LEIDSCH DAGBLAD m Pais weigert bezuinigingen Pleidooi voor strakker prijsbeleid Terlouw: 'Noch Yan Agt noch Den Uyl' s!# Toch F-16 naar Israël Plan geheimen te verkopen: twee jaar cel Minister vindt miljard minder voor onderwijs onaanvaardbaar Agtiaans DONDERDAG 2 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36512 Directeur G Koopman Hooldredadeur AAM. Schuurmans Ad) -hooldredadeur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ft/eau Wine S-ngei 1 2311 BGte«Jen VoorlHrvs Mcoioton DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft vandaag een 30-jarige Haagse defensie ambtenaar, wegens een po ging om staatsgeheimen te verkopen aan de Sowjet- Unie, veroordeeld tot twee jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. De man had voorbereidingen getroffen om documenten, waarover hij in zijn functie bij de land macht kon beschikken, te slijten bij de Russische am bassade in Den Haag. Tegen hem was tweeëneenhalf jaar geëist. De Hagenaar werkte al tien jaar op het ministerie van defen sie. Hoog opgelopen speel schulden waren de aanlei ding om te proberen defen siestukken te gelde te maken. DEN HAAG (GPD) - Con sumentenorganisaties en vakbeweging hebben mi nister Van Aardenne (eco nomische zaken) vanmor gen gevraagd een strakker prijsbeleid te voeren. Zij willen vooral dat de van buiten komende invloeden, zoals de stij ging van de dollarkoers, minder snel in de prijzen van belangrijke artikelen worden verwerkt. Vooral de gang van zaken met de plotseling sterk verhoogde sui kerprijs heeft de consumenten organisaties en de vakbeweging zeer ontstemd. Zij hebben dat de bewindsman vanmorgen in een gesprek over het prijsbeleid voor het nu begonnen halfjaar laten weten. Zo wordt de oude oogst tegen een prettige winst ver kocht en de suiker, waarop de hogere prijs betrekking heeft, staat nog op het land, aldus het verwijt aan Van Aardenne. Vertoornd zijn deze organisaties ook over het feit dat de prijzen van benzine en andere oliepro- dukten nu twee keer per maand worden aangepast. Dat gebeurt volgens hen op verzoek van de oliemaatschappijen, die daar baat bij hebben (de oliehandel zelf vindt de veelvuldige wijzi gingen niet aangenaam). Bovendien maken vooral de con sumentenorganisaties zich zor gen over meer in aantocht zijnde en reeds ingegane prijsverhogin gen. Zo zal brood binnenkort met 3 cent stijgen, de koffie wordt duurder cn de margarine steeg in prijs. Als gevolg van de suikerprijsverhoging zullen fris dranken, jam en aanverwante suikerbevattende artikelen fors in prijs worden verhoogd. Ook de ondernemersorganisaties zijn vandaag bij de minister van economische zaken op bezoek geweest. Zij hebben hun, al be kende, standpunt toegelicht: er moeten bijstellingen komen, om- DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs en weten schappen) zal de hem opgelegde bezuinigingen voor volgend jaar van bijna een miljard gulden niet accepte ren. Hij liet vanochtend weten dat er door deze bezuiniging zeker 15.000 arbeidsplaatsen in het onderwijs zullen ver dwijnen en dat is voor hem onaanvaardbaar. LEGASPi CITY, FILIPPIJNEN Ruim honderd mensen zijn gedood, toen de orkaan Kelly gisteren de Filip pijnen passeerde. De meeste slachtoffers verdronken in de kolkende stromen, die door wolkbreuken werden veroorzaakt. Verscheidene dorpen op de helling van de vulkaan de Mayon zijn verwoest, toen door water losgeraakte aarde en lavastromen in lawines naar het dal stortten. De ministerraad gaf Pais onlangs te verstaan dat hij naar verhou ding volgend jaar meer moet be zuinigen dan zijn collega's. In to taal zou er 2,5 miljard bezuinigd moeten worden en de minister van onderwijs zou daarvan twin tig procent voor zijn rekening moeten nemen, omdat zijn be groting een zelfde percentage van de rijksbegroting opslokt. Daar komt bij dat de minister van financiën weigert een aantal on derwijszaken te betalen. Dat geldt met name voor extra bij dragen aan onderwijs voor bui tenlandse kinderen. Het ministe rie van onderwijs zou dat voor taan uit eigen zak moeten beta len. Het departement kampt Trein rijdt NS-ers dood GRONINGEN (ANP) - Twee spoorwegwerkers zijn vanoch tend op een overweg bij Water huizen in oost-Groningen bij werkzaamheden door een snel trein gegrepen. Zij waren op slag dood. De twee werknemers van Rail- bouw, een onderaannemer die in opdracht van NS aan het traject Groningen-Winschoten werkte, gingen aan de kant voor de trein uit de richting Winschoten. Ze stapten daarbij echter op de baan van de - vrijwel gelijktijdig pas serende - sneltrein Groningen- Winschoten. Het ongeluk gebeurde om half acht. DEN HAAG (GPD/ANP) - D'66-fractievoorzitter Terlouw heeft vanochtend een beroep gedaan op Van Agt en Den Uyl om zich terug te trekken als kandidaat-premier voor het nieuw te vormen kabinet. Hij heeft dit gedaan in een brief aan de informateurs Lubbers en De Koning. In zijn brief zegt Terlouw dat het, gezien de patstelling waarin de kabinetsformatie nu verkeert, het beste zou zijn als er noch een kabinet-Van Agt noch een kabinet-Den Uyl kwam, maar een kabinet onder leiding van iemand anders uit het CDA, dat immers de grootste partij is. Terlouw zegt er begrip voor te hebben dat zowel CDA als PvdA er de grootste moeite mee zouden hebben hun politieke leiders te laten val len. Beiden zijn ze voor de identiteit van hun partij van belang, beiden hebben voor hun partij grote verdiensten. Volgens de D'66-leider moet het kabinet van CDA, PvdA en D'66 er ko men en wel zo snel mogelijk. Wie de wens van de kiezers serieus neemt, zal dat volgens Terlouw onderschrijven. De enige oplossing om dat te bereiken is volgens Terlouw dat Van Agt en en Uyl zich terugtrekken en meewerken aan de totstandkoming van een kabinet onder iemand anders z'n leiding. Hopelijk, aldus de D'66- leider, zullen zij zelf vervolgens ook willen toetreden tot het nieuwe kabinet. "Het land is ermee gediend dat zij in dit geval wel hun talen ten, maar niet hun naam aan het kabinet geven", aldus Terlouw Premier Van Agt heeft de formatie gisteren overigens op scherp gezet door PvdA-leider Den Uyl en Terlouw (D'66) voor te stellen alle bezwa ren tegen de conclusies van de informateurs in te slikken. Daarmee zou volgens hem de in het slop geraakte formatie weer op gang kunnen worden gebracht. De enige voorwaarden die hij gesteld heeft is dat PvdA en D'66 hem in dat geval als premier accepteren. LONDEN (Reuter) - Lady Dia na Spencer, die gisteren twin tig jaar werd, zal prins Char les van Engeland geen ge hoorzaamheid beloven, wc neer zij op 29 juli met hem in het huwelijk treedt. Naar in Londen werd bekend gemaakt zal de kerkelijke be vestiging verlopen volgens de moderne ritus, die de Engelse kerk in november van het vo rig jaar heeft ingevoerd. Geen belofte van gehoor zaamheid. Volgens deze versie zal "Lady Di" prins Charles beloven "hem lief te hebben, voor hem te zorgen, hem trouw te zijn, in voor- en tegenspoed" Tot groot ongenoegen van sommige conservatieven bin nen de Anglicaanse kerk. Tijdelijk regen In de nacht er ochtend veel bewolking en enige tijd regen. In de middag van het westen uit opklaringen minimum temperatuur ongeveer dertien graden, middagtemperatuur rond achttien graden. Eerst weinig wind. maar in de middag matige westenwind. Het weer voor de komende dagen zal wisselvallig zijn. Morgen zal de zon af en toe schijnen, maar in het weekeinde neemt de kans op neerslag weer toe. Verder blijft het in Europa nogal nat. Met uitzondering van het zuiden. In Spanje, Portugal, Italië en zuid-Frank rijk variëren de temperaturen van 18 tot 28 graden. 3 juli JERUZALEM (GPD) - Drie weken na de Israëli sche aanval op de Iraakse kernreactor wil Amerika weer F-16 straaljagers aan Israël gaan leveren. Zegslieden van het ministerie van buitenlandse zaken en van het Witte Huis gaven toe, dat de afge sproken levering van zes nieuwe straaljagers gewoon zal door gaan. Vlak na de Israëlische raid had de VS de levering van vier F-16 straaljagers uitgesteld in afwach ting van de resultaten als derzoek. Volgens c komst mag Israel de Amerikaan se vliegtuigen alleen voor defen sieve doeleinden gebruiken. Om de Arabische wereld niet te kwetsen, wordt de beslissing de levering van de vier ,,oude" straaljagers uit te stellen voorlo pig niet ongedaan gemaakt Op de lange termijn zoekt Reagan echter naar een uitweg. Tijdens een persconferentie twee weken geleden gaf hij al aan, dat Israël terecht kon hebben aangeno men. dat het in zelfverdediging handelde bij de raid op Bagdad Maar het liefste zou Reagan iets dergelijks door het Congres laten vaststellen. Maar het Congres schuift de zwarte piet weer terug naar de president. De hogere ambtenaren hebben al besloten, dat een belangrijke bondgenoot als Israël de vier straaljagers zo snel mogelijk moet hebben. Het gaat alleen nog om het hoe en wanneer. Haig wil juist nu de vriendelijk gezinde Arabische landen in het anti-communisti- sche kamp lokken. daarbij nog steeds met een gat van 150 miljoen gulden. Dat te kort zou gedekt moeten worden door bezuinigingen die dit jaar moesten worden doorgevoerd, maar die Pais steeds heeft gewei gerd. Ook dat bedrag blijft dus voor volgend jaar staan. Tot nu toe is het ministerie van on derwijs bij de bezuinigingsron des steeds redelijk ontzien. Maar nu meent de ministerraad dat Pais niet meer aan een evenredig deel te ontkomen valt. Het totale bezuinigingsbedrag van 2,5 mil jard is overigens nog geen vast staand feit en dat geldt dus ook voor de voorgestelde bezuinigin gen op onderwijs. Wat dat betreft moet de discussie in de minister raad uitkomst bieden. FNV zoekt voor Ford steun in VS AMSTERDAM (ANP) - FNV-voor- zitter Wim Kok zal volgende week tijdens het overleg van het internationaal vakverbond in Ca nada met zijn Amerikaanse colle ga's overleggen, hoe de directie van Ford onder druk gezet kan worden om de vestiging in Am sterdam open te houden. Kok heeft dit vandaag verklaard tij dens een toespraak tot het perso neel van de bezette Ford-fabriek in de hoofdstad. Hij noemde de solidariteit van de Ford-werknemers in Engeland, Duitsland en België „hartver warmend", maar zei dat Europe se samenwerking alleen niet ge noeg ls. „We hebben internatio nale solidariteit nodig om de macht van de multinationals te breken. Daarvoor hebben we ook de steun van de Amerikaan se vakbeweging nodig", aldus Kok. Hij legde er de nadruk op dat er voor Ford Amsterdam wel degelijk toekomstmogelijkhe den zijn, ondanks de negatieve houding van de directie. Kok nam het de leiding van het be drijf ook kwalijk, dat zij de bezet tingsactie een overval had ge noemd. Wassenaarse verdachte op Man vrij WASSENAAR (ANP) - Een 47-jan- ge Wassenaarse projectontwik kelaar. die verdacht wordt van diverse oplichtingszaken en bc trokken zou zijn geweest bij de affaire rond de Amsterdamse no taris S S. is door de Engelse po litie op formele gronden vrijgela ten, nadat hij maandagavond was aangehouden op het eiland Man. Zijn paspoort wordt ingehouden, zodat hij het eiland niet kan ver laten. De man werd aangehouden op vcr- /ih k van de Nederlandse ju <titn- Volgens de Engelse wetgeving mag echter in een zaak als deze een verdachte niet langer dan vierentwintig uur worden vast gehouden zonder 'ambtsedige' processor,-verbaal Deze stukken waren met tijdig in het Enfris vertaald, waarna hij werd vrijge laten. 24 PAGINA'S Roel van Duyn zet punt achter boeren Coalitiegesprek in Israël al op gang Zoetemelk heeft de moed opgegeven Fiscale druk lager dan werd gedacht dat de bedrijven in het eerste halfjaar achterstanden hebben opgelopen. De regels voor het doorberekenen van loon- en an dere kosten in de prijzen zyn te strak geweest. De ondernemers beroepen zich op toezeggingen die de minister op dit stuk in december 1980 heeft gedaan en op berekeningen die aantonen dat de economische ontwikkeling ook vorig jaar veel ongusntiger is uitgevallen dan werd verondersteld. if LEIDSCH Van Agt heeft 6e PvdA en D'66 in een moei lijk parket gebracht met zijn mededeling dat hij bereid is het ontwerp-regeerakkoord in zijn geheel te aanvaarden als de toe komstige coalitiepartners bereid zijn hem als premier te accepte ren. In zekere zin kan men spreken van een Agtiaanse zet Het lijkt name lijk alsof de leider van het CDA zijn politieke rivalen met open ar men tegemoet treedt, teneinde de kabinetsformatie tot een suc ces te maken, die op dood spoor leek te geraken De vraag is echter of, in het bijzon der Den Uyl, in staat is op een dergelijk voorstel in te gaan De omstandigheden lijken het tegen deel te bewijzen. Meermalen heeft Den Uyl gesteld dat het voor hem moeilijk zoniet onmo gelijk is Ie accepteren dat Van Agt een kabinet aanvoert dat een ander programma en een ander beleid voorstaat dan het vorige En dat is nu juist cruciaal in het voorstel van Van Agt Daarbij komt dat Van Agt als voor waarde aan zijn bereidheid het ontwerp-regeerakkoord te accep teren heeft verbonden dat ook de twee andere beoogde coalitie partners hetzeltde doen ten aan zien van het akkoord Hoewel na tuurlijk niet uitgesloten is dat de PvdA akkoord gaat met het door Lubbers en De Koning voorge stelde plan moet dat in redelijk heid gesproken worden betwij feld De informateurs hebben de grote verschilpunten terug kunnen brengen tot zes. maar dat zijn wel de heetste hangijzers, zoals de handhaving van de koopkracht van de minima, de sluiting van de kerncentrales en de stationering van de kruisraketten Op dit ogenblik is in de top van de PvdA - zie de opmerkingen van PvdA-topman Peper elders in de ze krant - een discussie gaande over de minimum-inkomens, maar dal wil niet zeggen dat deze barriere daardoor ook zonder moeite zal kunnen worden geno men. Voorlopig moet de PvdA en in min dere mate D'66 behoedzaam opereren met de zwarte piet die Van Agt hen toe lijkt te spelen. PvdA-leider Den Uyl heeft begin deze week gezegd zijn politieke tegenstander Van Agt geen mid delen in handen te geven om de ze formatiepoging te torpederen. In politiek tactisch opzicht heeft Van Agt op deze opmerking bijna feilloos gereageerd, met die aan tekening dat Van Agt kennelijk gemakkelijker kan omspringen met zijn fractie dan Den Uyl. Toch is het reëel om te stellen dat de programmatische onderhan delingen de belangrijkste zouden moeten zijn en niet wie de pre mier van dat kabinet zou moeten zijn om reden dat de premier niet meer is dan een pnmus inter pares. Dat er sprake is van een grote over gevoeligheid tussen Van Agt en Den Uyl mag geen rol spelen Dat dit wel zo is. is eigenlijk heel tnest voor een land dat op dit ogenblik een krachtige leiding nodig heeft om uit de sociaal-economische problemen te komen Het wordt tijd dat dit besef ook in politiek Den Haag doorbreekt Het huidi ge voorstel van Van Agt zou daar best eens de aanleiding voor kunnen zijn. Of liever gezegd moeten zijn. Desnoods ten koste van beide heren. DAGBLAD Wilt u mij nu metéén r Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S V p bon ingevuld m een open enveloppe zonder postzegel opsturen neerL eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1