Premierschap nu belangrijk Steun bij isolatie op de tocht Algemene pensioenplicht voor alle werknemers Miljoenenfraude in bouw vermoed In besprekingen formatie Carel Hugo gratis met KLM gevlogen ie Staatssecretaris Brokx kondigt bezuinigingen aan DONDERDAG 2 JULI 1981 DEN HAAG (GPD) - De strafin richtingen in Nederland kunnen de snelle en steeds verdergaande groei van het aantal gedetineer den niet aan. In alle strafinrich tingen tezamen is er een tekort van 790 plaatsen. Het gevange niswezen zal daarnaast de ko mende jaren rekening moeten houden met een groei van dat te kort van 100 plaatsen per jaar. Dat zijn enkele conclusies van een werkgroep die zich hééft bezig gehouden met „de capaciteits problemen bij het gevangenis wezen". De werkgroep, eind fe bruari door de minister en staats secretaris van justitie ingesteld, heeft het rapport van haar bevin dingen over het penitentiair en justitieel beleid gisteren aan bei de bewindslieden uitgebracht en daarin ook aanbevelingen ge daan. De problemen waarmee de strafin richtingen in Nederland kampen blijken veel ernstiger dan tot voor kort werd aangenomen. En ze zijn niet van voorbijgaande aard. Met name in huizen van be waring en gesloten inrichtingen is het noodzakelijk dat de „peni tentiaire capaciteit" snel en aan zienlijk wordt uitgebreid. De werkgroep heeft over het justi tieel beleid met terughoudend heid voorstellen gedaan om on derdelen hiervan aan te passen aan de mogelijkheden om ge straften te plaatsen. Zelfs bij een maximale inspanning namelijk kunnen de tekorten niet in alle delen van het land volledig wor den weggewerkt. De werkgroep vraagt aan alle bij de strafrechts pleging betrokkenen te zoeken naar wegen om de stijging vap het aantal vrijheidsbenemingen zo beperkt mogelijk te houden. De minister en staatssecretaris van justitie zullen binnenkort hun standpunt over de gedane aanbevelingen bepalen. DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp tot instel ling van een Pensioenkamer ingediend. Daarmee is een eerste stap gezet op weg naar een algemene pensioenplicht voor werknemers. De Pensioenkamer krijgt taken en bevoegdheden die het haar mogelijk maken de pensioenplicht me de voor te bereiden. Na inwerkingtre ding van de wettelijke pensioenplicht zullen de taken nader worden bepaald. De taken en bevoegdheden die de Pen sioenkamer nu krijgt tot aan de inwer kingtreding van de algemene pensioen plicht, zullen volgens het wetsvoorstel geleidelijk worden opgedragen. Dit zal afhankelijk zijn van het stadium waarin de ontwikkeling zich bevindt. Staatsse cretaris De Graaf neemt aan, dat er ge durende die ontwikkeling drie perioden zullen ziin. Het eerste stadium is de fase waarin de onderhandelingen tussen de sociale partners binnen de Stichting van de Ar beid over de hoofdlijnen en de uitvoe ring van de pensioenplicht nog niet zijn afgerond. In hoofdzaak betreft het hier inventarisatie en onderzoek van de fei telijke stand van zaken op pensioenge- bied. De mogelijkheid is ook geopend de Pen sioenkamer te betrekken bij de voorbe reiding van een tussentijdse oplossing om pensioenverlies bij verandering van baan te voorkomen. Voor het einde van dit jaar moet een ontwero-raDDort wor- r de mogelijkheden Eind dit jaar, begin volgend jaar krijgt de Pensioenkamer tot taak de minister van sociale zaken te adviseren over alle on derwerpen die de pensioenplicht raken. Hierbij zal steeds het oordeel van de So ciaal-Economische raad worden ge vraagd. Komt het op onderhandelen aan tussen de sociale partners, dan zal de Stichting van de Arbeid weer een rol dienen te SDelen. In het eindstadium van voorbereiding van de algemene pensioenplicht krijgt de Pensioenkamer tot taak situaties te scheppen waarbij de pensioenplicht ge makkelijker kan worden ingevoerd. Daartoe krijgt de Pensioenkamer de be voegdheid voorschriften te geven aan de pensioenuitvoeringsorganen over de inrichting van de administratie. Wan neer er zich bij de invoering op organi- satosch gebeid problemen voordoen, kan de Pensioenkamer ook hier regels geven. DEN HAAG (GPD) De onderhandelaars van PvdA, CDA en D'66 gaan het moeilijke punt van het premierschap en de zetelverdeling niet langer uit de weg. Op voorstel van PvdA-leider Den Uyl zullen zij van vandaag af in de programmatische besprekingen bij elk hoofdonderdeel ook de vraag van de personele bezetting aan de orde stellen. Dat betekent dat ook over de vraag wie premier moet worden nu op korte termijn echt onderhandeld zal moeten worden. Tot nog toe is daarover slechts, zoals dat in Den Haag heet, „om de hete brei heengedraaid". De onderhande lingen zullen daarmee de komen de dagen in een beslissende fase komen. Dat kan vandaag al gebeuren voor het sociaal-economisch be leid. Vooraf bij de samenstelling van de sociaal-economisch-fï- nanciële „driehoek" in het kabi net speelt namelijk de vraag wie premier wordt een belangrijke rol. Leidt die discussie nog niet tot DEN HAAG (ANP) - De ex-man van prinses Irene, prins Karei Hugo van Bourbon Parma heeft vijftien gratis tickets voor vluch ten tussen Amsterdam en Ma drid van de KLM gekregen. Deze faciliteiten van de KLM voor prins Carel Hugo zijn inmiddls beëindigd. Dit heeft staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) de Tweede Kamer giste ren laten weten in antwoord op vragen van het PSP-Tweede Ka merlid Van der Spek. In haar antwoord zegt de staatsse cretaris dat deze faciliteiten door de KLM zijn verleend in verband met de bijzondere persoonlijke omstandigheden van de betrok kene. Daarbij was bepaald dat deze faciliteiten slechts een be perkte duur zouden hebben. Volgens de staatssecretaris was de bezetting op de KLM-vluchten waarvan Carel Hugo gebruik maakte van dien aard dat door het verschaffen van deze reisfaci- liteiten aan de prins geen inkom sten door verlies van andere pas sagiers werden gederfd. Op de vraag of de bewindsvrouw dit aanvaardbaar vond en of zij bereid was te bevorderen dat de ze bevoordeling zou worden beëindigd zei de staatssecretaris: "In het verleden heb ik herhaal delijk verklaard dat het verlenen van dergelijke faciliteiten binnen bepaalde grenzen geacht moeten worden te vallen onder de eigen verantwoordelijkheid van de di- WEERRAPPORTEN '*81. S1; Amsterdam zwaar bew. 19 14 0 De Bilt geheel bew. IR 12 0 Deelen geheel bew. 18 11 0 Eelde 18 11 0 Eindhoven 19 13 0 Den Helder 17 14 0 Rotterdam geheel bew. 18 14 0 Twente 18 12 0 Vlissingen geheel bew. 17 13 0 Zd. Limburg 18 14 0 Aberdeen half bew. 20 7 1 Barcelona onbewolkt 24 15 0 Berlijn 20 15 0 Bordeaujc licht bew. 26 14 0 Brussel half bew. 18 13 0 Frankfort zwaar bew. 21 13 0 Genève half bew. 23 9 0 Helsinki 15 12 1 Innsbrück onbewolkt 25 11 0 Klagenfurt onbewolkt 24 10 0 Kopenhagen half bew. 18 13 0 Locarno geheel bew. 26 15 0 Londen half bew. 21 9 0 Luxemburg geheel bew. 17 13 0 Madrid 30 17 0 Malaga geheel bew. 25 19 0 Mallorca half bew. 29 18 0 München onbewolkt 23 9 0 onbewolkt 23 16 0 Oslo regenbui 18 9 1 Parijs geheel bew. 20 14 0 Rome 26 17 0 Split onbewolkt 28 17 0 Stockholm licht bew. 15 13 4 Wenen licht bew. 23 12 0 Zürich half bew. 22 9 0 Casa Blanca half bew. 21 15 0 Las Palmas half bew. 24 19 0 Tel-Aviv onbewolkt 30 22 0 Tunis licht bew. 30 18 0 overeenstemming, dan zal het premierschap zeker een door slaggevende rol gaan spelen bij de onderhandelingen over het kernwapenbeleid. De PvdA vindt dat een (voorlopig) afwij zend besluit over de lu-uisraket- ten ook naar het buitenland toe „verkocht" moet worden door een premier die daar duidelijk achter staat. neer de onderhandelaars zich Den Uyl en ook Terlouw hebben buigen over nieuwe voorstellen aangedrongen op gelijktijdig on- derhandelen over beleid en per sonen, omdat - zo menen zij - de „bemanning" van een departe ment mede bepalend zal zijn voor de bereidheid om op dat be leidsterrein ook concessies te doen. Heeft een partij een eigen bewindsman op een post, dan zal die partij er minder behoefte aan hebben het beleid tot in de de tails geregeld te zien. In de discussie over het premier schap zal ook een belangrijke rol spelen of de huidige informa teurs, Lubbers en De Koning, de aangewezen mensen zijn om de ze zaak op te lossen. Den Uyl en Terlouw vinden dat de informa teurs hun speelruimte hebben verkleind door zo nadrukkelijk het standpunt in te nemen dat het CDA de minister-president moet leveren. Recent is al gesug gereerd een andere informateur het premierschap te laten rege len. In Den Haag wordt in dat ka der al de naam van oud-CDA- voorzitter prof. Piet Steenkamp genoemd. Nieuwe voorstellen De drie fractieleiders hebben giste ren van de informateurs Lubbers en De Koning nieuwe voorstel len voor het sociaal-economische beleid en de volkshuisvesting ter bestudering meegekregen. Daar naast wisselden de drie onder handelaars stukken uit waarin zij gedetailleerd aangeven wat zij in het vorige week gepubliceerde ontwerp-programma van de in formateurs veranderd willen Gisteren zaten informateurs en on derhandelaars slechts gedurende de ochtend om de tafel. Daarna werd het beraad geschorst, zodat de fractieleiders hun deskundi gen konden raadplegen over de voorstellen van de informateurs en over de wens van Den Uyl om nu „in samenhang" over beleid en personen te onderhandelen. De informateurs hebben gister middag tussentijds verslag uitge bracht aan koningin Beatrix. Daarna spraken zij opnieuw met deskundigen van het Centraal Plan Bureau, die de nieuwste so ciaal-economische voorstellen hebben doorgerekend. Ook de fractieleiders kregen de beschik king over die berekeningen. ROTTERDAM (ANP) - Kort nadat koningin Beatrix en haar zoon Willem-Alexander in Rotterdam de Willemsbrug hadden geopend - eenj nieuwe oeververbinding over de Nieuwe Maas - deed zich een incident voor. Een meisje dat de koningin bloemen wilde aanbieden, werd ruw opzij gezet door een politiecommissaris. Prompt schoot burgemeester Van der Louw toe om het huilende meisje te troosten en mocht zij alsnog de bloemen aanbieden aan een meelevende uorstin (zie foto). Overigens vond de politie in het nabijgelegen spoorwegstation een nepbom na een van de vele telefonische bommeldingen. Politie doet invallen in Rijnmond rectie van de onderneming, doch dat ik een kritisch en terughou dend beleid in deze gewenst ADVERTENTIE Autoblokkade op "Schier" door boze eilanders GRONINGEN (GPD) - Uit pro test tegen het voornemen van B en W van Schiermonni koog om ook aan hen beper kingen op te leggen voor het gebruik van hun auto's, heb ben eilandbewoners gister middag de toegangswegen tot het eiland geblokkeerd. Met auto's, trekkers en land bouwwerktuigen grendelden ze het dorp volkomen af. De weg naar en van de aanleg steiger van de veerboot werd afgesloten, zodat ook het bus- verkeer tussen de boot en het dorp gestremd was. Er reden ook geen taxi's. Het verzor gend verkeer dat naar het ei land kwam, moest onverrich- terzake met dezelfde boot te rug. De blokkade werd om vijf uur 's middags opgeheven, nadat het gemeentebestuur de ac tievoerders had toegezegd vrijdagmorgen hun grieven te zullen aanhoren. B en W vinden niettemin dat waar vreemden niet met hun au to's op het eiland mogen ko men, ook de eilanders zelf zich best beperkingen kun nen opleggen. Die beperkin gen houden in, dat eilandbe woners alleen ontheffing van het autoverbod krijgen om de weg tussen het dorp en de aanlegplaats van de veerboot te berijden. EINDHOVEN (GPD) - Geen stad in Nederland is de laatste twee jaren zo door branden ge teisterd als Eindhoven. Met de aanhouding van de 19-jarige Eindhovenaar S. K. heeft de Eindhovense gemeentepolitie min of meer bij toeval acht van de meest recente branden opge lost. S. K. heeft onder meer bekend op 18 december van het vorig jaar het overdekte zwembad Ir. Ot- tenbad in vuur en vlam te heb ben gezet. Directe schade, afge zien nog van de bedrijfsschade: 12 miljoen gulden. Vraag naar Kodacolor II film, de kleuren uit het gele doosje, Kodak, 't kan niet missen. ROTTERDAM (GPD) - Gisteroch- tend om zeven uur hebben tien speciaal door de Rotterdamse justitie geformeerde „fraude teams" van ieder zeven man in drie gemeenten gelijktijdig een inval gedaan bij tien vestigingen van bouwbedrijven en particu liere adressen, en de daar aanwe zige administratie van een zestal bouwbedrijven in beslag geno men. Ook werd er een vuurwa pen aangetroffen. De actie werd uitgevoerd onder lei ding van de Rotterdamse justitie, die al geruime tijd het vermoe den had dat een zestal, inmiddels failliet gegane onderaannemers in de bouw bedrieglijke bank breuk en andere frauduleuze handelingen hebben gepleegd. De inval had plaats op drie adres sen in Schiedam, vijf in Vlaar- dingen en twee in Oud-Gastel. Er is niemand aangehouden. De Rotterdamse officier van justi tie mr. H. den Dolder denkt dat met deze bouwfraude een bedrag van ongeveer acht miljoen gul den is gemoeid. PvdA-topman: uitkeringen ter discussie stellen DEN HAAG (ANP) - Prof.dr. Bram Peper, een van de vice-voorzitters van de PvdA, vindt dat er een groter verschil moet komen tussen het mini mumloon en de laagste so ciale uitkering. Over het minimumloon zouden werkgevers en vakbewe ging moeten kunnen on derhandelen. De wet op het minimumloon zou moeten worden vervangen door een wet op de minimum sociale uitkering. Het parlement zou de hoogte van die uitkering kunnen bepalen op basis van budget-on derzoek naar wat een huishou den nodig heeft. Prof. Peper, die hoogleraar sociaal- economisch beleid aan de Eras- musuniversiteit in Rotterdam en kroonlid van de Sociaal-Econo mische Raad is, ontvouwt deze gedachten deze week in een in terview in het weekblad Haagse Post Volgens hem ligt er binnen de PvdA te veel een taboe op het praten over de ontkoppeling van minimumloon en minimumuit keringen. De solidariteit zoals die bij ons tot uiting komt door de koppelingsmechanismen van uitkeringen aan minimumloon en van minimumloon aan de ge middelde loonontwikkeling m het bedrijfsleven bestaat in geen enkel ander Europees land, al dus Peper. Hij wil een koppeling van uitkerin gen aan het minimumloon hand haven, maar als dat via de onder handelingen omlaag gaat, moe ten dus ook de uitkeringen naar beneden. De PvdA-vice-voorzit- ter is het dan ook niet eens met de uitspraak van het congres van zijn partij dat de koopkracht van de minimuminkomens kost wat kost moet worden gehandhaafd. Straf voor Leidenaar na dienstweigering ARNHEM (ANP) De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren de 27- jarige Aad W. uit Leiden veroor deeld tot zes weken voorwaarde lijk in een militaire inrichting met een proeftijd van twee jaar vanwege zijn weigering kernwa pendepots te bewaken. Door de auditeur-militair mr. H. Beaumont was vorige week drie weken onvoorwaardelijk geeist omdat hij vond dat hogere straf fen moesten worden opgelegd voor het weigeren kernwapende pots te bewaken. De krijgsraad vond echter dat deze zaak gelijk kon worden gesteld met die van twee eerder voor dit feit veroordeelde militairen. De ze twee werden ook veroordeeld tot zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar Onderzoek naar stortplaatsen ROTTERDAM (GPD) - Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland willen dat nog dit jaar 247 stort plaatsen in 80 Zuidhollandse ge meenten op het voorkomen van giftige bodemverontreinigingen worden onderzocht. Het gaat hierbij om stortplaatsen waar mensen in direct contact met de giftige stoffen kunnen komen. Van de 247 verdachte stortplaatsen liggen er 59 in het Rijnmondge bied. De totale kosten van het Zuidhollandse saneringspro gramma voor 1981, waar dit on derzoek deel van uitmaakt, be dragen 13.6 miljoen gulden. Het plan wordt deze week ter goed keuring aan de minister voorge legd. DEN HAAG (GPD) - Het wordt steeds moeilijker woningen met subsidie van het rijk te isoleren. Nadat vorig jaar al de subsidies per woning omlaag gebracht werden, heeft staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) ge waarschuwd dat een volgend ka binet wel eens niet aan verdere bezuinigingen op het nationaal isolatieprogramma kan ontko- De bewindsman heeft al aangekon digd dat dit jaar zeker niet meer dan het basisprogramma van 200.000 te subsidiëren woningen uitgevoerd kan worden omdat het geld op is. De belangstelling van vooral particuliere woningei genaren is volgens het ministerie veel groter, ondanks het verla gen van de subsidiebedragen. Nu al zijn 160.000 aanvragen tot isolatiesubsidie gehonoreerd. Er wachten nog 27.780 aanvragers op een beslissing. Wie bij de res terende 12.220 voor dit jaar wil behoren moet snel een aanvraag indienen. Direct gevolg is dat het in de laat ste twee maanden van dit jaar geen zin meer heeft een sub sidieaanvraag in te dienen bij het ministerie. Gewacht zal moeten worden tot januari als opnieuw geld beschikbaar komt voor hooguit 200.000 woningen. Het beschikbare geld voor speciale isolatieleningen, waarmee wo ningbouwverenigingen de isola tie kunnen voorfinancieren, is dit jaar naar verwachting nog sneller uitgeput. Veer laten Het zal van een volgend kabinet af hangen, aldus een woordvoerster op het ministerie, of zelfs die 200.000 in volgende jaren ge handhaafd blijft. Brokx zelf laat zich somber uit: „In het kader van de bezuinigingen zal het na tionaal isolatieprogramma ver moedelijk een veer moet laten". Het nationaal isolatie programma voorziet in het isoleren van 2,5 miljoen woningen met rijkssub sidie in een tempo van minstens 200.000 per jaar. Voor 1990 zou den zo alle Nederlandse wonin gen geisoleerd zijn. (Bij nieuw bouw is isolatie een eis). Tot nu toe overtroffen de aanvragen in 1979 en 1980 verre de 200.000. Steeds vond het ministerie daar voor extra gelden. Die tijd is voorbij. Zelf het getal van 200.000 loopt gevaar blijkens de uitlatingen van Brokx. Absurd Over de mate Waarin bezuinigd kan worden, is Brokx niet duide lijk. Helemaal afschaffen van het programma is volgens zijn woordvoerster niet waarschijn lijk: „Het zou absurd zijn als het hele programma wordt afge schaft nadat het drie jaar geleden met veel tamtam is aangekon digd". Absurd ook omdat het progamma een succes blijkt: 840.000 woningen zijn via het na tionaal isolatieprogramma (of worden de komende twee maan den nog) geisoleerd. Dat bete kent volgens staatssecretaris Brokx een besparing van 546 miljoen kubieke meter aardgas. Eigenaar-bewoner Als een volgend kabinet verder be zuinigt op het isolatieprogram ma dan is het het meest waar schijnlijk dat eigenaar-bewoners het eerste 'slachtoffer' worden. Voor deze groep, geeft de woord voerster aan, blgkt isolatie zo aantrekkelijk dat het waar- schijnljk toch uitgevoerd wordt, ook zonder rijksubsidie. De beschikbare gelden van het mi nisterie zijn tot nu toe voorname lijk aan hen uitgekeerd. „Eige naar-bewoners merken direct wat isolatie hen bespaart in ener giekosten. Tegenover een gemid delde investering van 3000 gul den staat een besparing van 650 kubieke meter aardgas". Met de huidige gasprijs van 47 cent bete kent dat het eerste jaar een be sparing van ruim 300 gulden. Op die investering krijgt de eige naar dan nog de subsidie. Op de kosten van dubbelglas wordt vijftien procent van de kosten door het rijk vergoed (vorig jaar nog dertig procent). Op de kos ten van spouwmuurvulling wordt 25 procent vergoed (vorig jaar nog 30 procent). Huurder betaalt meer Woningbouwverenigingen en gro te particuliere verhuurders heb ben meer moeite met het isole- i van het woningbestand. Bij de aanvang van het programma is gesteld dat per jaar 136.000 huurwoningen geisoleerd zou den moeten worden en 64.000 ei gen woningen. Vorig jaar zijn slechts 114.000 huurwoningen geisoleerd en maar liefst 232.000 van particuliee eigenaren. Probleem voor woningbouwver enigingen is volgens een woord voerder van het NCIV (samen werkingsverband van christelij ke woningbouwcorporaties) dat instemming van de huurders vereist is. Huurders merken na isolatie niet meteen de aardgas besparing. Dat is slechts merk baar als de afrekening van de stookkosten niet zo snel meer sijgt. „Maar ze moeten wel de investe ring via de huurverhoging terug betalen", aldus de NCIV-woord- voerder Van Dieten. ..Knelpunt is dat Gedeputeerde Staten van de provincies willen dat die huurverhoging meteen kosten dekkend is. Ander knelpunt is dat de huurder in feite twee keer voor de isolatie betaalt. Want na de isolatie is de woning meer waard volgens het pun ten stelsel van het woningwaarderingssys teem en moet hg via dat stelsel meer huur betalen. Hij betaalt dus huurverhoging voor de in vestering en later een tweede huurverhoging voor diezelfde isolatie via het puntcnstelsel".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7