Actiedag voor behoud van bedreigde Wadden 75.- 25.- 19.- 39.- 9# 35.- 25.- "~"m 19.- 59.- 35.- O" 98.- 39.- 69.- 15.- 19.- NAVO: "Nieuw voorstel van Brezjnjev onaanvaardbaar TABOE (1) TABOE (2) onwil grote partijen PAGINA 10 VARIA DONDERDAG 2 JULI 1981 99 BRUSSEL IDPA) - Ook het ver anderde voorstel van de Sowje trussische leider Brezjnjev voo het bevriezen van de hoeveel heid raketten voor de middellan ge afstand in Europa blijft voo de NAVO onaanvaardbaar. Al dus blijkt uit verklaringen var hoge Amerikaanse ambtenaren na de bijeenkomst van een werk groep van de NAVO. Deze "high- level-group" kwam onder leiding van de Amerikaanse onderminis ter van defensie Richard Perle in Brussel bijeen. De NAVO-landen hebben het dub- belbesluit nog eens bevestigd, al dus de functionarissen. Zij zei den dat de Sowjets moeten be grijpen dat zij het besluit tot mo dernisering van de atoomwapens en de komende onderhandelin gen "niet door propaganda, poli tieke druk of eenzhdige voorstel len kunnen tegenhouden". Het nieuwe voorstel van Brezjnjev blijft eenzijdig omdat daardoor de huidige overmacht van de Sowjet-Unie aan atoomraketten in Europa zou bestendigen. Brezjnjev had zijn voorstel van een moratorium tijdens het be zoek van de voorzitter van de Westduitse socialistische partij, Willy Brandt, iets gewijzigd en gezegd dat de Sowjet-Unie met een aan het begin van ontwape ningsbesprekingen op zou hou den met het plaatsen van SS-20- raketten in het Europese deel van de Sowjet-Unie, wanneer de V.S. van hun kant zouden afzien van het opstellen ketten in Europa. 4 geslaagd: M. v.d. Aar. C. Adema, X Baas, L. Bak ker, E.-J. v.d. Berge, J. Blom, J. Bom- mer, I, Bordes, M. Borst, N. van Bree- men, J Brekelmans, C Coenen, H. Croese, C. van Dam, B. Disseldorp, M. Ebens. J. Egberts, M. den Elzen, M. Fransen, P. Geldhof. M Groote Woort- mann, E van Honschoten, F. Hooger- werf, J. Hoogeveen, A. v.d. Hoorn, R. v.d. Hoom, C. v.d. Hoorn, R. v.d. Jagt, A. de Jong, L. van Koert. G. van Koert, B. Konst, A. Konst, J. Koot. H. van lam meren. S. Lases, F. van Leeuwen, C Le- liveld, S. Lieverse, S van Loenen, M de Man, E. Mesman, M. Moerkerk, M. van Nierop, R. van Nieuwburg, A. Okkinga, P. Otto, C. Pieterse, M. Pieterse. M. Pie- terse, P. Pietersen, H. Plomp, B. van Poorten, L. v.d. Post, C. de Rijk, P. Schuiten, E. Slof. M. van Straalen. R. Ubink, M. van Veen, H. Veenman, L. Vergeer, A. Verleun, T. Vermeij, T Via- nen, J Vos. M Wahle, B Wansinck, J. v.d. Weijden. M. van Wijk, C. Woerde, B. van Yperen, M. Zevenhoven, S. Zwaan, C. v.d. Zwet, F. v.d. Zwet, P v.d. Zwet. Van de 84 kandidaten zijn er 7 afgewe- Fioretticollege, Lisse H. van Breda, A. de Jeu, M. van der Meer, M van der Meer, P. van der Meer, P. van Velthuysen, C. Wessels. E. Tim- mers. Y. Broxterman. C. de Groot, M. Koetsier. P. Stieding, A. Valk, A. Veen- man, H. Hensing, K van der Hoorn, A. Kleian, K. de Koning, A. Vermeeren, E. den Hollander, H. Suykerland, E. Woer- Straatmaken: W. Boom, E. Wouters, J. Zirkzee. Metaalbewerken: E. Bossink, R. Broe- kes, A. Dahhane. J. Heykoop. N Kara- ca. E. Uysal, E. van Velzen, R. Wenne- kers. Timmeren: H Le Febre, K. min Fu, R. Hendrikse. R. Labordus, W. Pielanen, R. Schrader, A. van Velzen, M de Wek- Metselen: M. Erades, W. Hegi. H. Hoo- gervorst, H. Kikkert, Marcel v. Klave ren, Marco v. Klaveren, M. Klerks, J. Lassche, R. van Leyden, P. Stoof. G. v.d. Zwet. Schilderen: R. Dijkhuizen, G. Hewitt, N. Holswilder, K. Knijnenburg, F. La- brujère, c. Loos, G. Schreuder, M. Spaanderman. LEIDEN - Aan de Prof. Vliegenthart- school (Zuidsingel), een school voor voortgezet buitengewoon onderwijs, zijn de volgende kandidaten geslaagd Mavo 4. G. Padayachey, J. Dickhoff, W. Vonk. Mavo 3: J. Smit. DEN HAAG (ANP) - De gezamenlijke natuurbe schermingsorganisaties in het internationale Waddengebied, dat loopt van Den Helder tot Esbjerg in Denemarken, hebben zaterdag 4 juli uitgeroepen tot internationale Waddendag. Het ligt in de bedoeling elk jaar zo'n Waddendag te houden om aandacht te vragen voor het grote be lang van dit gebied voor de natuur, dat thans door vervuiling in ernstige mate wordt bedreigd. De organisaties vrezen dat de Wadden, die als "kin derkamer" voor een groot deel van de noordzee vis fungeren, als zodanig verloren gaan. Ook het volledig uitsterven van de zeehonden moet wor den gevreesd. Miljoenen trekvogels, die de Wad den gebruiken als pleisterplaats, en talloze ande re vogels, die het gebied gebruiken om te ruien en te broeden, worden bedreigd, als men het wa ter met allerlei giftige stoffen blijft vervuilen. Deze stoffen worden via de Rijn aangevoerd en met de kuststroom naar de Waddenzee getranspor teerd. Via de voedselketen worden deze aan de dieren doorgegeven. De landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee is van mening dat de drie staten langs de Waddenzee - Nederland, West-Duitsland en De nemarken - nu eindelijk eens serieuze pogingen moeten ondernemen om te komen tot een af doende bescherming van Europa's grootste en meest oorspronkelijke natuurgebied. .d. Burg, M. Opdam Taboe!! Natuurlijk, het was een handgreep geweest, om de van minachting druipende gesprek spartners van de VARA-uitzen- ding van j.l. zondag, t.a.v. het kerkelijk instituut, de mond te snoeren. Maar de aanwezigheid van pastoor Vreeburg weerhield mij hiervan. Deze verwaardigde zich, op het laatste moment uit genodigd door de VARA, bij de discussie aanwezig te zijn. Zelfs de aanwezigheid van een niets schuwend persoon als Johan An- thierens, deed pastoor Vreeburg in de lceuwekuil stappen. Hans Emmering probeerde zich tij dens de discussie een plaats aan te praten en ook zijn steentje bij te dragen, door zonodig een ta- boetje op te werpen, maar kwam niet verder dan zich als inwerker van dergelijke communicatielo- ze programma's aan te kondigen. Eén groot taboe was al aanwezig voor de discussie eigenlijk op gang was gekomen. De VARA had het gepresteerd om 3 perso nen uit te nodigen, met allen de zelfde agressie. De aanwezigheid van een priester. Toch gelukte het niemand de irritatie van de zich, zo schijnbaar, alleen voel- dende pastoor Vreeburg te ver- LEZERS SCHRIJVEN groten. Integendeel, de "me vrouw met de gebalde vuist" en zo propvol haat en totaal gefru streerde gevoelens, wist hij als nog te winnen voor een gesprek. Proficiat, pastoor Vreeburg met deze overwinning, U bent de the rapeut die zij na de uitzending zo node zou gaan consulteren. De mevrouw gezeten naast pastoor Vreeburg kon kennelijk haar draai niet vinden: ze waande zich nog duidelijk in haar praktijk- wijk, onder de junkies. Maar het staat toch buiten kijf, dat de be naderingswijze tot een achtens waardig persoon heel anders is dan die zij hanteert in haar wijk met junkies. De VARA heeft met deze uitzen ding twee dingen bereikt: 1) Pastoor Vreeburg kan zich na deze uitzending ongetwijfeld ge steund weten door veel sympa thisanten, zeker na de onbe schofte uitlatingen van Johan Anthierens, die zelfs door pas toor Vreeburg niet werden geto lereerd. Maar hij stond als een rots in de branding en Johan An thierens schopte zelf het voet stuk, waar hij dacht op te staan, onder zich vandaan. 2) De VARA wenst geen taboe doorbrekende programma's meer te maken, bang voor leden verlies. Als de komende drie the ma-avonden van éénzelfde kali ber zijn, heb ik één advies. Ga zo door VARA. Want jullie préten niet over taboe! Jullie schéppen taboe! En na elke uitzending zegt men alom: Tabée VARA, jij bent taboe!! Peter en Nelly Buis Zaanstraat 134 Leiden Graag zou ik hulde willen brengen aan rector Vreeburg. Om de moed en de manier waarop hij zondagavond aanwezig was bij het vraaggesprek van de VARA. In de eerste plaats om daar als priester te komen. Persoonlijk hou ik niet van een priester in een vraaggesprek. Het is voor mij net een marine-officier zon der pet. Je kiest voor een uni form of niet, een tussenweg is er niet. De andere vier probeerden met alle macht de priester onder- Akkoord over plan Howson UTRECHT (ANP) - De industrie bond FNV heeft met de directie van Howson Algraphy in Soest overeenstemming bereikt over de reorganisatie bij het bedrijf. Volgens het akkoord dat van daag aan de leden is voorgelegd, zal het personeelsbestand wor den verminderd van 193 tot 162 man. en niet, zoals de directie wilde, tot 155 man. Bij Howson, waar offsetplaten voor de grafi sche industrie worden gemaakt, werkten vorig jaar nog 217 men sen. In het kader van de reorga nisatie zal zoveel mogelijk ge tracht worden werknemers uit het eigen bedrijf te plaatsen in de nieuwe functie-indeling, die no dig is omdat van produktie op twee machines wordt terugge schakeld naar één machine. uit te halen en demonstreerden daar op een enorme wijze hun ei gen armoe mee. Lang niet alles was goed in de R.K. Kerk. Ook ik kreeg lappen om mijn blote knieën te bedekken op school toen ik vijf jaar was. Maar ook heb ik leren bidden en daar ben ik tot de dag van vandaag nog dankbaar voor. Is de misdaad die aan de kinderen van deze tijd be gaan wordt niet veel groter? Daar is de honger van de kinder tjes in de Derde Wereld en de geestelijke verhongering van de kinderen in het westen. Hoeveel kinderen moeten geen slaap- en zenuwtabletten slikken en later drank en drugs. Omdat ze niet geleerd hebben vrij te zijn in lief de voor elkaar en de medemens. Is dit geen veel grotere misdaad vooral van de geest tegenover de ze kinderen dan die van vijftig jaar geleden? Toen was er veel onwetendheid, maar ook liefde, en nu alleen agressie en haat. Er zijn heel veel schapen en maar weinig goede herders. Pastoor Vreeburg was dar zondag één van. Niet ongenaakbaar, maar met liefde en wijsheid. Hij zat daar als een echte herder die al leen maar van binnen kon huilen om zijn vier kreupele schapen. L. Spruit-Hilhorst Westsingel 114 Goes Woningnood Katholieken hekelen Woningnood. De 'Katholieke Kerkgemeenschap van de stad Utrecht' noemt het in een verkla ring aan burgemeester en wet houders en de gemeenteraads fracties van deze stad onaan vaardbaar, dat in ons land nog zo'n grote woningnood bestaat, vooral voor mensen met een laag inkomen. Het is een 'groot so ciaal onrecht'. De 'katholieke kerkgemeenschap' constateert, dat een fundamen teel recht zoals een menswaardig onderdak nog steeds is uitgele verd aan het spel van de vrije markt en de willekeur van specu lanten. Vooral hekelt zij de onwil van de grote politieke partijen om hierin verandering te bren gen. In Haarlem is een 'interparochiale werkgroep' gevormd, die zich met hetzelfde onderwerp gaat bezighouden. Actueel. De stichting Samen werking Monialen Belangen (rooms-katholieke vrouwelijke religieuzen) heeft het startsein gegeven voor een bezinningspe- riode van een jaar. Thema is: 'het appèl dat de Geest in deze tijd doet op leden van beschouwen de orden, de contemplatieven'. Contemplatieven hebben bewust gekozen voor een leven van ge bed. Tegenwoordig komen ech ter van verschillende kanten ap pèls op hen af. Zij worden be trokken bij ontwikkelingen in de kerk, zoals de situatie in de Ne derlandse kerkprovincie, en in de samenleving (vrede en ge rechtigheid). Hun vraag is, op welke oproepen zij kunnen in gaan en op welke niet. Welke mo tieven gelden bij die keuze? "De confrontatie met actuele ontwik kelingen stelt vragen aan elke moniaal persoonlijk maar ook aan de gemeenschappen van contemplatieve religieuzen", zegt de stichting in een verkla ring. Het is de bedoeling, dat de bezin- ningsperiode een eerste afron ding krijgt tijdens een meerdaag se algemene vergadering van de stichting in juni volgend jaar. Aan de basis Bewaking. Het dagelijks bestuur van de pastorale raad.van het rooms-katholieke bisdom Rot terdam vindt het nodig, dat er een zekere 'pastorale bewaking' plaats heeft rond de 'discussie in de parochies en dekenaten over kernbewapening en ontwape ning. Het schrijft dat aan de pas tores bij de aanbieding van een handreiking voor deze 'discus sies aan de basis'. 'Pastorale bewaking' is nodig ge zien de moeilijkheid van het on derwerp. De bespreking kan bij voorbeeld problemen veroorza ken bij mensen die op een of an dere manier bij het defgnsie-ap- paraat zijn betrokken. Om de dis cussie in het bisdom te begelei den zijn mensen beschikbaar van het Missiesecretariaat van het bisdom, de Katholieke Wel- zijnsstichting Zuid-Holland, de Katholieke Stichting Samenle vingsopbouw in Den Haag en het Katholiek Centrum voor Wel- zijnsbehartiging in Rotterdam. Bovendien heeft bisschop Ernst van Breda een eenvoudige sa menvatting geschreven van de Pax Christi-brochure over dit on derwerp. Bedevaart. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het rooms-katholieke bisdom Rot terdam wordt op zaterdag 11 juli een bedevaart gehouden naar Den Briel. In de nacht van 8 op 9 juli 1572 werden in Brielle negentien priesters en kloosterlingen door ophanging in een turfschuur om het leven gebracht wegens hun getuigenis over de werkelijke te genwoordigheid van het lichaam en bloed van Christus in de eu charistie en het gezag van de paus. Bijna allen waren zij af komstig uit Gorcum. De Neder landse rooms-katholieken hebben deze 'Martelaren van Gorcum' altijd vereerd. Na hun 'heilig verklaring' in 1867 werden op veel plaatsen parochies en ker ken naar hen vernoemd. Bisschop Simonis zal op 11 juli de Rotterdamse bedevaart leiden. Om half 11 gaat hij in de Brielse bedevaartskerk voor in een eu charistieviering. Na een bezoek aan de stad wordt om 2 uur nog een gebedsoefenkng gehouden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zaandam E. P. van de Beek Hoogvliet; aangenomen naar Hil versum J. van 't Kruis Wijk bij Duurstede. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot pastoraal medewerker in Asperen J. Kom brink, pastoraal medewerker te Waardhuizen (Gr.), de benoe ming tot leraar godsdienst aan de scholengemeenschap Dr. Visser 't Hooft te Leiden J. H. Buikema, laatstelijk zendingspredikant, te Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Onnen (bij Haren) M. K. Drost Groningen- west (verbeterd bericht). Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Gouda J. van Mulligen Veenendaal; beroepen te Drachten J. Jonkman Almelo. R&C VAKANTE PRUZHWFESTIVJIL Zomerjacks Polo-shirts met korte, mouw Diverse zomerjurkjes Jacks, alle maten BB Jongens- overhemden v.a. Bi T-shirts v a. Zomer pantalons Sportieve polo's v.a. Diverse rok blouse sets Salopettes, alle maten Sweatshirts, alle maten U *#9 Blousjes met jB korte mouw alle maten Matador jeans T-shirts BB Regen mantels Shorts, BB alle maten U Para- broeken Pantalons AMI BB Jacks Bermuda's Jurkjes V .V Peek Cloppenburg. Waarom zou je nog verder zoeken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10