Haig wil Cuba wind uit de zeilen nemen Haast Mauroy met nationaliseringen Geen kernwapens op zee CIAgenoemd in vrijmetselaarsscharidaal Werk in Poolse havens uur stil Na vondst rapport niet stempel inlichtingendienst Ierse regering bereid tot onderzoek van r.k. voorstel Thatcher biedt geen hoop voor werklozen India: ruim tweehonderd doden door giftige drank VS en Bonn houden vast aan besluiten 118EIBI2SIEHB DONDERDAG 9 JULI 1981 ROME (AP) De Italiaanse politie, belast met het on derzoek naar de vrijmetse laarsaffaire, heeft een rap port over een internatio nale samenzwering ge vonden dat vermoedelijk afkomstig is van de CIA. Het rapport, alsmede afschriften van Zwitserse bankrekeningen werden aangetroffen in de dub bele bodem van de koffer van Maria Gracia Gelli. de 25-jarige dochter van de voortvluchtige grootmeester van de geheime vrijmetselaarsloge P-2 die ver wikkeld is in een groot corruptie- en spionageschandaal. De vrouw werd afgelopen zaterdag aange houden toen de politie de docu menten in haar koffer aantrof. Haar vader, Licio Gelli, wordt ge zocht wegens spionage, politieke samenzwering en fraude, en houdt zich vermoedelijk in Zuid- Amerika verborgen. Het bericht dal afkomstig was van twee Italiaanse kranten, de Mila nese Corriere Delia Sera en het in Rome verschijnende La Repu- blica maakte slechts melding van een Engelstalig dossier over een internationaal complot dat een CIA stempel droeg. De kran ten gaven geen nadere details. Volgens de kranten zocht de poli tie nog uit of het een authentiek document van de Amerikaanse inlichtingendienst betrof. Maria Gelli zou tevens afschriften bij zich hebben gehad van Zwit serse bankrekeningen die haar vader waarschijnlijk had ge opend op naam van niet nader genoemde Italiaanse politici. De vrijmetselaarsloge wordt ervan beschuldigd een staat binnen de staat te hebben willen vormen en betrokken te zijn geweest bij massale belastingontduiking, omkoping en de in scène gezette ontvoering van de Italiaanse banker Michele Sindona. De opperbevelhebber van de Ita liaanse strijdkrachten admiraal Giovanni Torrisi. heeft zich gis teren teruggetrokken omdat zijn naam veelvuldig wordt genoemd in verband met het vrijmetse laarsschandaal. Vorige maand was Torrisi al geschorst nadat de autoriteiten zijn naam waren te gengekomen op de lijst die werd aangetroffen in de woning van grootmeester Gelli. Minister van defensie Lelio Lago- rio heeft verklaard de ontslag aanvraag van Torrisi te aanvaar den en prees het "realistische be sluit" van de admiraal. Franse premier kondigt wetsontwerp aan PARIJS - Premier Pierre Mauroy heeft in het parlement zijn regeringsprogram ont vouwd, dat in feite een kopie is van de plannen van president Mitterrand. Tot de eerste initiatieven die zullen worden genomen behoort de nationalisatie van een aantal grote Franse industriën, waarvan de lijst al tijdens de presidentsverkiezingen van dit vooijaar bekend was gemaakt. De eerste minister kondigde ver der aan dat de doodstraf zal wor den afgeschaft, dat zal worden gestreefd naar een 35-urige werk week en een pensionering bij zestig jaar. In het algemeen be vatte de regeringsverklaring geen verrassingen. Het debat zal 48 uur in beslag nemen, waarna stemming volgt. In het nieuwe Franse parlement beschikken de socialisten over de absolute meerderheid. Tot de meest spectaculaire natio nalisaties die „onmiddellijk" - in de woorden van premier Mauroy - zullen worden doorgevoerd be helst die van het vliegtuigimpe- rium Marcel Dassault. Het 15.000 werknemers tellende bedrijf, dat over drie grote centra in Frank- BELFAST (UPI/AP) - De Noord- ierse minister Humphrey Atkins heeft gisteren gezegd dat de re gering van Ulster de voorstellen van rooms-katholieke bemidde laars tot versoepeling van de reglementen in de Maze-gevan genis zal onderzoeken. Verbete ring kan echter alleen worden bereikt wanneer de hongersta kers hun actie opgeven, zei hij. Gisterochtend was de vijfde hon gerstaker, Joseph McDonnell, gestorven nadat hij zijn actie 61 dagen lang had volgehouden. Een republikeinse woordvoerder beschuldigde de regering ervan, de Ierse commissie voer rechtvaardigheid en vrede, die een formule voor regeling van het gevangenenprotest had op gesteld, te misleiden. I lij zei dat het regeringsinitiatief geen eind zal maken aan de hongerstakin gen. In Belfast en Londonderry heeft de dood van McDonnell geleid tot de ernstigste ongeregeldheden sinds 5 mei. toen de eerste hon gerstaker Bobby Sands na 66 da gen overleed. Volgens een leger- woordvoerder werd de 16-jarige John Dempsey doodgeschoten toen een groep mannen een aan val met benzinebommen uitvoer de op een busstation in Belfast. Tientallen auto's en bussen wer den in brand gestoken en door sluipschutters werd op leger en politie geschoten. Twee demon stranten raakten ernstig gewond, terwijl twee Britse soldaten en een politieman lichte verwondin gen opliepen. Intussen heeft de Ierse katholieke bemiddelingscommissie ver klaard dat de Britse regering een grote kans heelt laten liggen om het conflict tot een oplossing te brengen. Volgens de commissie hebben de Britse autoriteiten 24 uur te lang gewacht met het zen den van een afgevaardigde naar de Maze-gevangenis. Volgens de hulpbisschop van Dublin, Der mot O'Mahoney, had de Engelse regering beloofd om dinsdag morgen al met de hongerstakers te gaan praten, maar Engelse woordvoerders hebben ontkend dat er een tijdschema overeenge komen was. De afgevaardigde is een half uur na de dood van McDonnell in de Maze-gevangenis aangekomen en heeft aan de zeven overgeble ven hongerstakers een verkla ring voorgelezen van ondermi nister Atkins voor Noordierse za ken. Volgens de verklaring van Atkins ligt de enige kans van de hongerstakers in het beëindigen van hun actie omdat de regering niet bereid is om "onder druk" te onderhandelen. rijk is verdeeld, is de producent van de bekende gevechtstoestel len van het type Mirage en van de laatste loot aan de stam: de su- per-etendard. De bijna 90-jarige Marcel Dassault is het oudste lid van het Franse parlement en als zodanig had hij de eerste zitting vorige week geopend. Hij zat glimlachend in de zaal toen onder luid applaus van socialis ten en communisten de nationa lisatie van zijn levenswerk door premier Mauroy bekend werd gemaakt. President Mitterrand had door de nieuw gekozen president van de Franse Tweede Kamer een boodschap laten voorlezen, waarin hij stelde „de republiek behoort niemand toe". Mitter rand beloofde zijn verkiezings program nauwgezet te zullen uit voeren en voor maatregelen die daarboven uit zouden gaan het volk - waarschijnlijk door middel van volksstemmingen - te zullen raadplegen. Behalve Dassault zullen ook „on middellijk" de staalindustrie en het Rhone-Poulenc (chemie en textieb-imperium benevens Thomson-Brandt (de makers van elektronica) door de staat wor den overgenomen met de over weging dat dit de produktie zal bevorderen en dat Frankrijk er „sterker en trotser" (in de woor den van de socialistische pre mier Mauroy) van zal worden. Onderhandelingen zullen worden geopend over de nationalisatie van buitenlandse bedrijven in Frankrijk, zoals ITT en Honey- Aan °e Protestactie well-Bull. De laatste nog niet ge- nationaliseerde Franse banken zullen eveneens in staatshanden overgaan. Van werkgeverszijde is opgemerkt dat Frankrijk na af loop van deze operaties het enige land in West-Europa zal zijn met een dermate doorgevoerde natio nalisatie-politiek. Ingrijpende belastinghervormin gen werden aangekondigd, even als een 35-urige werkweek en pensioenering bij 60 jaar. Deze plannen zullen echter nog heel wat voeten in de aarde hebben. Aanval leger El Salvador op stellingen guerrillero's SAN SALVADOR (AP) - Door militaire eenheden zijn giste ren op vijf plaatsen aanvallen gedaan op stellingen van guerrilleros in El Salvador. Daarbij is gebruik gemaakt van vliegtuigen, helicopters, tanks en infanterie, aldus is door een militaire woord voerder bekendgemaakt. De gevechten zijn gevoerd in de provincies Cabanas en Cuscatlan, ten noordoosten van de hoofdstad San Salva dor. In de hoofdstad San Salvador zijn gisteravond twee bom men ontploft. Een ervan was geplaatst in een schakelhuis van de telefoon in de oostelij ke buitenwijk Siyapango, dat er geheel aan ging. De tweede bom ging ergens af in het noordoosten van de stad en heeft volgens de poli tie nagenoeg geen schade veroorzaakt. San Salvadoriaanse veilig heidstroepen en legereenhe den hebben vorige week vrij dag met geweld een vluchte lingenkamp bij de stad Su- chito ontruimd, zo heeft het guerrillafront "Farabundo Marti" (FMLN) in een com muniqué bekendgemaakt. In het kamp verbleven driedui zend personenen, voorname lijk vrouwen, kinderen en be jaarden, die het strijdgewoel in het centrum van het land waren ontvlucht. Vijftien honderd vluchtelingen zijn overgebracht naar de gevan genis van Santa Tecla in San Salvador. Volgens het FMLN is een onbekend aantal vluchtelingen die weigerden te vertrekken doodgescho ten. WARSCHAU (Reuter) - Poolse havenarbeiders legden gisteren een uur lang het werk neer op minstens 60 schepen in de havensteden aan de Oostzee. De havenarbeiders hebben daarnaast gedreigd een algemene staking te houden, tenzij de Poolse regering hun eisen volledig inwil ligt. de havens van Szczecin in het westen tot Gdansk het oosten namen 46.000 havenarbeiders deel. het was de eerste grote staking in Polen sinds drie maanden. Ze ging gepaard met waarschu wingen dat industriële protesten een nadelige schaduw vooruitwierpen naar het Poolse partijcongres van volgende week. De actie werd ge voerd uit protest tegen wat genoemd wordt het falen van de regering in het gestand doen van de belofte dat havenarbeiders een handvest over werkomstandigheden en rechten te verlenen voor 1 juli. In een commu niqué dat later door een stakingscommissie werd verspreid wordt 15 juli vastgesteld als uiterste termijn voor de regering om de eisen in te willigen. "Anders zal in alle Poolse zeehavens een algemene staking worden gehouden", aldus het communiqué. De waarschuwingsstaking werd gevoerd met volledige steun van Lech Walesa, de leider van de vrije vakbond Solidariteit. Op het moment van de staking waren werk nemers van Polens nationale luchtvaartmaatschappij Lot in bespre king over de vraag of zij vandaag doorgaan met een voorgenomen sta king van vier uur. Uit officiële Poolse bronnen in Warschau kon men gisteren vernemen dat een nieuwe spiraal van industriële onrust schadelijke gevolgen kan hebben voor het bijzondere partijcongres dat volgende week dinsdag wordt geopend. Met name voorstanders van de harde lijn zouden er een aanmoediging in kunnen zien de levensvatbaarheid ter discussie te stellen van een beleid dat is gebaseerd op dialoog. LONDEN (DPA/Reuter) - De Brit se premier, Margaret Thatcher, heeft de meer dan 2,5 miljoen Britse werklozen gisteravond in een onverwachte toespraak voor de televisie geen hoop gegeven op een oplossing van hun proble men en harde tijden in het voor uitzicht gesteld. Tegelijk verwierp zij het toene mende geweld in de steden en waarschuwde tegen vernietiging van traditionele waarden. Met het oog op de gevechten tus sen jongeren en de politie in Londen, Liverpool en Manches ter zei zij dat een vrije gemeen schap slechts kan blijven be staan wanneer de wet in acht wordt genomen. Zij eiste dat aan de "door niets te rechtvaardi gen" ernstige onlusten onmid dellijk een eind zou worden ge maakt. Tegelijkertijd zei zij begrip te heb ben voor het "persoonlijke leed" van de werklozen, maar maakte duidelijk dat de ijzeren bespa- ringspolitiek zou worden ge handhaafd. "Gelooft u nu echt dat wij niet de eenvoudige weg gevolgd zouden hebben wanneer die juist zou zijn?" vroeg zij aan haar toe schouwers. Arbeidsplaatsen kunnen alleen worden gescha pen door produktie van meer en betere Britse produkten en ie dere enkeling kan daaraan bij dragen, aldus de premier De werkloosheid is de laatste da gen in Engeland veelal als de oorzaak van de onlusten ge noemd. In het parlement zei Thatcher dat dit "wel een factor kan zijn, maar niet de voornaam ste". NIEUW DELHI (AFP/DPA) - Twee Indiase vrouwen zoe ken troost bij elkaar, nadat bekend is geworden dat fami lieleden aan een alcoholver giftiging zijn overleden. Al meer dan 200 mensen zijn in de Indiase stad Bangalore omgekomen na het drinken van giftige zelfgestookte alco hol. De laatste balans maakte melding van 231 doden, on der wie 54 vrouwen. Artsen vrezen dat het dodencijfer zal oplopen tot boven de 250, om dat nog tientallen mensen met vergiftigingsverschijnse len in levensgevaar verkeren. De politie in de Zuidindiase stad heeft veertig mensen gearresteerd die ervan wor den verdacht de giftige drank, die deze tragedie heeft veroorzaakt, illegaal te heb ben gestookt. Vermoed wordt dat er bij het stoken van de drank methylalcohol is ge bruikt. Illegaal gestookte alcohol eist jaarlijks in India een hoge tol. Het aantal Indiërs dat jaarlijks sterft, blind wordt of verlamd raakt door het drinken van illegaal gestook te alcohol loopt in de duizen den. De overheid lijkt niet in staat een einde te maken aan de illegale praktijken. MEXICO - De ministers van buitenlandse zaken van de Verenig de Staten, Canada, Mexico en Venezuela gaan dit weekeinde rond de tafel zitten om te praten over een speciaal economisch hulpprogramma voor de Caraibische eilanden en Midden- Amerika. Het initiatief vor de conferentie is genomen door de VS, die een soort van mini-Marshallplan op tafel zullen leg gen. Washington wil door middel van economische bijstand de stijgende Cubaanse invloed in beide gebieden terugdringen. En dat is de adder onder het gras, want Mexico, Canada en, in mindere mate, ook Venezuela willen niet dat dergelijke econo mische hulpverlening wordt geboden aan politieke voorwaar- den.Onze correspondent Rob Sprenkels inventariseerde de standpunten aan de vooravond van de conferentie. „Een dokter, één enkele arts kan een heel grote bijdrage leveren aan een klein land als het onze", vindt de met Cu ba flirtende Maurice Bishop, premier van Grenada, een doorsnee Caraibisch eiland van 334 km2 en nog geen 100.000 inwoners. „Een enkele arts, voor een groot land betekent hij niet veel, maar voor een klein land als het onze is hij erg belangrijk". Uit Bishop's woorden blijkt hoe simpel het eigenlijk is om een van de kleine Caraibische staatjes op je hand te krijgen. Cuba kreeg dat idee in de loop van de jaren zeventig. Het Jamaica van Mi chael Manley kon plotseling rekenen op Cubaanse technici en onderwijzers, evenals Grenada, nadat Maurice Bishop er in maart 1979 door een staatsgreep aan de macht was gekomen. Bishop: „Het belangrijkste wat Cuba betreft is wellicht dat er geen beter voorbeeld is van hetgeen socialisme in een klein land kan realiseren op het gebied van gezondheid, onderwijs, werkgele genheid, en het verbannen van armoede, prostitutie en ziekten". Cuba Sinds de val van Michael Manley op Jamaica, bij de verkiezingen van vorig jaar oktober, is de directe Cubaanse invloed in de Cariben in feite beperkt tot Grenada. Maar op bijna alle eilanden brandt de oppositie van het Cubaanse model en elk moment kan de politieke koers 180 graden overstag gaan, hetzij door middel van verkiezingen, hetzij door een staatsgreep. Verder heeft Cuba ook op een handvol naar onafhankelijkheid strevende Britse kolonies zijn aanhangers. Evenals trouwens op de Nederlandse Anrtillen, wier politieke toekomst evenmin valt te voorspellen. De VS, Venezuela, Mexico en Canada zijn alle van mening dat de tientallen mini-staatjes in de Cariben geholpen moeten worden. Maar zij worden niet gedreven door dezelfde ideen. Strategisch De VS zien de Cariben als een voor hen vitaal strategisch gebied. De achtergestelde sociaal-economische situatie op de meeste ei landen moet worden verbeterd om Cuba de wind uit de zeilen te nemen, aldus Washington. Venezuela is het met die laatste stel ling eens, maar wil kost wat het kost voorkomen dat een econo misch hulpprograma tot spanningen zoals die tussen Oost en West kan leiden, zo vlak voor de Venezolaanse kust. Venezuela vindt daarom dat er eigenlijk geen enkele staat bij het hulppro gramma mag worden uitgesloten, hoogstens Cuba, maar zeker niet Grenada. Voor Mexico en Canada is de hulpverlening allereerst belangrijk vanuit humanitaire oogpunten. Beide landen zijn niet van plan mee te doen aan het programma dat erop gericht is de Caraibi sche staatjes een westers economische en politiek model op te dringen. De Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Jorge Castaneda, heeft laten weten dat hij dit weekeinde bij de top op de Bahama's ervoor zal pleiten dat ook Cuba wordt opgenomen in het mini-Marshall-plan van Alexander Haig. Verrassing Dat Haig in Nassau ook wil komen tot gezamenlijke hulpverlening aan Midden-Amerika is op z'n minst verrassend te noemen. Op voorhand was te voorzien dat Mexico, Canada en Venezuela niet zullen toestaan dat Nicaragua bij die plannen zal worden uitge sloten. En voor Washington is het toch een moeilijk verteerbare zaak om Nicaragua opnieuw te helpen juist nu alle eigen hulp programma's zijn bevroren of geschrapt. Trouwens, het Marshall-initiatief van Haig voor Midden-Amerika heeft nog een opmerkelijk detail. De Amerikaanse drijfveer ach ter de plannen is namelijk de hoop dat met economische hulp de Cubaanse invloed in Midden-Amerika kan worden teruggedron gen. hetgeen in feite een erkenning betekent van het feit dat de huidige onrust in landen als El Salvador en Guatemala in de eerste plaats voorkomt uit de sociale tegenstellingen in die lan den, de jarenlange economische verdrukking van de meerder heid. En dat staat in schril contrast met de analyses die Haig tot voor kort de wereld rondbazuinde als zou Cuba de oppositie in die landen tot geweld hebben aangezet en van grote hoeveelhe den wapens voorzien. WASHINGTON (UPI/DPA/AFP) -De Verenigde Staten wijzen elk alternatief van de hand voor de voorgenomen stationering van nieuwe kernraketten in Europa. Dit heeft een hoge functionaris van het state department giste ren gezegd. De functionaris reageerde op re cente Europese suggesties, der meer aangestipt door PvdA leider Den Uyl, dat de voorgeno men stationering van 572 cruise en pershing-II-raketten in Euro pa wordt vervangen door een an der soort wapensysteem, bij voorbeeld stationering op zee in de wateren rond Europa. De cruise- en pershing-II-raketten moeten volgens het NAVO-be- sluit van december 1979 op Euro pees grondgebied worden gesta tioneerd, waardoor in bepaalde landen de vrees is ontstaan dat ze in geval van oorlog dichtbevolk te gebieden tot het eerste doelwit van het Sowjet-leger zouden ma ken. Verwijzend naar de zorg die Was hington heeft om de toekomst van "pacifisme, neutralisme en anti-kern-bewegingen", sprak de functionaris van "een golf van Europees pacifisme én frustra tie", gevoed door Sowjet-propa- ganda over de komende onder handelingen, die de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten verstoort. "Het probleem is dat de Europeanen onderdruk staan van politieke groepen en dat van de Verenigde Staten wordt ver wacht dat ze iets doen om deze druk op te vangen", zo zei hij. West-Duitsland De Westduitse regering blijft op het standpunt staan dat het door Moskou opnieuw geformuleerde voorstel voor een moratorium op de plaatsing van kernraketten voor de middellange afstand in Europa, niet in aanmerking kan komen omdat een dergelijk mo ratorium het bestaande Russi sche overwicht onverlet laat. Dit heeft de woordvoerder van de re gering in Bonn, Kurt Becker, gis teren verklaard. Na de besprekingen die de partij leider van de Westduitse sociaal democraten, Willy Brandt, in Moskou heeft gevoerd, wacht de Westduitse regering op nadere preciseringen van de Russische leiding, aldus Becker. Voorlopig blijft het standpunt van de West duitse regering echter ongewij zigd. Dit behelst de stationering van pershing-II- en kruisraket ten in West-Europa en onderhan delingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over de beperking van het aantal kernraketten. Willy Brandt vindt dat presidenl Brezjnjev in zijn opnieuw gefor muieerde voorstellen twee be langrijke concessies heeft ge daan. Moskou eist niet meei als in februari, dat er voor onder handelingen kunnen beginnen, een akkoord wordt gesloten over de bevriezing van de euroraket ten. Het neemt nu genoegen met een intentieverklaring van de Verenigde Staten dat zij bereid zijn geen nieuwe raketten meer te plaatsen zodra de onderhande lingen zijn begonnen. Daarnaast heeft het bevriezen alleen be trekking op de plaatsing en niet meer op de produktie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6