Lévitan dwingt tot frauderen Goedhart: "Ik vind het een hele eer Post: "Dan stoppen we gewoon" Afstappers hangt schorsing boven hoofd -fMPt VRIJDAG 10 JULI 1981 SPORT" DEN HAAG (ANP) - Peter Post, de man die de belang rijkste ploeg in de Profronde van Nederland brengt, was gisteravond in Mulhouse niet geschokt, maar wel ver baasd door het besluit van minister Gardeniers om een verbod uit te vaardigen de Profronde van Nederland op het t.v.-scherm te brengen. "W 'ordt dat nu gedaan vraag ik me af', zei hij. "Wat brengt een wielrenner nu voor reclame op het scherm. De mensen kijken toch naar het wielrennen. Waarom er echter dan wel b.v. basket bal gebracht mag worden vind ik hoogst merkwaar dig. Dat is uitsluitend recla me. Lijkt de Ster wel. Wij hebben nooit gezegd dat de jongens in ons truitje voor de buis moeten verschijnen. Is absoluut niet verplicht. Maar ja als men zo tegen re clame is, dan is het snel ge daan met de profwielrenne rij. Dan stoppen we. Heel ge woon. Of crm moet zelf een ploeg op de been brengen of geld beschikbaar stellen". Post ziet er echter voor zijn ploeg geen consequenties aan verbonden. "Wij rijden mee. De laatste jaren is er toch ook geen t.v. van de ronde geweest omdat er ver schil van mening was met de NOS en de organisatie. Toen hebben we ook meegereden. Dat doen we nu ook. Ik ge loof echter wel dat er conse- Met die typischegrijns op zijn gezicht viert Freddy Maertens e quenties zullen zijn voor de organisatie. Wij doen het voor de sport, anders niet", aldus Peter Post. De heer Nuyten van de KNWU was nog niet op de hoogte van het besluit. "Ik word er nu pas mee geconfronteerd", zei hij. "De Profronde is ech ter geen aangelegenheid van de KNWU, hoewel wij als wielerorganisatie natuur lijk wel toestemming voor een dergelijk evenement moeten verstrekken. We moeten er tevens voor zor gen dat de wedstrijd op de kalender komt en juryleden inschakelen. Ik vind het ech ter wel een merkwaardige zaak", aldus de man die als woordvoerder optrad omdat directeur Meuwisse in Leip zig was. "Ik geloof ook dat het tegen bepaalde afspra ken indruist. Er zijn nu een maal sporten waarbij men niet om reclame heen kan. Daarvan is de wielrennerij P.R.-man Smeets van de orga nisatie was uitermate ver rast. "Er zal zo snel mogelijk overleg met het stichtings bestuur moeten komen. Maar ik vraag mij wel af of de minister een dergelijk be sluit nu nog kan herroepen. Ik betreur het in hoge mate omdat wij van de NOS de in druk hadden gekregen dat er veel werk van de ronde zou worden gemaakt. Ik vind het een ongelukkig en onbe grijpelijk beleid. De Ronde van Frankrijk mag wel wor den uitgezonden omdat het via buitenlandse kanalen komt. CRM wil blijkbaar niet inzien dat topsport ge woon niet buiten sponsor c.q. reclame kan, want zon der de steun van het bedijfs- leven is topsport in ons land niet mogelijk. We vragen voor de wielersport echter geen uitzondering, maar wel erkenning voor het bedrijfs leven dat veel investeert in de topsport. En dat wordt door een dergelijke beslis sing gewoon weggevaagd", aldus Smeets. Bodegraafse atlete krijgt studiebeurs in de VS BODEGRAVEN - Medio augus tus stapt Marjan Goedhart op het vliegtuig naar Chicago. Van Chi cago gaat de reis door naar Lin coln. waar de universiteit van Nebraska de Bodegraafse atlete voor voorlopig een jaar in haar midden opneemt. Marjan Goed hart is de zoveelste atlete in Eu ropa. die een studiebeurs kreeg aangeboden in ruil voor haar sportieve prestaties. Het 19-jarige paradepaardje van de Alphense atletiekvereniging AAV'36 denkt "een spannende tijd" tegemoet te gaan. Aleer zij besloot haar talenten in Amerika verder te gaan ontwikkelen, had zij toch enige maanden bedenk tijd nodig. "Toen ik in februari die uitnodi ging kreeg, vond ik het onmid dellijk een hele eer en erg leuk om te gaan. Het verraste me eer lijk gezegd wel, maar je moet er wel goed over nadenken. Ten slotte moet ik hier m'n werk op geven en er spelen nog veel meer dingen een rol. Maar in mei heb ik de knoop toch doorgehakt" Marjan Goedhart (19) besloot om de invitatie te accepteren. Door slaggevend was de mededeling van Rixt Meines uit Heiloo, die door dezelfde universiteit even eens een studiebeurs kreee aan geboden. dat ze samen zouden kunnen gaan. "Ik wilde niet al leen naar Amerika gaan Rixt en ik spraken elkaar regelmatig bij wedstrijden en we wisten van el kaar dat we een uitnodiging had den. Zij zou echter niet gaan wanneer ze op de sportacademie zou worden aangenomen. Toen dat niet gebeurde, was het snel rond", vertelt Marjan. Zij heeft zich voorgenomen om een jaartje journalistiek te gaan stu deren. "Dat is een vak waar je wat aan hebt. Je moet er van uit gaan dat het om één jaar gaat en dan heeft het weinig zin om een of andere taal te gaan studeren. Want die studie moetje dan toch afbreken. Maar als het me goed bevalt en mijn prestaties zijn goed. dan bestaat de mogelijk heid dat ik weer terug kan gaan. Sommigen zitten er al voor het vijfde jaar". Marjan is erg enthousiast over haar Amerikaanse periode, die snel nadert. Dat komt ook omdat zij is overladen met informatie over wat haar te wachten staat. "Ze hebben werkelijk alles al opge stuurd. En de directrice van de atletiekafdeling heeft al een keer of zeven gebeld. Je komt toch echt. vroeg zij steeds. Als ik het allemaal zo zie, heeft die univer siteit een prachtige accommoda- HASSELT (GPD) - Nog niet zo lang geleden was het een prestigezaak om de Ronde van Frankrijk uit te rijden. Zelfs de slechtste klimmer vocht zich moeizaam over de cols om dat grote doel te bereiken. De tijden veranderden echter. Het publiek eist winnaars en is op zijn hoogst ontroerd door de lijdensweg van de kleintjes. De bewondering voor het uitrijden van de Tour reikt niet veel verder dan de familiekring en daar kan de kachel niet van branden. Van de specialisten in de vlakke ritten kregen enkelen dan ook steeds meer de neiging de strijd te staken, zodra de Ronde serieus de bergen in trok. i ,C 11 Aanvankelijk gebeurde dat nog met wat smoesjes. Er werden blessures geveinsd, waardoor de buitenwereld maar vooral de Tour-directie slechts begrip kon tonen voor zo'n besluit. Inmid dels echter begint de eerlijkheid het in wielerkringen te winnen. Peter Post huurde voor de Tour de Zwitser Urs Freuler in, met de aanmerking dat tevoren al vast stond dat hij vóór de Alpen naar DE UITSLAG VAN DE 15DE ETAPPE IS: 1. Maertens (Bel-Driessens) 157 km in 4.01.20 (met bon. 4 00 50), 2. Planc- kaert (Bel-De Kimpe) 4.01.20 (met bon. 4 01.00). 3. De Wolf (Bel-Swerts) 4.01.20 (met bon. 4.01.10), 4. Bertin (Fra-Gui- mard) 4.01.20, 5. Van Calster (Bel-De Kimpe), 6. Tackaert (Bel-De Bruyne), 7. Bernaudeau (Fra-De Muer). 8. Kelly (Ier-De Kimpe), 9. Thalcr (Wld-Boishar- dy), 10. Pevenage (Bel-Godefroot), 11 Van den Haute (Bel-Crepel), 12. Pirard (Ned-Driessens). 13. Sherwen (Gbr-Cre- pel), 14. Ovion (Fra-Boishardy), 15. Van- Overschelde (Fra-Crepel), 16. Chassang (Fra-Boishardy), 17. De Grauwe (Bel- Lauwerr 18. Legeay (Fra-De Muer), 19. Liboton (Fra-Swerts). 20. Freuler (Zwi- Post), 21. Fernandez (Spa-Carrasco), 22. Martinez (Fra-Crepel), 23. Tesniere (Fra- Lauwers), 24. Gallopin (Fra-Danguillau- me), 25. Hosotte (Fra-Gribaldy), 27 An- dersson (Aus-De Muer). 28. Hinault (Fra-Guimard), 37. Jonkers (Ned-Lau- wers), 51. Winnen (Ned-Godefroot), 54. Zoetemelk (Ned-Post), 74. De Rooy (Ned-Godefroot) allen dezelfde tijd als de winnaar, 75. Broers (Ned-De Kimpe) op 17 sec. 86 Wijnands (Ned-Post) op 23 sec, 87. Van de Velde (Ned-Post), 91. Kuiper (Ned-De Bruyne). 93. Priem (Ned-Post), 99. Adrie van Houwelingen 117. Hoste (Bei-Post) allen tijd als Wijnands. 120. Laurent (Fra-De Muer) op 1.06,121. Stamsnijder (Ned-De Bruyne) z.t 127. Lubberding (Ned- Post) op 1.14, 139. en laatste: Van den Hoek (Ned-Post) op 4 40 ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Ber nard Hinault (Fra-Guimard) 56.59 42. 2 Philip Anderson (Aus-De Muer) op 57 sec. 3. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra-De Muer) op 3.57. 4. Jean-Francois Rodri guez (Fra-Guimard) op 3.57, 5. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 6.05. 6 Michel Laurent (Fra-De Muer) op 6.06. 7 Lu- cien van Impe (Bel-Lauwers) op 6 11, 8 Gerry Verlinden (Bel-Driessens) op 6 50, 9 Paul Wellens (Bel-Driessens) op 7.43, 10 Eddy Schepers (Bel-De Bruy ne) op 7.45, 11. Jones (Gbr-De Muer) op 7.54. 12 Clere (Fra-Danguillaume) op 7.57, 13. Zoetemelk (Ned Post) op 8 03, 14 Bernaudeau (Fra-De Muer) op 8.04, 15 Martin (Fra-Danguillaume) op 8.06, 16 Fernandez (Spa-Carrasco) op 8 38. 17. Criquielion (Bel-De Kimpe) op 8.44. 18 Berard (Fra-Guimard) op 8.51. 19. De Muynk (Bel-De Kimpe) op 9 00, 20. Nil- son (Zwe-De Kimpe) op 9 06. 21. Wil- lems (Bel-Godefroot) op 9.42. 22. Kuiper (Ned-De Bruyne) op 10.01. 23. Bourreau (Fra-De Muer) op 10.05. 24. Agostinho (Spa-De Gribaldv) op 10.08, 25. Tinazzi (Fra-De Gribaldy) op 10.16, 27. Winnen (Ned-Godefroot) op 10.26. 28. De Rooy (Ned-Godefroot) op 10.30, 31. Van de Velde (Ned-Post) op 11.27, 34. Lubber ding (Ned-Post) op 12.34. 40. Peeters (Bei-Post) op 14.16, 50. Maertens (Bel- Driessens) op 18.48. 61 Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 23.32, 62. Knete- mann (Ned-Post) op 23.47. 79. Wijnands (Ned-Post) op 29.33, 84. A. van Houwe lingen (Ned-Swerts) op 32.12, 97. Freu ler (Zwi-Post) op 38.55, 104 Hoste (Bel- Post) op 41.11. 112. Pirard (Ned-Dries sens) op 47.02, 123. Priem (Ned-Post) op 53.55, 129. Van den Hoek (Ned-Post) op 56.54, 130. Broers (Ned-De Kimpe) op 1.01,11,. 126. Jonkers (Ned-Lauwers) op 1-14.59. PUNTENKLASSEMENT: 1. Maertens 385 punten, 2. Tackaert 197, 3. Bertin 163, 4. Pevenage 143, 5. Willems 125, 6. Planckaert 120. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1 De Muer 16.05,20, 2. Danguillaume zt, 3. De Kimpe zt, 4. De Gribaldy zt, 5. Crepel zt, 6. Godefroot zt, 12. Post 16.05.43. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MKNT: 1 Guimard 240.50,22, 2. De Muer 240.50,59. 3 Godefroot 241.05.13, 4. Post 241.12,18. 5 De Bruyne 241.16,26, 6. De Kimpe 241.20,59. huis mocht. En gisteren waren er in het vliegtuig dat het peloton van de militaire luchtbasis bij Sint-Truiden naar Mulhouse bracht nog drie lege stoelen: Cees Priem en de gebroeders Ed dy en Walter Planckaert stapten niet in. En alle drie kwamen ze er rond voor uit dat ze van hun ploegleider niet meer mee moes ten. Dat alles overigens tot grote onvre de van de kleine, kalende Tour directeur Lévitan. Hij eist met het reglement in de hand dat de internationale wielren unie(UCI) alle renners die vrijwillig uit de Tour stappen een schorsing krij gen opgelegd tot het einde van de Ronde en bovendien beboet zullen worden. De Tourdirectie namelijk verlangt ook van de man zonder klimmerscapacitei ten dat hij duwend en trekkend een geultje maakt in het smelten de asfalt. Dat namelijk houdt zijn Met die houding echter dwingt hij wel tot list en bedrog. Wanneer de UCI inderdaad tot strafvervol ging overgaat, zal het gevolg zijn dat volgend jaar de truckendoos weer opengaat en gezonde cou reurs plotseling weer allerlei vre selijke kwalen zullen voorwen den om toch hun zin te krijgen. „En dat is eigenlijk onzin" meent Cees Priem, die gisteren in Hasselt door zijn vrouw werd afgehaald. ,,Ik zou de Tour best willen uitrijden, maar ik weet ze ker dat ik de Alpen niet over kom. Wat heb ik er dan aan om mee te gaan". Voor dagloner Freuler ligt het iets anders. Op het moment dat hij bij Post binnentrad had hij al contracten getekend voor wed strijden die vlak na de Tour vie len en waarop hij zich moest voorbereiden. De Planckaerts hebben ook hun reden. De jong ste telg. Eddy, voelt er weinig zich op 22-jarige leeftijd zo Het is war ernstig te forceren dat zijn hele carrière op het spel wordt gezet. Lévitan echter is ongevoelig voor die argumenten en zwaait nu met het reglement, dat hij in het verleden overigens zelf vaak ge noeg met voeten heeft getreden wanneer het hem in de kraam te pas kwam. Hij is een sjoemelaar voor wie commercie en geld de belangrijkste pijlers van de Tour de France vormen. In dat beeld paste ook het tweedaagse uit stapje naar Belgie. In zijn knieval voor de Belgische franc was het hem zelfs niet te dol om na de twee halve etappes van woens dag (ook al tegen alle afspraken in), die zoals te voorspellen was eindigden in een massaspurt, gisteren tussen Beringen en Has selt een soort veredelde kermis koers te laten rijden, omdat de geplande individuele tijdrit van- En dus nam Knetemann zijn maatregelen. In zijn hemd peddelde hij t wege de grote verplaating werd afgesnoept van de Belgen De drie ritten in Belgie misten, on danks de overweldigende pu blieke belangstelling en de voor al woensdag hoge snelheid, de echte charme van een Tour-etap pe. Het bracht alleen de Belgen in een jubelstemming, want met twee keer Freddy Maertens, die ook gisteren weer in de massale aankomst de snelste was. en een zege van Eddy Planckaert was er volop aanleiding tot feest. Giste ren tijdens de lussen tussen Be ringen en Hasselt (totale afstand 157 km) gebeurde er weinig op zienbarends. Alleen was het opvallend dat Ber nard Hinault zich tijdens de knelpuntenspurts om bonifica ties in de strijd wierp. Hij pakte in totaal zestien seconden op de Australiër Phil Anderson. Maar dat secondenspel zal waarschijn- hjk na vandaag en het Alpen- weekeinde al niet meer van we zenlijk belang zijn. Evenmin als het verlies (23 seconden) waarte gen Hennie Kuiper, Johan van de Velde en Ad Wijnands aanlie pen omdat zij in de laatste drie kilometer vol in de remmen moesten toen er midden in het peloton, dat zich door de niet al te brede straten van Hasselt naar de finish wrong, een grote val partij was. De snelsten zaten echter in de spits en Freddy Maertens, het wonder op twee wielen, boekte zijn vier de ntzege. „Mijn conditie wordt met de dag beter", herhaalde de groene-truidrager, ..maar een voorspelling voor de rest van de Tour doe ik niet meer. Er zijn al te veel prognoses niet uitgeko- tie. Er is een grote indoorhal van tartan, er ligt een schitterende buitenbaan, de medische bege leiding is goed Noem maar op. Atletiek is samen met basketbal een belangrijke sport in Lin coln". Marjan Goedhart gaat haar geluk in Amerika beproeven. Over de haar aangeboden studiebeurs: "Ik ga het komende jaar helemaal aan atletiek besteden". De redenen voor haar uitnodiging zijn haar prestaties als ver- springster (6.20 meter) en als meerkampster. waarmee zij als vijfde van Nederland staat geno teerd Hoewel zij vorig jaar door de opgelopen ziekte van Pfeiffer nauwelijks tot prestaties kwam en momenteel aan haar "come back" werkt, vinden de Amen- kanen dat een goede basis om haar de plas te laten oversteken. "Ze nemen alleen maar jonge meis jes omdat die in prestaties nog flink vooruit kunnen gaan", weet Marjan "Je hebt natuurlijk uit schieters - de bekende sprintster Merlene Ottey zit ook op die uni versiteit maar het niveau daar is te vergelijken met de Nederland se damestop hier. Op de zeven kamp zou ik tweede zijn in de ploeg en met het verspringen sta ik nummer een. Dat kan ik op maken uit de lijst met resultaten van vorig jaar". Hoewel ze nog geen contact heeft gehad met haar toekomstige trai ner Garry Pepin, heeft Marjan toch hoge verwachtingen van hem. "Hij heeft al op veel univer siteiten gezeten en is vry bekend. Hij doet eigenlijk alles als het om atletiektraining gaat. Ik heb ge zien dat veel atletes onder zijn leiding met sprongen vooruit zyn gegaan" Niet dat Marjan zich nu helemaal "leeg" gaat trainen. Integendeel, zij is vast van plan om de op bouw in haar huidige schema niet uit het oog te verliezen. 'Tk zal nog veel kracht moeten op doen. Dat kost jaren. De ideale leeftijd voor een 7-kampster ligt op 28 jaar. Nu train ik 4 a 5 keer per week. Volgens my is dat voorlopig genoeg Als het aan mij ligt zal dat ook in Amerika niet meer dan dat worden Ik ben ook geen type om elke dag zwaar te trainen. Tenminste niet elke dag. Dan zou ik binnen een maand op instorten liggen. En dat kan ook niet de bedoeling zyn". Samen met hoogspringster en hor deloopster Rixt Meines heeft zy veel vertrouwen in het avontuur. Ze weet dat ze by de vice-kam- pioen van Amerika onderdak zal vinden. Tot januari wordt er ge traind. Daarna begint het echte werk Eerst het indoorseizoen, vanaf april de wedstrijden op de buitenbaan. De afsluiting van het seizoen vormen de "Natio nals". waarvoor de limieten haal baar zyn Düar vooral hoopt Mar jan Goedhart te presteren. Maar dan zitten we al bijna een jaar vooruit. NIEUWE BERGEN. l1JULL17eET_228km BESANfON 'V

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9