Kania belooft Oostblok trouw Reagans staf rolt vechtend over de vloer Omkopingsschandaal dwingt CIA-topman te vertrekken Syrisch vliegtuig bij actie Israël neergehaald "Bani-Sadr wil naar de macht greep doen Dramatische rede op Pools partijcongres Betogingen verboden WOENSDAG 15 JULI 1981 WASHINGTON (GPD) - Een ont hullend artikel in de Washington Post heeft CIA-topspion Max Hugel gedwongen ontslag te ne men. De journalist van het Wa- tergate-schandaal 'Bob Wood ward' heeft samen met een colle ga een aantal bandopnamen van telefoongesprekken van Max Hugel in handen gekregen, die niet alleen Hugels rauwe karak ter maar ook oneerlijke zaken- praktijken openbaren. In de opgenom.en gesprekken pro beert Max Hugel vloekend een makelaar in effecten ertoe te brengen de koers van Hugels aandelen op illegale manier te beïnvloeden. Dit tegen een zacht omkoopprijsje. Ook gaf Hugel belangrijke infor matie aan die makelaars alvórens het algemeen bekend te maken De makelaars hebben dit later aan de Washington Post verteld. Al deze ongeoorloofde praktij ken in zijn vorige loopbaan als zakenman maken Max Hugel on betrouwbaar als topspion van de Verenigde Staten Hij was onder meer met de afdeling geheime operaties belast. Er was dan ook heel wat kritiek op zijn benoe ming onder president Reagan, omdat volgens CIA-experts Wall Street niet met spionage valt te combineren. Max Hugel betrad als volslagen on ervarene het van geheimzinnig heid gonzende Cl A-dool hof. Hij had zijn benoeming te dinken aan zijn activiteiten voor de pre sidentiele campagne van Rea gan. Hoewel Hugel in die cam pagne niet zo n belangrijke rol speelde, had hy indruk gemaakt op de huidige CIA-directeur Wil liam Casey, een van Reagans ver trouwelingen Tegen de wil van het Witte Huis werd Hugel benoemd. Gisteren moest hij echter zijn ontslag aan bieden. omdat het schandaal rond zijn persoon te groot werd Hugel zei dat hy de CIA met dit schandaal in moeilijkheden dreigde te brengen, hoewel de beschuldigingen zouden zijn. WARSCHAU (GPD, UPI, Reuter) De Poolse communis tische partij zal zich niet verzetten tegen "sociale ver nieuwing" en zal binnen het Oostblok een goede bond genoot blijven. Dit heeft de partijsecretaris van de Poolse communistische partij, Stanislaw Kania, giste ren gezegd bij de opening van het negende buitengewo ne partijcongres van de Poolse communistische partij. De meer dan drie uur durende rede van Kania hield een vurige belof te in aan de andere communisti sche landen in het algemeen en aan de Sowjet-Unie in het bijzon der, dat Polen een communis tisch land en loyaal lid van het Warschau pact en vriend van de Sowjet-Unie is en blijft. Maar ook maakte Kania duidelijk dat Polen de eenmaal ingeslagen koers blijft volgen en dat de de vrije vakcentrale en de rooms- katholieke kerk partners zijn en "zullen blijven". Kania zei dat Polen op het ogen blik "in grote nood" is. doelend op de economische en sociale toestand van het land. Aan de officiële opening van het congres was een drie uur duren de felle discussie voorafgegaan, waarbij de congresleden het niet eens konden worden over de procedure hoe zij de nieuwe be stuurders voor het Centrale Co- Amnesty wil wijziging van wetten in Tsjecho- slowakije mité zouden kiezen. Het gevolg van deze discussie was, dat de herverkiezing van Kania (die al gemeen wordt verwacht) giste ren nog uitbleef. Ernst „Ik ben mij bewust van de ernst van de situatie en ik ben mij bij zonder bewust van de dreiging die boven ops land hangt." aldus Kania in het begin van zijn rede. De huidige crisis in Polen, zei Kania, geeft de „contrarevolutio nairen" alle kans hun slag te slaan. Met name noemde hij als bron van alle kwaad het KOR, de vroegere dissidentenbeweging. Onverhuld stelde hij vast dat de bestaande toestand veroorzaakt is door fouten van vroegere be stuurders van de partij. „De diepte van de crisis is een symp toom van de onvergeeflijke fou ten die de afgelopen tien jaar zijn gemaakt", zei hij. Polen heeft kredieten opgenomen, maar de ze zijn verkeerd gebruikt. Het ge volg was stagnatie in de land bouw. voedseltekorten ondanks graaninvoer. apathie, verspilling, moeilijkheden op het gebied van het onderwijs en veel problemen voor de laagstbetaalden en grote gezinnen. „De Poolse communistische partij heeft haar lesje geleerd", meende hij. Tegen degenen die fouten hebben gemaakt zullen maatre gelen worden getroffen. Binnen de partij wordt een krachtiger democratie ingevoerd. ..Wat met ons Polen is gebeurd", zei hij, „moet een waarschuwing zijn voor onze bondgenoten", waarna hij enkele voorstellen op tafel legde die zeker in het Kremlin niet in goede aarde vallen. i de Poolse communistische partij. Stanislaw Karna (rechts), sprak gisteren bij s met de Russische afgevaardigden Rusakow (links) en Grishyn (midden). Delegeren DEN HAAG (ANP. Reuter) - Am nesty International, de organisa tie die opkomt voor de rechten van de mens, wil praten met de regering van Tsjechoslowakije over naleving van de rechten van de mens in dat land. Dit heeft Amnesty vandaag in een open brief meegedeeld aan president Gustav Husak. Er moet in Tsjechoslowakije een herziening komen van de wetten die nu worden gebruikt om vreedzame politieke en gods dienstige opposanten gerechte lijk te vervolgen, zo stelt Amnes ty in de brief. Uit een woensdag verschenen rapport van Amnes ty over de situatie van de rechten t de r Volgens Kania zal de verantwoor delijkheid meer worden gedele geerd en komt er een vorm van inspraak waarbij niet alleen par tijleden inspraak en verantwoor delijkheid in bestuursfuncties hebben. Ook niet-partijleden moeten een kans hebben, als zij daarvoor de kwaliteiten bezitten. „Wij reiken de hand aan iedereen die wil meewerken aan de verbe tering van het socialistische sys teem", aldus de Poolse partijse cretaris In zijn redevoering sneed hij ook de problemen tussen partij en de onafhankelijke vakcentrale Soli dariteit aan. ..De partij heeft de vakcentrale onderschat en dat is haar duur komen te staan", ver klaarde hij. „Dat maakt het zon der meer duidelijk dat de toe komst van Polen afhangt van de samenwerking tussen de vak- „v. .HM centrale en partij". *dU"land bleek dat Kanla vroeS de mijnwerkers om vooral leden van de burgerrech tenbeweging "Charta '77" en het comité ter verdediging van on rechtmatig vervolgden "VONS" bloot staan aan arrestaties en veroordelingen. hun vrije zaterdag op te offeren voor het herstel van de kolenpro- duktie, en beloofde dc boeren prijsverhogingen. Arbeiders zul len moeten accepteren dat zij soms overgeplaatst worden naar industrieën die voor Polen be langrijk zijn, zoals de voedselin dustrie. aldus Kania. BEIROET, TEL AVIV (AFP/UPI/AP) - Israëli sche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren bij acties tegen Palestijnse stellin gen in Libanon een Sy risch vliegtuig neerge haald, zo hebben oogge tuigen gemeld. De piloot van het toestel zou daarbij om het leven zijn geko men. Het vliegtuig is neergestort in de buurt van de plaats Kfar Vallous. 45 kilometer ten zuiden van Bei roet. Het was de veertiende Syri sche jager die sinds juni 1979 in Libanon verloren is gegaan bij gevechten met de Israëlische luchtmacht. Voor het laatst werd een Syrisch vliegtuig op 13 fe bruari neergehaald boven de Be- kaa vallei in het oosten van Liba- Ook de Israëlische legerleiding heeft melding gemaakt van het neerhalen van het Syrische toe stel. Het Israëlische toestel zou veilig op de thuisbasis zijn terug gekeerd na "nauwkeurig de ge stelde doelen te hebben getrof fen", aldus het legercommuni qué in Tel Aviv. De getroffen doelen waren gelegen ten noor den van de havenstad Sidon en ten noordwesten van Nabatiyeh. Bij de Israëlische actie zijn volgens Palestijnse zegslieden zes doden en 35 gewonden gevallen, zowel guerrillastrijders als burgers. Het Israëlische opperbevel maakte bekend dat het Syrische vlieg tuig werd neergeschoten toen de Syrische luchtmacht "probeerde de Israëlische actie te verstoren" De aanval was de derde van de Is raëlische luchtmacht in Libanon in vijf dagen, nadat het enige ti jd rustig was geweest. Het opnieuw oplaaien van militair geweld in Libanon bemoeilijkt de missie van dc Amerikaanse onderhandelaar Philip Habib ernstig. Habib probeert het con flict tussen Syrië en Israël over de plaatsing van Syrische lucht afweerraketten in Libanon op te lossen. De Israëlische militaire gouver neur van de stad Rafah. in de strook van Gaza, is gisteren bij een bomaanslag om het leven ge komen. Twee militairen en drie politiemannen werden gewond. Volgens de Israëlische televisie vond de explosie plaats toen de gouverneur, luitenant-generaal Eli Shahak, probeerde een vat met explosieven uit een kenne lijk door Palestijnse guerrilla strijders aangelegde munitie bergplaats te halen. In Damascus verklaarde een Pale stijnse militaire woordvoerder dat de dood van de gouverneur het gevolg was van en aanslag door Palestijnse guerrillastrij ders. WASHINGTON (GPD) - De onderlinge rivaliteit tussen de stafleden van de Amerikaanse presi dent Reagan heeft de indruk versterkt, dat dit beleid nogal wissel vallig is. In tegenstel ling tot Reagans bezui nigingsvoorstellen die als stoomwalsen door het congres (het Ameri kaanse parlement) dreunden, heeft het buitenlandse beleid al de eerste nederlagen moeten incasseren. Reagans veiligheidsadviseur Richard Allen, van wie ver wacht werd dat hij minder in vloed zou krijgen dan zijn voorgangers Brzezinsky of Kissinger, bleek al na kort. tyd bezig te zijn een privé im perium op te bouwen. Allen klaagde voortdurend in de pers over het tactloze optre den van minister van buiten landse zaken Haig. Haig im mers lag voortdurend in de clinch met het Witte Huis. De druk intrigerende nationale veiligheidsadviseur Richard Allen heeft nu een stapje te rug moeten doen. want presi dent Reagan heeft de besluit vormingsprocedurc in het buitenlandse beleid gewij zigd. De besluiten worden nu in zittingen met een hele staf genomen. Dit om paal en perk te stellen aan de felle machtsstrijd tussen kabi netsleden onderling. Rapportje Richard Allen is nu de eerste presidentiele veiligheidsad viseur die zijn dagelijkse zit ting met de president op zijn buik kan schrijven. In plaats daarvan mag hy een samen vattend rapportje over de toe stand in de wereld op het bu reau van de president leggen. Alleen als de president vra gen heeft, mag de veilig heidsadviseur die komen beantwoorden. Richard Al len heeft zich vermand en zegt, dat hij de nieuwe oplos sing geweldig vindt, maar in de nieuwe opzet heeft hij dui delijk minder te zeggen dan vroeger. Ook Haig zelfheeft echter moe ten inbinden. Zijn invloed wordt nu beperkt tot grote stafvergaderingen, die twee a driemaal per week op het Witte Huis plaatshebben. Aan die vergaderingen ne men ook minister van defen sie Weinberger, vice-presi dent Bush en CIA-directeur Casey deel. Daarnaast zijn Reagans topadviseurs ook aanwezig Reagans ministers deden vaak tegenstrijdige uitspraken. Volgens een onderminister van defensie voelde de VS zich niet aan het verworpen SALT-ontwapeningsverdrag gebonden. Minister Haig nam dat weer terug Minister Weinberger vond. dat er een neutronenbom in West-Euro pa zou komen, maar minister Haig zei daarop dat zoiets nog niet besloten was Minis ter Haig liep volgens het Wit te Huis weer te hard van sta pel met zijn anti-communisti- sche campagne in El Salva dor Daarmee bracht hij Rea gan's begrotingsvoorstellen in gevaar. Graan De politieke strijd tussen mi nister van landbouw Bloch en communistenvreter Haig werd door Bloch gewonnen, zodat Amerika plotseling de wereld verraste door een ein de aan de Russische graan- boycot aan te kondigen Haig probeert nu zijn schaamte te bedekken door het Ameri kaanse boteroverschot via Nieuw-Zeeland aan de Sow jet-Unie aan te bieden, zodat het niet zo opvalt. Een ander incident was de kri tiek van Haig's staf op VN- ambassadeur Jeane Kirkpa- trick. die te veel aan de eisen van de Irakezen zou hebben toegegeven bij het ontwer pen van een VN-resolutie over Israels aanval op de kerncentrale in Bagdad Naast de moeilijkheden binnen het kabinet ondervindt Rea gan ook veel tegenstand in het het Congres waar het om buitenlandsbeMd gaal De controversiële verkoop van het AWACS-radarvliegtuig aan Saoedi Arabic is nog steeds niet in het congres be handeld Programma's voor financiële steun aan het bui tenland dragen nog geen stempel van het congres De benoeming van Ernest Lcfe- ver, Reagans keuze als onder minister van mensenrechten, is niet goedgekeurd en ver scheidene regeringsvoorstel len liggen onderaan de be kende grote stapel op goed keuring door het congres te wachten. Reagan is niet de enige onerva ren man in buitenlandse vraagstukken Alexander Haig is het enige kabinetslid met buitenlandervaring en die moet zyn invloed met „groentjes" als defensiemi nister Weinberger en topad viseurs als Edwin Meesc de len Een consistent buiten landbeleid zal dus vermoede lijk nog op zich laten wach ten MAARTEN HUYGEN PARIJS - Ter gelegenheid van de Franse nationale feestdag "Quatorze Juillet" heeft de Fran Francois Mitterrand gisteren de militaire parade afgenomen in gezelschap van generaal Perier Speurtocht naar resten Titanic COLLEGE STATION. TEXAS (UPI) - Dc Amerika» n d|é op zoek zijn naar het wrak van de Titanic, het "onzink- bare" passagiersschip dat op zijn eerste transatlantische reis in 1912 verging, hebben gisteren onderwatcrcamer's laten zakken in de Atlanti sche oceaan. Doel was het filmen van een stalen voor werp van 500 ton op de oce aanbodem waarvan men denkt dat het een stuk van de Titanic is. De bemanning van het re- search-schip 'R.V. Gvre' had het metalen voorwerp gelo kaliseerd door middel van echo-peilingen. De Gyre wordt geëxploiteerd door dc technische hogeschool van Texas en het hele project wordt betaald door oliebaron Jack Grimm in Texas Het is echter ook mogelijk dat het metalen voorwerp afkom- stig is van een van de vele schepen die tijdens de twee de wereldoorlog op reis tus sen Europa en Amerika tot zinken werden gebracht. Dc onderwatercamcra's wer den zo dicht mogelijk bij het stuk metaal neergelaten en vervolgens heen en weer ge trokken over de bodem Krant in Teheran: BEIROET (AP, AFP) - De voort vluchtige ex-president van Iran. Abolhassan Bani-Sadr, is van plan om een greep naar de macht in Iran te doen. Bani-Sadr wil ook een riicimie befltraflbig van zijn fanatieke tegenstanders binnen de Islamitische Republi keinse Partij. Dit hebben bron nen in Teheran gisteren gemeld Een krant met de uitlatingen van de afgezette president is in ver schillende delen van de Iraanse hoofdstad verspreid. Het werd op grote schaal aangetroffen in brievenbussen, trappenhuizen van flats en in geparkeerde au to's. Het gewezen Iraanse staatshoofd verklaarde m het krantje verder dat hij door weer aan de macht te komen van plan is een "rechtvaardige islamitische re publiek" te stichten In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn maandag bij drie bomaansla gen vyf mensen gewond Dit heeft het dagblad van de Islami tische Republikeinse Partij (IRPi, "Islamitische republiek" gisteren bekendgemaakt Een van de aanslagen was gericht te gen een bureau van de '...mi tés", (revolutionaire gardisten die in wijken zyn belast met de ordehandhaving i Een krachtige bom vernielde het bureau en vier revolutionaire gardisten moesten met verwon dingen worden opgenomen in een ziekenhuis. Elders in Tehe ran werd de parkeerplaats van een bureau van de comités ge troffen door een bomaanslag. Hierbij werd alleen schade aan gericht aan voertuigen Bij een derde bomaanslag in Zuid-Tehe- ran werd een zoon van een gar dist gewond, aldus "Islamitische Republiek" De campagne tegen opposanten van het islamitische bewind neemt nog steeds toe. Onder 28 geexecuteerden. maandag, be vonden zich vooraanstaande Ira- nièrs. die destijds de opstand te gen de sjah financierden. In to taal zyn sinds de afzetting van Abolhassan Bani-Sadr als presi dent 195 mensen g< .-xecuteerd. •e voorbereidingen voor de presi dentsverkiezingen die over tien dagen worden gehouden gaan in tussen door In totaal stelden zich 71 personen kandidaat, maar 67 werden afgewezen om- dal n inalikbed i ommunia* tisch of "pro sjah" waren Dit deelde Djannati voor radio Tehe ran mee Djannati is lid van de twaalf leden tellend» raad van toezicht die als hogerhuis Ainc tioneert voor het parlement (tnadjlis) en die wetten op hun is- moet toet- lamitischc karakter In West-Berlijn WEST BERLIJN (DPA) - Het gemeentebestuur van West Berlijn heeft gisteren besloten betogingen voortaan te verbieden of slechts onder voorwaarden toe te staan, wanneer er aanwyziniv n zyn dat men ter reur tegen individuele personen" op het oog heeft In een verklaring veroordeelde het gemeentebestuur aanvallen die zon dag. tijdens een mars van sympathisanten van krakers, werden gedaan op woningen van bepaalde pnvëpersom n De wethouder van binnenlandse zaken van West Berlijn. Hcinrich Lum- mer. zei dat onder de voorwaarden die gesteld zouden kunnen worden, zouden kunnen zijn het bepalen van de marsroute of een verbod van vermommingen In dc nacht van maandag op dinsdag waren er weer ongeregeldheden in West-Berlijn Volgens een woordvoerder van de politic werden toen sympathisanten met de krakersbeweging gearresteerd Drie agenten en een demonstrant werden gewond tijdens dc rellen die 's avonds begonnen en tol gisterochtend vroeg duuruen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9