schilderen als concessies. ve, Moskou-getrouwe tegenstre ver Olszowski. Voor Kania tikt de tijd. Elke mi nuut vertraging in de verkiezing kost hem stemmen. Zijn gevoer de beleid wordt op het congres heftig gekritiseerd. De „haviken" laten geen mogelijkheid onbenut om Kania in diskrediet te brenge- Onder de gedelegeerden zou vol gens geruchten een kopie van een brief van de vroegere partijsecre taris Gomulka zijn verspreid, die in januari dit jaar zou zijn ge schreven en waarin Gomulka partijsecretaris Kania ervan be schuldigt de gewelddadige en bloedige onderdrukkingen tij dens de opstand in 1970 in Gdansk te hebben goedgekeurd. De verkiezingstrijd is er een die meedogenloos wordt gevoerd en waarbij elk middel lijkt te zijn toegestaan om het doel te berei ken. Het verschil tussen de aanhangers van Kania en die van Olszowski onder de afgevaardigden is zo ge ring dat enige tientallen stemmen van de 1964 genoeg zijn om Kania uit de steeds langer wordende rij van Poolse partijsecretarissen te laten verdwijnen. JOHANNESBURG (Reuter) De grootste Zuidafrikaanse zaken man, Harry Oppenheimer. heeft er gisteren bij de Zuidafrikaanse regering op aangedrongen door te gaan met het hervormen van het apartheidsbeleid. Het invoe ren van hervormingen biedt meer hoop voor de toekomst op langere termijn Het is echter bij na onvermijdelijk dat het op kor tere termijn zal leiden tot meer onrust, aldus Oppenheimer in zijn jaarlijkse verklaring als voorzitter van de "Anglo Ameri can Corporation". Hij herinnerde aan de beloften van zowel de Zuidafrikaanse rege ring als van de privé-sector van het economische leven iets aan de discriminatie te doen. Hij wees op de grote ongelijkheid in het onderwijssysteem en op het tekort aan geschoolde arbeiders, dat gevolgen begint te krijgen voor de produktie in met name afgelegen mijnen. Uit het toenemen van het aantal nict-officiële stakingen blijkt dat de zwarte arbeiders zich steeds bewuster worden van hun recht betrokken te worden bij. onder handelingen. Hij voorspelde dat in de komende jaren verschillen de vakbonden zullen opkomen. Economische groei en rassendis criminatie gaan niet samen, al dus Oppenheimer, en economi sche groei is een essentieel ele ment in het opbouwen van een vreedzame maatschappij. BCNN - Leden van de Socialistische Internationale zijn gisteren in het Westduitse Bonn bijeengekomen. Onder hen o.a. de voorzitter van de SPD, Willy Btandt, de Nederlandse PvdA-leider Joop den Uyl en de Israëlische oppositieleider Shimon Peres. LONDEN (UPI) De Britse auto riteiten hebben een niet meer ge bruikt militair kamp aangewe zen om er personen op te bren gen die in verband met de jong ste rellen in verscheidene Britse steden zijn veroordeeld. Minister van binnenlandse zaken William Whitelaw verklaarde dit gister avond in het lagerhuis, waar over de ongeregeldheden wordt gede batteerd. Het kamp ligt in Rolleston, in Mid- den-Engeland. De minister zei dat deze maatregel noodzakelijk was omdat de normale gevange-, nissen toch al overbevolkt zijn. Uitspraak zaak "lijk zonder handen" LANCASTER (Reutcr/UPI) - Vijf mannen zijn gisteren in Lancaster tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op een drugs handelaar. Deze zogenaamde zaak van "het lijk zonder han den" is een van de langdurig ste en kostbaarste processen ooit in Groot-Brittannië ge voerd. Slachtoffer van de moord was de 27-jarige Nicuwzeelander Martin Johnstone. Hij was lid van een drugssyndicaat dat werd geleid door zijn landge noot Terry Sinclair (36). Johnstone heeft het syndi caat bedrogen met een drugs- zwendel die Sinclair onge veer vier miljoen gulden kostte. Het lichaam van Johnstone werd 21 maanden geleden gevonden in een on dergelopen steengroeve. Om herkenning van het slachtof fer te voorkomen waren zijn handen van het lichaam ge hakt en was zijn gezicht met een hamer verminkt. Het drugssyndicaat, waarmee Sinclair naar verluidt 135 mil joen gulden heeft verdiend, strekte zich van Thailand tot de straten van Australië, Amerika en Europa. Sinclair is ook veroordeeld tot het betalen van de proceskos ten, die ruim vier miljoen gul den bedragen. Whitelaw deelde verder mee dat de politie geoefend zal worden in het gebruik van plastic kogels en dat zij tevens wordt uitgerust met traangas. Deze middelen zul len volgens de minister alleen in het uiterste geval gebruikt wor den. Hij zei dat de regering op dit moment nog niets voelt voor de vorming van speciale antiter reurbrigades, zoals die waarover verscheidene Europese landen beschikken. De woordvoerder van labour voor binnenlandse zaken oefende zware kritiek op deze maatrege len van de regering-Thatcher. Hij gaf toe dat de politie betere be scherming behoeft, maar hij zei dat zijn partij zich met kracht verzet tegen de invoering van uitrustingen en technieken die het publiek kunnen aantasten. Een andere labourafgevaardigde vroeg de minister hoe deze zou kunnen garanderen dat de nieu we middelen in de toekomst niet gebruikt zullen worden tegen stakers en vakbondsbetogingen. In de Londense wijk Brixton de den zich gisteravond opnieuw rellen voor. Enkele honderden jongelui, voor het merendeel zwarten, staken auto's in brand en wierpen barricades op. Zij zei den te protesteren tegen het op treden van de politie, die volgens hen bij huiszoekingen eerder op de dag een aantal woningen ern stig had beschadigd. De jongelui bekogelden de politie met benzinebommen en stenen. Daarbij werden twee politieman nen gewond, van wie één ernstig. Het was de eerste uitbarsting van nieuw straatgeweld sinds de nacht van maandag op dinsdag toen het na elf dagen van geweld dadigheden in verscheidene Britse steden eindelijk rustig leek te zijn geworden. BRUSSEL (AFP) - De christen-democraten in het Europees parlement hebben gisteren een beroep gedaan op de socialistische internationale, samen te zoeken naar een politieke oplossing in El Salvador. In een in Brussel uitgegeven communiqué vragen zij de socialisten te pleiten voor vrije verkiezingen in El Salvador indien de oppositiepartij en campagne kunnen voeren en hun kandidaten kunnen presenteren zonder dat hun leven gevaar loopt. In afwachting daarvan zou Europa zich moeten beperken tot het geven van humanitaire en economische hulp aan Mexico. Costa Rica, Panama en vooral de Verenigde Staten moeten aanmoedigen actief naar een vreedzame oplossing te streven. Onlangs bracht een delegatie van christendemocratische en socialisti sche Europarlementariërs een bezoek aan El Salvador. Op een perscon ferentie stelde de delegatie het Salvadonaanse leger verantwoordelijk voor de meeste politieke moorden in het land. Verschil van mening bestond er echter over het vermogen van de christendemocratische president. Napoleon Duarte, de crisis de baas te worden. Voor de socia listen is Duarte slechts een „kleine Pinochet". Vrijspraken na coup De laatste militair die nog in voorlopige hechtenis verbleef in verband met de ontdekking van een militaire putsch eind ju ni, commandant Sainz de Ynestrillas, is giste ren op vrije voeten ge steld. Ook deze duistere affaire waarbij militai ren betrokken zijn, loopt zodoende met een sisser af. De invloed van rechters uit de Francotijd is nog steeds zo groot dat toekomstige put- chisten eerder aangemoedigd dan afgeremd worden in hun plannen De affaire begon op 23 juni toen de Spaanse politie drie mili tairen (alsook een aantal bur gers) inrekende. Comman dant Sainz de Ynestrillas en twee kolonels, Sicre Canut en Garchitorena. De beschuldi ging tegen hen luidde, dat ze plannen hadden gesmeed om het koninklijk paleis te be stormen en extreem rechtse commando's wilden forme ren om via het creëren van po litieke chaos een interventie van het leger te provocere- Daags na de arrestatie besloot de militaire rechter evenwel het drietal plus een andere commandant, Campos Perez, die intussen eveneens was gearresteerd, weer in vrijheid te stellen wegens gebrek aan bewijs. Ten aanzien van com mandant Sainz de Ynestrillas nam het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken een ongekend ferme houding aan. Een directe confrontatie met de militaire autoriteiten riske rend, besloot minister van binnenlandse zaken Roson de anti-terroristenwet op Sainz de Ynestrillas van toepassing te verklaren. Het ongehoorde feit dat een mi litair aan de burgerlijke auto riteiten werd onderworpen en openlijk gelijk gesteld werd met een terrorist veroorzaak te hevig gemor in extreem rechtse legerkringen. Op 6 ju li evenwel besloot de burger lijke rechter commandant Sainz de Ynestrillas vrij te la ten. Het Openbaar Ministerie tekende beroep aan tegen dat besluit, dat gisteren door de rechter werd afgewezen. De politie had uitvoerig bewijs materiaal overlegd van bij eenkomsten in Madrid, waar bij Sainz de Ynestrillas aan wezig was geweest. Uit dat materiaal (onder andere ge sprekken, afgeluisterd met ultra-moderne afluisterappa ratuur) was gebleken dat Sainz de Ynestrillas een com mando van 50 extreem-recht se militanten had willen for meren en instrueren, en on der leiding had willen plaat sen van een onbekende gene raal. Die bewijzen achtte rechter Va- ron Cobos onvoldoende, te meer daar diverse gearres teerde burgers hun beschul digingen tegen de complotte rende commandant bij latere verhoren introkken of wijzig den. Onder meer door te ver klaren dat ze niet veel waarde hadden gehecht aan de voor stellen van Sainz de Ynestril las. De vrijlating van Sainz de Yne strillas is de tweede tegenslag die de regering in enkele da gen tijd lijdt. Dinsdag besloot de speciale rechter die de rechtzaak tegen de daders van de mislukte staatsgreep van 23 februari leidt, dat de Guardia Civil-agenten van la gere rang, die aan de bezet ting van het parlement - al dan niet onder valse voor wendsels - hadden deelgeno men, niet zullen worden ver volgd. Eerder had minister van defensie Oliart het Open baar Ministerie uitdrukkelijk opgedragen wel vervolging tegen deze leden van de Guar dia Civil in te stellen. Die twee politieke nederlagen van de Spaanse regering op rij benadrukken eigenlijk nog eens extra de feitelijke on macht van de Spaanse rege ring. Onmacht die groten deels voortvloeit uit nalatig heid van de vorige regerin gen, om zowel het leger als de rechterlijke macht te demo cratiseren. De rechter bijvoorbeeld die commandant Sainz de Yne strillas, in weerwil van onom stotelijk bewijsmateriaal, op vrije voeten heeft gelaten, is de magistraat Varon Cobos. Deze rechter maakt deel uit van de oude garde en heeft zich in de afgelopen jaren on derscheiden door een aantal besluiten, die altijd uitvielen in het voordeel van de aan hangers van het voormalige Franco-regime. Een protest van 90 advocaten tegen functionarissen van de strafgevangenis van Herrera de la Mancha (ook wel het Spaanse Stammheim ge noemd) wegens ernstige mis handeling van gevangenen, vond bij rechter Varon Cobos geen enkel gehoor. Naar aan leiding van de moord op een studente, Yolanda Gonzalez begin februari vorig jaar, wei gerde de rechter de aanstich ter tot die moord te vervolgen. Ondanks dat zelfs de toenma lige minister van binnenland se zaken bevestigd had in het parlement wie er achter deze moord stak. De betrokkene bleek namelijk een vooraan staand lid te zijn van de ex treem rechtse partij Fuerza Nueva (Nieuwe Kracht). Weinig anders ligt het in de rechtzaak rond de mislukte staatsgreep van 23 februari rond de bezetting van het par lement. De .rechter die de la gere Guardi Civil-mensen van vervolging heeft uitgesloten en nu beslist over acceptatie of afwijzing van het bewijs materiaal is generaal Jose de Diego Lopez. Deze is geruime tijd hoofd geweest van de Spaanse veiligheidsdienst in de Franco-tijd en chef van de politie in Barcelona. Daar on derscheidde hij zich door zijn uitzonderlijk harde optreden tegen andersdenkenden en manifestanten. Met de rechters en militairen van de oude garde op sleutel posities is het zeker niet uitge sloten dat de hoofdfiguren van de mislukte staatsgreep, zoals luitenant-kolonel Tejero (de leider van de bezetting van het parlement) en luite nant-generaal Milans del Bosch (die de militaire uitzon deringstoestand in Valencia uitriep op 23 februari) uitein delijk eveneens op clementie van hun rechters kunnen re kenen en er met minimale straffen vanaf komen. Maar wellicht een nog groter ri sico voor de Spaanse demo cratie ligt besloten in het feit, dat potentiële putchisten door clementie en betrekke lijke straffeloosheid als het ware uitgenodigd worden om hun complotterende activitei ten onvervaard voort te zette- GERRIT JAN HOEK WASHINGTON (Reuter/AFP) - De Verenigde Staten zijn niet van plan betrokken te raken in het Noordierse conflict. Ameri kaanse functionarissen verklaar den dit gisteren na een verzoek van de Ierse republiek aan presi dent Ronald Reagan zijn bemid deling te verlenen opdat een ein de komt aan de hongerstakin gen. die al aan zes Ira-gevange- nen het leven hebben gekost. Ierse premier Fitzge rald hoopte kennelijk dat Rea gan, zelf van Ierse afkomst, op z'n minst op onofficiële wijze zou proberen de Britse regering tot een soepelere houding te bewe gen jegens de eisen van de Ira- gevangenen in Belfast. Reagan heeft al na de dood van de eerste hongerstaker Bobby Sands uit drukking gegeven aan zijn „diep gaande onthutsing" over de cri sis in de Britse provincie. Sinds het mislukken van de be middelingspoging van de Ierse commissie voor recht en vrede een week geleden heeft de rege ring in Dublin haar afwachtende houding opgegeven en Londen tot meer soepelheid in de kwes tie opgeroepen. Drie gemaskerde Ira-leden hebben gisteren boven het graf van de zesde hongerstaker Martin Hur- son saluutschoten afgevuurd. Meer dan 5.000 opeengepakte mensen op de begraafplaats juichten luid toen zij de schoten hoorden. De begrafenis van Hurson vond plaats temidden van geweldda digheden in Noord-Ierland. Sympathisanten vielen met ben zinebommen twee politiebu- reau's in het westen van Belfast aan waarop de politie met plastic kogels de menigten verdreef

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6