Nog geen ontruiming Papiermolen Bezwaren buurtcomité tegen afbraak panden Acs&m 3JÏ Begin nieuwbouw Rembrandtschool Dolf del Prado sr. overleden Kort geding aangehouden; positie huurders blijft onzeker Leidse stadsrubriek DONDERDAG 2 JULI 1981 LEIDEN - Op 81-jarige leeftijo is de bekende Leidenaar Doli del Prado overleden. Del Pra do genoot vooral in muziek- en studentenkringen in Lei den grote bekendheid. Na enige jaren in de scheepvaart actief te zijn geweest, beland de de in Suriname geboren Del Prado in Leiden. Tot zijn pensionering werkte hij als bediende in studentensocië teit Minerva. Omdat hij mpei- lijk van het studentenmilieu los kon komen, bleef hij als zodanig actief in studenten huis Wallon aan het Rapen burg. Zijn vrije tijd besteedde Del Prado grotendeels aan de steelband Ritmico Especial, waarmee hij veel optredens verzorgde. Dolf del Prado was drager van de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nassau. Rusthuis Vreewijk wil uitbreiden reewijkstraat 4 en 6: de panden die al bij huize Vreewijk in gebruik zijn en nu met sloop worden bedreigd LEIDEN - Het buurtcomité Vree wijk heeft er bezwaar tegen dat er voor de verbouw van rusthuis Vreewijk twee panden moeten worden gesloopt. Volgens de buurt gaat het om huizen die de sfeer van de wijk bepalen. De panden die tegen de vlakte moeten, staan naast het rusthuis aan de Vreewijkstraat en worden al vijftien jaar door de stichting gebruikt. Ze voldoen niet meer aan de eisen des tijds volgens ar chitectenbureau Schutte, dat het plan heeft opgesteld. Dit bureau is van mening dat restauratie weinig soulaas zal bieden. In buurtkrant De Vreewijker wordt dit een ongezonde zaak ge noemd. Voorzitter Van Amers foort legt uit waar dat ongezond voor staat. "Het zijn twee karak teristieke panden, die heel mooi passen in deze 19e eeuwse wijk. Slopen zou betekenen dat je een gaaf stukje Leiden vernietigt en dat kan toch niet de bedoeling zijn". Renoveren is een betere oplossing meent Van Amersfoort. Een al ternatief dat volgens hem in elk geval serieuze bestudering ver dient. Buurtbewoner en archi tect Kuyper noemt de plannen van bureau Schutte "heel zwak jes", "snel afgeraffeld". "Ze willen in de diepte uitbreiden. Dat betekent dat ook het grond waterpeil in de buurt zal worden verlaagd. En dat is knap gevaar- DEN HAAG/LEIDEN - De ruim dertig huurders van appartementen in de Pa piermolen in de Leidse Merenwijk kunnen weer even op adem komen. "Voorlopig is de dreiging van een ontruiming afge wend", aldus mr. A.H. Spijker uit Leiden. "Maar hun positie blijft ondui delijk". Hij zei dit gistermiddag nadat de president van de Haagse recht bank mr. R.R. Portheine het kort geding voor onbepaalde tijd had aangehouden dat de eigenaar en de geldschieter van de verhuur de appartementen in de Papier molen tegen de bewoonster van flat nummer twee hadden aange spannen. De bewoonster, mevrouw E.A. Bosma, stond model voor nog ruim dertig andere mensen die een woning in de Papiermolen hebben gehuurd. De keus van de eisers om mevrouw Bosma voor de rechter te dagen was een wil lekeurige, zo bleek gisteren tij dens de zitting in het Haagse pa leis van justitie. Het Centraal Financiering Insti tuut (CFI) als eigenaar wil dat de flat leegkomt en de Hollandse Koopmansbank als geldschieter wil de huurovereenkomst tussen CFI en mevrouw Bosma nietig laten verklaren. Wankel De bedoeling van de twee eisers is echter dezelfde: de woning levert dan meer op, zowel op de vrije markt als bij een executie-ver koop. En dat laatste is niet denk beeldig omdat de financiële si tuatie van directeur, M.E. Eng- hardt van het CFI uit Waddinx- veen, volgens zijn advocaat "wankel" is. De advocaat van de eisers, mr. E.D. Vermeulen, zei tijdens de zitting, dat als de vrouw een huurverho ging van ruim driehonderd gul den zou accepteren, de eigenaar zijn eis zou laten vallen. En de flat alsnog aan haar wil blijven verhuren. Er blijkt namelijk een belegger aan de deur van Enghardt te zijn ge weest, die de verhuurde flats van het CFI wil kopen, maar dan moet de huur van de flat van me vrouw Bosma wel met driehon derd gulden omhoog. Binnen de Papiermolen gonst het al gerui me tijd van de geruchten dat Enghardt de appartementen met behulp van een andere maat schappij wil opkopen. In elk geval zei zijn raadsman gis termiddag tegen de president van de Haagse rechtbank dat het CFI "de flats na de huurverho ging kan verkopen aan een grote belegger. Enghardt kan op die manier zijn verplichtingen nako men bij de bank, waar hij het geld voor de bouw van de flats heeft geleend". Zes maanden April vorig jaar trok mevrouw Bos man in de flat. Ze kreeg het ap partement omdat de eigenaar bang was dat er anders krakers in zouden komen. De eigenaar van de flat bood haar een con tract van zes maanden aan. De huur voor de twee-kamerwoning was zeshonderd gulden inclusief servicekosten. Toen het half jaar was verstreken kreeg zij een nieuw huurcontract aangeboden. De bewoonster ging daar niet op in omdat ze dan ruim driehonderd gulden per maand meer moest gaan betalen. Morgen eerste paal LEIDEN - De eerste paal voor de nieuw te bouwen Rembrandt Scholengemeenschap zal mor gen op het terrein van de Brandts Buijskgde, achter het Jacques Urlusplantsoen, de grond in gaan. Als de bouw dan verder volgens plan verloopt kunnen in augustus 1982 de eer ste leerlingen, leerkrachten en conciërges worden toegelaten tot het nieuwe scholencomplex in De Coebel. De Rembrandt Scholengemeen schap is nu gehuisvest aan de Schubertlaan in noodlokalen. De dependance aan de Vijf Meilaan zal blijven toebehoren aan de Rembrandt. De leerlingen van de brugklas en de tweede klas zul len daar worden ondergebracht. De nieuwe school zal 675 leerlin gen kunnen herbergen. Wat er terzijnertijd gaat gebeuren met de noodlokalen aan de Schubert laan weet de gemeente nog niet. Veertien jaar zijn er over heen ge gaan voordat de bouwplannen vorig jaar september definitief gestalte kregen. In de jaren ze ventig is men al begonnen met tekeningen maken en plannen indienen bij het ministerie. Drie scholenbouwplannen zijn er ge maakt en afgekeurd. En telkens weer kregen de bouwcommissie en de architect de opdracht de plannen te versoberen. De school die er nu komt gaat toch nog ruim zes miljoen gulden kos ten. Daarvoor heeft men 28 loka len, verdeeld in theorie en prakti- caruimten, een aula, een biblio theek, een lerarenkamer, 35 toi letten en de nodige vertrekken voor bergruimten. Ook zijn er aparte kamers voor de conrecto ren, concierges dekanen en de rectrix. Voor gehandicapten zijn "Dat doe ik niet. Dat is onrede lijk". Ze bleef echter wel in in de flat wo nen en betaalde iedere maand trouw de huur die in het begin was overeengekomen. Het werd overgemaakt naar de bank van Enghardt in Waddinxveen. Dat ging geruime tijd goed en i maanden lang accepteerde de ei genaar de huurpenningen. Op een bepaald moment verscheen echter een belegger die het in middels bekende verhaal deed; wel kopen, maar met een hogere huuropbrengst. De huurverhoging wilde mevrouw Bosma niet betalen, maar nadat de partijen voor de president hun standpunten uiteen hadden gezet en mr. Portheine de zitting een ogenblik schorste om de ad vocaten met elkaar te laten over leggen, ging mevrouw Bosma toch door de knieën. Mr. Spijker namens haar: "We heb ben voorgesteld - in afwachting van een beslissing van de huur- commissie - een iets hogere huur te betalen". De president van de rechtbank hield daarna de zitting voor onbepaalde tijd aan. Ondanks dit door de huurders in de Papiermolen als succes erva ren akkoord ("We hebben weer een paar maanden gewonnen"), vreest raadsman Spijker dat de positie van de huurders uiterst onzeker blijft als de hypotheek nemer, de Hollandse Koopmans bank, niet akkoord gaat met het verhuren van de flats. De eigenaar van een pand waar een hypotheek op rust, mag de wo ning niet verhuren zonder de toe stemming van de bank. In dit ge val de Hollandse Koopmans bank. Het CFI heeft daaraan geen toestemming gevraagd om de flats aan de Papiermolen te verhuren. Fatsoenlijk "Als die bank niet met de verhuur akkoord gaat, dan kunnen de flats als ze bij executie moeten worden verkocht, zonder meer door de nieuwe eigenaar worden ontruimd". Bij de Hollandse Koopmansbank, waarin de vakbonden een flinke vinger in de pap hebben, wilde men geen eind maken aan de on zekerheid van de huurders. "Wij zullen ze als het fout gaat fat soenlijk behandelen", zei een woordvoerder van de bank in Amsterdam gistermiddag desge vraagd. Die fatsoenlijke behandeling blijkt te bestaan uit het volgens de re gels afhandelen van een execu tieverkoop. Dat houdt in dat de huurders rechteloos zijn. De nieuwe koper kan de huurder zonder vorm van proces op straat zetten. De bewonersvereniging van de Papiermolen wil daarom binnenkort met de bank gaan praten. "Omdat de vakbonden veel heb ben te vertellen bij de Hollandse Koopmansbank verwachten we dat ze misschien wat meer oog hebben voor het sociale aspect in deze zaak", zegt een aantal huur ders. Maar de bank liet gistermiddag we ten daar niets voor te voelen. "Als de flats bij een eventuele ge dwongen verkoop bewoond moeten worden geveild, zijn ze minder waard. We gaan voorlo pig dan ook niet akkoord met het feit dat de flats zijn verhuurd". Of men in een later stadium wel ak koord zou willen gaan met ver huur, wilde men bij de Koop- mansbank niet kwijt Ook over de financiële situatie van de eige naar van de flats gaf de bank geen commentaar. "We willen er wel zo snel mogelijk van af'. Misbruik Overigens verwacht mr. Spijker dat de vordering van de Holland se Koopmansbank om de huur overeenkomst nietig te verklaren door de rechtbank niet ontvan kelijk zal worden verklaard. "Zo lang niet vaststaat dat deze bank op korte termijn tot openbare verkoop van het appartement van mevrouw Bosma overgaat, kan de bank zich niet beroepen op de nietigheid van de huur overeenkomst tussen de vrouw en de eigenaar. De Koopmansbank maakt "mis bruik van recht", zo meent mr. Spijker, "door ontruiming te be werkstelligen, terwijl niet tot executie wordt overgegaan. Op deze manier krijgt niet de bank als geldgever, maar de eigenaar als geldlener de flat leeg en ont ruimd ter beschikking. Dit is ui teraard in strijd met de wet", al dus mr. Spijker. lijk, want de huizen zijn niet on derheid". In een brief aan de gemeente ont vouwde Kuyper zijn plan: "Waarschijnlijk zou één centrale lift till—I huize Vreewijk en Vreewijkstraat 4 en 6 en renova tie van deze twee huizen alle moeilijkheden van niveauver schillen en daarmee de grootste ongemakken van de bestaande bebouwing uit de wereld hel pen". Verdriet "Het bejaardentehuis is geen to taalgebeuren", zegt architect Mi- zee van bureau Schutte. Waar mee hij bedoelt te zeggen dat de panden 4 en 6 niet voldoen aan de eisen die aan een modem be jaardentehuis worden gesteld. Mizee: "Het bejaardentehuis kan daardoor niet optimaal functio neren. Het is als het ware behel pen". Renoveren is volgens de architect geen goede oplossing. "Als je gaat aanpassen dan moet dat zo ingrijpend dat het teveel gaat kosten". Dat de nieuwbouw van architectenbureau Schutte zou vloeken met de omgeving is vol gens Mizee beslist niet waar. "Die opstelling van de buurt ver driet ons een beetje", zegt hij. "Want het is een onjuiste conclu sie. Het lijkt mij bovendien nogal moeilijk voor een niet-architect om te zeggen: dat vloekt. Wij hebben onze plannen in elk ge val zo goed mogelijk gemaakt". Wanneer er met de verbouw kan worden begonnen weet Mizee niet Hij zegt: "Dat hangt af van de goedkeuring van verschillen de instanties. Zeker is dat als zij ons plan toejuichen we snel kun nen beginnen". ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATIE ii voor hel hele gezin Iedere 250sle bezoeker [16 gratis rondvlucht met NLM City hopper Menkenhal dagelijks geopend 10.0&18 00 zon. 12.00-1B.00 er speciale voorzieningen getrof fen. Er zijn vrijwel geen drem pels in het gebouw en er is een kleine lift aanwezig. Het complex zal bestaan uit drie verdiepingen. De gangen zijn zo gelegen dat binnen in het ge bouw een stervorm ontstaat. De ze gangen zullen voor studie doeleinden worden gebruikt Kunst Het is gebruikelijk, dat er in of bij een nieuw openbaar gebouw een kunstwerk wordt geplaatst, waarvoor het Rijk één procent van de bouwkosten ter beschik king stelt. Voor de Rembrandt betekent dat de school zo'n zes tigduizend gulden kan besteden. De "Kunstcommissie" van de school is in contact gekomen met de kunstenaar Peter Struyc- ken. Zij heeft hem de wens te kennen gegeven een kunstwerk te hebben dat een eenheid met de school vormt en "niet zomaar iets los neergezet". Aanvankelijk had Struycken daar wat moei lijkheden mee, maar na lang den ken ziet hij wel wat in tegelpla- teau's van plafond tot vloer over de gehele lengte van de belang rijkste wanden van de hal. Over de precieze uitwerking hiervan gaat de commissie nog praten. De leerlingen van de Rembrandt zullen morgen aanwezig zijn op het kale terrein aan de Brandt Buyskade. Naast het slaan van de eerste paal om twaalf uur zal daar ook een feestelijke rapport uitreiking plaatsvinden door de rectrix mevrouw J.L.de Boer-Pi- no. Daarna kan iedereen zich te goed doen aan cake, gebakken door de leraren. De paal zal na afloop door leerlingen worden opgesierd. LjJ1 door René van der Velden Jaap Visser Gekooid (3) Het is alweer meer dan twee maanden geleden dat wij op merkten dat de laatste Kooi- bewoners in het vervangende nieuwbouwgebied de wan hoop nabij waren. Terwijl le gale en illegale slopers de on bewoonde huizen om hen heen met de grond gelijk maakten, zaten zij met span ning te wachten op een nieu we 'passende' woning of de garantie in een vervangende nieuwbouwwoning terug te kunnen keren. "Waarom kan er met slopen niet worden gewacht totdat alle bewoners weg zijn?", vroegen de ruïnebewoners in april. Volgens Dick Tesse- laar, de verantwoordelijke wethouder, was het Kooileed te wijten aan de verhoogde renovatiesnelheid. Werden voorheen jaarlijks zo'n driehonderd woningen gere noveerd, tegenwoordig is dat tempo tot vierhonderd opge lopen. Dat geeft problemen bij het zoeken naar vervan gende woonruimte zodat niet iedereen tegelijk weggewerkt kan worden. Vandaar... Op dit moment zijn nog zo'n tien huizen in de omgeving van het Kooipark bewoond. De bewoners van deze letter lijk geïsoleerde huizen zijn inmiddels de wanhoop nog dichter genaderd. Een van hen: "Je zit de hele dag te schudden in je huis en werkelijk alles zit onder het stof. Buiten de deur is het met die regen één grote bag- gerzooi". Door het geraus met de slopershamer valt ook om de haverklap de stroom uit. "Ik heb al maanden m'n koelkast niet hoeven te ont dooien', merkt een bewoon ster dan ook cynisch op. "En wat denk je dan dat er uit de kraan komt? Da's geen water meer maar een of andere smerige drab. Volgens de wa terleiding komt dat omdat we op een noodleiding zijn aan gesloten. Voor het koken van water gebruik ik al weken Spa-water. Toch steeds een gulden per liter. Ik denk dat ik al die bonnetjes maar bij de gemeente ga inleveren. Maar ja, daar zal ik wel weer van het kastje naar de muur worden gestuurd. Het lijkt net alsof ze op het Stadhuis "Je zit de hele dag te schudden in je huis, alles zit onder het stof en buiten is het één grote baggerzooi". allemaal met een plaat voor hun kop lopen". Dick Tesselaar verwacht dat voor de laatste Kooi-bewo- ners het leed in de loop van augustus geleden zal zijn. "Een paar bewoners zitten te wachten op de woningen in de Javastraat, die worden in augustus opgeleverd. Voor die andere bewoners hebben we tegen die tijd ook wel wat gevonden. Wat moeilijker is het voor twee mensen van 84 die nog in de Kooi zitten. Voor die mensen lopen we echt alle bejaardenhuizen plat maar het is gewoon ordi nair wachten tot er ergens ie mand doodgaat. Tot slot zit ten er nog een kraker en een dwarsligger in de Kooi. Die komen als laatsten aan de beurt. Je kunt het er in elk geval op houden dat eind au gustus iedereen weg is. Tot zolang zullen de mensen moeten afzien, helaas". Lekker swingen De Steenstraat en omgeving wordt steeds swingender. Swinging Stonestreet, zoals onze vrienden uit Oxford zouden zeggen. De Koetso- theek, LISC, Napoleon, nog maar pas Jam en nu binnen kort Le Bateau aan de Steen straat 27. De buurtbewoners swingen hun bed uit. "Geschreeuw, geruzie, bromfiets- en autola- waai en dronkemansgelal houden ons uit de slaap". Het publiek kan over enkele weken Le Bateau in. De buurt heeft het zekere voor het onzekere genomen door bij de burgemeester bezwaar aan te tekenen tegen de her rie die op komst zou zijn. "Als we nu reclameren dan hebben we later recht van spreken, mocht Le Bateau onze nachtrust verstoren", zegt mevrouw Van Helvoirt die al 49 jaar op de hoek van de Narmstraat en de Steen- straat woont. In de stromen de regen haalde zij vorige week handtekeningen in de buurt van het nieuwe café op: "Wü zijn doodsbenauwd dat straks door het lawaai van muziek, van de afzuigventila- toren en van het publiek op straat onze nachtrust wordt verstoord. De lawaaioverlast in onze buurt is al ontoelaat baar groot door de garagebe drijven in de Narmstraat en door de bezoekers van cafés in de omgeving. Het mag toch niet zoveer komen dat we allemaal moeten verhui zen omdat het onleefbaar is geworden in D'Oude Morsch", staat in de brief aan de burgemeester. Le Bateau komt in de plaats van het vroeger zo markante café De Sleutelstad. 'Tot straks by tante Nel in de Sleutelstad", vertelde de bio scoopreclame altijd al. "Ik zei tegen tante Nel", vertelt me vrouw Van Helvoirt, "Nel, wat maak je me nou! Ver koop je daar je café voor een dancing! Nou. Nel zei dat het allemaal wel zou meevallen, en de slager Zandbergen zei ook dat die nieuwe gozer het hele café aan het isoleren was. Maar we hebben toch maar gereclameerd". De nieuwe "gozer" die De Sleu telstad van tante Nel heeft ge kocht, blijkt Ben Jonkers te zyn die al eigenaar is van het goed draaiende De Bruine Boon aan de Stationsweg. En inderdaad is hij op het mo ment zijn nieuwe zaak volle dig aan het isoleren. "Een vrachtwagen vol isolatiema teriaal. Kapitalen besteden we aan de geluidsisolatie. Je zult buiten niet meer horen dan bij sociëteit Jam De buurt is welkom om een kijk je te komen nemen". Le Bateau wordt geen dancing maar wel een café waar de muziek centraal staat. Be drijfsleider Jan Verlinden omschrijft Le Bateau als een café voor de "betere pop"- liefhebber: "We willen geen concurrent woren van andere soorten cafés zoals Jam ("Herman Brood"), Napoleon ("blaasmuziek") de Koetso- theek ("top veertig) of de Du ke ("jazz"). De muziek zit tus sen de top veertig en het pro gressieve in, en moet aange past worden aan de stem ming van het publiek. Dat kan popwerk worden van Ro- xy Music of Pink Floyd - ik noem maar iets - maar bij een bepaalde stemming kan er ook tante Leen hitten zitten We mikken op het publiek van jongeren dat anders naar de Buldog in Den Haag of de Bastille in Amsterdam uit wijkt voor vertier". Veel van de overlast hangt van het publiek af, buiten op straat, vindt ook Jan Vcrlin- den. Mevrouw Van Helvoirt klaagt: "Laatst plaste er nog een door mijn brievenbus, de viezerik" En Verlinden zegt: "Ik ben niet te beroerd om bij de uitgang een bord op te hangen 'houd je koest, denk aan de buurt'. We proberen te zorgen dat de mensen zich binnen zo kunnen uitleven dat ze uitgeleefd zijn als ze buiten komen" Mevrouw Van Helvoirt: "Van de Hush- pub en van Tivoli hebben we nooit overlast Die hoor je niet Vroeger, toen ik eens niet kon slapen van de herrie bij tante Nel, heeft zij meteen maatregelen genomen. Nooit meer wat gehoord... Als er met Le Bateau niks aan de hand blijkt, dan zit ik hun broodwinning niet in de weg".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3