Stormloop reisbureaus maakt strop niet goed Derde Wereld: groter aandeel textielmarkt Actie tegen beperking NLM-vluchten Concorde blijft in de lucht Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Ford in hoger beroep S2"" ts 'is Beursoverzkht WOENSDAG 15 JULI 1981 Koffieconflict Douwe Egberts in Utrecht is van plan een kort geding aan te span nen tegen Egberts Prohama in Dalfsen. Het bedrijf in Dalfsen heeft een nieuw koffiemerk op de Nederlandse markt gebracht, dat geleverd wordt door de Duit se onderneming Jacobs. Douwe Egberts heeft bezwaar te gen de naam van het merk: Eg berts Prohama Edel-Mocca. „Het publiek kan hierdoor in de war worden gebracht alsof het gaat om een produkt van Douwe Eg berts. Wij hebben er al over ge praat met het bedrijf in Dalfsen. dat geen enkele binding met ons heeft", aldus een woordvoerder van D E. ..Het heeft niets gehol pen. Wij laten de mogelijkheid om te praten nog open. Gebeurt er niets, dan zullen we in princi pe op 24 juli een kort geding aan spannen". Ponskaarten Het gebruik van de kartonnen ponskaart, de oudste informatie drager in de computerindustrie, raakt buiten gebruik. De pons kaart wordt tegenwoordig min- der efficiënt geacht dan nieuwe informatiedragers. Het aantal le veranciers van ponsapparatuur neemt bovendien sterk af, voorts zijn sorteermachines voor de kaarten bijna niet meer te koop. zo valt te lezen in het jaarverslag van de Bankgirocentrale, die het girale betalingsverkeer van de banken verzorgt. Het formulier met een "optisch afleesbare co- delijn" komt steeds meer in ge bruik. hoewel de magnetische in- formatiedragen (o.m. magneet bandcassettes, vergelijkbaar met muziekcassettes) de voornaam ste plaats in de computerindus trie innemen. Fusie persbureaus Het Engelse internationale persbu reau Reuter is door zijn in finan ciële moeilijkheden verkerende Amerikaanse concurrent UPI benaderd voor een eventuele overname en neemt het voorstel in "welwillende overweging", al dus Reuters hoofddirecteur Mi ke Nelson. Hij voegde eraan toe dat er nog andere kapers op de kust zijn. Reuter werd in 1851 opgericht en heeft kantoren in 69 landen voor al in voormalige Engelse kolo nies. Het verspreidingsgebied omvat 158 landen, terwijl de eco nomische berichtgeving in 112 naties wordt gedistribueerd. In tegenstelling tot UPI en grote concurrend Associated Press heeft het geen internationale fo todienst. Wanbetalers Het Gemeentelijk AdminisJratie- bedrijf in Groningen gaat een ge richte actie beginnen tegen ener gieverbruikers die hun gas- en lichtrekening na herhaalde aan maningen niet betalen. Het GAB gaat dit doen in de vorm van huisbezoeken, die wanneer men negatief blijft reageren, gevolgd zullen worden door afsluiting. Het gaat in totaal om zo'n 150 wanbetalers. ENSCHEDE (ANP) - Noord- en Oost-Neder land gaan actie voeren tegen het plan van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM) om hot aantal vluchten tussen Am sterdam en Groningen/Enschede drastisch te beperken. Met name staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zal vanuit de regio onder druk worden gezet om te bereiken dat de 'hoogwaardige infra structuur" - zoals de NLM-lijndiensten wor den genoemd - op peil blijft. Directeur P. Vogely van de n.v. Luchthaven Twente heeft dit meegedeeld. Vogely. voor wie de plannen van de NLM als een donder slag bij heldere hemel kwamen, heeft geen enkel begrip voor de beperking van het aan tal vluchten. Hij erkent dat het verlies van de Noord-Oostlijn van de NLM groter is dan ge raamd. maar die tegenslag heeft de NLM aan zichzelf te wijten, zo vindt hij. Vogely meent dat de NLM door onlogische veranderingen in de dienstregeling (paniek- beleid) de belangstelling voor de binnen landse vluchten eerder heeft afgeremd dan gestimuleerd. Het gevolg van deze handel wijze is volgens hem onder andere geweest dat de vluchten vanuit Noord- en Oost-Ne derland onvoldoende aansluilen op het in ternationale luchtverkeer vanaf Schiphol. Vogely heeft de indruk dat de KLM. het moe derbedrijf van de NLM. eigenlijk de binnen landse lijndienst van de NLM liever kwijt dan rijk is. Het drastisch snijden in het vluchtschema voor het komende wintersei zoen ziet hij dan ook als het begin van het einde van de binnenlandse vluchten van de NLM. Vogely: "De KLM ziet de NLM vooral als een luchtvaartmaatschappij voor de kor tere vluchten in Europa. Daar wordt de luchtvloot van de NLM in toenemende mate op afgestemd". Het aanvoeren van Nederlandse pasagiers voor buitenlandse vluchten vanaf Schiphol vindt men blijkbaar niet belangrijk. De KLM gaat ervan uit dat degenen die willen vliegen naar het buitenland toch wel naar Schiphol komen, zo meent Vogely. Hij wijst erop dat de nationale luchtvaartmaatschap pij dan wel voorbij gaat aan de wens van de inwoners in Noord- en Oost-Nederland, want die willen naar zijn overtuiging best per vliegtuig naar Schiphol. Ondanks de weinig ideale dienstregeling no- teercc de luchthaven Twente in 1980 nog een stijging van het aantal passagiers met tien procent. Vogely voorziet een nog grote re groei als de NLM vanaf Twente recht streeks zal gaan "vliegen op Londen. Parijs. Milaan. Zurich en Frankfort, bestemmingen waarvoor vanuit het oosten des lands een grote belangstelmg bestaat. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn Andijvie per kg. 21 - 35. snijbonen 3.-. sperziebonen 2,80 - 3.30, tuinbonen 24 JVlBrtillRir 63, kroten A 0,35, rode kool 39 50. spitskool 21 - 37, bospeen 11 1,05 1.28. waspeen AI per kist 10,20 14.—. All 7.- - 10.60. BI 8.40 - 14,20. Aanvoer: 80 Vs ton. Breekpeen BI per kist 4.50, Cl 16,-, spi nazie 59 - 73, uien per kg. 86 - 95, peter selie (krul) 21 - 24, selderij 20 - 38. bloemkool 6 per bak I 1,12 - 1.28. 6 II 47 DEN HAAG (ANP/GPD) - De door reisorganisaties en -bureaus gemelde stormloop op zonnige vakantiebestemmingen maakt de strop voor de reiswereld niet goed maar minder groot dan verwacht. Niet vergeten mag worden dat de reisorganisatoren dit jaar minder accommodaties hebben inge kocht dan in voorgaande jaren. Verwacht kan dan ook worden, dat de markt van de kant en klaar-reizen een teruggang van ongeveer acht procent te zien zal geven. Dit heeft Hotelplan-directeur Leo Verburg verklaard op een in Den Haag gehouden persconferentie, die gewijd was aan het verschij nen van de nieuwe reisgids van zijn organisatie. Wat de thuismarkt Nederland en de slogan "lekker uit in eigen land" betreft was Verburg van oordeel dat deze vakantiesector het ook niet zo erg goed doet. Er worden veel dagtochten aan de man gebracht, maar met de ar rangementen loopt het zo'n vaart niet als men had verwacht. De hotelplandirecteur ging ook in op de berichten over reisorgani saties en reisbureaus, die de acti viteiten hebben moeten staken en merkte daarover op: "on danks het feit. dat deze ontwik keling de reisbranche in een ne gatief daglicht plaatst, vinden wij als reisorganisatie deze ont wikkelingen gezond. Zij bieden de noodzakelijke en natuurlijke sanering, die een heilzame ver houding aanbieders/afnemers in een zich stabiliserende markt zal bewerkstelligen". Hij zei verder dat Hotelplan zich voortaan alleen met het organise ren van reizen gaat bezighouden en zijn drie verkooppunten zal afstoten. HONGKONG (AP) In Hongkong arriveerde gisteren de 'Sohar'' hel houten zeilschip, waarmee de Ier Tim Severin de legendarische tocht van Sinbad de zeeman heeft gemaakt. Als Severin in China aankomt, dan heeft zijn reis van zesduizend mijl hem ruim zeven maanden gekost. - 77. Aanvoer: 3.000 stuk. Leiden - Appels 36 - 73. pruimer. 150 - 235. andijvie 30 - 40, snijbonen 195 - 275. stambonen 395 480, tuinbonen 50 55. kroten 44 - 51. rode kool 22 - 62. spitskool 13 - 23. postelein 30 - 38. prei 60 - 81. spinazie 40 - 68. capucijners 350. uien 54 96. waspeen 44 - 52. me loenen 315 - 405. bloemkool 1x6 65 - 125, bloemkool 8 st. 80. sla 82 - 45, bos- peen 73 - 131. peterselie 19 - 33. selde rij 22 - 41. paprika ka. 100-110. st. 27 - 67 Voor het eerst in haar 23-jarig be staan vervoert Martinair op één dag 2.550 vakantiegangers naar één enkele bestemming. Dat ge beurt aanstaande zondag en het reisdoel is Palma. Deze topdrukte houdt verband met de toeloop gedurende de af gelopen weken op de reisbu reaus. Menig Nederlander wilde zich op het allerlaatste moment nog verzekeren van een vakan tieplaatsje in de zon, omdat de zomer in het eigen land helaas nog niet veel voorstelt Dit heeft ertoe geleid, dat verschillende reisorganisaties bij Martinair se ries nieuwe vluchten hebben af gesloten. waarbij vooral Mallorca de voorkeur genoot. LONDEN (DPA) - Het Brits-Fran se supersonische passagiers vliegtuig Concorde zal blijven vliegen ondanks het al geleden miljardverlies en vooruitzichten dat de financiële strop alleen nog maar groter zal worden, dit heelt de Britse regering dinsdag beslo ten in een reactie op een rapport van de commissie voor handel en industrie van het Lagerhuis, waarin de Concorde een "mo dern monster van Frankenstein" wordt genoemd dat maar het Het vliegtuig heeft alleen al de Britse belastingbetaler tot het eind van het afgelopen jaar 849 miljoen pond sterling (ruim 4.3 miljard gulden) gekost. De voor zitter van de Lagerhuiscommis sie, Donald Kaberry, heeft uit de ontwikkeling tot nu toe gecon cludeerd dat de Concorde een ei gen leven is gaan leiden dat vol ledig uit de hand is gelopen. De AMSTERDAM (ANP) - Ford Nederland gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de president van de Amsterdamse Rechtbank, die op 7 juni in het kort geding dal door de FNV tegen Ford was aangespannen had bepaald dat de vestiging in Amsterdam voorlopig open moet blij ven en dat er een eind moest worden gemaakt aan de bezetting. Dit heeft algemeen directeur G.K.L. Laurent van Ford Nederland dins dag bekendgemaakt. De president van de rechtbank had ook bepaald dat het oordeel van de ondernemingskamer van het gerechtshof moet worden afgewacht. In tegenstelling tot de zienswijze van de president is de raad van commissarissen van Ford Nederland van mening dat sinds december 1980 alle belangrijke informatie over de situatie van de Ford-vestiging, waarom de ondernemingsraad had gevraagd, "in detail en uitgebreide vorm" werd verstrekt. regering heeft echter elke discus sie over stopzetting van de vluchten afgewezen. Zij meent dat het goedkoper is op een be perkte financiële basis door te gaan dan het project te beëindi gen. Volgens de officiële bereke ningen zal de staatskas de ko mendejaren ongeveer 22 miljoen pond bij moeten passen. Stopzet ting van het project zou bijna het dubbele kosten. Het Concorde-project is vooral stukgelopen op de invloedrijke internationale milieu-lobby en de snelle stijging van de brand stofprijzen. Door deze twee fac toren was het jaren geleden al duidelijk dat er geen nieuwe toe stellen meer zouden worden ge bouwd. De zeven Concordes van British Airways staan het groot ste deel van de tijd werkeloos in onderhoudshallen of op luchtha vens. Er zijn dagelijks twee vluchten tussen Londen en New York en één vlucht tussen Lon den en Washington, die onrenda bel is. De route Londen-Bahrein- Singapore, die ooit was bedoeld als onderdeel van de lijndienst tussen Londen en Australië, is geschrapt wegens de grote ver liezen. GENEVE - De ontwik kelingslanden hebben gisteren voorstellen ge daan voor een interna tionale textielovereen- komst die ze een groter aandeel in de wereld markt voor textiel moet verschaffen. In de uit 51 landen bestaande textielcommissie van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) in Genève heeft Colombia daartoe een elf pagina's tellend plan ingediend. De Colombiaanse afgevaardig de naar de Genccfse bespre kingen, Felipe Jaramillo. zei dat de voorstellen de steun van alle textielproducerende landen in de Derde Wereld hebben. Het plan dat hij uit eenzette geeft gedetailleerd aan hoe de toegang tot de we reldmarkt voor textiel uit de ontwikkelingslanden kan worden verbeterd. De Euro pese Gemeenschap heeft in eerste aanleg negatief gerea geerd. De voorstellen van de ontwik kelingslanden hebben onder meer betrekking op verbete ringen in het internationale vezelakkoord (MVA) alsmede op steun aan wankele textiel ondernemingen in de Derde Wereld en aan kleine produ centen en exporteurs van ka toen. Verder worden voor stellen gedaan voor de wijze waarop moet worden voorko men dat de textielindustrie in de industrielanden het slachtoffer wordt van de plannen van de Derde We reld. Uitgestorven Van ambtenaren van de GATT in Genève is vernomen dat dit laatste voorstel de onge rustheid weg moet nemen die in landen in het noorden heerst over de toeneming van de concurrentie uit textielex- porterende arme landen. De EG houdt staande dat haar textielindustrie al ongeveer uitgestorven is als gevolg van de concurrentie van goedko pe produktcn uit de ontwik kelingslanden maar zal later een officiële reactie op de plannen geven De vergadering van de textiel commissie van de GATT is uitgeschreven met het oog merk overeenstemming te bereiken over een nieuw in ternationaal multivezelak- koord met een looptijd van vijfjaar. De lopende regeling vervalt aan het einde van het jaar. Het MVA bepaalt de grenzen voor de tcxtielinvoer van rijke landen volgens bila terale overeenkomsten. Het nieuwe akkoord moet de ob jectieve wijze vaststellen wanneer die grenzen worden overschreden en er sprake is van marktverstoring. Ontwikkelingslan den De afgevaardigde van de Euro pese Gemeenschap. Horst Krenzler, hield de commissie voor dat de textielindustrie in de tien Euromarktlanden nog steeds ernstig te lijden heeft van de invoer van goed kope textiel uit de ontwikke lingslanden. In het nieuwe akkoord moet er naar zijn mening rekening mee wor den gehouden dat het ver bruik van textiel in de EG op het ogenblik met ongeveer één procent per jaar toe neemt. De ministers van buitenlandse zaken van de gemeenschap zijn het er volgens Krenzler over eens geworden dat een verlenging van het MVA met vijf jaar de textielproducen- ten in de EG de gelegenheid geeft zich aan de toeneming van de concurrentie aan te passen. Hij hield echter vol dat ze in die periode bescher ming nodig hebben en pleitte voor algemene invoercontin genten voor goedkope pro- dukten die de Euromarkt verstoren. Onderscheid Volgens Krenzler moet er on derscheid worden gemaakt tussen de scherp concurre rend werkende textielindus trieën in de economisch meest ontwikkelde landen in de Derde Wereld en de tex tielnijverheid in de werkelijk arme landen. Ambtenaren in Genève maakten hieruit op dat dc EG denkt aan nieuwe, strengere beperkingen op de invoer van textiel uit landen als Hongkong. Taiwan en Zuid-Korea. De toeneming van de textielinvocr in de EG met zes procent per jaar die in het lopende MVA wordt gegarandeerd heeft volgens Krenzler onder de huidige omstandigheden zeer nadeli ge gevolgen voor de textielin dustrie in de gemeenschap. Jaramillo deelde later op een persconferentie mee dat de 27 ontwikkelingslanden die het MVA hebben onderte kend willen dat de discrime- rende bepalingen die de lo pend regeling inhoudt by de invoering van een nieuwe overeenkomst worden ge schrapt In het nieuwe MVA moet worden vastgelegd dat de industrielanden eerst moeten bewijzen dat hun markt door invoer uit de Der de Wereld wordt verstoord al vorens ze tot beperking van de invoer mogen overgaan, vond Jaramillo. In Gem e i mèef i deeld -i.it het beraad vandaag infor meel wordt voortgezet en dat donderdag officiële reacties op de voorstellen zullen wor den gegeven. Dan moet ook worden uitgemaakt of de be sprekingen eind deze week zullen worden verdaagd dan wel volgende weck zullen worden voortgezet. loloci' F. 32.00 GOUD EN ZILVER Zilver, fumnrUa) 687 - BUITENLANDS GELD amsterdam )anp) Dc handelaren in de staatsfondsenhoek van de Amsterdamse effectenbeurs wa ren vanmorgen niet verrast door staatslening De coupon van 11,75 pet v. den en zelfs een beetje als ca deautje voor bo]« i heerste dat een op lening ekomen n bijzon der goed on buitenland boven pan In de ...inde' van Koninklijke Olie met spron gen omhoog als gevolg van grote Amerika..ie.I|M Olii noteei den rond het middaguur 92,90, een winst van niet minder dan 4,20. Voor het overige viel er weinig spectaculairs te melden. De koersen moesten overwe gend een paar dubbeltjes terug, wat, de lagere Amerikaanse rkmg genomen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21