"Goeo? dat ambtenaren Woning voor gehandicapt gezin wordt gevorderd en gehandicapten de handen ineenslaan Enquête winkeliers met een gesprekje Gr Leidse stadsrubriek WOENSDAG 15 JULI 1981 LEIDEN Het de gehandicapte mens mogelijk maken zich zelf standig in de maatschappij te be wegen. Dat is het voornaamste doel van de werkgroepen "Inte gratie van lichamelijk gehandi capten in de samenleving". Een lange naam voor groepjes men sen die het de gehandicapte mensen makkelijker willen ma ken en de validen een mentali teitsverandering willen laten on dergaan. Er zijn in Leiden meer dan 1U.UUU gehandicapten. Veel van hen zijn zodanig gehandicapt dat zij da gelijks hinder ondervinden van obstakels of het gebrek aan voor zieningen voor minder validen Een vorig jaar verschenen nota, geschreven naar aanleiding van een motie in de gemeenteraad, gaf een groot aantal problemen aan waarmee gehandicapten te maken kunnen krijgen. Ook wer den in deze nota een aantal sug gesties en aanbevelingen ge daan. Voor wethouder Schoute van volksgezondheid aanleiding voor het instellen van de werk groepen, die nu bijna een half jaar bezig zijn. In elke groep zit ten ambtenaren, vertegenwoor digers van de drie grootste ge handicaptenorganisaties in Lei den en iemand van de Provincia le Revalidatie Stichting. Elke groep heeft ook zijn eigen gebied van onderzoek; de één bekijkt 99 wat er op huisvestingsgebied valt te verbeteren, andere groe pen buigen zich over verkeer en vervoer, sport en recreatie, verze keringen en voorzieningen en toegankelijkheid. Van Ingen, ambtenaar en coördi nator van de werkgroepen, denkt dat het belangrijk is dat ambte naren en gehandicapten samen werken in de groepjes: "Gehan dicapten geven aan wat er fout is en daaruit kunnen ambtenaren lering trekken voor de toekomst. Doordat gehandicapten je tel kens met je neus op de proble men drukken, ga je rekening houden met hun mogelijkheden. Een valide ontwerper van een ge bouw gaat anders alleen van zijn eigen mogelijkheden uit". En er zijn tal van dingen die het de gehandicapten gemakkelijker kunnen maken, zonder dat het veel extra geld hoeft te kosten, zo stelt Van Ingen. "Voorbeelden zijn er te over. Wanneer een weg toch opnieuw wordt bestraat kun je net zo goed zorgen dat de stoepen laag blijven en de ver keersborden op een rij worden geplaatst. Zo is bij het herstellen van de Breestraat ook de Stads gehoorzaal toegankelijk gewor den voor rolstoelgangers. En dan zijn er nog een heleboel obsta kels te voorkomen, wanneer de mensen maar niet zo onnaden kend te werk gingen. Denk al leen maar aan het onnodig bezet houden van invalidenparkeer plaatsen, het stallen van fietsen tegen de leuningen van het sta tion of stekelige rozen die een heel eind over het trottoir heen- hangen. Allemaal zaken die een gehandicapte onzeker maken om zich op straat te begeven". Wat wel geld kost is het toeganke lijk maken van al bestaande ge bouwen. Een inventarisatie in gemeentelijke gebouwen leerde dat er 90.000 gulden nodig zou zijn om deze hinderpalen te 1 wijderen. De Leidse raad is op het moment bezig met een onderzoek naar de toeganke lijkheid van onder meer dokter spraktijken. winkels, kantoren en scholen Het is huiveringwek kend hoe slecht bijvoorbeeld dokterspraktijken soms te berei ken zijn wanneer je je in een rol stoel moet voortbewegen. Daar om willen de werkgroepen ook zo alert mogelijk zijn bij de nieuwbouw van bepaalde projec ten. De Stevenshofjespolder is daar een voorbeeld van. De werkgroep "wonen" heeft een top tien klaar liggen voor wanneer deze polder metterdaad bebouwd gaat wor den. Aangegeven wordt onder meer waar eventuele aangepaste woningen moeten staan: vlakbij het winkelcentrum maar ook niet allemaal bij elkaar, en dat vlakbij de woningen parkeer plaatsen moeten zijn. Of alle nieuwbouw in de toekomst goed toegankelijk wordt, is echter nog steeds voor een groot deel over geleverd aan de welwillendheid van de bouwers. Er bestaan wel richtlijnen in een zogenaamde bouwverordening, maar die gel den lang niet voor alle gebou wen. De werkgroep zou dan ook het liefst zien dat de bouwveror dening zodanig wordt aangepast dat ook van winkels, dokter spraktijken en kantoren wordt geëist dat ze goed toegankelijk zijn. LEIDEN - De theaterwerkgroep Spektakel heeft deze week haar tent neergezet bij Molen de Valk. Het theater wil met voorstellingen over gehandicapten bereiken dat er bij valide mensen meer begrip ontslaat voor gehandicapten. Spektakel geeft in totaal acht voorstellingen. Tot en met zaterdag is er elke middag een kindervoorstelling en elke avond een voor volwasse nen. Daarna trekt de groep door naar Den Haag. waar de tocht door Nederland wordt afgesloten. Een tournee waarbij Spektakel voor het eerst gebruik maakt van een tent als theater. De eerste keer ook dat de theatergroep de invaliditeit als thema in haar programma heeft opgeno- Wel is de groep al eerder van plan geweest iets voor of over gehandicapte mensen te doen. Het geld ontbrak echter tot een subsidie van CRM begin dit jaar uitkomst bracht Bezoeken, interviews en improvisaties leidden uiteindelijk tot de drie theaterstukken die deze week in Leiden worden opgevoerd Gekozen werd voor stukken óver gehandicapten en niet voor hen Reden hiervoor is valide mensen te wijzen op de problemen waarmee gehandi capten te maken hebben. Volgens de spelers zou het veel harder zijn geweest wanneer ze bedoeld waren vóór gehandicapten "Zij zijn veel harder tegenover zichzelf en accepteren wrangere situaties Wanneer we een valide publiek zouden confronteren met grappen die gehandi capten onder elkaar maken, zou het kwaad weglopen" Wat niet wil zeggen dat de voorstellingen alleen maar ellende bevatten, grappen worden er wel gemaakt. Waar de theatergroep het publick echter vooral mee wil confronteren is het feit dat iedereen een ongeluk kan krijgen en invalide kan worden. "Veel mensen denken dat hen zoiets nooit kan overkomen. Wanneer je tot het besef komt dat een gehandicapte niet anders is dan jijzelf, kun je hem misschien ook beter begrijpen". 99 Over verkeer Breestraat LEIDEN - Nadat eerst het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, afdeling Lei den, met een enquete over de problematiek rond de Breestraat op de proppen kwam, komen nu ook de Breestraat-winkeliers zelf nog met een opiniepeiling. De uitkomst van hun onderzoek, kleiner van opzet dan de KNOV-enquete: alle winkeliers van de Breestraat zijn, op één na, voor éénrichtingverkeer op Leidens hoofdader. Een uitkomst die niet wezenlijk verschilt van de conclusie die het KNOV trok; zij het dat in die opi nie-peiling, waarin ook de om liggende straten werden betrok ken, staat dat zeventig procent van de Breestraat-winkeliers pleit voor éénrichtingverkeer en 22 procent de bestaande situatie wil handhaven. Verantwoordelijk voor de Bree- straat-enquete is winkelier Van den Burgh, die min of meer op eigen houtje de peiling hield. Over het waarom zegt hij: "Het KNOV had gezegd dat het met een enquete zou komen, maar dat duurde ons te lang. Op een gegeven moment dacht ik bij mezelf: nog even en de gemeente kan rustig z'n gang gaan. omdat er toch niets op tafel ligt. Dat wil den we voorkomen en we zijn zelf de straat ook maar inge gaan". Na uitdrukkelijk gesteld te hebben dat de teneur van beide onder- zoekjes hetzelfde is, verklaart Van den Burgh het percentueel verschil als volgt: "Het grote ver schil schuilt 'm volgens mij in de aanpak. Het KNOV heeft formu lieren opgestuurd en wij zijn met formulieren naar de mensen toe gegaan. En het is natuurlijk heel wat anders of je iets direct vanuit een impuls invult, of na een ge sprekje". Dat hij zijn standpunt, éénrichting verkeer, tijdens de bezoeken niet onder stoelen of banken heeft ge stoken, verzwijgt Van den Burgh niet. "Natuurlijk niet, ik heb de mensen gewezen op de verpau pering van onze straat mede door het tweerichtingverkeer". Onder de Breestraat-winkeliers mag dan eenstemmigheid heer sen over de toekomst van hun straat, bekend is - dankzij de KNOV-enquete - dat een aantal middenstanders uit andere stra ten hier anders over denkt. Zo zullen winkeliers van de mark- tenroute niet zitten te wachten op het instellen van éénrichting verkeer op de Breestraat. Van den Burgh onderkent dat en zegt hun standpunt ook wel te begrijpen, maar: "het is toch het beste, éénrichtingverkeer. Of we hier gezamenlijk over kunnen praten? Ik vrees dat het niet zo makkelijk zal zijn om alle winke liers bij elkaar te krijgen, laat staan op één lijn te krijgen". Overleden aan gevolgen van valpartij NOORDWIJK LEIDEN Een 71 jarige Leidenaèr is gisteren in het Academisch Ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een val van zijn fiets vorige week in de Noordwijkse duinen De Leidenaar reed op 6 juli nabij de Boerhaaveweg in Noordwijk duinafwaarts in op een wande lend echtpaar. Waarschijnlijk keek hij net achterom en had hij de wandelaars niet opgemerkt. De Leidenaar liep zwaar hersen letsel op en raakte in coma. c Jehova's in dhal LEIDEN - In diverse club- en buurthuizen wordt de Leidse jeugd door de vakantieweken geloodst Zo ook m buurtcentrum de Kooi, waar clubhuis De Mirt en speeltuinvereniging deze week een programma in elkaar hadden gedraaid. Erg groot was de belangstelling tot nu toe niet. al bleek de kinderkennis gistermiddag toch wel een attractie met aantrekkingskracht. oenoor LEIDEN - In de Groenoordhallen begint morgen het Jehova-con gres vóór het gebied Noord-Hol land en het Gooi Vier dagen achtereen, dus tot en met zon dag, komen de Jehova's getuigen b!5 elkaar. Ook volgende week is er weer een vierdaags congres in de hallen Dan komen de getuigen uit het gebied rond Den Haag en Rotter dam bij elkaar. "Wc hebben eerst nog bekeken of wc beide con gressen samen konden voegen", vertelt een woordvoerder, 'maar in daar bleken de hallen toch niet groot genoeg voor te zijn" Principe-besluit B en W LEIDEN - Burgemeester en wet houders hebben het principe-be sluit genomen de rolstoelwoning aan de Hyacinthenstraat 22122a te vorderen. De vorderingscom missie had B en W unaniem het advies gegeven de woning te vor deren voor een groot gezin uit Leiden-Noord waarvan de moe der zwaar reumapatiente is. De officiële vorderingslast wordt volgende week gedeponeerd bij de eigenaar van de woning, de woningbouwvereniging De Tuinstadwijk. De woningbouwvereniging heeft geweigerd het gezin toe te laten in de voor het gezin aangepaste woning aan de Hyacinthenstraat. Deze rolstoelwoning staat inmid dels vier maanden leeg. Volgens de woningbouwvereniging zou het gezin niet in de buurt passen. Voorzitter A. van Ginkel van de woningbouwvereniging is deze week nog in dat idee gesterkt: "Mevrouw heeft mij opgebeld en gezegd dat zij met haar gezin het liefst in Noord blijft wonen. De kinderen zitten daar op school, zitten daar in het clubhuiswerk en noem maar op. Het is onbe grijpelijk dat de gemeente en de woningbouwvereniging in Noord niet eerder voor het gezin een woning in hun buurt hebben aangepast. Het gezin had daar al lang goed kuhnen wonen. Wij hebben als woningbouwvereni ging actie ondernomen voor een 'gehandicapt' gezin in onze buurt en nu krijgen we met het meest zware geschut de kous nog op onze kop ook". Het gezin woont nu in een niet aan gepaste woning in Leiden-Noord en zou inderdaad het liefst in Noord blijven wonen. Maar dat zou pas op z'n vroegst over an derhalfjaar mogelijk zijn als een woning in de Bronkhorstslraat is aangepast. Evenlang zou de vrouw des huizes dus veroor deeld zijn om op haar slaapka mer in haar huidige woning te blijven liggen. In een aangepaste woning kan zij met een rolstoel uit de voeten. "Het gezin kiest inderdaad duide lijk voor het wonen in Noord als daar mogelijkheden zijn. Maar eerst en vooral kiest het gezin voor een aangepaste woning. En die staat nu leeg en gereed voor het gezin in de Tuinstadwijk", zegt C. de Koster van Bureau Huisvesting. "De woningbouw vereniging De Tuinstadwijk heeft zelfs het voorstel verwor pen dat het gezin anderhalf jaar in de Hyacinthenstraat zou kun nen wonen en daarna in de aan gepaste woning aan de Bronk- horststraat". Voorzitter Van Ginkel zal met de andere bestuursleden van wo ningbouwvereniging De Tuin stadwijk overleggen of de vereni ging al dan niet in beroep zal gaan bij de Raad van State tegen de beslissing van B en W. door René van der Velden Jaap Visser Vrijgemaakt De bewoners van het laatste eindje Vestestraat, tussen de Doorbraak en de Oude Rijn, maken langzaam maar zeker van hun autostraatje een leu ke woonstraat. De veelal ei gen woningen zijn of worden aanzienlijk verbeterd. Gevel tuintjes schieten de grond uit. De bewoners hebben houten paaltjes geplaatst zo dat ze buiten kunnen zitten zonder dat de voeten eraf ge reden worden. Aan fiets- klemmen, bloembakken en picknicktafels wordt ge werkt. En... er wordt geëxpe rimenteerd met het afsluiten van de straat in het weekein de. De straatbewoners kregen in mei de zomer in hun hoofd. Straatbewoonster Connie Meulendijk liep de deuren af: "Kunnen we samen wat niet doen aan de auto-overlast?" Vooral op de donderdag avond en zaterdag was de Vestestraat (ondanks een parkeerverbod) een Ir. Dries- senplein op kleine schaal. Enkele straatvergaderingen en positief verlopen gesprek ken met gemeente-ambtena ren en bedrijven in de straat baanden de weg voor een zo autovrij mogelijke straat De Jehova's die hun drukbe zochte Koninkrijkszaal in de Vestestraat hebben, beloof den de straat zo autovrij mo gelijk te houden. En ook de opstelling van Jan de Nie van het gelijknamige verwar- mingsbedrijf dat een groot stuk Vestestraat beslaat, was zeer positief, zegt straatbewo ner Maarten Versteegh. "De Vestestraat was vroeger al vaak afgesloten. Vooral door auto's van De Nie. Met een fiets of kinderwagen kon jeer nog niet langs. Auto's ston den dubbelgcparkeerd. Aan de zijkant auto's van werkne mers van De Nie, en in het midden dieselbusjes van De Nie die blijven draaien tij dens het laden en lossen. Als je buiten zat, hapte je naar diesel. De Nie beloofde zijn werknemers te vragen hun auto's ergens anders te par keren, bijvoorbeeld op het li Dnessenplein of op de tijde- Cor Chaudron. Dick Bakhuizen i straatbewoners voor een autovrije lijke woestijn van het Wijk en Zaalbergcomplex. Dat gaat soms heel goed" vindt Ver steegh. Uiteraard parkeerden de meeste straatbewoners met autobezit hun auto ook voortaan op het Ir. Driessen- plein. Meteen na het "heel aardige" gesprek met De Nie stoom den de bewoners door. Waar om kan de Vestestraat eigen lijk niet in het weekeinde dicht. De Nie is dan toch ge sloten? Een brief ging uit naar de gemeente met het verzoek om uitneembare paaltjes om de straat in het weekeinde te vergrendelen, een paar bloembakken, pick- niktafcls, nieuwe ouderwetse verlichting in plaats van de huidige snelwegverlichting en paaltjes. Van de meer dan dertig Vestestraat bewoners wil slechts één familie de au to persé voor de deur hou den. an den Brink en Maarten Versteegh pleiten samen met andere Vei zaterdag en zondag. Het officiële antwoord van de gemeente laat nog op zich wachten. De zomer schrijdt intussen voort. Dus experi menteren de bewoners alvast met een afgesloten straat in hel weekeinde Het eerste experiment met de afsluiting is inmiddels ge deeltelijk mislukt. Van de af- zethekken die de straatbewo ners aan beide uiteinden van de straat hadden geplaatst, werd er één - vermoedelijk door auto- en kerkgangers van de Vrijgemaakte Gere formeerde Kerk aan het an dere deel van de Vestestraat - verwijderd. Het autoverkeer kon alsnog vrijuit de Veste straat inrijden tot het afze- thek aan het eind bij de Oude Rijn En dat hek was vervol- 0tni tNik niet moeilijk meer opzij te zetten "Ideaal wordt het deze zomer nog niet" zegt een ongeduldi ge straatbewoncr Cor Chau dron 'Het gaat teveel tuf-tuf- tuf bij de gemeente" De Ves- testraatbewoners zijn in elk geval van plan zelf verder te experimenteren zolang de zon nog schijnt. Plantenverdriet Ongeveer twintig mensen in de Leidse regio hebben 'buto- mus umbellatus' in hun vij- Butomus umbellatus oftewel zwanenblocm is een be schermde plantensoort. De dierenspeciaalzaak 'Dieren vreugd' aan het Vijf Mciplein en aan de Kopermolen heeft begin mei ongeveer twintig zwanebloemetjes 2 75 gul den per stuk verkocht In het wild groeiende zwanebloe men mogen volgens de wet niet verhandeld worden ten zij ontheffing is verleend of tenzij de zwanebloemen zijn gekweekt in tuinen of kweke rijen. "Wij hebben de zwanebloemen onbewust in de verkoop ge zet", zegt J. Visser van Die- renvreugd aan het Vijf Mei- plein. We wisten helemaal niet dat dat verboden was". Dat werd Visser echter spoe dig duidelijk De Leidse poli tie werd een regelmatige klant van zijn winkel. De po litie wilde wel eens precies uitzoeken of er een vakbe kwame kwekerij dan wel een natuurschenner achter de handel zat. "Ene Van Ree heeft de zwane bloemen aan mij verkocht", vertelt Visser. "Normaal be trok ik altijd mijn planten van hem. Enkele weken na dat de politie op bezoek is ge weest. kwam Hij v er in de winkel Ik waa a self niet. maar tegen een winkelbe diende hing Van Ree een nogal onduidelijk verhaal op. Het werd in elk geval niet duidelijk of hij de zwanebloe men zelf in de natuur heeft geplukt of dat hij de bloemen van een kweker heeft betrok ken Sindsdien heb ik hem niet meer gezien". Volgens Visser zit de zaak niet hele maal snor Volgens de politie ook niet. Al thans: het onderzoek werd voortgezet, van Bodegraven tot Vinkeveen tot en met Lelystad, plaatsen met een veenbodem waarop de zwa nebloemen willen gedijen. De politie trok de naam Van Ree na. maar dit leverde niets op. Ook een bezoek aan kwe- ki-riji ti lr\< ni< .p Het politie-onderzoek is afge sloten met het verzoek aan Dierenvreugd om de politie te tippen als nogmaals zwa nebloem aangeboden wordt Visser van Dierenvreugd vindt intussen dat Den Haag wel eens betere voorlichting mag geven over wat hij nu wel en wat hu niet mag ver kopen. Maar ja. ook verko pers van vijverplanten wor den geacht de wet te kennen, zoals de natuurbcscher mingswet of het besluit be schermde inheemse plantc- soortcn...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3