Ook Ovett komt dicht bij wereldrecord Na Johan C mij ff, nu Levante in problemen v. Van der Poel moeiteloos naar kwarteindstrijd bij Forescate Gijsbers weer onder 46 seconden Classe Royale. Pils van grote klasse.) k Pijlsnelle opmars Alex Jansen bij wieleramateurs i Nationale zeiltop weer in Warmond Koekepan verboden SPORT Spaanse club aan rand van bankroet LEVANTE (GPD) - De Spaanse club Levante staat aan de rand van het bankroet. Verantwoorde lijk daarvoor zijn de financiële verplichtingen, voortvloeiende uit het contract met Johan Cruijff, dat dinsdag integraal ge publiceerd werd in de krant Las Provincias Voor de vier maanden dat Cruijff de kleuren van Levante verde digde, kreeg hij een minimumbe drag van 31 miljoen peseta's ge garandeerd (ongeveer negen ton). Om dat bedrag te kunnen ontvangen, bedong Cruijff niet alleen de helft van de bruto-re- cettes, maar tevens als hypo theek een aandeel van 50 procent in h^J sportcomplex van de club. Omdat de toeschouwersaantal len na een eerste opleving al snel terugliepen, bleef Levante na af loop van het contract met een schuld van bijna vier ton aan Cruijff zitten. Nu Cruijff dit bedrag van Levante opeist, dreigt het sportcomplex van de Spaanse club onder de veilinghamer te gaan vallen. De spelers van Levante ondervin den ook de wrange gevolgen van de kortstondige passage van de ex-crack. In totaal hebben zij nog ruim twee ton van de club te vor deren. Zelfs een bezetting van het stadion van een week leverde niets op. De geschiedenis van vo rig jaar dreigt zich nu te gaan herhalen. Toen wist Levante op het laatste moment aan uitslui ting van deelneming aan de com petitie te ontkomen wegens lang lopende schulden aan de spelers. Het Mexicaanse voetbalelftal wei gert op de Maccabi-spelen in Is raël uit te komen tegen Zuid- Afrika. De elftalleiding verwijst de organisatie naar het rege ringsverbod sportieve contacten met Zuid-Afrika te onderhouden of aan te knopen. Zuid-Afrika is al voor zes disciplines op de Mac- cabi geschorst. Het Russische Sjachtjor Donetsk zal niet voor de Transatlantische voetbalbeker tegen New York Cosmos spelen indien de Ameri kaanse club de Zuidafrikaan Ste ve Wegerle opstelt. Dit heeft een sportofficial in Moskou laten we ten. De mogelijkheid dat Sjacht jor Donetsk niet aan het toernooi deelneemt acht Vijacheslav Ko- loskov, de voetbalbaas van de Russische sportfederatie, uitge sloten. "Het team vertrekt op 10 juli naar de Verenigde Staten". In 1977 en 1979 speelden Sowjet- voetbalploegen wel tegen de Cosmos met Wegerle. "Maar he laas heeft niemand ons toen ver teld dat hij een Zuidafrikaan was", aldus Koloskov. Wegerle speelde in het begin van de jaren zeventig enige tijd voor Feye- noord. Aan het toernooi om de Transatlantische beker doen naast Sjachtjor en Cosmos de Seatlle Sounders en de Engelse eerste-divisieclub Southampton LEIDEN Telstar is toch overstag gegaan voor de eisen van John Verschoor. De Velsense eerste divisievereniging willigde alle fi nanciële eisen van de 25-jarige Leidenaar in. Aanvankelijk ver klaarde voorzitter Groen dat de breuk tussen Telstar en Ver schoor definitief was. „Want het verschil - 3000 gulden - tussen vraag en aanbod is onoverbrug baar", verklaarde Groen toen. Door de verkoop van Ab van Oorschot naar DS'79 kwamen evenwel financien vrij om Ver schoor toch nog vast te leggen. De oud LFC'er ziet het verlengen van zijn contract als een over winning. „Want ik heb nu gekre gen wat ik wilde hebben. En dat is toch een uitstekende salaris- verbetering". Verschoor heeft daar ook enigszins recht op, want hij maakte een prima de buut. Hij speelde 30 duels, waar bij hu twee keér geschorst was en een keer wegens ziekte aan de kant moest blijven. „En dat had ik van mijn leven niet verwacht", aldus de Leidse bloemist. Toch ging het eerste seizoen bij Telstar niet volledig over rozen „Nadat ik een goede wedstrijd tegen Fortuna Sittard had gespeeld, dacht ik dat ik het helemaal ge maakt had. De eerste de beste training deed ik het ook rustiger aan. Vervolgens passeerde Brand mij de week daarop. Bij LFC kon je zoiets maken, maar bij Telstar kun je je niet permit teren je voor 60 procent in te zet ten op de trainingen. Wat dat be treft is Telstar een goede leer school voor mij", concludeert Verschoor. De 33-jange middenvelder Koko Hoekstra van PEC Zwolle heeft een contract getekend met Hee renveen. De looptud van de over eenkomst is twee jaar. De over gang van Hoekstra van PEC naar de Friese eerste-divisieclub kost te Heerenveen 35.000 gulden. Hoekstra keert door deze trans fer terug in de noordelijke dre ven. Eerder kwam hij al uit voor SC Cambuur en FC Groningen. De Italiaanse voetbalclub Genua heeft de Belgische middenvelder Rene Vandereycken gecontrac teerd Met de transactie zou een bedrag gemoeid zijn van 1.3 mil jard lire (ruim 50 miljoen frank), zo hebben officials van de Ita liaanse club gisteren bekendge maakt. MILAAN (ANP) - De Engelsman Steve Ovett heeft gisteren tij dens internationale atletiekwed strijden in Milaan het wereldre cord op de 1500 meter op een haar na gemist. Evenals voor zijn landgenoot Sebastian Coe dins dag in Stockholm stonden de klokken voor Ovett stil op een tijd van 3.31,95. De twee Engelse atleten, die elkaar al zo vaak hebben bestreden op die afstand, hebben onafhanke lijk van elkaar exact dezelfde tijd neergezet. De een (Coe) dinsdag in Stockholm, de ander (Ovett) gisteren in Milaan. Beide mid den-afstandlopers misten echter hun doel: het wereldrecord van Ovett, dat hij op 27 augustus 1980 in Koblenz liep: 3.31,36. De tijd van Coe en Ovett van de afgelo- Pietro Mennea "sponsort" Amerikaanse atletiekbond PARIJS (ANP) - De atletiek bond van de Verenigde Sta ten heeft in Parijs een spon sorcontract afgesloten, dat de bond tot en met de Olympi sche spelen van 1988 een be drag van ruim 20 miljoen gul den oplevert. De overeen komst werd voor de sponsor bezegeld door Pietro Men nea, de olympisch kampioen op de 200 meter. De Italiaan trad als vertegen woordiger op van een Ita liaanse firma in sportkledij. De Amerikaanse atletiek bond verplichtte zich alle voor het land uitkomende at leten te kleden in desbetref fende kledij. pen twee dagen betekent de der de tijd ooit gelopen op de 1500 meter. Koen Gijsbers van de de Bataven eindigde in Milaan op de derde plaats op de 400 meter. Voor de tweede keer binnen een week dook hij onder de 46 seconden op deze afstand. Afgelopen zon dag verbeterde hij het Neder lands record tot 45,80. Gisteren in Milaan kwam hij tot 45,98 se conden. Hij finishte vlak achter de Westduitser Harald Schimid (45,29) en de Brit Ronny Darnen (45,74). De belangrijkste uitslagen van Milaan 13,92. verspringen: Evangelisti (Ita) 7.46 kogelslingeren: Urlando (Ita) 71,74 me ter 800 meter: 1. Boit (Ken) 1.44,55, 2. N'ge- tich (Ken) 1.45,63 3000 steeple: Scartezzini (Ita) 8.32,69. 100 meter: 1. Sanford (VS) 10,14, 2. Floyd (VS) 10.14. 1500 meter: 1. Ovett (Gbr) 3.31,95, 2. Walker (Nwz) 3.35,60. hoogspringen: 1. Freimuth (Odl) 2.26 meter 2. Thraenhart (Wdl) 2.23., 3. Na gel (Wdi) 2.23. 200 meter: 1 Taylor (VS) 20,67 sec..., 2. Fiallo (Sen) 21,06 3000 meter: 1 Marre (VS) 7.43,42., 2. McChesney (VS) 7,57,39. Stockholm Ook tijdens de internaionale atle tiekwedstrijden in Stockholm werd gisteren een aantal goede prestaties geleverd. Eerst was daar Willie Banks uit de Verenigde Staten. Met zijn 17,55 meter bij het hink-stap-springen kwam hij tot de derde afstand ooit gesprongen. Het wereldre cord staat met 17,89 meter op naam van de Braziliaan Joao Oli- ADVERTENTIE 'n Prima pilsje heeft amper reclame nodig. Begrijpt u nu waarom we van die kleine adver tenties hebben? Het andere hoogtepunt was de overwinning van de Tanzaniaan Suleiman Nyambui op de tien ki lometer. In de uiterst spannend verlopen wedstrijd kwam hij tot een tijd van 27.51,73. Banks bracht het publiek op de banken met zijn jacht op het re cord van Oliveira. Hij kwam in de zes sprongen die hij maakte al drie keer boven de 17 meter voordat hü 17.55 meter haalde. "Ik wilde het record van Olivei ra, dat hij in Mexico Stad in 1975 sprong, breken. Ik weet dat ik de 18 meter kan halen, zelfs op zee niveau. Als ik dat voor elkaar heb gekregen zal ik naar Mexico gaan om nog verder te komen'. Zijn serie bevatte de afstanden: 16,85, 17,06, 17,04, 17,34, fout- sprong, 17.55. Het Amerikaanse record staat met 17,56 meter al op zijn naam. Nyambui had in de Amerikaan Dan Clary op de eerste vier kilo meter een uitstekende 'haas'. Daarna ging Steve Austin hard door. Na acht kilometer waren alleen Nyambui, de Japanner Se- ko en de Belg Hagelsteens nog bij hem. Bij het ingaan van de laatste ronde sprintten Seko en Nyambui weg van de overige koplopers. Seko trok op 200 me ter de sprint aan, waarna Nyam bui hem in de laatste vijftien me ters passeerde. De belangrijkste uitslagen zijn: heren: 110 meter horden: Dedy Cooper (VS) 13,6, 200 meter: Dwayne Evans (VS) 20,6, 800 meter: James Robinson (VS) 1.45,42, 3000 steeple: Bohuslav Mamins- ky (Pol) 8.24,72, 9. Hans Koeleman (Ned) 8.39,30, 10 kilometer: 1. Suleiman Nyambui (Tan) 7.51,73, 2. Toshisiko Se ko (Jap) 27.51,93, 3. Steve Austin (VS) 27.53,30, hink-stap-sprong: Willie Banks (VS) 17,55, hoog: Dietmar Mo- genburg 2.24 meter, Speer: Bon Roggy (VS) 89,02 meter. Mijl: 1. Silvana Cruciata (Ita) 4.24,60. 2. Grete Waitz (Noo) 4.28,94. 400 meter horden: Ann-Louise Skoglund (Zwe) 57,12, 200 meter: Linda Haglund (Zwe) 22,90. Den Haag Tijdens atletikewedstrijden in Den Haag heeft Sammy Monsels (Haarlem) de 100 meter gewon nen in 10,6 seconden. Berend Seinen van de atletiekvereni ging Sparta zegevierde op de 400 meter in de goede tijd van 47,8 seconden. Bij de dames maakte Ingrid Stoot de beste jaarprestatie bij de junioren op de 400 meter. De atlete van sprint won in 5,6 seconden. Joost Borm was de snelste op de 3000 meter. De Phoenix-atleet liet 8 minuten en 12,2 seconden noteren. HONSELERSDIJK - Alex Jansen is bezig aan een pulsnelle opmars in het landelijke mateurwielerwezen. Na zijn zege in Zuidland was de Leidenaar gisteravond in een zwaar criterium te Honselersdijk (West- land) wederom de rapste. Jansen klopte in de emdspnnt zun mede vluchters Teun van Vliet en Henk Rovers. Het meest opvallende wa penfeit was daarbij dat de erkende critenumspeciahsten en de halve nationale selectie, inclusief Nederlands kampioen René Koppert, er niet aan te pas kwamen. Eerst zette Jansen met een kopgroep de rest van het veld op een ronde, om vervolgens met zijn twee medevluchters Van Vliet en Rovers aan de haalte gaan. Al spoedig hadden de ovnge leden van de oude kopgroep ook een ronde aan hun broek. Hoewel achtervolger Gerrit Ratterman nog dichtbij kwam, kon het drietal tenslotte om de ereprijzen gaan spurten. Jansen bleef in die eindsprint rivaal Van Vliet nipt voor Dat er in de Westlandse koersen altijd erg hard gereden wordt bleek wel weer uit de eindtijd. Ondanks de bochten en de klinkers werden de 100 km. in 2 uur 12 minuten afgelegd, wat neerkwam op een gemiddelde snel heid van 45 km per uur. LEIDEN - De nationale zeiltop strijkt de komende dagen weer neer in Warmond Aanstaande zaterdag wordt om 10.00 uur voor de 61ste keer het startschot gegeven voor één van de belangrijke wedstnjdzeilevene- menten, de Kaagweek. Vijf dagen lang strijden tientallen zeilers om tal van prijzen. Zoals gewoonlijk is de Holland-Friesland teamwedstrijd het hoofdnum mer op vier van de vijf dagen Aan deze strijd nemen tien Regenbogen deel. Het duel tussen de vijf Friese en vijf Hollandse vijfmansboten ftyg heeft een rijke traditie. Sinds 1937 vindt deze tweejaarlijkse wedstnjd al plaats tijdens de Kaag- en Sneekweek. De zondag staat ook dit jaar i zijn eigen wereld- jn het teken van de gezelligheid. Tevens wordt dan het clubkampioen schap afgewerkt in de 12 voetsjollen LEIDEN - Bub van der Zee heeft in het tennistoernooi van Fores cate plaats moeten maken voor Jan Rien van der Poel. Van der Zee, die het feit, dat hij de beno digde inspiratie voor wedstrijd- tennis mist, wijt aan z'n activitei ten als tennistrainer. kon het tempo van Van der Poel geen moment bijhouden. De speler van De Hostede (2e klasse) be sliste het duel in twee korte sets en bereikte zo als eerste de kwartfinale: 6-2. 6-2. Bart van der Feen stuitte vooral de eerste set op felle tegenstand van Willem van Dilst, die bij voor keur de backhand van Van der Feen bestookte. Goed vollerend bleef Van Dilst bij tot 4-4, waar na Van der Feen de set naar zich toe trok: 6-4. De tweede set had De Munnik-speler het gemakker- lijker. Hij won die met 6-2. Har Meier is goed in vorm getuige een finaleplaats in de dubbel in Sassenheim en gezien het feit, dat hij ook in Voorschoten de GSTAAD (ANP) Tijdens het jaarcongres van de internatio nale tennisfederatie (1TF) in Gstaad is besloten dat vanaf he den het spelen met de zogenoem de "koekepannen" is verboden. De 1TF stelde nieuwe afmetingen voor het tennisracketblad vast, waardoor spelers die met rackets met grote bladen spelen, zullen moeten omzien naar ander mate riaal. Steeds meer tennissers van middelmatige kwaliteit bedien den zich van rackets met grote bladen, waarmee zij de opmerke lijkste successen behaalden. Dat mag nu niet meer. ITF-voorzitter Philippe Chalner, die voor twee jaar werd herko zen, kondigde verder aan dat de tennissport vanaf 1988 weer op het Olympische programma zal staan. eerste ronde overleefde. De Leid se arts overweegt wel terug te ke ren naar de C-regionen, maar door goed spel tegen Herman van der Capelle bewees hij daar nog lang niet aan toe te zijn Van der Capelle won de eerste. Meier de tweede, waarna de beslissen de reeks in het voordeel van Van der Capelle uitviel: 6-3, 2-6, 6-2. Jos Koemans kende geen pardon met Marcel van Paridon: 6-2, 6-2. Hennie Koemans stond aan Thomas de Mooy een voor sprong van 6-5 in de eerste set toe. maar finishte vervolgens overtuigend: 7-6, 6-1. Bij de dames had Liselotte van der Bijl het nog even moeilijk met het halfzachte spelletje van Nan cy Toole. De Voorschotense had uiteindeluk toch te veel klasse in huis om zich daardoor echt uit het spel te laten halen. K. Rueb Braakman speelde een marathonpartij tegen M Schey- mans uit Heerlen. De laatste won in drie sets: 6-3, 5-7, 6-3. Maru- ke Guyt gunde Sabine den Hol- r games: lander niet meer dan 6-2. 6-2. In C was L. Paul net iets sterker dan Dave Wiliemse en schakelde Harold van Offeren HTC'er René de Bakker uit Bu de dames zijn al twee halve fi nalisten bekend. Ellen Winkel van Forescate plaatste zich bu de laatste vier ten koste van A. Goud berg. Donen van der Fee deed hetzelfde-door L van der Harst te kloppen. Alles volgens plaatsing. Uitslagen Forescate toernooi: HEB J. Visbeen-J. Kooreman 6-0, 6-2 HEC: Horbach-J Kooreman 6-1, 6—4, W. van Dilst—J. van Velzen 6-1, 6-3; L Paul-D Wiliemse 6-3, 4-6, 6-3; R Meier-R Goudsmit 6-2. 6-3, M van Pari don—C. Schoon 6—2, 1—6. 6—2; H. van Offeren-R. de Bakker 6-1, 6-4 DEC E. Winkel-A Goudberg 6-1, 6-4; D van der Feen-L. van der Harst 6—1, 6-1; L Pos- t-S. den Hollander 6-1, 3-6, 8-6; K. Berg-A Scholtes 6-1, 6-1. 'BhagwaiF onderzoekt invloed kerken Een commissie van de Neder landse Bhagwan-beweging heeft psychiatrische instellingen een brief gestuurd over de moge lijke relatie tussen psychische stoornissen en het lidmaatschap van een kerk. De brief, met het briefhoofd van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid, is een vervalsing van eenzelfde brief van de overheid met vragen naar opname van sekteleden en ex-sekteleden in psychiatrische inrichtingen. De commissie van Bhagwan-volgelingen wil hier mee het 'discriminerende karak ter' van dit onderzoek door de overheid aan de kaak stellen. In de brief en de bijgevoegde vra genlijst is het woord 'sekte' steeds vervangen door het woord 'kerk'. Swami Anand Adi, woordvoerder van de commissie, verklaarde, dat men op deze manier een 'openbare discussie' op gang wil brengen. Hij zou het zelfs tot een rechtszaak willen laten komen. "De kerken", zei hij, "zoeken de oorzaak van hun problemen niet bij zichzelf, maar richten zich op de bestrijding van anderen". De commissie van de Bhagwan-be weging heeft al enkele maanden geleden de 'parlementaire hek senjacht' - zoals zij het formu leert gehekeld. Ze vindt een onderzoek naar de kerken even eens dringend gewenst. In de vervalste brief staat, dat een hoog percentage van de rond 21.000 opnamen per jaar in psy chiatrische inrichtingen een ker kelijke achtergrond heeft. Kernwapens "Verwijdering van kernwapens vermindert de kans niet dat Ne derland ooit door zulke wapens wordt getroffen". Dat schrijft het moderamen (be stuur) van de hervormde synode in een brief aan het 'Hervormd Beraad Vredesvraagstukken'. Dat beraad - vorig jaar opge richt door theologen en gemeen teleden na de 'pastorale brief van de synode over eenzijdige nucleaire ontwapening - had in een 'open brief tien bezwaren te gen het synodale standpunt op gesomd. Het synodebestuur is graag bereid tot een gesprek met het beraad Het beraad wil daar zeker op in gaan, maar dan niét met mensen van de Raad voor Overheid en Samenleving (een bustandsor- gaan van de synode) als gesprek spartners erbij, wat het synode- bestuur in zijn brief voorstelt. "Wij hebben ons niet tot deze raad maar tot het moderamen van de synode gewend, en willen dóérmee praten", verklaarde een woordvoerder. Het 'Hervormd Beraad Vredes vraagstukken' is voorstander van alleen tweezijdige ontwape ning. dit in tegenstelling tot het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), dat eenzijdige stappen propageert als aanzet tot een an der politiek-militair beleid, en de hervormde synode die tot een zelfde standpunt kwam. Het be raad werkt nauw samen met mensen uit de Gereformeerde Bond en de Confessionele Ver eniging binnen de Hervormde Kerk. Hervormde Kerk: beroepen te Utrecht (deelwerk) kandidaat B J. Ruis-Lazonder aldaar, te Rijnsaterwoude kandidaat F. van Slooten Amersfoort, be dankt voor Waarder A. Vlietstra Doornspuk. Verlies De Landelijke Basisbeweging van Kritische Groepen en Ge meenten betreurt het, dat de rooms-katholieke bisschoppen van Nederland de beweging voortaan alleen per bisdom zul len benaderen. Vorige maand be sloten de bisschoppen tot ophef fing van hun commissie 'Fluri formiteit en Gemeenschap'. Er werd zo was een van de rede nen - nauwelijks een beroep op gedaan De Basisbeweging schnjft in haar brief aan de bisschoppen, dat zij herhaaldelijk heeft laten bUjken. het contact met de bisschoppen via deze commissie op pnjs te stellen Na juni 1979 heeft de commissie echter niets meer van zich laten horen Volgens de Basisbeweging is het aflopen van dit contact een ver lies. "Het evangelisch getuigenis in de Nederlandse samenleving is in deze Ujd het meest gebaat bij landelijke besluiten en bera den". "Er is een mogelukhcid weggevallen om ook landelijk, op het niveau van de bisschop penconferentie, nieuwe manie ren van geloven te inventarise ren en voor de geloofsgemeen schap vruchtbaar te maken" Ge vraagd wordt, hoe de bisschop pen als nationale bisschoppen conferentie in het vervolg den ken om te gaan met een landelij ke en oecumenische organisatie als deze Basisbeweging Die is intussen - op uitnodiging - 'waarnemer' geworden in de Raad van Kerken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11