Conflict over toewijzing van 'rolstoelwoning 'Gehandicapt' gezin wordt door woningbouwvereniging geweigerd in Theater over situatie van gehandicapten Chinees(80) met brug en al in het water Leidse stadsrubriek DONDERDAG 9 JULI 1981 LEIDEN - De gemeente is in zwaar conflict met woning bouwvereniging "De Tuinstadwijk". Het gemeentelijk Bureau Huisvesting heeft een gerenoveerde "rolstoelwo ning" aan de Hyacinthenstraat 22/22a toegewezen aan een gezin met zes kinderen. De woningbouwvereniging weigert het echter omdat het gezin niet zou passen in de buurt. De woning staat al vier maanden leeg. De gemeen te wil nu dat het pand gevorderd wordt voor het gezin. De moeder van het betreffende gezin is zwaar reuma-patiënte. De ernstig invalide mevrouw ligt aan haar bed gekluisterd in een eensgezinswo ning in Leiden-Noord. Met een rolstoel zou zij 'uit de voeten' kunnen maar haar huidige woning is hierop totaal niet berekend. Het gezin staat al bijna drie jaar - met medische indicatie - ingeschreven bij de gemeente voor een zodanig aangepaste woning waarin mevrouw zich in een rolstoel kan voortbewegen. Die woning staat aan de Hyacinthen straat 22/22a, voor bijna 30.000 gulden op maat gesneden voor mevrouw en haar gezin; maar nog steeds leeg. "Onvoorstelbaar", vindt Corrie de Koster van Bureau Huisvesting de houaing van de woningbouwvereniging. "De woningbouwvereniging had al lang kunnen weten welk gezin in de Hyacinthenstraat zou ko men te wonen. De woning is speciaal voor mevrouw en haar gezin aangepast. Tot en met de wc aan toe". Voorzitter Van Ginkel van de woningbouwvereniging zegt echter dat slechts de architect wist om welk gezin het ging. "Onze architect gaat over technische zaken, wij als Mr. C. de Koster van Bureau Huisvesting: "De Tuinstadwijk veroordeelt de zwaar-invalide vrouw tot anderhalf jaar gevangenis. LEIDEN - 'O, ik zou nog liever dood zijn' en 'Wat mankeert er nou aan'. Titels van twee stuk ken die theatergroep Spektakel volgende week in Leiden op voert. Het werk van Spektakel is speciaal gericht op de problemen van lichamelijk gehandicapten. En omdat 1981 het jaar van de ge handicapten is, werd .Spektakel voor een aantal voorstellingen uitgenodigd. Theatergroep Spektakel tijdens een voorstelling van het stuk 'Wat man keert er nou aan?', dat gaat owei de problemen van lichamelijk ge handicapten. ADVERTENTIE Kat steekt over: bestuur gaan over mensen. De gemeente heeft ons voor het blok gezet door pas in februari enkel en alleen dit ene gezin voor te dragen. Nor maal kunnen wij kiezen uit drie kandidaten. Ditmaal uit één kandidaat. Zodoende hebben wij niet de kandidaat kunnen kiezen die het best past bij onze toch al kwetsbare wijk. Wat heeft het op zo'n manier nog voor zin datje bij de toewijzing betrokken wordt?". Honderd procent De Koster werpt tegen dat Bureau Huisvesting "volgens de regeling woonruimteverdeling" voor honderd procent de woningen toewijst aan woningzoekenden, in samenwerking met de Federatie van Woning bouwcorporaties. De federatie meent dat de Hyacinthenstraat 22/22a "aan dié woningzoekende moet worden toegewezen, voor wie de wo ning is aangepast"... In de woonruimteregeling is niets bepaald voor het geval een woningbouwvereniging een toewijzing door Bureau Huisvesting niet aanvaardt. De Koster. "Weigert een woningbouwver eniging een toewijzing dan zal ze zwaarwegende argumenten moeten aandragen. Zo'n weigering mag er in elk geval niet toe leiden dat kandi daten die de woningbouwvereniging minder gewenst acht, geweerd worden zodat zij langer op de wachtlijst komen te staan. Het is juist de sociale taak van woningbouwverenigingen 'moeilijke' kandidaten te helpen. Ik kan me in dit geval geen doelmatiger en rechtvaardiger ver deling van de woonruimte voorstellen". Als het gezin niet in de woning a de Hyacinthstraat zou mogen wonen, dan zou het gezin nog eens anderhalf jaar moeten wachten tot een andere woning, aan de Bronkhorststraat, is aan gepast. Grote, aangepaste wonin gen liggen niet voor het oprapen. De Koster van Bureau Huisves ting concludeert: "De woning bouwvereniging veroordeelt me vrouw tot anderhalf jaar gevan genis; ze wordt verplicht nog eens anderhalf jaar op bed in de slaapkamer boven te liggen". Voorzitter Van Ginkel van de wo ningbouwvereniging meent echter dat toewijzing aan het gezin niet alleen ten koste zou gaan van de buurt maar ook dat het gezin zichzelf wel eens niet zo gelukkig zou kunnen voelen in de Hyacinthenstraat. "Het gezin wil immers zelf het liefst in Noord blijven wonen". "Je kunt als woningbouwvereni ging niet zo maar voor iedereen de deur open zetten", voegt se cretaris J. Meerburg hieraan toe. Hamvraag De gemeente en de woningbouw vereniging zaten gisteren voor de vorderingscommissie. Achter ge sloten deuren speelden zich woe lige taferelen af met als ham vraag: wéérom zou het gezin ei genlijk niet goed genoeg zijn voor de Tuinstadwijk? De Kos ter, bijgevallen door wijkagent Bentvelsen en zuster Van Melle van de Sociaal Medische Dienst, betoogde dat er geen enkele maar dan ook geen enkele reden voor de woningbouwvereniging te bedenken was om het gezin te weigeren. De wijkagent verklaar de dat het gezin nooit last had veroorzaakt in de buurt, en de zuster die regelmatig bij het ge zin over de vloer komt kon dit slechts beamen. Toch betoogde de woningbouw- Voor kinderen wordt het toneel stuk 'Schiet nou toch oóhöop' gebracht. Dat is volgende week woensdag tot en met zaterdag om drie uur door Spektakel op gevoerd. 's Avonds is om half ne gen afwisselend 'O, ik zou nog liever dood zijn' (over blinden en slechtzienden) en 'Wat mankeert er nou aan' (lichamelijk gehandi capten) te zien. Spektakel slaat voor dit programma (letterlijk) zijn tenten op bij molen De Valk. GROTE ZOMERMANIFESTATIE fl€tSBr Valt voor het hele gezin a aj. Iedere 250ste bezoeker gratis rondvlucht met NLM City hopper Menkenhal I dagelijks geopend 10 001 zon. 12.00-18.00 De vorderingscommissie loont zich in alle openheid. Van links na Woningbouwcorporaties)H. Verbeek (namens de Vereniging var ning (PvdA-raadslid), O. Bik (eveneens namens de Vereniging Wind. De vertegenwoordiger van de vakbeweging, M. Verdegaal vorderingscommissie had gisteren een extra bijeenkomst ingelast ar rechtsH. Pera namens de Federatie ran Huiseigenaren), voorzitster Mane-Anne Ko- van Huiseigenaren) en loco-secretaris H. de en secretaris Lek waren gisteren afwezig. De vervelende zaak" (Koning): een conflict tussen de gemeente en woningbouwvereniging De Tuinstadwijk over een gehandicaptgezu vereniging dat het gezin voor haar onaanvaardbaar was op grond van de informatie die zij had ingewonnen. Voor die "in formatie" heeft de woningbouw vereniging in elk geval noch de wijkagent, noch de zuster, noch de woningbouwvereniging van wie het gezin nu een woning huurt, benaderd. Over wat voor informatie beschikt de vereni ging dan wel? Dat blijft onduide lijk, doordat de vorderingscom missie ondanks haar in principe openbaar karakter opnieuw - dit maal op verzoek van de woning bouwvereniging - in 't geheim beide partijen aanhoorde. De bestuursleden van de woning bouwvereniging laten nader hand niet het achterste van hun ton zien. Voorzitter Van Ginkel hult zich in nevelen: "Wij zijn al tijd heel voorzichtig in de selec tie. Wij willen kunnen kiezen uit verschillende kandidaten voor zo'n woning. De kandidaat die naar ons idee het best in de wijk past, krijgt dan de voorkeur. Neemt de gemeente de verant woording als het later blijkt mis te gaan?". Maar hij ontwijkt voortdurend de vraag waarom het dan wel mis zou kunnen gaan. Secretaris Meerburg is niet veel duidelijker: "Ach, je hoort wel eens wat op straat. Ik draai al 27 jaar mee in de woningbouw vereniging, ik ken de Leidenaar. De structuur van dit gezin past eenvoudigweg niet in de struc tuur van de wijk". Hij bekent wel dat "het voor de bestuurders een vreemde vrouw is, we kennen haar niet". Slechts vice-voorzitter K. Wester beek is een keer bij het gezin op bezoek geweest en hij kwam niet enthousiast terug. "Je kunt niet verwachten van een zwaar- invalide vrouw dat haar slaap kamer tot op elk hoekje stofvrij is", merkt De Koster van Huis vesting op. De manier waarop de woningbouwvereniging aan haar informatie zegt te komen, noemt zij "ontzettend grof'. "Als maar vijftig procent van de geruchten over het gezin waar is, dan is dat voor ons voldoende om het gezin te weigeren", hou den de bestuursleden vol. H Vermeer, lid van de raad van commissarissen van de woning- bouwvereniging, heeft bezwa rend materiaal voor het gezin aangedragen bij de bestuursle den. Vermeer zegt tegen ons: "Wat ik van 't gezin weet, dateert van jaren terug, toen het gezin nog in een andere woning huis de. Van de laatste jaren weet ik niets over de familie. Het is mo gelijk dat het gezin intussen ver beterd is; er zijn wel meer gezin nen verbeterd. Ik durf er geen definitief oordeel over te vellen. Als lid van de raad van commis sarissen kan ik slechts adviseren. Het bestuur beslist". De vorderingscommissie beslist ook: over het advies dat zij Bur gemeester en Wethouders zullen geven om de woning aan de Hya cinthenstraat al dan niet te vor deren voor het gezin uit Leiden- Noord. B en W beslissen op hun beurt binnen enkele weken of zy het advies zullen opvolgen. Ver volgens staan beide partijen nog beroepsmogelijkheden open by de Raad van State, of als de vor- denngscommissie geen unaniem advies geeft kan de zaak worden doorgespeeld naar Gedeputeer de Staten. Intussen blijft de wo ning leeg en vinden beide partij en - en niet in het minst het be treffende gezin dat al een jaar 'uitzicht' heeft op de Hyacin- thenstraat - de zaak onverkwik kelijk en verschrikkelijk RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - Een 80-jarige Chinees moest gisteravond door de Eerste Hulp Dienst en enkele burgers uit het water langs de Steenschuur wor den gered. De brandweer en politie, ook ingeschakeld, hoefden niet in actie te komen. Het ongeluk onstond rond kwart voor negen doordat de man nietsver moedend tegen de leuning van de Hogowoerdsbrug ging zitten om even te genieten van het mooie weer. Genieten was er even later niet meer bij toen hij gelijk met een deel van de leuning in het water viel. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Een overstekende kat was er de oorzaak van dat een 28—jarige man, die op de Mont- gomerylaan ter hoogte van de Wiardi Beckmanstraat fietste, gistermorgen omstreeks acht uur over de kop sloeg en met een hoofdwond naar het Diacones- senziekenhuis moest worden vervoerd. Bovendien hield de man een paar kapotte schoenen en een gescheurde broek over aan de 'botsing' met de kat, die overigens vrolijk zijns weegs ging Speelstraat De Spreeuwenplaats is één van de vele onveilige stukjes Me- renwijk. Een bordje bij de Zwartemeerlaan/Mussen- plaats verwijst bromfietsers en fietsers dwars door de Spreeuwenplaats naar win kelcentrum De Kopermolen. Gevoegd bij verschillende onoverzichtelijke hoekjes durft de familie Van Haa strecht uit de Spreeuwen plaats 4 hun driejarige peuter niet goed meer buiten te la ten spelen. Mevrouw Van Haastrecht bel de maar eens met de gemeen te of er niet wat aan te doen valt. Gemeentemensen kwa men langs en deelden haar mee dat er wel meer onveili ge plaatsen in de Merenwijk zijn en dat er niet aan te be ginnen valt... Na "deze dooddoener" sprong meneer Van Haastrecht in het geweer, met een brief aan de gemeenteraad. Of de (brom-)fietsroute niet omge leid kan worden, over de Zwartemeerlaan langs make laar Kok en dan rechtsaf ach ter de woningen van de Spreeuwenplaats langs. In elk geval geen bromfietsers meer door de Spreeuwen plaats. Een brommer heeft al eens een spelend kind aange reden die er een gescheurd polsbeen aan over hield. "Geef aan de Spreeuwen plaats de status woonerf en breng enkele fietssluizen aan, beperk de maximum-snel heid tot 15 kilometer". Van Haastrecht haalde handte keningen op bij de bewoners van de Spreeuwenplaats om het verzoek aan de gemeente te ondersteunen. Bijna ieder een tekende. Ook mevrouw Van Zijp van de Spreeuwen plaats 1. Haar man. het CDA- raadslid, tekende liever niet "omdat ik moeilijk aan me zelf een brief kan sturen Maar hij staat wel achter de inhoud van de brief. Sommi ge bewoners tekenden maar meent zij. De Raadsheren- buurt staat bekend als CCD wijk met grote woningen. "Maar hoevelen zien hun ijver beloond en vinden werkelijk wat ze zoeken? De conse quentie is dan meestal dat zy bij een ander inkruipen of maar weer op en neer reizen naar huis, vaak uren per dag", schetst mevrouw Gryn- s-Spykerboer het leed. Het nieuwe werkgroepje zou de volgende taak moeten kry- gen: uitvinden wie in de buurt al kamers verhuurt, wie bereid is om kamers te verhuren en wie door slechte ervaringen nooit meer een kamer zal verhuren. Hierna zou de werkgroep volgens mevrouw Grijns contacten moeten leggen tussen huur ders en verhuurders. Tevens zou de groep moeten onder zoeken welke juridische ha ken en ogen er zoal aan het verhuren van kamers zitten. Me Nu nog via de Spreeuwenplaats naar de Kopermolen. Als het aa ligt, is dat binnenkort afgelopen. Bromfietsers en fietsers moeten r centrum toe. vinden zij. de al te graag: "We hopen dat u succes heeft. Wij hebben het vijf jaar geleden ook al eens met handtekeningen bij de gemeente aangekaart"... Van Haastrecht: "Wij blijken toen ook getekend te hebben maar dat wisten we niet meer". In elk geval zijn de bewoners van de Spreeuwenplaats door de actie even aan het na denken gezet om wat zachter te rijden Van Haastrecht "Ik reed zelf eerst ook te hard met mijn auto". De familie Van Haastrecht en bijna alle andere Spreeuwen- plaatsbewoners verzoeken B en W om snelle maatregelen, omdat anders ongelukken voor de hand zullen blijven liggen. B en W hebben de zaak naar de verkeerscom- missie verwezen die au gustus bij elkaar komt. Woongroepje Nu nog zijn ze rustig op vakan tie of verblijven by moeder thuis. Over een paar weken kunnen ze echter weer overal in de stad worden gesigna leerd de kamerzoekenden Te herkennen aan hun smachtende blikken Vallen zij in de grijpgrage armen van een huisjesmelker of komen de Een bewoonster van die buurt, begaan met hel iet van ka merzoekende studenten, pro beert een werkgroepje C fti grond te krygen om geza menlijk in de buurt de ka- mernood een weinig te ver lichten. n buurtkrant de Raadsheer schrijft mevrouw A. Grijn- s-Spykerboer van de Rijns- burgerweg 155 "Het is weer zover meisjes en jongens, zo van school of al een stukje ouder, bellen aan je deur met de vraag: hebt u soms een ka mer te huur?". Geen wonder, Grijns heeft nog geen reacties binnen van buurtge noten, maar dat had zy ook niet v. rwacht "Kijk. als je da mensen zo spreekt staan ze er niet onwelwillend tegenover. Maar de kans dat het werk groepje werkelyk v grond komt is denk ik groot", zegt de initiatief neemster Vaarom dan alle drukte? Gryns: "Dit was maar een aanloopt ik blül volhoudi n, want er zyn in deze buurt na tuurlijk genoeg vrye ka- Het grote probleem schuilt vol gens mevrouw Grijns in het feit dat de verhuurder in de loop der tyd de onderliggen de party is geworden "De huurder heeft veel meer rech ten gekregen. Daardoor staan veel mensen nogal huiverig tegenover verhuren. Als we die zaken nou weer eens in evenwicht konden brengen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3