Werkloosheid in metaal stijgt Tandteclinicus boos op politie en tandartsen Werkgroep zet zich in voor vluchtelingen Aanplakborden weer op volle sterkte Maand juniminder werkzoekenden in bouw Leidse stadsrubriek DINSDAG 14 JULI 1981 LEIDEN - Het aantal aanplakborden in Leiden wordt opnieuw op achttien gebracht. De beschadigde of verdwenen borden voor niet-commerciële doeleinden zullen worden gerepareerd. Het aanplakbord bij het stadhuis is inmiddels al vernieuwd. Dat antwoorden B en W op schriftelijke vragen, die het PSP- raadslid Van der Putten op 15 april stelde. Van der Putten wees daarbij op de slechte staat waarin veel van de borden verkeren. Onder meer met het oog op de naderende verkiezingen en het daarmee gepaard gaande geplak, stelde hij de vragen. B en W zeggen in principe bereid te zijn het aantal van achttien nog uit te breiden. Daarbij maken zij wel het voorbehoud dat gezien de bezuinigen het onzeker is wanneer tot plaatsing kan worden overgegaan. Het wijzigen van de plaatselijke politieverordening, waarom Van der Putten had gevraagd, wijzen B en W als overbodig van de hand. Het aanplakken op gemeentelijke borden valt volgens het college niet onder de verbodsbepalingen van de verordening. LEIDEN - Woest is tandteehnicus P. Brouwer uit Leiden. Woest op de politie omdat hij begin vorige weck werd opgepakt. Zijn 'mis daad'- hij deed al geruime tijd voorkomen alsof hij tandarts was. Mogelijk nog woester is Brouwer echter op het Bureau Onbevoegde Uitoefening Tand heelkunde (BOUT) die volgens hem de oorzaak van alle ellende "Ze moeten eens een dagje met mij meelopen en een kijkje nemen in de monden van sommige van mijn klanten. De tranen springen je dan in de ogen. Moet je de mensen daarmee laten zitten9 Met de aanhouding van Brouwer is er weer een nieuw hoofdstuk toe gevoegd aan de strijd die tand- prothetici al jaren voeren om er kenning. Zij willen zelfbij de pa tiënten gebitten aanmeten Dat is geen werk voor de tandarts. Die moeten zich met het medi sche aspect van de zaak bezig houden", vinden de prothetici. "Wij zijn er voor om de gebitten te maken". Ambachtslieden De prothetici vergelijken hun posi tie graag met die van ambachts lieden die been- of armprotheses maken. Brouwer geeft een voor beeld: "Een chirurg amputeert een been en doet de medische kant van de zaak Zodra de pa tient genezen is komt hij bij de protheticus terecht die een kunstbeen aanmeet. Dat willen wij als tandprothctici ook. Daar hebben we voor geleerd en daar hebben we ons beroep van ge maakt". Brouwer vindt het heel vervelend dat hij nu via de kranten als een soort 'nep-tandarts' tc voorschijn is gekomen "Dat vind ik heel erg Dal het zo in sommige kran ten is overgekomen, want ik ben geen nep-tandarts. Ik maak ge bitten Niets meer en niets min der". De aanhouding van Brouwer kwam voor hem niet geheel als een verrassing Een paar maan den geleden al schreef de Organi satie van Nederlandse Tandpro thctici (ONT) een brief aan de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkun de. waaruit blijkt dat donkere wolken zich boven Brouwer sa menpakten. In die brief zegt de vereniging van de tandprothctici dat Brouwer door een commissie van het BOUT van de afdeling Leiden "op de huid wordt geze ten" Toeslagen LEIDEN - Het aantal werkloze mannen steeg in de maand juni met 96 en het aantal werkzoekende vrouwen met 140. Hierdoor waren aan het eind van deze maand 4.836 mensen in de Leidse regio zonder werk. Volgens het Gewestelijk Arbeids bureau valt de toename voor een zeer belangrijk deel toe te schrij ven aan de melding van school verlaters, te weten 89 jongens en gunste van metaalberoepen. Ver geleken met vorig jaar is het aan tal vacatures nog steeds zeer laag. Evenals vorige maand kan ook nu worden geconstateerd dat de mannelijke schoolverlaters moeilijker aan de slag schijnen te komen dan vorig jaar en de jaren daarvoor. Met ingang van eind augustus, be gin september bestaat ook dit jaar weer de mogelijkheid om deel te nemen aan schakelcur sussen voor jeugdige werklozen, bedoeld om jeugdigen te helpen hun weg te zoeken naar een baan en belemmeringen - zo mogelijk uit de weg te ruimen. De Streekschool, die de schakel- cursussen verzorgt, biedt de meisjes onder meer mogelijkhe den voor oriëntatie in voor hen kennelijk nog steeds wat onge- bruikeliike beroepsrichtingen. De werkloosheid in de verschillende gemeenten van het rayon Leiden ontwikkelde zich als volgt: Het aantal werkzoekenden in de bouwsector, met name in de grond-, weg-, en waterbouw, liep enigszins terug. Voor wat betreft de metaalberoepen kon een flin ke toename worden geregi streerd. Vooral pijpen- en ver warmingsmonteurs, automon teurs en elektromonteurs lieten zich inschrijven. De toename van vrouwelijke schoolverlaters kwam het sterkst naar voren in de stijging van het aantal ingeschrevenen in de sec toren kantoor, onderwijs en ver zorging. Het aantal vacatures bleef vrijwel gelijk. Een ver schuiving deed zich voor ten Mannen Vrouwen mei 1981 Alkemadc 104 Katwijk 357 Leiden 2383 Leiderdorp 197 Oegstgeest 92 Rijnsburg 46 Valkenburg 12 Voorschoten 158 Warmond 29 Zoeterwoude 54 Overigen 19 3451 juni 1981 mei 1981 juni 1981 91 30 37 357 82 104 2440 777 852 198 78 88 104 62 59 54 11 19 14 7 10 173 50 61 34 25 29 63 20 23 19 7 7 3547 1149 1289 LEIDEN/OEGSTGEEST - De re putatie een gastvrij land te zijn moet in Nederland hoog worden gehouden. Daarom probeert een klein groepje mensen in Leiden en Oegstgeest, dat zich bezig houdt met het begeleiden van vreemdelingen in ons land. zich uit te breiden. Doel is vluchtelin gen gastvrij op te vangen in de eigen gemeenten. Het gaui dan om mensen die hun eigen land zijn ontvlucht omdat ze daar niet de kans kregen een normaal leven te leiden, zonder binnen- of buitenlandse druk. Zij moeten dan asiel aanvragen in een ander land, bijvoorbeeld in West Europa. Zoiets hec-ft ech ter niet vaak succes: in Neder land werd het eerste kwartaal van dit jaar 82 procent van de asielzoekers afgewezen. En soms gaat er een periode van drie jaar voorbij voordat zelfs deze ene ze kerheid wordt verschaft. Deze gang van zaken heeft de laat- se tijd veel in de belangstelling gestaan. Een motie in de Tweede Kamer drong aan op verkorting van de wachttijd tot dertig da- ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATIE Nu uitgebreid met modelspoorweg- en stoomhobby Menkenhal Vondellaan 41 Leiden dagelijks geopend 10.00-18 00 zon 1200-18.00 e boot over haar kroost. Het mag booleigenaar De la Meerkoet zit met kroost vakantie dwars LEIDEN - Een broedende meer koet heeft dc vakantieplannen van J.J. de la Mar uit Nieuwegein door elkaar gegooid. De Nieuwe- geiner had gisteren met zijn boot, die bij de Leidse water sportvereniging Roomburg is af gemeerd, op vakantie willen gaan. Maar wat bleek: tussen de buitenboordmotor van zijn vaar tuig had zich een meerkoet ge nesteld, die waakte over vijf eie- Inmiddels zijn drie van de vijf uit gekomen en De la Mar heeft goe de hoop dat hij over een dag of twee weer vrijelijk over zijn boot kan beschikken. Aan weghalen van de meerkoet en haar kroost denkt hij in elk geval niet: "Laat maar zitten. We zijn al veel te blij dat er meer watervogels komen Ik hoop alleen maar dat ze over een week of twee vertrokken zijn". Dan is De La Mar van plan weer voor veertien dagen te gaan varen. Via een stukje in het vakblad voor tandprolhetici,"De tandartsen breken hun woord", dal één zer dagen verschijnt, slaan dc tandprothctici terug. "In weerwil van de toezegging van de staats secretaris aan de vaste kamer commissie van volksgezondheid, dat er een genuanceerd vervol gingsbeleid zou worden gevoerd, heeft de commissie BOUT weer toegeslagen" zo valt te lezen. Volgens Brouwer is een Leidse tandarts verantwoordelijk voor de huidige problemen. "Al ruim drie jaar geleden heeft die tand arts in de kring Leiden van de Mij. tot Bevordering der Tand heelkunde verklaard dat hij mij wel zou laten hangen. En dat lijkt aardig gelukt. Met behulp van een verklaring van een Katwij'c- se vrouw, die bij de Consumen tenbond over haar gebit had ge klaagd en in het ongelijk wa„> ge steld. zag hij zijn kans schoon een klacht in te dienen". Zowel dc bewuste tandarts als het Bureau Onbevoegde Uitoefening Tandheelkunde (BOUT) wan n niet voor commentaar bere k- baar. De eerste is tot 1 augui us afwezig en bij het BOUT ad men dat door de vakantieperiode nie mand aanwezig is die hiero *er het woord kan voeren. door René van der Velden Jaap Visser gen. Daarin zou dan moeten wor den beslist of de vreemdeling wel of geen asiel kan krijgen in Nederland. Een actiecomité maakte onlangs een wandeltocht van Amsterdam naar de ministe ries van CRM en justitie om de aandacht op de zaak te vestigen. Zoals in veel andere gemeenten, is in Leiden en Oegstgeest een werkgroep bezig die vluchtelin gen wil helpen bij dc verschillen de moeilijkheden. Dat kan zijn hulp bij taalproblemen, het zor gen voor een tijdelijk onderdak, boodschappen, formulieren in vullen of wegwijzen naar het juiste loket. De huidige werk groep bestaat echter nog maar uit vier personen, van wie er een zal vertrekken. Daarom zoekt de werkgroep nog vrijwilligers die in hun eigen gemeente willen helpen met het begeleiden van vluchtelingen. Tel. 170669 of 155032. Hardnekkige autorijder LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht omstreeks half drie de wagen van een 39-jarige Leide- naar in beslag genomen, omdat hij zich niets aantrok van het rij verbod dat hij enkele uren daar voor had gekregen. De politie hield de man om kwart voor één op de Langegracht voor de eerste keer aan. Na een blaas- test, bloedproef en een verhoor kreeg hij een rijverbod. Luttele uren later zagen twee agenten hem echter weer rijden, nu op de Willem de Zwijgerlaan. Ditmaal werd zijn wagen in beslag geno men. Groen en geel De vijftig telefooncellen in Lei den worden dit jaar allemaal helgroen. Nieuwe telefoon cellen zijn vanaf vorig jaar al in de flitsend groene huis- tuin-en-keuken-kleur van de PTT-telecommunicatie gele verd. Oude telefooncellen met de duffe zilvergrijze kleur worden dit jaar hel groen overgeschilderd of ver vangen door een nieuwe hel groene. De Leidse "Commissie Stede lijke Vormgeving" die de strijd aanbindt met stadsont- siering, is echter niet te spre ken over de gifgroene kleur. De gifgroene telefooncellen vloeken bij de oude binnen stad, vindt de commissie. Commissielid Leo Meijer, die als bewoner van de Pieters- en Academiewijk in de com missie zit, heeft de kwestie aangeslingerd. Tijdens zijn werk als gemeentevoorlich- ter op het stadhuis heeft hij vanuit zijn raam uitzicht op twee telefooncellen; de een gifgroen, dc ander zilvergrijs Meijer vindt zo n combinatie al helemaal "lelijk". Maar het gifgroene van de ene cel bijt hem het meest. De commissie stedelijke vorm geving heeft de PTT voorge steld om de cellen in de oude binnenstad "standgroen" te schilderen; de bedekt groene kleur van de 'historische' lan taarnpalen In de nieuwe Leidse wijken kan de hel groene kleur best maar in de historische binnenstad geeft het geen kleur, meent com missielid Meijer. De heer Hoorn van het tele foondistrict Den Haag (waar onder Leiden valt) antwoordt de commissie - schriftelijk - dat de PTT niets voor andere kleuren voelt De PTT wil juist met heldere kleuren aan het publick duidelijk maken met welke PTT-dicnst het publiek te maken heeft 'Gi- roblauw, past bij jou', de post staat in het rood, en helgroen 'wat van je laten horen' in de 7000 telefooncellen in Int land. "Eenduidig herken baar, helder, absoluut zicht baar", zijn de slagwoorden waarmee de PTT de helgroe ne kleur verdedigt. Die her kenbaarheid voor het pu bliek gaat verloren bij een ratjetoe aan kleuren. Leo Meijer ergert zich groen en geel vormgeving" ziet de telefooncellen in h ouderwetse Leidse lantaarnpaal. De Leidse commissie voor stadsverfraaung heeft de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten benaderd om steup voor haar protest bij de PTT "Aan ondersteuning kunnen wij geen gevolg geven in ver band met de door ons te stel len prioriteit aan andere werkzaamhedenschrijft de Vereniging terug; oftewel: zoek het zelf maar uit, we hebben wel wat beters te doen. De Leidse commissie staat alleen in haar protest. Dat Leiden de enige gemeente is die tot nu toe bij de PTT aan de bel heeft getrokken over de gifgroene kleur, maakt de PTT niet enthou siaster om uitzonderingen toe te staan. "Als één ge meente haar zin krijgt, probe ren ze het allemaal", zegt PTT-man Hagnauer René Vcrplancke. secretaris van de Commissie Stedelijke Vormgeving, voelt er inmid dels niet zoveel meer voor de 'mooi-lelijk'-discussie met de PTT voort te zetten. "Zouden we een bedekt groene kleur in mogen voeren, dan zouden we de cellen natuurlijk zelf moeten onderhouden. Daar is dan weer geen geld voof Bovendien is het invoeren van de bedekt groene kleur volstrekt uitgesloten, vertelt directiesecretaris Bartels van het Haagse telefoondistrict "Als Leiden erop staat dan kan alleen nog een enkele ou de grijze cel van het model uit de jaren dertig voorlopig blijven staan waar ie staat Maar we zeggen er wel bij: 'weet waar je aan begint'. Alle comfort van een nieuwe cel mis je: geen dnemuntstoestcl in de eet torgang VDOI invaliden en geen gidsen- rek". De Commissie kan haar ener gie beter richten (en doet dat ook) op zaken zoals de af schuwelijke lichtmast-klok op de Visbrug. tegenover dc V D. Binnenkort wordt de lichtpaal een stuk afgezaagd, er komt een nieuwe tweezij dige klok en er wordt een ou derwetse Leidse lantaarnpaal hijg' plaatstin bedekt groen.. Ideeen over stadsverfraaung kunnen ingediend worden bij René Verplancke, kamer 105 van het Stadsbouwhuis, tel: 769241, toestel 229. Quechquemitl de De jeugd kan volop vakant spelen in het rijk voor volkenkunde Steenstraat Niet zozeer dooi 'te paard' door he" enor: museum te hollen er ^e schoten te worden dooi de te genpartij. "de koiboi's"; ma u meer door aan de hand \«o: een zeer fraaie map de ten stelling zaaltjes van de tentoonstel ling. Elk vel geeft een door kijk op elke zaal. 'Voetstap pen' op de vellen voeren de kinderen door de geschiede nis. huiskamer en erf van de Mexicaanse indianen en langs hun kunst, feesten en dodenverering. Zoekplaatjes. stripfiguren en vragen op de vellen richten de aandacht van de jeugd op onderdelen van de tentoon stelling. "Door aandacht te vragen voor onderdelen, ver zuipen de kinderen niet in een teveel aan informatie", zegt Wim Roséma die met het idee voor de map kwam. "Met dc map leer je zelfs plat tegrond-lezen" De jeugd wordt gewezen op tortilla's die er - dat heb je in oen museum - bepaald niet vers bijliggen en op.gedroog- de kocicvlaaicn waarvan een indiaanse vrouw een vuurtje stookt. De koeievlaaien blij ken overigens afkomstig uit Rijnsburg. zowat het enige "stuk" van de tentoonstelling dat niet uit Mexico zelf stamt De zoekplaatjes bieden vragen zoals "Dc meeste toeristen die naar Mexico gaan, komen uit het grote land ten noor den van Mexico, te weten: of "Zet in de rode rondjes een F als het voorwerp in de in- dianenhuiskamer in een fa briek gemaakt is, zet een H als het met de hand gemaakt is" De tentoonstelling wil dc invloeden aangeven van de Spaanse, katholieke en de westerse Amerikaanse we reld op de levenswijze van dc miljoen indianen in Mexico "Zoals in zoveel landen vindt in Mexico de regering dat de minderheid (de indianen) zich maar net zo moeten ge dragen als de meerderheid. Laten we hopen dat de india nen zichzelf mogen blijven''' staat in de map. Achterop de zes vellen staan verhaaltjes om thuis nog eens na te lezen, een Mexicaans menu met Spaanse pepers en elf dc h het ïndic bezoeker De zes kleurige vellen in de map (prijs- L'50) leiden de jonge' en de 'oude' jeugd spelenderwijs door de zes etchque »*r schoudi rkleed) te ma- seum vertoont :ie elke doorde weeks dag c-en andere film voor de jeugd, over het Hima laya-gebergte of over Marok kaanse woestijnnomaden maar natuurlijk zijn er ook enkele films over de Mexi caanse indianen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3