Het ten koste van de liefde Mooi weer maar harde wind voor Laura-fietsers Roel van Duyn stopt met boeren Interview Jm POSTCODE I VEELE - Voor Saar is het toch ook wel heel wat. Vier en een half jaar geleden was ze de eerste koe van Roel van Duyn en zijn vrouw Josti. Nu is ze samen met Marie en nog tien andere koeienplus 12 bunder land en de boerderij te koop. Wat begon als idealisme is nu koopwaar gewordenzegt Roel somber. Het hele spul moet anderhalve ton opbren gen. Roel van Duyn zelf wilde nog wel doorgaan als kleine mi lieu-minnen de boer. Het be drijfje liep, en hij knapt uit menige blouse want ook zijn lijf nam agrarische vormen aan. Maar Josti, zijn zelfka- zende boerin, is er hardstikke zat van. Ze kaast al drie maanden niet meer, wil graag terug naar Amster dam. Roel gaat mee, samen met de twee kinderen, van wie de oudste spastisch is: dat heeft het bestaan ten platte- lande er ook niet simpeler op gemaakt. De stemming is gedrukt maar niet klaaglijk als we in de so bere kamer rond de tafel zit ten. Er is aan het interieur weinig veranderd, vier en een halfjaar geleden zaten we hier in dezelfde opstelling. Josti heeft intussen twee kinderen gebaard. „Liefde en brood, dat is de basis", zei Roel altijd. Josti: „Ik ben hier van een meisje een vrouw geworden en dat is ook al heel wat". Roel lijkt eigenlijk weinig veran derd, alleen wat minder opge wekt. Verjaagd De Grote Denker van provo was hij destijs, in 1970 werd hij ka bouter. De eerste ambassa deur van Oranje Vrijstaat en tenslotte PPR-wethouder van Amsterdam, bedeeld met een uiterst karige portefeuille met alleen wat gemeentelijke be drijven zoals de boekbinderij en de kerkhoven erin. Begin 1976 werd hij na een be wind van zestien maanden door zijn collega-wethouders en de gemeenteraad verjaagd. „Ik wens u alle goeds toe, maar op afstand, want voor het besturen van een stad bent u niet geschikt", zei bur gemeester Samkalden ten af scheid. Woorden die Roel van Duyn niet haatdragend hebben ge maakt, want in het boek over zijn wethouderstijd „En tra nen" voert hij zelfs enige ver zachtende omstandigheden aan waardoor Samkalden „na de revolutie misschien niet eindeloos asfalt hoeft om te spitten". Hij verliet de grote stad, „weg uit de zieke soepzooi". Zelfs het mooie plan om op autoda ken tuintjes aan te leggen, „waardoor het autopark een echt park wordt", was niet van de grond gekomen. Zijn archief, en daarmee zijn verle den, verkocht hij aan de Uni versiteit van Amsterdam en in Veele, een gehucht achter in Groningen, kochten ze een bouwval dat nog vaag de countouren van een boerde rijtje vertoonde. Dat was de lente van 1977. „Op het platteland willen we ver wezenlijken wat goed is. Di rect contact met de natuur, melk bij mijn vrouw komen, die er kaas van maakt. Roel van Duyn, voorma lig provo en kabouter, zestien maanden PPR- wethouder van Am sterdam, is vier en een half jaar boer geweest in het Groningse Veele. Hij de hele dag op het land, terwijl zijn vrouw Josti de kaas maakte. Wil dat met stadse men sen? Ten dele. Het be drijf rendeerde, de koeien gaven gul, maar Josti knapte af. Het be drijf is nu te koop. Roel en Josti willen terug naar Amsterdam, dat zij vanwege „de zieke soepzooi^ eens ont vluchtten. Een interview vol me lancholie. Roel en Josti ran Duyn: "We zijn niet failliet, maar uitgeput". goeie verhoudingen tussen de mensen, ze zijn hier allemaal erg aardig". Op luchting Die stemming is nu, vooral bij Josti, over. Praten gebeurt in een mengeling van melancho lie en opluchting. Wat was het toch fijn en wat is het toch lek ker dat het straks niet meer hoeft. Jost: „Het is allemaal mijn schuld. Ik kon er niet meer te gen, alles stond op zijn plaats, de kaaskamer, de gierput. En steeds weer dezelfde kar weitjes: wei aftappen, melk bussen optillen, leeg gieten. Ik kreeg pijn in m'n rug, in m'n rechter arm. Langzaam brak ik af, ik kwam mijn bed niet meer uit. Huilaanvallen. We zijn op reis gegaan, naar Frankrijk. Toen we terugkwa men wilde ik geen kaas meer maken. M'n laaste kaas heb ik ook niet bewust beleefd. Ik had te zeer een black-out. Ik was een automaat geworden, zonder gevoel" Roel: „Terwijl het bedrijf bij zonder goed ging. Alle inves teringen gedaan, genoeg melk om van te leven, alles deed het, alleen de mensen niet" 1- Is het dus toch nogal tegen gevallen? Roel: ..Nee, het was een bewuste keus om hier een gezinsbedrijf van te maken. Maar nu door zetten zou ten koste gaan van Josti's gezondheid en van onze relatie. En Olmen, die spas tisch is. heeft ook veel aan dacht nodig" Stadsmens Roel: „Ik denk wel dat het een rol heeft gespeeld. Gesprek ken met vrienden, dat is in een stad gemakkelijker dan hier". „Maar sinds we de knoop heb ben doorgehakt, ga ik wel met een heel ander gevoel naar de koeien toe. Het leven was: dit fietstochtje naar de koeien, ik leef van die spenen: dat ach terlaten aan andere mensen, daar word ik wel melancho liek van". „We hebben het uitgeprobeerd, we hebben laten zien dat het te doen is om van zo n bedrijf te leven, terwijl we begonnen zijn met een onooglijk stukje grond. Het is te doen, maar je moet wel kunnen doorzette- Josti: „Maar je hebt soms in zo n tempo gewerkt dat er weinig energie overbleef voor onze relatie". Roel: „Het was vooral een pro- Door Tony van der Meulen Eigenheimer - Ben je er door veranderd"* Roel „Ik ben meer een eigen heimer geworden. Wat op je eigen erf afspeelt is goed en belangrijk, de rest is de onbe trouwbare buitenwereld. Ik heb meer boersigheid gekre gen". - Ben je daar rouwig om1 „Nee Het is een oogkleppen- mentaliteit. Maar ik heb er wel een meer gewone alle daagse verhouding met vlese lijke schepselen door gekre gen. Ik herinner me dat ik tien jaar geleden in een stal kwam waar een kalf werd geboren. Half misselijk trok ik me te rug. Misselijk van het bloed, van zwetende lichamen, die sterke geur. Nu steek ik zelf m'n hele arm in de baarmoe der van een koe om er een pil tegen baarmoederziekte te deponeren". Nu is het moment gekomen dat Josti oprecht boos wordt: „Jij vraagt alleen maar dingen aan Roel, want die is een interes sant persoon. Het is veel be langrijker dat Roel van Duyn rotwerkjes doet. dan wanneer ene Josti rotwerkjes doet Dat interesseert geen mens, ik sta weer in de schaduw". Na tijdje hervindt Roel de draad ..Een vriendin van ons heeft wel eens gezegd' het is net alsof jullie hier een toneel stukje aan het opvoeren zijn. Dat is niet waar, maar het had wel steeds iets van: dit kan niet eeuwig duren Ik mis de gevoelens van mensen die veertig jaar bij de PTT werken". Uitgeput duktieslag. Weinig slapen, weining praten". - Maar voel je je. zoals dat zo mooi heet, verrijkt door dit be staan? Roel „Je ziet hoe alles groeit, hoe achter elk ding zweet zit. Dat wist ik wel met m'n hoofd, maar niet lijflijk. Ik heb nu de ervaring zelf *'an de grond te leven, een huis te bouwen. Ik weet nu ook wat meer van economie, van de natuur, en van samenleven, Maar het is betrekkelijk. Ik ben er wel tevreden over dat we dit bedrijf hebben rcksichtlos. ik ben niet tevre den over de manier waarop: te ruckslichtlos. Ik heb veel energie verspeeld. Het ging ten koste van de liefde". Josti „Het was geen spel. Zo'n spel hou je niet vier jaar vo- Roel: Dat is het precies Wij zijn niet failliet maar uitgeput. Maar mensen die zeggen al leen een moderne loopstal kan nog, en jullie gepruts niet, hebben tóch ongelijk". - Als jullie teruggaan naar Am sterdam. met welk gevoel reis je daar dan naar toe0 Josti heeft weinig bedenktijd nodig: „Heel ingehouden lo pen, het moet een mooie dag zijn met heel veel zon". Roel: Gemengde gevoelens. Jammer dat we alles achterla ten wat we hier hebben opge bouwd. Nieuwsgierig wat er verder gaat gebeuren Josti „Samen met Roel wil ik een boek schryven. over de groei van een relatie. Een emancipatieboek dus". Het wordt weer melktijd Roel: „De melk gaat nu in de bus sen naar de fabriek Maar mijn ideaal was: 's ochtends met de warme melk by myn vrouw komen, die er kaas van maakt. Dat was het". Nog even naar de kaasmakery, die er proper maar onbenut bij ligt. Mooie attributen. Even de opwelling: als m die kaasvormen straks maar geen geraniums komen te staan. Er is een groot verschil met een openluchtmuseum aan alles zie je dat hier echt hard is ge werkt. Josti „Maar opeens voelde ik me een hond die enorm ligt te rukken en te trekken aan zijn ketting". ALPHEN AAN DEN RIJN Driemaal is scheepsrecht, luidt een oud spreekwoord. Ook voor de Laura bleek gisteren deze wijsheid op te gaan, want na een verregen de openingsavond en een door regen wat verzuurde eer ste fietsdag bleek gisteren de zon eindelijk Pluvius te hebben verdreven. Is u met vakantie gaat, vergeet dan uw adresboekje niet. En schrijf nu alvast overal de postcode bij. I ^m| ml ,m, jtrwmm jat ,m, me Maat WSr Qeamn evwdoen. I De goede stemming onder de ruim 1400 deelnemers bleef dinsdag dan ook moeiteloos behouden. Vooral het eerste deel van de tocht - via de bollenstreek naar Zandvoort - werd een heerlijk ritje. Met de wederom harde zuidwestenwind in de rug en een (zomer?)zonnetje gingen door velen uit voorzorg aangetrokken regenpakken al snel uit en kwam de meer zomerse kleding tevoor schijn. Als ook nog de zuidwestenwind iets minder hard was geweest zou het zelfs een ideale fietsdag zijn geweest, nu leverde vooral het stuk tussen Rijsenhout en Leimuiden voor velen toch wat problemen op. VOETBAL - Johan Cruyff heefl zich weer gevoegd bij de Was hington Diplomats, zijn werkge ver in de Noordamerikaanse voetbalcompetitie. De terugkeer van Cruijff, die overigens slechts 25 minuten meespeelde, had kennelijk een goede invloed op zijn medespelers, want Washing ton won met 3-2 van de San Die- go Sockers. ZEILEN - De tweede race om het Europees kampioenschap zeilen in de laserklasse bij de dames is gewonnen door de Nederlandse Wolthuis. De tweede Nederland se zeilster Steenhuis finishte als zevende. De opmerkelijke gebeurtenis van de dag vond plaats in de duinen bij Zandvoort, waar René Hoek man Ter Aar zowel de grootste pech- als geluksvogel werd. Voortgedreven door de zuidwes tenwind reed hij met zijn ploeg met een snelheid van tegen de vijftig kilometer per uur over het duinpad, toen de bout waarmee zijn achterrem was bevestigd lo- strilde. Zijn rem schoot tussen de spaken van zijn achterwiel, waatdoor de Ter Aardcr een flin ke valpartij maakte Volgens ooggetuigen schoof hij zeker der tig meter over het asfalt, maar de verwondingen bleven deson danks beperkt tot schaafwon den. Van zijn fiets kon dat niet worden gezegd: die was totaal vernield. De beste grap van de dag kon op rekening worden geschreven van de twee vrouwen die de uit- deelpost bij het Hecmsteedse Groenendaal bc'man'den Zij legden een aantal neppakjes bo ter (helemaal echt, alleen in plaats van boter zat er een blok hout in het wikkel) en deelden op besmeerde krentenbollen be luste Laurianen mee dat ze hun bol zelf moesten smeren. Met de zakmessen werden de bollen door de hongerigen opengereten, om alras tot de conclusie te ko men dat deze handeling weinig zin had. Of ze hadden hun bol met houtsplinters moeten willen Ook burgemeester V.d. Krofl van Leimuiden heeft op de Ringdijk windkracht zeven tegen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17