Japans succes met nieuwe reum ather apie Honkbalteam superieur Reportage Röntgenfoto's van gerestaureerd kraakbeen Geen sprake van „echte" strijd NK roeien: vreemd 'tussendoortje^ WOENSDAG 15 JULI 1981 VARIA PAGINA 15 Door Jan Krikke Is er nog hoop voor reumapatiènten? Volgens de Japanse dokter Toshima Yamau- chi wel. Hij ontwikkelde een geheel nieuwe therapie die recht tegen de nu ge bruikelijke indruist. Yamauchi, directeur van het Reiken-Reumadorp in het Zuiden van Japan, stelt zijn patiënten gedurende korte tijd bloot aan tempera turen van 180 graden onder nul. Hij verbiedt het gebruik van medicijnen, maar schrijft een zwaar bewegingsprogramma voor: 12 uur per dag moeten zijn pa tiënten oefenen. Yamauchi noemde tijdens een gesprek in zijn Reumadorp de traditionele benade ring - het lichaam warm houden, veel rust en medicijnen zoals corticoid-hormonen - niet alleen ineffectief, maar op den lange duur zelfs schadelijk. De Reiken-thera- pie, aldus Yamauchi. heeft zichzelf bewezen. Hij wijst op de dertienhonderd Ja panse reuma-patiënten die weer een normaal leven leiden. Twee van hen. aldus de Yamauchi succes-story, liepen dit jaar de ruim 40 km lange Boston Marathon. Voor het eerst ook zijn er „verbeterde" röntgenfoto's van gewrichten van reumapatiën ten. Weer klimmen „Conventionele behandelingen in Europa en Amerika heb ben voor mij nooit gehol pen", zegt Ilhan Kerse, een reumapatiënte uit Turkije. „Na twee maanden onder be geleiding van dr. Yamauchi kon ik voor het eerst in acht jaren weer alleen een trap be klimmen. Voor het eerst in vele jaren heb ik weer de hoop gekregen een normaal leven te kunnen leiden". Ilhan Kerse is medisch hoogle raar aan de Hocette-universi- teit in Ankara, en moest haar werk drie jaar geleden sta ken. Sinds die tijd heeft ze verschillende klinieken be zocht, maar stijfheid van het lichaam, een pijnlijk ken merk van reuma, werd steeds erger. De corticoid die dokto ren haar voorschreven ver oorzaakte talloze bijver schijnselen, waaronder maagzweren. „Haar diagnose waren slecht toen ze hier arriveerde", zegt dr. Yamauchi. „Door haar medische achtergrond kent ze de symptomen en behan deling van reuma erg goed, en mijn ervaring is, hoe meer een patiënt van reuma weet, hoe slechter de diagnoses. Haar lichaam had alle vitali teit verloren. Ze is 55, maar ze zag er uit als 70". Er is weinig bekend over de oorzaak van reuma. Een re cente theorie is „auto-immu- nisatie", waarbij de proLeine in het lichaam verandert waarna het immunologische systeem in het menselijke li chaam de veranderde protei- ne als een vijand bestrijdt. Zwelling en vervorming van gewrichten zijn de pijnlijke symptomen, die elke bewe ging een lijdensweg kunnen maken. Op den duur wordt het kraakbeen aangetast en wanneer het de heupen be treft gaan veel dokters over tot operaties om protheses aan te brengen. Video „De geopereerde patiënten kan ik maar gedeeltelijk helpen" zegt Yamauchi. „Bij een heupoperatie worden niet al leen de spieren doorgesne den, maar na 2 of 3 jaar wordt de ingebrachte prothese door het lichaam afgestoten en moet weer vervangen wor den". Het Reiken Reumadorp heeft een moderne video-biblio theek. Alle patiënten worden gefilmd wanneer ze hun eer ste oefeningen doen, en hun vooruitgang wordt regelma tig op film vastgelegd. Ruth Offergeld, een 21-jarige reu mapatiënte uit Duitsland: „Toen ik hier vier maanden geleden kwam kon ik mijn armen niet boven het hoofd bewegen. Nu kan ik zonder hulp mijn haar weer wassen". Ruth werd door verschillende specialisten in Duitsland be handeld en ook in haar geval veroorzaakten medicijnen de nodige bijverschijnselen. „Door de coticoid-hormonen werd ik vreselijk lusteloos, en ik kon 's morgens niet al leen uit m'n bed komen. Hier hebben ze me langzamer hand van de corticoid afge holpen, en ik voel dat ik meer energie heb. Maar dat ik nu meer kracht heb kan ook ko men door de cryo-therapie". De cryo-therapie is het meest opvallende aspect van de be handeling in Reiken Reuma dorp. Elke morgen gaan pa tiënten voor 3 tot 5 minuten in de cryo-cabine, waar ze blootgesteld worden aan 180 graden Celcius onder nul. De cabine wordt volgepompt met een mengsel van vloei baar zuurstof en stikstof. Om dat de vochtigheidsgraad 0 is, veroorzaakt het geen bevrie zingsverschijnselen. Dr. Yamauchi helpt een 67 jaar oude patiënte met oefeningen op de brug "Van Natuurlijk Twee röntgenfoto's van een patiënt uit het Reiken Reumadorp: na acht maanden intensieve oefening zijn de vingers weer rechtgetrokken. „Het is pijnlijk", zegt Ruth, „net alsof iemand honderden naalden in mijn huid steekt. Maar ik krijg er veel energie van, en de kou forceert me om te bewegen. De cabine is eigenlijk te klein, want ik wil altijd rennen" Dr. Yamauchi: ..Door de kou van buiten wekt het lichaam innerlijke warmte op. Dat is een natuurlijke reactie. Na de behandeling voelt de patiënt zich minder moe. Bloedcircu latie wordt gestimuleerd, en het synoviaalvocht („smeero lie" van gewrichten) komt in beweging. De cryo-behande- ling geeft de patiënt de ener gie om te oefenen, maar het is slechts 10 procent van de the rapie. Cryo-therapie zonder intensieve oefeningen heeft geen zin Hoe belangrijk deze oefenin gen zijn blijkt uit het dage lijkse schema van de patiën ten in het Reiken Reuma- dorp. Om vijf uur staat ieder een op, want om 6 uur moe ten ze in de gymnastiekzaal ziin. Met korte onderbrekin gen zijn ze tot acht uur 's avonds in beweging, zeven dagen in de week. Dr. Yamauchi heeft zojuist een apparaat ontworpen dat pa tiënten zelfs in hun slaap in beweging houdt. „Van rust gaat men roesten" zegt hij. „We moeten de natuurlijke genezingskracht van het li chaam mobiliseren. Statistie ken laten zien dat reuma de meeste slachtoffers eist in de welvarende landen. Duits land en Amerika hebben bei de een hoog percentage reu- ma-patienten In Duitsland heeft éélt op de zes mensen reumatische symptomen. Het is een wdvavtsMktc, en de passieve levensstijl van de mensen is funest". Geld Niet iedereen is overigens en thousiast over dr Yamau- chi's therapie. Sommige Ja panse doktoren beweren dat Yamauchi's behandeling in bepaalde gevallen zelfs scha delijk kan zijn. Anderen be weren dat hij teveel in geld is geïnteresseerdDe Duitse pa tiënte Ruth Offergeld vertel de dat een Japanse patiënt naar huis werd gestuurd toen hij de maandelijkse kosten van 3500 gulden niet meer kon opbrengen. Maar dr. Ya mauchi trekt zich niets aan van deze beweringen. Vol gens hem is de genezing van reumapatiënten het enige waarvoor hij zich interesseert en kritiek legt hij hoofd schuddend naast zich neer Dr Yamauchis revolutionaire benadering van reumatische ziekten begint nu ook de aan dacht te trekken van Europe se experts Dr. Herbert Scholz. medisch directeur van het Quellenhof sanato rium in het Westduitsc Ba- denweiler bezocht het Rei ken Reumadorp. en was diep onder de indruk ..Je kunt er lang over discussiëren", schreef hij in een rapport, „maar het enige wat je nodig hebt om te zien of deze be handeling effectief is zijn de ze rontgen-foto's. Dit is de eerste keer dat ik bewijsma teriaal gezien heb van geres taureerd kraakbeen". Dr. Yamauchi. die in de kliniek bijgestaan wordt door acht doktoren en 35 verpleegsters, is wat hij noemt bezeten van reuma. „Voordat ik deze me thode ontdekte was ik int moedeloosheid bijna opge houden met het onderzoek", zei hij. Wijzend op een groep intensief oefenende patiën ten „De patiënten maken zichzelf beter. Ik hoef ze al leen maar te vertellen hoe ze dat moeten doen". Tegen Zweden 14-2 HAARLEM (ANP) - Italië en Ne derland hebben zich gisteren in de tweede helft van het toernooi om het Europees honkbalkam pioenschap definitief afgeschei den van de twee andere deelne mers. Italië deed dit via een 20-6 triomf op België, Nederland volgde met een 14-2 zege op Zwe den. Overwinningen die het ge zicht van dit toernooi bepalen op een wijze die in feite weinig met een Europese titelstrijd heeft te maken. De situatie die ook in Haarlem bestaat duurt reeds vele jaren en gezien de weinige vorde ringen die de andere landen ma ken, zijn de vooruitzichten wat dat betreft weinig opwekkend. Italië, dat maandag Zweden met 16-0 had geklopt, hield zich Bel gië op wel heel gemakkelijke wij ze van het lijf. In zeven innings veegde de squadra Belgie van het veld. België dat het echter wel presteerde in de openings- slagbeurt de Italianen op een achterstand van 0-3 te zetten. Het antwoord was echter vinnig, want bij de aanvang van de twee de slagbeurt keek België reeds tegen een stand van 3-6 aan In het veld speelden de Belgen be paald niet onvoldoende, hoewel de regen van honkslagen die Ita lië losliet liefst 19, waarvan Marcel de Sadeleer er 16 moest laten passeren in 6-1/3 innings - het veld steeds onder druk hield. Maar de velders grepen maar driemaal mis, hetgeen een com pliment waard is. het gebrek aan echte werpers deed zich echter voelen en daarvan maakten de slaggrage Italianen een gretig ge bruik. In de avonduren toonde Nederland zich superieur aan Zweden Had oranje in de openingswedstrijd er veel moeite mee gehad de Zweedse ploeg te bedwingen, de tweede wedstrijd werd een farce. Twaalf honkslagen joeg de Ne derlandse aanval over de twee Zweedse werpers die resulteer den in 14 runs. Na drie innings was het debacle al volledig want toen leidde Nederland met 11-0 opgebouwd uit zes honkslagen, zeven vrije lopen en twee fouten. Het betekende het einde van Ste fan Bohlin, die op de heuvel werd opgevolgd door de pas 19- jarige Magnus Hoglund, de man die vorig jaar de Nederlandse b- ploeg ver achter zich had gela ten. Maar tegen de echte selectie was ook hij niet opgewassen. Hij moest eveneens zes honkslagen toestaan. De beste slagman was wederom Charles Urbanus met een gemiddelde van 1000 (een 3- honkslag. een opofferingsslag, een geraakt werper en een vrije loop), met Rob Groeneveld met drie uit vier als knappe tweede. Op de slaglijst van het gehele toernooi neemt Urbanus een bij na ongenaakbare plaats in met negen honkslagen uit 12 slag- beurten. Een schitterende ge middelde. De stand na vier wed strijddagen is: 1. Italië 4-8., 2. Ne derland 4-6., 3. België 4-2., 4. Zweden 4-0. Het Nederlands honkbalteam van spelers tot 18 jaar heeft in een wedstrijd voor het officieuze wereldkampioen schap met 6-0 gewonnen van Zweden. Op het werpen van Re ne Rijst kwamen de Zweedse ju nioren tot vier honkslagen. Bij Nederland was Gerlach Halder- man aan slag goed op dreef (.500) In de eerste wedstrijd van het toernooi, dat in Newark in de Amerikaanse staat Ohio wordt gehouden, verloor Nederland met 4-5 van Canada. Holland-Friesland: i Feyenoord toonden supportc LEIDEN - Het merkwaardige van de Nationale Kampioenschap pen Roeien is, dat deze - in te genstelling tot bijna alle andere sporten - als achterafje of tus sendoortje worden afgewerkt op een paar doordeweekse avonden en soms, als het zo uitkomt, hele maal niet worden gehouden. Vo rig jaar bijvoorbeeld moesten de Nederlandse roeiers het zonder titelstrijd doen. omdat volgens de Roeibond de Olympische Spelen zo kort na het seizoen vie len, dat de Kampioenschappen ongelegen zouden komen voor de ploegen die zich geselecteerd hadden. Nu waren dat er maar drie en voor de rest zou het best aardig geweest zijn het seizoen te besluiten met een Nationaal Kampioenschap, iets wat duor de roeiers zelf als zeer gewenst ervaren wordt. Dit jaar zijn er echter wel Nederlandse Kam pioenschappen. al vallen ze nu écht ongelukkig drie dagen na de loodzware Rotsee-regatta in Lu- zern en één dag voor de Senior- B-kampioenschappen in Essen De ploegen, die daar optimaal willen presteren kunnen eigen lijk niet meedoen aan de titel strijd, die pas is afgelopen (vrij dagavond) als de B-ploeg al een dag in Essen is. Zo is het Ronald Florijn, die in de skif juist in vorm aan het komen is, niet mo gelijk Karei Delhij partij te geven in de skiffinalc, omdat hij in Es sen moet starten in de dubbclt- wee met Rienks en het niet ver standig is de donderdag ervoor nog voluit te gaan in een wed strijd. Vanavond wordt er wel gestart in de dubbeltwec. Daarin heeft Flo rijn goede uitzichten op de titel, omdat het scullers-veld erg smal is en van de betere scullers nie mand in de dubbeltwee en de dubbelvier start. Behalve Ronald Florijn doen er dit jaar vrij veel Leidse roeiers mee aan de N.K. Michcle Parmentier start in de damesskif, heeft daarin geen echte kans op een titel, maar mis schien wel in de acht, waarin ver schillende combinaties starten en de strijd geheel open is. Ook de damesvier van Asopos de Vliet start, behalve in haar eigen nummer, ook in de acht Bij de heren zal de strijd achter de huizenhoge favorieten Bosman/ Atsma in de stuurmanloze twee gaan om de tweede plaats. Daar in kunnen de Njdrd-roeiers Algie en de Widt een rol gaan spelen. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor de twee met stuurman, waarvoor het Aegir/Phocas-duo zich ook heeft aangemeld In dit nummer zal hun coach, Martijn Bakker, stuurman zijn. Tot de verdere deelnemers beho ren Bakker Dutcrloo van Die Leythe en Wessel/Van Gronin gen van Njord. De vieren van Njord en Die Leythe komen uit in de wedstrijd van resp. de vier met en zonder stuurman De kans is niet groot dat één van bei de titels naar Leiden komt, om dat de kansen van Ora en mis schien ook wel die van Nereus veel hoger aangeslagen dienen te worden. Bij de lichte roeiers startten van Leidse zijde alleen de Asopos- n ieiei - van de Steen en De Bruyn. Zij varen zowel in de twee zonder als in het zeer onge bruikelijke nummer lichte twee met stuurman. Na afloop van de wedstrijden wordt op vrijdagavond de equipe bekend gemaakt, die Nederland vertegenwoordigt op de W K. eind augustus op de Olympische Roeibaan van Munchen JAN KLERKS WARMOND - Alleen uit het wed strijdverloop van vorig jaar kan het Friese regenboogteam nog motivatie putten om de 'landen- wedstrijd' op de Kaagweek te winnen. Toen wonnen de noor derlingen de eerste drie wedstrij den. Op de laatste wedstrijddag leed de Friese formatie evenwel een verpletterende nederlaag, zo dat de thuisclub het bezit van de wisselprijs toch nog kon prolon geren. Nu is de situatie bijna an dersom. De 'Hollanders wonnen ook de voorlaatste ontmoeting met ruim verschil 20l/4—34. De marge tussen de twee teams liep daarmee fors op: 70V4—98 De kans dat 'Friesland' de 'Hollan ders' op de afsluitende dag van de Kaagweek de loef afsteken is vrijwel uitgesloten. Want op nieuw vergde het de 'Hollanders' weinig moeite zich bu de beste drie te klasseren ..Er is eigenlijk niets aan. want tot nu toe is er amper sprake van een strijd", vatte Peter Frech <1* HoUandr-F- neslandteamwedstnjd van afge lopen dagen samen. De Rotter dammer had gelijk, want bij het ronden van de eerste boei lag 'Holland' er al riant voor. Aan kop voer weliswaar de Friese Lu- tine van Van Drooge. Vlak achter hem lagen de 'Hollanders' Freeh. Kempeneers, Theunissen en teamleider De Groot Het was slechts een kwestie van tijd eer de thuisformatic de lei ding zou overnemen. Na de eer ste ronde van acht kilometer lag Van Drooge nog in tweede posi tie Maar hij kon het in de tweede fase van de wedstrijd in zyn cen tje niet meer bolwerken tussen die 'Hollanders'. Van Drooge passeerde uiteindelijk als vyfde de finish. Omdat er tamelijk veel wind stond legde teamleider Luut de Groot die eerste werd, het parkoers ruim binnen de twee uur af Bij zonder rap dus. Maar het acht meter lange schip benaderde met de wind mee dan ook een snelheid van tegen de vijftien ki lometer per uur. Daarmee maakt de regenboog zo veel golfslag dat bijvoorbeeld de bestuurder van een Optimist met moeite zijn boot in evenwicht kan houden. De wedstrijdleiding verlegde gis teren daarom het parkoers van de Optimisten, zodat die jeugd- boten ongestoord hun wedstrij den kunnen afwerken HERMAN POOS De exacte uitslag van de Holland-K nesland wedstrijd 1. De Groot (Hol), 2 Kuppww (Hot), I Km h (Hol), 4 Hettinga (Fn). 5 Van Drooge (Hol) 6 (Fn) Overige uitslagen met daar a< htrr de stand Jeugd A Van Munster Van Mun ster. Cadet Heemskerk Heemskerk. 420, Muller Muller Laser A Vd Spek Wulters. Solo. Buskens. Buskens. Stem Van Houselt Zweer*, l-iser M Alblas Al bias Vngling Valk Valk, 1&- m2 Juray Juray Pampu» Verhaar Van Goeverdcn Regenboog Hcineke Heineke, O-jollen A Vd Veen Schl.e- ker (Wld) 12-Voetsjollen A Van Wee- zenbeck Van Weezenbeek. Optimisten Kolk Kolk VOETBAL - Kurt Welzl is niet met AZ'67 meegereisd naar K: al waar de Nederlandse kampiocns- plot g vandaag an 11i)dag uitkomt in een internationaal toernooi met Lil Ie en Lens (Fra) cn Ser^jcvo (Jsl). Coach Kesslcr had zich op het standpunt gesteld dat Welzl uiter- hik dinsdag zijn handtekening on der het contract moest plaatsen. Welzl heeft dat niet gedaan

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15