Nieuwe brug over de Lek is nog geen definitieve oplossing Hypotheekbank wil ontslagen doorzetten' Bij Vianen mogelijk toch filevorming Reportage Piloot uit Mozambique vraagt in Zuid-Afrik a om asiel DONDERDAG 9 JULI 1981 Door Jan de Recht UTRECHT - Om met de hamvraag te beginnen: maakt de nieuwe brug over de Lek bij Hage- stein die woensdag 24 juni in gebruik werd genomen een eind aan de dagelijkse files bij de oude Lekbrug in Vianen? Antwoord van ir. M. Froon van de directie Utrecht van Rijkswa terstaat: „Ik hoop dat 't zo is. Absolute zeker heid heb ik niet". Antwoord van ir. W. J. H. Starink van dezelfde Rijkswaterstaatsafde- ling: „Ik weet 't niet. Ik ben benieuwd". Geen tovergebaar dus van minister Tuijnman van verkeer en water staat toen hij onlangs zeven kilometer auto snelweg A-27 tussen Vianen en Lunetten voor het verkeer open stelde. Geen klaroenge schal dat een nieuwe brug over de Lek bij Ha- gestein de definitieve oplossing biedt voor de „brug der zuchten" Een Naast of in de plaats van de jaren gehanteerde kreet: Via nen - een brug te ver, dan voortaan maar de kreet: Ha- gestein - een brug te veel? Beslist niet. Behalve misschien voor actiegroepen voor wie al les aanvaardbaar lijkt als het we wegen af te keuren. De on zekerheid over de invloed van de nieuwe brug op de situatie bij de oude brug zit hierin, dat tevoren niet te zeggen valt wat het forensenverkeer gaat doen en hoe gewoonterijders zich gaan gedragen. Dringen Veel automobilisten die twee maal daags de Lekbrug bij Vianen moeten passeren, hebben zich alternatieve tij den of routes aangewend om de spitsuurfiles bij Vianen te ontlopen. Vroeger van huis, of later weg; liever de pont bij Culemborg pakken dan in de file staan op de A-2; de brug bij Rhenen nemen als dat ook maar bij benadering tijdwinst lijkt op te leveren: het zijn veelgebruikte methodes ge worden om het Vianense knelpunt in de noord- zuidverbinding Amsterdam- De nieuwe verkeerssituatie bij Vianen. Rechts van boven naar onder de 7 kilometer autosnel weg van Lunetten naar Hagestein (A 27). De pijl geeft de nieuwe Lekbrug aan 's-Hertogenbosch te ontlope- n. Zeker is dat voortaan veel ver keer tussen de knooppunten Vianen (A-2) en Lunetten (A- 12) de weg via de nieuwe brug zal nemen, in plaats van via Oudenrijn. Maar als iedereen denkt: „Fijn, bij Vianen niets meer aan de hand", en terug- valt op het klassieke forenze- n-spitsuur, kon het bij Vianen toch nog wel eens op bepaal de tijden dringen worden. Al staat voor Rijkswaterstaat dus niet vast dat op de A-2 al les voortaan rimpelloos zal verlopen, vast lijkt wel te staan dat zich op de A-12 aan de zuidkant van de stad Utrecht een nieuw moeilijk punt gaat voordoen. Dat is het circulatieplein Laagraven tussen Oudenrijn en Lunette- Moeilijkheden Voornaamste functie tot nu toe van dat circulatieplein is het verwerken van het verkeer uit de richting Oudenrijn dat „linksaf' slaat richting Amersfoort, plus het verkeer uit de richting Amersfoort dat naar rechts gaat richting Ou denrijn om vandaar via Via nen zijn weg te kiezen naar het zuiden. Dat zijn twee pa rallel lopende, elkaar niet kruisende verkeersstrome- Zolang het middendeel van rijksweg 27 (Amelisweerd) ontbreekt, wordt deze functie van circulatieplein Laagra ven nu aangevuld met twee totaal nieuwe verkeersbewe gingen. Verkeer uit de richting Amers foort op weg naar Den Bosch of Breda kan voortaan by Laagraven veel beter naar links de A-12 opgaan en bij Lunetten naar rechts afbui gen: A-27, nieuwe Lekbrug bij Hagestein. Omgekeerd nadert verkeer uit het zuiden en zuidwesten van Nederland het circulatieplein voortaan niet meer uit het we- sen (Oudenrijn), maar in hoofdzaak uit het oosten (Lu netten). Het plein moet dus voortaan grote, elkaar krui sende verkeersstromen ver werken in plaats van vrijwel uitsluitend parallel lopende verkeersstromen Dat betekent een veel ingewik kelder situatie, waarop het plein gezien afmetingen en uitvoering eigenlijk niet is be rekend. Nutteloos Bij Vianen mogelijk toch nog fi levorming. Bij Laagraven mo gelijk moeilijkheden door het vlechtwerk van vekeersstro- men. Hebben actiegroepen dan toch gelijk als ze stellen dat uitgebreide verkeersvoor- zieningen niets helpen, dat ze alleen maar leiden tot nieuw verkeer, tot verplaatsing van knelpunten'' Punt 1: Anno 1981 leiden nieu we wegen en bruggen nauwe lijks meer tot toeneming van het wegverkeer in het alge meen. Mogelijk wel tot toene ming van verkeer in bepaalde verkeersrelaties (dus op tra- cé's die daarvoor zijn uitge rust en bestemd) en dat bete kent vermindering van ver keer op wegen die daarvoor niet zijn uitgerust en niet be- stemd (alternatieve routes, sluipm Punt 2 Moeilijkheden op circu latieplein Laagraven hangen direct samen met de vertra ging bij de aanleg van het middenstuk van rijksweg 27: het trace Lunetten- Rynsweerd door de westely- ke rand van Amelisweer- d Doordat er nog altijd geen af doende verbinding is tussen de autosnelwegen aan de noord- en noordoostkant van de stad en de rijkswegen aan de zuidkant van de stad. kan het wegenstelsel ten zuiden van de stad nog steeds niet functioneren zoals de bedoe ling is Vertrouwen Pas helemaal af is het wegen stelsel rond Utrecht als in het noorden njksweg 27 via Blan- cum is aangesloten op Flevo land 1982 83). als rijksweg 28 Rynsweerd in gebruik is (het werk aan dit trace is onlangs hervat tussen Soesterberg en de Kolonel van Royenweg over de Leusderhei en zou over vier jaar voltooid kun nen zyn) en vooral: als niet langer het ontbrekende stuk je in rijksweg 27 bij Amelis weerd een nijpend probleem Nog altijd vertrouwt Rijkswa terstaat erop dat er groen licht komt voor het in de jaren ze ventig aangepaste tracé Ge beurt dat niet dan liggen er aan de noordwest- en zuid westkant van Amelisweerd tussen Rynsweerd en Lunet ten zo'n slordige 125 miljoen onbenutte guldens in en op de grond en rijst torenhoog een nieuw probleem op ryksweg 222 (langs dichtbevolkte stadswijken) ombouwen van een soort stadsrondweg tot ja, tot wat eigenlyk7 Wat er uit de Amelisweerdse bus voor de Raad van State komt, zal binnenkort moeten blyken. Voor de weggebrui kers betekent de doortrek king van rijksweg 27 van Via nen tot Lunetten en de A-12 in ieder geval een verbetering Weer een stapje op de lange weg naar een bevredigende verkeerssituatie in het hart van het dichtstbevolkte land van Europa. In weekeinde verkeersdrukte voorspeld DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) - De rijkspolitie in Driebergen en de ANWB ver wachten dat het het komende weekeinde druk zal worden op de wegen in Nederland, Frankrijk, België en West- Duitsland. In eigen land zal de drukte gro ter zijn dan normaal, omdat dan de scholen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg met vakantie gaan. Grote problemen zullen waar schijnlijk uitblijven, aldus de rijkspolitie. Ongeveer 2,5 miljoen Fransen gaan het weekeinde op vakantie. De drukte zal zich vooral concentreren op de autoroute Du Soleil (Parijs- Lyon-Marseille) tussen Beau- me en Orange, en op de uit valswegen rond Parijs. Aan gezien de nationale feestdag van Frankrijk (14 juli) op een dinsdag valt, zullen veel Fransen op maandag ook vrijnemen. zodat ze een extra lang weekeinde hebben. In West-Duitsland beginnen de vakanties in de deelstaat Ba- den-Württemberg en bij de Volkswagenfabrieken. Files kunnen ontstaan op de vol gende wegen: Frankfurt- Neurenberg-München (a3- a9), de rondweg om Mun- chen, Frankfurt-Basel (a5), Stuttgart-München-Salzburg (a8) en Stuttgart-Singen (a81- a83). Ook bij de grensover gangen met Oostenrijk en Denemarken kan vertraging optreden. In Belgie moet het verkeer re kening houden met mogelij ke stiptheidsacties van de Franse douaniers aan de grenspost Rekkem. Vooral het verkeer op de e-3 (Ant- werpen-Gent-Lille) kan hier door worden getroffen. Dienstenbonden FNV: UTRECHT (ANP) - Be stuurder H, Hofstee van de Dienstenbonden FNV heeft de raad van bestuur van de Westland-Utrecht Hypotheekbank ervan be schuldigd "een sluipend massa-ontslag" te willen doorvoeren Hofstee wil daarover gaan praten met het ministerie van sociale za ken en de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau. Hij zei gisteren dat hij ook bezig is ad vies in te winnen over mogelijke juridische stappen. Vorige maand kondigde de West land-Utrecht Hypotheekbank aan dat ze per 1 juli bij het ar beidsbureau het collectief ont slag van 250 van haar ruim 900 personeelsleden zou aanvragen. Na protesten van de bonden zag de bank daarvan af en kondigde ze aan dat ze in plaats daarvan het natuurlijk verloop zou gaan stimuleren. Volgens Hofstee komt dat stimule ren neer op ontslag via de achter deur. In een circulaire aan de me dewerkers heeft de bank gezegd, dat in het kader van de reorgani satie aan de betrokken perso neelsleden zo spoedig mogelijk zal worden meegedeeld dat hun arbeidsplaats in de toekomst niet meer zal bestaan en of er voor hen een andere arbeidsplaats aanwezig is. Hofstee vindt, dat de mensen daarmee op een on aanvaardbare manier onder druk worden gezet. Volgens hem staat de Westland-Utrecht Hypotheek bank nog steeds op het stand punt, dat er 250 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. De bonden zijn al een maand met de raad van bestuur van de West land-Utrecht Hypotheekbank in gesprek over de procedures en de positie van de vakorganisa ties. De bonden willen worden erkend als onderhandelingspar tij (de hypotheekbanken vallen niet onder de cao voor het bank wezen). Maar volgens Hofstee houdt de directie de boot af. Na het laatste gesprek deze week liet ze weten, eerst weer advi seurs te willen raadplegen Hofstee zegt, dat de bonden onder meer willen meepraten over de noodzaak van de reorganisatie. Zij vinden, dat de nota van de di rectie daarover veel te weinig ge gevens bevat. Bovendien willen de bonden als al onomstotelijk komt vast te staan dat een reor ganisatie onvermijdelijk is, on derhandelen over een sociaal plan. Een nieuwe datum voor overleg is niet afgesproken. PRETORIA (Reuter/AFP/UPI) - Een piloot van de Mozambikaan- se luchtmacht heeft gisteren po litiek asiel gevraagd in Zuid-Afri- ka nadat hij zijn toestel had neer gezet op de militaire basis Hoed- spruit. Hij vloog in een jacht bommenwerper Mig-17 van Rus sische makelij. Dit heeft de Zuid- afrikaanse minister van defensie generaal Magnus Malan bekend gemaakt Het vliegtuig is onderschept door de Zuidafrikaanse luchtmacht toen het. het Zuidafrikaanse luchtruim binnenvloog en de pi loot te kennen had gegeven te willen landen, aldus de minister De nationaliteit van de piloot is nog niet bekend. De luchtmacht van Mozambique beschikt onder meer over Russi sche straaljagers van het type Mig-17, Mig-19 en Mig-21. Sinds het land in 1975 onafhankelijk werd van Portugal en een socia listische regering aan de macht kwam zijn de betrekkingen met Pretoria gespannen. Het officiële Mozambikaanse pers bureau AIM heeft gistermiddag bevestigd dat een Mig-17 van de luchtmacht, bestuurd door luite nant Adriano Feliciano Bomba op Zuidafrikaans grondgebied is geland Volgens AIM is het toe stel echter onderschept door de Zuidafrikaanse luchtmacht tij dens een "oefenvlucht" en ge dwongen te landen Uit een communiqué van het Mo zambikaanse opperbevel blijkt dat een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak van het incident. Duivensport i j Postduivenvereniging De Rijnklievers hield een wed vlucht over 309 kilometer uit Noyon met 167 duiven. Uit slag: 1.4,5 J Kok: 2. 10 A de Mey3, 7. 8 S. van Goozen6 P. i>an Griensoen. 9 gebr Hoogervorst Uit Wuustwezel vlogen 519 jon ge duiven van de Rijnklievers over 82 kilometer. Uitslag 1 F X. Kiel2 G A Brandt 3. 7 J. Kok: 4 gebr. Hoogervorst5 R. van Leyden: 6.9. 10 P. v.d. Wal; 8 R. van Leyden Duivensport (2) Postduivenvereniging Leider dorp hield met 417 jonge dui- ven een wedvlucht uit Roo sendaal Uitslag 1,8 P.Sloos; 2, 7 J.C. Knijnenburg. 3, 9. 10 comb BenG.4 W dênOOdt S A. Petit: 6 Th. Habraken. Met 198 duiven vloog Leider dorp uit St. Quentin Uitslag 1.10P Sloos: 2 H Flippo, 3, 7, 9 Th. Habraken: 4. 5 J van Alphen; 6 J.C. Knijnenburg8 comb. B en G Duivensport (3) Postduwenvereniging De Blauwkras vloog met 190 dui ven uit St. Quentin. Uitslag: 1. 2 P. La nd ens berge n3 R Verhoogt; 4. 5 N. v d Blom en zn., 6. 8 P de Mooy. 7 P Gijs man en zn.; 9 H. Koene; 10 A van Holst. Uit Roosendaal hield De Blauwkras een vlucht met 480 duiven. Uitslag 1.2.6T. Gijs- man, 3 R. v.d Geer. 4 J Fran ken; 5 F v.d Wetering. 7 J Rozier. 8 J. Schipper 9, 10 J. V» nkestein. Duivensport (4) Postduivenvereniging De Reis duif vloog met oude duiven uit Noyon. Uitslag1,3.4,5,6, 8 W v.d Hoogt 2. 10 S v.d Hoven7 G Pardon. 9 K. v.d. Berg Met 424 jonge duiven vloog De Reisduif uit Wuustwezel. Uit slag: 1, 7 H W Hartevelt. 2. 9 W Kop; 3. 5. 6 N v.d Dop en zn.; 4 P. Mooten; 8, 10 K. v.d. Berg Duivensport (5) Postduivenvereniging Colum- ba hield een wedvlucht uit St Quentin Uitslag 1.2.3. 5,7,9 C. v.d. Nieuwendijk. 4 J.R de Jonge; 6,8 HJ. Kettenis10 H Adah. Ook hield Columba een wed vlucht uit Roosdendaal Uit slag: 1 J.R. de Jonge; 2. 4. 8. 9 C. v.d. Nieuwendijk; 3. 5. 7 H Adah. 6 L. Halewijn. 10 H Kelten is Duivensport 6) P.V. Het Oosten vloog 3 juli op Noyon met oude duiven De uitslag 1 6. en 8 W v d Nieuwendijk en zn 2 A. Pracht en zn 3 4 en 9 l' Juffermans. 5 en 7T. ran As en zn.; 10 G. Hendnkse Duivensport (7) De uitslag van de wedvlucht Wuustuvzel gehouden op 3 ju li met jonge duiren nan p r Het Oosten 1. en T van As en zn 2 P Juf fermans; 3. en 5 G Hendrik- se. 6. en 9. W v.d. Nieuwen dijk en zn. 7. en 10 B Smge- Duivensport (8) De p.v L.P.C vloog vanaf Noyon. De uitslag 1 J Staffelen. 2 P de Haas 3 A Singeling 4 5 .6 en 10 N de Groot en zn 7 G van Stem. 8 en 9 comb J H Pen Duivensport (9) De p.v. L P C. vloog met jonge duiven vanaf Wuustwezel De uitslag I en 8 W. Onstenk. 2 en 7. C Jongbloed. 3. J. Kos ter. 4. en 5. P. de Haas; 6 en 10. N. de Groot en zn 9 A Siera. Duivensport (10) De L P V De Snelvlieger vloog met oude duiven vanaf Noyon. De uitslag 1 9 en 10 Fokker-- van Leyden. 2 en 7 G nan Leeuwen. 4. Gebr Witteveen, 5 M de Lange 6t Zn. 6 en 8 J v.Seggelen Duivensport (11) De L.P.V De Vriendenclub vloog vanaf Noyon 1 2 en 5. Jac Siera. 3 en 8 Com Bod ij nJ Rijs bergen 4 J Brug man 6 S Pracht Sr.. 7 en 9 C P Gijsman. 10. J. Noorder- Wedvlucht vanaf Wuustwezel 1. L.Th.Burgmeyer2 Gebr v d- Voorn. 3 S Pracht Sr 4 en 7 P Vinkcsteyn 5 M J Noor dervliet 6 Comb BodijnJ Rijsbergeu 8 W' r d Koot/ 'l Comb "Leiden' 10. L.Bur gers Duivensport (12) LP V De Snelvlieger vloq met jonge duinen vanaf Wuustwe zel De uitslag I en J Haverkort 2 P vd Tuin 3 N Bink 4 C Verbonk 5 H Gijsman f< 8 9. en 10 Comb Degen Hengelsport (1) DW hield een viswedstrijd m de Ringvaart Uitslag 1 L Waltman 6575 gram-26 stuks, 2 C Cornet 4075-28.3 W Smit 3300-23. 4 A Laterveer 3150- 26. 5 W Teske 2500-17, 6 Af vd Kaatj 2500 9 7 K Later veer 2050-10. 8 P Bink 1750-8. 9 P J Leuenng 1500-7. 10 S Stolk 1350-10 Hengelsport (2) De Ruisvoorn rule in de Ring vaart Uitslag I A van Don- zei 5350 gram 46 stuks. 2 A. Sinteur 3675 30 3 J Nieu wendijkjr 2750 31 4 Th ran Daalcu 3000-23. 5 W Weenink 2775-19. 6 C Pierens 2500-19. 7J vd Berg 2675-14. 8 L van Deventer 2200-18, 9 J Brnu wer 2110-18, 10 M Sinteur 1900-17

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13