Zwart jaar voor de spoorwegwerkers Reportage Het gevaar ligt altijd op de loer SQ33EB Nu al acht doden jm POSTCODE De mens wordt steeds nonchalanter Pater De Lange te ruim DONDERDAG 16.lU LI 19R1 PAGINA 13 Wim Fortuyn Het ziet er er naar uit dat 1981 een zwart jaar wordt voor de Neder landse spoorwegarbei der. Nog maar zes maanden zijn verstre ken en nu al zijn er acht doden gevallen onder hen, die er dag in-dag uit voor zorgen dat het spoorwegnet - bijna 3000 kilometer aan rails - in goede staat verkeert. Daarbij droeg het laatste ongeluk, vorige week dinsdag bij Sittard, een wrange tragiek in zich. Toen was het juist de man die speciaal het toezicht hield op de vei ligheid van zijn colle ga's die gedachteloos het spoor opstapte en door een toestormende trein werd gegrepen. Eerder sloeg het noodlot al toe in Sassenheim, Zaanbrug, Woerden, Barendrecht en oost-Groningen, waar een va der samen met zijn zoon op 2 juni de dood vond. Zij stap ten opzij om een naderende trein te laten passeren, daar bij over het hoofd ziend dat gelijktijdig op het neven- spoor een trein uit de andere richting kwam aanstormen. Ook in Barendrecht vielen er twee slachtoffers. Het beeld is verontrustend. In de jaren '70 was alleen 1976, met acht doden, een uitschie ter. Na drie rustige jaren met in totaal zes slachtoffers is het dodencijfer bij het berei ken van de jaren '80 plotse ling gestegen naar elf in 1980 en acht in het verstreken deel van dit jaar. De zekere baan bij het spoor lijkt zo zeker niet meer. Nederland dreigt daardoor de hoge positie op de Europese veiligheidslijst kwijt te ra ken. De cijfers over 1979 ge tuigen nog van een gunstige score: 36 doden in Engeland, 47 in Tsjechoslowakije, 53 in West-Duitsland, 25 in Fin land, Oostenrijk 12, Polen 8 en Nederland en Denemar ken 2. De NS moesten in dat jaar alleen Luxemburg (één dode^ voor laten gaan. Het gaat hiet overigens uitslui tend om spoorwegmensen. Doden onder het personeel van ingeschakelde aanne mers zijn buiten deze cijfers gehouden. Oorzaak Naar de oorzaak kan men slechts gissen. Zijn het bezui nigingen, waardoor er min der aan beveiliging van de spoorwegwerker wordt ge daan? Meer treinen? Meer onderhoudsbeurten? Niets van dat alles, zo verzekert de hoogste veiligheidsman bij de NS, D. Deunhower, die met stelligheid van de hand wijst dat er sprake is van een toenemende onveiligheid bij het staatsbedrijf. 'Integen deel. Het aantal arbeidsonge vallen bij de NS is sinds en kele jaren teruggedrongen van 2000 tot minder dan 800 per jaar. Maar het aantal do den loopt daar grillig door heen. Er is nauwelijks een verband aan te geven tussen de veiligheid en het aantal dodelijke ongelukken. We blijven natuurlijk een veilig bedrijf.' Zelf weet hij slechts één verklaring voor de toena me: de mens in het algemeen wordt steeds nonchalanter. 'Dat is de praktijk van alle dag.... de man die gewend raakt aan het langsrijden van Een "veiligheidsman" moet de veiligheid van de spoorwegwerkers bewaken treinen en zich dan niet meer aan de afspraken houdt. De man die denkt dat hij nog wel 'even die moer kan aandraai en' en zich vergist in de snel heid van de trein.' Waarbij Deunhouwer sommigen er van verdenkt een sport te ma ken van het wedijveren met de trein, niet bewust van het feit dat zij de machinist zijn (zoveelste) doodschrik bezor gen. Sinds twee jaar vloeien alle vei- ligheidslijnen van de NS sa men bij de Centrale Advies groep Persoonlijke Veilig heid (CAPV) in Utrecht. Sa men met coördinator J.B. Remkes zit Deunhouwer daar als een spin in het veilig heidsweb. De situatie in ver gelijking met vroeger is ver beterd, omdat toen de diver se regio's van de NS zelfstan dig knutselden aan de veilig heid van zowel het pe rsoneel als het treinverkeer. Nu is de zorg voor de veiligheid in handen van de drie diensten: de dienst infrastructuur (sei nen. aanleg van spoorwegen), de dienst materieel en werk plaatsen en de dienst exploi tatie (die onder meer zorg draagt voor het onderhoud van het spoorwegnet). Elke dienst heeft een eigen leger tje aan veiligheidsmensen, waarvan de dienst exploitatie veruit het grootste. In tegen stelling tot vroeger, toen de president-directeur hoogst persoonlijk verantwoordelijk was. ligt nu ook de verant woordelijkheid voor de vei ligheid bij de verschillende hoofden vari dienst. De CAPV dient als centraal punt. 'Hier proberen we geza menlijke veiligheidsnormen n', aldus Remkes. Praktijk Organisatorisch ziet het er alle maal fraai uit, maar de dage lijks praktijk blijkt weinig ontzag te hebben voor het veiligheidsleger van de NS. Getuige althans het toene mend aantal doden - en juist de dodelijke ongelukken val len op - onder de baanvakar beiders. Deunhower zit er dan ook een beetje mee. 'Het zijn zwarte dagen voor ons als er doden vallen', stelt hij. 'Een afdoen de oplossing is eigenlijk al leen het stilleggen van het treinverkeer als er op een baanvak wordt gewerkt. Maar je kunt je reizigers moeilijk zeggen: ga vandaag maar met de bus naar Den Bosch. Zo'n afdoende oplos sing zit er dus niet in. Zodat er weinig anders over blijft dan steeds weer zoeken naar verbeteringen. Technische verbeteringen in de eerste plaats, zoals het plaatsen van seinen op onoverzichtelijke punten en het aanbrengen van 'voormelders' die de vei ligheidsman waarschuwen dat er een trein aankomt. Ook wordt gewerkt aan (verplich te) oorkappen, via welke de veiligheidsman het baanvak- personeel naar de veilige kant zou kunnen dirigeren, waarbij het probleem is dat elk technisch falen moet wor den uitgesloten. Want geble ken is dat lawaai vaak een rol speelt bij het ontstaan van ge vaarlijke situaties. Deunhou wer en Remkes tekenen bij dat laatste wel aan dat er moeilijk gesproken kan wor den van 'een' oorzaak achter de ongelukken van de laatste tijd. 'Daarvoor verschillen de ongelukken teveel van el kaar. Soms is er zelfs hele maal geen oorzaak aan te ge ven. Dan lijkt de hele ploeg correct te zijn opgesteld, maar als de trein voorbij is blijkt er een man dood langs het spoor te liggen. En nie mand die kan zeggen hoe het gebeurd is', aldus Deunhou- Falen Waarmee we zijn beland bij het grote probleem. Want als er een belangrijke oorzaak moet worden aangewezen, dan is dat het Menselijk Falen. Deunhouwer: 'In theorie zijn de veiligheidsvoorschriften goed. Als een groep werkers aan de hand van het voorge schreven lijstje goed van te voren doorspreekt naar wel ke plaats wordt uitgeweken bij de nadering van een trein en iedereen zich daar strikt aan houdt, kan er in theorie niets gebeuren.' 'Maar', vult Remkes aan, 'de ketting is nu eenmaal niet sterker dan de zwakste schakel. l oen kan er ook aan dat mense lijk falen gesleuteld worden Uit de ongevallencijfers blijkt dat ongeveer van de on geveer 1800 baan vak werkers die dagelijks langs het spooi werken er slechts zo'n 30C niet in dienst zijn van de NS maar van aannemers als Structon en Electro Rail waarmee het staadsbedrijl amenwerkt. Het aantal doden onder aannemerspersoneel is echter vrijwel even groot. An ders gezegd: het percentage doden onder niet-NS'ers is vele malen hoger. De verkla ring ligt voor de hand. het verloop onder het niet-NS personeel is groot, waarbij nog komt dat de aannemers geregeld onderaannemers in schakelen. 'Het veiligheids bewustzijn is minder bij nieuwelingen' .voegen Rem kes en Deunhouwer er ver klarend aan toe. Minder werken met aannemers zou een oplossing zijn, maar waar Deunhouwer en Rem kes zich voornamelijk op richten is de evaluatie, het met elkaar bespreken van de werkomstandigheden en de veiligheid daarvan. Er is al een jaarlijkse aannemersdag en dat contact wil de CAPV gaan uitbreiden. Inpraten Deunhouwer en Remkes willen de verantwoording voor de ongelukken daarmee niet op de schouders van de aanne mers leggen. Dat kan ook niet, aangezien ook NS per soneel vaak bij de ongeluk ken is betrokken. Het CAPV maakt dan ook vooral werk van het inpraten op de baan vakarbeider. NS'er of niet. Deunhouwer: 'Het is onze taak de verslapping te bestrij den. de mensen steeds weer bewust te maken van het ge vaar en van de noodzaak om gedisciplineerd de regels en de aanwijzingen van de vei ligheidsman in acht te ne men. Na acht dodelijke onge lukken dit jaar is er zeker weer aanleiding om de werker rechtstreeks, aan de hand van die ongelukken, het gevaar voor ogen te houden. De veiligheidsman - altijd in dienst van de NS - is daarbij een hoofdstuk apart. Te let ten op de veiligheid van de werkploeg is zijn enige taak. Een taak, die zoveel concen tratie vergt, dat hij zichzelf soms vergeet. Het ongeluk bij Sittard geeft daar een sprekend voorbeeld van. Hij mag dan streng worden ge controleerd op gehoor en ge zicht. voorzien zijn van een speciaal diploma en iedere winter een bijspijkercursus volgen, het Menselijk Falen is ook de veiligheidsman niet vreemd. Nog afgezien van het feit dat het niet eenvoudig is om een ploeg volwassen maar eigenwijze arbeiders bij het naderen van een trein aan zijn strikte regime te onder werpen. Een ban als veilig heidsman is één ding. een naam als dienstklopper een tweede. Zijn functioneren is dan ook onderwerp van een voortdurende evaluering. Kort geleden is er zelfs een nota 'veiligheidsman' gepro duceerd. die een aantal vra gen opwerpt die door een speciale werkgroep beant woord moeten worden. Deunhouwer: 'Een vraag is bij voorbeeld of zo'n man wel acht uur lang op de uitkijk moet staan. Want er zijn er die dat met plezier doen, maar anderen zyn na vier uur doodmoe.' Werkers op en langs de spoorweg De zekere baan bij de spoorwe gen lijkt met zo zeker meer. 9? LEIDEN Het is ruim een uur na middernacht en de laatste perso nentrein verlaat het station Leiden als een zich snel verwijderen de rode stip. De eerste nacht post trein passeert op volie snelheid de perrons, waar een dakloze enkeling zoekt naar een beschutte plek voor de nacht Voor Lei denaar H C de Boer (58) is de werk'dag' aangebroken. Met een ploeg van vijf man en een wisselstopmachine gaat hij aan de slag om wissels op het Leidse spoorwegemplacement op te halen Hel behoort tot het zwaardere onderhoudswerk dat alleen 'nachts kan worden uitgevoerd Het voorbereidende werk isdoor een dagploeg gedaan. De Boer. hij werkt nu zo'n zeventien jaar bij het spoor, is Leider Werkzaamheden ofwel LWZ ut vakjargon. Het is mijn laak de machine te begeleiden en 'vrij' te rijden' verklaart hij De Boer blijkt het Leidse emplacement op z'n duimpje te kennen Met geregelde inssenpozen spreekt hij via een langs het spoor geplaatste telefoon de sein- en wisselwachter toe in een codetaal die zonder problemen wordt begrepen De manoeuvres verlopen tenminste fout/bos Hij was er vorig jaar bij. toen twee tremen Op de grens van Leiden en Warmond met elkaar m botsing kwamen en twee ran cijn collega's omkwamen. Nog geen twee maanden geleden was hij er weer bij. toen een goederentrein, door hem bestuurd, met een vaartje van ongeveer dertig kilometer per uur nabij Sassenheim een met zuurstof- en gasflessen geladen lorrie ramde Muiden ui de mistige nacht met niet meer dan vijf meter zicht Het vuur herinnert hij zich. de poging 'met gevaar roor eigen le ven'dat van een bij de lorrie behorende lasser te redden De man met zwaar hersenletsel, vecht nu nog voor zijn leven De instor ting kwam snel daarna, al bracht hij het nog wel op de goederen trein naar Leiden te rijden Drie weken rust volgden. Nu. zeven weken later, kost het hem nog zichtbaar moeite erover te praten. De schuldvraag kwelt hem tegen wil en dank. Maar het onderzoek heeft uitgewezen dal ik geen fout heb gemaakttracht hij verbeten de opkomende zelfverwijten te onderdrukken. In het moment dat volgt staart De Boer naast de stampende machine de nacht in. Het karwei van deze nacht lijkt zonder veel gevaren Omdat de machine - een vreemdsoortige lokomotief die de rails omhoog- trekt en het grind onder de bielzen aanstampt - een volledige wissel bezet houdt, kunnen er maar aan een kant tremen passe ren. De opdracht aan zijn twee collega 's die de wisselstopmachi ne met een lawaaiig soort drilboren assisteren luidt dan ook simpel. De Boer 'Ze mogen alleen maar aan de kant staan waar geen trein kan passeren Je moet goede afspraken maken, dat is het belangrijkste.' Ook het feit dat er 's nachts passeren lijkt de veiligheid t ter een gevaarlijke gedachti eén van de drilboren hanteer een i'erraderhjk kantje hebben treinen, maar daardix>r ben je t overdag, als iedere vijj minuten een trein passeert Bovendien rijdt het goederenverkeer 's nachts onregelmatig. Het blijft ge- woon gevaarlijk werk Hetgeen wordt hcvcstujd door De Boa IV elke »mhjf retjelo neemt, het gevaar blijft op de loer liggen Een klem foutje en het is gebeurd.' Om kivart over twee dendert de eerste goederentrein een lange keten van 'rijdende bommen met In chi den nellu d Q 0 station Leiden, richting Rijnmond. Over gevaren gesproken maar een paar f goederen-breinen n de hand te werken Dat blijkt ecli- John Smit (22) n Dn Mo 10 d t. vindt het nachtwerk juist daarom tNachU rijden er wel minder r ook minder op bedacht dan Bisschop Simonis van Rotter dam heeft pater A. de Lange niet henoemd tot docent voor volwassenen aan het pastorale centrum van het bisdom Rotter dam "omdat deze een aantal be langrijke standpunten van het kerkelijke leergezag niet of niet voldoende met overtuiging kan uiteenzetten". De bisschop schrijft dat in een brief aan "al len die mij schreven naar aan leiding van het niet benoemen van pater De Lange". Volgens dr. Simonis moet een kan didaat voor een benoeming aan dit pastorale centrum aan hoge eisen voldoen. De bisschoppen moeten ervoor zorgen, dat het kerkelijke onderricht nauwgezet wordt gegeven, "in een volgorde en volgens een methode die steu nen op de Heilige Schrift, de tra ditie, de liturgie, het leergezag en het leven van de kerk". Bisschop Simonis wijst het verwijt af, dat hij aan de mening van de sollicitatiecommissie zou zijn voorbijgegaan of dat hij deze niet ernstig zou hebben genomen "De bisschop heeft echter het volste recht - en soms ook de plicht - niet op een voordracht in te gaan". "Men verwijt mij ei genzinnigheid. Maar als men daarmee bedoelt, dat de bis schop niet meer die heel eigen eindverantwoordelijkheid zou mogen dragen die zijn ambt met zich brengt, is dat verwijt dan juist?" De Vereniging Pastoraal Werkenden in het bisdom Rotter dam - waarvan pater De Lange lid is zegt in een commentaar, dat het 'solistische optreden' van de bisschop een bedreiging kan zijn voor pastoraal werkenden en parochies. "Een plaatselijke pastor kan worden afgewezen door één man, los van zijn mede werkers en los van de geloofsge meenschap". Geen splitsing Bisdom Haarlem. Bisschop Th Zwartkruis van Haarlem voelt niets voor een mogelijke herin deling van zijn bisdom in het ka der van Vatikaanse plannen voor nieuwe bisdommen in ons land. Hij heeft dat de commissie die met een rapport daarover bezig is laten weten. Mgr. Zwartkruis herinnert eraan, dat het bisdom in 1955 al een groot deel van zijn gebied heeft afgestaan aan het nieuwe bisdom Rotterdam. De huidige vorm is dus nog vrij jong. "Het heeft al lereerst behoefte aan consolide ring en rust, om ontwikkelingen die nog aan de gang zijn te laten doorgaan". "Het bisdom Haar lem is een randstedelijk gebied met een eigen structuur, geken merkt door woon-, werk- en ver zorgingslijnen van de steden Haarlem en Amsterdam en de rest van de provincie. Een kerke lijke splitsing binnen dit gebied zou haaks staan op het maat schappelijke geheel". Een belangrijke overweging voor bisschop Zwartkruis is ook. dat voor het bestuur van een bisdom een goed functionerend apparaat nodig is. Opsplitsing zou een ver dubbeling van het bestuursappa raat betekenen, wat zowel perso neel als financieel nauwelijks is op te brengen. Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) heeft Shell gevraagd, zich terug te trekken uit de kern- wapenproduktie. Via haar doch teronderneming General Atomic is Shell betrokken bij voorstellen om een reactortype dat voor de energievoorziening was bestemd geschikt te maken voor de pro- duktie van tritium en plutonium Dat zijn materialen voor de pro duktic van kernwapens. Het IKV heeft tegelijk dc Nederlandse re gering gevraagd, haar medewer king te geven bij het verhinderen van deze plannen. "Als Shell met ran haar plannen afziet, wordt deze internationale onderneming, met hoofdzetel in Den Haag. medeverantwoorde lijk voor de waanzinnige kern- wapenwedloop in het algemeen en het neutronenwapen ui het bijzonder", meent het IKV Het herinnert eraan, dat de regering- Reagan heeft besloten om on danks het tritiumtekort dit mate riaal toch toe te kennen aan de produkt te ran het neutronen wa pen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Appingedam Opwierda kandidaat H Altela.ir Wczep, te Giessen-Nieuwkcrk A van de Meer Lopik. te Zuidelijk Flevoland (gereformeerd-her vormd 'Samen op weg') kandi daat F. van der Sar Vleuten, te Groningen J Tcrhaar Oosterhes- selcn, bedankt voor Ommen J Gebraad Katwijk aan den Rijn. ADVERTENTIE Bij uw vakantiespullen hoort een adressenhjstje En bij die adressen hoort de postcode. ffmtxm. eve* doen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13