Ajax 'levert' elf selectiespelers in Hollandse Regenbogen opnieuw sterker dan Friese zeilers Honkbalteam slaat België total-loss DINSDAG 14 JULI 1981 LEIDEN - Berichten over zweefvliegtuigen plegen doorgaans even geruisloos door te sijpelen als de toestellen zelf fungeren. Maar de laatste weken werd het vliegwereldje opgeschrikt door'drie ern stige ongevallen met zweefvliegtuigen. De afgelopen week deden zich zelfs drie ernstige ongelukken voor. Een vlieger uit Westervoort raakte ernstig gewond aan beide benen nadat hij een mislukte landing bij Winterswijk had uitge voerd. Een Haagse zweefvlieger liep ook vorige week ernstig rugletsel op toen hij zijn toestel bij Dalfsen aan de grond wilde zetten. En in Brabant stortte een toestel van honderd meter hoog- beneden. Oorzaak: een weerkabel bleef tijdens de Her start achter de staart van het vliegtuig haken. Daardoor werd het onbestuurbaar. De vlieger brak twee rugwervels - het toestel brak doormidden. Ook kent de sport recente ongevallen met dodelijke afloop. Eind i kwam een zweefvlieger in Woensdrecht om het leven. Is zweefvliegen dus een gevaarlijke sport, alleen voor waaghalzen bestemd? De enthousiaste zweefvliegers roepen om het hardst i niet. N. Visser, secretaris van de af deling zweefvliegen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, heeft geen verklaring van de recente ongevallen. Maar ze vormen in elk geval voor hem geen aanleiding om de zweef- vliegsport als risicovol te be titelen. "En de cijfers van de rijksoverheid gev'en me in die mening gelijk" zo stelt hij "Statistisch gezien is het aan tal ongelukken echt te ver waarlozen. Daarom geloof ik in de factor toeval." Visser heeft de cijfers bij de hand: vorig jaar werden er 125.000 starts gemaakt door zweefvliegers. Bij 37 starts werden 'voorvallen' geregi streerd. Bij zo'n voorval hoeft Secretaris Visser van de KNVvL, afdeling zweefvliegen: Ongelukken zijn toeval. men volgens Visser niet met een aan een ernstig ongeluk te denken. Ook de wat onbe- duidener gebeurtenissen (een auto die over een vleugel heenrijdt bijvoorbeeld) die nen te worden geregistreerd als voorval. In totaal werden in 1980 4 vliegers licht en raakte ef éen ernstig gewond. Een reden voor de opeenho ping van ongelukken is vol gens Visser ook het slechte weer van dit vliegseizoen. Daardoor zouden vliegers te weinig ervaring hebben op gedaan. Bovendien ontstond er een opeenhoping van vlieguren toen het weer on langs wat beter werd. Visser denkt dat ongelukken met zweefvliegtuigen in het algemeen te wijten zijn aan persoonlijke fouten: het ma ken van een verkeerde bocht op (te) lage hoogte; of -zoals in het geval Woensdrecht- het niet voldoende checken van het toestel. Die mening is ook Pam Mater man van de Leidse Studen ten Aeroclub toegedaan. "Dat kan ook haast niet an ders. De Rijksluchtvaart dienst in Nederland is zó streng dat het ondenkbaar is dat er ongelukken gebeuren vanwege ondeugdelijk mate riaal" gelooft deze. De afdeling luchtvaartonder- zoeken van de rijkspolitie in Eelde is doende om de oor zaak van het ongeval in Win terswijk boven water te ha len. Een officiële conclusie is er nog niet, maar men ver moedt dat ook hier een per soonlijke fout de reden is. Een woordvoerder: "De vlieger heeft waarschijnlijk te lang gewacht met landen en te weinig snelheid ge maakt." Ook hij wijst de term 'gevaar lijk' van de hand: "nee hoor, zweefvliegen is zelfs veiliger dan autorijden". De leden van de Kennemer Zweefvliegclub zullen er door de recente ongelukken ook niet onzekerder op v. den. Nuchter merkt één 1 de leden van de Zweefvlieg club, Bob Ter Reehorst, op dat "er één keer per jaar een écht ongeluk" plaatsvindt. "Dus statistisch gezien zijn we er nu drie jaar vanaf." Bij de Kennemer Zweefvlieg club, die een eigen vliegter- bij Noordwijkerhout heeft, is men nog niet met ernstig ongeval gecon fronteerd. "Wel dat iemand vliegersfout maakt, zoals vorig jaar. Toen nam iemand een verkeerde bocht en viel 'ie boven het veld uit. Zijn kist was naar de knoppen, maar hij mankeerde niets. Dat bewijst al dat het èrg gek moet zijn als je een ongeluk overkomt dat dodelijk is. Je kunt je best een foutje per mitteren, ook in de lucht. Het is bijvoorbeeld geen punt als je 50 meter lager komt te zit- ten door een verkeerde han deling." Volgens Ter Reehorst is de kans op een ongeluk in Noordwijkerhout wat hoger dan bij een andere locatie. Bij het terrein Langeveld staat een groot aantal bomen. "En dat maakt het landen wat moeilijker," Overigens vinden de meeste ongelukken met zweefvlieg tuigen op de grond plaats, tij dens het starten of landen. In de lucht zelf is het risico te verwaarlozen. De 'grote j broers', komende van of op weg naar Schiphol vormen geen bedreiging. Zij vliegen doorgaans boven de zeshon- j derd meter. De zweefvliegtui gen mogen, tot groot onge- j noegen van KNVvL-secreta- ris Visser, niet hoger dan een meter of vier-, vijfhonderd, j "Nee, we komen er bekaaid van af. Juist omdat we in Zuid- en Noord-Holland met een nationale luchthaven zit- ten mogen zweefvliegers hier nauwelijks de lucht in. Ter wijl hier toch de meeste lief hebbers wonen." Drastische bezuinigingen AMSTERDAM (GPD) - Het bestuur van Ajax heeft de selectiegroep in het kader van een bezuinigingsoperatie zo sterk uitgedund, dat trainer Kurt Linder zijn werkgever heeft geadviseerd om Piet Wijnberg, die het afgelopen seizoen werd uitgeleend aan Go Ahead Eagles, in ieder geval te behouden. „Ik geloof dat Ajax te veel risico loopt als ook Wijnberg zou ver trekken. Ophof heeft tijdens de laatste training namelijk weer last gekregen van zijn knie. Valt hij weg dan is het belangrijk dat we nog iemand achter de hand hebben. Ik ben het eens met de bezuinigingsmaatregelen. Ajax heeft immers zelf genoeg talent, maar er moeten niet zoveel men sen weggaan. Op dit moment kunnen we ons al niets meer ver oorloven", aldus Linder. Door het aantal selectiespelers te rug te brengen van 32 naar 23 be spaart Ajax, dat het afgelopen seizoen met een verlies heeft af gesloten, ongeveer een miljoen gulden aan loonkosten. Voorzit ter Harmsen: „De vorige compe titie is voor ons financieel niet zo gunstig verlopen. Hoeveel we hebben verloren wil ik niet zeg gen. Het is overigens niet zo, dat we nu bezuinigen omdat we het afgelopen jaar niet zo best heb ben gedraaid. Die plannen ston den al jaren op stapel". Tegenover het vertrek van elf spe lers. v: geleend aan PEC en René Kraay aan Vitesse, staat alleen de komst van de 20-jarige Deen Jes- per Olsen, die hoogstwaarschijn lijk achter het tweetal Kieft-Ling als „hangende" linksbuiten zal gaan fungeren. Onzeker is nog of Bonsink en Meutstege zullen blijven. Beiden hebben een vrije transfer gekregen. Bonsink is in onderhandeling met een Franse club en Meutstege is in de slag geweest mei Vitesse, zij het zon der resultaat. Aanvoerder is de pas 23-jarige So- ren Lerby geworden, die daar mee de naar Valencia afgereisde Frank Arnesen opvolgt. Het elf tal van Ajax wordt getraind door Linder en De Mos. Bobby Haarms, die een paar maanden geleden te horen kreeg dat hij met langer assistent-trainer zou kunnen zijn en door die beslis sing van het bestuur zo gedesil van 8500, dat we vorig seizoen thuis tegen Sparta hebben ge trokken. We zijn bereid om vijf a zes wedstrijden op zaterdag te spelen, en dan te bekijken of het zin heeft om door te gaan. Als we dan maar de garantie krijgen dat als we minder ontvangen we het verschil terugkrijgen, bijvoor beeld van CRM". De twee aanwinsten HAARLEM (ANP) - Nederland heeft in de strijd om de tweede plaats ruim afstand genomen van België op de derde dag van het toernooi om het Europees honkbalkampioenschap: 19-1 in zeven innings. In feite commentaar overbodig. Negentien honkslagen liet dej Nederlandse aanval los, waarvan Charles Urbanus er vier voor zijn rekening nam (slaggemiddelde .800), en daarmee de opvallend ste slagman was door zijn regel matige "afbouw" met een home run, een 3-honkslag, een 2-honk- slag, een honkslag en een geraak te werper. Alleen in zijn zesde slagbeurt wilde was- de Amstel Tijger net iets teveel Achttien en werd toen uitgevangen. Een tweede opvallende figuur was zijn clubgenoot en tweede honk- man Don Wedman, die viermaal een vrije loop afdwong en de bij naam Don Wijdman verwierf. Daarna gaf hij een honkslag en rea liseerde dus een slaggemiddelde van 1000. Hennie Jenken ver overde een gemiddelde van .667 en Ed Tromp en Gerard Blac- quiere kwamen tot .500. Een uitslag van 19-1 hoort in een Europees toernooi eigenlijk niet thuis. Vooral als het dan nog gaat om een tweede plaats. Immers na het eerste weekeinde stonden Nederland en België op een ge deelde tweede plaats, hetgeen gezien het werkelijk gigantische krachtsverschil, wat er gister middag was tussen beide teams, schromelijk overdreven was. Na twee innings was het verschil reeds tien runs en de strijd ge streden. Voor zover het woord strijd op dit balspel tussen Ne derland en België van toepassing lusioncerd raakte dat hij zich WARMOND - Het wordt hoog tijd dat het niet in staat voelde om zijn werk af te maken, zal tot eind dit jaar op. proef scoutingswerkzaamhe- den gaan verrichten. Holshuysen is uit- Ook in het stadion gaat het nodige veranderen. Er worden hogere hekken rond het veld geplaatst om het supporters onmogelijk te maken tijdens of na afloop van de wedstrijden op het veld te ko men. Tevens zal Ajax in navol ging van Volendam een speciale gezinstribune creren met een af zonderlijke ingang en kassa's. Het is overigens nog niet bekend of die mensen zaterdagmiddag of zondagmiddag in het stadion te recht kunnen. Harmsen: „Met het BBI en de KNVB onderzoeken we de mo gelijkheid om op zaterdagmid dag om half vijf, vijf uur. of half zes te gaan spelen. Dinsdag zal een beslissing worden genomen. We willen best meewerken aan een dergelijk experiment als we er financieel maar niets bij in schieten. We gaan uit van een ge middeld aantal toeschouwers Telstar wil Meutstege contracteren VELSEN (GPD) Eerste divisie club Telstar heeft gisteren de on derhandelingen geopend met Ajacied Wim Meutstege, die van zijn Amsterdamse werkgever een vrije transfer heeft gekregen. Telstar wil de 28-jarige Leide- naar graag contracteren, maar wenst eerst meer inzicht in en duidelijkheid over de ernst van het knieletsel dat Meutstege al meer dan een jaar aan de kant houdt. regenboogteam alle zeilen bij gaat zet ten om nog een kans te maken op de perma nente wisselprijs. Het kleinood lijkt na de eerste twee duels in het bezit te blijven van de 'Hollanders', die vorig jaar een dubbele zege boekten tijdens de Kaag- en Snee kweek. De thuisformatie, die zaterdag met 223/t-32 had gewonnen, nam gisteren met een iets kleinere overwinning genoegen: 263/<-32. De 'Friezen' hebben met nog twee duels voor de boeg theoretisch nog alle kans op de zege, maar de voortekenen zijn weinig hoopvol. Het 'Holland-team' beschikt in kwalitatief opzicht over betere zeilers. Het gemis van oud-Nederlands regenboogkampioen Harry Amsterdam wreekt zich dan ook in de Friese formatie. Door de spreiding van de vakan ties kon Amsterdam, die leraar van beroep is, zich niet vrijmaken voor het watersport- evenement op de Kagerplassen. Een gevoeli ge aderlating, want Amsterdam zorgt per de finitie voor weinig punten tijdens de twee jaarlijkse Holland-Friesland-ontmoeting. Voorts is hij ook nog een prima teamcaptain. Hoewel de 'Hollanders' de inbreng van Hein de Goederen - hij is zich voor een jaartje gaan toeleggen op zeezeilen - moeten ont beren, heeft dit geen directe nadelige conse quenties. Jongens als Peter Frech en titel houder Martin Heineke staan dan ook borg voor goede resultaten. De 'Hollanders' kon den het zich zelfs veroorloven onderling er nog een prestigekwestie van te maken, wie van hen als eerste de finishlijn zou passeren. Frech ging al in de eerste ronde een duel aan met zijn ploeggenoot Theunissen. Beiden la gen samen met de 'Hollander' Kempeneers op kop. Halverwege het 16 kilometer lange parkoers had dit drietal al een riante voor sprong opgebouwd op het overige deelne mersveld. Theunissen bewees vervolgens waarom het teamzeilen zo leuk en attractief kan zijn door 'stil' te gaan liggen. Hij wilde de overige twee 'Hollanders' die in de achterhoede ver bleven helpen en hen in betere posities ma noeuvreren Dat pakte evenwel verkeerd uit. De 'Hollander' trachtte op onreglementaire wijze de tegenstanders af te stoppen. De 'Fries' Donker protesteerde daar tegen en werd later door de protestcommissie in het gelijk gesteld. Theunissen werd daardoor na afloop gediskwalificeerd en zadelde zijn team tevens met enkele strafpunten op. De 'Hollanders' Frech. Kempeneers en De Groot streken die oneffenheid in hun ploeg glad door respectievelijk als eerste, tweede en derde de finish te passeren. Met name de klassering van De Groot was bijzonder knap. Hij startte slecht, gokte verkeerd en kwam daardoor aan de kant 'vast' te zetten. De Groot gedroeg zich daarna als een waar dig teamcaptain door nog een geslaagde in haalrace in te zetten. Behalve dat de Friese ploeg voor de tweede achtereenvolgende keer verloor leed de noorderling Jappie Hettinga ook nog averij op. De Wilde Rakker van hem kreeg een aan varing met een Laser. Met een scheur in zijn grootzeil passeerde hij de finishlijn. HERMAN POOS De exacte uitslag van de Holland—Friesland- wedstrijd: 1. Frech (Hol). 2. Kempeneers (Hol), 3. De Groot (Hol), 4. Zwart (Fri), 5. Hettinga (Fri), 6. Donker (Fri), 7. Heineke (Hol), 8. Jager (Fri) en 9. Van Drooge (Fri). Theunissen (Hol) gediskwalificeerd. Jeugd A: Van Munster: Cadet: Heemskerk; Laser A: Bruijns, 2. Wolters en 3. Peet; 420: Muller; Solo: Buskens; Stern: Van Houselt; Laser M: Alblas; Yngling: Valk. 16m2 Willem sen; Pampus: Schuld; Olympia A: Van de Veen; 12 voetsjollen: Van Weezenbeek; Opti misten: Van Rij. Regenbogen: 1. Theunissen, 2. Van Staveren en 3. Hettinga. kwamen in het slag- perk te staan, de slaglijst werd volledig afgewerkt en zij sloegen elf runs bijeen. Na één slagbeurt was het 9-0, de Belgen scoorden op de zwakke start van werper Eric de Vries in de gelijkmaken de eerste slagbeurt tegen door Willy Lagrilliere, maar Oranje nam in de tweede slagbeurt defi nitief afstand door vijf man over de thuisplaat te brengen en daar mee de stand op 11-1 te brengen. België bereikte daarna nog een maal het derde honk (derde in- J nings) maar moest dan machte loos toestaan dat de enigszins ge wijzigde formatie van Cees Her- kemij deze batting-pratice-ont- moeting met grote cijfers afsloot. De drie Belgische werpers die wanhopig trachtten de slagrace Oranjeploeg in te dammen kre gen in de zeven innings liefst 49 man tegenover zich, hetgeen vol doende het overwicht tot uit drukking bracht. Visa voor Zuidafrikanen PRETORIA (ANP) - De Ameri kaanse regering zal het Zuidafri- kaanse rugbyteam De Spring- bokken geen strobreed in de weg leggen op diens toernee door de Verenigde Staten. Aansluitend op de trip door Nieuw-Zeeland zijn de Zuidafrikanen voorne mens half september drie wed strijden in de Verenigde Staten te spelen. Aanvragen voor visa voor spelers en officials werden gisteren door de Amerikaanse ambassade in Pretoria gehono reerd. Een woordvoerder van de ambassade verklaarde, dat het ministerie van buitenlandse za ken in Washington de machti ging had verleend 30 visa af te geven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10