België weigert 140 zigeuners Debutant-schrijver beschuldigd van plagiaat Drietal bekent moord Haagse pompbediende Na uitwijzing uit Nederland Alternatieve straf voor taxichauffeurs Albeda wil studie over minimuinbudget WOENSDAG 15 JULI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De moord op de 52-jarige kassier van een ben zinestation in Den Haag is gister middag opgelost met de aanhou ding van drie jongemannen. Het drietal, in de leeftijd van 18 en 19 jaar, heeft een bekentenis afge legd. De politie van Den Haag kwam het trio op het spoor aan de hand van een vrij vaag signalement van twee jongens op een bromfiets, die kort voor de ontdekking van de moord het zelfbedieningssta tion zouden hebben bezocht Voorbijgangers van het pomp station aan de Eisenhowerlaan hadden dit doorgegeven De drie, van wie twee zonder vaste woon- of verblijfplaats en één verslaafd aan verdovende mid delen, hadden de overval op het afgelegen benzinestation tame lijk zorgvuldig voorbereid. En zorgde voor een snelle bromfiets en een revolver van het kaliber .22 met munitie, terwijl dc ande ren de roof daadwerkelijk uit voerden. Maandagavond waren ze rond half acht, kort voor sluitingstijd, het station binnengegaan. Ze riepen: „Dit is een overval", en vuurden vrijwel onmiddellijk vier kogels af op de kassier. Daarop is het duo direct gevlucht, overigens zonder geld of goederen mee te zwaar bew. 20 12 waar bew. - 13 licht bew. 20 12 regen 18 14 licht bew. 18 12 onbew. 31 22 Amsterdam licht bew. 19 14 De Bilt zwaar bew. 29 13 Deelen Eelde i Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente geheel bew. Vlissingen zwaar bew. Zd. Limburg zwaar bew. Aberdeen zwaar bew. Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. 34 18 0 onbew. 29 19 0 licht bew 30 16 0 regen 20 14 1 onbew. 27 19 0 zwaar bew. 20 14 0 licht bew. 129 15 1 zwaar bew. 20 13 0 half bew 26 19 0 licht bew 26 19 0 onbew. - 21 - half bew 29 23 0 licht bew. 30 21 0 Uitgever neemt noodgedwongen 5000 boeken uit de handel FRANEKER (GPD) - „Een vol strekt duidelijk geval van pla giaat". Dat noemt uitgever Lammert Wever van de uitgeve rij van dezelfde naam in Frane- ker de streekroman „De vrouw uit het Staphorsterveld", het de buut van de 26-jarige admini stratief medewerker Douwe Slofstra uit Haulerwijk. Lammert Wever heeft dc hele oplage van 5000 exemplaren uit de handel laten ne men. Volgens hem is de roman duide lijk overgeschreven van de in 1951 ver schenen roman „Miet van Dijk", van de schrijfster Jo van Dorp-Ypma. ..Sommi ge stukken heeft hij stomweg letterlijk overgeschreven", aldus Wever. De jonge schrijver ontkent heftig dat hij de roman van Jo van Dorp heeft overge schreven: „Ik heb voor het eerst van die schrijfster gehoord toen er een stuk over haar in de Leekster krant stond", vertelt. Volgens Slofstra is met hem nog geen enkel contact opgenomen over het uit de handel nemen van ..De vrouw uit het Staphorsterveld" ..Dat klopt", ver telt Wever: ..Wij zijn dat ook niet van plan. Wij hebben geen enkele behoefte om nog in contact met hem te komen. Wc hebben onze advocaat ingescha keld". Het plagiaat kwam aan het licht, doordat een drietal lezers van het boek de uitge ver belde met de mededeling dat het boek hen wel erg sterk deed denken aan de roman „Miet van Dijk" van Jo van Dorp-Ypma. Bij controle bleek dat in derdaad het geval. Slechts de namen en de plaatsen waren veranderd, maar ver der waren hele stukken letterlijk over geschreven. Uitgever Lammert Wever maakt zich in deze zaak zelf het grootste verwijt ..Wij hadden dit beter moeten onderzoeken, maar een van onze redacteuren heeft drie dagen zoek gebracht in de biblio theek om na te gaan of het boek gelijke nis vertoonde met eventuele andere boeken. Aan de andere kant: wie ver wacht nu zoiets?". Hij heeft onmiddellijk opdracht gegeven de boeken, voor zover verstuurd, terug te halen en de hele oplage te vernieti gen. Ook heeft hij contact opgenomen met de schrijfster Jo van Dorp Dat con tact is volgens uitgever Wever prettig verlopen. Ook Slofstra zal zijn advocaat inschake len. ..Zoiets heb je altijd met een de buut. Dat wekt achterdocht. Dan den ken ze: zou het ook mis kunnen zijn, en dan vinden ze altijd wat". Op de flap van de aan hem toegeschreven roman staat hij vermeld als veehandelaar. Slofstra is ooit wel veehandelaar geweest, maar is enige tijd terug afgekeurd en werkt nu als administratief beambte in de sociale werkvoorziening. Volgens hem is dit niet het eerste boek dat hij heeft ge schreven. Andere manuscripten werden tot nu toe geweigerd. Jongensboek Bij uitgeverij Wever ligt ook nog een ma nuscript voor een jongensboek De uit gever had hem er echter al op gewezen dat dat boek hem sterk deed denken aan „Jaap Holm en zijn vrienden" van W. G van der Hulst. Ook in dit geval ontkent Douwe Slofstra dat hij plagiaat heeft gepleegd. „Ik begrijp niet hoe het mogelijk is. dat mijn boeken zo sterk op vroeger verschenen boeken gelijken, maar ik heb ze niet overgeschreven", zegt hij. Slofstra zegt erg veel gelezen te hebben. Thuis op zolder zou hij een „wereld" aan streekromans hebben staan. De ro man „Miet van Dijk" zou daar niet bij zijn. „Volgens mij is dat boek niet eens meer te krijgen, waar zou ik het dan vandaan moeten hebben", meent hij. Slofstra is wel geschokt door de be schuldigingen: ..Ik heb er zo lang aan gewerkt, en nu dit..". Bij de uitgeverij is men verbgsterd. dat dit manuscript de controle heeft kunnen passeren Voor uitgever Wever is het in ieder geval een uitgemaakte zaak dat de overige manuscripten van Douwe Slof stra niet uitgegeven zullen worden. Gis terochtend bèeft hg door middel iq een aangetekende bnef gerechtelijke stappen van de uitgeverg tegen Douwe Slofstra aangekondigd. De schrijfster Jo van Dorp-Ypma voelt zich niet in het minst gekwetst door de hele zaak. Zij heeft het heel kalm opge nomen. aldus Wever. Alle drie zijn al eerder met de poli tie in aanraking geweest vanwe ge diefstal en geweldsdelicten. De jongeman die de revolver hanteerde, was in mei uit een rijksopvoedingsgesticht ge vlucht, waar hij zes weken moest verblijven, omdat hij rond de jaarwisseling een politieman in Scheveningen met een zoge noemde „goedendag" (midde leeuws wapen: knots, aan het dikke einde met scherpe punten beslagen - red.) had bewerkt. Directeur maakte valse facturen VELDHOVEN (ANP) - De politie in Veldhoven heeft een 43-jarige directeur van een dakdekkersbe- drijf aangehouden omdat hij in de administratie op grote schaal valse facturen had verwerkt. Het gaat alles bij elkaar om een be drag van ruim 1,5 miljoen gul den. Daardoor is de belasting dienst voor een aanzienlijk be drag benadeeld. Dit is gisteren door de Veldhovense politie be kendgemaakt. De zaak kwam aan het rollen nadat het dakdekkersbedrijf eind vorig jaar failliet was verklaard. Begin dit jaar begon de Veldhovense politie in samenwerking met de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst een onderzoek Het vermoeden rees dat de directeur goederen aan het faillissement had onttrokken. Dat bleek inder daad het geval te zijn. Hij had voor 400.000 gulden aan materia len en gereedschappen verkocht. Hij werd in verband daarmee en kele maanden civielrechtelijk ge gijzeld. Die gijzeling werd eind vorige maand opgeheven. Onmiddellijk daarna werd dc man aangehou den door de Veldhovense politie. In verband met het verwerken van de valse facturen zijn nog vier anderen aangehouden. WEERRAPPORTEN DIDAM (GPD)- De groep zigeuners, die gisteren door het ministerie is uitgewezen, is vanochtend vroeg tegengehouden bij de grens met België in de buurt van Hazeldonk. Zigeunerleider Petaio eiste van de Belgische autoriteiten een formele bevestiging dat de zigeuners het land niet in mogen. Daarmee wil hij zich dan tot de autoriteiten in Nederland wenden om vervolgens registratie en een standplaats af te dwingen. Petaio liet weten dat de groep bij de grensovergang zou blijven staan zolang er geen duidelijk heid is geschapen. Het gaat om 26 auto's. De groep moest giste ren Nederland verlaten omdat volgens justitie uit de geregi streerde gegevens van de zigeu ners was gebleken dat zij niet over geldige reis- of verblijfsdo cumenten beschikten. Gisteren werden de zigeuners op een par keerplaats in Didam door middel van foto's en vingerafdrukken geregistreerd. Boos reageerde gisteravond zigeu nerleider Koko Petaio op de ver klaring van de minister van justi tie, die op de parkeerplaats Stille Woud bij Didam via de luidspre ker van een politiebusje door tol ken werd voorgelezen in het Ne derlands, Italiaans, Joegosla- visch. Pools en het Russisch. „Voor mij houdt dit niks in. Het is geen juridisch stuk. Er is geen ultimatum genoemd. Maar, ook zijn door deze verklaring afspra ken geschonden, namelijk dat er ook B-statusformulieren zouden komen. We geven geen gevolg aan dit verzoek". Rijkspolitievoorlichter adjudant Schild zei dat met de uitspraak van de minister de zaak voor de politie nu voorlopig afgedaan is. „We trekken ons terug met onze tenten, afzettingen en wagens. De politie komt pas weer in touw als de minister beslist dat de tijd om is. Dan zijn we genoodzaakt deze mensen weer naar de grens te begeleiden". Petaio zei na de voorlezing: „Ik wil een uitspraak van de vreemde lingendienst. Wat hier bezig is, is lariekoek. Ik laat me niet als Joop den Uyl slachten. Ik wil eerst die B-statusformulieren en daarna wil ik, als mijn mensen dan nog geweigerd worden, in beroep gaan bij de Raad van Sta te. En ik stel de burgemeester van Didam verantwoordelijk voor de voorzieningen en de hy giëne op deze parkeerplaats, zo lang deze zaak niet juridisch is afgehandeld. Ik respecteer de wet, maar dan moet de zaak wel correct worden afgehandeld. Dit is kinderwerk", aldus Petaio, die vond dat als de zigeuners zonder meer het land uit worden gezet, de registratie ook niet nodig was geweest en Interpol daar nu ge- Eis na containerdiefstal: ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie mr, K.H. Meijering, heeft gisteren forse gevangenistraffen geëist te gen twee leden van een groepje containerdieven. Tegen beide vroeg hij driejaar onvoorwaarde lijk. In dezelfde zaak stelde hij voor twee Rotterdamse taxichauf feurs. die de dieven enkele ma len over een interessante lading hadden getipt, een alternatieve straf op te leggen. Dit tweetal gaat, zo werd bij een voorlopig onderzoek overeengekomen, zes maanden lang één dag per week met hun taxi gratis bejaarden uit een Rotterdams verzorgingste huis bew. 21 13 0.3 regen 19 12 0.3 Zo waren er gisteren in de rechts zaal kort na elkaar ontstelde en blijde gezichten te zien. De ont stelde gezichten waren van een 33-jarige Tilburger en van een 36- jarigc man uit Breda. Hun waren twee diefstallen ten laste gelegd. Die van een met vloerbedekking gevulde vrachtwagen in Tilburg en die van een met sherry gevul de container (inclusief trekker en oplegger) in Schiedam. Bovendien hadden ze dit jaar nog vijf keer toegeslagen of willen toeslaan. Op dc zitting bleek dat de ladingen die werden gestolen meestal niet te slijten vielen. "Een met runderhart geladen container konden we aan de straatstenen niet kwijt", vertel den ze. Officier mr. Meijering hield met die tegenvaller geen rekening. Hij vond dat een vergeldings- straf de enige oplossing is voor het duo. van wie de Tilburger al 36 vermogensdelicten op zijn strafblad heeft staan. Zowel de verdachten als de raads lieden waren onaangenaam ver rast door de eis van de officier. De advocaten wezen erop. dat al het gestolene bij de rechtmatige eigenaren is teruggekomen. Een straf van drie tot zes maanden vonden ze, gezien de aard van de misdrijven, meer op z'n plaats. Anders ging het de twee Rotter damse taxichauffeurs die als tip gever waren opgetreden. Toen éen van hen wist dat hij zich daarvoor bij de rechtbank moest verantwoorden, zag hij op de tv een actualiteitenrubriek waarin alternatieve straffen werden be handeld. Naar aanleiding daarvan namen hij en zijn collega, gesteund door hun advocaten, contact op met de rechtbank en de betrokken of ficier mr. Meijering. Zowel de rechtbank als de officier voelden wel wat voor de alternatieve aanpak, waarbij behalve de re classering ook de directie van het bejaardenhuis is betrokken. Moeder (30) dode baby aangehouden WEERT (ANP) - De politie van het Limburgse Weert heeft giste ren een ongeveer 30-jarige vrouw aangehouden. Volgens de politie moet zij meer weten over de dood van haar pasgeboren doch tertje dat onlangs in de Magdale- nastraat door dc buren van de vrouw werd gevonden. Nader onderzoek moet uitwijzen of het kindje is omgekomen op een gewelddadige manier of door verwaarlozing. Het lijkje ver keerde al in vergaande staat van ontbinding Probleemloos Die registratie van de meesten van de circa 180 zigeuners op de par keerplaats Stille Wald langs de A-15 bij Didam verliep gisteren bijna probleemloos. Gelaten lie ten de zigeuners zich op de foto zetten, vingerafdrukken maken en beantwoordden zij de vragen over naam en geboortedatum. Een aantal zigeuners weigerde zich te laten registreren omdat de familie niet compleet was. Man, vrouw of kinderen verble ven elders in Nederland en men' wilde dat de familie eerst com pleet was voor men zich liet regi streren. Zigeunerkoning Koko Petaio, die 's middags omstreeks drie uur arriveerde, loste een deel van dit probeem op door een aantal fa milieleden mee te brengen. Zij kwamen ook in aanmerking om te worden geidentificieerd. Het totaal aantal geregistreerden was 125. Enkele families werden ech ter geweigerd. Bij de registratie, waaraan ook de centrale recherche-informatie dienst medewerking verleende, bleek dat er ook personen onder de zigeuners waren die al geregi streerd stonden. De namen wa ren soms wel anders, maar de vingerafdrukken bleken dezelf de te zijn. Op de tijdelijke camping heerste ondanks alles een vriendelijke sfeer. Ook ten opzichte van de 22 dienstdoende politiemannen, die zich in de loop van de avond zou den terugtrekken. Verschillende zigeuners probeerden duidelijk te maken waarom ze graag in Ne derland wilden blijven. In ge brekkig Frans-Duits vertelden zij dat ze de mensen vriendelijk vonden, dat ze hier erg veel vrij heid kregen, dat er werk is en dat er goede sociale voorzieningen zijn. „Wij willen een plaats om te wonen, wij willen werken en on ze kinderen willen naar school. Wij zijn nooit op een school ge weest", luidde hun pleidooi. Een beambte in witte jas verzamelt vingerafdrukken van de zigeuners. Valse brief: geen college geld voor hbo DEN HAAG (ANP) - Zeker dertig scholen in het hoger beroepsonderwijs hebben een valse circulaire ontvan gen, waarin minister Pais (onderwijs) zogenaamd aan kondigt dat de invoering van het collegegeld voor het hbo voorlopig wordt uitgesteld Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van onder wijs en wetenschappen giste ren meegedeeld Hij ver moedt dat de valse circulaire naar alle hbo-instellingen is gezonden. In de circulaire, waaronder de handtekening van minister Pais staat, wordt gezegd dat er zo veel bezwaren zijn tegen de invoering van het college geld en dat de inning admini stratief zo moeilijk is te ver wezenlijken, dat de minister besloten heelt de invoering uit te stellen tot een nader te bepalen datum. De circulaire is gedrukt op offi cieel briefpapier van het mi nisterie. verpakt in een nage maakte dienstenveloppe en is niet te onderscheiden van het briefpapier van onderwijs en wetenschappen. Volgens dc woordvoerder van h. i ministerie gaat het hier waarschijnlijk om een "mis plaatste studentengrap". 'Kijken naar wat men nodig heeft" DEN HAAG (GPD) - Bg het ver strekken van een sociale uitke ring zal eerder moeten worden gekeken naar de behoefte van de uitkeringstrekkers dan naar het verdiende loon vóór de tijd van de uitkering. Het zou volgens mi Bistei Albeda (sociale aakan) 'ie moeite waard zgn een studie te maken van het minimumbudget, waaruit blijkt wat een samenle ving nodig heeft. De uitkomsten van zo'n onderzoek zouden dan weer moeten worden gekoppeld aan de vraag wat we ons econo misch kunnen veroorloven. Minister Albeda zegt dat deze week in een gesprek met het weekblad de Haagse Post. Daar bij zegt de minister de verzorgen de taak van de overheid te v ilk n terugdringen. Hierbij denkt hij aan een eigen risico in het zit kenfonds. hogere collegegelden cn een eigen bijdrage in het wel zijnswerk, waardoor de grote subsidieposten kunnen worden teruggedrongen Volgens Albeda kunnen ook de hoogste wao-uitkeringen worden verlaagd met 10 procent of meer Hierbij sluit hij niet alleen aan bg de CDA-program, maar ook bij het heroverwegingsrapport dat enkele weken geleden door top ambtenaren van alle ministeries in het kader van verdergaande bezuinigingen werd opgesteld Voordat tot oen wao-uitkenng kan worden overgegaan zou volgens Albeda ook gekeken moeten worden naar de oorzaak van de invaliditeit, zoals vroeger ge beurde. Toen werd gekeken of de ivaliditeit is ontstaan door en tgdens het werk of dat dc oorza ken daarvan buiten de werksfeer lagen. Vogelredder gestraft EDE (ANP) De politie in Ede heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 15-jange jongen vanwege het bezit van een jonge torenvalk. Deze vo gel behoort tot de bescherm de diersoorten in ons land. Dc jongen verklaarde de valk vgf maanden eerder te heb ben gered uit een vgver en hem zelf thuis te hebben groot gebracht. Buurtbewo ners waarschuwden de poli tie. toen de vogelredder de to renvalk aan een touwtje uit liet. ADVERTENTIE SEXENQUETE8I «sa. Het nationale sex-onderzoek van 13 iaar geleden, verricht in opdracht van Margriet, is nu herhaald in opdracht van Nieuwe Revu. Met dezelfde wetenschappelijke degelijkheid. Met dezelfde Professor Kooy. - Met èndere uitkomsten. De eerste opzienbarende conclusies nu in Nieuwe Revu. Maar ook de haat tussen Van Agt en Den Uyl, de gevaren van onze kerncentrales bij een bomaanval, de vrolijke kanten van de laatste Goggomobieltjes èn een alternatieve taalgids voor toeristen. Nieuwe Revu ontbloot.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7