"Wie zou hier nu 'n baby verwachten?" Economisch belang telt te zwaar bij legbatterij [Le/cfee agenda Haagse ruiter vindt pasgeboren kind Feestje eindigde in politiebureau VV VV PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 10 JULI 1981 Het pasgeboren kindje, dat momenteel nog in het Bronovoziekenhuis verblijft. Volgens de artsen was de baby bij de vondst zes tot acht uur oud. VOORSCHOTEN - Wat een gezellige afloop van een feestje moest worden, werd een onverwacht bezoek in de cellen van het Voor- schotense politiebureau. Tien jongeren van rond de zestien jaar, besloten gisternacht na een binnenfeestje rond half één, het speelterrein op het Oldenbarneveltplantsoen eens te bewerken. De baldadigheid ging met nogal wat geluid gepaard, zodat de politie snel werd gewaarschuwd. De agenten konden met enig overredingskracht de jongens meekrijgen naar het politiebu reau. Voor een deel van het tiental was het niet de eerste keer dat ze opgepakt werden voor baldadigheid. Rond de klok van vier uur konden de jongens, die volgens de politie een 'stevige bor rel' ophadden, weer naar hun ouderlijk huis terug. (vervolg van pag. 1) WASSENAAR - "Ik was ei genlijk al met mijn paard aan de plek voorbij gestapt toen ik plotseling een krij send geluid uit de strui ken hoorde. Zittend op mijn paard had ik de baby in eerste instantie hele maal niet gezien. De strui ken zijn daar op het ogen blik dicht begroeid", zo vertelt de Hagenaar R.A. Jonkhart na zijn opmerke lijke ontdekking gister ochtend van een enkele uren oude baby op een af gelegen laantje in de na bijheid van Duindigt. Jonkhart reed rond negen uur met zijn paard op het zij laantje van het Theo Mann Bouwmeester pad in de richting van een ver derop gelegen ruiterpad, een route die hij wel vaker rijdt. Daar ontdekte hij ter hoogte van de voetbalvelden "Postalia", de in de struiken liggende baby, ge deeltelijk in een lakentje gewik keld. De Hagenaar reed daarop onmid dellijk naar het dichtsbijzijnde huis van de familie Oosterveer. Dierenpensionhouder J. Ooster veer bracht het kind naar zijn huis, waar het door de inmiddels gewaarschuwde GG en GD werd verzorgd. Op advies van een zus ter van deze dienst is de baby overgebracht naar het Bronovo ziekenhuis in Den Haag. Hoe lang het kind langs het laantje heeft gelegen is niet duidelijk. Wel bleek Oosterveer rond acht uur, één uur voordat de baby, werd ontdekt, al een kort huilge- luidje te hebben gehoord. "Ik liet een eindje verderop de honden uit. Toen dacht ik in de verte al zacht een kindje te hebben horen huilen. Maar wie verwacht hier in dit afgelegen gebied nu een baby. Het was voor mij te kort om er eigenlijk verder op af te gaan. Ik dacht uiteindelijk dat het gewoon inbeelding was. Tot dat de ruiter een uur later kwam en het mijn moeder vertelde." Voor Jonkhart is het evenals voor Oosterveer een onbegrijpelijke zaak. Jonkhart: "Ik heb zelf een kindje van een paar maanden. Dan kun je je niet voorstellen dat iemand, hoe triest de omstandig heden ook zijn, zo'n kindie zo maar wegdoet. Daarnaast kun je je nog afvragen waarom op zo'n afgelegen plek. Dat ze het kind dan 's nachts voor een zieken huis leggen of ergens waar meer mensen komen." Oosterveer beaamt dat het risico dat het kind niet snel gevonden zou worden op deze plek erg groot was. "Het is nog een geluk dat het goed weer was. Normaal als er geen sportwedstrijden zijn, komen hier alleen maar af en toe ruiters langs, maar bij slecht weer komt hier zo vroeg 's och tends helemaal niemand langs." Het jongetje, dat nog in het Brono voziekenhuis verblijft, verkeert volgens de politie in een "perfec te gezondheid". Ook op het mo ment dat het pasgeboren kind gisterochtend werd gevonden, zag het er volgens de politie ver zorgt uit. De politie denkt niet dat het kind ter plekke is gebo ren, ofschoon dat niet helemaal wordt uitgesloten. In de struiken zijn verder geen sporen gevon den. Het lakentje waarin het kind lag is naar het gerechtelijk laboratorium voor onderzoek ge stuurd. De baby droeg verder geen kleertjes. Het kindje heeft blonde haren, blauwe ogen, is 51 centimeter lang en weegt 3350 gram. De po litie van Wassenaar vraagt ieder een die inlichtingen omtrent de ze vondeling zou kunnen ver schaffen te bellen met de recher che van het korps (tel. 01751- 19244). Toneel tegen bio-industrie OEGSTGEEST "Het is jammer dat zo weinig mensen nog uit gaan van het dier wanneer het gaat over de bio-industrie. Vlees wordt vaak al niet meer gegeten, omdat mensen het niet meer lek ker vinden. De smaak is minder geworden door de hormonen die bij kalveren worden ingespoten. De eieren die uit de legbatterijen komen hebben een zeer geringe voedingswaarde". Aan het woord is Alma Polanen, die in Oegstgeest de contact- vrouw is van de plaatselijke ac tiegroep "Lekker Dier". "Als ac tiegroep maken we reclame voor scharreleieren, eieren die afkom stig zijn van kippen die gehuis vest zijn op de grond in plaats van in kleine kooien. Het gaat ons erom dat de scharreleieren een grotere aftrek krijgen zodat de kippen meer als dier kunnen produceren in plaats van te func tioneren als fabriek", aldus Pola nen. De actiegroep "Lekker Dier" pro beert ook vanuit de overkoepe lende landelijke organisatie een discussie op gang te brengen. Een discussie die de mensen be wust moet maken van wat er al lemaal met de dieren gebeurt. In Oegstgeest en Leiden kan men morgen zien en horen wat er zoal met de dieren in de bio-indus trie aan de hand is. In Oegstgeest vind tussen elf en twee uur een aantal toneelvoorstellingen plaats met als titel 'Het ei of de kip'. Om vier uur 's middags be gint dezelfde voorstelling op het Stadhuisplein in Leiden. Het stuk richt zich met name tegen de legbatterijen in Nederland. Ook in de regio Leiden zijn deze te vinden. Stom "Laten we eens beginnen met het afschaffen van al die gezegden waarin dieren negatief benaderd worden. Stom als een koe, als een kip zonder kop, je bent een ezel en noem maar op. Het wordt op school als iets gewoons ge zien. Volgens mij moet in het on derwijs meer aandacht worden besteed aan de gevoelens van het dier. Kinderen, maar ook volwas senen, spelen makkelijk in op bestaande situaties. Een kip of varken kan je makkelijk pijn doen, die zijn toch stom. Maar zou je honden in de bio-indus trie kweken dan staat iedereen direct op zijn achterste benen. Mensen weten vaak niet waar ze aan meewerken door veel vlees te kopen of eieren te eten afkom stig van de bio-industrie. Het dierenleed wordt op zo'n manier in stand gehouden om maar aan de vraag te voldoen", aldus Alma Polanen. Ze wijst er verder op dat de boeren met de legbatterijen in feite niet de ware schuldigen achter dit probleem hoeven te zijn. Ook bij voorbeeld de farmaceutische in dustrie heeft volgens haar enor me belangen bij deze tak van in dustrie. Hinnen Reilingh, de vi- ce-voorzitter van de landelijke en voorzitter van de Oegstgees- ter vereniging tot bescherming van dieren, komt dezelfde rij van belangen die meespelen tegen. Reilingh die ook raadslid is in Oegstgeest mist één groot be lang, evenals Alma: het welzijn van het dier, waar de hele bio-industrie toch op gebaseerd is. "In de legbatterijen worden de sna vels van de kippen weggebrand. Dat is hetzelfde als het weghalen van de neus bij een hond. Als dierenbescherming zijn wij meer bezig de zaak via het parlement te spelen. De actiegroep 'Lekker Dier' heeft meer een voorhoede functie die signaleert", zegt Rei lingh. Stuk spons Volgens Reilingh streven beide in stellingen hetzelfde doel na: af schaffing van de bio-industrie. "We zijn blij met het initiatief van de actiegroep, het publiek weet namelijk niet wat er alle maal gaande is. Sinds kort heb ben we dertig man bij de Dieren bescherming zitten die als in specteur ook politiebevoegdheid hebben. Het is niet om de boer te pakken. Die is in feite gedwon gen geweest door de overheid 'om zijn bedrijf te automatiseren en uit te breiden. Diezelfde over heid moet deze dieronwaardige ontwikkeling weer terugdraaien. Wij hopen in 1995 een wet in Ne derland te hebben die de bio-in dustrie verbiedt", zegt Reilingh hoopvol. Hij concludeert verder dat mensen die hier in Oegstgeest of Leiden vlees kopen, min of meer een stuk spons in hun handen ge drukt krijgen. "De kwaliteit van de agrarische goederen is de laat ste jaren ontzettend achteruit ge gaan. Dat is niet voor niets, er moet aan een grote vraag vol daan worden. Dertig percent van de Nederlanse bio-bedrijven voldoen niet aan de wettelijke normen voor wat betreft het die renwelzijn. De kooien kippen of andere beesten zitten zijn te klein. Het erge is dat wan neer een bedrijf de kooien groter zou maken, de levensvatbaar heid van datzelfde bedrijf wel opgegeven kan worden. Het eco nomisch belang telt veel te zwaar. De rechter neemt de zake lijke kant ook mee in zijn beoor deling wanneer we een kort ge ding zouden aanspannen. Daar om zijn we heel voorzichtig met het voorbereiden van deze za ken", zegt Reilingh. Reilingh hoopt dat de voorstelling in Oegstgeest en Leiden morgen de mensen weer wat meer duide lijkheid zal geven over de kwel lingen die dieren moeten onder gaan ter meerdere glorie van het economisch belang. Contactadres: Dierenbescherming Laan van Copes 73 Den Haag; Lekker Dier Jansveld 45 Utrecht. ROEL ZAADNOORDIJK De heer Jonkhart uit Den Haag vond de baby gisterochtend langs het vrij afgelegen pad. "Ik was er al met mijn paard voorbij, toen ik plotseling het krijsen hoorde". Het kindje lag zonder kleertjes aan in een lakentje gewikkeld in de strui ken. „Leiden vordert ten onrechte benedenwoning' LEIDEN/DEN HAAG - De ge meente Leiden heeft ten onrech te de hele benedenwoning aan de Garenmarkt 17 gevorderd. Tot deze uitspraak is de president van de Haagse rechtbank mr. R.R. Portheine gekomen. "Ellen dig", zo noemt men bij het bu reau huisvesting in Leiden de si tuatie, waarin de gemeente is be land na deze uitspraak. In zijn uitspraak na het kort geding dat vorige week vrijdag werd ge voerd over het huis aan de Ga renmarkt 17, zegt de president dat de gemeente het achterhuis weer moet overgedragen aan ei genaar J. Groenendijk. Mr. C. de Koster van bureau huis vesting zei vanmorgen dat de ge meente tegen de uitspraak van mr. Portheine in beroep zal gaan. De benedenwoning is toegewe zen aan een gezin met drie kinde ren. "Die kunnen niet alleen in het voorhuis wonen", aldus mr. De Koster. Zij verwacht grote problemen als de gemeente ook in hoger bei oep de zaak verliest. Het laatste woord over het gevor derde huis aan de Garenmarkt is dus nog niet gezegd. In het kort geding van vorige week eiste Groenendijk dat het achterhuis weer aan hem zou worden terug gegeven omdat dat gedeelte van het perceel volgens hem niet bij de vordering was inbegrepen. Volgens de gemeente was dat wel het geval en zou dit bij de behan deling van de zaak bij de Raad van State herhaaldelijk gezegd zijn. De raadsman van Groenen dijk hield echter vol dat alleen VRIJDAG Leiden - Jam, Tweede Binnenvest gracht, optreden groep Plain, 22.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur. tel. 764236. Warmond - Park Leerust, barbecue avond, 18 uur. Dorpsstraat, Tobbetje steken, 19 uur. Dorpsstraat, Parapluhangen, 19 uur. Bos van Krantz, bosloop, start Park Groot Leerust, za 11 uur. Verenigingsgebouw Meerpunt, rom melmarkt, za 11 uur. ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude Sin gel, antiek- en curiosa markt. 9.30-17 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosa markt, 9-17 uur. Warmond - Beatrixlaan, ringrydery, 14 Verenigingsgebouw Meerpunt, flipper- kampioenschappen, 14 uur. Park Leerust, jeugdcircus Atleta, 14 Trefpunt, optreden Urban Heroes, 20.30 ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vrij van 10-12 uur, tel. 122000. Jam - Tweede Binnenvestgracht, optre den groep Moving Targets, 22.30 uur. Vakantie-activiteiten in buurthuis De Kooi - maandag van 14 tot 15.30 uur, volksdansen. Vakantie-activiteiten buurhuis Groenoord - maandag om 14 uur de film 'Nergens goed voor'. Warmond - Park Groot Leerust, fiets- puzzeltocht, 9.30 uur. Kaagsocieteit - start puzzeltocht te wa ter, 11 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; zo, J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538; zo, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zo, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, V. Tol, Zwijnenburg, Verhage: M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 152130. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur in gezondheidscen trum Florijn 10, tel. 891000. Voorschoten - za, J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel. 2356; zo, B. Schotanus, Veur- seweg 20, tel. 2356. Wassenaar - noord, J.A.J. Paulides, v. Z. v. Nijeveltstraat 42, tel. 14561; zuid, K.T. de Wit, Kerkstraat 42, tel. 12460. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 10 juli tot 17 juli door: Apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apo theek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. een gedeelte van de benedenwo ning zou worden gevorderd. "Groenendijk hoeft niet toe te staan dat ook het achterhuis wordt gevorderd". Dat vindt de rechtbankpresident ook en hij zegt dat de gemeente er voor moet zorgen dat het ach terhuis voor 20 juli is ontruimd. Voor iedere dag dat het achter huis niet is teruggegeven, moet de gemeente 500 gulden betalen. Ook moet de gemeente een tus senmuur, die omlaag is gehaald om het voor- en achterhuis met elkaar te verbinden, weer opbou wen. Dit ook met een dwangsom van 500 gulden voor iedere dag dat de gemeente in gebreke blijft. LEfDSCH it DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater dag van 16.00-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV 1 Haarlem. Kwartaalabonnement I 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Los9e 0,75 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele visie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij dé Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm an Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 •H. v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2