LEIDSCH Ms DAGBLAD Rijden op gas veel duurder Brandt maant VS Geneesheer- directenr Centrum '45 ontslagen Overheid leent Bruynzeel 15 miljoen gulden Organisaties vrezen vrije prijzen Auto voor vakantie maar ontslag dreigt Voor meer werk: hogere wegenbelasting diesel en lj)g Schooldeuren dicht: vakantie "Neem Brezjnjev serieus" Volksver zekering miljarden duurder VRIJDAG 3 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36513 Directeur G. Koopman Bimj WMe S^et 1 Ad|.-hoofdredacleur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) NIEUW-VENNEP - Werknemers van het Nieuwvennepse bouw bedrijf Mulckhuijse, voor wie ontslag dreigt, kunnen waar schijnlijk toch met de auto op vakantie. Mulckhuise wierf enkele jaren geleden personeel met als 'lokker tje' een bedrijfsauto voor de deur. De vakbonden hebben er gis teren in een gesprek met de directie van Mulckhuijse op aange drongen de bedrijfsauto's bij ontslag niet voor de vakantieperio de terug te vorderen. Door de malaise in de bouw worden naar alle waarschijnlijkheid nog voor de zorhervakantie 35 van de 86 werknemers van Mulck huijse op straat gezet. In een eerste gesprek tussen vakbonden en de directie, dat gisteren plaatsvond, is dat vermoeden bij de bonden versterkt. Exacte gegevens omtrent de reorganisatie worden in de loop van volgende week door Mulckhuijse bekend gemaakt. Mogelijk afschaffing algemeen prijsbeleid DEN HAAG (GPD) - Het is niet denkbeeldig dat minister Van Aardenne (economische zaken) het systeem van vaststelling van prijzen door de overheid (via de prijsbeschikking) overboord gaat zetten. Het is een van de mo gelijkheden waarvoor hij staat na het overleg over het prijsbeleid gisteren met diverse betrokke nen. De consumentenorganisaties en de vakbeweging vrezen in dat geval een explosie in de prijzen, waar zij fel teeen zijn vanwege de sterk gestegen kosten van le vensonderhoud in de afgelopen jaren. Zij hebben er bij Van Aar denne op aangedrongen juist een strakker prijsbeleid te voeren om te voorkomen dat met name de lagere inkomensgroepen worden geschaad. De bewindsman zal na het horen van de partijen - ondernemers en klantenorganisaties - en na over leg in het kabinet zijn beslissing nemen. Ruwweg zijn er twee mogelijkhe den. De ene is dat het prijsbeleid zoals dat sinds iaren wordt af. voerd, wordt gehandhaafd. In dat geval zullen bepaalde achter standen moeten worden inge haald bij de doorberekening van loon- en andere kosten voor in dustrie, handel en diensten. Die achterstand is veroorzaakt door de ongunstige economische ont wikkelingen van de laatste jaren. Bij afschaffing van het algemene prijsbeleid kan de minister nog altijd met zogenoemde sectorbe schikkingen komen om in be paalde sectoren de prijzen te re guleren als blijkt dat de rentie niet of onvoldoende werkt. Van Aardenne wil de prijsverhogingen zoveel moge lijk beperken, maar tegelijkertijd ook rekening houden met de in komensontwikkeling van de zelfstandige ondernemers. De ondernemers zijn al jaren prin cipieel voor afschaffing van het prijsbeleid (dat niet voor levens middelen geldt). Een argument hiervoor is dat het toestaan van bepaalde prijsverhogingen een olievlekwerking heeft en de con currentie dus kan benadelen. (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - De geneesheer directeur van het Centrum '45 in Oegstgeest, de heer K.M.J. Ceha, is ontslagen door het bestuur, omdat er geen goede samenwer king tussen Ceha en de staf van dit centrum voor oorlogs- en ver- zetsslachtoffers meer mogelijk zou zijn. Ceha werd in 1979 benoemd als op volger van de toenmalige genees heer-directeur, de heer W.L. Meijering. Deze laatste had het Centrum vanaf het ontstaan, zo'n zeven jaar geleden, geleid. Het bestuur zet de komende maan den samen met een vertegen woordiging van de gasten en stafleden van Centrum '45 een nieuwe structuur op papier die volgens de voorzitter van het be stuur, de heer Voogd (oud PvdA- Kamerlid) gebaseerd is op "dui delijke afspraken". Voor de vervanging van Ceha, die per 1 september opstapt, is tijde lijk gekozen voor een opsplitsing van de functie. Voorlopig heeft het bestuur de psychiater J. Wei- mar (tot 1 januari) aangesteld. Daarnaast wordt ook de functie van manager en directeur tijde lijk waargenomen. Het voormali ge WD-kamerlid Annelien Kap- peyne van de Copello is in haar functie van bestuurslid van de stichting, samen met enkele me dewerkers nu belast met de da gelijkse leiding van het centrum. DEN HAAG (ANP) - De motorrijtuigenbelasting voor personenauto's die op diesel en lpg rijden, zal aanzien lijk worden verhoogd. Dat blijkt uit een wetsontwerp dat minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsfoort (financiën) bij de Tweede Kamer hebben ingediend. LEIDEN - Voor de leerlingen van de lagere scholen is vandaag de "grote vakantie" begonnen. Zes weken lang zullen de meeste schooldeuren gesloten blijven. Hoewel morgen de eerste grote uittocht naar de vakantiecentra wordt verwacht, zal de echte vakantie-explosie pas volgende week losbarsten, wanneer de "bouwvakvakantie" aanbreekt. De brandstofloeslag voor lpg-per- sonenauto's gaat met ongeveer honderd percent omhoog en die voor diesel met ongeveer 75 per cent. De verhoging zou 1 septem ber moeten ingaan. Het wetsontwerp maakt deel uit van een pakket maatregelen waarmee de werkgelegenheid een impuls zou moeten krijgen. Met het oog hierop werd al eer der besloten de benzine-accijns per 6 juli te verhogen. De bedoe ling van de verhoging van de mo torrijtuigenbelasting voorlpg en diesel is het verschil in belasting druk met het rijden op benzine te verkleinen. Uitgewerkt komt de maatregel er op neer dat de brandstoftoeslag voor lpg-personenauto's met een eigen gewicht van niet meer dan 500 kilo 220 gulden moet gaan bedragen. Voor auto's die meer wegen, wordt dit bedrag ver meerderd met veertig gulden voor elke honderd kilo meer. Voor een populaire middenklas se lpg-auto betekent dit dat de brandstoftoeslag straks op 340 gulden komt te liggen tegenover 164 gulden nu. De totale motor rijtuigenbelasting voor zo'n auto komt daarmee op 671,62 gulden per jaar. Voor de provincie Zuid- Holland komt daar nog een pro vinciale toeslag bij van 33,38. De brandstoftoeslag voor diesel auto's gaat voor auto's met een eigen gewicht van niet meer dan 500 kilo 180 gulden bedragen. Voor auto's die zwaarder zijn, wordt dit bedrag met 35 gulden per honderd kilo verhoogd. Dat nieuwstraat 31 - leiden geopend vanaf 3 juli a.s. om 21.00 uur. Man bij brand omgekomen DEN HAAG (ANP) - Een 28-jarige man heeft de afgelopen nacht het leven verloren toen er in zijn wo ning aan de Haagse Bothastraat brand uitbrak. De brandweer had de brand rond acht uur 's ochtends onder controle. Over de oorzaak van de brand is tot dusver niets bekend. Af en toe zon Wisselend bewolkt en af en toe een bui. Minimum temperatuur ongeveer 11 graden. Middagtemperatuur rond 19 graden. Matige zuidwesten wind. Weersvooruitzichten voor zaterdag t m dinsdag: perioden met zon maar mo gelijk ook een bui. Geleidelijk iets ho gere temperaturen. De rest van Europa: Over de landen rond de Middelandse zee en de Balkan- landen niets dan goeds; droog en zon nig met temperaturen van 25 tot 32 graden. Ook het Alpengebied meldt temperaturen van 20 tot 27 graden en is over het algemeen zonning. Noord- Frankrijk is nog nat, maar het zuiden zeer zonning. Het weer in Skandinavie, de Britse eilanden en de Benelux blijft wisselvallig. Zon op: 05.25, zon onder: 22.02, maan op: 08.28, maan onder: 23.58 uur. Waterstanden Katwijk: hoog water 5.49 en 18.17 uur, laag water: 1.41 en Ziektekosten UTRECHT (ANP/GPD) - Invoe ring van een beperkte volksver zekering tegen ziektekosten zal voor de gemeenschap miljarden guldens duurder uitkomen. Al naar gelang de voorzieningen die men er in wil onderbrengen zul len die lasten stijgen met 423 of 3.072 miljoen gulden. De Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) heeft de kabi netsinformateurs desalniettemin laten weten dat ze bereid is, mee te werken aan een studie over de samenvoeging van de zieken fondsverzekering met de volks verzekering AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten). Een recente studie heeft volgens de VNZ uitgewezen, dat het on derbrengen van de zogenaamde eerste lijn (huisartsenhulp, ver loskundige hulp en kraamzorg) in de AWBZ de collectieve lasten per saldo 423 miljoen zal toene men. Als de tweede lijn (zieken- huisverpleging, poliklinische hulp e.d.) naar de AWBZ gaat. betekent dat een lastenstijging van 3.072 miljoen. MOSKOU/BONN (DPA, GPD) - De Westduitse socialist Willy Brandt heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Mos kou de Verenigde Staten opgeroepen om de voorstellen van de Russische president Brezjnjev om het aantal kernraketten in Europa niet te verhogen serieus te ne men. Brezjnjev zei begin deze week, dat Rusland bereid is om de plaat sing van nieuwe (op Europa ge richte) SS-20-raketten stop te zet ten op de "eerste dag" van onder handelingen met de VS over ont wapening en de plaatsing van Amerikaanse nucleaire raketten in Europa. De Russische president stelde daarbij wel als voorwaarde dat de Amerikanen van hun kant hetzelfde zullen doen. "Ik denk dat het de moeite waard is voor de Verenigde Staten om over dit voorstel uitleg te krij gen", zei Brandt, die inmiddels in West-Duitsland is terugge keerd. Volgens Brandt bestaan er goede aanknopingspunten voor onder handelingen met de Sowjet-Unie over beperking van nucleaire middellange-afstandsraketten in Europa. Brandt, die in zijn land voorzitter is van de sociaal-de mocratische partij wilde zich verder niet uitlaten over het re sultaat van zijn besprekingen in het Kremlin. Brandt heeft vier dagen samen met zijn plaatsver vanger, Hans Jërgen Wisch- newski, gesprekken gevoerd met de Russische partijleider Brezjn jev en Sowjet-regeringsleiders, Diplomaten in Moskou hebben het opmerkelijk genoemd, dat het voorstel van Brezjnjev betekent dat hij geen voorwaarden-vooraf verbindt aan het beginnen van overleg met de Amerikanen. Maar op zichzelf zou het voorstel van Brezjnjev weinig nieuws be vatten. Brezjnjev kwam al eerder met het voorstel het aantal raket ten in Europa te "bevriezen", maar dit zou volgens NAVO- zegslieden betekenen dat de voorsprong van de Russen op be- wapeningsgebied alleen maar wordt bevestigd. Gisteren werd in NAVO-kringen in Brussel vernomen, dat de Ameri kanen niet alleen over de Russi sche SS-20-raket (met elk drie atoomkoppen) onderhandelen, maar ook over andere Russische wapens, waaronder bommen werpers. Wassenaarse project ontwikkelaar opnieuw aangehouden WASSENAAR (ANP) - De Wassenaarse projectontwik kelaar, die wordt verdacht van diverse oplichtingszaken en betrokken te zijn bij de af faire rond de Amsterdamse ex-notaris mevrouw S S. is gisteren opnieuw aangehou den op het Britse eiland Man. Maandag werd hij ook al aange houden maar binnen 24 uur weer op vrije voeten gesteld door de Britse politie omdat de ambtsedigeprocessen-ver baal ruet op tijd in Engeland De vertaling daarvan vergde meer tijd dan men aanvanke lijk had gedacht Nadat de vertaalde stukken gisteren in Engeland aankwamen, kon de politie op Man opnieuw tot aanhouding overgaan. Te gul met huursubsidie: 3,5 miljoen DEN HAAG (GPD) Ongeveer 5500 ontvangers van individuele huursubsidie hebben in de perio de 1978-'79 te veel geld geïncas seerd. Dat is gebleken uit een controle van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in samenwerking met de belastingdienst. In totaal is 3,5 miljoen gulden te veel uitgekeerd (op een totaal be drag van ongeveer een miljard gulden). Het ministerie gaat alles terugvorderen. De 5500 ontvan gers krijgen binnenkort een brief waarin het te veel uitgekeerde wordt teruggevraagd. Uit het onderzoek is ook gebleken dat ongeveer 1000 mensen te weinig huursubsidie hebben ont vangen. Voor deze groep geldt dat zij het restant alsnog krijgen uitgekeerd. betekent dat de brandstoftoeslag voor een middenklasse dieselau to 285 gulden wordt tegenover 164 nu. De motorrijtuigenbelas ting voor zo'n auto wordt dan 616,62 gulden en in Zuid-Holland 650 gulden. De verhoging van deze categorieën van motorrijtuigenbelasting le vert de schatkist dit jaar 33 mil joen gulden op en volgend jaar 122 miljoen. Bij lpg en diesel is bewust niet ge kozen voor een verhoging van de brandstofaccijns, omdat dit niet alleen personenauto's maar ook bedrijfsauto's zou treffen, zo blijkt uit het wetsontwerp. 24 PAGINA'S Drees sr. wordt zondag 95 jaar PAGINA 1? Van Agt neemt nu sleutelpositie in PAGINA 7 Dissidentenproces in Polen hervat PAGINA 9 Strijd bonden voor voortbestaan Ford PAGINA 21 ZAANDAM (GPD) - Via een le ning van 15 miljoen gulden gaat de overheid proberen Bruynzeel uit de problemen te helpen. Pro blemen die vorig jaar leidden tot een verlies van vijf miljoen gul den. Voorwaarde voor de staats steun is een versnelde sanering van de onderneming met haar 3200 werknemers in Europese vestigingen. Vakbondsbestuur der H. Munnink (Unie BLHP) verklaarde vanmorgen vooral klappen te verwachten voor de Bruynzeelbedrijven in Bergen op Zoom (800 man). Hoewel Bruynzeel vorig jaar de omzet zag toenemen van 500 mil joen gulden tot 600 miljoen, moest opnieuw een verlies wor den geincasseerd. Dit werd voor al veroorzaakt door de sterke stij ging van de rente en door verlie zen bij de mindcrheidsdeelne- mingen in Suriname en Kongo, die voor vier mihoen gulden voor rekening van Bruynzeel kwa men. Deze negatieve cijfers de den het aanzienlijk verbeterde bedrijfsresultaat van de overige Bruynzeel bedrijven volledig teniet De nu door de overheid beschik baar gestelde 15 miljoen gulden zijn niet voldoende om Bruyn zeel volledig uit de problemen te helpen. Wel biedt het bedrag, volgens vakbondsbestuurder Munnink. armslag om te voorko men dat sterk verliesgevende on derdelen de rest van Bruynzeel meesleuren naar de ondergang. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als ;tbonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. vp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1