Het blijde lijden van Biesheuvel HP deTijd Memoires ex-priester Greiteman Genieten met "Duizend vlinders" Boeiend boek over Teilhard "Persmuskieten" met glimlach bekeken Tweede Wereldoorlog MSEVIERS Natuurlijk zal geen rechtgeaar de literatuurliefhebber in Leiden (èn buitengaats) een nieuw boek van stadsgenoot J.M.A. Biesheuvel kunnen negeren. Het dolzinnig proza van deze moderne nazaat van Piet Paaltjens bevat - al sinds zijn debuut In de bo venkooi - zoveel waanzin en treurnis dat vele ooit verdrie tige lezers allang de zonnige kant van 't tranendal hebben ontdekt. Mogelijk dat het succes de dof ste ellende verzacht. Succes: dat betekent TV-optredens, uitnodigingen voor zang en dans, brood met kaviaar en verhuizing naar een betere stand (Tot diep in de nacht sluipt jong en oud in mijn èn zijn buurt door bossages om een glimp van de Waanzinni ge maar Beroemde Schrijver op te vangen!). Zelfs Biesheu vel blijkt blij met succes: hoe anders te verklaren dat zijn nieuwste verhalenbundel - met de voorjaarstitel Dui zend vlinders - zich zo opge wekt lezen laat? 't Leed van vroeger, de jammerklachten van voorheen en ander ego centrisch tobben vinden we hier niet of nauwelijks meer terug. Een zachte, haast op gewekte glimlach overheerst. De 37 verhalen die Biesheuvels blijder lijden illustreren zijn overigens voor 't overgrote deel eerder (o.m. in tijdschrif ten tijdens de jaren 1979-80) gepubliceerd. Nogal spijtig voor fervente abonnees op "Maatstaf. "Hollands Maandblad", etc., want niet altijd zijn Biesheuvels inval len geschikt voor hèrlezing. Er blijft toch genoeg te genie ten, al is 't maar van de verha len die voor 't eerst in deze bundel in druk verschijnen: Het einde van kapitein O'Durrell, Een gil en Slager op plezierboot. Van het eerstgenoemde verhaal heb ik in 't geheel niets be grepen, het duurde te lang, vast wel 20 bladzijden, en soms dutte ik in. De lengte van zijn verhalen, hier arrive ren we bij een keerzijde van Biesheuvels succes. Succes moet niet alleen bestendigd maar ook uitgebouwd wor den, wil er een vaste para graaf in literairhistorisch handboek van komen. Met Duizend vlinders heeft JMA wel 6 verhalenbundels op zijn conto - maar de Grote Roman waar iedere schrijver naar snakt blijft ontbreken. Is een schrijver van gewaar deerde verhalen zonder ro man-publicaties wel een gróót schrijver? Een moeilij ke zaak. Ik denk van wel. Biesheuvel twijfelt. Zo begint zijn (korte!) verhaal Een gil zo: "Zwart het bu reau. bruin de deken op mijn bed, blauw de lucht, zinde rend de zon, lekker geurend mijn sigaren, glimmend de wekker. Buiten zingen de vo gels en hoor ik de kinderen kraaien van plezier. Ik begin mij af te vragen hoe vaak ik zo in mijn kamer heb gezeten, achter mijn schrijfmachine. Ik zit hier nu al uren en nog steeds is er geen letter op het witte vel verschenen. Vijfhon derd keer heb ik dat al meege maakt misschien. Maar ik ben ook een domme, domme man. Immers, wat heb ik ge daan? Eerst heb ik als een gie rige man in mijn aantekenin gen zitten graaien. Werkelijk honderden aantekeningen heb ik, en stuk voor stuk kun nen ze aanleiding zijn tot een kort verhaal. 'Maar,' denk ik, 'ik schrijf nu al tien jaar lang korte verhalen, ik moet toch ook een roman kunnen schrij ven?' Diep in mijn hart weet ik wel dat ik alleen maar kor te verhalen kan maken, ver halen die in een kwartier of hoogstens in een avond opge schreven zijn." Enzovoort, een heel (maar kort) verhaal lang. Enkele pagina's later volgt dan weer zo'n voortreffelijk "echt" kort ver haal, Slager op plezierboot; een typisch Biesheuvel-ver telling vol scheepvaart, ho- mosexuele passagiers en doorsnee-krankzinnigen. Ab soluut briljant, want ik heb geschaterd en prompt beslo ten tóch Biesheuvel in deze krant -ondanks het dringen de verzoek van een verstandi ge en belezen kennis niet af te kraken. (Op dit moment herlees ik de zinsnede: "In- Maarten Biesheuvel eens werd ik woedend. Ik kan nu eenmaal niet vrijen met mannen en zeker niet met hele oude met vreemde praatjes en met zweetsokken aan. Van nature heb ik trouwens iets tegen slagers." Dit verhaal alleen al is het her lezen waard duizendvou dig. Of de auteur in staat is een gan se roman te fabriceren, pak weg 10 x zo lang als een matig verhaal van 20 bladzijden, be twijfel ik mèt hem. En wat dan nog? Elk jaar een bundel met tenminste énkele onver getelijke vertellingen, wat kan een schrijver meer van 't leven verlangen? J.M.A. Biesheuvel, Duizend vlinders. Uitg. MeulenhofT, Amsterdam 1981. ROB VOOREN "Op zoek naar de tweede onschuld". Nico Greite man. AMBO. 27,50 In 1941 legde Warmondse (het voormalige grootse minarie) bijbelprofessor Nico Greiteman zijn priesterambt neer. Niet om het celibaat (hij is thans nog ongehuwd) maar vanwege een geloofs crisis. Als hij toen mensen om zich had gehad, die hem uit die crisis hadden kunnen halen "zag ik mij nu niet gedwongen mijn stap te betreu ren", schrijft hij in zijn dezer dagen uit gekomen memoires" op zoek naar de tweede onschuld". Hij stelt dit heel onomwonden. "Ik heb geen be hoefte mezelf achteraf te rechtvaardigen. Ik ver liet de kerk, en dat doe je niet, weglopen is mijn aard niet. Ik ben trouw. Daarom. Ik was niet vroom genoeg", geeft hij als motivering. Eerlijker kan het bijna niet. Dat had men in Rome onderkend. Men stelde hem dan ook gewoon op non-actief, d.w.z. hij werd ontslagen van zijn ver plichtingen, maar niet van zijn bevoegdheden, mits hij niet trouwde. En zo kan Greiteman van daag de dag de mis opdragen. Hij doet 't echter niet en wil het ook niet. Hij wil geen ergenis ge- Na 40 jaar heeft hij het er nog moeilijk mee, en raadt anderen ook niet aan zijn voorbeeld te vol gen, "alleen al om hen mijn inferno (hel) van ge wetensangsten te besparen". Een af en toe zelfs aangrijpend boek van een eerlijk bewogen man en priester. Als journalist (correspondent van De Tijd, NRC en AVRO in Wenen) heeft hij leren schrijven het geen duidelijk tot uitdrukking komt in de be schrijvingen van o.a. het leven op het kleinsemi narie Hageveld en Warmond zelf. Een niet meer weg te denken aanvulling op de katholieke ge schiedenis van Nederland in de jaren 1910-1930. "Teilhard, mens, priester en geleerde". Mary en Elles Lukas. Gooi en Sticht, 39,90. Toen aan het eind van de vijftiger jaren "het ver schijnsel mens" uitkwam, was er al heel gauw bijna geen katholiek meer in Nederland te vin den, die het boek niet had gekocht, gelezen of van horen zeggen kende, al was het alleen maar de titel. De naam van Teilhard de Chardin, de schrijver van de bestseller, lag op ieders lippen. Men sprak meer over het boek dan dat men het las. Niet zo verwonderlijk, want het is ontegen zeggelijk een moeiliik boek. Het verscheen- in opdracht van "Roem"- na zijn dood in 1955. Nu 25 jaar later zijn de stemmen rond Teilhard verstomd. Men praat niet of nau welijks meer over hem. Velen hebben nog nooit van hem gehoord. Hij is vergeten. Aan dit euvel is nu iets gedaan. Ter gelegenheid van zijn 100- ste geboortedag is er een bijzonder boeiend boek over hem versche nen. De gezusters Lukas (van "Time" en "News week") hebben kans gezien om in een vlot ge schreven roman het leven van de beroemde je- zuiet en paleontoloog (natuurhistoricus) jaar in jaar uit, zelfs maand in maand uit nauwkeurig te beschrijven. Voor de tallozen, die het boek "het verschijnsel Mens" nog in hun boekenkast heb ben staan een bijzonder nuttig boek, om iets van dit boek te begrijpen. Dat Teilhard als aanhanger van de evolutieleer (de mens stamt van de aap af) moeilijkheden onder vond van "Rome" kan niet mis. In 1950 werd zijn theorie in de encycliek Humanae generis als "nog steeds onbewezen wetenschappelijk" scherp veroordeeld. Hij werd tientallen jaren naar China verbannen. En zijn boeken werden zo gevaarlijk geacht dat zij pas na zijn dood moch ten worden uitgegeven. Voor het leven hiervan is dit boek van de dames Lukas noodzakelijk. THEO KROON "Persmuskieten" door Martin van Amerongen, uitgegeven door A.W. Sijthoff, Alphen aan den Rijn. Prijs f 10. Vrij-Nederland-redacteur Mar tin van Amerongen beschrijft in dit 78 pagina's tellende werkje een aantal schilder achtige journalistieke figuren met wie hij in de loop der ja ren in aanraking is gekomen. Want, zo zegt hij in zijn inlei ding, met gedenkschriften kan een mens niet jong ge noeg beginnen. Zij "moeten worden geschreven door lie den die in de bloei hunner jongelingsjaren staan. Zoals ik". Regels die je tot drie keer in het boekje terugvindt, wat rijkelijk veel is op zo'n be perkt aantal bladzijden. Van Amerongen strijdt reeds "een half mensenleven voor de zaak van de internationale arbeidersbeweging", zo schrijft hij, maar in zijn boek je tref je maar heel weinig markante, linkse journalisten aan. En aan die weinigen, zo als Dick Verkijk, heeft hij dan soms ook nog een gron dige hekel. Renate Rubin stein draagt hij een grote hoogachting toe, dat wel, hoewel je je niet aan de in druk kunt onttrekken dat hij haar toch liever niet al te fre quent ziet. ("In haar gezel schap is intellectuele luiheid streng verboden. Men is ge dwongen om de hersenen in permanente staat van paraat heid te houden"). Nee, Van Amerongens helden zijn niet de mede-strijders "voor de internationale arbei derszaak", maar van het onvertroebeld libera lisme. zoals die bij NRC/Han- delsblad opereren of opereer den en dan met name Hof land en wijlen Luyendijk. Het hoofdstuk over de jour nalisten bij die krant neemt dan ook eenderde van het boekje in beslag. Het biedt verrukkelijke leeskost, maar nieuw is het allemaal niet; het heeft al eerder uitgebreid in Vrij Nederland gestaan. Bijna lyrisch schrijft Van Ame rongen over Andfe Luyen dijk, een man met oog voor het glas en de goede tafel, een "mediterrane" figuur. Hij was een tijd parlementair re dacteur van de NRC, maar moest niets van politici heb ben. Eens zei hij in hun nabij heid goed hoorbaar over hen: "Met die kerels praat je toch niet, hè. Dat zijn toch bela chelijke mannen. Daar schrijf je tegen". De neiging om veelvuldig te ci teren uit dit frivole, vlot ge schreven werkje is groot. Dat zou echter aspirant-kopers er misschien van kunnen weer houden het aan te schaffen en dat kan niet de bedoeling zijn. Martin van Amerongen heeft zich in zijn VN-tijdperk doen kennen als een goed journa list en een schrijver met veel sfeer in zijn stukken. In het boekje portretteert hij zich hier en daar nadrukkelijk als een kwast. "Betrouwbaar, vlijtig, geacht en een beetje arrivé". Dat zal helaas wel zo zijn. RUUD PAAUW De Tweede Wereldoorlog blijkt nog steeds een niet af latende bron van inspiratie voor schrijvers. In korte tijd dwarrelden niet minder dan vijf .oorlogsverhalen in boekvorm op mijn bureau neer. Éen was een herdruk: Donald Moo res indringende reporta ge van een konvooi naar Moermansk. Nu onder de nuchtere titel "Oorlogskon vooi P.Q.63" verschenen bij uitgeverij Veen in Utrecht- Van het resterende kwartet nieuwe oorlogsverhalen speelt er zich maar één in de jaren '40-'45 af. Dat is James Barwicks boek "Aanslag op de beul" dat dank zij A.W. SijthofTs Uitgeversmaat schappij in Alphen 19.50) is verschenen. Twee vragen intrigeren Bar wick in hoge male. Ten eer ste: waarom heeft paus Pius XII in de oorlogsjaren nooit fel en duidelijk stelling dur ven nemen tegen de massale nazimoord op de joden? Barwick suggereert dat er zeke re lijnen lopen van deze mys terieuze houding van het Va- ticaan naar de moord op de beul Reinhard Heydrich, de barbaar die door Hitier zelf als zijn opvolger was aange wezen. Maar Barwick zit ook nog steeds met de vraag hoe de Tsjechen tot die moord konden besluiten terwijl ze deksels goed wisten hoe bloedig en wreed de gevol gen zouden zijn. De auteur zelf zegt rondom zijn hoofdpersoon - een Ameri kaanse journalist die on danks zijn tegenstribbelen midden in de gebeurtenissen wordt gesleept - realiteit en fantasie door elkaar te heb ben gehaald. Hij geeft aan hoe het wellicht had kunnen gebeuren. Maar daardoor blijft de lezer met de vraag: waar begint de realiteit en waar houdt de fantasie op? Maar zelfs al krijgt men daarop geen ant woord, men heeft enige tijd geleefd in de ambiance van angst door wreedheid die het Duitsland van die rampzalige dagen beheerste. De geschie denis werd toen met bloed, veel bloed geschreven. Hoe meer inzicht in die historie hoe beter. Barwick laat ons door zijn gaaf geschreven roman diep na denken over een aantal nog altijd open vragen. Vragen die boeien. Net als zijn boek. De overige drie boeken gaan over wat is gebeurd of had kunnen gebeuren na de oor log. Allereerst "De Genesis formu le", geschreven door Steve Shagan en verschenen bij De Boekerij in Amsterdam 29.90) De basis voor deze thriller ligt in nazi-Duitsland maar het verhaal speelt zich af in onze dagen wanneer een niet brandschone ex-politie- man in Beverley Hills wordt vermoord. Een geharde detective moet dat kwalijk riekende zaakje tot klaarheid brengen. Maar dan blijken de draden van het misdrijf heel internationaal te zijn geweven door een syn dicaat dat Duitse oorlogsge heimen wil exploiteren ten eigen bate Het is een niet al te ingewikkel de historie die Shagan ons voorzet En de formule die hijzelf hanteert is veel min der gecompliceerd dan zijn "Genesis formule". Veel actie en spanning, gemengd met wat moord en doodslag, over goten met een hoogst mo dieus erotisch sausje Zo maakt men gemakkelijk ver teerbaar leesvoer. "Het Nostradamus Verraad" door Johan Gardner - ver schenen bij Uitgeverij L.J. Veen in Utrecht 19 90) - ademt een totaal andere sfeer. De auteur - volgens de flap eens goochelaar, marine-offi cier. criticus en journalist - schrijft minder direct Min der eenvoudig. Zyn literaire brouwsels komen volgens dezelfde bron van inlichtin gen uit Ierland waar hy in de rust van zijn werkkamer zijn verwikkelingen op elkaar sta pelt en waar hij binnenkort ook een aantal James Bond avonturen zal verwekken. En waar hij eens het "Nostrada mus Verraad" ontrafelde, dat volgens zyn eigen verbeel ding vanuit de oorlogsjaren diep had doorgevreten in de Britse geheime dienst. Een simpele vraag van een Duitse vrouw aan een schildwacht van de Londense Tower vormt volgens het boek de aanleiding voor een allesbe halve simpele speurtocht naar de methoden van het Duitse ministerie van propa ganda waarin de profetieën van een zestiende eeuw astro loog zelfs een belangrijke rol spelen. Dat geeft wel het wat specifie ke sfeertje aan dat Gardner oproept. Hij schrijft in uit voerige terugblikken. Gard ner laat zijn hoofdpersonen het verleden herleven. Een verleden dat zich voor een groot deel in de oorlogjaren afspeelde Waardoor de gruwelijke wreed heid en de meedogenloos heid van het nazi-regime weer eens naar boven komt. Mede: opdat wij nooit verge ten. Maar in deze toch vooral omdat Gardner dat best kon gebruiken in zijn gladde, ge raffineerde en ook goede thriller. Tenslotte: 'Het Janussyn droom" door Evelyn Antho ny. verschenen by de Uitge verij Luiüngh in Laren 15.50) Tweemaal heeft Evelyn Antho ny in dit boek geprobeerd my uit te leggen waar precies dat "Janussyndroom" vandaan moet komen. Wat my betreft is het niet gelukt. Ik heb al leen begrepen dat twee ver moorde mensen sterven met de naam "JanuS" op de lip pen en dat een Duitse journa list ontdekt dat dit te maken heeft met mogelijke nazaten van Hitier. Evelyn Anthony wil ons doen geloven dat Russen, Ameri kanen en Duitsers als de dood zyn dat zo'n kind van Hitler in de publiciteit zal ko men. Daarom is dit fenomeen in het verhaal met moord en aanslagen omgeven. Maar dat mag de hoofdpersoon - de genoemde journalist niet stoppen in zijn speurtocht naar de oorsprong van het kwaad. Hoewel ook hier de banden met de oorlogsjaren duidelijk zichtbaar aanwezig zyn vor men zij toch in feite met meer dan de kapstok waaraan een actievol maar uiterst door zichtig verhaal kan worden opgehangen Compleet met een brokje vriendelijke romantiek. De problematiek van Hitlers nazaten komt niet byster overtuigend over. het graaft allemaal niet zo diep. Het eni ge wat ik kan zeggen is dat Evelyn Anthony gemakkelijk en lekker leesbaar schrijft Maar daarmee maakt je nog geen goed boek. KOOS POST L/n VRIJ NEDERLAND zetting van uw land ten tijde van Hitier en de Amerikaanse aanwe zigheid in Europa?". De desertie onder de Britse, in Noord-Ierland opererende mili tairen wordt in VN breed uitge meten onder de kop "Ik ben mili tair en erop getraind om mijn vij anden uit te schakelen, niet om tegen moeders met kinderen te vechten". Verder probeert Rob Sijmons de kersverse doctor Jurjen Wiersma de bodem in te heien door zijn proefschrift over de marxisti sche intuïtie en over het omstre den onderzoek van de Leidse we tenschapper Buikhuisen (naar bio-sociaal gedrag van delin quenten) te ontrafelen. Ook heeft VN een interview met de beken de diplomaat dr. H. N. Boon, die constateert dat de oude Stikker de relatie met China heeft opge bouwd en de jonge Stikker (van RSV) die weer heeft afgebroken door middel van de duikbootor der aan Taiwan. Hij noemt dat "de rebellie van de jeugd". De bijlage van VN bevat een goed gedocumenteerd en uiterst in zichtelijk verhaal over de werk wijze van de vreemdelingen poli- tie in Utrecht. MAGAZINE EM onthult dat ambtenaren van sociale zaken drastische hervor mingen willen die ten koste gaan van de middeninkomens. Het ui terst omstreden criterium van het kostwinnerschap zou weer ter tafel moeten komen om het niveau van de sociale uitkerin gen te bepalen. René de Bok had een interview met dr. Willem Drees sr., die zon dag 95 jaar wordt. Het bekende verhaal, dat - uiteraard - geheel en al is geschreven volgens de signatuur van EM. Bezwaren te gen het begrip verzorgingsstaat, prestatie zou bij progressief Ne derland als een vies woord wor den ervaren en meer van dat soort onzin. Geconstateerd moet worden dat Drees geen rol van betekenis meer speelt, anders dan in historische zin en derhal ve is het enige vermeldenswaar dige feit dat hij 95 jaar hoopt te worden. EM besteedt verder aandacht aan de recente bomontploffing in het hoofdkwartier van de Islamiti sche Revolutionaire Partij in Te heran. De teneur van het artikel is dat er een totale burgeroorlog in Iran op komst is. Hoofdredacteur Ferry Hoogendijk pleit voor een minderheidskabi net van CDA en WD en blijkt te hebben ontdekt dat daar bij het CDA - en kennelijk niet bij de WD moed voor nodig is. "Maar moed wordt in de politiek beloond". Hoogendijk vindt dat de formatie zich tot dusver ken merkt door "langpraterij". Coen van Harten schreef een infor matief verhaal over het feno meen video. Op het ogenblik tot alle maatschappelijke geledin gen doorgedrongen, ontwikkelt dit systeem zich tot een "televi sie a la carte". Van de smalle beurzen via de geslaagde zaken mensen tot de nieuwe vrijgestel den toe: allemaal hebben ze op hun manier video. Nog even en dan is er Turks Fruit op een chip. Oud-parlementair redacteur Henry C. Faas van de Volkskrant lan ceert in HP een interessante theorie over de relatie tussen de kabinetsformatie en de parle mentaire democratie. Hij komt tot de slotsom dat het *t beste zou zijn als CDA en WD samen een minderheidskabinet zouden vor men. De positie van D'66, die van zo'n kabinet geen deel wil uitma ken. wordt dan duidelijker. Maar belangrijker is dat degenen in het christen-democratische kamp die PvdA en D'66 na aan het hart liggen, dan meer dan ooit tot een keuze worden ge dwongen. Dat komt, zegt Faas, doordat CDA en WD een min derheid vormen en de offerings- gezindheid van de CDA-dissi- denten - om het kabinet te laten zitten dus niet meer belangrijk is. Het CDA scheurt en zegt dan dag tegen de WD en daarna kan links pas echt met het CDA gaan regeren. HP had ook een interview met de vice-voorzitter van de PvdA, Bram Peper. Deze is ontevreden over het ontbreken van een so ciaa l-democratische ideoloeie die aansluit bij de realiteit. Pra ten over de sociale voorzienin gen. zegt hy, is in kringen van zijn partij nu veelal taboe. Hij meent dat een discussie over ont koppeling van minimum-uitke ringen en minimum-lonen in de PvdA niet te vermijden is. De wet op het minimumloon zou - in het verlengde hiervan - dan kunnen leiden tot een wet op de minimale sociale uitkering, vindt Peper. Het ingevoegde Filmfan had een interview met Gene Wilder en de filmregisseur Michael Cimino over diens film Heaven's Gate. De Tijd komt met een informatief verhaal over "De successtory van bisschop Gijsen: bijna alles lukt. alleen de kerken lopen leeg". Ton Oostveen hanteert zijn pen als een houwdegen, maar signaleert ook enigszins verontrust dat Limburg nooit enige verweer tegen de omstre den bisschop heeft gehad: er is sprake van een traditionele mys tieke binding Hy interviewt hierover ook dr. W. van Kempen, voormalig perso neelsfunctionaris van het bis dom Roermond, die de houding van Gijsen betreurt Deze pleit voor een alternatief bisschoppe lijk beleid dat met dat van Gijsen kan wedijveren. Op het ogenblik mist hij dat node. Verder in De Tyd een verfrissend verhaal over de buitenlandse be langstelling voor Nederlandse bedrijven, met name die welke met de ondergang worden be dreigd. Het buitenland steekt flink wat risico dragend vermo gen in deze bedrijven, maar hoeft zich van de bijkomende sociale problematiek (lees: personeel) niets aan te trekken. In die zin, concluderen de schrijvers van het artikel, gaat het goed met de Nederlandse economie, want het buitenland toont zich op dit ge bied een rap verzamelaar van Ne derlandse aandelen Ook De Tyd komt er kennelijk niet onderuit om aandacht te beste den aan de kabinetsformatie, maar net als de formatie zelf le vert dat weinig op. Journalist Wim Klinkenberg meent in De Tyd dat dé Iraanse revolutie hard op weg is naar een linkse ontknoping Hy trekt een parallel met de oktoberrevolutie van 1917 in de Sowjet-Unie. Met andere woorden: na februari komt oktober en dan is het ge beurd. hervormd nederland In HN een interview met een wao- trekker. die vertelt hoe hij door de ambtclyke en medische mo lens bykans is vermorzeld maar ook door de vakbonden m de steek is gelaten. De man moest zelf alles regelen om weer aan het werk tè kunnen, wat hy graag wilde. Maar toen puntje bij paaltje kwam. weigerden "de in stanties", die tot dan geen vinger hadden uitgestoken, hem het groene licht te geven. Hij verhaalt ook van de vernede ringen. Het onbegrip voor zijn si tuatie, het wantrouwen als hy 's ochtends de deur uitgaat om in een buurthuis vrijwilligerswerk te doen (waarom, zeggen de men sen dan. niet echt aan het werk?). Aan de wao-ers adviseert hij: laat je niet het bos insturen Zeg pre cies hoe je het zelf wilt hebben. Neem zo nodig een getuige mee Cors van den Brink rapporteert over een ontmoeting tussen jo den en christenen op Kirchentag bij een school in Hamburg. Daar werden in april 1945 twintig joodse kinderen en tientallen volwassenen twee aan twee door de SS aan verwarmingsbuizen opgehangen. Sjef Theums, secretaris van de No- vib. schryft over het circus van de schyn-vcrkiczangcn op de Fi lippijnen. waar het dictatoriale regime van president Marcos in ere werd hersteld. Corruptie en dreigementen vormden de basis voor de verkiezingsoverwinning van deze dictator, die overigens deze week nog is geroemd door Amenka's vice-president George Bush vanwege zyn (veronder stelde) democratische beleid Ook in HN een verhaal over de toe nemende repressie door Israël in de bezette gebieden op de westc- lyke Jordaanoever En een be schouwing over achryver-dich- ter scheepsarts Slauerhoff. die door collega-schry vers is bewon derd en verketterd WIM WIRTZ VN weet deze week te melden dat behalve de Hippola en de Silex ook de waterijsjes Vlaggestick en Raket zijn besmet met het gif tige bariumchloride. Ola-ijs staat er gekleurd op. En daarmee ook Unilever. Maar deze week gaat het veeleer om de directeur van de Inspectie Levensmiddelen van het ministerie van volksge zondheid, drs. P. H. Berben. De Raket en de Vlaggestick zijn in dezelfde, gif bevattende koel vloeistof gedompeld. En deze hoofdinspecteur wist daarvan nog voordat de zaak rond de Hip pola en Silex vorige week aan het rollen werd gebracht. Ber ben, zo blijkt uit het artikel, ba gatelliseerde de zaak voor de beeldbuis. Want het aantal klach ten was groter dan hij den volke wilde doen geloven. De formatie - die van het nieuwe kabinet eist in VN veel aan dacht en ruimte op. Maar veel nieuws levert dat niet op. Of het moet de sociaal-economische analyse zijn van Feike Salverda die in een epistel van informa teur Lubbers diens "stille kracht" heeft ontwaard. Kort ge zegd rammelt het plan van Lub bers aan alle kanten. Piet Piryns doet verslag over Viet nam bij de Chinese grens en in terviewt de Vietnamese minister van buitenlandse zaken Nguyen Co Thach. Deze protesteert tegen de suggestie van Piryns dat Viet nam Cambodja bezet zou hou den. u maakt toch ook een on derscheid tussen de Duitse be-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19