Coalitiegesprek op gang Mitterrand verdedigt communisten Religieuze partij Israël neemt sleutelpositie in Iran vervolgt aanhangers van Baha'i-geloof Religieuze partij zegt steun toe aan Begin Vraagtekens rond Syrische raketten Bloedbaden in Afghanistan DONDERDAG 2 JULI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Eerste interview met Frans dagblad (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS (GPD) - „Te veel commen tatoren hebben niet verder geke ken dan hun neus lang is", aldus president Mitterrand in een in terview in het Parijse dagblad „Le Monde" over de vraag waar om hij communisten in zijn rege ring heeft opgenomen. „Vier en een half miljoen Fransen hebben voor de communistische kandi daten gestemd en daarna voor mij. Eerlijk gezegd zie ik niet in hoe ik die had moeten wegwer ken, ze had moeten kwetsen door ze buiten de Franse politiek te houden". De socialistische president van Frankrijk verklaart echter in dit zelfde lange interview: „Al de tijd dat de strijd - en wat voor een strijd - met de communisten heeft geduurd, heb ik in niets toegegeven. Op 10 mei (de dag van de presidentsverkiezingen) zijn de communisten echter uit vrije wil het kamp van de presi dentiële meerderheid binnenge komen, nadat ze hadden moeten toegeven dat ze op de verkeerde weg waren geweest". President Mitterrand zegt in dit verband verder: „Er zijn twee ideologieën en die twee ideolo gieën blijven met elkaar in strijd. Tussen het marximse-leninisme en ons socialisme heeft het ideo logische conflict niet opgehou den te bestaan. Geen enkel mo ment van onoplettendheid is ons toegestaan". De Amerikaanse reactie op het op nemen van communisten in de regering was een vorm van druk aldus de Franse president. Op de vraag van de interviewer of het juist is dat de Amerikanen wel licht bepaalde gegevens voor het nieuwe Franse bewind zullen te rughouden, nu er communisten in de Franse regering zitting heb ben, antwoordde president Mit terrand onder meer: „Kletspraatjes ga ik niet ontken nen", en hij ging voort: ..De mi nisterraad heeft een collectieve verantwoordelijkheid. Voor de rest heeft iedere minister een ei gen speciale taak op zich geno men en treedt daar niet buiten. De president oefent een daar bo ven uitgaande macht uit, vooral op het gebied van de buitenland se betrekkingen en de defensie. Die verdeling van de rollen houdt geen enkele exclusiviteit in jegens wie dan ook. Zij weer spiegelt mijn wil om direct en persoonlijk controle uit te oefe nen over alles wat aan de veilig heid van het land raakt". Gevraagd naar de bijna absolute macht die de president als ge volg van de uitslag van de parle mentsverkiezingen nu kan uitoe fenen, gaf president Mitterrand ten antwoord: „Ik weet dat elke macht er altijd toe neigt tot aan het einde van zijn macht te gaan. Maar we staan hier niet voor een individueel avontuur. Ik weet niet of ik weerstand zal bieden aan onverdraagzaamheid, aan verbittering, aan een te grote per sonalisatie van de macht. De tijd zal het leren. Maar ik kan zeggen dat ik me met mijzelf jaren lang op deze zware confrontatie heb voorbereid". Op de vraag of president Mitter rand nog steeds van plan is de ambtstermijn van de president (van zeven) tot vijf jaar terug te brengen, antwoordde de socialis tenleider: „Ik heb al gezegd dat mijn voorkeur uitgaat naar een niet verlengbare termijn van ze ven jaar en ik reken er op in die zin ook te zullen handelen". Hel interview in „Le Monde" is het eerste dat de nieuwe president aan een Franse krant toestond. Er -was enige opwinding in de Franse pers ontstaan, nadat de president de eer van het eerste interview aan de ..Washington Post" had gegund. In het inter view in „Le Monde" wordt uit voerig op de relatie tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten ingegaan. Onder meer merk te president Mitterrand daarna op: ..Onze relaties hebben vanaf het begin een juiste toon gevon den". Dit neemt met weg dat de Franse staatschef toch een aantal „verschillen van mening" in zijn relatie met president Reagan op somt, met name op het terrein van de Amerikaanse politiek je gens Zuid-Amerika. De laatste woorden die president Mitterrand de journalist van ,,Le Monde" meegaf luidden: ..De (Franse) staatsinstellingen waren niet voor mij bedoeld. Toch pas sen ze me uitstekend. Over de paar fouten die erin zitten heb ik al eens geschreven". (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM (GPD) - Terwijl de definitieve verkiezings uitslagen in Israël nog niet bekend zijn, is premier Begin gisteren zijn eerste gesprekken begonnen met mogelijke coalitiepartners voor een nieuwe regering. Gisteravond had Begin een eerste oriënterend gesprek met de lei der van de Nationaal Religieuze Partij, dr. Josef Burg. Burg heeft te kennen gegeven dat de meer derheid van zijn partij een coali tie met de Likoed voorstaat. Ook de leider van de Arbeiderspartij, Shimon Peres, zal met Burg de mogelijkheden onderzoeken om een coalitiekabinet te vormen, maar de kansen daarop lijken klein. De Arbeiderspartij heeft besloten voorlopig alle oriënterende for- matiegesprekken op te schorten totdat de definitieve verkiezings uitslag bekend is. Een enkele ze tel kan namelijk beslissend zijn voor de vraag of er wel dan geen parlementaire meerderheid is. Volgens de voorlopige uitslagen krijgt de Arbeiderspartij 49 ze tels, de Likoed 48 en het religieu ze blok 10 of 11 (Agoedat Jisraeel en Nationaal Religieuze Partij). Dat zou voor de Likoed niet vol doende zijn om een regering te vormen. Maar ook de Tami-partij van de minister voor religieuze zaken Aboe Hatsera wil met de Likoed samenwerken. En de 2 of 3 zetels van deze etnische partij van Marokkaanse immigranten zouden Begin dan net over de streep helpen. Tactiek Er is echter nog een andere reden waarom de leiders van de Arbei derspartij hun formatiepogingen opschorten. Er zijn interne me ningsverschillen, in het bijzon der tussen Peres en Rabin, over de te volgen tactiek. Rabin vond het onverstandig dat Peres in de verkiezingsnacht op een pers conferentie meedeelde dat hij een regering wilde vormen. Vol gens Rabin is het veel beter de Likoed een jaar te laten door modderen met een zwakke coali tie. Begin zal dan de ontruiming van de nederzettingen in de Si nai moeten uitvoeren, volgend jaar april, iets wat nog tot aan zienlijke interne moeilijkheden in Israël kan leiden. De Techia- partij - die slechts 2 zetels kreeg - heeft het stopzetten van de te rugtrekking in zijn verkiezings- progiam. Volgens Rabin is het veel verstan diger een nieuwe regering-Begin daarna ten val te brengen en het roer over te nemen. Peres echter vreest dat van uitstel afstel komt, en heeft daarom aangekondigd nu kabinetsformateur te willen worden. „Maar wij zullen geen kabinet vormen tot elke prijs", voegde hij daaraan toe. of Begin voor hem weinig ver schil maakt, beter af met Begin. Want Begin doet het aanzienlijk slechter bij de publieke wereldo pinie, hetgeen Sadat een voor sprong geeft, in het bijzonder in Amerika. Daar staat tegenover dat Begin een aantal opties uitsluit waarvoor Peres de deur openlaat. De Ar beiderspartij is bereid meer con cessies te doen voor autonomie, zonder echter de Israëlische ne derzettingen aan te tasten. En Peres sluit onderhandelingen met de Palestijnen niet uit, als de PLO Israël erkent en de terreur staakt. Geen reëel perspectief, maar meer een opening dan Be gin biedt. Al met al lijkt een nieuwe Likoed- regering - hoewel niet zeker - het meest waarschijnlijk, met de mo gelijkheid dat de Israëli's over niet al te lange tijd opnieuw naar de stembus moeten om duidelij- Likoed-regering ker uitspraken te doen dan nu is in gebeurd. Israël. Een handdruk van Begin en Burg bezegelt de steun van die laatste ADVERTENTIE Voor al die mensen die nu nóg niet weten dat het Holland International Reisburo vaak heel aantrekkelijke prijsjes heeft, nog één voorbeeld: een hele week halfpension in Hotel Select, Mamaia, Roemenië v.a. maar f659,- p.p. En het kan zelfs nog op 6 en 13 augustus, midden in het hoogseizoen. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 48, 01720-73341. Lelden, Breestraat 36,071-130234. Haarlemmerstraat 227, 071-143541. Deel zou uit Libanon weg zijn BEIROET (UPI) - Premier Mena- chem Begin noemde gisteren het bericht als zou Syrië het meren deel van zijn raketstellingen uit Libanon hebben teruggetrok ken, "niet waar". Het falangisti- sche radiostation in Beiroet dat het bericht aan Arabische diplo matieke kringen had toegeschre ven, liet het verhaal weg uit zijn latere nieuwsuitzendingen. Van geen enkele zijde is het bericht bevestigd. Het radiostation in Libanon had gisteren gemeld dat Syrië het grootste deel van zijn Sam-6 ra ketten heeft teruggetrokken uit de Bekaa-vallei. Volgens oogge tuigen staan er in de vallei m nog vijf in plaats van zes lanceer- inrichtingen. In Israël verklaar den militaire woordvoerders de berichten over een terugtrekking van de raketten niet te kunnen bevestigen. De opstelling in Li banon van de Syrische raketten leidde tot een ernstige crisis tus sen Syrië en Israël. Verslagge vers die gisteren in de Bekaa-val lei waren, lieten weten dat zij in de vallei nog vijf lanceerinrich- tingen hadden zien staan. Op elk van die lanceerinstallaties waren drie Sam-6 raketten opgesteld. Sommige raketten waren ver plaatst, aldus de journalisten. JERUZALEM (GPD) - Dr Jo sef Burg, leider van de Natio naal Religieuze Partij (NRP) en minister van binnenland se zaken in de huidige Israëli sche regering, is tegelijk te vreden en ontevreden. Onte vreden. omdat zijn partij on geveer de helft van zijn aan hang heeft verloren en van 12 naar 6 of 7 is getuimeld. Te vreden, omdat de Nationaal Religieuze Partij in het mid delpunt staat bij het vormen van een coalitie en een ideaal uitgangspunt heeft, beter dan ooit tevoren. Burg, gesteund door de andere religieuze partij Agoedat Jisraeel, hoeft maar af te wachten wie het meeste biedt op het gebied van religieuze wetgeving om een coalitie te kunnen vormen. Met 11 of 12 zetels staat het religieuze blok praktisch garant voor een parlementaire meerderheid. De afgelopen jaren is Burg bekend geworden als Israëlisch onder handelaar voor Palestijnse autonomie. Maar dat was niet het begin van zijn ministeriële loopbaan. Integendeel, Burg is al sinds 1955 minister geweest in alle kabinetten. Alleen de belang stelling van zijn partij voor buitenlandse politiek is betrekkelijk Het is in Israël altijd de vraag geweest of een joods land volgens de joodse religieuze wet bestuurd moet worden. De meerderheid vindt van niet. maar een sterke minderheid van 15 procent vindt van wel. Om een cultuurstrijd te voorkomen, werd al bij de stichting van de staat in 1948 besloten de religieuze status quo' van toen te handhaven. Dat betekent dat er op de sabbat in Haifa en omstreken wel autobussen rijden, maar in de rest van het land niet, dat op sommige plaatsen varkensvlees wel verkocht mag worden, maar niet aangeprijsd, en dat El Al-vluchten op zaterdag wel vertrekken maar niet in officiële dienstregelingen vermeld staan. De religieuze status quo betekende een stevige vinger in de pap voor de religieuze partijen op het gebied van wetgeving. Er kan in Israël bijvoorbeeld alleen volgens de joodse wet getrouwd worden, een burgerlijk huwelijk bestaat niet. In ruil daarvoor volgde de NRP de socialisten in de buitenlandse politiek. Dat ging goed tot 1967. Toen gebeurde er volgens velen een gods wonder: Israël versloeg in zes dagen zijn vijanden. Dat leidde tot een religieuze opleving, en een rebellie van jongeren in de reli gieuze partijen. Zij vonden het maar niets, die politieke kochan del in religieuze zaken. Zwulun Hammer, de huidige minister van onderwijs en sterke man in de NRP. was een van die jonge- renleiders. Het was de geboorte van Goes Emoniem. De ouderen hadden niet zoveel belangstelling voor al die politieke zaken. Zij waren heel tevreden met ministeries als dat van bin nenlandse zaken en religieuze zaken. Vooral op binnenlandse zaken beschik je over veel geld. dus macht. Het zit in de aard van de NRP, dat ze in de regering moet zitten wil ze invloed kunnen uitoefenen. Vandaar dat het 'historische ver bond' met de socialisten in 1977 werd ingewisseld voor een coa litie met Begin. Dat sloot voortreffelijk aan bij de veranderingen binnen de partij zelf, waar de jongeren van het eind van de ja ren '60 steeds meer invloed kregen, en daarmee de belangstelling voor de buitenlandse politiek toenam. Burg. nu 72 jaar oud. bleef toch een vreemd verschijnsel met zijn plotselinge belangstelling voor dc buitenlandse politiek Hij be hoort tot de oude garde, de duiven binnen de partij, die best concessies willen doen inzake de bezette gebieden, als ze hun religieuze voorrechten maar behouden. Maar Burg, een bon vi- vant, een man die van goed eten en uitgaan houdt, vindt het best leuk op het toneel van de internationale diplomatie rond te dar telen. Het volgen van de stroming in de partij, gekoppeld aan zijn eigen rol in de politiek, is dus een ideale combinatie. De NRP zal ook van de volgende regering deel uitmaken, welke het ook zal zijn. De Likoed heeft de voorkeur, want die sluit beter aan bij de steeds meer overheersende idcecn over de on deelbaarheid van het land Israël. Maar Burg is flexibel genoeg om in ruil voor religieuze concessies opnieuw het 'territoriale compromis' van de Arbeiderspartij te volgen. Dat is een kwestie van prijs. Het religieuze blok wordt aangevuld door een andere religieuze partij. Agoedat Jisraeel. De NRP en de Agoedat zijn historische vijanden. De NRP-zionisten van het eerste uur, de Agoedat in beginsel anti-zionisten, die wonen in het heilige land belangrij ker vinden dan de vraag of het heilige land d<- staat Israel heet. De Agoedat heeft geen belangstelling voor buitenlandse politiek en steunt de regering als ze voldoende geld krijgen voor hun religieuze instituten. Om die reden hebben ze in 1977 de rege ring-Begin gesteund. Zij zijn de afgelopen vier jaar niet tekort gekomen, en kunnen samen met de NRP hun financiële eisen stellen voor het voortzetten van de zo vruchtbare coalitie. Al met al zal de religieuze invloed in Israël toenemen, welke regering er ook aan het bewind komt. Want het religieuze blok garandeert de meerderheid, ondanks hun aanzienlijk stemmenverlies JAAP VAN WESEL Egypte Ook buiten de Arbeiderspartij is een veelgestelde vraag of het al dan niet wenselijk is dat Begin doorgaat met regeren. Dat geldt niet in de laatste plaats voor pre sident Sadat van Egypte. Voor hem is de leiddraad dat noch de Arbeiderspartij noch de Likoed bereid zijn aan de basiseisen van de Arabieren tegemoet te komen - te weten ontruiming van alle bezette gebieden en de stichting van een Palestijnse staat. Toch is Sadat, waar de politiek van Peres NIEUW DELHI (UPI) - Sowje- trussische soldaten gooiden on langs granaten in irrigatietun nels in de buurt van de derde stad naar grootte van Afghanis tan en doodden 60 dorpelingen die dekking tegen een bombar dement hadden gezocht. Betrouwbare bronnen aanhalend zeiden diplomaten dat de ver wanten van de gedode dorpelin gen de Russische soldaten ver volgens in een hinderlaag lokten en verzetslieden "velen" van hen uit vergelding doodden. Internationale actie gevraagd leiden tot degenen die het in de huidigé chao tische situatie in Iran zeer moeilijk hebben behoren zeker de aan hangers van het Baha'i geloof. Met een zekere regel maat bereiken de bui tenwereld berichten over gevangenneming, martelingen en execu ties van Baha'is. Met zo'n 350.000 aanhangers vormen de Baha'is de groot ste minderheid in Iran. Ei genlijk is de vervolging van deze godsdienstige groepe ring in Iran niet nieuw. Al sinds 1844, het jaar waarin de op dit moment wereldwijd vertakte Baha'i godsdienst in Iran ontstond, zijn onder drukking, intimidatie en ver nietiging het lot van de Ba ha'i gemeenschap. En dat terwijl één van de pijlers van hel Baha'i geloof juist de tolerantie ten opzichte van anderen is, ook ten opzichte van andere godsdiensten. Kort gezegd wordt van een Baha'i-aanhangcr verwacht dat hij zich zal inzetten voor de verbroedering van de mensheid en de opbouw van een internationale samenle ving in vrede en gerechtig heid. In Iran is het Baha'i-geloof ech ter door de overwegend isla mitische bevolking altijd als een ketterse beweging be schouwd. De barbaarsheden jegens de Baha'is bereiken evenwel op het ogenblik in het Iran van Chomeini een triest hoogtepunt. W.Bijloo, één van de slechts 700 Baha'i-aanhangers in Neder land en voorzitter van de plaatselijke geestelijke Ba- ha'i-raad in Leiden, zegt dat de situatie in Iran nu ernsti ger is dan ooit. "Wij weten niet hoeveel mensen er in de afgelopen jaren zijn geëxecu teerd maar het loopt waar schijnlijk in de duizenden. Wij zijn hulpeloos. Het enige dat we kunnen doen is de mensen informeren over wat er momenteel gebeurt. Hoe meer mensen weten hoe vre selijk de situatie is hoe eerder regeringen geneigd zullen zijn stappen te ondernemen". De vervolging is vaak heel ver schillend van karakter. Bijloo somt op: Baha'i-gemeenschappen den massaal uit dorpen dreven, huizen worden ge plunderd en verwoest, oog sten vernield, vee gedood ter wijl de mensen vaak mos keeën worden binnenge Chomeini. sleurd om ze zo te dwingen van geloof te veranderen; scholen, ziekenhuizen, kanto ren en begraafplaatsen van de Baha'i-gemeenschap wor den verwoest of in beslag ge nomen; de overheid treft allerlei maatregelen om de Baha'is fi nancieel hulpeloos te maken Ze krijgen geen pensioenen en andere uitkeringen, ze worden massaal ontslagen uit overheidsbetrekkingen, spaartegoeden worden afge- de overheid wil aanhangers van het Baha'i-geloof ook geen wettelijke rechten en bescherming meer toeken nen. Baha'i-huwelijken wor den niet erkend, pasgeboren kinderen van Baha'i-ouders worden niet geregistreerd, Baha'i-bestuurders worden opgepakt en gevangen gezet terwijl terreur en executies, meestal zonder enige vorm van proces, door de overheid worden gedekt. Eén van de voornaamste rede nen van de vervolging is zon der twijfel het fanatisme en de intolerantie van de geeste lijke leiders van Iran die de islam als de enig zaligmaken de godsdienst zien. Bijloo: "Aanhangers van Baha'i erkennen de wetten van het land waar ze wonen maar ze doen nooit zelf aan politiek. Baha'i is tolerant ten opzich te van andere godsdiensten, ieder mens moet op zijn ei gen manier de waarheid zoe ken en onderzoeken. Pries ters zijn daarbij niet nodig Alle mensen zijn gelijkwaar dig, niet gelijk. Die zienswij ze wordt ons door de leiders van de islam niet in dank af genomen. Zij beschouwen het als een gevaar voor hun eigen positie". Een veelgebruikt argument om het bloeddorstige optreden tegen de Baha'is ook te rechtvaardigen is de beschul diging dat zij zionistische sympathieën zouden koeste ren en Israël financieel zou den steunen. Bijloo daarover "Op grond van ons geloof zetelt de wcrcldre gering van Baha'i in Israel, in de plaats Haifa. Dat heeft ver der niets met Israël te maken, men bemoeit zich ook niet met het politieke leven van Israël. Maar in Iran wordt de zetel van de wereldregering wel aangegrepen om de Ba ha'is te beschuldigen van heulen met Israël. Daarnaast worden de Baha'is ook gebruikt als zondebok, als afleiding voor andere pro blemen Bij de bevolking wordt ingespeeld op gevoe lens van afgunst. Veel Ba ha'is hebben zich namelijk goede posities in d< maat schappij verworven, zij het geen politieke Dat komt om dat Baha'i-ouders de plicht hebben hun kinderen te leren lezen en schrijven en ze een vak te leren. Het opvoeden tot zelfstandigheid wordt erg benadrukt. In Iran is echter het analfabetisme en dc ar moede groot. Dat alles wordt gebruikt om haat tegen de Baha'is te kweken. Er wordt nu zelfs al beweerd dat de Ba ha'is hebben samengewerkt met het regime van de sjah terwijl de Baha'i-gemeen- schap ook in die penode bloot stond aan vervolging". Zoals gezegd dringen de gru welijkheden in Iran jegens de Baha'is steeds meer door. Bijloo zegt dat het informe ren van de pers en daardoor de mensen in de diverse lan den één van de weinige mid delen is om wellicht iets aan dc situatie te kunnen verbe teren. Daarnaast worden re geringen benaderd mei IH I verzoek druk uit te oefenen op Iran, worden er telegram men gestuurd naar VN-secre- tiril generaal Kurt Wald- heim, worden er telegram men naar Chomeini gestuurd en worden ambassadeurs en zaakgelastigden van Iran in verschillende landen aange schreven. Het heeft allemaal nog tot weinig actie geleid De meest concrete uitspraak deed tot nu toe het Europees Parlement dat een verklaring uitgaf waarin do bij de EG aangesloten landen werd op geroepen stappen bij Iran te ondernemen, Bijloo "Dat is tenminste al iets maar er moet nog veel gebeu ren om de systematische uit roeiing van Baha'is in Iran die nu aan de gang is te ke- BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9