Pentagon: nog meer geld Kansen Kania op herkiezing De nieuwe paniek van de Amerikanen Schmidt en Mitterrand eensgezind uit elkaar Financieel getouwtrek in VS EG blijft bij voorstel regeling Afghanistan Thatcher met tomaten bekogeld Franse eis blokkeert EG-toetreding Spanje Weerloos bij kernaanval? PAGINA 8 BUITENLAND C DINSDAG 14 JULI 1981 BONN (GPD) Aan het einde van de tweedaagse Duits-Franse con sultaties in Bonn hebben presi dent Mitterrand en bondskanse lier Schmidt er tijdens een ge meenschappelijke persconferen tie de nadruk op gelegd, dat ook in de toekomst sprake zal zijn van een „buitengewoon nauwe samenwerking" tussen beide landen. Francois Mitterrand noemde de verhouding tussen Bonn en Parijs „geprivilegeerd" en zei, dat dit niet alleen een hoeksteen voor de samenleving in Europa is, maar ook voor de verdere ontwikkeling in de we reld. Frankrijk en de Bondsrepubliek zijn van mening, dat de EG op de komende economische topcon ferentie in Ottawa eensgezind moet optreden. Schmidt zei dat hij en Mitterrand het erover eens zijn, dat het protectionisme in de economische politiek bestreden moet worden, en dat de economi sche problemen in de wereld al leen gemeenschappelijk opge lost kunnen worden. De bonds kanselier verklaarde, dat de koers van de dollar gestabili seerd moet worden en dat Frank rijk en Duitsland in Ottawa aan de Verenigde Staten duidelijk zullen maken dat de zogenaamde hoge-rentepolitiek van de Ameri kanen negatieve consequenties heeft voor de economische ont wikkeling in Europa. De gesprekken tussen de beide po litieke leiders en de verschillen de ministers van Frankrijk en de Bondsrepubliek waren niet in de laatste plaats zo positief omdat ook de meningsverschillen dui delijk uitgesproken zijn. Dat geldt bijvoorbeeld voor het feit dat Frankrijk hoopt dat de ver volgconferentie van Madrid over samenwerking en ontwikkeling in Europa al in juli tot een resul taat moet komen. Helmut Schmidt heeft Mitterrand ge zegd, dat de bondsregering ge looft dat Moskou vanwege de ontwikkelingen in Polen op dit moment duidelijk geremd is. Po litieke waarnemers gaan er te vens van uit, dat de economische en sociale politiek die de Franse president zich voorstelt, nauwe lijks in overeenstemming is met de opvatting van de Duitse bondsregering dat de sociale marktpolitiek voorrang verdient. Ten aanzien van het NAVO-besluit over de modernisering van mid- dellange-afstandsraketten in Eu ropa heeft Mitterrand er geen twijfel over laten bestaan, dat Frankrijk nauwelijks geinteres- seerd is in te snelle onderhande lingen tussen de Sowjet-IJnie en de Verenigde Staten over ontwa pening. Mitterrand zei letterlijk, dat „men eerst moet weten waar over eventueel onderhandeld moet worden", en dat daarvoor meer informatie over de Russi sche strategie gewenst is. In een interview met het Westduit- se weekblad Stern had de Franse president zich nog krachtiger uitgedrukt door te verkondigen, dat het Westen in eerste instantie moet na-bewapenen en pas daar na vanuit een „sterke positie" met Moskou kan onderhandelen. Mitterrand verzuimde overigens niet erop te wijzen, dat de Franse nucleaire wapens niet mogen worden betrokken bij een optel som aangaande de militaire krachtsverhouding tussen Oost en West. De Franse strijdkrach ten zijn immers teruggetrokken uit het NAVO-commando. Verder maakte Mitterrand duide lijk, dat zijn land op de economi sche topconferentie in Ottawa ei genlijk meer geinteresseerd is in een duidelijke solidariteit met Washington dan te kankeren op de rente- en valutapolitiek van de Amerikanen. WASHINGTON (GPD) Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, kampt met geldgebrek terwijl president Reagan voor de hoogste defensiebegroting in vredestijd heeft gezorgd. Volgens een regeringsmemo randum zal het Pentagon niet al haar plannetjes kun nen uitvoeren. Frank Carlucci, de onderminister van defensie, gaf dit onlangs toe in een interview met de Washington Post. Zelfs de 7 procent verhoging van de begroting voor de jaren 1982 tot 1987 is niet genoeg. Uiteindelijk dreigt dit Reagans plannen om een einde te maken aan het overheidstekort te doorkruisen. Er gaan geruchten dat de Ameri kaanse minister van defensie daarom nog meer geld heeft ge vraagd. Politiek wordt dat steeds moeilijker, omdat de oppositie tegen de bezuinigingen op so ciaal gebied zal groeien. Het Con gres zou iets dergelijks niet gauw meer goedkeuren. Sommige ho ge ambtenaren willen dan ook defensie met het bekende snoei mes behand.elen. Als de inflatie hoger is dan presi dent Reagan zo rooskleurig voor speld heeft, dan zal er nog meer geld aan defensieprogramma's uitgegeven moeten worden. Sommige economen voorzien zelfs dat de hoge defensiebegro ting de inflatie zal bevorderen. Volgens de bekende Amerikaan se econoom Lester Thurow zul len nu wapenfabrieken met fa brieken van consumptiegoede ren vechten om de steeds schaar- Weinig kans oplossing conflict in Cambodja NEW YORK (DPA/Reuter) - Secre taris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren bij het begin van de VN- conferentie over Cambodja de in het conflict gewikkelde partijen opgeroepen 'constructief aan een oplossing voor de problemen te werken. Waldheim noemde het "een van de grootste trage dies van onze tijd dat na de lange oorlog in Indochina, vrede en stabiliteit in Cambodja nog ver te zoeken zijn". Ongeveer 70 landen nemen deel aan de conferentie, waarvan de doeleinden zijn de terugtrekking van de Vietnamese troepen uit Cambodja en het houden van vrije erkiezingen onder interna tionaal toezicht. Vietnam, dat het huidige bewind in Cambodja aan de macht bracht en er ongeveer 200.000 man troepen heeft, en de Sowjet- Unie die Vietnam jaarlijks steunt met twee miljard dollar, boycot ten de conferentie. De kans op een oplossing is daardoor gering. ser wordende produktiemidde- len. Want als de defensiebegro ting omhoog gaat, dan zijn er meer mankracht en machines nodig in de defensie-industrie. Maar omdat goede produktie- middelen schaars zijn, zal de prijs zeker omhoog gaan. Die ontwikkeling is nu al merk baar aan de salarissen van Ame rikaanse ingenieurs. Door ge brek aan belangstelling zijn er in de laatste jaren maar weinig ingenieurs bij gekomen. Veel ingenieurs die de laatste ja ren in Amerika afstudeerden zijn buitenlanders, en die komen niet voor een baantje bij een superge heim Amerikaans defensie-insti tuut in aanmerking. Een vers af gestudeerde Amerikaanse inge nieur kan dan ook gemakkelijk op een aanvangssalaris van 60.000 gulden per jaar rekenen. Men verwacht dat die salarissen flink omhoog gaan naarmate er meer behoefte aan ingenieurs ontstaat. Een concurrerend be drijf biedt dan bijvoorbeeld 70.000 gulden per jaar voor die zelfde onervaren ingenieur. Dat dergelijke verhogingen ook zul len doorwerken in de prijzen van defensiemateriaal staat buiten twijfel. De defensieaankopen worden al lesbehalve op de vrije markt ver richt. Er is nauwelijks concur rentie tussen de wapenverko pers. Het Pentagon verricht on derzoek met enkele grote bedrij ven, die daar een nieuw wapen uit brouwen. De truc is dan om het wapen zo goedkoop mogelijk voor te stellen aan het Congres, dat er meestal wel intrapt. Een paar jaar later blijkt, dat zich „onverwachte" kostenstijgingen hebben voorgedaan. Het Penta gon zit dan vast aan die produ cent, want het wapenproject is al een flink eind onderweg en de eerste kosten zijn al gemaakt. Dit betekent dat een begrotings verhoging niet per se betere de fensie betekent. Reagan heeft ook nog geen einde kunnen ma ken aan de rivaliteit tussen de verschillende onderdelen van de krijgsmacht, waardoor veel geld in nutteloze prestigeprojecten wordt gestoken om de ander de loef af te steken. Het begrotings bureau van het Congres vreest dan ook dat de defensiebegro ting een fikse 'staart' zal krijgen in 1984. het jaar waarin Reagan het tekort op de overheidsbegro ting weggewerkt wil hebben. Aan die opheffing van het begro tingstekort twijfelt nu zelfs het Pentagon. (Van t correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap houdt vast aan zijn voor stel voor een vredesregeling in Afghanistan. Ondanks de afwijzende Russische reacties besloten de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen gisteren in Brussel het tijdens de EG-top in Luxem burg aangenomen voorstel niet te wijzigen. In een verklaring die na afloop van het EG-overlcg Werd uitgegeven, noemden de tien ministers het Afghanistan plan „logisch, realistisch en constructif'. Het EG-plan, dat een vredesconferentie in twee fasen omvat, werd een week geleden in Moskou als „onrealistisch" afgewe zen. De Russische minister Andrei Gromyko (buitenlandse zaken) zei dat na een gesprek met zijn Britse ambtgenoot Lord Carrington. i Premier Margaret Thatcher bracht Liverpool vergezeld door veiligheidsagenten. Pools partijcongres begonnen LONDEN (DPA/Reuter) - Premier Margaret Thatcher van Engeland heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het door straatoproer geteisterde Liverpool, op het ogenblik waarop haar kabinet zich bezon op nieuwe maatrege len om een einde té maken aan de onlusten in grote en kleinere steden. Mevrouw Thatcher, die per auto van Londen naar Liverpool was gebracht, sprak gedurende twin tig minuten met mensen in Lod ge Lane in de wijk Toxteth, waar bij het oproer in het weekeinde gebouwen afbrandden. Daarna begaf zij zich naar het hoofdbu reau van politie, waar zij sprak met agenten. Van het korps in Liverpool zijn er 300 gewond. Besturen van grote steden hebben gisteren aan de regering ge vraagd om een investering van 6 miljard pond sterling in de eco nomie, waarbij werk gevonden zou kunnen worden voor 2.600.000 werklozen. De vereniging van stedelijke over heden verklaarde dat de recessie een zeer negatieve uitwerking had op stadskernen, "die toch al met ernstige problemen te kam pen hebben". Bij haar bezoek aan Liverpool werden tomaten en rollen papier in de richting van premier Thatcher geworpen, maar zij werd er niet door getrof fen. Er deden zich gisteren voor het eerst rellen vooi in Schotland. In Dundee werd een politieauto omgegooid en werden drie 'ben zinebommen' naar de politie ge gooid. In de midden-Engelse stad Leicester vielen 500 zingen de en krijsende jongelui eerst met benzinebommen en stenen de politie aan en sloegen daai .ia aan het brandschatten. Het ge volgde patroon was gelijk aan dat van vorige week. Het oproer brak uit in de naargeestige fa- briekswijk Highfields, waar veel gezinnen van Aziatische en Wes- tindische afkomst wonen, maar er deden ook veel blanke jonge- In geheel Engeland zijn ruim twee duizend jongelui gearresteerd sinds de rellen begonnen. WARSCHAU (GPD) - Terwijl in het Cultuurpaleis in Warschau - een door de Polen weinig ge waardeerd geschenk van Stalin aan het Poolse volk - de laatste voorbereidingen werden getrof-, fen voor het met spanning tege- moetgeziene negende buitenge wone partijcongres van de Pool se communistische partij, arri veerden gisteren de meeste van het bescheiden aantal delegaties die de partij heeft uitgenodigd om het congres bij te wonen. Belangrijk voor de Polen is de sa menstelling van de delegatie van de Sowjet-Unie. die wordt geleid door Viktor Grishin, lid van het ,Russische Politburo en eerste se cretaris van de afdeling Moskou van de Russische communisti sche partij. In rang is hij net hoog genoeg om voor de Poolse com munistische partij aanvaardbaar te zijn en zijn afvaardiging door het Kremlin is nog net geen bele diging. Meer gewicht hecht de Poolse par tijleiding aan de tweede man in de delegatie, Rasakov, een per soonlijke vriend en adviseur van de Russische partijleider en staatshoofd Leonid Brezjnjev. Het derde lid van de delegatie is de Russische ambassadeur in Warschau, Bons Aristov: Alle an der Poolse bondgenoten binnen het Warschau-pact, die alle een delegatie hebben gestuurd, fcijn evenals de Russische van tweede rangorde. Algemeen wordt verwacht dat de huidige partijsecretaris Stanis- law Kania zijn positie zal behou den. Maar niemand in Polen waagt het zich openlijk daarover uit te spreken, omdat Kania voor de functie van partijsecretaris niet de enige kandidaat is en hij op zijn minst een rivaal vindt in Stefan Olszowski, een absolute voorstander van de harde lijn. BRUSSEL (GPD) - De toch al moeizame onderhandelingen tussen Madrid en de Europese Tien over de Spaanse toetreding tot de EG zijn in het slop geraakt. Oorzaak was de nieuwe Franse eis dat Spanje eerst de btw moet invoeren alvorens het lid kan worden van de Europese Ge meenschap. Deze eis brengt de Spaanse regering in grote moei lijkheden. Dit bleek gisteren in Brussel tij dens een onderhandelingsronde tussen Spanje en de Tien. Tot verrassing van de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken Perez Llorca bleken de EG-lan den te hebben ingestemd met de ze Franse eis. Tot nu toe hadden de Tien in de onderhandelingen met Madrid gezegd dat Spanje alleen maar moest toezeggen de btw te zullen invoeren ter ver vanging van de huidige omzetbe lasting. Mager „Het was vrij mager, wat we Span je te bieden hadden", gaf minis ter Van der Klaauw (buitenland se zaken) toe. De verharding van het Europese standpunt inzake de btw betekent in feite een blokkering van de onderhande lingen. Invoering van de btw is in Spanje een omstreden kwes tie. Volgens deskundigen is met de overschakeling op btw boven dien zeker drie jaar gemoeid. Dit betekent dat Spanje niet in 1983 lid van de EG kan worden, zoals tot nu toe het streefdoel was. Van der Klaauw en zijn Duitse col lega Genscher waren tegen de harde Franse opstelling. „Laten we het politieke doel niet verge ten: een democratisch Spanje opnemen in een democratische gemeenschap", aldus Van der Klaauw. Frankrijk heeft al een andere eis gesteld die de Spaan se toetredingsbesprekingen be moeilijkt. Parijs wil dat de Tien het eerst onderling eens zijn over aanpassing van de Europese landbouwpolitiek alvorens met Madrid over de landbouwproble men wordt onderhandeld. Er dreigt een nieuwe pa niek in de Verenigfe Staten, die grote in vloed kan hebben op de defensie-uitgaven en de ontwapeningson derhandelingen. Een paniek vergelijkbaar met die, toen de Sow jet-Unie zijn eerste atoombom tot ontplof fing bracht en de Ame rikanen voor was met het lanceren van een mens in de ruimte. Ditmaal gaat het om een nog veel ernstiger zaak, die de militairen al wel bekend was (maar taboe verklaarden, uit hun denken banden, geheim hielden) en nu in de publieke discussie komt: de machtige Verenigde Staten liggen er al tientallen jaren moge lijk praktisch weerloos voor een Sowjet-kernaanval bij- Reden is de elektromagnetische golf (EMP), die ontstaat bij een kernexplosie in de ruimte. Een forse kernexplosie op 300 kilo meter hoogte boven Nebraska zal alle communicatiesyste men in de Verenigde Staten vernietigen, ongelofelijke schade aanrichten aan alle elektronische apparatuur van de oostkust tot de westkust en van Alaska tot Mexico. Een kernexplosie op 300 kilometer hoogte boven Zwitserland schakelt alle elektroni sche systemen uit in een cirkel, waarbinnen Moskou, Madrid, Athene, Engeland en half Scandinavi liggen; ook West-Europa ligt er in feite onbeschermd bij, ondanks alle kostbare en vernuf tige, maar vooral op elektronische systemen gebaseerd wapen tuig. De elektromagnetische golf, die bij een kernexplosie ontstaat, werd zo'n twintig jaar geleden door de VS ontdekt bij kernproe ven op 40 en 70 kilometer hoogte. Er trad enige verstoring op in de ionosfeer, die korte tijd radioverbindingen en radarwaarne mingen bemoeilijkte. Op die problemen richtte zich de militaire aandacht. Op 8 juli 1962 brachten de VS met een Thor-raket een 1,4 megaton zware waterstofbom omhoog en lieten die ploffen op 370 kilo meter hoogte boven Johnston Eiland. 1200 kilometer zuidweste lijk van Hawaii. Het effect op de radioverbindingen was onver wacht gering én de volgende proeven werden (totdat boven grondse proeven in 1963 verboden werden) dan ook weer op geringere hoogten genomen. Maar op 8 juli 1962 ging op Hawaii de straatverlichting uit, de telefoonverbindingen werden verbroken, overal begonnen alarminstallaties te rinkelen, er traden storingen op in de elektri citeitsvoorziening. Het duurde tot eind 1963 voordat natuurkun digen van de Rand Corporation in Californi uitvonden hoe dat kwam. Bij een kernexplosie komt een zeer energierijke elektromagneti sche straling (gammastraling) vrij. In de bovenste luchtlagen slaat deze straling elektronen los uit de luchtmoleculen. Die elektronen bereiken een snelheid van tienduizenden kilometers per seconde. Zij bewegen zich in een spiraal om de veldlijnen van het aardmagnetisch veld en zenden daarbij op hun beurt straling uit. Het gezamenlijk effect van die straling op aarde is een golf van elektromagnetische energie met de kracht van een bliksemin slag (veldsterkten van 25.000 tot 50.000 volt per meter), die zich over duizenden kilometers uitbreidt en een spoor van verwoes ting achterlaat in de wereld van elektrische en elektronische apparaten. Elk metalen voorwerp (kabelantenne) neemt de golf op en hoe groter het voorwerp, hoe groter de schade aan de daarmee verbonden apparatuur. De president van de Verepigde Staten heeft 43 verschillende ver bindingskanalen met zijn strategische kern wapenmacht. Maar is dat voldoende om bij het naderen van de Sowjet-raketten het bevel tot lancering van vergeldingswapens te geven? Men twijfelt. Defensie-minister Weinberger heeft daarom in april een commissie opdracht gegeven een geheel hieuw communica tiesysteem (een optisch glasvezelsysteem?) te ontwerpen, dat zeker tegen EMP bestand is. De bestaande systemen zijn te om vangrijk en te ingewikkeld om ze in hun geheel op EMP-besten- digheid te kunnen testen zonder nieuwe kernproeven in de ruimte. Voor de president en zijn staf staan vier speciaal uitgeruste Boeing-747-vliegtuigen paraat als vliegende commandopost. Slechts één daarvan is bestand tegen EMP. De andere bevatten per stuk 11.500 essentiële circuits, die definitief worden uitge schakeld als het vliegtuig door EMP wordt getroffen. Er wordt aan gewerkt ook deze vliegtuigen EMP-bestendig te maken, maar dat werk is zeker niet voor 1983 gereed. Honderden miljoenen dollars worden nu uitgegeven om allerlei onderdelen van het verdedigingssysteem op EMP-bestendig- heid te testen. Dat gebeurt met ondergrondse kernproeven in Nevada, waarbij echter slechts een milde vorm van EMP ont staat. En met simulatietechnieken, waaronder een twaalf verdie pingen hoge, houten constructie op de luchtmachtbasis Kirt- land in New Mexico waarop een B-52-bommenwerper kan staan en een elektromagnetische puls kan worden opgewekt. Radarin stallaties en computers worden extra goed geaard, met stalen schilden afgeschermd en daarna getest. Maar het biedt allemaal geen zekerheid. Men kan zeggen, dat de VS rijkelijk Iaat zijn met het onderkennen van de chaos die een enkele kernexplosie op grote hoogte boven dit werelddeel kan veroorzaken. En met het inlichten van het publiek. Pas vorige maand verscheen over EMP en zijn ver woestende effecten een serie van drie artikelen in het weten schappelijke tijdschrift Science: de militairen zwijgen er het liefste over, maar laten af en toe iets los tijdens hoorzittingen van senaatscommissies. Dat Iaat zijn heeft zijn redenen. In de eerste plaats het verbod op kernproeven bovengronds in 1963. Vóór die tijd bevatten elek tronische systemen nog vacuum radiobuizen in plaats van tran sistors en chips. En nu blijkt, dat radiobuizen duizenden malen beter bestand zijn tegen EMP dan transistors en chips. Dat ver klaart de late ontdekking ten dele. De bovengrondse kernproeven van de VS vonden bovendien bo ven de oceaan plaats. De Russische boven land, waar - hoe ge ring de bevolkingsdichtheid ook moge zijn - altijd wel meer elektronische apparatuur, hoe eenvoudig ook, staat opgesteld. De Russische militaire natuurkundigen ontdekten het ver schijnsel daarom veel eerder dan hun Amerikaanse collega's. Het publieke debat over deze zaak komt in dè Verenigde Staten nu eerst langzaam op gang. Dat debat kan tot panische reacties leiden, tot doorbreking of opzegging van het verdrag waarbij bovengrondse kernproeven worden verboden, tot gigantische investeringen in nieuwe EMP-bestendige wapen- en communi catiesystemen. Het kan leiden tot een strategie gebaseerd op angst. Bijvoorbeeld angst voor de Cosmos-kunstmanen van de Sowjet-Unie, die al jaren regelmatig fotograferend op zo'n 200 tot 450 kilometer hoogte over de VS scheren en waarvan er enkele best een pluto niumbom, in plaats van een camera, kunnen bevatten. De elf tot vijftien minuten „waarschuwingstijd" voordat Sowjet-raketten de VS bereiken, waarin de president kan besluiten en opdracht kan geven tot een tegenaanval, zijn dan teruggebracht tot nul minuten. In zo'n op louter angst gebaseerde strategie past het inzetten van het hele VS-kernwapenarsenaal bij de geringste oorlogsdreiging. De kans is niet gering dat, met president Reagan aan het bewind, de angst voor een onverhoedse aanval, een gigantisch „Pearl Harbor", het debat zal overheersen. KEES WIESE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8