Zoetemelk geeft moed al op "De turbo wordt nog ingeschakeld" Alsof er geen dieven bestaan. Europees record Ines Geissler op 200 m vlinderslag Hinault: Voor mij telt alleen de laatste Hennie Kuiper nog niet verslagen Eerste of tweede zal ik niet meer worden" Fiets Gerust. Met het Fiets Garant Plan. Alleen bij de erkende rijwielhandel Belastingschnld van Maertens DONDERDAG 2 JULI 1981 OOST-BERLIJN (ANP) Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkam- pioenschappen heeft Ines Geissler gisteren in Oost-Berlijn een nieuw Europees record gevestigd op de 300 meter vlinderslag. Ze zwom de afstand in 2 minuten en 8,97 seconden. Daarmee bleef ze 0,90 seconden onder het oude record, dat sedert 4 juli 1978 op naam stond van haar landgenote Andrea Pollack. Het wereldrecord op dit nummer is in han den van de Amerikaanse Mary Meagher, die op 30 juli van het vorig jaar in Irvine 2.06.37 op de klokken bracht. Hoogtepunt De prestatie van de 18-jarige Olympische kampioene uit Karl-Marx-Stadt vormde het hoogtepunt op de openingsdag van de 32e nationale titel strijd. Haar clubgenote Petra Schneider verwezenlijkte op de 400 meter wisselslag de beste seizoenverrichting van de wereld in de tijd van 4.40.85, waarmee ze overigens ruim vier seconden boven haar eigen wereldrecord bleef. De prestaties op de eerste dag lagen op een hoog niveau. Dat wekte geen verwondering, omdat de nationale titelstrijd voor de Oostduitse zwem mers en zwemsters de enige kans is zich in de ploeg te zwemmen die gaat deelnemen aan het EK in Split (5-13 september). Verrassing Op de 100 meter vrije slag voor dames sleepte Birgit Meineke bij verras sing de titel in de wacht. De Oostberlijnse werkte de sprint af in 56.08 seconden. Wereldrecordhoudster Barbara Krause kwam niet aan de start. Zij bezit teveel trainingsachterstand. Geruchten dat Krause haar carrière had beëindigd, werde in Oost-Berlijn tegengesproken. Bij de heren was Joerg Woithe veruit de snelste. De Olympisch kampioen op dit nummer bleef met 50.39 seconden een fractie boven zijn Europe se record. Op de 200 meter schoolslag ging de zege naar Ralf Buttgereit. Zijn tijd (2.22.09) was allesbehalve indrukwekkend. PAU (GPD) - De harde wet van het wielrennen zegt dat alleen de eerste plaats telt. A]s tweede eindigen, ook al moet de finishfoto onder een microscoop bekeken worden, is onvoldoende en betekent in feite een even grote nederlaag als zonder noemenswaar dige inspanning als voorlaatste van het peloton eindigen. Daarom moeten de druiven voor Gerrie Knetemann gisteren in Pau wel extra zuur zijn geweest. In de tijdrit over bijna 27 kilome ter zette de Huybergenaar een geweldige prestatie neer. Tot en Gqrrie Kneteman leverde in de tijdrit naar Pau andermaal een bewijs van zijn kunnen. Op zijn favoriete onderdeel racete "De Kneet" naar een tweede positie, drie seconden achter Bernard Hinault. PAU (GPD) - Nauwelijks vierentwintig uur nadat Joop Zoetemelk op de top van de Pla d'Adet nog badinerend deed over zijn afgrijselijke nederlaag op Bernard Hinault en de indruk wenste te vestigen dat „er nog niets verloren" was, sloeg de winnaar van de vorige Ronde van Frankrijk gistermiddag in Pau honderdtachtig graden om. Tien jaar lang hield hij telkens na de grootste tegenvallers de kans op een Tour-zege open en één keer kreeg hij gelijk. Nu echter, nadat hij in de tijdrit opnieuw bijna drie minuten verspeelde op Hinault en naar een zeventiende AFSCHEID VAN DE KUST.. 3JULL9eET_180km 4 JULI. RUSTDAG ATLANTISCHE -d ^OCEAAN plaats in het algemeen klasse ment duikelde, kon Zoetemelk er niet meer onderuit. „Eerste of tweede kan ik niet meer worden", was zijn eerlijke com mentaar. „Dat staat nu wel vast. Maar echt: ik slaap er niet min der om. Gisteravond na die Pyre- neeënrit stapte ik om tien uur in bed en vijf minuten later was ik al ingedommeld". De hoop dat hij opnieuw in de top van het klassement zijn partijtje zou kunnen meeblazen, aangewak kerd na zijn wonderbaarlijke herstel in de Ronde van Zwitser land, is vervlogen. Als het eind station van zijn grootse carrière wilde Neerlands beste etappe renner uit de geschiedenis na zijn zoveelste teleurstelling sinds zijn Tour-overwinning deze nieu we klap overigens nog niet zien. „Ik kijk na de Ronde wel wat ik verder ga doen", herhaalde hij nog eens. Van de twee Nederlandse troeven voor een goede eindklassering moest ook Hennie Kuiper op nieuw veel inleveren. Nors trok hij er na de finish in Pau nog een 1. Hinault (Fra-Gui) 35 minuten en 52 se conden, 2. Knetemann (Ned-Pos) 35.55, 3. Anderson (Aus-Mue) 36.22, 4. Verlin den (Bel-Dri) 36.32, 5. Vigneron (Fra- Gui) 37.03, 6. Maertens (Bel-Dri) 37.05, 7. De Wolf (Bel-Swe) 37.06, 8. Alberto Fer nandez (Spa-Per) 37.07.24, 9. Willems (Bei-God) 37.07.79, 10. Michel Laurent (Fra-Mue) 37.07.86, 11. De Muynck (Bei- Kim) 37.13, 12. Vandenbroucke (Bel- Cre) 37.22,13. Agostinho (Por-Gri) 37.25, 14. Boyer (Vst-Gui) 37.26, 15. Bossis (Fra-Mue) 37.27, 16. Van Impe (Bel-Lau) 37.28, 17. Criquielion (Bei-Kim) 37.30, 18. Hezard (Fra-Boi) 37.34, 19. Claes (Bei-God) 37.36.77, 20. Kuiper (Ned-Bru) 37.36.85, 24. De Rooy (Ned-God) 37.51, 44. Winnen (Ned-God) 38.29, 46. Van de Velde (Ned-Pos) 38.33, 47 Lubberding (Ned-Pos) 38.36, 48. Zoetemelk (Ned- Pos) 38.37, 54. Van Houwelingen (Adrie) (Ned-Swe) 38.51, 59. Stamsnijder (Ned- Bru) 38.56, 62. Jonkers (Ned-Lau) 39.01, 75. Freuler (Zwi-Pos) 39.10, 83. Pirard (Ned-Dri) 39.22, 88. Van Houwelingen (Jan) (Ned-Dri) 39.26, 95. Broers (Ned- Kim) 39.37, 131. Hoste (Bei-Pos) 40.34, 134. Wijnands (Ned-Pos) 40.40, 139. Van den Hoek (Ned-Pos) 41.01, 141. Priem (Ned-Pos) 41.10. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Hi nault (Fra-Gui) 19 uur 42 minuten en 20 seconden, 2. Anderson (Aus-Mue) op 0.13, 3. Laurent (Fra-Mue) op 4.30, 4. Claes (Bei-God) 4.52, 5. Van Impe (Bel- Lau) 4.58, 6. Willmann (Noo-God) 5.00, 7. Criquielion (Bei-Kim) 5.23, 8. Alberto Fernandez (Spa-Per) 5.23, 9. Winnen (Ned-God) 5.44, 10. Verlinden (Bel-Dri) 5.45, 11. Duclos-Lasalle (Fra-Mue) 5.47, 12. Rodriguez (Fra-Gui) 5.54, 13. Vigne ron (Fra-Gui) 6.08, 14. Wellens (Paul) (Bel-Dri) 6.30, 15. Boyer (Vst-Gui) 6.39, 16. Kuiper (Ned-Bru) 6.39, 17. Jones (Gbr-Mue) 6.41, 18. Bernaudeau (Fra- Mue) 6.46,19. Zoetemelk (Ned-Pos) 6.50, 20. Schepers (Bel-Bru) 6.52, 27. De Rooy (Ned-God) 8.30, 30. Knetemann (Ned- Pos) 9.00, 33. Lubberding (Ned-Pos) 9.33,37. Van de Velde (Ned-Pos) 9.56,53. Peeters (Bei-Pos) 13.09, 57. Stamsnijder (Ned-Bru) 14.08, 64. Wijnands (Ned-Pos) 16.66, 93. Freuler (Zwi-Pos) 24.57, 105 Hoste (Bei-Pos) 27.24, 109. Van Houwe lingen (Adrie) (Ned-Swe) 28.51, 120. Broers (Ned-Kim) 31.35, 122. Pirard (Ned-Dri) 31.51, 139. Van Houwelingen (Ned-Dri) 43.42, 142. Van den Hoek (Ned-Pos) 49.16, 143. Priem (Ned-Pos) 50.34, 144. Jonkers (Ned-Lau) 52.32. UITSLAG DAGPLOEGENKLASSE- MENT: 1. Ploeg Guimard (Hinault. Vig neron, Boyer, Berard) 2 uur 28 minuten en 11 seconden, 2. Ploeg De Muer 2.28.35, 3. Ploeg Driessens 2.30.26, 4. Ploeg Godefroot 2.30.35, 5. Ploeg Post (Knetemann, Peeters, Van de Velde, Lubberding) 2.31.10, 6. Ploeg Swerts 2.31.57. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Ploeg Guimard 91 uur 42 mi nuten en 10 seconden, 2. Ploeg De Muer 91.43.25, 3. Ploeg Godefroot 91 46.45, 4. Plo^g Post 91.57.56, 5. Ploeg De Bruyne 92.02.04. ALGEMEEN PUNTENKLASSEMENT (groene trui): 1. Maertens (Bel-Dri) 133 punten, 2. Tackaert (Bel-Bru) 87, 3. Pe- venage (Bei-God) 83, 4. Bertin (Fra-Gui) JONGERENKLASSEMENT (witte trui): 1. Anderson (Aus-Mue), 2. Claes (bei-God), 3. Criquielion (Bei-Kim). BERGKLASSEMENT (bolletjes trui): 1. Hinault (Fra-Gui) 72 punten, 2. Van Impe (Bel-Lau) 41, 3. Anderson (Aus- Mue) 34, 4 Alberto Fernandez (Spa-Per) 30, 5. Marino Lejarreta (Spa-Per) 28, 6. Bernaudeau (Fra-Mue) 28. sprintje uit, ditmaal om de wach tende verslaggevers te verslaan. Kuiper, die vorig jaar in de tijdrit op Francorchamps een voor zijn doen verrassende prestatie lever de, en nu met een twintigste plaats op een driekwart minuut van Hinault zichzelf teleurstelde, had tijd nodig om tot zichzelf te komen. Dat duurde even, maar na de bemoedigende woorden van ploegleider Fred de Bruyne en de wetenschap dat het niet echt aan hem had gelegen zat hij weer op zijn praatstoel. „Ik heb een klein mankement aan de fiets gehad en dat heeft me zeker dertig, veertig seconden gekost. Als je die van mijn tijd aftrekt zou ik bij de eerste tien zijn geko men en dat is precies waar ik naar streefde", stelde Kuiper. Kuiper gebruikte in de tijdrit een apart soort versnellingsapparaat. „Dat heb ik pas gisteren per post ontvangen. Adrie van der Poel heeft dat van hem opgestuurd, omdat de mijne versleten was en er geen nieuwe te krijgen was. Dat ding loopt op lagertjes en normaal gesproken heb ik er dit seizoen nog geen problemen mee gehad" „'s Ochtends voor de tijdrit ben ik al om zeven uur op de fiets ge stapt om alles uit te proberen. Berg-op, berg-af en geen enkel probleem. Alleen tijdens de tijd rit sloeg de ketting in het laatste glooiende gedeelte steeds een paar keer door. Wisselen van fiets heeft dan ook geen zin, want dat kost je ook een halve mi nuut", treurde de Nederlander. Kuiper echter aast op revanche. „Het heeft me nog niet meegeze ten. In de Pyreneeën had ik de pech dat ik, na goed de Peyre- sourde overgereden te zijn, op de Pla d'Adet in een groep terecht kwam, waarvan niemand meer wilde rijden. Vandaag heb ik weer een technisch manke ment... Maar pas op hè, het wordt tijd dat de mensen weer eens we ten dat Kuiper hier ook nog rondrijdt. Ze zullen echt nog van me horen. Bijvoorbeeld in de rit naar Roubaix door de Hel van het Noorden", besloot hij. Bernard Hinault nam na de tijdrit de gele trui over van de Australiër Phil Anderson. Hier feliciteert de Breton zijn onttroonde collega, die ook om zijn tweede plaats in de voorlopige eindrangschikking nog kan lachen. ADVERTENTIE met de voorlaatste renner bleef hij in de buurt van de microfo- nist, die hem mogelijk zou huldi gen als winnaar. Maar juist die voorlaatste - Bernard Hinault - klopte hem met drie seconden verschil. Nummer drie, gele truidrager Phil Anderson, was een halve minuut trager dan de Breton. Het onder streepte de geweldige prestatie van „de Knect", die zijn verlies overigens gelaten opnam. Im mers, hij heeft het vermogen om zaken tot hun juiste proporties terug te brengen. „Pau is een soort Nederlandse etappestad geworden", vertelde de man die vorig jaar in de roerige etappe zijn huidige ploegmaat Ludo Peeters in de strijd om de bloe men versloeg. „Maar dat winnen is eigenlijk niet eens het fijnste van zo'n tijdrit. Je moet alles ge ven. Wanneer je kilometers lang verschrikkelijk pijn hebt gele den en over de streep die pijn weg is... Dat is het heerlijkste". Hij toonde opnieuw op deze af stand de beste tijdrijder van de Raleigh-ploeg van Peter Post te zijn. Zoetemelk leverde veel in, evenals Johan van de Velde wiens progressie als tijdrijder - een onderdeel waarop hij nog nimmer heeft uitgeblonken, maar wel nodig moet verbeteren om in de toekomst als ronde-ren ner een rol te kunnen spelen - mi nimaal is. „Toch is het stukken beter dan de tijdritten, die ik tot nu toe dit jaar heb gereden", ver weerde hij zich. „maar dit par koers is voor mij niet lastig ge noeg. Ik ben net een tweehon derd diesel... Langzaam op gang komen. Maar we zullen de turbo tijdens de tour nog wel een keer inschakelen". Peter Winnen, net als Van de Velde geldend als een aankomend ta lent in het grote ronde-werk, zal in de ritten tegen de klok ook no dig moeten verbeteren. Hij ver loor 2 minuut 36 - vrijwel even veel als Van de Velde en Zoete melk - op de nieuwe gele trui drager. „Dit werk ligt me niet", was de simpele uitleg. De Lim burger zakte vijf plaatsen in het algemeen klassement en staat nu nog altijd als beste Nederlander, negende op bijna zes minuten. Ook andere concurrenten moesten echter gevoelig inleveren bij de Bretonse gigant Jean-René Ber naudeau kreeg na zijn zwakke optreden in de Pyreneen twee driekwart minuut aan z'n broek, Jacques Martin - een klimmer van formaat - zelfs drie. De con currentie is eigenlijk wegge vaagd. Zo goedkoop kunt u uw nieuwe fiets verzekeren in het Fiets Garant Plan. Deelnemende merken: Batavus Bianchi Bridgestone Burco Burgers Cové D.C.R. Empo Enik Fongers Gazelle Gitane Juncker Koga Miyata Locomotief Miyata Cycle Motobécane Peugeot Phoenix Rih Simplex Sparta Superia Tomos PAU (ANP) - De Belg Freddy Maertens won al twee etappes in de tour. Dat zal hij weten ook. De Belgische belasting heeft hem deze week een nieuwe aanslag gestuurd. Hij moet nog een half miljoen gulden aan achterstalli ge premies betalen Maertens heeft, vanuit Frankrijk, een be lastingexpert in de arm geno men. Deze man moet aantonen dat Maertens door zijn vroegere sponsor Flandna zeven maanden en zijn Italiaanse werkgever San Giacomo helemaal niet betaald is. Hij hoopt dat de belasting dienst een deel van het bedrag zal laten vallen. De Ronde van Frankrijk kreeg in de tijdrit Nay-Pau de vierde uit valler. De gevallen Deen Kim Andersen, rijdend in Franse dienst, werd met een bekken breuk in een ziekenhuis opgeno men. PAU (GPD) - Op de plaats waar vorig jaar zijn reputa tie een gevoelige dreun kreeg omdat hij als een dief in de nacht via de achterdeur van zijn hotel aan Tour de Fran- ce-deelname ontsnapte, vier de Bernard Hinault zijn te rugkeer als gele trui-drager uitgelaten. Speling van het lot", zei hij over het feit dat hij uitgerekend in Pau aan de macht kwam. „Ik zie daar verder niets in. Geen symbo liek en geen zekerheid over een derde Tour-overwinning. Voor mij telt alleen de laatste dag. Parijs. D-a-a-r moet ik de gele trui hebben". De eerste plaats in het algemeen klassement, gaf Bernard Hi nault meteen zijn goede hu meur terug dat hij de dag er voor verloor. Kwajongen- schatig gooide hij boeketten bloemen van de huldiging over met Maurice de Muer, de ploegleider die vorig jaar zijn meesterknecht Jean-René Bernaudeau bij hem weg haalde. Kraaiend van plezier vermaakten ze zich als kinde ren in een speeltuin. En op het ere-podium trok Hinault de door hem onttroonde Phil An derson (die de witte trui als nieuwe leider van het jonge- renklassement kwam halen dicht naar zich toe om hem iets in het oor te fluisteren wat de lange Australir bijna dubbel van de lach deed slaan. Teleurstelling en grimmigheid hadden bij Hinault plaats ge maakt voor opluchting en vriendelijke gebaren jegens de concurrentie. Anderson", had hij nog maar kort tevo ren geroepen, „is een grote profiteur. Op Pla d'Adet plakte hij aan mijn wiel in plaats van de kop over te ne men. Een groot renner doet zoiets niet". En via het sport blad L'Equipe had Hinault zich kunnen opwinden over het commentaar van Ander sons ploegleider Maurice de Muer die schamperde: „Hi nault is naar de Tour geko men om te winnen. Wij niet. Wat hebben wij nu tegen zo'n grote favoriet in te bren gen...? Welaan: dan mag hij er voor werken ook. Het was niet aan Anderson om Hi nault te steunen". „De basis is gelegd, constateer de ploegleider Cyrille Gui mard met grote tevredenheid „Hinault heeft de goede vorm en de ploeg rijdt op de sterkte die ik me voorstelde toen we aan deze Tour begonnen. Ik moest het afwachten tot hier, in de Pyreneeen, maar nu durf ik te zeggen dat de jon gens hun taak voor Hinault aankunnen. Maar: ik ga ze niet over de kop jagen. We zullen de gele trui tijdens de komende vlakke etappe zeker niet koste wat het kost verde digen. Ik wil de ploeg fit aan de voet van de Alpen hebben, want daar zal - theoretisch bekeken - de beslissende klap vallen". Zoals Bernard Hinault zich manifesteert en zoals zijn be langrijkste tegenstanders fietsen, lijkt de ajioop van die confrontatie niet moeilijk te raden. Hoewel: vorig jaar kreeg de Ronde van Frank rijk een wending die in Rou baix (waar de voorsprong van Hinault even groot was als nu) tot een nooit gedachte afloop leidde Van een herha ling gaan Hmaults rivalen echter niet uit. Ze beperken zich tot filosofietjes om met incidentele uitschieters („een rit in de Alpen bijvoorbeeld hun naam en marktwaarde die te lijden hadden onder het beulswerk van Hinault, op te trekken. Phil Anderson zegt ronduit „Eerlijk gezegd denk ik niet dat ik een echte concurrent voor Hinault zal blijken te zijn" Alleen Jean-René Ber naudeau houdt zich groot, on danks zijn achterstand van rond de zeven minuten. „Er is een slag verloren", zegt hij over de situatie ten opzichte van zijn vroegere baas, „maar de oorlog duurt voort".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13