LEIDSCH DAGBLAD Zware raketaanval op Israël Verdachte vaak te lang in politiecel Nederland weer in trek bij toeristen [Ml Het Motorhuis Problemen met aanvoer haring Wassenaarse vondeling heeft naam: Reinier Maarten van Groenendaal Radio Damascus geeft Habib de schuld 100 Occasions! Zes doden bij brand in Parijs Akkoord over middenschool (DONDERDAG 16 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36524 (Directeur G Koopman (HooWredadeur A A M Schuurmans |Ad|.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASSENAAR - Reinier Maarten van Groenen daal, zo heet sinds gis teren de vorige week donderdag in Wasse naar gevonden baby. In het Wassenaarse ge meentehuis vond giste ren de officiële aangifte van de vondeling plaats door de officier van justitie mr. H. J. den Os en loco-burge meester Van der Klaauw (burgemeester Staab is op vakantie). Het jongetje krèeg de achternaam Van Groe nendaal, omdat het in de directe nabijheid van de Groenendaal- laan in Wassenaar is ge vonden. De eerste voornaam, gegeven door de officier van jus titie, herinnert aan de naam van de Haagse ruiter Reinier Jonk- hart, die het kind in het struikgewas 'ontdekte. De tweede voornaam. Maarten, is afgeleid van de achternaam van de waarnemend korps chef Van St. Maartens dijk, die belast is met het onderzoek rond de vondeling. Zowel van de zijde van het openbaar ministe rie als van de gemeente Wassenaar kreeg Rei nier Maarten, die van daag een week oud wordt, een spaarbank boekje. De baby ver blijft momenteel nog in het Haagse Bronovo- ziekenhuis en maakt het uitstekend. Bin nenkort zal het kind worden overgedragen aan de Raad voor de Kinderbescherming die ouders voor de von deling zal aanwijzen. DEN HAAG GPD- Nederland is weer volop in trek bij de buiten landse toeristen. Het aantal over nachtingen is dit jaar al bijna vijf procent hoger dan in de zelf de periode in 1980. Reden voor dit terugkerend enthousiasme is dat ons land vergeleken met onze buurlanden betrekkelijk goed koop is. Het zijn vooral de Duitsers, de Bel gen en de Fransen die i'an ons land hun vakantiebestemming maken. De toeristische belang stelling uil Engeland neemt ook toe en nu de koers van de dollar zo gestegen is, hebben ook de Amerikanen de weg naar ons land teruggevonden. Verreweg favoriet zijn de cam pings en de bungalowparken; daar verwacht het Nationaal Bu reau voor Toerisme volgens woordvoerder Wim Ruth dit jaar 400.000 overnachtingen méér dan het vorige jaar. Hotels ver dachten 100.000 en jeugdherber gen 50.000 extra boekingen. De grote belangstelling voor cam pings en bungalowparken is vol gens Ruth begrijpelijk: de prij zen -jaren lang erg hoog vergele ken met het buitenland - liggen thans op hetzelfde niveau als die van de meeste Europese vakan tielanden. De outillage ervan is buurlanden betrekkelijk goed- Amerikanen de weg naar ons wachten 100.000 en jeugdherber- tielanden. De outillage ervan is (Van onze correspondent Jaap van Wesel) (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM-Drie Israëliërs zijn gistermiddag gedood en 25 gewond bij één van de zwaarste Palestijnse raketbe schietingen van de afgelopen jaren. De Palestijnse guer rilla's schoten over een breed front tientallen Katjoesha- raketten af vanaf Libanees grondgebied op verschillende plaatsen langs Israëls noordelijke grens. De kleine, maar kerngezonde Reinier Maarten van Groenendaal op de c mn een verpleegster van Bronovo. Het ergst werden getroffen de ste den Naharya in Westelijk-Galilea en Kiriat Shmona in het uiterste noorden. In Naharya vielen drie doden en 13 gewonden, in Kiriat Shmona waren 12 gewonden. De schade is aanzienlijk. Volgens een woordvoerder van Unifil zijn zeker 140 Katjoesha- raketten afgeschoten. Sinds de Jom Kippoer-oorlog van 1973 is een actie van een dergelijke om vang van de Palestijnen niet meer voorgekomen. Het is een antwoord op de Israëlische luchtbombardementen van de afgelopen week. De Israëlische artillerie heeft de Palestijnse bombardementen di rect beantwoord met zware be schietingen. Volgens de Israë liërs werden de Katjoesha-raket- ten afgeschoten vanuit Tyrus en Nabatye, meer naar het oosten. In beide gebieden heeft Israël de afgelopen week bombardemen ten uitgevoerd. Terwijl in het recente verleden de aanwezigheid van de Ameri kaanse bemiddelaar Habib rust in de hand werkte, lijkt nu het tegendeel het geval te zijn. Sinds Habib de vorige week voor de derde maal in het Midden-Oos ten arriveerde in zijn pogingen de Libanese rakettencrisis op te lossen is de situatie in Libanon ernstig geëscaleerd. Het is be gonnen met Israëlische bombar dementen, sinds afgelopen vrij dag drie maal. De Syrische staatsradio heeft Ha bib gisteren de schuld gegeven voor de Israëlische luchtaanval len op Palestijnse bases in Liba non. 'Deze aanvallen zijn het dui delijke resultaat van een samen werking tussen de Amerikaanse regering en de zionistische vy- and', aldus radio Damascus. Het is Habib snel duidelijk gewor den dat de SAM-raketten met geen stok zijn weg te krijgen als dat geen deel uit zou maken van een bredere opzet. Vandaar dat Habib Saoedi-Arabië in het on derhandelingsproces heeft be trokken met het doel een algehe le regeling voor Libanon uit te werken. In het kader van zo'n al geheel akkoord moet er een ster kere Libanese regering komen en Israël en Syrië moeten zich uit hun Libanese zaken terugtrek ken. Teneinde zo een centrale Li banese regering tot stand te brengen moeten eerst de ver schillende ruziemakende Liba nese groeperingen worden ver zoend, in wat een 'nationale ver zoening' heet. Vooralsnog zijn de Israëlische be langen in Libanon te belangrijk dan dat ze zomaar worden opge geven. Met name Hadad speelt in Israëls Libanon-spel een heel be langrijke rol. Zijn enclave is een buffer tussen Israël en het zuiden van Libanon waar de Pa lestijnen hun bases hebben. Is raël zal die buffer alleen opgeven als de Palestijnen uit Libanon en in het bijzonder Zuid-Libanon verdwijnen. En dat is het punt waar de schoen van de Libanese nationale verzoening wringt. De PLO zal deel moeten uitmaken van zo'n nationale verzoening. Dat is echter voor Israël onaan vaardbaar. En zo wordt ook dui delijk dat de Israëlische bombar dementen indirect gericht zyn tegen Habibs vredesplan voor Libanon. Heel demonstratief wordt tijdens Habibs aanwezig heid in het Midden-Oosten te kennen gegeven dat de PLO geen partner mag zyn bij een Li banese nationale verzoening. De bombardementen zijn niet alleen militair, maar ook politiek effec tief, zoals blijkt uit de Syrische reactie. ADVERTENTIE DEN BOSCH (ANP) - Politiecellen worden vaak gebruikt om ver dachten veel langer dan de ma ximaal toegestane vier dagen in te Iat-jn verblijven. De oorzaak is de ruimtenood in huizen van bewaring en gevangenissen. Dit concludeert het blad "Kri", een uitgave van de reclasseringsin- stellingen, uit een onderzoek dat is gedaan door vier reclasse- ringsbureau's in Breda en om geving. Enkele buien Volgens het KNMI wacht ons morgen een wisselende bewolking, met nu en dan zon, maar er kunnen ook en kele buien vallen. De middagtempe- ratuur zal rond de 17 graden liggen. Dat is voor deze tijd van het jaar on geveer 5 graden onder het gemiddel de. Er waait een westenwind. Voor het weekeinde blijft er kans op regen. De zon zal zich af en toe laten zien. Voor het buitenland ziet de verwach ting er tot morgenavond als volgt uit: Britse eilanden: wisselend bewolkt, bijna overal droog, temperatuur 17 tot 23 graden. Belgie, Luxemburg, noord-Frankrijk, West-Duitsland: hair tot zwaar be wolkt, een enkele bui, temperaturen van 17 tot 23 graden, langs de kust enkele graden lager. Zuid-Europa, landen rond de Middel landse Zee: overwegend warm en zonnig, 25 tot 30 graden, plaatselijk temperaturen tot 55 graden. 22.07, onder 5.48 Hoogwater in Katwijk om 4.14 en 16.39 uur, laag water om 0.10 en 12.35 uur. Binnen twee maanden bleken drieëndertig verdachten langer dan de toegestane vier dagen in een politiecel te verblijven. Tweeëntwintig personen zaten in deze periode meer dan twee weken in een politiecel en min stens drie een hele maand, zo bleek uit het onderzoek. Bij de politie in Oosterhout bleek iemand een vrijheidsstraf van een week in een politiecel uit te zitten. Volgens het reclasserings- blad is dat onverantwoord. Het gaat vaak om cellen met slechte of soms helemaal afwezige sani taire voorzieningen, onvoldoen de mogelijkheden om te luchten, en onvoldoende mogelijkheden voor bezoek. Soms worden op kleine politiebu reaus verdachten zelfs alleen achtergelaten. Dat gebeurt als er geen permanente bezetting op het bureau is. De reclassering in Breda is daar, zo meldt "Kri", zo van geschrokken dat zij aan dringt op een landelijk onder zoek. De Coornhertliga (een groep kritische juristen) gaat ge gevens over oneigenlijk gebruik van politiecellen verzamelen. Volgens de beginselenwet gevan geniswezen moeten voorlopige hechtenissen (die meestal vooraf gaan aan rechtzaken in verband met zwaardere delicten) worden uitgezeten in huizen van bewa ring. In een politiecel mag een verdachte hoogstens vier dagen blijven. In de praktijk bleek de onderzoekers in de regio Breda, dat niet altijd binnen die periode een vrije plaats in een huis van bewaring kon worden gevonden. PARIJS (AFP) Zes mensen zijn omgekomen en 25 zijn gewond bij een brand die vannacht uit brak in een pand met 25 apparte menten aan de voet van de Butte Montmartre in Parijs. Volgens bewoners is de brand mo gelijk na een ruzie aangestoken. Een deel van het gebouw werd verwoest. Het Motorhuis doetmeeaan deopruiming. En goed ook! Met maar liefst 100 occasions van alle merken! ANWB-gekeurd, alle reparaties uitge voerd en met het Bovag Garantiebewijs. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs, want die duikelt tijdens de opruiming naar een absoluut diepterekord! Wie nü niet komt kij ken loopt een levensgrote kans, dat hij er achteraf spijt van krijgt. Rij dus vlug even bij ons binnen. Dan merkt u meteen dat we tijdens de opruiming óók een bijzonder opgeruimde kijk hebben op de in- K ruilprijsvanuwauto! I vondellaan 80, Leiden,-/^. Tel. 071-769313. DEN HAAG - De onderwijsspecia- listen van dc Twecdc-Kamerfrac- ties van D'66, PvdA en CDA zijn het eens geworden over een "aanzet" tot de invoering van de middenschool. Dit met het oog op een eventueel regeringsak koord tussen deze drie partijen. komen van haar standpunt dat een wetsontwerp op de midden school al binnen een jaar zou moeten worden ingediend. Dit zou nu in de komende regeerpe riode moeten gebeuren. Wel kun nen inmiddels experimenten met de middenschool doorgaan. De Partij van de Arbeid is terugge- De informateurs Lubbers. De Ko ning en Van Thijn zijn vanmor gen weer bijeengekomen met de fractieleiders van D'66. PvdA en CDA. Zij zullen het bereikte ak koord van de onderwijsspeciahs- ten nu aan hun hele fractie voor leggen. Er wordt niet verwacht dat een volledig ontwerp-rege- nngsakkoord volgende week al rond zal zijn. de laatste jaren dermate stevig opgevijzeld, dat ze de vergelij king met het buitenland glans rijk kunnen doorslaan Ook de Nederlanders hebben het ei gen land als vakantieland op nieuw ontdekt: dit jaar stijgen de geboekte vakanties vanuit de ze hoek met 200.000. Stoker van giftige alcohol in India opgebracht NIEUW DELHI (DPA) - De India se autoriteiten hebben na een grootscheeps intensief onder zoek de verantwoordelijke gearresteerd voor de bereiding van de illegaal gestookte alco hol die aan vele Indiërs het le ven heeft gekost. De afgelopen weken zijn meer dan 300 mensen omgekomen nadat ze de alcohol die was vergiftigd met methylalcohol hadden ge dronken. Volgens de politie is de gearresteerde, de 40-jarige Ahmed Sultan, direct verant woordelijk voor de dood van de ze mensen. Sultan werd gearres teerd in de zuid-Indiase stad Madras. yJ0P Bw*j wi? Seiget 1 23" BG lade* Vnnr «H nrs K coWon 2» PAGINA'S Hoogovens krijgt wellicht steun Sexuele moraal in Nederland vrijer PAGINA 7 Hinault slaat hard terug in bergetappe PAGINA 9 Zwart jaar voor spoorwegwerkers PAGINA 13 Noren vissen tóch op Noordzee (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Tot grote ontevreden heid van Nederlandse vissers heeft de Noorse regering van daag een aantal vissersschepen in dat land toestemming gegeven buiten het Skagerrak op de Noordzee te vissen op haring. De Noorse vissersschepen liggen als gevolg van strenge controles van de politie op het clandestien vis sen op Noordzeeharing buiten het Skagerrak al een week aan wal. Als gevolg daarvan is de aanvoer van nieuwe haring naar Nederland is deze week sterk te ruggelopen. Zoals bekend zijn de Nederlandse reders en vishandelaren als ge volg van het vangstverbod op de Noordzee aangewezen op haring gevangen door Deense vissers in het Skagerrak. Deense. Noorse en Zweedse vissers stellen dat de haring deze weken bij gebrek aan voedsel aan de Noordzee kant van het Skagerak zwem men. Omdat de Noorse politie m geen enkel geval toestond dat werd gevist in de Noordzee voel den de Skandinavische vissers zich benadeeld. Nu de Noorse regering het vissen op Noordzeeharing wel toestaat, voelen de Nederlandse haringre ders zich "zwaar gepakt". "Noor wegen heefi een eenzijdige be slissing genomen, zonder de Eu ropese Gemeenschap daarin te kennen", aldus L. Ouwehand. voorzitter van de vereniging van haringvissers in Nederland. Dc stichting van de Nederlandse Visserij zou vandaag nog proge- ren de zaak aan te kaarten by het ministerie van landbouw en vis- sery. De nu ontstane situatie komt ter sprake tydens de Visse- ryraad van de EG die op 27 juli in Brussel bijeenkomt. LEIDSCH AÜ' DAGBLAD Wilt u mij nu i .téén Naam: Adres: Woonplaats. Gironr.: Tel. S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe ionder post lege I opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de but

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1