LEIDSCH DAGBLAD Komst Russisch aardgas vertraagd Marine fouten verweten H aig ziet snelle plaatsing raketten Spamiingen binnen Vervoersbond F1NY Onderzoek ongeluk met de Brequet Atlantic Staat leent tegen 11,75 procent bijzondere aanbiedingen met hoge kortingen in: VAN ROSSUM DU CHATTEL LEIDS BEDRIJF DUPE VAN GEDWONGEN VERHUIZING? OMROEP WOENSDAG 15 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36523 Directeur 6. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor talm cototon DEN HAAG (GPD) - Binnen de Vervoersbond FNV drei gen naar aanleiding van het vertrek van voorzitter Jan Schroer vorige week, grote moeilijkheden. Twee grote groeperingen binnen de bond, de burgerluchtvaart en het wegvervoer, hebben het beleid van het bestuur afge keurd. Naar verwachting zal vandaag ook de bedrijfs groep spoorwegen het be stuursbeleid afkeuren. Grote delen van de Vervoers bond FNV zijn van mening dat het bestuursbeleid te veel gericht is op wat er in de ha vens gebeurt. Ex-voorzitter Jan Schoer stond een breder bondsbeleid voor. Doordat de groep havens een te groot stempel op het beleid druk te hebben de overige afde lingen het gevoel er niet meer bij te horen. Volgens ex-voorzitter Schroer is de bond in een onbestuur- lijke situatie geraakt, doordat een beslissing over de havens uitbleef. Na de problemen in de havens werd na onderzoek vastgesteld, dat drie haven bestuurders moesten ver dwijnen. Dit gebeurde niet. Schroer was ziek en stelde zijn portefeuille ter beschik king. Nadat Schroer in mei terug kwam, constateerde hij een sfeer van wantrouwen. Hij heeft geprobeerd door per soonlijke contacten te bekij ken of er oplossingen waren, maar vice-voorzitter Piet van Keulen verbood de bondsse- cretaris nog langer afspraken voor hem te maken. Waarna Schoer vertrok. TOKIO/DEN HAAG - De Sowjet- Unie heeft besloten de aanleg van één van de twee pijpleidin gen voor het vervoer van Rus sisch aardgas naar Europa vijf jaar uit te stellen. De andere pijp leiding komt volgens plan in 1985 gereed, zo heeft het Japanse persbureau Kyodo vanochtend bekend gemaakt. Onduidelijk is nog in hoeverre de voorgenomen levering van aargas (met ingang van 1985) aan Nederland door dit besluit in gevaar komt. Zoals bekend onderhandelt Neder land met een groot aantal Euro pese landen over de levering van het gas en over deelnemeing aan de werkzaamheden voor de aan leg van de pijp. Met dat werk is een bedrag van 30 miljard ge moeid. Een deel daarvan zou via orders aan Nederlandse bedrij ven kunnen toevloeien. Een woordvoerder van het minis terie van economische zaken zei vanochtend niet op de hoogte te zijn van het uitstel. Aanleiding zou volgens hem gebrek aan geld kunnen zijn. Tussen de Sowjet- Unie en Europese banken zijn al geruime tijd onderhandelingen gaande over kredietverlening ter financiering van het project. Overeenstemming over de rente die voor dat k.i al betaald moet worden is et r uitgeble ven. Volgens de woordvoeder zou een en ander tot het uitstel geleid kunnen hebben. Het Japanse persbureau noemt een tekort aan bouwmaterialen als oorzaak van de stagnatie. Vol gens Economische Zaken even wel, ligt dat niet voor de hand, omdat tal van Europese bedrij ven zich bereid hebben getoond zowel grondstoffen (staal) als ap paratuur te leveren. DEN HAAG (GPD/ANP) - De dood van drie bemannings leden van het Breguet Atlantic patrouillevliegtuig dat op 15 januari voor de Ierse kust in zee stortte - één van hen was een Katwijker - is mede te wijten aan nalatig heid van de marine. De marine heeft een aanbeveling in de wind geslagen die een onderzoekscommissie al in 1973 had gedaan na een soortgelijk ongeluk met hetzelf de soort vliegtuig. HAZELDONK (ANP) - Bij de grensovergang op de rijksweg E 10, tussen Breda en Antwerpen, stonden vanochtend aan de Nederlandse kant 140 zigeuners met 26 autoJs en zeven caravans te wachten tot ze België in mochten. De Belgische autoriteiten weigerden hen echter toe te laten en in Nederland mogen ze evenmin blijven. (Zie ook pagina 71 NEW YORK (UPI, Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig is "optimistisch" over de plaat sing van Amerikaanse kruisraketten in België en Neder land. Hij gelooft dat zowel de Neder landse als de Belgische regering "te zijner tijd" akkoord zullen gaan met de plaatsing van nieu we raketten op hun grondgebied. Haig zei dit gisteren voor de het Amerikaanse televisiestation NBC. Hij zei te verwachten dat de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de beperking van het aantal kernwapens voor de lange afstand voor het eind van het jaar zullen beginnen. Op Amerikaans verzoek besloot de NAVO in 1979 om nieuwe kern raketten in Europa te plaatsen. Tegelijk werd besloten om on derhandelingen met de Sowjet- Unie te beginnen. Inmiddels is al duidelijk dat West-Duitsland, Af en toe regen Groot-Brittanië en Italië de ra ketten zeker zullen plaatsen. Haig zei gisteren in een toespraak voor de vereniging voor buiten landse politiek in New York dat de Verenigde Staten eind van het jaar serieus willen onderhande len over wapenbeheersing. Tege lijk zullen de Verenigde Staten doorgaan met het opbouwen van hun militaire macht, verzekerde hij. Volgens Haig, voormalig comman dant van de NAVO. voelt de Sowjet-Unie zich niet gedwon gen om aan ingrijpende beper king van en toezicht op kernwa pens mee te werken, omdat de Verenigde Staten met hun bewa pening bij de Sowjet-Unie zijn achtergebleven. Haig toonde zich sceptisch over het nakomen van "vorige ak koorden" door de Sowjet-Unie. Hij noemde in dit verband "het gebruik van chemische wapens door de Sowjet-Unie in Afgha nistan". In het algemeen veel bewolking en af en toe een bui. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. De komende dagen geven eenzelfde weerbeeld te zien, waarbij de kans op regen zaterdag iets groter zal zijn en zondag weer zal afnemen. In het week einde zal het waarschijnlijk iets kou der worden. In Scandinavië, Schotland en Enge land is het weer hetzelfde als in Neder land. In midden- en zuid-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland is het nog een tijdje vrij zonnig, maar zullen de bewolking en de regen spoedig toe slaan. In Frankrijk is het zwaar be wolkt en valt er af en toe regen. In Ita- DEN HAAG (ANP) - Op 21 juli kan worden ingeschreven op een 11,75 pet. tienjarige staatslening 1981. Ook bij de inschrijving op deze le ning wordt het tendersysteem toegepast, zodat het bedrag van de lening en de koers van uitgifte na de inschrijving worden vast gesteld. De lening zal, te beginnen op 1 sep-, tember 1982, worden afgelost in tien jaarlijkse termijnen. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan, zo heeft het ministerie van finan ciën bekendgemaakt. De storting is uiterlijk op 1 septem ber. Zoals bekend werd vorige maand een tweetal staatsleningen tege lijk uitgeschreven. De opbrengst bleef echter beneden de ver wachting. Dat blijkt uit een rapport van de commissie die het ongeluk van 15 januari heeft onderzocht. De commissie vindt dat de zes At- lantics niet mogen opstijgen van het marinevliegkamp Valken burg zolang het besturingssys teem niet is verbeterd. Een aan beveling in die richting werd al in 1973 gedaan, maar is tot nu toe steeds afgehouden. Defensie is nog in internationaal overleg ge wikkeld over mogelijke verbete ringen aan de zes vliegtuigen. De voorzitter van de Tweede-Ka mercommissie voor defensie, Klaas de Vries (PvdA), noemde het onderzoeksrapport gisteren vernietigend. Hij vroeg zich af of er sprake is van strafbare nalatig heid. In elk geval wil hij erop toe zien dat de vliegtuigen, die al een half jaar aan de grond staan, niet de lucht ingaan voordat ze in or de zijn. Zoals ook al in 1973 was vastge steld, is de onderzoekscommis sie tot de slotsom gekomen dat het ontbreken van een nood-be sturingssysteem noodlottig was voor de bemanning van de neer gestorte Atlantic. Wanneer de hoofdbesturing uitvalt, is het vliegtuig onbestuurbaar. Volgens de commissie spot het on volledige besturingssysteem met alle veiligheidseisen, vooral om dat inspectie van het besturings systeem niet goed mogelijk is, waardoor gebreken niet vroegtij dig kunnen worden ontdekt. De commissie, die onder leiding stond van het hoofd vliegdienst van Valkenburg, kapitein-luite nant ter zee J. Bijl, vraagt zich af hoe de Atlantic ooit een verkla ring van luchtwaardigheid heeft kunnen krijgen. Volgens de marine, die gisteren op het rapport reageerde, is er sinds 1973 herhaaldelijk geprobeerd de overige Europese gebruikers van de Atlantic warm te krijgen voor een verbetering van de stuurinrichting. Dat is niet ge lukt. Intussen nam de marine het risico met de toestellen door te vliegen totdat in januari een tweede Atlantic in zee stortte. Met de overige Europese landen is inmiddels overeenstemming be reikt over een versteviging van een aantal onderdelen van de hoofdstuurinrichting. Over het inbouwen van een noodstuurin- richting wordt 5 augustus verder gepraat. Volgens sergeant-telegrafist Rien Wisse (33) uit Katwijk aan de Rijn wisten hij en zijn collega-on derofficieren van Valkenburg tot 29 april niet precies wat er met de Atlantics aan de hand was. "Op die dag hield de onderzoeks commissie een lezing over het ongeval. Toen realiseerden we ons pas dat we al die tijd met een onveilig toestel hebben gevlo gen. Vanaf dat moment is er bij ons ook de nodige onrust ont staan over wat er met de toestel len ging gebeuren. Die oi werd alleen maar groter toen we hoorden dat de minister van de fensie had besloten om de zwak ke onderdelen te vervangen, ter wijl er met geen woord gerep werd over een blijvende aanpas sing van het besturingsmecha nisme". Volgens Wisse heeft een enquête onder de direct betrokken onder officieren aangetoond dat ruim 75 percent met "emotionele pro blemen" te maken krijgt als be sloten zou worden de Atlantics zonder flinke aanpassing van het besturingssysteem weer de lucht te laten ingaan. De marine heeft echter laten weten dat dit niet zal gebeuren. ADVERTENTIE liê i de Balkan is het i i toe Zon op 5.38, onder 21.53 u 21.24, onder 4.52 uur. Hoogwater in Katwijk om uur, laagwater om 11.53 u gouden ringen, armbanden enz. brillanten sieraden, zilveren sieraden dames- en herenhorloges. zie onze speciale opruimings-etalage. juwelier-diamantair-beëdigd taxateur Breestraat95 LEIDEN tel. 120092 Door een bijzonder vervelen de samenloop van omstandig heden zit het Leids meubel warenhuis in blank vurehout, Haaghuishof danig in de pro blemen. Onlangs ontving Haaghuishof de totaal onver wachte mededeling, dat de op slagloods in andere handen is overgegaan. Gedwongen verhuizing. Het gevolg hiervan is dat de bekende meubel- en magazijn stellingen specialist gedwongen is haar opslagruimte voor half september a.s. te verlaten. En dat brengt voor Haaghuishof een gigantisch opslag probleem met zich mee. Op korte termijn is er namelijk geen passende, even grote ruimte beschikbaar. Wat nu? Dhr. Wouter Baart (bedrijfsleider van Haaghuishof). "Als een donderslag bij heldere hemel. Ik heb er geen andere woorden voor. Het bericht kwam voor ons als een totale verrassing. 28 PAGINA'S Weer Nederlandse zege Alpe d'Huez PAGINA 13 Plagiaat dupeert Friese uitgever PAGINA 7 Kania getuigt van trouw aan Oostblok Jaar blijft slecht voor reisbureaus Minister Gardeniers van CRM heeft op de valreep aangekon digd fel te zullen op treden tegen omroe pen die zich - geredeneerd naar de letter van de Omroepwet - in laten met ontoelaatbare commer ciële nevenactiviteiten Dat deze mededeling - en niet al leen in Omroepland - de nodige beroering heeft veroorzaakt be wijst eigenlijk hoe zeer dit kwaad al om zich heen heeft gegrepen en dat het tijd wordt dat er einde lijk wat aan wordt gedaan. Hoewel het aan het feit als zodanig - het overtreden door de omroe pen van de Omroepwet - niets af doet, moet men zich afvragen waarom mevrouw Gardeniers nu pas met haar krachtige opstelling komt. Bij haar aantreden, ruim vier jaar geleden, was het met an ders. Het enige wat zij op dit ge bied tijdens haar ambtsperiode deed was geregeld ageren tegen de sluikreclame bij sportwedstrij den, waarbij ze overigens nooit echt ingreep. Volgens artikel 13 van de Omroep wet is het omroepen verboden winst te maken, tenzij ze dat geld weer voor programma's gebrui ken Het is ook verboden mee te werken aan het maken van winst door derden. Deze twee bepalin gen lijken zeer simpel, in de prak tijk is dat niet zo. Men moet na melijk verschil maken tussen het niet te vermijden commercieel gevolg van het medium zelf en het bewust inspelen op de moge lijkheden van het medium. De minister wil de Omroepwet in die zin aanpassen dat de zend gemachtigden verplicht worden nevenactiviteiten voor te leggen aan bijvoorbeeld de regenngs- commissans. Dat zou een stevi ge stap in de goede richting zijn. De vraag is echter wat er dan moet gebeuren met de huidige commerciële praktijkenBij som mige omroepen is dit zo structu reel ingebouwd dat er mensen zullen moeten worden ontslagen Aan de oasis van het probleem ligt natuurlijk het feit dat het hele om roepbestel in zijn huidige vorm op de helling moet. Er moet op zijn minst duidelijkheid worden ge schapen. De geldende omroep wet is aan vernieuwing toe. De wet zal moeten worden aange past om de pluriformiteit - de ziel van de omroepwet - te blijven ga randeren. Hel is begnjpelijk dat de omroep- bonzen in Hilversum plotseling allemaal gelijktijdig met vakantie blijken te zijn. Veel commentaar is er althans nog niet gegeven, met uitzondering van de VPRO Omroepland wacht rustig af tot de nieuwe minister van CRM zich zal hebben aangediend Dat dit mevrouw Gardeniers zal zijn wordt ten zeerste betwijfeld. De nieuwe bewindsman of be windsvrouw zal in elk geval reke ning moeten houden met het feit dat hij of zij behoedzaam zal moeten reageren. Men kan niet jarenlang een ernstige fout min of meer oogluikend toestaan om vervolgens moord en brand te schreeuwen en zeggen dat het ontoelaatbaar is Het feit als zo danig wordt er niet minder ernstig door. het bemoeilijkt wel het ge nezingsproces. LEIDSCH DAGBLAD op straat met 9000 kub. meter meubelen? Daar sta jc dan. 9000 kub. meter stellingen, planken, stoelen enz. Waar moet ik hel laten? Ik kan hel toch moeilijk allemaal op straat laten staan? Zie achterpagina Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1