El ana Mandlikova ziet droom in vervulling gaan Tenniswinst van Jos Koemans bij TEAN In Wimbledon finale tegen Evert Hoge score Jan Timman Ponsteen verliest kort geding Barcelona stelt zich kandidaat voor Spelen NSF ontvangt motie KNVB RAK£r tANCé fZ'MG DONDERDAG 2 JULI 1981 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - De geplaatste spelers zijn gisteren tijdens het toernooi van het Alphense TEAN niet in gevaar gekomen. De eerste ge plaatste Jos Koemans. de num mer twee van de districtskam pioenschappen, had niet al te veel moeite met Ron Romberg uit Nieuwkoop: 6-3, 6-2. Datzelfde kan gezegd worden van de als derde genoteerde Hans Tönjann, die Frank Liefbroer kansloos liet: 6-4, 6—3. Bart van der Velde van Artesia kwam tweemaal in actie. De eerste keer was hij succesvol tegen Marcel de Bakker (1-6, 7-5, 6-2) de tweede keer gunde Ivar de Jong hem slechts drie games: 6-1, 6-2. Jasper van Marwijk had nog alle moeite met Juan Plijnaar: 7-6, 6-4. Charlie Asselbergs speelde een tempo of wat te hoog voor Dave Willemse: 6-2, 6-0. Freek van der Capelle ondervond slechts de tweede set enige te genstand van Munniker Mark van Opstal: 6-1, 6-4. Verrassend was het verlies van het koppel Jos Koemans/Freek van der Capelle in het herendubbel spel. Charlie Asselbergs en Fred van der Loo klopte het favoriete duo in drie sets: 3—6, 6—3, 6—2. In C verdween de als derde ge plaatste Juan Plijnaar van het to neel door toedoen van Boude- wijn Ponsioen: 0-6, 6-4. 6-4 In Sassenheim stonden slechts twee B partijen op het program ma. Dick Hylkema klopte Jan Homan (6—4, 2—6, 6—4), Jan Theunissen bleek te sterk voor hardhitter Peter van Paridon: 6-3 6-3 Uitslagen TEAN-toernooi HEC V Weber-I Codfried 6-4. 6-2, F Ponsiocn-H Snik 4-9. 6-2. 9-7 DEC A Kalf-M. van Bemmel 6-1. 1-6. 7-5 Uitslagen toernooi Sassenheim HEC M Vink-H. van Ederen 6-3.4-6. 6-4. P Bamhoom-H de Jong 6-3, 6-7. 6-4. F. van Trigt-W Hoekstra 6-3. 6-3. A. van der Marcl-J Meeuwis- seri 6-4. 6-3. J Lugthart-J Kuivenho- ven 4-6. 6-2. 6-4. Th de Mooy-A Vis ser 6-2. 6-2 DEC I Driehuis-A. Postma 6-0. 6-3. P Lafay-L. van Noort 6-0. 6-2. I ten Hagc-A Vlckke 6-0. 6-4 C VoNfr n-T Koemans 6-4. 7-5. M van 't Wou- t-M Dros 1-6. 7-6. 6-4 I Weare-W Booy 7-5, 5-7, 6-3: N. Bennink-A. Burgers 3-6, 7-6. 7-5. LONDEN (GPD) - Uitgerekend in een periode waarin de doktoren haar vier weken verplichte rust hadden voorgeschreven, heeft Hana Mandlikova voor het eerst in haar carrière de finale bereikt van het toernooi van Wimbledon. De 19-jarige Tsjechoslowaakse be- hoeft nu 'alleen' nog haar presta tie die zij twee weken geleden in Parijs leverde te herhalen om de hoogste top in haar tennisloop- baan te bereiken. In Frankrijk versloeg ze Chris Evert in de hal ve Finale met 7-5 en 6-4. „En dat gebeurde op gravel waarop Evert toch de beste is. Het zal gemak kelijker zijn om haar morgen op gras te verslaan". Pam Shriver was gisteren overi gens de eerste om grote vraagte kens achter die opmerking te plaatsen. Zij werd na haar verras sende overwinning op Austin dan ook teruggezet in de begin nersklasse van het internationale proftennis. Evert telde Shriver met 6-3 en 6-1 uit en behoefde voor die les maar een uur en vijf minuten uit te trekken, ruim een half uur minder dan Mandlikova kwijt was tegen Navratilova: 7-5, 4-6, 6-1. Mandlikova vond het evenwel geen enkel bezwaar dat zij had moeten overwerken. „Het doet me veel meer dat ik nu de Finale heb bereikt dan toen ik in Parijs het toernooi won. Ik heb er altijd van gedroomd om Wimbledon te winnen, al heb ik dat nooit tegen iemand gezegd. Ik zei altijd dat het me niets kon schelen. Op die manier hoopte ik mezelf niet te veel op te winden. Van nature maak ik me al druk genoeg over allerlei dingen. Nu ik zover ben, Vrouwen enkelspel, halve finales: Mandlikova (Tsj.)-Navratilova (Tsj.) 7-5, 4-6, 6-1. Lloyd-Evert (VS) - Schriver (VS) 6-3, 6-1. Mannen dubbelspel, derde ronde: Frawley/Lewis (Aus./N.S.) - Carru- thers/Maynette (Arg./Per.) 6-2, 6-4, 6- 4. Anand en Vijaj Amritraj (Ind.) - McMillan/Mottram (Za/GB) 6-3, 6-7, 5-7, 6-1, 6-2. Kwartfinales; Smith/Lutz (VS) - Frawley/Lewis (Aus. NZ) 7-5, 6-3, 6- 2, Okker/Stockton (Ned./VS) - El Shafei/Feaver (EG/Aus.) 7-6, 7-6, 4-6, 7-6. McEnroe/Fleming (VS) - Anand en Vijaj Amritraj (Ind) 4-6, 6-2, 6-1, 6-4, MeNamara/McNamee (Aus) - Bühning/Taygan (VS) 6-3, 7-5, 3-6, 7- 5. Vrouwen dubbelspel, derde ronde: Barker/Kiyomura (GB/VS) - Rus- sell/Ruzici (VS/Roe) 4-6, 7-6, 9-7. Kwartfinales: Jnrdan/Smith (VS) - Lloyd/Wade (VS/GB) 6-2,6-3, Navra- tilova/Sh river (Tsj/VS) - Potter/ (Zwed.) 6-7, 6-3 en 6-4, Fairbank/ Harford (VS) - Blackwood/Leo (Can/ Aus.) 6-3, 6-4. Gemengd dubbel, tweede ronde: Vijay Amritraj (Ind)AVade (GB) - Guntrip (GB)/Ludloff (VS) 6-2 en 6- 3, Bates/Durie (GB) - A. Amritraj/ Hobbs (Ind/GB) 7-6. 6-3. Derde ronde: McMillari/Stöve (Za Ned) - Günthardt/Teeguarden (Zwi VS) 6-1, 3-6. 6-3, Current/Harford (Za) - Collings/Gulley (Aus) 6-1, 6-4, Johnstone/Whytcross (Aus) Fromm/Desfor (VS) 6-2, 6-2, Roche (Aus)/Bunge (WD)-Riessen (VS)/ maak ik er geen geheim meer van en mag iedereen weten dat ik het geweldig zou vinden om Wimbledon te winnen. Net zoals het me wel wat doet dat ik beter werk doe voor mijn land dan de president van Tsjechoslowakije. Trouwens, als die hier zou bin nenlopen, dan zou niemand hem herkennen, terwijl iedereen mij wel kent". Dat Mandlikova zover is gekomen en haar beste resultaat (vorig jaar stond zij in de kwartfinale en ver loor ze van Evonne Cawley-Gool- agong) royaal heeft verbeterd is opvallend, als bedacht wordt dat het kort geleden nog uiterst on zeker was of ze wel aan het toer nooi zou meedoen. De berichten over haar lichamelijke conditie waren zo alarmerend dat de in druk werd gewekt dat ze in het gunstigste geval in een rolstoel de baan op zou kunnen komen. In werkelijkheid is Mandlikova met warmwaterbaden en pillen zodanig opgekalefaterd dat ze ondanks haar rugblessure in zes ontmoetingen evenals Evert nog geen set heeft behoeven af te staan. „Mijn rug houdt zich'nu veel beter dan in de eerste twee wedstrijden". Dank zij die verbeterde lichamelij ke conditie kon Mandlikova haar ex-landgenote, de in 1976 in de Verenigde Staten achtergeble ven Navratilova, duidelijk ma ken dat zij vooral het laatste jaar sterk is gegroeid. Zeven jaar ge leden raapte Mandlikova nog als ballenmeisje de ballen op in een partij van Navratilova. Woens dagmiddag waren de rollen om gedraaid en moest Navratilova meestal rapen. Dat gebeurde overigens in een partij, die aan vankelijk zo saai en slecht was, dat het geen verbazing zou heb ben gewekt als de toeschouwers zitkussentjes op de baan zouden hebben gegooid, zoals een deel van hen de avond tevoren had gedaan toen een door de Neder lander Savalle geleid duel in het damesdubbelspel wegens de duisternis moest worden afge broken. Het publiek voelde zich ditmaal echter niet geroepen om de beide speelsters, die toch als propagan distes van hun sport te boek staan, op een dergelijke manier terecht te wijzen. Navratilova reageerde haar onmacht af door constant haar hoofd te laten han gen, terwijl Mandlikova drie sets lang op één uitzondering na on bewogen bleef. Alleen in de vijf de game van de derde set viel ze uit haar rol toe ze een ace sloeg, maar de lijnrechter voor de vier de maal een voetfout constateer de. „Ik vroeg de man of het mijn rechter- of mijn linkervoet was die ik verkeerd had gezet. Hij zei dat mijn achtervoet was, maar ik heb geen achtervoet". De discussie duurde ongeveer een halve minuut, daarna liep Mand likova terug om te serveren. Ze maakte een vuist, zette het inci dent uit haar hoofd, verraste Na vratilova met een passeerslag, liep uit tot 4-1 en gunde haar te genstandster in de twee resteren de games niet meer dan twee punten. Dat voorval was type rend voor het optreden van Mandlikova dat veel zelfbewus ter was dan dat van Navratilova en dat terwijl de pupil van Betty Stöve in het verleden altijd het voorbeeld is geweest van de op- vliegerige speelster die zo ge makkelijk haar zelfbeheersing en dus haar partijen kon verlie zen. „Voor de wedstrijd was' ik echt wel nerveus. Ik had vijf rac kets bij me en die liet ik op een gegeven moment zo maar uit mijn hand vallen. Na twee games ben ik me gelukkig vrijer gaan voelen". Aan haar spel was dat vooralsnog niet te merken. Haar backhand stelde niets voor, haar forehand nog minder. Alleen haar opslag functioneerde goed. Daaraan had zij ook de winst in de eerste set waarin ze bij de stand 5-5 de marreerde, te danken. „Zij ser veerde veel beter dan ik. Ik kon er niets mee beginnen. Mijn eer ste service stelde weinig voor en de tweede was te zacht om er op naar voren te komen. Als ik goed had geserveerd als in mijn laatste twee wedstrijden, dan had ik haar verslagen", aldus Na vratilova, de winnares van 1978 en 1979, die nu alleen in de twee de set enigszins op niveau werk te, maar voor het overige nauwe lijks iets voorstelde. „Ach, ik maak er niet zo'n punt van. Voor mij is het belangrijker dat ik nu eindelijk na vijf jaar Amerikaans staatsburger word dan dat ik Wimbledon win. In november vorig jaar zou ik al Amerikaanse zijn geworden, maar dat is niet doorgegaan. De ambtelijke molens werken in de VS kennelijk even traag als over al elders. De FBI heeft vingeraf drukken van me genomen- Het duurt zestig dagen voor daar weer de uitslag van bekend is" aldus Navratilova. Mandlikova voelt zich voorlopig op haar gemak in Tsjechoslowa kije waar ze Navratilova in popu lariteit inmiddels duidelijk heeft afgetroefd: „Vroeger wilden jon gens en meisjes altijd op Drobny, Kodes of Navratilova lijken. Nu willen ze een tweede Mandlikova zijn. Als ik hier win zullen nog meer mensen in Tsjechoslowa kije gaan tennissen. Ik heb ge hoord dat er nu al iedere week nieuwe banen worden aange legd. Het is alleen jammer dat er geen journalisten uit Tsiechoslo- Tom Okker in halve finale WIMBLEDON - Tom Okker heeft met zijn Amerikaanse partner Dick Stockton de halve Finale van het herendubbelspel bereikt. In de kwart-eindstrijd versloeg de gelegenheidscombinatie het Egyptisch/Australische duo El IRC Ha,na Mandlikova begroet haar overwinning op Martina Navratilova met een triomfanteliik handgebaar. De pupil i Stöve plaatste zich voor de finale tegen Chris Evert; een droom ging tn vervulling. wakije hier zijn. In Frankrijk wa ren er wel een paar, maar dat komt zeker omdat Parijs dichter bij Praag ligt dan Londen". Hoewel Mandlikova zelf erg opti mistisch is over de afloop van de Finale, is Chris Evert op papier duidelijk favoriet. Omdat ook zij kon proFiteren van de zwakke opslag van Shriver, wist ze de eindstrijd op Wimbledon voor de zevende maal te bereiken. Twee maal, in 1974 en 1976, stapte ze als winnares van het centre court. FIFA koopt Kaeser uit BOSKOOP - "Het zal moeilijk zijn om Lammertink nog uit de trui te rijden. Toch zie ik nog wel mogelijkhe den. Maar dan zal er in de komende dagen een grote groep zonder kanshebbers moeten ontsnappen en dan zal ik moeten proberen daarbij te komen. Het is denk ik m'n enige kans, want Jos rijdt erg sterk". Gerrie van Gerwen, gisteravond de knappe winnaar van de vierde etappe in de profzesdaagse, heeft zijn strijdplan voor de slotdagen wel klaar. Maar hij is nuchter ge noeg om te beseffen dat er nau welijks nog aan de suprematie van Lammertink te tornen valt. Als tweede man in het klasse ment - op een achterstand van 17 punten voelt hij zich eigen lijk al kansloos. De strijd in de zesdaagse is gestre den. Twee etappes volgen er nog, maar in Boskoop legde Lammer tink gisteravond de basis voor de door hem felbegeerde eindzege. Andere vluchters kregen Hoewel zijn concurrenten al mertink c.s. geen kans vroeg in de slag gingen - van meet af aan ontstond een kop groep van zes sterke rijders liet hij zich niet verrassen. Lammer tink, Van Vlimmeren, Langerijs, Van Gerwen, Smit en Van de Meer vormden een zestal dat veel te sterk voor de rest bleek. Bin nen dertig kilometer hadden zij het peloton al achterhaald. Daar uit waren bijtijds de Belg Wese- mael en Herman Ponsteen ont snapt en vooral dankzij Wese- mael kon dit tweetal zich later in de koers nog bij de leiders voe gen. Lam- n dat staaltje te herhalen. Waarna de coureurs zich verder rustig hiel den om zich op te maken voor een boeiende Finale. Van Gerwen en Smit hadden geen rust in de groep van acht en sprongen weg in de hoop dat Lammertink zich niet zou kunnen aansluiten. Dat bleek een ijdele hoop, want de grote controleur van deze zes daagse meldde zich prompt aan de zijde van het aanvalslusüge duo. En toen maakte Smit ("ik wilde nog punten pakken ten op zichte van Lammertink") een grote fout. Een ronde voor de Fi nish demarreerde hij vergeefs, i Van Gerwen proFiteer- LAS PALMAS (ANP) - Met de fabelachtig hoge score van 8,5 punt uit tien partijen heeft Jan Timman het schaaktoer nooi in Las Palmas winnend afgesloten. De Amsterdamse grootmeester behaalde in de tiende en laatste ronde de volle winst op de Spanjaard Bellon. Het betekende zijn zevende overwinning, die aangevuld werden met drie remises tegen Larsen, Kortsj- noi en Seirawan. Deze drie kopstukken wist Timman echter ook eenmaal te ver schalken. In de laatste ronde steeg Larsen door winst op Garcia Padron, woonachtig in Las Palmas, en door het verlies van Seirawan tegen Kortsjnoi naar de tweede plaats. Viktor Kortsjnoi, de uitdager van wereldkam pioen Karpov, beëindigde het toernooi met zes punten uit tien partijen. De uitslagen uit de tiende en laatste ronde zijn: Timman (Ned) - Bellon (Spa) 1-0. Larsen (Den) - Garcia Padron (Spa) 1-0, Seirawan (Vst) - Kortsjnoi (Sow) 0-1 Eindstand na tien ronden: 1. Timman 8,5 punt. 2 Larsen 6.5, 3/4. Seirawan en Kortsjnoi 6, 5/6. Bellon en Garcia Padron 1,5. de. Toch was de sprintzege van Van Gerwen nog niet zo simpel, want het verschil met Smit bedroeg op de streep een banddikte. Lam mertink flitste als derde met een wieltje achterstand over de meet. Maar hij was wel een lachende derde. Door de twee boniFicatie- spnnts gedurende de etappe te winnen, verzamelde hij immers de meeste klassementspunten. En dat telt. Uitslag Boskoop (100 km): 1. Gerrié van Gerwen, 2. Theo Smit, 3. Jos Lam mertink, 4 Herman Ponsteen. 5 Wil- fned Wesemael. 6. Mariu van Vlimme ren, 7. Hans Langerijs, 8 Johan van de Meer, 9. Nico van Hest. 10. Ad Tak. Klassement zesdaagse: 1. Jos Lammer tink 77 punten, 2. Gerrie van Gerwen 60. 3. Theo Smit 57, 4 Ad Tak 42. 5 ZURICH (ANP) - Dr. Helmut Kae ser heeft zijn functie als secreta ris-generaal van de internationa le voctbalfederatie (FIFA) met onmiddellijke ingang neerge legd. Het contract, dat de Zwit serse doctor in de rechten tot 1986 aan de FIFA verbond, werd afgekocht. Gisteren ontruimde de 68-jarige Zwitser na een ruim twintig jarig dienstverband zijn werkvertrekken in Zurich. Het ontslag van Kaeser is het direc te gevolg van een reeds lang slui merend conflict tussen de Zwit ser en Joao Havelange. De Brazi liaanse FIFA-voorzitter kreeg be gin mei tijdens een bestuursver gadering in Madrid mandaat de onderhandelingen met Kaeser over het afkopen van diens con tract te beginnen. Daarmee was duidelijk geworden dat de dagen van Kaeser als secretaris-gene raal geteld waren. Havelange verwijt Kaeser, dat hij te goedko pe contracten heeft afgesloten met Westduitse Firma's en dat Kaeser daar Financieel beter van zou zijn geworden. Shafei/Feaver. In de halve Finale ALMELO (ANP) Beroepswielrenner Herman Pon- BARCELONA (AP) - De plaatselijke regering van Barcelona, de op een na grootste stad in Spanje, is gisteren overeengekomen om een formeel verzoek bij het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in te dienen om kandidaat te worden gesteld als gaststad voor de Olympische Spelen van 1992. De socialistische burgemeester van Barcelona, Narcis Serra, verklaarde dat met algemene stemmen was besloten tot het verzoek. Als Barcelona wordt aangewezen als stad waar de spelen zullen worden gehouden zullen de evenementen en wedstrijden in de gehele provin cie Catalonie plaatsvinden. De burgemeester vroeg Koning Juan Carlos de kandidatuur van Barcelo na te steunen. 1992 is ook het jaar van de festiviteiten rond het feit dat het dan 500 jaar geleden is dat Christopher Columbus Amerika ontdek te. Juan Antonio Samaranch, voorz'tter van het IOC, is tevens afkom stig uit Barcelona. ontmoeten Okker het Amerikaanse tweespan McEnroe/Fleming. Betty Stöve plaatste zich met haar partner Frew McMillan voor de kwartFinale in het gemengd dub belspel. De als tweede geplaatste Nederlandse/Zuidafrikaanse combinatie versloeg in de derde ronde Heing Gunthardt met Pam Teeguarden: 6-1, 3-6, 6-3. steen uit Nijverdal heeft het kort geding dat hij had aangespannen tegen zijn sponsor HB alarm systemen BV te Badhoevedorp verloren. Ponsteen, wiens contract met de sponsor tot 31 decembe r a.v loopt, had gevorderd dat hij voor de komende cri teriums van zijn contractuele verplichtingen zou worden ontslagen en niet in een shirt met HB-re- clame zou hoeven te rijden. Volgens Ponsteen wordt hij door zijn sponsor teveel buiten de ploeg gehouden, waardoor hij minder inkomsten derft en ook niet in staat is het benodigde wedstrijdrit me voor de komende wereldkampioenschappen op te doen. In zijn vonnis zegt de president van de Almelose rechtbank, mr. H.J.J. van den Biesen, dat Ponstecn de mogelijkheid om in zoveel mogelijk criteriums uit te komen in overwegende mate in eigen hand heeft omdat hij zelf contracten met organisatoren van criteriums kan afsluiten. De rechtbank-president beveelde HB met het oog op de komende wereldkampioenschappen aan de mo gelijkheid te onderzoeken Ponsteen als vaste keus in de ploeg op te nemen. ZEIST (ANP) - Een delegatie van de Nederlandse Sport Federatie (NSF), bestaande uit de heren P.M. van Dorst (voorzitter), dr. Wim de Heer (algemeen secreta ris) en Hans Bertels (vertegen woordiger NSF). heeft gigtorsn in het sprotcentrana van da KNVB in Zeist een motie in ont vangst genomen Du motie, du- namens de KNVB werd aange boden door Marten Kastermans (voorzitter amateur-voetbal). Joop Janssens (penningmeester amateur-voetbal) en algemeen secretaris van het amateur-voet bal, Joop Wagenaar. is aangeno men op de buitengewone alge- mens vergadering van het ama teur-voetbal, die op 20 juni werd gehouden. In dc motie zijn vijf punten opge nomen waarin dc buitengewone vergadering van het amateur- voetbal sun ongerustheid uit spreekt over de maatregelen, die de regering overweegt ten aan zien van de amateursport (o.a. BTW over cantine-opbrengstcn). De KNVB hoopt dat alle bij de NSF aangesloten bonden zich achter de motie scharen V-e/)- LUKT UJEL N -£W

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15