Toeren het zout UnEHDEHBl KRO-radio jodendom in Nederland [/RflOIOVpragrammai Ukravox maakt de blitz over crisis toegelicht Mitterrand herroept uitwijzing predikant DINSDAG 14 JL'LI 1IIHI PAGINA 5 Er mag dus niet worden gefotografeerd. Order van het ma nagement. De vier leden van Ultravox genieten bekend heid doordat zij er altijd bijlopen om door een ringetje te halen. Alles tot in de puntjes verzorgd. Een nieuw trend waar Ultravox uitstekend op inspeelt. Dat zij er in hun 'vrije tijd' iets anders uitzien hoeven de fans niet te weten. En daarom dus geen foto's. HILVERSUM (GPD) - Wat bete kent het in Nederland te leven volgens de joodse religieuze tra ditie, dus volgens de voorschrif ten van do Thora? Die vraag tracht de KRO-radio vanavond Glamour is natuurlijk altijd een be langrijk onderdeel van de show wereld geweest, maar met vlagen steekt het extra de kop op. The Beatles takelden zich geweldig toe ten tijde van het Sgt. Pepper- project. Mensen als David Bowie en Alice Cooper lieten zich een kleine tien jaar later ook niet on betuigd. En in tegenstelling tot de punks, die proberen er zo af schrikwekkend mogelijk uit te zien, is daar nu de reactie in de vorm van de blitzrage. We den ken even aan groepen als Span- dau Ballet, Duran Duran, het Vis- age-project en dus ook Ultravo- Ultravox heeft nu eindelijk de wind mee en scoorde met het nummer 'Vienna' een stevige hit. Het ver haal van Ultravox is ten dele het verhaal van Midge Ure. Ultravox bestaat al enkele jaren en maakte onder leiding van aanvoerder John Foxx een paar aardige pla ten die echter commercieel geen succes werden. Midge Ure maak te toen nog geen deel uit van Ul travox. Hij deed geen slecht werk in groepen als Slik en The Rich Kids, maar ook hij miste com mercieel de boot. Op het moment dat hij als vervanger voor de weg gelopen John Foxx de groep Ul travox komt versterken is het grote succes plots daar. Met een verschrikkelijk Schots ac cent legt Midge Ure er de nadruk op dat het huwelijk tussen hem en Ultravox niet de reden is dat de groep eindelijk is doorgebro ken. Daar is hij te bescheiden voor. De mensheid was gewoon rijp voor Ultravox. Visage Midge Ure: ,,Het verschil tussen het Ultravox van John Foxx en het Ultravox van mij? Nou, van de eerste Ultravox-platen was ik be paald niet ondersteboven. (Ultra vox en Ha Ha Ha). Later werd het beter. Zij veranderden duidelijk. Toen ben ik ook in die groep gein- teresseerd geraakt. We hingen in dezelfde Londense blitz-clubs rond". Midge Ure raakt pas goed in con tact met Ultravox wanneer hij sa men met Ultravox-toetsenist Bil ly Currie deel neemt aan het Visa- ge-project. Een eenmalige aange legenheid waar mensen uit ver schillende groepen aan meewer ken en wat resulteerde in een el pee en de single 'Fade To Gray'. Midge: „Via Billy leerde ik de rest ook goed kennen. Het werd dui delijk dat we samen iets moesten gaan doen. Alleen waren er wat moeilijkheden. Zij waren net weg „Natuurlijk is mijn komst bij de groep wel van enige invloed ge weest. Ik hou nogal van synthesi zers. Voor mijn komst hadden ze twee synthesizers. Nu werken we op het podium met elf van die ge vallen. Daardoor verandert met Gary Numan gedaan en War ren en Chris hebben ook een beetje aangerommeld. Bij Thin Lizzy speelde ik gitaar. Bij Ultra vox doe ik ook voor een deel syn thesizers. Het geld dat wij zo ver dienden was om apparatuur te kunnen kopen voor Ultravo- bij hun platenmaatschappij die vervolgden hen, omdat de groep de maatschappij nog geld schuldig was. Ik had soortgelijke problemen. Maar we hadden na tuurlijk geen cent". „We konden dus niet direct gaan samenwerken. Ik ben toen een paar maanden gaan spelen in de groep Thin Lizzy. Billy heeft iets tuurlijk ook de muziek. Maar het kan nog meer veranderen. Billy bijvoorbeeld, zou nog meer viool moeten gaan spelen". „We hadden niet verwacht dat 'Vienna' zo'n hit zou worden. Ten eerste duurt het nummer zes mi nuten wat voor een single lang is. Het bestaat alleen uit synthesi zers, zang, viool en wat piano. Dus geen plaat die je voor de ra dio zou verwachten. Maar de plaat werd direct door iedereen opgepakt. Onbegrijpelijk eige- lijk, maar ik heb er wel vrede „Er wordt wel beweerd dat het pro- motiefilmpje het succes zou heb ben beinvloed, maar dat is niet waar. Dat filmpje werd pas ge maakt toen de plaat in Engeland al een hit was. We hebben het zelf moeten betalen, want de platen- Elizabeth Taylor en haar echtgenoot John Warner stortenzich veelvuldig in het Newyorkse uitgaansleven. Gisteravond werd het echtpaar gesignaleerd in het theater, waar Peter Shaffers 'Amadeus' al geruime tijd een volle zaal trekt. Ze ontmoette er de actrice Amy Irving (links) en deactevrslan McKellene te beantwoorden in het pro gramma „Wat geen oog heeft ge zien". De documentaire radio programma's die de KRO elke dinsdag uitzendt, vormen een uitstekende aanvulling op de za terdagse televisieprogramma's waarin de Britse presentator Ronald Eyre op zoek gaat naar de geschiedenis van een aantal grote niet-christelijke godsdien sten en de leefwijze en tradities van hun aanhangers. De televisieprogramma's geven een wereldwijd beeld van de be treffende godsdienst, aan de hand van boeiend filmmateriaal en gesprekken. De KRO- radioscrie, onder eindredactie van Henk Kempcs, haalt de pro blematiek wat dichter naar huis toe. Vanavond is een programma te beluisteren over het jodendom dat in Nederland nog maar in ge ringe mate voorkomt. Program mamaker Gerard Klaasen brengt een bezoek aan een oude synago ge. maar geeft ook een verslag van de opening van een splinter nieuwe synagoge in Amstelveen en de plechtigheden daar. Dit als teken dat het jodendom in Neder land nog lang niet dood is. al schetst hij in de loop van de uit zending dat deze godsdienst het in de moderne westerse maat schappij wel ongelooflijk moei lijk heeft. Religieus Peter Firth (rechts), die deze Amadeus' tot zo'n succes helpen maken. maatschappij had er geen ver trouwen in". „Natuurlijk is geld wel belangrijk, maar voorop staat toch of je lol in je werk hebt. Jammer is dat je overal geld voor nodig hebt. Maar het is niet zo dat ik buschauffeur zou worden als ik daar bijvoor beeld 10.000 gulden per maand mee zou kunnen verdienen. Dan speel ik liever voor 20 gulden per week gitaar. Geloof het of niet. Ik wil doen waar ik zin in heb" Reizen „Wat ik leuk aan dit vak vind? Het reizen door al die landen, geen slaap krijgen, gitaar spelen en dergelijke. Juist het op tournee zijn is zo leuk. Het werken in de studio is hard en vervelend. Toe ren is het zout in de pap. Spelen voor mensen. Lol hebben en zien dat je publiek dat ook heeft. Zo word je betaald voor het geploe ter in de studio". „Op tournee zijn is wel vermoeiend, maar wel te prefereren boven zes maanden thuis niets doen. Ik kan mij niets vervelenders voorstel len dan een maand niets te doen te hebben. Ik kan niet stilzitte- „Dat is waarom John Foxx ook niet zo goed was voor de groep. Hij weigerde op tournee te gaan. Dat kan niet. De mensen willen je zien. Aan Amerika had hij een he kel. Ultravox is er wel geweest met hem, maar dat was een min der groot succes dan de laatste keer dat wij daar waren Nu hou den we er tenminste geld aan Nederland telt ongeveer 30.000 jo den. Maar nog slechts 250 a 300 gezinnen beleven hun godsdienst volgens de traditionele joodse normen. Het betreft voorname lijk mensen die in de randstad wonen. Daarbuiten lijkt nauwe lijks nog joods religieus leven te zijn: een gevolg van het feit dat in de meeste gemeenten geen syna gogendiensten plaatshebben Gerard Klaasen stelt in zijn pro gramma de mening van de ortho doxe rabbijn Drukasch van het Portugees-Israëlitisch kerkge nootschap tegenover die van rab bijn David Liliënthal van de libe raal-joodse gemeenschap. Waar Drukasch constateert dat het nog heel goed mogelijk is om volgens de joodse traditite te leven, ook in Nederland; als je er maar moeite voor doet. zegt Liliënthal dat de Nederlandse joden in verwarring zijn, op zoek naar een nieuwe vorm van religieus beleven, juist omdat de oude vorm niet meer na te volgen is. Vraagtekens „Wij maken dezelfde crisis door die het hele christendom ook door maakt. Er worden overal vraagte kens bij geplaats. Onze leefwijze is die van het ghetto, van de klei ne gemeenschap. We zijn nu be zig onszelf in te passen in een „open" maatschappij, en dat gaat moeizaam. Zelfs het kerngezin breekt nu op, op een vroeger on gekende manier. Heel de leefwij ze in de moderne westerse wereld maakt het onmogelijk te leven zo als dat zou moeten volgens de ou de joodse traditie". Er zijn zeker spanningen tussen de orthodoxe en liberale joodse rab bijnen. Drukasch betreurt dat. maar is desondanks niet bereid een brug te slaan tussen de twee groepen Die kloof wordt in de radio-uitzending heel scherp uit gehakt en zichtbaar gemaakt. Toezicht Boeiend is ook het bezoek aan de enige joodse bakkerij, in Amster dam, die nog onder rabbinaal toe zicht staat. Dat wil zeggen dat de ambtenaar van de joodse ge meente de bakkerij elke dag opent en sluit en controleert of die voldoet aan de speciale regels die zijn gesteld voor hel ben iden van het brood (Hilversum 2 om 19.00 uur). Uitwijzing. De regering Mitte- rand heeft de uitwijzing onge daan gemaakt van de Zwitserse dominee Berthier Perregaux, die in 1973 als medewerker van do protestantse hulporganisatie voor vluchtelingen Frankrijk werd uitgezet omdat hij had deelgenomen aan demonstraties en hongerstakingen had onder steund. Tegen zijn uitwijzing werd toen krachtig geprotes teerd door de aartsbisschop van Marseille en de protestantse fe deratie in Frankrijk. Maar de vo rige regering wees dat protest af met het argument dat Perregaux een van de belangrijkste aansto kers was geweest van de politie ke onrust onder gastarbeiders in Frankrijk. Volkslied. De Britse methodis ten zullen de twee verzen van het volkslied 'God save the queen' uit hun gezangenboek schrap pen. Volgens dominee Eric May- nard hoort het lied niet meer in het gezangenboek thuis "omdat we niet meer in de tijd van het imperialisme leven". "Het boek moet de overtuigingen van de twintigste eeuw weerspiegelen en ook in de volgende eeuw nog actueel zijn". De twee miljoen methodisten vor men de grootste onafhankelijke kerk van Groot-Brittannië. Overeenstemming. De Europese anglikaans-luthcrsc commissie heeft verklaard, dat er tussen beide geloofsgemeenschappen een hoge mate van overeenstem ming bestaat over de wederzijd se erkenning van het bisschop sambt. Volgende zomer zal de commissie voorstellen behande len om een nauwere band te log gen tussen de anglikaanse en lu therse kerken in Europa. Contact. Er komt een permanen te commissie om het contact tus sen lutheranen en joden te be vorderen. Een internationale conferentie van lutheranen en jo den in Kopenhagen heeft daar toe besloten. De volgende keer zal de conferentie praten over 'correctie van anti-joodse passa ges in lutherse geschriften'. Vrouw. Het instituut voor oecu menisch onderzoek van de uni versiteit van Tubingen (West- Duitsland) gaat onder leiding van de bekende theoloog Hans Küng de positie van de vrouw in de eerste vier eeuwen van de christelijke geschiedenis onder zoeken. Küng wil proberen, de rol van vrouwen in die periode te reconstrueren om 'onderge sneeuwde keuzen voor de vrouw in de christelijk oudheid' te her ontdekken De stichting die net onderzoek betaalt verwacht, dat de resultaten voor de theologie van grote betekenis kunnen zijn. 'Anarchie' Hosties. De Zwitserse bisschop penconferentie wil een eind ma ken aan de 'anarchie' op de hos- tiemarkt door een eenheidsprijs vast te stellen. Hosties mogen nu per 100 stuks niet meer kosten dan f3.70. Een onderzoek wees uit. dat de prijs per 100 wel met f 1,50 kon varieren. In ons land kosten normale, dunne hosties ongeveer f 1 per 100. Kernramp. "De geestelijkheid en leken van de Russisch-Orthodo- xe Kerk zijn het volledig eens met de Sovjet-leiders dat alles moet worden gedaan om een nu cleaire ramp te voorkomenDat staat in een verklaring van pa- triach Pimen, die het persbureau Tass heefl gepubliceerd. Pimen wijst erop. dat het interna tionale klimaat slechter wordt. Dat komt volgens hem door de 'misdadige propaganda voor de toelaatbaarheid van het gebruik van kernwapens' en de 'immore le beweringen over militaire Sov jet-dreiging'. "De oproep van de Opperste Sovjet aan de parle menten en de volken van de we reld is doortrokken van echte liefde voor de mensen", zegt Pi men "De Sovjet-Unie wil niet an ders dan de vrede veilig stellen". Nicaragua. De vier rooms-katho- lieke priesters die hoge rege ringsfuncties in Nicaragua bek leden weigeren hun functie neer te leggen. Zij hebben het ultima tum van hun bisschoppen afge wezen. In een gemeenschappelij ke verklaring betuigen de vier priesters hun nadrukkelijke trouw aan kerk en bisschoppen maar ook aan de sandinistische revolutie en aan de armen van het land. "Trouw zijn aan het volk is hetzelfde als trouw zijn aan de wil van God". De bisschoppen van het land heb ben er bij de priesters herhaalde lijk op aangedrongen, dat zij hun functie neerleggen Priesters moeten geen politiek bedrijven, menen m Bcroepingswcrk. Hervormde Kerk beroepen te Tcmeuzen D W Koelman, ziekenhuispredi kant aldaar; aangenomen naar Ruinen Tj van der Bij Gasselte. naar De Bilt kandidaat mevr J. T Butijn Utrecht. Gereformeer de Kerken: beroepen te Zutphen H J Nieuwenhuis Veendam, be- dankt voof Smilde Et de Pee Kollum Christelijke Gerefor meerde Kerken: beroepen te En schede A. van der Veer Zwolle. 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden (NOS) 18.55 BerebooC (NOS) 19.00 Bijbelverhaal (EO) 19.05 Camping '81 Ronduit (EO) 20.35 Het ontstaan van de wereld (EO) 21.15 Het woord des kruizes (EO) 21.37 - Journaal (NOS) 21.55 Zeeland-suite - Muziekprogramma (NOS) 22 45 Tour de France (NOS) 23 00 Journaal (NOS) 23.05 Nieuws voor doven en slechthorenden (NOS) 15 15 Tour de France (NOS) 18 30 Tour de France (NOS) 18.57 Journaal (NOS) 18.59 Zo vader, zo zoon (NCRV) 19 25 - Kerkepad 81 (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.27 De familie Bellamy, tv-serie (NCRV) 21.20 - Speel 's met licht klassiek. Spelprogramma (N< 22.20 - Hier en nu (NCRV) 23.00 Tien woorden, meditatie (NCRV) 23.15 Journaal (NOS) 23.20 - Nieuws voor doven en slechthorenden (NOS) dinsdag 14 juli DUITSE TV DUITSLAND I (Reg. progrNDR 18.00 Achtung ZoU. tv-serie 18 30 Actual 18 45 Kinderprogr 18.55 Achtung ZoU. tv- sene. 19.25 Reg. magaz 19 59 Pro gr overz. wdr i8<io Natuurfilms* rie. 19.15 Actual. 19 45 Oude week- joumaals.) 20.00 Journ 20.15 Licht progr 21 00 Report 21.45 Dallas, tv- serie. 22.30 Actual. 23.00 Cult progr 24.00-0.05 Joum. DUITSLAND II 18.20 Tekenfilmserie. 1857 Pro gr overz. 1900 Journ 1930 Wie Boehmen bei Oesterreich. klucht 21.00 Actual 21.20 Report 22 05 Richter Hortons groesster Fall, speelfilm. Aansl Filmtips. 23 45 Journ. DUITSLAND III WDR 18.00 Kinderprogr. 18.30 Kinderse rie 19 00 Volksliederen 19.35 Mux- progr 20 00 Journ 20 15 Die letzte Chance, speelfilm. 21.55 Docum. se rie. 22.55 Jazzprogr. 23.55 Journ. BELGISCHE TV BELGIE VLAAMS 18.30 Kinderfilmscne. 18.35 Kleuter- progr 1902 Slapstick 19.07 Uitz. door derden. §37 Lotto-winaars. Meded. en Morgen 19.45 Nws Aan sl Verkeerstips. 20 10 Mut film. 21.20 Wetensch serie. 22.10 Jazzma- gaz. 22.55-23 20 Toto-winnaars en NET II 18.30 Kinderfilmserie 18 35 Kleuter- progr 19.02 Slapstick 19.07 Uitz. door derden 19 37 Lotto-winaars, Meded en Morgen 19 45 Nws Aan sl Verkeerstips 20 10 Opera en bel- cantoprogr. 21.30-22.25 Docum. In de televisie actualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV wordt vanavond een reportage vertoond over de situatie onder de Tsjechische dissidenten. Voorts besteedt Hier en Nu aandacht aan de onlusten in Engeland. (Nederland 2. 22.20 uur) uit'. Henk Binnendijk houdt een toespraak met als onderwerp Leven in de schepping' Jan van den Bosch wisselt met diverse eilandbe woners van gedachten over onder andere de opvang van zeehon den. het nieuwe walvisprojecthet strandjutten cn de natuur pan het eiland. Enkele gefilmde impressies geven een beeld van wat Texel de bezoeker verder nog te bieden heeft. Muzikale medewer king wordt verleend door de Continental Singers, een Amerikaan se gospelgroep, het duo Gert en Hemiien Timmerman, het Duitse duo Arno en Andreas. De NCRV brengt vanavond de eerste aflevering in het scherm van een reeks spelprogramma 's. waarin drie kandida ten worden getest op hun kennis van licht-iklassieke muziek, ope ra en operette. De spelleiding berust bij Reg ine Clauwaert. (Neder land 2. 21.20 uur}. DINSDAG 14 JULI HILVERSUM I AVRO 18 11 AVRO s Radiojour naai 18.25 Toppers van toen 19 02 (S) Natafelen 19 30 (Si Operette- fragmenten uit "Venus in Seide" 20 03 Spel met poezie. 20 23 De mensheid bestaat uit mensen 21 02 (S) Voor u alleen 22 02 AVRO s Sportpanorama NOS 23 04 24 00 (S) Met het oog op morgen VARA 0 02 (S) Elpee Tuin 1 02 (S) Groot licht. 5.02 (S) Truck. HILVERSUM II 18.00 Een katholieke arbeider sa- sprekken HUM VERBONl) 18*20 Twee maten KRO 18.50 Lichte grammofoonplaten. 19 00 Wat geen oog hee(t_gezien 19 45 Kruispunt HILVERSUM II VARA 07 00 Nws 07 10 Ochtend- gym 07.20 De wekkerradio (07.30, 08 00 en 08 30 Nws) 09 00 Gvm voor de vrouw 09 10 Walmt NOS 09 15 Werkbank VARA 09 25 De vooruit gang 09 50 Hoor Haar' 11 05 Uit het leven van een kasteleinse, hoorsp. 11.20 Lichte gram muz 1135 Den Haag Centraal OVERHE1DS VOORL 12 16 Een uitz van het Min van Financiën. VARA 12 26 Meded voor land- en tuinb. 12 30 Nws 12.36 Dingen van de Dag 13 00 Nws 13.11 Den Haag - Centraal, ver volg. 13.30 Kinderen een kwartje? 14 10 Oude schoolliedjes. 14.30 Do schuurpapier 15 00 Leef-tijd- genoeg 16 00 Paniek op Ganyme- des. hoorsp serie 16.45 Operette. 17 24 Meded SOS en pohtieber 17.30 Nws 17 36 Dingen van de Dag- 22 30 Nws 22.40 (S) Zin in muziek 23.30 (S) Muziek op het spel heden daagse muziek. 23 55-24 00 Nws HILVERSUM III NOS 18 04 (S) De Avondspits met de Nationale Hitparade VARA 19 02iSi VARA Ujndrie tag SO 10 <S> Lichte muz 21 02 (S) Nashville 22 02 (S) and all that jazz. 23 02- 24.00 (S) Elpee-tuin. WOENSDAG 15 JULI HILVERSUM I VOO 07 03 (S) Ook g. 09 03 (S) Muziek terwijl u werkt 10 02 (Si Kletskop VPRO 10 45 (S) Villa VPRO Magazine 13 03 Welin gelichte Kringen 1330 (S) Radio Art INOS 14.02*14.05 Nos. Tourfiits EO 14 20 (S) Ronduit ex tra NOS 15.02 (S) Radio Tuur de HILVERSUM III KRO 07 02 (Si Manneke Pop (ca 06 30 Opa Bakema) 09 30 (Si Van ne gen tot twaalf 12 03 (S) De noen- show 14 03 (S) De Theo Stokkink show. 17 03 (S) Stampij met Hanne- HILVERSUM IV NCRV 07.00 Nws 07 02 (S) Het le vende woord 07 10 (S) Preludium 08 20 Progr overz 08 30 (S) Musica Sacra 09 00 Nws 09 02 Divertimen to 09 15 (S) Onder de hoogte/on 10 00 Orkestpalct 12 00 Nws 12 02 (SiTafclrnu/uk 12 02 Pianowerken uit de romantiek 12 35 Muzikale vondsten in Beteren 13 30 Pla- tennws 13 55 (S> Zojuist versche nen 14 00 Nws 14 02 (Si Mar greet van Gunsteren, mezzo-sopraan en Rudolf Jansen, piano 14 30 rS) Kerkconcert vanuit de Oude kerk te Amsterdam 15 00 (S) In kleine be MttÉng 15 25 (Si Da KaownmBtafc van W A Mo/art IC 15 Heitor V.lia Lobos 'h m .ui i-i-ri conliin-nt i V i 16.55-17 00 (Si Kunst en vlicgwer

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 5