Belastingdruk lager dan werd aangenomen Westland-Utrecht in de tang van de beursroddels Beurs Amsterdam sar*. ia S3. S»"" 33 ia «3 U2 Beufsovcfzlcht Indonesië houdt KLM in de gaten kort zakelijk marktberichten NS tevreden over Schiphollijn ECONOMIE Mercedes De omzet van Daimler-Benz AG is in de eerste helft van dit jaar, vergeleken met die periode van het vorige jaar, met vijftien procent toegeno men maar de directie van de Westduitse automobielfa briek verwacht niet dat dat zich in de tweede helft van het jaar zal herhalen. Verle den jaar verkocht Mercedes voor 31,05 miljard mark te gen in 1979 voor 23,37 mil jard. De groei van de omzet in de eerste helft van het jaar is vooral te danken aan een toe neming van de verkoop van personenauto's in de Ver enigde Staten als gevolg van de koersstijging van de dollar ten opzichte van de D-mark. Opel Adam Opel AG, de Westduitse dochtermaatschappij van het Amerikaanse automobiel concern General Motors, heeft in het afgelopen jaar een netto verlies van 411 mil joen mark geleden bij een omzet van 9,22 miljard mark. Het was het eerste verlies in dertig jaar. In het voorgaande jaar werd 253 miljoen mark winst gemaakt bij een omzet van 10,92 miljard mark. Opel produceerde verleden jaar 792.800 motorvoertuigen en verkocht er 816.400. In 1979 werden bij een produktie van 968.500 auto's er 952.400 aan de man gebracht. President-directeur Robert Stempel heeft woensdag de verwachting uitgesproken dat de Westduitse autofa- briek tegen het einde van het lopende jaar uit de rode cij fers zal raken, vooral na de in troductie van een nieuw mo del Ascona. Volvo De Volvo-onderneming, die ge vestigd is in Gent, heeft vorig jaar een omzetdaling gekend van 28 miljoen gulden. Deze sterke terugval is voorname lijk te wijten aan de mindere verkoop van personenauto's. Volgens cijfers die het bedrijf gisteren bekendmaakte heeft de truck-afdeling (ontwerp en produktie van vrachtwa gens en bussen) deze daling van de omzet goed kunnen opvangen. In deze sector werd een winst geboekt van twaalf miljoen gulden. De afzet van het aantal perso nenwagens daalde vorig jaar van 37.300 naar 29.400 stuks. In de sterkte van het aantal personeelsleden kwam in 1980 weinig verandering. Ten opzichte van 1979 waren dat er slechts negen minder. Kip De NOM (Noordelijke Ontwik- kelings Maatschappij) zal met f750.000 voor een derde deelnemen in het aandelen kapitaal van Kip Caravans BV in Hoogeveen. Daarmee komt het bedrijf weer in Ne derlandse handen. De huidige Zweedse moeder maatschappij Cabby AB zal daarbij een derde van het ka pitaal behouden en de onroe rend goedmaatschappij Euro Commerce BV eveneens een zelfde aandeel verwerven. JAKARTA (GPD) Indonesië houdt zijn luchtruim sinds het conflict tussen de KLM en de In donesische luchtvaartmaat schappij Garuda scherp in de ga ten. Dat verklaarde de minister van verbindingen Rusmin Nuija- din gisteravond voor een kabi netszitting met president Soe- harto. Vier radarstations - in Jakarta, Me- dan op Noord-Sumatra, Ujung Pandang (het vroegere Makas sar) en in Biak - zijn daarvoor in geschakeld, aldus de minister. Het conflict tussen KLM en Ga ruda ontstond nadat de onder handelingen over verruiming van de vervoerscapaciteit tussen Amsterdam en Jakarta waren mislukt. Indonesië wil af van de in 1968 ge sloten overeenkomst. In plaats van de vier vluchten per week wil Garuda nu zeven vluchten terwijl Nederland op zijn beurt toegang wil tot het binnenlands net van Indonesië met de moge lijkheid tot aanvliegen van Bali en Medan. Garuda wilde ook toestemming van KLM om in Abu Dhabi en Djeddha passagiers op te nemen naar Amsterdam. Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emi raten zouden daar geen bezwaar tegen hebben, maar ook Neder land zou daarvoor zijn fiat moe ten geven. De KLM heeft haar vluchten in middels omgelegd en vliegt via Ceylon naar Australië. De Indo nesische minister verklaarde dat het sluiten van het luchtruim een voorlopige maatregel is. Hij hoopt echter dat er toch nog een vergelijk komt tussen beide luchtvaartmaatschappijen. De KLM is verder "uiterst verrast" door het besluit van Lufthansa om de pool-overeenkomst tussen de twee maatschappijen op de zeggen. De plotselinge mactregel wordt zeer betreurd en de KLM acht het besluit niet in hel belang van het reizend publiek, zo heeft de KLM bekend gemaakt, nu van Lufthansa het formele be richt is ontvangen dat de pool- overeenkomst sind 26 juni als geëindigd wordt beschouwd. Oorzaak van de wrevel bij de Luf thansa is het feit dat de KLM tus sen de Bondsrepubliek en Ne derland een reeks vluchten uit voert die de Lufthansa be schouwd als afzuiging van zijn nationale passagierspotentieel. De KLM stelt zich echter op het standpunt dat passagiers op grond van hun nationaliteit niet gebonden zijn aan een bepaalde luchtvaartmaatschappij, maar dat zij de keus moeten hebben uit verbindingsmogelijkheden, ongeacht wie ze aanbiedt. DEN HAAG (ANP) - De belastingdruk in ons land ligt anderhalf a twee procent (van het nationaal inkomen) lager dan tot nu toe werd aangenomen. De druk van de sociale premies blijkt 1,25 procent lager te zijn. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN VAN 1 JULI andgvie per kg 36-45. tuinbonen 0,65. peen A I-per kist"2L24. A H 19-23? BI per^kg^V^^peWrsehe'(krill) 57-65,"'el- derij 0,22, bloemkool 6 per bak I 2,96- 3.28. 6 II 2.08-2.68. 8 I 2,35-2.66. 8 II 1,94, 10 H.37.12 I 1.23, 151 0,62 aanvoer: 1541 Tot deze conclusie komt prof. drs. J. Weitenberg van het Centraal Plan Bureau op grond van de herziene 'nationale rekeningen' van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het financieringstekort van de overheid, uitgedrukt in procen ten van het nationaal inkomen, komt volgens prof. Weitenberg 0,2 0,3 procent lager uit dan het cijfer, dat tot nu toe is gehan teerd. De. herziene gegevens van het het jaar 1977, maar volgens de leiding van CBS en CPB kan worde 1977 uitkon mische de cijfer den. De nieuwe die door ding a tie zijn verkregen, geven een ge heel nieuwe kijk op de economi sche positie van een aantal be drijfstakken. Zo blijkt, volgens berekeningen van het Centraal Plan Bureau op basis van de nieuwe gegevens, Uitspraak Ford geding dinsdag AMSTERDAM (ANP) De presi dent van de rechtbank in Am sterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, zal dinsdag 7 juli uit spraak doen in het kort geding, dat Ford Amsterdam tegen de bonden en de ondernemingsraad heeft aangespannen om een eind te maken aan de bezetting van het bedrijf, die nu al 6 dagen duurt. Het geding werd dinsdag na vier uur pleiten afgebroken wegens tijdnood. Gisteren kregen de raadslieden van beide partijen de gelegenheid in een tweede ronde de degens te kruisen, hetgeen opnieuw vier uur in beslag nam. Over één ding werden de partijen het gisteren na veel vijven en zes sen eens: wereldwijd heeft Ford in het afgelopen jaar een verlies geleden van 1,2 miljard dollar. Mr. Van Veen van de bonden te kende daar echter bij aan, dat er in datzelfde jaar binnen Europa een winst is gemaakt van 300 miljoen dollar. Dat werd echter door zijn tegenpleiter Van Has selt weer tegengesproken. dat in 1977 de rendementspositie van de chemische industrie in haar geheel een stuk slechter was dan tot nu toe werd aange nomen. Omdat de gegevens van 1977 globaal genomen ook voor nu gelden, gaat het in deze sector ook nu nog veel slechter dan op grond van de statistieken werd gedacht. Voor de chemische industrie komt het CPB nu op een arbeidsinko mensquote van 90, terwijl de quote volgens de oude gegevens 77 was. Voor de metaalindustrie is de arbeidsinkomensquote ver hoogd van 83 naar 86. Voor de bouwnijverheid is de quote ver hoogd van 72 naar 80. Er zijn echter ook bedrijfstakken, die er beter voorstaan dan werd Zo bedraagt de herziene ikomensquote voor de dustrie 103,1, vergele ken met de oude quote van 121,7. Voor de textielindustrie is de ar beidsinkomensquote verlaagd van 118,9 naar 108,4 en voor de schoeisel- en lederindustrie van 116,4 naar 102,9 pet. Ingrijpend anders blijkt de situatie in de horeca te liggen. Daar le verden de oude statistieken de onwaarschijnlijk hoge arbeidsin komensquote van 145,9 op. In plaats van sterk verliesgevend, lijkt de horeca echter vrij lucra tief te zijn, want de arbeidsinko mensquote voor deze bedrijfstak blijkt volgens de nieuwe gege vens slechts 68,3 te bedragen. Beter dan gedacht staan voorts onder andere papierindustrie (nieuwe quote 97,4, oude 103,8), de grafische industrie (72,9 tegen 79,8) de handel (84,1 tegen 89,5) en het bank- en verzekeringsbe drijf (65,8 tegen 68,1) ervoor. POiAcEl DELFT - De koeltoren van de afdeling bouwkunde van de Technische Hogeschool in Delft was aan vervanging toe. De nieuwe toren, gewicht één ton, werd per helikopter op het 50 meter hoger gebouw geplaatst. UTRECHT (ANP) De spoorwe gen hebben de indruk dat het vervoer op de op 31 mei geopen de Schiphollijn zich volgens de verwachtingen ontwikkelt. Op werkdagen was gemikt op een gemiddelde klandizie van 9.450 reizigers per dag en die prognose komt aardig uit. Dat blijkt vol gens NS uit de eerste resultaten van een vervoersonderzoek op de nieuwe lijn (Amsterdam RAI- Schiphol-Leiden-Den Haag). De eerste twee weken na de ope ning van de nieuwe lijn regi streerde NS de drukte nog niet omdat het grote aantal vrijkaar- tjes dat toen werd uitgedeeld een vertekend beeld zou geven. Pas in de tweede helft van juni ging men serieus reizigers turven. Al dat cijfermateriaal moet nog worden uitgespit maar op grond van de eerste gegevens zijn de spoorwegen niet ontevreden. Nu de prognoses al zijn gehaald ter wijl de lijn amper een maand draait sluit NS ook niet uit dat de verwachtingen nog zullen wor den overtroffen. Uit de cijfers blijkt bijvoorbeeld dat op dinsdag 23 juni - een mo dale werkdag - 9102 mensen de Schiphollijn namen. Van hen had 60 procent Schiphol als be stemming of vertrekstation en de overige 40 procent Leiden of ver der of Amsterdam. (De prognose was 70/30 procent). Verrassend veel reizigers (20 procent) i de Schiphollijn in plaats van de "oude lijn" Den Haag-Amster dam via Haarlem (prognose was meer vijf procent). Eenvijfde van de reizigers nam de trein in plaats van de auto. Bijna de helft van hen (47 procent) deed dat vanwege de goede ver binding, 12 procent om de kos ten en acht procent van de auto rijders koos de Schiphollijn van wege het nieuwtje. NS heeft voorts de indruk dat de Schiphollijn in het weekeinde drukker is dan door de week (volgens de prognoses 12.000 rei zigers zaterdag en zondag) maar cijfers daarover kon men giste ren nog niet geven. ln de nu al maanden durende koersdalingslag vestigde de Westland-Utrecht Hypo theekbank deze week ter beurze ccn triest record. Be gonnen dit jaar op een note ring van f221 is de koers daarna gestadig teruggelo pen, tot deze weck een diep tepunt werd bereikt van f 107. Nu en dan ging deze ge leidelijke daling over in een dramatische versnelling, zo als afgelopen dinsdag, waar door in enkele dagen een koersverlies optrad van 126 op f107 In teite is het een opzienbaren de gebeurtenis dat bij een als zeer solide bekend staand be drijf als een hypotheekbank in zo'n korte tijd zulke koers dalingen optreden. Dat leidt al spoedig tot allerlei kwalijke geruchten. En de afgelopen maanden stond de beurs, wat de Westlandse be treft, daar bol van. Deze week ging de roddeltocht alle perken te buiten. De bank zou in betalingsmoeilijkheden verkeren. Zou zelfs op het punt staan failliet te gaan en niet meer aan allerlei financiële verplichtingen kunnen voldoen. Hoewel een zegsman van de top van het Wcst- land-Utrechtconcern alle toespelingen in die richting van de hand wees en ze zelfs te zot noemde om erbij stil te staan, is het ter beurze opgestoken wantrouwen tegen de soliditeit van deze onderneming niet zomaar uit de lucht komen vallen Na vooral in de tweede helft van de jaren '70 een fase te hebben doorgemaakt van een meer dan uitzonderlijke expansie en groei, trad er vorig jaar voor het eerst duidelijk een kentering in deze ontwikkeling. De eerste helft van 1980 liet een winstdaling zien van 40 procent, de tweede helft bleef maar amper buiten de rode cijfers. Een formidabele terugslag in het aantal afgesloten hypotheken was daarvan de oorzaak. Maar ook de fuik van leegstand van nieuwbouwwoningen, waarin de WU door de drastische ommekeer op de woningmarkt te recht was gekomen. Zo moest vorig jaar in de tweede helft van de reeds tot 22 miljoen gulden teruggelopen winst nog eens 10 miljoen gulden worden afgetrokken voor voorzieningen tegen deze leegstand. Hierdoor zakte de jaarwinst van 56 miljoen gul den tot 31 miljoen gulden. Het jaar 1981 begon onder nóg benarder omstandigheden. De vo rig jaar al sterk toegetakelde winst in het eerste kwartaal werd in de eerste drie maanden van dit jaar zelfs nog gehalveerd Prompt daarop kwam de WU met alarmerende berichten over inkrimpen van het personeel, dat opnieuw gemotiveerd werd door de zware druk op de binnenlandse onroerend-goedmarkt en de trage afsluiting van nieuwe hypothecaire kredieten. Zo zakte de produktie van nieuwe hypotheken in het eerste kwar taal van dit jaar tot 2500 terug tegen 27.000 in de topjaren 1977 en '78 Het zal duidelijk zijn dat deze ontwikkeling op de beurs een bij zonder slechte indruk heeft gemaakt. Al direct na de eerste teke nen van bouwomslag stonden aandeelhouders voor verkoop van hun belangen bij de WU in de rij. Men nam goede notie van de enorme voorraad onverkochte woningen, want de balanspost bouwprojecten steeg eind 1980 naar bijna 600 miljoen gulden Momenteel is de piek onverkochte woningen waarschijnlijk het grootst. Hoewel de directie van de WU kortgeleden weer op het voorgeno men ontslag van 250 personeelsleden per 1 juli is teruggekomen, hebben al deze berichten van teruglopende winsten, afnemende hypothecktransacties. oplopende woningvoorraden en overbe zetting van het apparaat op de effectenbeurs een koortsachtige nervositeit geschapen. Voor alles wat maar met de WU te maken heeft is dat zo. De koers werd hypergevoelig voor alle berichten van ongunstige aard in de financiële sector als renteontwikke ling e.d. En de koersdalingen werden de basis voor het in om loop brengen van kwalijke geruchten. Veel daarvan Ujkt overdreven, want. zoals een topman van het WU-concern het deze week uitdrukte, de financiële verplichtin gen van de bank aan derden liggen contractueel vast in de pand briefleningen en kunnen dus geen aanleiding worden van mas saal opvragen van gestorte gelden, zoals bij de handelsbanken. Dat een zo solide bedrijf als een hypotheekbank desondanks toch aanleiding is geworden voor de meest fantastiche geruchten over ineenstorten en uit elkaar springen en daarmede een bron werd van grote onrust ter beurze is wel het meest vege teken wat de overigens wel ingestorte bouwmarkt in ons land tot dusver heeft voortgebracht. C. WAGENAAR RS" SST RSV 49,50 1.38 Sff 40.60 GOUD EN ZILVER atMEST* BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN AMSTERDAM - Op de Amster damse effectenbeurs is de obli gatiesector donderdag omlaag gegaan. De noteringen van de staatsfondsen waren per saldo rond de 0,3 punt lager. Op de vloer was men ovengens niet zo te spreken over de bekendma king van een tweede tranche van de jongste twee mislukte staats leningen, geplaatst by het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, die dooreen leverbaar zijn met de al genoteerde leningen Vooral het tijdstip van de bekend making vond men niet zo ele gant. Het had toch net zo goed gelyk bij de uitgifte afgekondigd kunnen worden aldus de beurs. De hypotheekbanken waren donderdag zeer vast gestemd, ei genlijk enigszins tegen dc aarze lende markttrend in. De FGH werd maar liefst ƒ2,50 duurder op ƒ54,- en de WUH herstelde zich van de eerder deze weck geleden verliezen met een comfortabele koerswinst van /9.- op 119,-.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21