Grote opknapbeurt voor Vlietwijk in Voorschoten Weidse agenda Minder touwtrekkers bij krachtmeting in Warmond Grondige aanpak 180 woningen Veel belangstelling vertrek zuster Prins Vrachtwagen rijdt sloot Broekweg in Spijkerboer toch niet naar Leiden Ontslagen Mulckhuyse definitief iwFi 1 r iiVtilplianiiWPBW DONDERDAG 9 JULI 1981 VOORSCHOTEN - Het re novatieplan van 162 wo ningen in Voorschoten, die in eigendom zijn van de^gemeente, heeft nu het stadium bereikt dat daad werkelijk met de uitvoe ring kan worden begon nen. Een groot aantal ver gaderingen in een tijdsbe stek van ruim een jaar tus sen bewoners, gemeente en renovatie-uitvoerders, heeft geleid tot een plan waar minstens 77 percent van de bewoners achter kunnen staan. De ge meente vindt dit een zeer respectabel aantal. De eerste ideeën om een groot aan tal huizen in Vlietwijk te renove ren daleren al uit 1977. Een archi tectenbureau voor nieuwbouw en renovatie uit Wassenaar krijgt in dat jaar van het college van burgemeester en wethouders de opdracht om van een aantal wo ningen de bouwkundige staat te onderzoeken. Het gaat hier om de woningen in de Antonie van Lceuwenhoekkade, Prof. Zerni- kelaan, Prof. Einthovenlaan, Prof. Debyelaan, Prof. Lorentz- laan, Albert Schweitzerplant- soen, Lord Baden Powellweg en Prof. Einsteinlaan. Het bureau komt met een rapport waarin de volgende conclusie is opgeno men: "Teneinde een verdere ver slechtering van de toestand van de woningen te voorkomen, die nen enige bouwkundige voorzie ningen getroffen te worden". Twee jaar lang is het bureau uit Wassenaar daarna bezig, in sa menwerking met de directie openbare werken van de ge meente Voorschoten, om de plannen op papier te zetten voor de 40 flatwoningen, 122 eenge zinswoningen en 18 particuliere eengezinswoningen. Met een technische en inhoudelijke voor sprong van het bureau op de be woners gaan beide in april 1980 beginnen met gesprekken. De bewoners moeten immers mee kunnen praten over de toch wel ingrijpende verbouwing van 'hun stulpje'. Lavet Er komen een groot aantal bewo nersvergaderingen, renovatie kranten, informatiebulletins, commissies gekozen uit de be woners van de verschillende straten en uiteindelijk een bewo nerscommissie van tien mensen. De overlegvergaderingen wor den begonnen, maar ze verlopen niet allemaal in goede harmonie. De bewoners willen in eerste in stantie niets van de plannen we ten. Ze weigeren hun huizen uit te gaan, voor renovatie-werk zaamheden. Ze schrikken van de hoge huurprijzen die ze na de re novatie moeten betéken. Ze zien hun pas aangelegde parket en schrootjesplafond verdwijnen. Het lavet waar ze hun kinderen van jongs af aan in schoon ge maakt hebben zou vervangen worden door een moderne dou che. Ze weten niet waar ze heen moeten met de voliaire. Ze zijn boos omdat de kapotte ramen niet hersteld worden, maar dat gewacht wordt tot de renovatie. De vijandigheid en stroefheid tij dens de eerste vergaderingen worden al gauw vervangen door luisteren en meepraten om tot goede eindconclusies te komen. Het resultaat is dan ook nave nant. Tijdens de laatste enquête die aan het begin van dit jaar werd gehouden, blijkt dat twee derde deel wel interesse heeft in de renovatie plannen. Woord voerders van de gemeente, die de vergaderingen en overleg nauw hebben gevolgd, zijn nog opti mistischer. Zij verwachten dat uiteindelijk wel zo'n 90 percent van de huurders zijn huis laten opknappen. Subsidie Niet alleen met de bewoners wordt door de gemeente gepraat. Ook met het ministerie van volks huisvesting gaat de gemeente in gesprek. Van het ministerie moet immers de nodige subsidie ver kregen worden voor het hele plan. Uiteindelijk blijkt ook het ministerie zich te kunnen vinden in de plannen en er wordt een subsidie van 80 percent toege zegd. Het hele project kost onge veer twaalf miljoen gulden. Voorwaarde voor de subsidie is wel dat nog dit jaar met het plan een aanvang wordt ge maakt. Zou dat niet zo zijn, dan kan het hele renovatie-project wel worden vergeten. Door de bezuinigingen op het ministerie is de subsidie voor dit soort pro jecten minder geworden. Als pas in 1982 met de renovatie be gonnen wordt dan krijgt men nog maar 50 percent subsidie. Het gevolg hiervan is dat de hu ren nog hoger worden en eigen lijk onbetaalbaar, zodat het plan dan in deze vorm geen doorgang meer kan vinden. Zo ver is het echter nog niet, want zoals het er nu naar uit ziet, zul len eind september, begin okto ber de eerste huizen onder han den worden genomen. De renovatie van de woningen, die rond 1954 zijn gebouwd, is nogal ingrijpend. De huidige ramen worden vervangen door kunst stofkozijnen met dubbele begla zing. Er komt zowel dak—, geve- 1— als vloerisolatie. Alle wonin gen, behalve de flatwoningen, krijgen een nieuwe dakopbouw. Het voordeel hiervan is dat de bewoners dan een extra berg ruimte krijgen onder de verhoog de kap. In de flatwoningen zul len intercom-installaties wor den gemaakt. In de huizen komt centrale verwarming. De keu- De eengezinshuizen waarvan onder meer de dakopbouw en de kozijnen worden gerenoveerd. kenblokken, de toiletten en de doucheruimten zullen ver nieuwd worden en aangepast aan deze tijd. De zachtbordpla- fonds zullen vervangen worden door gipsplaten-plafonds. Ook komen er in de tuinen achter de woningen nieuwe schuurtjes. Modern De huizen zullen 'modern' worden, maar tegelijkertijd zullen de hu ren fors opgetrokken worden. Bij de huidige huren mag 2,5 per cent worden bijgeteld van de to tale renovatiekosten. Dit bete kent dat de huren tussen de 120 gulden en 150 gulden hoger zul len worden. Op dit moment be dragen de huren tussen de 144 en 222 gulden. Als alleen de trend matige huurverhogingen zou worden berekend, dan zouden de huren in 1983 tussen de 205 en 325 gulden liggen. Na de renova tie zal het tussen de 287 en 411 gulden zijn. Voor de bewoners zijn dit toch wel De flats aan de Van Leeuwenhoekkade worden ook gemoderniseerd. Nieuwe ramen, isolatie en e trapportaal. forse huurverhogingen. Het ziet er niet naar uit dat dit voorko men kan worden. De bewoners kunnen na de renovatie wel een beroep doen op subsidieregelin gen, zoals huursubsidie, gewen- ningsbijdrage of doorstromings premie. Na de renovatie zal dan vijfjaar lang het wettelijke huur verhogingspercentage worden doorberekend. Daarna zal geke ken worden naar het puntensys teem om de juiste huurprijs te baseren. Het kan dan betekenen dat de huren na die vijfjaar plot seling sterk zullen stijgen. De renovatie van de eengezinshui zen is dus nogal ingrijpend. Een gevolg hiervan is dat de bewo ners van de huizen tijdens de re novatie deze moeten verlaten. In totaal zullen, om dit te realiseren, 24 wisselwoningen in Voorscho ten komen. Een groot gedeelte hiervan zal in Vlietwijk moeten liggen. De meeste bewoners heb ben kinderen die naar scholen in de wijk gaan. Tijdelijke verhui zing naar een andere wijk zou vooral voor het kind funeste ge volgen kunnen hebben. Containers Andere vormen van tijdelijke huis vesting, zoals stacaravans of con tainerwoningen, zijn door de ge meente afgewezen. De kosten hiervoor zouden dermate hoog zijn, terwijl het woongerief mini maal is, dat dit geen oplossing. Uit het huidige woningbestand zullen nu 24 woningen gehaald moeten worden. Deze woningen zullen ruim anderhalf jaar ge bruikt worden. De totale renova tie duurt twee jaar. Elke week worden dan twee wo ningen aangepakt, tot een maxi mum van 24. Op dit moment zijn al een aantal wisselwoningen leeg, maar nog geen 24. Er wor den door de gemeente speciale affiches ontworpen om aan te ge ven dat bepaalde leegstaande woningen juist voor de mensen uit de renovatiewoningen zijn. Hiermee hoopt de gemeente dat andere mensen geen misbruik maken van de leegstaande hui zen. Daardoor zou de snelheid van de renovatie aanzienlijk wor den verminderd. De bewoners van de flatwoningen mogen in hun flat blijven tij dens de renovatie, maar als zij dat niet wensen, dan bestaat ook voor hen de mogelijkheid om tijdelijk in een wisselwo ning te gaan zitten. In totaal zullen dus vele Vlietwijkbewo- WARMOND - Enorme krachtin spanningen gisteravond in Park Groot Lcerust waar touwtrek wedstrijden werden gehouden. LEIDERDORP - Onder grote be langstelling van Leiderdorpse burgers heeft de wijkverpleeg kundige zuster Prins gistermid dag afscheid genomen van haar beroep, dat zij bijna 25 jaar heeft uitgeoefend. De 60-jarige me vrouw Prins begon 16 jaar gele den met haar werk voor de kruis vereniging in Leiderdorp. Daar voor had zij 8 jaar wijkverpleging gedaan in Gorssel bij Deventer. Samen met 1 jaar opleiding zit zij dus de laatste kwart eeuw in de wijkverpleging. Zuster Prins zit al met al zo'n 35 jaar in de verple ging. De receptie voor de in Andijk bij Medemblik geboren mevrouw Prins werd gistermiddag gehou den in het kruisgebouw aan de Berkenkadc Onder de meer dan tweehonderd aanwezigen was ook burgemeester Van der Have van Leiderdorp. ZOETERWOUDE Ruim anderhalf uur duurde het gistermiddag in Zoeterwoude eer een vrachtwagen, die in de sloot langs de Broekweg was geraakt, weer uit het water was getakeld. Al die tijd moest het verkeer worden omgeleid Het ongeluk ontstond toen de 51-jarige vrachtwagenchauffeur, die bezig was met het uitbaggeren van de sloot, terugkwam van de stortplaats en een tractor wilde inhalen. Deze manoeuvre bleek bij nader inzien niet het gewenste resultaat op te leveren: allereerst raakte de wagen in de berm en daarna als vanzelf in de sloot. Deze krachtproef maakte deel uit van het feestprogramma dat tijdens deze Kaagweek wordt af gewerkt. Het publiek liet ook dit onderdeel van het feest niet in de steek en kwam massaal naar de zich bestrijdende partijen kijken. Van de zijde van de deelnemers was de belangstelling beduidend minder. Kwamen er vorig jaar nog zestien herenploegen en 7 damesploegen, nu moest vol staan worden met 8 herenploe gen en 2 damesploegen, die uit eindelijk toch nog zorgden voor een sportieve happening en veel sensatie. Oorspronkelijk was er maar een damesploeg aangetre den uit de wijk Oosteinde in War mond. Daarop werd uit het pu bliek een tegenstander gefor meerd. De zes vrouwen die zich vanaf de tribune spontaan beschikbaar gesteld hadden voor de touw trekwedstrijden boden dapper tegenstand, maar gingen uitein delijk toch ten onder tegen de geoefende touwtreksters uit het Oosteinde. Bij de heren kwam de ploeg Baars uit Abbenes als sterkste naar vo ren. Zij versloegen in de finale wedstrijd de NZH-busch; uf- feurs. Verder werd gisteravond nog een bridgedrive gehouden in het Trefpunt en een bijeenkomst in de jeugdsocieteit "Ut Sloepie". Aanvankelijk stond bij deze laat ste een mister en miss Warmond verkiezing op het programma, die echter moest worden afgelast door een gebrek aan "misters" en "missen". Vanochtend is de kindermarkt in Veel belangstelling voor de inspanningen van de touwtrekkers in Park Groot Leerust gisteravond. Park Groot Leerust begonnen. door de kinderen zelf verkocht. dag verder nog een optreden v< Daar worden allerlei spullen In hetzelfde park was vanmid- de volksdansgroep Warmond. ners twee maal in korte tijd ver huizen. Voor die verhuizing en het opnieuw inrichten van hun woning krijgen ze 3000 gulden. Een bedrag dat door veel bewo ners belachelijk laag wordt ge noemd. Dit zogenaamde ver- huisbedrag is door het Rijk in 1976 vastgesteld en daarna nooit meer bijgesteld. Naast de huurders zijn er in het complex nog een achttiental par ticuliere huiseigenaren. Zij heb ben vroeger de eengezinshuizen van de gemeente gekocht. Deze eigenaren kunnen voor een be paald bedrag ook meedoen met het renovatieplan. Velen hebben echter al in de loop der jaren de nodige moderne voorzieningen in hun huis geregeld. Het ziet er dan ook niet naar uit dat de meerderheid van deze eigenaren met de plannen zal meedoen. Een gevolg zou dan zijn dat een aantal woningen wel de verhoog de kap krijgen en dat bij een paar huizen in het rijtje deze ont breekt. Na de zomervakantie start de gemeente weer met de gesprekken met deze huiseige- PAUL VAN DER BURG LEIDEN - Dr. A. A. Spijkerboer te Amsterdam heeft zijn benoe ming tot hoogleraar in de ethiek aan de Leidse universiteit afge wezen. Vorige maand benoemde de synode van de 'Hervormde Kerk hem daartoe (met de kleinst mogelijke meerderheid), terwijl de theologische faculteit van Leiden en het college van kerkelijke hoogleraren de voor keur gaven aan dr. G. H. ter Schegget. Deze wordt be schouwd als een pleitbezorger van de 'theologie van de armen'. Door het bedanken van Spijker boer ligt de benoemingsprocedu re voor Leiden weer geheel open. Het is mogelijk, dat nog nieuwe kandidaten worden gezocht. De hervormde synode zal opnieuw moeten beslissen. Een spoedige DONDERDAG Leiden - Leidse Hout, vrijdag sportda- g(afsluiting eerste vakantieweek van Buurthuis Groenoord), vertrek om 11 uur bij het buurthuis Groenoord. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren geen spreekuur tot sept., inl. tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vnjd soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek- APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 3 tot 10 juli door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. NIEUW VENNEP - Het staat nu definitief vast dat er bij het bouwbedrijf Mulckhuyse in Nieuw Vennep 34 werknemers worden ontslagen. De vakbonden zijn gisteren in een gesprek met het Nieuw Vennep- se bouwbedrijf akkoord gegaan met de ontslagaanvrage. In eer ste instantie waren de bonden verbolgen over het feit dat Mulckhuyse de niet in de wet vastgestelde ontslagprocedure had gevolgd. Het bedrijf had na gelaten een eollectieve ontslag aanvrage in te dienen bij het Hoofddorps gewestelijk arbeids bureau. Nu worden de ontslagen gegeven met inachtneming van het aantal dienstjaren. De eerste ontslagen vallen morgen en de laatste zijn in oktober. In het gesprek met Mulckhuyse zijn de bouwbonden overtuigd geraakt van de noodzaak tot reorganisatie bij het bedrijf. Vol gens woordvoerder Neefjes van de Bouwbond FNV in Zaandam zou nog langer tegenhouden van de ontslagen het bedrijf dusda nig in de problemen brengen dat een faillissement niet uitgesloten moet worden geacht. De moeilijkheden bij het bedrijf zijn ontstaan doordat een aantal opdrachten door het ministerie van economische zaken wordt opgehouden. Het Nieuw Ven- nepse bedrijf kwam in aanmer king voor de bouw van een hotel met kantoorruimte in de buurt van Schiphol. Maar het ministe rie vindt de bouw van kantoren op dit moment in verband met de overspannen situatie op de ar beidsmarkt niet gewenst. Bij de vakbeweging is men over deze beweegreden yerbaasd. Neefjes: "Dit is volkomen in strijd met de situatie. Wij zullen hier zeker met het ministerie over spreken". Daarnaast is de bouwbond FNV optimistischer gestemd over de mogelijkheden van de bouw van 115 woningen in Rijsenhout door Mulckhuyse. Dit project is bij het bouwbedrijf in voorberei ding, maar door de problemen heeft het gemeentebestuur de boot wat afgehouden. Hoeveel ontslagen er voor het in gaan van de bouwvakvakantie, die morgen begint, zullen vallen is bij het FNV niet bekend. Er is volgens Neefjes een aantal werk nemers dat bezwaar heeft ge maakt tegen de ontslagverle ning. De werknemers van Mulckhuyse die met ingang van morgen wor den ontslagen mogen in elk ge val met de bedrijfsauto met vakantie.Enkele jaren geleden baarde het bedrijf groot opzien toen het in een wervingsactie voor personeel het gebruik van een bedrijfsauto voor de vakan tie aanbood. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater dag van 16.00-18.00 uur. Bi) automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202.30 per post f 291,70 Hoofdredacteur. A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H v. Egmond tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2