Hl Woningbouw op plek Overdekte begint direct na vakantie Bouw premiewoningen ligt praktisch stil Universiteit krijgt nieuwe sUidierichting WORDT DE KONINGIN Amerikaanse muzikanten bij Airrail Cijfers van CBS Politie grijpt vier illegalen Bezwaren tegen plannen gemeente met Hogewoerd Te dronken om te blazen Leidse stadsrubriek ECHT WEL ZOGOED BESCHERMD? iJtÉJBCpi* DONDERDAG 16 JULI 1981 LEIDEN LEIDEN - De Amerikaanse "All Student Band and Chorus" heeft gisteren opgetreden op de Airrail tentoonstelling in de Ton Menkenhal. Het orkest en koor bestaat uit ruim 75 le den. Naast afzonderlijk op treden van het orkest zongen de koorleden liedjes uit de musical Oliver en brachten ze verschillende Amerikaanse folk songs en spirituals ten gehore. DEN HAAG/LEIDEN - De bouw van premiewoningen in Leiden ligt zo goed als stil. Er was in de eerste vijf maanden van dit jaar slechts één premiewoning in uit voering. Vorig jaar waren dat er nog 515. Het aantal woningwetwoningen dat wordt gebouwd neemt daar entegen toe. Het aantal wonin gen dat in totaal werd voltooid is met negentig teruggelopen ten opzichte van de eerste vgf maanden vorig jaar. Dit büjkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Den Haag Uit die cijfers blijkt onder meer dat er in deze eerste LEIDEN - Onmiddellijk na de bouwvak wil de gemeente begin nen met de bouw van woningen op de plaats van de voormalige Overdekte aan de Haarlemmer straat. Met de sloop van café-res taurant 't Kabinet, dat eveneens moet wijken voor het bouwplan, is reeds begonnen. Op de plaats van de voormalige kerk, later dienst doend als LEIDEN - Vier Chinezen die sind vorig jaar illegaal in Leiden ver bleven moeten op last van de rechter morgen terugkeren naar hun eigen land. De Chinezen va riërend in de leeftijd van 19 tot 21 jaar wilden in Leiden theologie studeren. Echter de benodigde middelen, papieren en vooroplei ding ontbraken. In mei 1981 werd beslist dat ze niet voor een verblijfsvergunning in aanmerking kwamen. Een maand kregen ze vervolgens de t.jjd om ons land te verlaten. zwembad en in heel Leiden be kend als De Overdekte, worden 24 woningen in de sociale sector (woningwetwoningen) gebouwd. Het ontwerp is van het Haagse bureau Merthens en Van Veldho- De appartementen worden ge bouwd in opdracht van woning bouwvereniging De Eendracht. Zij zijn toegewezen aan Leidse woningzoekenden. De toekom stige huren liggen rond de vijf honderd gulden. Tegen het bouwplan van de ge meente werd bezwaar gemaakt door winkeliers uit de buurt. De winkeliers noemden woning bouw op deze plek een aantas ting van de winkelfunctie van de Haarlemmerstraat. Zij pleitten voor het opnemen van winkels in het plan. Ook maakten zij er bezwaar tegen dat in het bouwplan niet was voorzien in parkeergelegenheid. Er zouden in totaal zestien par keerplaatsen moeten worden ge schapen. Voor elke drie huizen twee. De Raad i State 5 op 18 r LEIDEN - De Leidse universiteit krijgt er aankomend studiejaar een nieuwe studierichting bij. Met de stormachtige opkomst en ontwikkeling van de computer is een nieuw gebied van weten schap ontstaan: de informatica. Deze nieuwe tak van wetenschap houdt zich bezig met de theoreti sche en praktische aspecten van de verwerking van informatie met behulp van computers en andere programmeerbare appa raten. Binnen de studierichting informa tica zijn drie afstudeerrichtin gen: theoretisch informatica, toe gepaste wiskundige informatica en medische informatica. De Leidse universiteit kan 45 stu denten plaatsen en zal nauw sa menwerken met de Technische Hogeschool in Delft, waar negen tig studenten kunnen worden opgeleid. "Dat samenwerkingsverband komt de opleiding ten goede", zegt dr. A.A. Verrijn Stuart, hoogleraar in de informatica. "We lopen hier in vergelijking met andere landen tien jaar ach ter. We hebben een enorme ach terstand, terwijl de automatise ring in bedrijven een geweldige vlucht neemt. Buitenlandse krachten worden er nu aange trokken om deze projecten te ontwikkelen en te begeleiden. Er is hier in Nederland nog altijd de neiging om mensen die met een computer bezig zijn als hobbyis ten te beschouwen". De toekomst voor afgestudeerden in deze studierichting ziet Ver rijn Stuart zonder meer zonnig. Gedecideerd zegt hij: "Werkloos heid in dit vak bestaat gewoon niet. Er zijn banen te over. De in formaticus zal men tegenkomen in automatiseringsfuncties en ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATIE ju» voor hel hele gezin u» [6. Iedere 250ste bezoeker |1f gratis rondvlucht met NLM City hopper Menkenhal Vondellaan 41 Leiderv dagelijks geopend 10.0018 0( zon. 1200-18-00 van dit jaar de bezwaren van de winkeliers van de hand. De argu menten van de gemeente wogen voor de Raad van State het zwaarst. De gemeente voerde on der meer aan dat vertraging van de bouw zou leiden tot hogere kosten en dus tot een hogere huurprijs. Het voormalige ketelhuis van het zwembad, enkele monumentale panden aan de Oude Vest, wordt ingrijpend gerenoveerd en geres taureerd. De werkzaamheden daaraan zijn al in een vergevor derd stadium. de Haarlemmer maanden van '81 in Leiden niet meer is begonnen met de bouw van premiewoningen. Wel werd er in die periode een be gin gemaakt met de bouw van 92 woningwetwoningen en één vrije sectorwoning Vorig jaar la gen die cijfers duidelijk anders. Toen werd er nog een begin ge maakt met de bouw van 213 pre miewoningen en 56 woningwet woningen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek tekent by de cijfers aan dat het „momentopnamen" zgn. Het aantal voltooide woningen be droeg in de eerste vijf maanden 183. Daarvan zijn 64 woningwet woningen, 90 premiewoningen en 29 vrije sectorwoningen. Vo rig jaar waren die cijfers resp. 0. 172 en 101, totaal 273 woningen In uitvoering in Leiden zijn nu 226 woningen waarvan 182 woning wetwoningen, 43 vrije sectorwo ningen en één premiewoning Uit de cijfers blijkt dat de uitvoe ring van het aantal woningwet woningen een grote vlucht heeft genomen In de eerste vgf maan den van '80 was er niet één in uit voering. In totaal waren er in de eerste zes maanden van het vorige jaar 716 woningen in uitvoering waaron der 201 vrge-sector- en 515 pre miewoningen. Dat laatste cijfer komt grotendeels voor rekening van de nieuwbouwwijken Kop- jjelstein en De Boekhorst Voltooid Voltooid werden er in de eerste vijf maanden van dit jaar 183 huizen. Daarvan zijn 64 woningwetwo ningen, 90 premie- en 29 vrge- sectorwoningen. Vorig jaar lag het cijfer over dezelfde periode resp. op 0, 172 en 101. LEIDEN - De winkcliersverenigng het Leids City Centrum heeft bezwaar ge maakt tegen de plannen van de gemeente met de Verversbuurt en de wijk Hoge woerd. Zo is onder meer de daarin voor gestelde afsluiting van de Zijlpoort bij de winkeliers in het verkeerde keelgat ge schoten. Zij hebben hun bezwaren ken baar gemaakt aan de Leidse gemeente raad. De Zijlpoort afsluiten voor het doorgaand autoverkeer (vanuit de stad) ziet het Leids City Centrum als de doodsteek voor een goede verkeersafwikkeling. De vereniging kan het argument van de ge meente, dat de Verversbrug en Heren- poortbrug de verkeersstroom wel kun nen opvangen, niet beamen. Die zullen volgens de winkeliers al teveel belast worden door de voorgenomen afsluiting de Warmonderbrug. Het voorontwerp-bestemmingsplan Hoge woerd stuit bij de winkeliersvereniging op bezwaren omdat dit plan nog maar weinig ruimte zou bieden aan een econo misch verantwoorde bedrijfsvoering. Slechts vier panden in de buurt mogen van woonruimte worden veranderd in winkelruimte; er worden beperkingen gesteld aan het uitbreiden van bedrijven; winkels en bedrijven worden weebe- stemd en geconcentreerd rond bepaalde gebieden. Overbodig vinden de winkeliers het dat er twee fiets- en voetgangersbruggen zijn gepland over de Nieuwe Rijn. Zij vinden de drie aanwezige bruggen voldoende en de aanleg van nog twee bruggetjes zou het stadsbeeld geen goed doen. Volgens het Leids City Centrum kan Leiden het geld beter aan andere projecten besteden. beleidsfuncties bij overheid, be drijfsleven en industrie. Het is overigens niet de bedoeling dat deze mensen computerprogram ma's gaan maken. Daar hebben we de programmeurs voor. Tot de taak van de wetenschapper in de informetica behoort onder meer het ontwerpen van infor matiesystemen en het onderzoe ken van informatiebehoeften". Ook zijn er mogelijkheden als docent bij het hoger beroepson derwijs in de informatica of als docent bij het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs. Een greep uit het vakkenpakket van de vier jaar durende studie: compileerconstructie, patroon herkenning, kunstmatige intelli gentie, formule manipulatiein- formatica en samenleving. Ver- rijn Stuart hamert er bij het laat ste vak op dat de studie van de maatschappelijke gevolgen van het gebruik en de toepassingen van de computer in de informati caopleiding een belangrijke plaats inneemt. "We willen be slist geen informatica-robots af leveren". De studierichting informatica zal worden ondergebracht bij de subfaculteit wiskunde. Verrijn Stuart: "Een centraal thema in de informatica is namelijk het ontwerpen en bestuderen van al goritmes (bepaalde wiskundige, rekenmethode). Vandaar dat de informatica een wetenschapsge bied is met een sterk wiskundig karakter". Als uitvloeisel van het samenwer kingsverband met de Techni sche Hogeschool in Delft en de Erasmus Universiteit in Rotter dam zal er over enkele maanden een boekje verschijnen over de mogelijkheden voor het nieuwr vak informatica. LEIDEN - Het rijgedrag van een 51-jarige bestuurder uit Leider dorp was gisternacht van dien aard dat een politie-agent de man in de Korenvaarstraat aanhield. De Leiderdorper bleek toen zo dronken te zijn dat hij niet eens meer in staat was om te blazen. Op het bureau heeft hij zijn roes uitgeslapen en is na verhoor zijn rijbewijs voorlopig ingetrokken. Dit kon omdat de Leiderdorper al meermalen wegen dronken schap is aangehouden. door René van der Velden Jaap Visser Dubbelgangers Een heerlijk blad. Story. Het is dat we niet elke week naar de kapper gaan... Maar goed, in de Story van de vorige week stond ze weer: koningin Bea trix, onze vorstin. Mooie fo to's van haar bezoek aan Lei den, meer dan een maand ge leden. Story roept ons op de vrolijke foto's van Beatrix eens goed te bekijken. "Dan zult u on getwijfeld tot dezelfde slot som komen als de bescher mers van onze koninklijke fa milie. Iemand die echt kwaad wil, kan een verschrikkelijk onheil stichten. Het enige, dat hij of zij behoeft te doen, is zich te mengen tussen de mensen, met wie onze vorstin zo hartelijk praat". Omdat Beatrix, zo schrijft Sto ry, ervan overtuigd is dat haar contacten met de bevol king echt noodzakelijk zijn, besloot de recherche om de koningin voortaan niet meer uit te laten gaan zonder een leger van minstens vijftien lijfwachten. "Op bijgaande foto's ziet u de rechercheurs van Beatrix in hun lange re genjassen. Het was maar goed dat zij aanwezig waren". Het staat allemaal te lezen in de Story van vorige week. Inderdaad herkennen we op de foto verschillende zware jon gens in het kielzog van Bea trix. Terwijl onze vorstin de Dullebrug overschrijdt, loopt pal naast haar Cees Goekoop met zijn lange jas (beter be kend als burgemeester van Leiden). Nog zo'n body-buil- der is Cees Waal (die zich meestal incognito uitgeeft voor wethouder van ruimte lijke ordening), vlak achter Beatrix om haar zo goed mo gelijk te beschermen. En ach ter een drietal rechercheurs met de overbekende witte, grijze en zwarte regenjas, zien we agent 014: Wim Eg- genkamp - vermoedelijk met valse baard - die blijkbaar als binnenstadsambtcnaar niet genoeg verdient. Helemaal links ontwaren we ook Cees Hugens in zijn grijze regen jas. Deze beweert als recla mejongen op het stadhuis zijn brood te verdienen Ja, ja, we hebben het altijd al wel gedacht van karate-Cees. "Zo'n bescherming is natuur lijk erg duur. Het bezoek aan Leiden alleen al kostte zo'n zeventienduizend gulden" Dankzij Story weten we waarom. "Wordt de koningin echt wel zo goed beschermd?" vroeg het weekblad Story zich vorige week in een oplage van ruim 600.000 exemplaren af. Koningin VW-directeur R. Dekker hoeft dit jaar de paraplu niet op te houden voor de Haagse ro- zenkoningin. Zij slaat dit jaar Leiden over De miss kwam traditioneel elk jaar m juli naar Leiden maar vooral vo rig jaar - toen de halve mark- tenroute open lag - was zij de winkeliers een doom in het oog. De Leidse winkeliers hebben helemaal geen be hoefte aan een koningin die hun publiek rozen geeft en uitlegt dat winkelen in de Haagse binnenstad dubbel zo leuk is. Dat mag best waar zijn. maar dat kun je toch niet in Leiden verkopen, zeker niet onder de hoede van de VW-directeur. WV-directeur Dekker beseft dat nu ook heel goed "We hebben de Haagse VVV ge Tijdens de tlngclse koninginnedag* iering kon koningin TJirabeth haar paard nauwelijks in bedwang houden toen een omeriaat uil hel publiek enkele schtrien losle. Menigeen in ons land ral rich daarna hebben alge- iraagd: hoe eilig is óme orstin t.*knm-.V Jrn Iu'1'n .jUJMJbff "T I Juehrlh grwuf ejemir. i\»melitk wierp i^iuo^jpjvut *l^uurdc/d«d oonuel mel^ lujr roet eert LlippcrtjrvpiM zjjo hel dxir eigenlijk niet roer i'jnJf unt re -tl n.ri .lonken utt m»»i «»t laI het de Ogende kerr vraagd om van de rozenko- ningin verschoond te mogen blijven omdat ik moeite kreeg met de Leidse midden standers. Die zijn nu eenmaal mijn leden". Dekker heeft verder niets meer gehoord van de Haagse VW In de omliggende dorpen komt de koningin wel rozen uitdelen. Dekker vermoedt dat de win keliers in Voorschoten, Lei derdorp en Oegstgeest ook niet zo gelukkig met de miss zullen zijn "Maar ja. daar hebben de middenstanders geen spreekbuis via de VW". Voor het publiek dat prijs stelt op een bloemetje zegt spreekbuis Dekker In samenwerking met de Leidse winkeliers delen wij ook wel bloemetjes uit. daar hebben we de rozenkoningin niet voor nodig". A. A. M. van Agt Mr A. A M van Agt oftewel Dries Van Agt komt voorlo pig niet naar Leiden Toch had hg dat beloofd aan PvdA-raadslid Wim van der Plugm; nog wel ten over staan van alle Nederlanders die op 9 mei naar Brandpunt zaten te kgken. Van der Plugm ergerde zich bij dat verkiezingsprogramma aan het lacherige sfeertje in de KRO-studio terwgl het om ernstige zaken ging zoals de almaar stggende woonkos ten. "U staat wel erg ver van de wcrkelgke toestand af', riep Wim tegen Van Agt "Komt u maar eens naar Lei den. dan gaan we naar men sen die aan de pgngrens zgn gekomen door uw beleid" verkiezingstgd en dan beloof je een agenda vol. Het bleef anderhalve maand stil. Het Leidse college van B en W besloot eind juni om Van Agt nog maar eens te herinneren aan zgn belofte naar Leiden te komen. "Gaarne sluiten wg ons bg het initiatief van de heer Van der Plugm aan", schreven B en W aan Van Agt "Wij zouden u gaarne het nodige omtrent de pro blematiek van de volkshuis vesting willen laten zien en u in het bijzonder ook willen rondleiden in het renovatie- gebied". Of Van Agt medio augustus op de koffie wil ko- Leiden mag dan dne jaar gele den de startplaats van de Tour de France zijn geweest, het lijkt er toch verdacht veel op dat Van Agt niet zo'n zin heeft in het reisje naar Lei den. "Ik vrees dat die gedach te aan een bezoek medio au gustus niet realiseerbaar is", antwoordt Van Agt aan B en W "Het is op dit moment nog volstrekt onzeker wanneer er een nieuw kabinet zal zgn ge vormd. Mocht dat evenwel vóór half augustus het geval zgn, dan zal de nieuwe minis tersploeg zich allereerst heb ben bezig te houden met de opstelling van de begroting voor 1982". Tot onze grote verrassing schnjft Van Agt in zgn brief dat hg op 28 april al in Leiden is geweest. Dat is nieuw voor ons Hg zegt bovendien dat hg op 28 april "de Stuurgroep Zandbergen beloofd heeft dat. als ik weer minister pre sident word, ik een werkbe zoek aan dat stadsvernieu wingsgebied zal brengen" Is Van Agt (of zijn secretariaat) in de war? Strooit hg ons zand in de ogen7 Zandbergen is een mooie naam voor een stadsvernieuwingsgebied, maar Zandbergen in Leiden7 Nóóóóóit van gehoord. De gemeente Hilversum kent wel zo'n stadsvernieuwings gebied "Zandbergen' En Van Agt was op 28 apnl op bezoek bg de Stuurgroep Zandbergen, in Hilversum Het wordt blgkbaar hoog Lgd dat Van Agt eens op de kaart zoekt waar Leiden ligt om met Wim van der Plugm te kgken hoe de vlag er hier bg- hangt. Van Agt gaat voorals nog niet verder dan te belo ven naar Leiden te komen "zodra de gelegenheid zich voordoet" Als de Tour de France Leiden weer passeert of als er nieuwe verkiezingen komen?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3