Zigeuners toch geregistreerd Tekort van rijk blijft stijgen Achterruitremlichten voor Hoge Raad Provincie meer betrekken bouw woningen bij Milieogroepen tegen aanleg autoweg bi] Almere Na blokkade bij Duitsland "Unieke garantie voor goed weer" Van cler Stee te optimistisch in voorjaarsnota DINSDAG 14 JULI 1981 DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Vogels en de Stichting Natuur en Milieu hebben er gis teren via een kort geding bij de Haagse rechtbank op aangedron gen het ministerie van verkeer en waterstaat te verbieden een stadsautoweg bij Almere aan te leggen totdat over het tracé van de toekomstige Flevospoorlijn zal zijn beslist Het oorspronkelijk geprojecteerde tracé van de Flevolijn loopt vlak langs het natuurgebied Oost- vaarderplassen. Hiertegen is bij de Kroon beroep aangetekend omdat dit natuurgebied hierdoor zou worden aangetast. De Kroon moet over dit beroep nog beslis sen. Bovendien heeft de minister van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer onlangs een "breed overleg" toegezegd over het mogelijk verschuiven van het tracé van de Flevospoorlijn. Het alternatieve plan is de Flevo lijn op dit traject circa 800 meter verder van het natuurgebied af te leggen. Het kort geding van bei de organisaties berust op het feit. dat bij het viaduct waar de toe komstige stadsautoweg en de Flevolijn elkaar kruisen, nu al leen rekening is gehouden met het oorspronkelijke tracé van de Flevolijn. vlakbij het natuurge bied. Gaan deze plannen door, zonder dat op dit moment de minister en de Kroon een beslissing hebben genomen, dan zal het veel moei lijker worden dit viaduct later te verleggen, zo redeneren de stich tingen. De aanleg van de stads autoweg is naar de mening van de raadsman niet gewenst omdat een ander tracé voor de Flevolijn dan waarschijnlijk op onoverko melijke technische bezwaren zal stuiten. "De verschuiving zal veel kostbaarder uitvallen en meer tijd vergen aangezien extra kunstwerken moeten worden aangelegd. Een verschuiving van deze spoorlijn mag niet te veel tijd kosten in verband met de be langen van Lelystad", aldus de raadsman. Mr. Drooglever For- tuyn (namens de staat) stelde, dat er sinds december vorig jaar een zandlichaam voor de nieuwe autoweg ligt en dat ook een deel van het kunstwerk voor een via duct grotendeels gereed is. "De weg dient alleen nog te worden geasfalteerd", aldus de raads man, die opmerkte dat de aanwe zigheid van deze weg geen ver schil maakt voor een verschui ving van de Flevolijn. Hij zei dat er over de plannen inspraak is geweest. Vissterfte onderzocht VLISSINGEN (ANP) - De politie in Zeeland zoekt naar de oorzaak van de grote vissterfte in het wa ter van de Kapelse Moer op Zuid- Beveland. In dit water.dat ligt in een natuurgebied, hebben sport vissers over een afstand van drie tot vier kilometer grote hoeveel heden dode vis zien drijven. Een eerste onderzoek naar de oor zaak van de sterfte heeft niets op geleverd. De technische recher che van de rijkspolitie in Zee land heeft watermonsters voor onderzoek opgestuurd naar het laboratorium. WEERRAPPORTEN Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Paimas Tel Aviv Tunis geheel bew. 21 II 6 zwaar bew. 19 13 1 geheel bew. 21 12 0 geheel bew. 20 11 0 zwaar bew. 19 15 0 geheel bew. 20 13 0 1 UTRECHT (GPD) - In de zaak over de achterruitremlichten die zich onlangs voor de Utrechtse rechtbank ontrolde, kwam een 36-jarige man uit Marum er met een minieme boete van vijf gul den van af. Kennelijk gaat het om een proefproces, want de ver keersschout Van Ginkel is in cas satie gegaan. Hij wil dus weten wat de Hoge Raad ervan vindt. Waar het in deze zaak om gaat. is de vraag of extra remlichten ach ter de achterruit zijn toegestaan, om daarmee de veiligheid bij fi le-rijden te verhogen. Al geruime tijd zijn deze lampen te koop en worden ze. zij het sporadisch, in auto's gezien. Er wordt namelijk beweerd dat deze hoger geplaat ste remlichten eerder door het achterop komende verkeer wor den opgemerkt En dat zou voor al bij file-rijden zijn praktisch nut bewijzen. De bestuurders zouden iets eerder zien of er bij voorbeeld drie auto's vóór hen geremd wordt. Tijdens dc zitting zei de ofTicier van justitie dat hij twijfelde aan het nut en de veiligheid van deze lichten Hij zag meer heil in ver betering van de voorgeschreven verlichting, dan uitbreiding met wéér iets nieuws. Ook moet vol gens hem wetenschappelijk maar eens uitgezocht worden wat de invloed op de verkeers veiligheid is. Verder is er nu al wildgroei in de uitvoering van dc lichten en do plaats waar ze ach ter de ruit zitten. De politic is niet van plan om na deze uitspraak er meteen boven op te springen, door intensief te controleren Mogelijk zou een waarschuwing voldoende zijn. Overigens zijn de lichten in Oos tenrijk en Duitsland wel tocge staan Bij ons is het verboden op grond van artikel 85a van het We gen- en Verkeersreglement De lichten liggen namelijk niet in hetzelfde verticale vlak als de standaard aanwezige stoplich ten Verder laten de artikelen 65 en 77 van het wegenverkeers reglement slechts de mogelijk heid van het voeren van twee dan wel één stoplicht open. Ver keersschout van Ginkel wil nu wel eens weten hoe de Hoge Raad over de achterruitremlich- ten denkt. Pacemaker kon bruine beer niet redden ROTTERDAM (ANP) - Op de operatietafel van de Rotter damse diergaarde Blydorp is geprobeerd een pacemaker in het hart van een 24 jarige bruine beer te plaatsen. De operatie slaagde niet. Het hart hield op met kloppe n op het moment dat de pacema ker werd ingebracht Het dier i_s volgens de Bhjdorpse "huisarts" M T. Frankenhuis bezweken door zijn abofnina hele lichameluke conditie Bruine beren kunnen vyftig jaar oud worden. BERGH, DIDAM (GPD) - De ongeveer 140 zigeuners die gisteren hun tijdelijke ver blijfplaats in Vlaardingen opbraken, hebben gisteravond van omstreeks half zeven tot middernacht de grensovergang naar Duitsland bij Bergh Autoweg geblokkeerd. Het verkeer over de rijksweg A12 (Utrecht-Arnhem-Oberhausen) in de richting Duitsland vond de weg versperd door enige tientallen auto's en caravans. De rijbaan uit de richting Duitsland bleef vrij, en de rijkspolitie leidde het verkeer van Neder land naar Duitsland ook over deze rijbaan, waardoor aan beide zijden enige vertra ging ontstond. Functionarissen van de Westduitse douane houden de zigeuners scherp in het oog nadat zij de grenspost Bergh hermetisch hebben afgesloten. De zigeunerkaravaan vertrok rond middernacht naar het parkeer terrein „Stille Wald" aan de rijks weg A15 bij Didam, nadat de burgemeester van Didam daar voor toestemming had verleend. De zigeuners kunnen daar voor lopig blijven. Van de zijde van het ministerie van justitie werd gisteravond meegedeeld dat men nu bereid was de groep te regi streren. Vandaag zou met het op nemen van de persoonlijke gege vens en vingerafdrukken wor den begonnen. De zigeunergroep. die uit Vlaardin gen moest verdwijnen, was op weg naar de Bondsrepubliek, maar bij de grensovergang bij 's- Heerenbergh werden de zigeu- Tijdens onderhandelingen tussen de Duitse en Nederlandse poli- tie-autonteiten enerzijds en Ko- ko Petaio namens de zigeuners anderzijds, in het kantoor van de Koninklijke Marechaussee aan de Nederlandse kant van de slag bomen, eiste Koko Petaio een of ficieel document, eventueel per telex, vanuit Bonn waaruit zou blijken dat de zigeuners de Bondsrepubliek niet binnen mo gen. Met dat document wilde hij bij de ministers Wiegel (binnen landse zaken) en De Ruiter (justi tie) een tijdelijke oplossing af dwingen. Het gevraagde docu ment werd om elf uur gister avond door de Duitse grenspoli tie afgegeve tegengehouden door de Onder de 140 zigeuners bevinden Wcstduilse douane. De Duitse politie weigerde pertinent de z eeuners doorgang te verlenen. zich ook vijftien zieke kinderen Een van hen heeft een acute, vrij ernstige oogontsteking. Met de DEN HAAG (GPD) - Provincies zouden een grotere inbreng kun nen hebben bij het ontwikkelen van woningbouwplannen. Zuid- Hollands gedeputeerde drs. J. Borgman ziet voor zijn provincie in elk geval een duidelijke in breng. Hij pleitte gisteren in Den Haag voor meer personeel bij de provinciale planologische dien sten. Veel gemeenten, en niet alleen de kleinere, vragen volgens Borg man de provincie vaak om hulp en adviezen bij het opzetten van nieuwbouw. Niet altijd kan dc provinciale planologische dienst dat voldoende honoreren. Ge volg is dat veel gemeenten afhan kelijk zijn van commerciële ad viesbureaus. Gedeputeerde Borgman presen teerde in Den Haag het eindver slag van een in 1974 door de pro vincie ingesteld serviceteam dat zich speciaal richt op het helpen ontwikkelen van nieuwbouw- plannen in gemeenten. Twaalf gemeentebesturen die daar zelf om verzochten, kregen van het team bijstand. In het service team waren behalve de provin ciale planologische dienst ook een aantal onafhankelijke des kundigen vertegenwoordigd zo als een deskundige voor woning- ADVERTENTIE bouw. een sociaal geograaf, een landschapsarchitect en een kun stenares. Gebleken is volgens het service team dat gemeenten bij het ma ken van woningbouwplannen een aantal zaken vroegtijdig vast moet loggen in globale bestem mingsplannen. Teveel mogelijk heden om een goed woonmilieu te vormen, bleven daarbij onbe nut. Als zo'n gemeentebestuur de goede dingen later in wil bou wen is het vaak te laat. In het eindverslag geeft het team een planmcthode aan waarmee ge meentebesturen dat soort pro blemen kan vermijden. De pro vincie Zuid-Holland heeft het serviceteam opgezet als een tij delijk project. Er loopt op dit mo ment nog een soortgelijk project voor stadsvi Duitse douane werd overeenge komen dat dit kind in een Duits hospitaal kon worden opgeno- De zigeuners zijn volgens Petaio afkomstig uit Rusland. Tsjecho- slowakije, Roemenië. Frankrijk en Italië. Met registratie probeert Petaio te bewerkstelligen dat de zigeuners in ons land kunnen blijven. A'dam sluit heroïnecafé Surinamers AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam heeft giste ren de café-achtige ruimte voor de opvang van voornamelijk Su rinaamse heroineverslaafden aan de Genestetstraat in de hoofd stad gesloten. De politie heeft het café in de och tenduren dichtgetimmerd, waar na de gebruikers zich voor hulp meldden bij de Surinaamse wel- zijnsstichting Srefidensi. Volgens coördinator Freddie Ax- wijk van Srefidensi heeft de ge meente met deze stap de af spraak genegeerd dat er vóór de sluiting eerst gezorgd zou wor den voor een alternatief voor de opvang van de verslaafden. Een woordvoerder van de gemeen te zei niets te weten van een af spraak over alternatieven voor de heroinecafés. VW komt fietsers tegemoet TILBURG (ANP) - Er is voor fietsers een nieuwe garantie tegen een verregende vakantie in het leven geroepen, die niet - zoals in het verleden wel voorkwam - is gebaseerd op de hoeveelheid regen die valt. maar op de dagelijkse duur van de regen. "Uitvinder" van deze nieuwe garantie is de streek-VVV Hart van Brabant in Tilburg, die de deelnemers aan een fietsarrange- ment in dat gebied wil beschermen tegen regenweer. De garan tie houdt in. dat op grond van een bepaalde regenval de "slacht offers" gratis hun vakantie mogen overdoen De genoemde WV heeft daarvoor de volgende bepalingen in het leven geroepen: wanneer gedurende 25 percent van de fictstijd of langer geregistreerde neerslag valt (de hoeveelheid maakt dus niets uit), dan komt men in aanmerking voor een gratis herha ling van hetzelfde arrangement van de streek-VVV. Onder een fietsdag wordt verstaan het tijdvak van 10.00 tot 18.00 uur. dus acht fietsuren per dag. Om een onafhankelijke instelling te hebben, die het aantal uren neerslag per dag bepaalt, is gekozen voor samenwerking met het KNMI In dit geval is de geregistreerde neerslag op de vliegbasis Gilze-Rijen bepalend. Wel moet er tussen het moment van boeken en het begin van de fietsvakantie minstens een week liggen om voor de garantie in aanmerking te komen. Er moet eveneens minstens een week liggen tussen de laatste dag van het eerste bezoek en de eerste dag van het herhalingsbezoek met als uiterlijke datum 1 oktober 1981. Voor een herhalingsbezoek komt alleen hetzelfde gezelschap (of kleiner) in aanmerking. Andere personen gratis te laten deelne men kan dus niet. De garantie is ook van toepassing op het herhalingsbezoek. aldus de VVV. die spreekt van een "unieke goed-weer garantie". DEN HAAG (GPD) - De legerlei ding en de voor defensie verant woordelijke politici misbruiken de Nijmeegse Vierdaagse om de dalende populariteit van de krijgsmacht op te vijzelen. Dat is althans de mening van het Aktie- kommitee Vierdaagse en de Wandelclub „Is het hier oor log?". En daarom willen zij tij dens de 65ste Vierdaagse wat te gengas geven in de vorm van min of meer ludieke acties. Ook vorig jaar waren beide clubs al druk in de weer: wandelaars be kogelden zij met verfbommen, viaducten langs het traject wer den volgeklad met anti-leger leu zen en er werd zelfs een jonge man die od ziin fiets een zeifee- maakte brandbom vervoerde. Protest tegen militarisme in vierdaagse van Nijmegen aangehouden. De zogenaamde verbroedering tus sen burgers en militairen vinden zij een farce, bloemen en uzi's kunnen dat niet verbergen Al lerlei buitenlandse of op het bui tenland gerichte actiecomités - zoals het Ierland Komité. het An- De ti Interventie Platform en de En gelse anti militaristische organi satie ..At Ease" - hebben zij in middels opgetrommeld en ook die zullen straks luidruchtig van hun aanwezigheid blijk geven actiegroep „Vrouwen tegen verkrachting" is ook van de par tij want zij is van mening dat" vrouwen door de Vierdaagsclo pers als openbaar bezit worden beschouwd, getuige de talryke agressieve uitlatingen aan haar adres, de handtastelijkheden en de verkrachtingen die in het re cente verleden gebeurd zijn tij dens dit wandelfeest. ..Laat de Vierdaagse een feest worden en geen legerverheerlijking' is het gezamenlijk motto van alle pro testerenden. Huis Turk aangestoken? ALMELO (ANP) - De Almelose po litic heeft sterke aanwijzingen dat in de nacht van zaterdag op zondag het huis van dc Almelose secretaris van Atib (de Turkse ar beidersbeweging) is verwoest na brandstichting. Een naastgelegen pand liep even eens ernstige schade op. In de restanten van de woning van de Atib-secretaris heeft men flesjes gevonden met een brandbare vloeistof, die nog nader wordt onderzocht. De Turk. zijn vrouw en vier kinde ren waren op het moment van de brand niet thuis. Getuigen heb ben waargenomen dat er vlak voor het uitbreken van de brand een groep van ongeveer dertig mensen mogelijk de brandstich ters door de straat marcheerden waar zich het huis van de secre taris bevindt. De sympathisanten van Atib zijn er volgens de politie van overtuigd dat de brandstichting het werk is van de Gryze Wolven, een Turk se groepering die een fascistisch karakter zou hebben. Pompbediende in Den Haag doodgeschoten DEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Haagse kassabedicnde J. Hout man is gisteravond in een zelfhe- dieningspompstation aan de Ei- senhowerlaan in Den Haag dood geschoten. Het levenloze li chaam werd gisteravond om streeks half acht door een klant aangetroffen Volgens de politic was de man het enige personeelslid dat gister avond op het benzinestation werkte Uit het onderzoek is ge bleken dat er van dichtby drie kogels op de man zijn afgevuurd, die hem in de borst hebben ge troffen Hij moet op slag dood zijn geweest Uit dc kassa bleek geen geld te zijn verdwenen Over de identiteit van de daderts) en het motief voor de moord tast de Haagse recherche nog in het duister. Het onderzoek is in volle gang regen 19 13 0.1 zwaar bew. 22 16 0 1 licht bew. 28 21 0 onbew. 28 18 0 regenbui 23 14 0 1 regenbui 22 16 l onbew. 21 10 2 geheel bew 28 19 half bew. - 19 onbew. 27 20 onbew. 29 22 onbew. 30 20 Jouw bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tel. 070-468952. Van der Slee. financieringstekort uaii 7.25. maar in de praktijk al aanzienlijk hoger. DEN HAAG (GPD) - De tekorten bij de rijks overheid blijven in een snel tempo stijgen Dat komt voornamelijk door de tegenvallen de belastingopbrengsten die minister Van der Stee (financiën) voor dit jaar schat op 1400 miljoen gulden. In zijn gisteren vei schenen voorjaarsnota eern tussenbalans van 's rijks financien - gaat de minister ervan uit dat het financieringstekort voor dit jaar zal uitkomen op 7,25 percent, maar eerder heeft hij in de Tweede Kamer bij herhaling gezegd dat het nu al hoger ligt en straks de acht percent zal naderen. Enkele maanden geleden schatte hij het tekort in een officiële nota nog op 6,75 percent Volgens Van der Stee kan het financieringstc kort van 7,25 percent alleen worden gehaald indien zich geen verdere tegenvallers voor doen Wat dat betreft is de voorjaarsnota misleidend, want het tekort ligt, zoals ge zegd. inmiddels aanzienlijk hoger. De be windsman meent dat de economie zich nog dit jaar zal moeten gaan herstellen en dat de departementen allemaal hun steentje zullen moeten bijdragen aan de noodzakelijke be zuinigingsrondc De belangrijkste gegevens uit de Voorjaarsno ta ziin vorige weck donderdag al na afloop '-premier van het kabinetsberaad door Wiegel bekend gemaakt. Wiegel verklaarde bij die gelegenheid dat het verschil tussen tegenvallers en meevallers ruim f 100 mil joen bedroeg Dit tekort wordt gedekt door alle departementen extra tc laten bezuini gen Autobelasting De voornaamste tegenvallers, vergeleken met de Krokusnota van afgelopen maart, doen zich. wat betreft dc indirecte belastingen (to taal f615 miljoen), voor by verbruiksbelas ting van auto's (f230 miljoen), dc accyns op oliën (f220 rmljocn). tabak (f85 miljot n) en de belastingen van rechtsverkeer (f 110 mil joen). Deze iaatstc post hangt samen met de tragere groei van dc economie Ook de directe belastingen laten een forse te genvallcr zién: f775 miljoen. Dit ligt vooral in de sfeer van de loon- en inkomstenbelas ting (f 600 miljoen), de vennootschap-belas ting (f100 miljoen), vermogensbelasting (f50 miljoen) cn successierechten (f25 rnil joon Een hogere opbrengst komt voor by dc motorrytuigenbclasting (f35 miljoen), een gevolg van de aanstaande verhoging voor auto's die op diesel of Ipg ryden. De nieuwe stijging van het financieringstekort is geraamd ondanks een ingrijpende bczui mgingsoperatic. waar de Tw eede Kamer nog vóór de verkiezingen rnee instemde Zonder die operatie was het tekort dit jaar op min stens 8,5 percent uitgekomen, nog afgezien van de nieuwe bclastingtegcnvallcrs. Met verwachte en inmiddels acntemaalde tekort komt voor het overgrote deel (5,76 percent) voor rekening van het ryk De lage re overheden dragen het restant i1.5 percent i by Eind maart bedroeg het tekort bij de rijksoverheid, gemeten over de voorgaande twaalf maanden overigens al 7 1 percent Maar Van der Stee gelooft dat het tekort in de tweede helft van dit jaar drastisch zal ver minderen Een meevaller voor Nederland vormt de ster ke stijging van de dollarkoers, omdat de prijs van het geëxporteerde aardgas in dol lars berekend wordt- Maar deze meevaller wordt voor een deel teniet gedaan door de afbrokkelende olitpryzcn In totaal blyft er toch nog een positief saldo van zo'n f 380 miljoen over De winsten van de staatsbe dryven zijn met f 115 miljoen extra gestegen als gevolg van dc loonmatiging.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9