"Rusland bereid plaatsing SS-20 op te schorten Protest tegen vonnissen Europees plan voor vrede in Afghanistan Toch vervolging militairen tyofcfanek-Prozes* if Brezjnjev bij bezoek Brandt: Fitzgerald nieuwe premier in Ierland Verbetering Noordierse gevangenissen beloofd AL UW SPULLEN VOOR UW VAKANTIE EN VRIJE TIJD HET HELE JAAR DOOR VERZEKERD Engeland en Duitsland willen aan EG minder betalen WOENSDAG 1 JULI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 ?0/7?/fterbild der justizpruxis-^ DÜSSELDORF - Een voormalige gevangene uit een concentratiekamp en een soldaat van de Bundeswehr liepen voorop tijdens een demonstratie bij de Düsseldorfse rechtbank, die dinsdag vonnis wees. Op het spandoek: "Het Maidanek-proces - een smartelijke figuur uit de praktijk van de rechtspraak". AMSTERDAM/DUSSELDORF (DPA, ANP, Reuter) - De straffen die een rechtbank in het Duitse Düsseldorf gisteren heeft uitge deeld aan een aantal voormalige nazi-kampbewakers hebben in Polen en Nederland een aantal negatieve reacties uitgelokt. De rechtbank veroordeelde Hermi ne Ryan-Braunsteiner, ex-kamp bewaakster van het concentratie kamp Maidanek tot levenslange gevangenisstraf, en zeven andere beklaagden tot straffen van drie tot twaalf jaar. Het Poolse persbureau PAP zei gisteren dat, afgezien van de le- vendpntfp gevangenisstraf Uermine Ryan, de straffen niet in verhouding staan tot de bega ne misdaden. "De vonnissen kunnen de slachtof fers van het nazi-bewind niet be vredigen", aldus PAP. Volgens het Poolse persbureau zouden er nog ongeveer 2500 oorlogsmisda digers berecht moeten worden. De Duitse rechter die het vonnis uitsprak voegde daar overigens aan toe dat het 35 jaar na dato zeer moeilijk was om de gepleeg de feiten nog vast te stellen. Het Maidanek-proces heeft vijf jaar geduurd. In de rechtzaal hoorden de meeste beklaagd^" het vonnis van de rechter met gebogen hoofd aan. Het Nederlandse Auschwitz-comi- te heeft zich uiterst verontwaar digd getoond over de afloop van het proces in Düsseldorf. "De vonnissen tegen acht van de ne gen kampbeulen van Maidanek vormen een bespotting en een belediging van de slachtoffers", aldus het comité De voorzitter van de joodse ge meenschap in West-Berlijn, Heinz Galinski, heeft de vonnis sen krachtig veroordeeld en ze een "rechterlijke dwaling" en een belediging voor alle slachtof fers van de nazi's genoemd. LUXEMBURG (AP. ANP) - Er komt een Europees vredesi nitiatief voor Afghanistan. Vermoedelijk maandag al zal de Engelse minister voor bui tenlandse zaken, lord Car- rington namens tien Europe se landen een bezoek bren gen aan Moskou. Er moet vol gens de EG-landen een inter nationale conferentie over Afghanistan worden gehou den. MOSKOU (DPA, AP, UPI) - President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft giste ren verklaard dat zijn land bereid is de plaatsing van de SS-20 raket stop te zetten op de "eerste dag" van onderhandelingen met de Verenigde Staten over ontwapening en plaatsing van middellange-afstandsraketten in Europa. Iran en VS bespreken vergoeding van schade DEN HAAG (GPD) - In het Vre despaleis in Den Haag wordt vandaag de eerste officiële zit ting gehouden van het Iraans- Amerikaanse tribunaal van we derzijdse aanspraken als gevolg van de Iraanse bezetting van de Amerikaanse ambassade in Te heran. Juristen uit beide landen zijn al sinds 18 mei in Den Haag met elkaar in bespreking en het kan nog wel tot oktober duren voor het feitelijke overleg begint. Het Iraans-Amerikaanse tribunaal van wederzijdse aanspraken zal zich buigen over enkele duizen den gevallen van claims van in gezetenen (burgers en bedrijven) uit het ene land bij de regering van het andere land. Het betreft gevallen van in beslag genomen eigendommen, verbroken over eenkomsten en achterstallige schulden, voor de regeling waar van een bedrag beschikbaar zal zijn van tenminste 1 miljard dol lar (2,7 miljard gulden). Dit bedrag vormt de helft van de Iraanse tegoeden die door de Amerikaanse regering waren be vroren nadat op 4 november 1979 Iraanse revolutionairen de Ame rikaanse ambassade in Teheran hadden bezet en de Amerikaanse personeelsleden gedurende 444 dagen in gijzeling hadden gehou den. In de overeenkomst van Al giers tussen beide landen van 19 januari 1981, op grond waarvan de gijzelaars waren vrijgelaten, is ook de basis gelegd voor de hui dige besprekingen in het Vredes paleis, de zetel van het interna tionale hof van justitie. "Dit zal alleen gebeuren als de VS ons toezeggen dat zij eveneens geen middellange-afstandsraket ten zullen plaatsen in Europa", aldus Brezjnjev, die sprak tij dens een diner dat werd aange boden aan Willy Brandt, de West- duitse socialistische politicus die een bezoek aan Moskou brengt. Brezjnjev waarschuwde ook voor "een nieuwe editie van de koude oorlog" tussen oost en west. Hij wees op de verslechterende be trekkingen tussen de VS en Rus land. Volgens Brezjnjev is het niet de beste weg als de Sowjet-Unie en de VS ook na het begin van de wapenonderhandelingen door gaan met het plaatsen van nieu we raketten. De besprekingen over de middellange-afstandsra ketten in Europa zullen mis schien dit najaar beginnen. In september zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, in New-York een onderhoud hebben over deze zaak met zijn Sowjet-collega Andrei Gromyko. Brandt en Brezjnjev spraken gedu rende drie uur "openhartig, in wederzijds vertrouwen en zeer ernstig" met elkaar, zo deelde een woordvoerder van Brandt na het gesprek in het Kremlin mee. Volgens de woordvoerder was onder meer van gedachten ge wisseld over bewapeningskwes ties. In het bijzonder is gesproken over de aanstaande onderhandelin gen over de middellange-af standsraketten in Europa. Brandt heeft daarbij als zijn me ning gegeven dat de beide onder handelingspartners, de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, zich bij die onderhandelingen dienen te richten op de zogehe ten "nul-optie" Die "nul-optie" houdt in dat van stationering van middellange-af- stands-raketten op Europees grondgebied (waartoe de NAVO december 1979 besloot) kan wor den afgezien, als de Russen als tegenprestatie het aantal SS-20- raketten dat zij op Europa ge richt hebben, verminderen. Concrete resultaten van het ge sprek van Brandt in Moskou werden na afloop van het ge sprek tussen de beide heren ech ter niet gemeld. In een bericht beperkt het persbureau Tass zich tot de opmerking dat Brandt en Brezjnjev hun "standpunten uit een hebben gezet". Dit is echter een standaardformulering, die door Tass vaker wordt gebruikt wanneer er meningsverschillen zijn blijven bestaan. TEHERAN - Ruim een miljoen Iraniërs hebben gisteren een massale begrafenisplechtigheid bijgewoond voor de 72 mensen die om het leven zijn gekomen bij een bomaanslag op het hoofd kwartier van de islamitische Re publikeinse Partij in Teheran, zo heeft de Iraanse staatsradio ge meld. "Amerika is de vijand", aldus de rouwenden, terwijl zij de 72 met vlaggen bedekte kisten van het parlementsgebouw door de stra ten van de hoofdstad naar de be graafplaats droegen. Speciale aandacht werd gegeven aan opperrechter ajatollah Mo hammad Behesti, die eveneens slachtoffer werd van de aanslag. Over radio Teheran was te horen hoe de menigte luid "Behesti, Behesti" zong. De 52-jarige Behesti was het meest vooraanstaande slachtoffer van de bomexplosie van zondag. Hij werd beschouwd als de machtig ste man in Iran na ajatollah Cho- meiny. Zijn kist was de eerste in de lange processie (zie ook foto). LONDEN (GPD) - Het Ierse parle ment koos gisteren Garret Fitzge rald als nieuwe Ierse premier. Fitzgerald is leider van de Fine Gael-partij, die samen met de La- bourpartij een coalitieregering zal vormen. Na veel geharrewar en verhitte besprekingen bereik ten Fine Gael en de Labourpartij een overeenkomst die hen samen 80 zetels oplevert en een uiterst krappe meerderheid. De Fianna Fail-partij van ex-premier Char les Haughey delfde het onderspit. Zij haalden bij de verkiezingen van twee weken geleden slechts 78 zetels. Van de handvol onaf hankelijke kamerleden zullen sommigen de regering gedogen en anderen de oppositie steunen. Na gijzeling Spaans parlement De Fine Gael-partij heeft niet meer alleen geregeerd sinds de jaren '20. toen de Ierse Republiek van Noord-Ierland werd afgeschei den. De coalitie met de kleine La bourpartij werd meer beschouwd als een noodzakelijk kwaad, dan als een gelukkig huwelijk. Hoe wel de twee grote partijen, Fine Gael en Fianna Fail, meer over komsten dan verschillen verto nen, wordt Fine Gael beschouwd als de conservatievere partij die een voorliefde voor wet en orde hoog in het vaandel voert. De La bourpartij steunt op een voor zichtig socialistisch basispro gramma. Zij beloofde haar kie zers meer banen, meer welvaart en voedselsubsidies. Ondanks de nieuwe coalitie ver schilt Fine Gaels economisch be leid aanzienlijk met dat van La bour. Fitzgerald staat een conser- vatief-economisch beleid voor ogen dat door zijn tegenstanders regelrecht monetarisme ge noemd wordt. Het grootste obsta kel r het (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - In Spanje zullen toch nog 288 leden van de militaire politie (Guardia Civil) worden vervolgd naar aanleiding van de overval od het Spaanse BELFAST (Reuter) - De Britse re gering heeft gisteren beloofd de omstandigheden in de Noordier se gevangenissen te verbeteren. Londen handhaafde echter tegelijk zijn harde standpunt jegens hon gerstakers die met hun acties een politieke status willen afdwin gen. Minister Humphrey Atkins voor Noordierse zaken verklaarde dat de regering van plan is de gevan genissen in Ulster te verbeteren maar "dit proces kan niet voort gaan zolang de hongerstakers de autoriteiten onder druk zetten". De scheidende Ierse premier Char les Haughey had maandag ver klaard dat de regering in Londen een oplossing moet vinden voor de hongerstakingen. In mei zijn vier IRA-gevangenen in de Maze- gevangenis overleden als gevolg van een langdurige hongersta king. In dezelfde gevangenis vas ten momenteel acht gevangenen van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) die streeft naar aanslui ting van de in meerderheid pro testantse Britse provincie Noord-Ierland bij de overwe gend katholieke Ierse republiek. De commissie voor vrede en ge rechtigheid van de Ierse rooms- katholieke kerk heeft opgeroe pen een eind te maken aan de hongerstakingen. Deze oproep wil de commissie aan de huidige hongerstakers en hun familiele den ter hand stellen. Atkins wees erop, dat verbeterin gen van het regime in de gevan genissen niet zo maar mogelijk zijn. Zo moeten de belangen van het gevangenispersoneel nauw keurig in het oog worden gehou den. ROME (Reuter) - Paus Johannes Paulus de Tweede gaat vooruit na de virusinfectie die hij opliep na de aanslag op zijn leven, zó hebben zijn artsen gisteren ver klaard. In het officiële medische bulletin staat: "De ziekte van de paus heeft zijn normale verloop, ofschoon hij af en toe een lichte verhoging heeft vanwege de vi rusinfectie. De algehele conditie van de paus verbetert geleide lik". parlement en de gijzeling van regering en 350 parle mentariërs, op 23 februari. De Spaanse minister van defensie, Alberto Oliart, heeft daartoe gisteren op dracht gegeven aan de openbare aanklager van de Hoge Militaire Raad- Het merendeel van de in totaal 283 leden van de Guardia Civil die aan de overval hadden deelgeno men, was na een kortstondige hechtenis weer vijgelaten. Vol gens geruchten was dat gebeurd op basis van een geheim akkoord tussen de leider van het comman do van de Guardia Civil, luitenan t-kolonel Tejero, en generaal Ar mada, die namens de regering on derhandelde. Als voorwaarde voor overgave zonder bloedver gieten, zou Tejero geëist hebben dat alleen hij vervolgd zou wor den, maar dat alle ondergeschik ten vrijuit zouden gaan. Door toch tot vervolging over te gaan blijkt de regering de eventuele af spraak met Tejero genegeerd te hebben. Volgens kringen van het ministerie van defensie zou het de bedoeling zijn, dat de lage agenten van de Guardia Civil - van wie velen via misleiding voor de operatie tegen het parlement gestrikt waren - in een afzonderlijk proces terecht staan. Dit zou los staan van het proces tegen de hoofdverdach ten, luitenant-kolonel Tejero, lui tenant-generaal Milans del Bosch, 29 andere officieren en eif lagere agenten van de Guardia Ci vil die in het parlement gescho ten hadden. De verwachting is dat het proces overigens op z'n vroegst pas tegen het einde van het jaar zal plaatsvinden. In politieke kringen in Madrid is het besluit van de regering om al le agenten van de Guardia Civil te vervolgen, toegejuicht. De rege ring heeft de afgelopen maanden geregeld kritiek moeten slikken, niet alleen van de oppositie, maar ook uit kringen van de eigen rege ringspartij UCD, dat zij te lank moedig tegen komplotterende militairen optrad en vaak de in druk wekte uit angst de hyperge voelige militairen niet tegen de schenen te willen schoppen. litie tussen de twee partijen, was Fitzgeralds verlangen indirecte belastingen de voorkeur te willen geven boven directe belastingen. De leider van de Labourpartij, Michael O'Leary, won echter de concessie dat een nieuw belas tingsysteem niet alleen de hoge inkomens ten goede zal komen en dat de armste Ieren niet opge zadeld zullen worden met de prijsstijgingen die hier uit voort zouden vloeien. Fitzgerald heeft Labour ook beloofd de degene die in het bezit zijn van „onpro- duktief kapitaal" harder aan te pakken. zal de nieuwe rege ring de meeste zorgen baren. De werkloosheid in de republiek be draagt 11 procent, de inflatie staat op 21 procent en de schulden aan het buitenland zijn aanzienlijk. Volgens de Irish Times zijn de le- venskosten voor het gemiddelde Ierse gezin met honderd gulden per week gestegen in een jaar tijd. advertentie Ook binnen onze grenzen loopt u 't risico uw foto- of filmtoestel, tent, sportspullen of surfplank kwijt te raken. En niet alleen in uw vakantie. Neem dus meteen een verzekering voor het hele jaar. Vraag bij het ANWB kantoor naar het j» Recreatie Garant Pakket. ww fcS Vandaag zal de Nederlandse minister Van der Klaauw met Carrington het Europese ini tiatief in Londen bespreken. Aan het einde van de twee da gen durende topconferentie in Luxemburg hebben de lei ders van de tien EG-lidstaten gisteren een officiële verkla ring afgegeven over het Euro pese vredesinitiatief voor Af ghanistan. Besprekingen zouden in oktober of novem ber moeten beginnen met de Sovjet-Unie over terugtrek king van Russische troepen uit Afghanistan. Aan de vredes bes pekingen zul len behalve Duitsland, Enge land, Frankrijk, de VS en Rusland ook de buurlanden van Afghanistan moeten deelnemen. Volgens de ver klaring van de EG-staats- hoofden moet er in twee fa sen naar gestreefd worden om "Afghanistan zijn tradi tioneel onafhankelijke en on gebonden positie terug te ge- Volgens vooraanstaande EG- diplomaten zal de Britse mi nister van buitenlandse za ken, lord Carrington, maan dag een bezoek brengen aan Moskou om de Russische lei ders te overreden deel te ne men aan een conferentie Het plan van de EG voorziet in twee fasen, waarlangs het vredesproces zal moeten ver lopen. Allereerst zal in een conferentie een einde moeten worden gemaakt aan de in terventie in Afghanistan en moeten er garanties worden overeengekomen dat dit niet opnieuw zal gebeuren. Na de ze operatie zullen de deelne mers aan de besprekingen, versterkt met vertegenwoor digers van het Afghaanse volk, moeten gaan praten over de manier waarop de blijvende onafhankelijkheid van Afghanistan het beste kan worden gehandhaafd. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren verklaard dat het standpunt van het Krem lin ten aanzien van Afghanis tan niet is gewijzigd In een commentaar herhaalde het persbureau dat de 'enige ware weg' naar regeling van de Afghaanse kwestie die is, die ligt opgesloten in de voor stellen die in mei 1980 zijn ge formuleerd door de regering in Kaboel. Kort voor de publikatie van het commentaar had Tass mee gedeeld dat de Britse minis ter van buitenlandse zaken voor een bezoek naar Mos kou zal komen om een wes ters Afghanistanplan voor te leggen dat voorziet in vertrek van de Russische bezettings troepen. De bewoordingen van het com mentaar suggereren dat de kansen op succes voor Car- ringtons missie klein zijn. LUXEMBURG (GPD) - Engeland en de Bondsrepubliek Duitsland staan afWgzend tegenover het voorstel van de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de Europei e Gemeenschap) voor een betere verdeling van de fi nanciële lusten en lasten van het EG-lidmaatschap over de tien lidstaten van de Gemeenschap. Dit bleek na afloop van de half jaarlijkse Eurotop van de rege ringsleiders van de tien dinsdag in een koud en winderig Luxem burg De scherpste kritiek kwam van de Britse premier mevrouw Marga ret Thatcher „Het voorstel van het de commissie voorziet niet in een evenwichtige verdeling van de financiële lasten van het EG- lidmaat.se h.ip OVV a 11UdStt ten." De EG-commisste wil Lon den een compensatie toekennen, te betalen door alle andere EG- landen, omdat Engeland meer aan Brussel betaalt dan het uit de EG-pot ontvangt Behalve Engeland betaalt ook Duitsland meer aan de EG dan het ontvangt. Mevrouw Thatcher zei op een persconferentie dat het niet in het belang van de toe komst van de Europese Gemeen schap is als Bonn de grootste netto-bijdrage moet big ven leve ren EG-waarnemers zien hierin een begin van gezamen optrek ken van Londen en Bonn in fi nanciële kwesties. Van zijn kant liet de Duitse bonds kanselier Schmidt er geen twgfel over bestaan dat ook Duitsland een correctiemechanisme wil als de Britse EG-bgdragc beperkt zou worden. Schmidt: „Duits land wil wel de grootste netto-be taler aan de EG blgven, maar niet ongelimiteerd Hg zei dat Bonn 13 miljard mark aan Brus sel afdraagt, maar slechts de helft van dit bedrag uit de EG- kas terugkrijgt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9