Geen dolle dinsdag in Hel CIJFERS Dit zou verboden moeten worden"... Marktwaarde Zoetemelk zakt Jan van Houwelingen volbrengt Tour niet V9) W illems: Zege is een bevrijding voor mij WOENSDAG 8 JULI 1981 SPORT PAGINA 9 ROUBAIX (GPD) - Voor Jan van Houwelingen eindigde de Ronde van Frankrijk in de Hel van het Noorden. Al op de eerte kasseienstrook in de etappe van Compiègne naar Roubaix kwam hij ten val en huilend van ellende werd hij de ziekenwagen binnengedragen en voor onder zoek naar een naburig hospitaal overgebracht. De Nederlander uit de ploeg van Freddy Maertens liep een heupblessure op, maar er bleek niets te zijn gebroken. Jan van Houwelingen is daarmee de eerste Ne derlander die de Tour moet verlaten, zodat er vandaag nog 15 in koers zijn. Cees Priem Zelfs door de dikke laag stof heen was de teleurstelling op het gezicht van Cees Priem af te lezen. Vijf kilometer voor de finish van de etappe Compiégne-Roubaix sleurde de Belgische groene-truidrager Freddy Maertens de Zeeuw mee in een valpartij. Priem, sterk fietsend in het eerste peloton en zeker niet kansloos voor de zege, werd teruggeslagen naar een tweede groep. „Het is toch ongelooflijk hoe die Maertens rijdt. Elke dag gaat hij als een zwabber over de weg. Dat is de hele Tour al zo en langzamerhand weet je wel dat je dus nooit achter hem moet zitten. Dat deed ik nu trouwens ook niet, maar in de bocht kwam hij naast mij. Het was ongevaarlijk, alleen op de manier zoals hij door de bochten gaat is er altijd risico. Dus slaat hij weer eens onderuit en zijn wiel kletst tegen dat van mij...", treurde Priem. Het gebeurde op een voor hem uiterst belangrijk moment. Kort voordat Daniël Willems, Gilbert Duclos-Lassalle en Joachim Agostinho uit het jagende peloton wegstoven en de twee vluchters Jean-René Bernau- deau en Eddy Schepers werden teruggepakt. Priem: „Peter Post was net bij me gekomen om te zeggen dat ik moest demarreren En ik voelde me sterk. Geloof me: zonder die val moesten ze toch nog met Priem afrekenen" "Helse" dag voor Kuiper ROUBAIX (GPD) - Hij had er zich zoveel van voorgesteld. Hennie Kuiper. Op het meest bekende, beruchte en gevreesde wielerparkoers van de wereld, een kasseienstrook van zo'n kilometer of 70 die uitkomt in Roubaix, kan hij immers geweldig uit de voeten. s het", sprak hij na afloop ove Dat is bewezen. Toegegeven, hij won er nog nooit, maar daarvoor juist gold de 12de etappe van de 68e Tour. „Kuipertje", zei ploeg leider Fred de Bruyne bij de start in Compiègne. „Kuipertje gemo tiveerd. Wat is dié gemotiveerd". En Kuiper zelf, de wangen zoals altijd opgepoetst als sterappel tjes: „Ik heb hier sterk naar toe- geleefd". Een uur oi acht later. Op een naar olie en benzine stinkende par keerplaats van een hotel langs de autobaan Lille-Duinkerken, laat Hennie Kuiper zich uit de ploegleiderswagen glijden. Hij is op blote voeten en met de schoe nen in zijn hand gaat hij op de entree af. Sjokkend, het hoofd gebogen. Zijn gezicht is als van de zich afschminkende Zwarte Piet en de kapotgevallen gaten in ROUBAIX (GPD) De Tour laat zich niet voorspellen. Na de vlakke ritten van de laatste dagen leek de etappe Compiégne-Roubaix na de Pyreneeënrit van een week geleden een nieuw draaipunt te worden. Het peloton echter dacht er anders over, want waar normaal op de kasseien in de Hel van het Noorden het hele veld aan flarden wordt gescheurd dreigde het gisteren zelfs op een massaspurt uit te draaien en een dergelijk vreemd slot heeft een wedstrijd met de finish in de Noordfranse stad nog bijna nooit gehad. Het gebeurde trouwens ook niet omdat een trio, met ritwinnaar Daniël Willems, tijdig ontsnapte, maar hoewel de Belg tot de ge tipte winnaars behoorde kreeg de Tour de France er weer een raadsel bij. DE LAATSTE RIT IN BELG IE 9JULI_15e ETAPPE-157 km Immers, het door Jacques Goddet en Felix Levi tan zo listig opge stelde plan om voor de Alpen nog wat verschuivingen in het al gemeen klassement teweeg te brengen ging de mist in. Com piégne-Roubaix werd een voor de renners weliswaar zware, Hinault maar wel flauwe gebeurtenis. Niet bepaald een dolle dinsdag. positie vielen niet echt aan. „Ik heb er alleen maar voor gezorgd dat ik bij de concurrentie bleef', stelde Joop Zoetemelk, „en zo dacht iedereen er wel over" Slecht Voor de Nederlanders pakte het toch nog slecht uit. Peter Win nen, twaalfde in het algemeen klassement, werd ver teruggesla gen, evenals Theo de Rooy, Hen nie Kuiper, Ad Wijnands en Ger- rie Knetemann. Daardoor werd Joop Zoetemelk - die op het door hem verfoeide stukje Frankrijk goed bijbleef - met een dertiende plaats de beste Nederlander in het algemeen klassement. Het ferme tijdverlies van Kuiper Winnen en De Rooy had echter niets te maken met de manier waarop de 246 kilometer lange rit gereden werd. Zij troffen in de Hel de verduivelde kasseien, die voor pech zorgden. De koplopers van het algemeen klassement of degenen die loeren op een betere Bernard Hinault bijvoorbeeld ma nifesteert zich niet meer als de grote kampioen. Hij had wel alle reden om aan te vallen, want na zijn overwinning dit voorseizoen in de klassieker Parijs-Roubaix („Ik hou niet van de kasseien, maar de kasseien houden van mij") heeft hij bewezen dat dit toch zijn terrein kan zijn. Een aanval op de plaats waar vorig jaar het einde van zijn Ronde van Frankrijk werd ingeluid, had het allerlaatste restje twijfel van de tafel kunnen vegen. „Maar waarom zou ik m'n carrière onnodig op het spel zetten", vond Hinault. „Voor mij is het goed gelopen zo. De voorsprong die mijn concurrenten namen was nooit groot en de ploeg heeft alles onder controle kunnen hou den. Het is onzin om dan zelf op zo'n warme dag met zoveel ge vaar voor valpartijen iets te on dernemen" Andere kasseien-koningen, zoals de Fransman Gilbert Duclos- Lassalle, de Belg Ludo Delcroix en Hennie Kuiper konden niet. Duclos-Lassalle probeerde het wel, maar miste de kracht om veel voorsprong te nemen. Ludo Delcroix moest wachten op zijn ploeggenoot Peter Winnen, en Kuiper reed lek, evenals trou- Het cruciale moment in de 'Helse' etappe: de voet i toeclips, zodat Daniël Willems de zege kan pakken. i de zekere etappew wens Zoetemelk. Het gevolg was dat er heel wat verrassende kop lopers waren. Nog vóór de kas seien hadden Adrie van Houwe lingen en de Brit Paul Sherwen al vooruit gereden, maar hun ma ximale voorsprong van vijf mi nuten slonk zodra het gebonk op de stoffige binnenwegen van het grauwe Noorden begon. De meest serieuze aanval was die Van de Belg Eddy Schepers en de Fransman Jean-René Bernau- deau (na een grote inzinking in het begin van de Tour, die hem het kopmanschap kostte.) Johan van de Velde, Ludo Peeters en Fons de Wolf zetten de achtervol ging in, maar werden weer opge slokt door het peloton. Pas in de laatste kilometers werd ook het duo teruggepakt en gin gen na een tussensprint Willems, Agostinho en Duclos-Lassalle er tussenuit op een moment dat Freddy Maertens (gevaarlijk in een massaspurt) en Cees Priem tegen de vlakte sloegen. Het moment was goed. Op de wie lerbaan in Roubaix spurtte Da niël Willems naar de triomf, me de omdat Duclos-Lassalle vijf tien meter voor de eindstreep met zijn voet uit de toeclips schoot. Willems: „Ploegleider Walter Godefroot heeft ons van- Duclos-Lassalle schiet uit de morgen flink de les gelezen om dat er vaak ontsnappingen wa ren en er nooit iemand van ons bij zat. Vandaag heeft hij zijn zin. En ik ook. Dertig kilometer voor het einde kreeg ik een lekke band en moest ik lang wachten voordat ik werd geholpen. In elk geval komt deze zege op het goe de moment. Ik heb gesukkeld met een ontsteking in mijn dij been en tijdens de Ronde is dat nog behandeld met elektro- schokken. De pijn is nu bijna over en na deze overwinning ze ker. Want het is een bevrijding voor m:j en de ploeg", stelde Wil lems. ROUBAIX De uitslag van de twaalfde etappe over 246 km van Compiegne— Roubaix is: I. Willems (Bel-Godefroot) 246 km in 6 uur 18 min en 34 sec, 2. Duclos-Lassale (Fra-Di Muer) zt, 3. Agostinho (Por-De Gribaldy) zt, 4. Seznec (Fra-Danguillau- me) op 5 sec, 5. Sherwen (Gbr-Crepel) op 7 sec. 6. Van de Velde (Ned-Post). 7 Bernaudeau (Fra-De Muer), 8 Ovion (Fra-Boishardy), 9. Bertin (Fra-Gui- mard), 10. Peeters (Bei-Post), 11. Ander son (Aus-De Muer), 12. Hinault (Fra- Guimard), 13. Arnaud (Fra-Boishardy), 14. Le Guilloux (Fra-Guimard), 15. Ro driguez (Fra-Guimard). 16. Berard (Fra- Guimard), 17. Michaud (Fra-De Gribal dy), 18. Zoetemelk (Ned-Post), 19. Sche pers (Bel-De Bruyne). 20. Martin (Fra- Danguillaume). 21. Tinazzi (Fra-De Gri baldy). 22. De Muynck (Bel-De Kimpe), 23. Van Impe (Bel-Lauwers). 24. Nilsson (Zwe-De Kimpe), 25. Claes (Bel-Godef root) allen in dezelfde tijd als Sherwen, 43. Van den Hoek (Ned-Post) op 1.52, 45. Lubberding (Ned-Post) zt, 50. Adrie van Houwelingen (Ned-Swerts) zt, 58. Priem (Ned-Post) zt, 61. Kuiper (Ned-De Bruy ne) op 1.53, 64. Winnen (Ned-Godefroot) op 1.53, 68. De Rooy (Ned-Godefroot) op 3.36, 71. Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 5.05, 96. Knetemann (Ned-Post) op 13.18, 101. Freuler (Zwi-Post) zt, 104. Wijnands (Ned-Post) zt. 105. Pirard (Ned-Driessens) zt, 108. Hoste (Bei-Post) zt, 127. Broers (Ned-De Kimpe) op 16.08, 136. Jonkers (Ned-Lauwers) op 21.-22. Opgegeven: Jan van Houwelingen (Ned-Dnessens). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Hi nault (Fra-Guimard) 47 uur 10 min en 27 sec, 2. Anderson (Aus-De Muer) op 41 sec, 3. Duclos-Lasalle (Fra-De Muer) 3.28, 4. Rodriguez (Fra-Guimard) 3 44, 5. Laurent (Fra-De Muer) 4.31. 6. Claes (Bel-Godefroot) 5.36, 7. Van Impe (Bel- Lauwers) 5.42, 8. Verlinden (Bel-Dries- sens) 6.21, 9. Schepers (Bel-De Bruyne) 6.45 10. Clere (Fra-Danguillaume) 7.05, II. Wellens (Bel-Lauwers) 7.14. 12. Jo nes (Gbr-De Muer) 7.25, 13. Zoetemelk (Ned-Post) 7.34, 14. Martin (Fra-Dan- guillaume) 7.37, 17. Bernaudeau (Fra-De Muer) 7.40, 16. Fernandez (Spa-Peruer- na) 7.52, 17. Criquielion (Bel-De Kimpe) zt, 18 De Muynck (Bel-De Kimpe) 8.14, 19. Nilsson (Zwe-De Kimpe) op 8.19, 20. Berard (Fra-Guimard) op 8.22. 21. Kui per (Ned-De Bruine) op 9.09, 22. Bour- reau (Fra-De Muer) op 9.13, 23. Agostin ho (Port-De Gribaldy) op 9.16, 24. Wil lems (Bel-Godefroot) op 9.18. 25. Tinazzi (Fra-De Gribaldy) op 9.47, 27. Winnen (Ned-Godefroot) op 9.57, 28. De Rooy (Ned-Godefroot) op 10.01, 30. Van de Velde (Ned-Post) op 10.40, 32. Lubber ding (Ned-Post) op 11.18, 40. Peeters (Bei-Post) op 13.52, 51. Maertens (Bel- Driessens) op 18.54, 58. Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 21.47, 64. Knete mann (Ned-Post) op 22.55, 79. Wijnands (Ned-Post) op 28,41. 86. Adrie van Hou welingen (Ned-Swerts) op 31.20, 98. Freuler (Zwi-Post) op 38.21. 105. Hoste (Bei-Post) op 41.19. 116 Pirard (Ned- Driessens) op 46.33, 118. Broers (Ned-De Kimpe) op 48.20, 124. Van den Hoek (Ned-Post) op 51.45, 128. Priem (Ned- Post) op 53.03, 141. Jonkers (Ned-Lau wers) od 1.14.30. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1 Ploeg De Muer 25.14,37, 2. Ploeg Gui- mard 25.14.44. 3 PLoeg De Gribaldv 25.16,23, 4. Ploeg Post 25.16,29, 5. Ploeg Boishardv zt, 6. Ploeg Danguillaume 25.18,12. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1 Ploeg Guimard 201 31,36, 2. Ploeg De Muer 201.32,18, 3. Ploeg Go defroot 201.46,32, 4 Ploeg Post 201.52,44, 5. Ploeg De Bruyne 201.56,19, 6. Ploeg De Kimpe 202.02,18. JONGERENKLASSEMENT: 1 Ander son, 2. Rodriquez, 3. Claes, 4. Jones, 5. Criquielion PUNTENKLASSEMENT: 1 Maertens 285 punten. 2. Tackert 141.3 Bertin 111. 4. Pevenage 109. 5 Willems 88. 6. Du clos-Lasalle 80, 7. Freuler en Kelly 76, 9. Wijnands 73. ROUBAIX (GPD/ANP) - Wie- lermanager Peter Bonthuis heeft in de Tour de France een serie contracten rondge maakt met de top van de Ne derlandse prof-wielrennerij. Hij ging er daarbij van uit dat de coureurs na de Tour in eerste instantie op de Neder landse wedstrijden moeten verschijnen, waarmee de ren ners instemden. Voor de internationale mana gers Verhelst (België) en Piel (Frankrijk), met wie Bont huis gisteren in Roubaix een gesprek had, betekende dat een grote tegenvaller. Bont huis: „Ze vonden dat natuur lijk helemaal niet leuk. maar omgekeerd hebben wij al vaak een hele hoop zaken van hen niet leuk moeten vin den". Er was, aldus Bonthuis, een goede vraag vanuit het bui tenland voor de Nederlandse renners. Bonthuis: „Vooral Wijnands. Ze vroegen me van alle kanten om hem aan de start te krijgen". Wat de marktwaarde betreft is Wijnands het hardst gestegen en daalde het contractgeld van enkele vedetten licht. Bonthuis: „Wijnands gaat ruim honderd procent meer verdienen. Kuiper moet een procent of twintig achteruit en Zoetemelk krijgt een pro cent of tien minder". Het aantal criteriums na de Tour is in Nederland precies hetzelfde als vorig jaar: 20 in de eerste twee weken. Daar na volgen er nog een stuk of 15, wat het totale aantal op 35 brengt. De meesten vroegen Bonthuis om Hinault op het programma te krijgen, maar zoals de Nederlanders bij voorkeur in eigen land blij ven, zo rijdt Hinault voorna melijk in Frankrijk. Hij maakte slechts n uitzonde ring: de Ronde van Tiel. Maar de organisatoren van die wedstrijd hadden er dan ook nogal wat startgeld voor over: 15 mille. Dopingscontrole De dopingscontroles op de am- fetamine-achtige stoffen tot en met de tiende etappe in de Ronde van Frankrijk zijn al lemaal negatief uitgevallen. De uitslag van dc controle op hormoonpreparatcn, die in Bordeaux werd uitgevoerd, was dinsdag nog niet bekend. Voor zo'n controle heeft men minstens zes dagen nodig. Gestolen De fysiotherapeut van Daniël Willems mocht zich verheu gen over de etappezege van zijn patiènt, zijn uitstapje naar de Ronde van Frankrijk zal hem ook op een minder prettige manier nog lang heu gen. Terwijl de therapeut be zig was Willems van zijn klachten aan de dijbenen af te helpen werd zijn auto ge stolen Een peperdure BMW. De man reisde per trein terug naar België. zijn linkerbroekspijp laten licht rood gekleurde wonden zien. In eens een arm om zijn schouder, die van Bernard Hinault. Even vuil en net zo sip kijkend. „Wat is er met jou gebeurd?" Kuiper: „Twee keer lek en een keer ge vallen. Dan kun je het hier wel vergeten, hè Bernard". Hinault laat Kuiper los, wendt zich tot iedereen erom heen. verheft zijn stem en buldert „Dit zou verboden moeten worden. Wat ze ons laten doen heeft niets meer met wielrennen te maken. Gekkenwerk is het Belache lijk Hennie Kuiper „Hij heeft gelijk. Gekkenwerk is het". Een uur of twee eerder. Het ge hucht Bachy, de poort naar dc Hel. Bachy uitrijden en met wat onderbrekingen volgen er zeven kasseienstroken. Hier had Hen nie Kuiper zijn aanval gepland. Tevoren zou hij even, zo bedacht hij, de concurrentie testen met een kleine ontsnappingspoging. Dat was goed gegaan. In het ge zelschap van de latere ritwinnaar Daniël Willems reed hij even voorop. In Bachy, echter, begon het specta culair mis te lopen met Hennie Kuiper en diens kansen op een etappe-zege die zijn op Pla d'A- det gedeukte prestige in deze Tour moest ophalen. Door een voorband die klapte, schoof Hen nie Kuiper onderuit. Christian Seznec (kopman geworden m de ploeg van Danguillaume toen Zoetemelk naar Post ging), viel als een blok op hem. Hennie Stamsnijder gaf zijn wiel af en duwde Kuiper zolang het weg dek dat toeliet en zo ver zijn krachten reikten. Driehonderd meter verder stend Kuiper weer langs de kant en weer hield hij een voorwiel met lekke tube in de hoogte. In het altijd grote ge drang op de smalle weggetjes van het Franse noorden, duurde het ruim een minuut voordat ploegleider Fred de Bruyne zijn auto bij Kuiper had om hem te helpen. Samen met de inmiddels uit de achterhoede teruggekomen Hen nie Stamsnijder opende Hennie Kuiper een duivelse jacht op de eerste groep. Zijn achterstand op dat moment: tegen de drie minu ten. Het werd er niet beter op. toen Kui per verzeild raakte in het gehar rewar van pechgevallen waar door de weg altijd geblokkeerd wordt. „Er zijn ploegleiders", sprak Kuiper later met minach ting in zijn stem, „die je flikken als ze je zien aankomen, die laten een gat vallen, of ze zetten hun wagen breed over de weg als ze een van hun renners moeten hel pen. De Kimpe bijvoorbeeld par keerde. terwijl hy kon zien dat wij eraan kwamen, zijn auto mid den op het pad en gooide allebei zijn deuren wijd open. Ik moest vol in de remmen. Je kunt dat gangsterpraktijken noemen of professionele trucjes.Kies Duwend en bijtend, bonkend over de kasseien en volop stof vre tend, ploeterde Hennie Kuiper langzaam terrein heroverend naar voren. Totdat Hennie Stam snijder te hard door een bocht trok, viel en Kuiper bovenop ham botste, firn vieze bocht", zei Kuiper, „ik kende 'm goed, uit Panjs-Roubaix. Daar is De Vlaeminck al eens flink onderuit gegaan en vorig jaar Duclos-Las salle". Stamsnijder over het incident dat hij veroorzaakte: „Ik vloog, want Hennie had tegen me geroepen: denk erom, vol gas. Ik alles uit de kast natuurlijk. We liepen goed in Ik zag dat aan de afstand tot de volgauto's. Ineens lag ik op de grond. We draaiden een blinde bocht in, daar lag wat troep op de weg en pats... Kuiper hoog over me heen. Schaafwonden, mate riaal kapot...". Uiteindelijk bleek het verlies van Hennie Kuiper op de eindstreep 1 min. 53 sec. „We blijven het proberen", sprak hij manmoe dig „Ik heb er nog 12 dagen voor. Ik heb hier sterk naar toe- geleefd".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9