Kans op steun voor Hoogovens EG-onderzoek naar prijzen vliegtickets Van Gelder Papier: geen cent in kas Beurs Amsterdam BBH3 Kort zakelijk Amsterdamrecord aantal werklozen Jaarverslag SER: stop met doemdenken Minister stelt voorwaarden marktberichten Gratis reizen met NS moet aan banden f DONDERDAG 16 JULI 1081 Russisch gas Dc Weslduitse regering is niets be kend omtrent Sowjet-plannen om aanleg van een gaspijpleiding van Siberie naar West-Europa vijf jaar uit te stellen. Dit heeft rege- ringsvoorlichter Kurt Becker mec- j gedeeld. Ook een woordvoerder J van Ruhrgas, een van de onderne mingen die in de markt is voor het Russische gas. verklaarde niets te hdbben vernomen over uitstel. De twee woordvoerders gaven com mentaar op een bericht van het Ja- i panse persbureau Kyodo. Het is de bedoeling dat de pijpleiding in I 1985 in gebruik wordt genomen. Appels Het Landbouwschap vindt dat er binnen enkele weken een eind moet komen aan de import van goedkope appels uit landen van fg-t zuidelijk halfrond. Appels uit dhili en Argentinië, meestal van Achte kwaliteit, hebben de prij zen van de Nederlandse appels vol ledig doen instorten. Veel fruitte- Hrs dreigen hierdoor in ernstige fi- rtynciële moeilijkheden te komen. C tt Landbouwschap heeft minis- Braks van Landbouw gevraagd ppen te ondernemen waardoor de import per 8 augustus onmoge- Hjk wordt gemaakt. Mocht dit niet Malbaar zijn binnen de EG, dan 5>u Nederland zelf maatregelen ■loeten nemen. Het Landbouw schap meent, dat als de minister geen maatregelen neemt de goed kope appels ook de prijzen van de nieuwe oogst zullen beïnvloeden. AMSTERDAM (ANP) - Dc werk loosheid in Amsterdam is in de afgelopen maand drastisch toe genomen. Eind juni stonden ruim 23.500 mannen en vrouwen als werkloos bij het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam in geschreven. ruim 1500 meer dan eind mei 1981 Volgens de direc tie van het GAB, die dit gisteren bekendmaakte, is een een derge lijke toeneming van de werkloos heid uitzonderlijk te noemen. Het is namelijk sinds 1945 niet één keer voorgekomen dat de werk loosheid in één maand zo sterk opliep. Bij de mannen steeg het werkloos heidscijfer met iets minder dan 900, bij de vrouwen was die stij ging ongeveer 640. De drastische wekloosheidsstijging van de af gelopen maand valt volgens het GAB zowel voor mannen als i te verklaren uit de stroom schoolverlaters, die dit jaar niet alleen sneller maar ook massaler op gang kwam dan in voorgaande jaren. Het ministerie had de schoolverlaters namelijk opgeroepen om zich vlotter bij het arbeidsbureau te laten in schrijven. Maar ook de jongeren zelf hebben begrepen dat dc si tuatie op de arbeidsmarkt op het ogenblik niet zo rooskleurig is. In totaal steeg het aantal werkloze schoolverlaters tot en met 27 jaar de afgelopen maand met ruim 600, dat wil zeggen ongeveer 320 jongens en 290 meisjes. Een jaar geleden toen de werkloosheid in dezelfde periode met 350 toe nam, liep het werkloosheidscij fer van schoolverlaters slechts met 235 op Een duidelijk verschil met voor gaande recessicpenoden ('51 tot en met '53. '58 tot en met '59 en medio '71 tot en met eind '75 be gin '76) is het sneller groeitempo, tewijl bovendien de toeneming van de werkloosheid een algeme ner karakter heeft gekregen, al dus de directie van het GAB Het aantal werklozen in de provin cie Zuid-Holland is in juni op nieuw toegenomen, er kwamen 3.566 mannen en vrouwen bij en het totaal aantal werklozen be droeg 64.238. 6.6 procent van de beroepsbevolking. Het aantal mannen en vrouwen bedroeg respectievelijk 43.322 (42.139 in mei) en 20.916 (18 533) De werk loosheid steeg vrijwel uitslui tend in de categorie jongeren be neden de 25 jaar als gevolg van de inschrijving van schoolverla ters. De vraag naar arbeidskrach ten in Zuid-Holland is in de afge lopen maand eveneens terugge lopen. (8.872 tegen 9.990 eind mei). In het gewest Den Haag is de werk loosheid opnieuw gestegen en wel van 12.681 tot 12.977. De vraag naar arbeidskrachten daal de in het gewest vorige maand tot 5.583 tegen 6.064 eind mei DEN HAAG (ANP) - De bakens moeten duidelijk verzet worden om weer tot gezondere financieel-economische verhoudingen te komen. Voor een nieuw beleid is niet alleen alle reden, maar er bestaan ook goede mogelijkheden. Voor doemdenken is geen reden Aldus de voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER), dr J W de Pous. in het jaarverslag van de SER over 1980. Nederland biedt volgens De Pous voldoende mogelijkheden voor econo misch herstel zoals de ligging, het betrekkelijk hoge ontwikkelingsni veau. tradities en kennis op de wereldmarkt. De aanwezigheid van aardgas kan. mits goed gebruikt, van groot voordeel zyn, zo meent de SER-voorzitter De werkloosheid noemt De Pous onaanvaardbaar hoog Om die te druk ken zal groei van de marktsector nodig zijn Het zijn volgens hem een tijdelijke matiging van de individuele inkomens en van de collectieve lasten die voor nieuwe investeringen en verkleining van het overheids tekort zullen moeten zorgen Daarnaast zal een globaal economisch structuurbeleid in combinatie met gerichte economische stimulansen bedrijfssectoren met perspectief tot investeren moeten stimuleren. Chip DEN HAAG, IJMU1DEN (GPD) - Minister Van Aardenne van economische zaken is alleen bereid financile steun te verlenen aan het Estel-concern (Hoogovens-Hoesch) als dit een concreet moderniseringsplan voor Hoogovens op tafel legt. "\jjbrscheidene Europese landen, vgaaronder Nederland, onderzoe llen de mogelijkheid om Euro-be- tkalpassen van een chip te voor- f n. De centrale kredietcommissie n de Westduitse kredietverle- nde instellingen heeft meege deeld dat de toepassingsmogelijk heden van de pasjes aanzienlijk ferruimen. Hel ligt in de bedoeling bepaalde ɧ£gevens over de houders van de pas op te slaan in het geheugen van een chip die in de betaalpas wordt aangebracht. Daardoor wordt het niet alleen mogelijk contant geld te innen bij automaten maar bijvoor beeld ook om inkopen te doen zon der geld of betaalcheques op zak te hfebben. Poolse kolen De aanvoer van kolen uit Polen naar ons land bedraagt nog maar de helft van het overeengekomen totaal. De gehalveerde aanvoer le vert echter geen problemen op om dat de voorraad kan worden aange vuld met uit de Verenigde Staten en Australië afkomstige kolen. Vblgens A. van Veenendaal, direc teur van het in de internationale kolenhandel gespecialiseerde Rot terdamse bedrijf S.S.M., moet Po len ons land jaarlijks 750.000 ton cokeskolen leveren en 600.000 ton ketelkolen. S.S.M. heeft met Polen een contract voor deze leveringen van tien jaar. De labiele situatie in het Oostblokland is volgens Vee nendaal de oorzaak van de geringe re aanvoer. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN van 15 juli Andijvie per kg 31-32. snijbonen 3,60, sperziebonen 3.37-3,60. tuinbonen 53, spitskool 25-29, bospeen II 86-11,15, waspeen Al-per kist 8.30-13.80, All 5,-11. BL 9-14,20. Aanvoer: 94220. Breekpeen BC 4,30-5, Cl 12-16. prei 55-57, spinazie 55»58, uien per kg 70-1.90. peterselie (krul) 40-58, selderij 26-29. bloemkool 6 pqr bak I 1,02-1,12, 611 38-52. 81 78-80 Het staalconcern, dat in 1980 ruim 440 miljoen gulden verlies leed en in het eerste kwartaal van dit jaar al voor zo'n 240 miljoen gul den in de rode cijfers belandde, heeft dringend geld nodig om Hoogovens in IJmuiden op een aantal essentile punten te moder- Tijdens een onderhoud met de vakbonden liet Van Aardenne gisteren weten bereid te zijn fi nancieel over de brug te willen komen. Hij sprak in dat verband over verstrekken van rentevrije achtergestelde leningen. De mi nister liet nogmaals onomwon den weten, dat de bonden be trokken dienen te worden bij de besteding van mogelijke over heidssteun. Namens alle bij de Hoogoven-pro blematiek betrokken bonden voerde FNV-bestuurder Henk Krul tijdens het overleg met de bewindsman het woord. Hij wees onder meer op de noodzaak van een planmatige aanpak van de staalproblematiek. Van Aar denne liet daarop weten ervan uit te gaan dat een periode van zeven tot tien jaar nodig zal zijn om volledig orde op zaken te stellen. Ook als de ergste proble men achter de rug zijn, dienen er marktregulerende maatregelen genomen te worden, zo zei de be windsman, die tevens liet blijken te rekenen op een soortgelijke aanpak voor de sociale proble- Ronduit tevreden toonde FNV-be stuurder Krul zich na afloop over de uitspraak van Van Aardenne, dat eventuele steun ook gebruikt dient te worden voor het moder niseren van de staalverwerking bij Hoogovens, de zogenaamde achterkant van het bedrijf. Bij de bonden bestaat nog steeds de angst dat Estel deze activiteiten grotendeels wil overhevelen naar Hoesch in Dortmund. Hoogo vens zou in een dergelijke con structie hoofdzakelijk staal ma ken. dat vervolgens door Hoesch verwerkt wordt. Van Aardenne wilde zich niet uitla de de VELSEN (GPD) - ,,De twee be windvoerders bij Van Gelder Pa pier hebben een volkomen lege kas aangetroffen en proberen voldoende kredieten los te krij gen om de komende dagen door te komen". Dat zei B. van de Ak ker, bestuurder van de Industrie bond FNV, gisteren na afloop van een kennismakingsgesprek met de bewindvoerders. Volgens Van de Akker moeten zelfs de kleinste uitgaven bij Van Gelder eerst aan het tweetal voorgelegd worden alvorens tot uitbetaling of aankoop overge gaan kan worden. De komende dagen zullen, zo liet Van de Ak ker weten, van groot belang zijn voor het uitgemergelde papier concern. Slagen de bewindvoer ders er niet in voldoende centen bijeen te schrapen, dan is een faillissement onvermijdelijk. Met de verkoop van de vestigin gen in Rotterdam, Franeker en Apeldoorn zal voorlopig vol doende financile ruimte kunnen ontstaan. De bewindvoerders lieten de bon den weten zich noodgedwongen eerst met een aantal korte-ter- mijnzaken bezig te zullen hou den. Slaagt men erin die tot een goed einde te brengen, dan kan begonnen worden met het grote werk. t.w. de verkoop en liquida tie van de overgebleven concer nonderdelen. Volgende week hebben de bonden opnieuw een gesprek met de be windvoerders, die inmiddels ook kennisgemaakt hebben met de ondernemingsraad van de fa briek in Velsen. Volgens onder nemingsraadsvoorzitter Martin Redelijkheid leverde dit overleg weinig concreets op. ,,Er moet een aantal lastige hindernissen opgeruimd worden voordat aan het echte werk begonnen kan worden. Dan komt ook de toe komst van Van Gelder in Velsen ter sprake", aldus Redelijkheid. vang steunoperatie, die nodig zal zijn om Hoogovens modern op de been te houden. Ingewijden in IJmuiden zeggen dat er zo n 250 tot 500 mihoen gulden per jaar voor Hoogovens nodig is. op te brengen door Estel n de over heid. Ondanks het feit dat hij nu al gerui me tijd demissionair is, wil Van Aardenne over niet al te lange tijd spijkers met koppen slaan. De zaak-Hoogovens kan niet te lang wachten op een regerings- beslissing, zo vertrouwde hij de vakbonden toe. Van Aardenne hoopt binnenkort een gesprek te hebben met zijn Duitse collega Von Lambsdorf, die zich bezig houdt met de staalproblemen bij Hoesch. De minister deed de toe zegging dat Nederlandse over heidssteun niet naar Duitsland weg zal vloeien. Op de geruchten over het mogelijk uiteenvallen van het Estel-con cern, de zogenaamde Entflech- tung, ging Van Aardenne niet in. Wel zei hij, dat Estel niet tot elke Nederlandse prijs overeind ge houden kan worden. Ook de Duitse regering zal financieel over de brug moeten komen en Estel daadwerkelijk dienen te steunen, zo liet hij weten. Op het verlanglijstje van Estel staan, voor wat Hoogovens be treft, de bouw van een conti- nugloei-installatie, waarmee de kwaliteit van het staal verbeterd kan worden, een tweede continu- gietinstallatie en diverse energie besparende projecten. Van Aar denne wil nu een schema hebben van de Estel-top waarin deze ver langens nader gespecificeerd worden, ook een tijdsplanning is volgens de minister onontbeer lijk. MICHELIN - De directie van de Bossche vestiging van de nv Ne derlandse Banden Industrie Mi- chelin gaat deze of volgende weck bij de arbeidsinspectie werktijdverkorting van 25 pro cent aanvragen Volgens het be drijf is dat nodig omdat de voor raden door de economische re cessie te groot zijn geworden. De werktijdverkorting zal gaan gelden voor zes weken met in gang van begin september en heeft betrekking op ruim de helft van de ruim duizend werkne mers van de vestiging. DEARBORN (MICHIGAN) - De Amerikaanse Ford-fabrieken presenteerden gisteren hun model re komst. De "cockpit" biedt plaats aan twee mensen, die achter elkaar moeten zitten. De auto rijdt op der een motorfiets. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat een nauwkeurig onderzoek instellen naar de prij zen van vliegtickets. Speciaal dient onderzocht, of de metho des voor het vaststellen van de tarieven zich wel verdragen met de gemeenschapsregels inzake de concurrentie. Dit heeft Euro- Commissaris Frans Andriessen in Brussel gezegd. Tot dusver heeft de commissie vastgesteld dat zeker op enkele lijnen sprake kan zijn van een kartel, waarbij maatschappijen hun tarieven kunstmatig hoog maken omdat ze een fors aandeel in de markt hebben. Euro-commissaris Georges Konto- georgis uit Griekenland, die ver voer in zijn portefeuille heeft, zei dat sommige vliegtuigmaat schappijen de tarieven extra in gewikkeld berekenen en meer uit te zijn op hun eigen voordeel dan op scherpe prijzen voor de passagiers. Op sommige lijnen maken ze onredelijk grote win sten. aldus de Griek. Andriessen deelde nog mee, dat re geringen en vliegtuigmaatschap pijen gevraagd is. voor half okto ber alle gegevens over te leggen betreffende de methoden die ze gebruiken om de tarieven vast te stellen en aangaande afspraken tussen maatschappijen met inbe grip van het delen van de ver voerscapaciteit. Enkele weken geleden dreigde de Brit Lord Nicholas Bethel de commissie voor het hof van Jus titie in Luxemburg te dagen om dat ze in gebreke zou blijven de EG-regels voor vrije concurren tie te handhaven voor luchtvaart maatschappijen. Pan Am De verlieslijdende Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American World Airways (Pan Am) zal in het najaar ongeveer tien procent van haar vluchten schrappen. Dit heeft de directeur van Pan Am, William Waltnp, verklaard op een persconferen tie. Pan Am zal een aantal trans atlantische diensten laten verval len of beperken Ook in het ge bied van de Stille Oceaan en het Ven e Oosten zullen mind* vluchten worden uitgevoerd. Pan Am zal zich daar concentre ren op Japan In het lijnennet van Pan Am binnen de Verenig de Staten komen veranderingen dfc én'p zijn gericht een itéad van aanvoerlijnen op te bouwen voor de vluchten naar het buiten land. DEN HAAG (GPD) - Indien het personeel van de Nederlandse Spoorwegen en hun huisgenoten niet meer gratis met de trein mo gen reizen, levert dat de Neder landse schatkist jaarlijks vele miljoenen guldens op. Dat zegt de stichting Betover voor Betaal baar Openbaar Vervoer in een aan Kamervoor/ïtter Dolman aangeboden petitie. Een ander ..constructief' bezuini gingsvoorstel van Betover be helst het geheel gratis maken van het openbaar vervoer, waar door er forse besparingen op het herstel van het interieur van bus sen. trams en treinen te verwach ten zijn Volgens de stichting is tijdens de RET-actie in Rotter dam gebleken dat de agressie en vandalisme onder reizigers weg valt wanneer ze zonder te betalen kunnen reizen Betover wil met de petitie bereiken dat de onlangs door de Tweede Kamer bewerkstelligde prijsver hoging van acht procent van het treinkaartje wordt terugge draaid De stichting meent dat de tariefverhoging vooral de minsj draagkrachtigen in de samenle ving zal treffen. Betover wil een onderzoek naar de mogelijkhe den om in Nederland vrij open. baar vervoer tot stand te bren gen. Dat wordt rechtvaardiger geacht omdat een ieder dan via de belastingen naar drachtkracht het openbaar vervoer bekostigt. In de petitie vraagt Betover voorts om uitbreiding van diverse spe ciale tarieven bij de NS. omdat momenteel bepaalde bevol kingsgroepen daar hiet van kun nen profiteren Zo ontvangt een gepensioneerde directeur wel vijftig procent korting op een treinkaartje en een 25-jange man met een minimumloon niet Dat is onrechtvaardig, aldus Betover DèNDERDAG 16 JULI 1981 ACTIEVE AANDELEN 87.30 52.10 228.20 BINNENLANDSE AANDELEN 117.S0 172.00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD IhliUr Mark -1 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs gaf van daag een verdeelde stemming te zien De obligatiesector ging om hoog. waarbij de koersen van de staatsfondsen 0,1 tot 0.2 punt be ter waren De internationale aandelen waren overwegend wat hoger Hoogo vens werd 80 cent duurder op 18,50 op berichten over moge lijke staatssteun voor het in pro blemen verkerende staalbedrijf De vakbonden hebben zich over een mogelijke steun redelijk po sitief uitgelaten na gesprekken met het ministerie KLM klom 3 naar 101.80 Kon Olie bleef wat hangen en moest rond het middaguur zelf-, drie dubbeltjes terug op f 91.90, na dat het fonds in de ochtenduren aanvankelijk wat hoger was ge start. De oorzaak was een be richt, waann aangekondigd werd dat in het tweede kwartaal een negatieve invloed van 400 tot 450 min pond sterlingard te ver wachten valt als gevolg van valu ta-omrekeningen volgens Amen kaanse accountantsvoorschrif ten De banken waren wat hoger ABN ging 1.50 vooruit tot 302,50

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17