Winnen: „Ik ging toch te vroeg Lévitan: 'Daar is een toekomstig Tourwinnaar'' V.d. Velde en Kuiper moeten zich forceren Nederlander pijnigt Hinault en zichzelf met briljante aanval WOENSDAG 15 JULI 1981 SPORT PAGINA 13 ALPE D'HUEZ (GPD) De Tour-koorts mag dan in Ne derland door het knappe her stel van Joop Zoetemelk en de fabelachtige prestatie van Peter Winnen weer volop woeden, een feit is dat heel wat „vedetten van weleer" het in deze Tour op zijn zachtst gezegd slecht doen. Opvallend is bijvoorbeeld de ongelooflijke wisselvallig heid van Johan van de Velde, die zondag nog te hard reed voor Hinault. maar gisteren in zijn geliefde Alpenritten fors verloor. De Rijsbergenaar (20ste op 6.57) had er geen verklaring voor. „Een paar dagen gele den voelde ik me nog gewel dig, maar vandaag stond ik in de tweede klim (de Glandon) bijna stil. Gek, want op de Col de la Madeleine ging ik best redelijk naar boven, al voelde ik wel dat het niet zo was als zondag". De Braban der liep daar wel een achter stand op van driekwart mi nuut, maar verbaasde vervol- iedercen door dat m van tijd goed te maken en op de Glandon in de eerste groep te komen. Maar zoals eerder moest hij ook daar lossen. ,,Ik heb me te veel geforceerd om die achterstand goed te maken", meende hij. „en Twee verliezers in actie. Links Johan van de Velde, rechts Hennie Kuiper. gens i toen ben ik vervolgens maar weer in mijn eigen tempo gaan rijden. Al met al was het een teleurstelling, want hoe wel ik niet had verwacht hier vandaag het hele spul omver te zullen rijden had ik toch gehoopt met de eersten mee te kunnen". Terwijl links en rechts van hem renners halfdood van de fiets vielen stapte hij al weer mon ter en fris op zijn fiets om naar zijn hotel te gaan. „Gek hé", zei hij nog. „ik herstel al tijd verschrikkelijk snel. Ik zou liever hebben dat ik on derweg iets meer overhad en kapot over de streep kwam". Groter nog dan de klap voor Van de Velde was die - alweer - voor Hennie Kuiper. Hij werd 25ste op 8.46. „Ik reed", luidde zijn verweer, „aan de voet van de Madeleine lek. Hennie Stamsnijder heeft me een wiel gegeven, maar ik moest me werkelijk forceren om terug te komen. In mijn eigen tempo ben ik vervol gens de Glandon opgefietst en op het rechte stuk naar Al- pe d'Huez had ik zelfs nog maar zo'n halve minuut ach terstand op die eersten Ik zag ze in de verte rijden. Ver der ging het niet. want in de klim bleek al snel dat ik toch te veel heb moeten geven in die achtervolging en dat brak me op". Hoewel Kuiper en Van de Vel de op flinke achterstand in het mondaine ski-oord arri veerden, stegen ze toch in het algemeen klassement naar respectievelijk een 21ste en 15e plaats. ALPE D'HUEZ (GPD) - Tour de France-directeur Felix Lévitan behoort tot het type dat zich zel den laat gaan in uitbundigheid. Zijn mini-artikeltjes in Le Pari- sien zijn altijd ingetogen. Als hij over wielrennen spreekt gebeurt dat zonder opwinding en mijdt hij superlatieven. Vandaar dat er een schok van verrassing door de volgerskaravaan ging, toen Lévi tan m de finale van de etappe op Alpe d'Huez via het interne ra diocircuit Tour de France zijn vi sie op de prestatie van Peter Win nen gaf. Op zich al een uiterst ongewoon initiatief. Want „Radio Tour" spreekt meer over nummers dan namen en geeft in beginsel alleen koersfeiten. Bovendien klonk er groot enthousiasme door toen Lévitan zo plechtig mogelijk Pe ter Winnen inhaalde als de grote man van deze bergrit. „Daar", zei hij, „gaat een toekomstig win naar van de Ronde van Frank rijk". Toen Peter Winnen dat later hoor de. matigde hij onmiddellijk tot kalmte. „Alsjeblieft zeg, ik heb nog wel het een en ander te be wijzen". Zo reageerde hij ook toen Dries van Agt zijn hotelka mer binnenstapte. „Ik heb twee handen", zei de demissionaire minister-president die de etappe volgde in de ploegleiderswagen van Peter Post. „en U knjgt ze allebei. Ik vind u een groot man Een groot wielrenner Peter Winnen „Dat zal de tijd moeten uitwijzen mijnheer Van Agt" Vorig jaar rond deze tijd, was Peter Winnen uit het Venrayse kerk dorp IJsselstem (plm 2500Inwo ners) een net afgestudeerde on derwijzer die het wielrennen beoefende als een aardige tijd spassering. Hij koerste weinig, want de studie ging bij hem voor Bovendien verfoeide hij het en tenumwerk (de kermiskoersen dus) en gaf hij de voorkeur aan klim wedstrijden, maar daarvan zijn er veel minder. Een onopval lende coureur derhalve (zijn grootste prestatie,; tweede in de Vrcdekocrs van vorig jaar) die met het oog op de werkgelegen heid in het onderwijs besloot be roeps wielrenner te worden en nu - elf maanden later - als een groot talent is begroet. „Wie hier wint", zong Joop Zoete melk zijn lof op de 23-jarige Noordlimburger. „is echt de al lerbeste. Een ander kan hier na melijk niet winnen. Daarvoor is de Alpe d'Huez te zwaar". En Lu- cien van Impe. de bergkoning „Ik kende die jongen helemaal KLIMMEN EN DALEN.. 16JUlL21eFT_117km Pas sinds i weet ik wie hij gen dat ik er v Als die wat mei paar dagen en ik moet zeg- i sta te kijken kracht en wat ALPE D'HUEZ (GPD) - Peter Winnen sloeg zijn slag. Al vanaf het begin van de Ronde van Frankrijk werden zijn capaciteiten als klimmer bezongen, maar hij miste de lef om de grootsten van het peloton te tarten. Gisteren echter in de koninginnerit van de Tour met de gruwelijke aankomst op Alpe d'Huez verzamelde hij zijn moed en liet voor het eerst zien wat hij werkelijk allemaal kan in het hooggebergte. Als een vlo sprong hij weg van een select gezelschap met Bernard Hinault, Lucien van Impe en Ro bert Alban. Op indrukwekkende wijze haalde hij op Alpe d'Huez zijn eerste profoverwinning bin nen en dat vooral omdat de Lim burgse onderwijzer het brutaal ste jongetje van de klas was. Terwijl het ras van de klimmers aan het uitsterven is. kreeg de Tour er een begenadigd specia list bij. Zoals Lucien van Impe in de Pyreneeënrit naar Pla d'Adet wegreed van zijn tegenstanders, vlinderde Winnen gisteren groots naar boven. Twee schitte- ten. Met grote ogen van verbazing werd hij van podium naar podium ge sleurd, maar luttele minuten na al die ceremonile fratsen was hij al weer de nuchterheid zelve. „Eerlijk gezegd", bekende hij, „heb ik meer opgezien tegen de rustdag dan tegen deze rit. Want na de eerste Alpenetappe had ik het goede ritme te pakken en ik was bang dat dat gebroken zou worden". De briljante aanval van Winnen dwingt in meer dan een opzicht De resultaten van de 19e etappe van 230,5 km van Morzine naar l'AIpe d'Huez zijn: ETAPPEKLASSEMENT: 1 Winnen (Ned-Godefroot) 7 uur 36 minuten en 18 seconden. 2. Hinault (Fra-Guimard) 7.36.26, 3. Van Impe (Bel-Lauwers) 7.36.27. 4 Alban (Fra-Creppel) 7.36.30. 5. De Muynck (Bel-De Kimpe) 7.37.56. 6. Wellens (Bel-Driessens) 7.39.51, Wolf (Bel-Swerts) 7.40.32. 10. Bernau- deau (Fra-De Muer) 7.40.34, 11. Nilsson (Zwe-De Kimpe) 7.40.35, 12. Laurent (Fra-De Muer) 7.40.45, 13. Verlinden (Bel-Driessens) 7.41.10, 14. Arnaud (Fra- Boishardy) 7.41.13. 15. Martinez (Fra- Crepel) 7.41.39. 16. Willems (Bel-Godef- root) 7.42.20.18. Martin (Fra-Danguillau- me) 7.43.02, 19. Belda (Spa-Carras 7.43.34, 22. Tinazzi (Fra-De Gribaldy) 7.43 52, 23 Rodriguez (Fra-Guimard) 7.44.55, 24 Jones (Gbr-De Muer) 7.45.02, 25. Kuiper (Ned-De Bruvne) 7.45.04, 47. De Rooy (Ned-Godefroot) 7.53.59, 71. Maertens (Bel-Driessens) 8.01 18. 78. Knetemann (Ned-Post) 8.02.28. 80. Stamsnijder (Ned-De Bruvne) z.t., 84. Pirard (Ned-Driessens) 8.03.19, 88. Hos te (Bei-Post) 8.04.09, 102. Peeters (Bei- Post) 8.07.14, 103. Broers (Ned-De Kim pe) 8.07.26, 112. Lubberding (Ned-Post) 8.08.02, 114 Adri van Houwelingen (Ned-Swerts) 8.08.42,121Van den Hoek (Ned-Post) 8.10.14, 122. Jonkers (Ned Lauwers) z.t., 125. en laatste Bogaert (Bel-Swerts) 8 14 35. Opgegeven: Van Calster (Bel-De Kimpe) en Moyoz (Peru- ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Hi nault (Fra-Guimard) 77 uur 32 minuten en 27 seconden. 2 Van Impe (Bel-Lau- wers) op 9 mm en 39 sec., 3. Alban (Fra- Crepel) op 10.49. 4. Zoetemelk (Ned- Post) op 12.36, 5. De Muynck (Bel-De Kimpe) op 12.58. 6. Winnen (Ned-Godef root) op 13.04, 7. Laurent (Fra-De Muer) op 13.49, 8. Criquielion (Bel-De Kimpe) op 15.32. 9 Nilsson (Zwe-De Kimpe) op 19.54, 13. Martin (Fra-Danguillaume) op 20.48, 14. Schepers (Bel-De Bruvne) op 21.15. 15. Van de Velde (Ned-Post) op 21.44. 16. Martinez (Fra-Crepel) op 21.45, 17. Kodriqucz (Fra-Guimard) op 21.45, 18. Tinazzi (Fra-De Gribaldy) op 23.07, 19. Anderson (Aus-Dc Muer) op 24.37, 20. Willems (Bel-Godefroot) op 24.47. 21. Kuiper (Ned-De Bruvne) op 26.31. 22 Agostinho (Por-De Gribaldy) op 26 48. 23. Verlinden (Bel-Driessens) op 27.00, 24. Jones (Gbr-De Muer) op 27.11, 25 Berard (Fra-Guimard) op 29.13. 43. De Rooy (Ned-Godefroot) op 55.35, 56. Lub berding (Ned-Post) op 1.12.38, 69. Maer tens (Bel-Driessens) op 1.22.22, 73. Pee ters (Bei-Post) op 1.24.45, 75. Knete mann (Ned-Post) op 1.25.00, 78 Adrie van Houwelingen (Ned-Swerts) op 1.33.12, 87. Stamsnijder (Ned-De Bru.v- ne) op 1.37.51, 102. Hoste (Bei-Post) op 1.51.37, 103. Pirard (Ned-Driessens) op 1 51.58, 113. Broers (Ned-De Kimpe) op 2.11.59, 119 Van den Hoek (Ned-Post) op 2.21.25, 121. Jonkers (Ned-Lauwers) op 2.30.25, 125. en laatste Cueli (Spa-Pe- rurena) op 3 49 54. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1 Ploeg Godefroot (Winnen. Willems, Wil- mann en Claes) 30 uur 52 minuten en 12 seconden. 2. Ploeg Crcpel 30.53.10. 3. Ploeg Guimard 30.54.01, 4 Ploeg De Kimpe 30.54.29, 5 Ploeg De Muer 30.59.45, 6. Ploeg De Bruyne 31.13.13, 11. Ploeg Post (Zoetemelk, Van de Velde, Knetemann en Hoste) 31.29.36. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT. 1 Ploeg De Muer 323 uur 57 mi nuten en 25 seconden. 2. Ploeg Guimard op 2 min en 5 sec. 3 Ploeg Godefroot op 14.11. 4. Ploeg De Kimpe op 28.29. 5. Ploeg Crepel op 43.04. 6 Ploeg de Gn- baldv op 1.6.20, 10. Ploeg Post op 1 36.57. PINTENKLASSEMENT: 1 Maertens 385 pnt, 2. Tackaert 191 pnt. 3. Pevenage 145 pnt. 4. Hinault 124 pnt BERGKLASSEMENT: I Van Impe 195 pnt. 2. Hinault 153 pnt, 3. Alban 111 pnt, 4 Nilsson 80 pnt, 5. Bernaudeau 79 pnt, 6 Winnen 70 pnt. 7 A. Fernandez 53 pnt, 8. Martin 47 pnt. 9. Ex Aequo Zoetemelk M Lejarreta 42 pnt. respect af. Niet alleen fladderde hij als een grootvorst over de flanken van de Col de Madeleine, de Glandon en naar Alpe d'Huez, hij was tevens de eerste die Hi nault echt pijnigde. „Dat was niet m'n bedoeling hoor", ver ontschuldigde hij zich, „want ge zien het klassement was het be langrijker om Van Impe en Al ban te lossen". Maar Hinault had het voor het eerst lastig. Immers. Lucien van Impe is op de hand van de Bre ton omdat hem dat de beste be scherming van zijn „bolleke- strui" lijkt en zondag naar Morzi ne greep Joop Zoetemelk - met een goed eindklassement in ge dachten - in toen z'n ploegmaat Johan van de Velde naar de zin van Hinault wat te enthousiast op kop reed. Winnen hield zich echter niet in Na de grote schiftingen op de eerste Alpenreuzen reed hij aan vankelijk onopvallend mee in het eerste gedeelte van de klim naar Alpe d'Huez, waar de Belg Gery Verlinden en de Fransman Dominique Arnaud met voor sprong aan waren begonnen. On der het tempo van Lucien van Impe werd de groep van dertien die aan de voet van het graniet- blok nog samen was, uitgedund. Op acht kilometer van de top, toen Zoetemelk en Hinault al hadden moeten lossen, deelde V/innen zijn eerste klap uit. Van Impe en Alban haalden hem in en ook Hinault sloot nog aan, maar een kilometer na zijn eerste klap deelde de Limburger een tweede uit. Ditmaal definitief. „Ik reed gemakkelijk", zei hij, „dus ik durfde wel. Maar achteraf be zien was het moment eigenlijk toch nog iets te vroeg. In de laat ste twee kilometer was ik zo dood als een pier. Ik weet kenne lijk nog niet hoe ver ik kan gaan". Zijn ploegleider Walter Godefroot echter zou er ook vre de mee hebben gehad wanneer zijn nieuwe kopman („we gaan nu natuurlijk allemaal voor zijn klassement rijden") op het laat ste stuk inderdaad nog zou zijn teruggepakt. „Hij moet alles nog leren en na de Pyreneëen heb ik gezegd dat hij het gewoon moest proberen. Beter als een grote Het glorieuze moment voor Peter Winnen. Hoewel h ij bijna niet meer vooruitkomt, wint hij toch gemakkelijk. drie cols nog allemaal kan" Hoewel de Limburger in de voor spellingen al hoog had gescoord, werd hij toch de verrassing van de dag. Hij steeg naar een zesde plaats in het algemeen klasse ment en nam de witte trui over van de Australiër Phil Anderson, die finaal door de mand viel, op zeventien minuten binnenkwam en daardoor van de tweede plaats in het algemeen klasse ment naar een negentiende dui kelde. Winnen is nu tweede Ne derlander op minder dan een hal ve minuut van Zoetemelk Nog zo'n stunt en hij is ook hem ge passeerd. Het fabuleuze klauterwerk van Winnen deed het teleurstelende optreden van de andere Neder landers iets vergeten. Johan van de Velde kwam al snel in de pro blemen. evenals Hennie Kuiper en Theo de Rooy Voor Joop Zoetemelk moet een uitzonde ring gemaakt worden. Hij bleef lang bij de besten en bezweek pas vlak voor Winnen vernieti gend uithaalde. „Ik heb gereden voor wat ik waard was. maar vooral in de laatste klim naar Al pe d'Huez heb ik het moeilijk ge had. Ik was bang voor een de marrage, omdat ik wist dat die fataal kon zijn. Nu verlies ik toch nog veel tijd op Van Impe en om opnieuw een tweede plaats te be halen. Ik zal in de tijdrit drie mi nuten op hem goed moeten ma ken. En dat is, denk ik, net iets te veel van het goede". meer ervaring heeft, gaan we veel van hem horen. Hij klimt ge weldig. Daar verraste hij me van daag mee Toen hij wegsprong liet ik hem lopen omdat ik ervan overtuigd was dat hij in elkaar zou storten. Die gaat stil vallen, dacht ik, maar het gebeurde niet. Ongelooflijk wat hij presteerde". Dat vond Peter Winnen zelf eigen lijk ook. Totaal uitgeput („ik ben steen-kapot") was hij van zgn fiets geschoven. „Zo diep ging ik nog nooit stelde hij la!. V-t „Bij de amateurs heb ik het wel eens lastig gehad - in de Vrede- koers bijvoorbeeld een rit met zeven bergen - maar vergeleken met dit was dat maar kinder spel". Eigenlijk rijdt Peter Winnen deze Tour de France louter om te le ren. Die afspraak werd tevoren gemaakt. „Onze sponsor", zegt ploegleider Walter Godefroot met wie Winnen maandagavond zijn contract voor een jaar ver lengde. „staat gelukkig niet met een geweer in de aanslag presta ties te eisen Er is tijd om een goede en gezonde ontwikkeling door te maken" Peter Winnen „Wat dat betreft leer ik hier in de ze Tour een hoop. Vooral het om gaan met mijn krachten en het uittesten van mijn mogelijkhe den. Want wat wist ik nou pre cies van mijn kansen als klim mer bij de beroepsrenners?" Zijn krachtsexplosie op Alpe d'Huez („dat soort steile klim men liggen me het best"), mocht dan een stroom aan jubelende reacties hebben losgeslagen. Pe ter Winnen bleef er de rust zelve onder. „Misschien wordt hij wel mijn opvolger", riep Joop Zoete melk Over een jaar of twee, drie, staat hij aan de top", ver kondigde Lucien van Impe. „Dit is een groot talent Een heel groot talent", voegde Felix Lévi tan toe aan zijn profetie. Peter Winnen haalde er zijn schouders bij open sprak „Zoetemelk is in zijn carrière op Merckx gestoten en ik rij in de tijd van Hinault". Winnen heeft bovendien nog wel wat meer te bewijzen voor hij aan een echte confrontatie met Hinault toe is. „En wat dat be treft". zegt hg, „is het voor me zelf een grote vraag hoe ik me zal ontwikkelen en in welke mate ik sterker wordt Dat ligt in de toe komst en die laat zich niet voor spellen" In elk geval zal hij zijn kwaliteiten in het tijdrijden moeten bijslij pen. Want op dat onderdeel schiet hg nog duidelijk tekort. Winnen „De ene keer gaat het beter dan de andere, maar over het algemeen in het niet groots. Ik verwacht bijvoorbeeld dat ik in de tgdnt van vrgdag tegen Hl nault wel een minuut of drie zal verliezen". Zoetemelk wil doorgaan alpe d'HUEZ (GPD) - Het is zo goed ai.-, aeker del Joop Zoete melk zijn carrière met een jaar gaat verlengen. Hg neemt zijn definitieve beslissing aan het einde van de week. „maar", zei hij na aankomst in Alpe d'Huez, „ik heb voor een groot deel al uit gemaakt dat er best nog een sei zoen bij kan". „Ik beschouwde deze etappe als de belangrijkste test. Die is. wat me zelf betreft, prima verlopen. Zou het vandaag slecht zgn gegaan, dan was ik me zeker gaan voor bereiden op een afscheid Als ik de volgende dagen even gord doorkom als deze. plak ik er een jaar aan vast. Het is de bedoeling dat ik volgende week met post aan tafel ga om de zaken defini tief te regelen Dan zal ik wel ho ren of hg nog plaats voor me heeft..." 16 40, 10. Paul Wellens (Bel-Driessens) IONG EREN KLASSEMENT: (witte op 17.40. 11. Bernaudeau (Fra-De Muer) trui) 1 Winnen, 2. Criquielion, 3. Rodri op 18.03, 12. De Wolf (Bel-Swerts) op guez. 4. Anderson. 5. Jones.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13