Bouwplan goedkope woningen op open terrein raadhuis "Massale reclame" Kwantum: illegaal Le/cfee agenda Leiderdorper wil bezorging aan de In Leiderdorp Gemeente ligt dwars Meisje bij autobotsing zwaar gewond Provincie wü bedrijf hard aanpakken V akantiespelen in Wassenaar Klachten omwonenden over timmerwerkplaats Presentatie plannen Haarlemmertrekvaart PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 1 JULI 1981 LEIDERDORP - Het al maanden braakliggende terrein achter het Leiderdorpse ge meentehuis en het winkelcentrum "Winkelhof' zal binnen afzienbare tijd worden be bouwd. Tussen september en eind van dit jaar zal de eerste paal worden geslagen. Hiertoe heeft projectontwikkelaar Johan Matser BV besloten, nu de woningmarkt iets minder slecht is geworden. Het gaat hier om een terrein waar alleen bebouwing mag komen voor bijzondere doeleinden. Hieronder vallen instanties zoals banken, een notaris- of architec tenkantoor, of een apotheek. Van de laatstgenoemde is zeker dat deze in de onderste bouwlaag van het complex zal komen. Volgens de plannen van Matser zullen boven op de onderste bouwlaag nog twee lagen komen van ieder zeven woningen. De in totaal veertien woningen zullen in de premie-A-sector worden gebouwd en zo tussen de hon derdduizend en honderddertig duizend gulden gaan kosten. De hoogste zijde van het complex zal i "Win de pleinkant var keihof" komen te liggen. Volgens de heer Kleijn, vertegen woordiger van Matser, is het be drijf anderhalfjaar geleden al be gonnen met het maken van plan nen voor het braakliggende ter rein, nog voordat Winkelhof was opgeleverd. "Inmiddels is gebleken dat de markt zich sterk heeft veranderd voor wat betreft de vraag naar duurdere woningen. Die staan lang leeg en zijn moeilijk te ver kopen. Wij bouwen huizen waar behoefte aan is. In de eerste op zet zouden we een ander type woningen hebben gebouwd waar noch de bevolking, noch de gemeente gebaat mee zou zijn. We zijn weer opnieuw aan het re kenen en tekenen geslagen en hebben nu de plannen klaar voor nogal goedkope premie-A-appar- tementen." "Dat was onze grootste moeilijk heid. Zo goedkoop mogelijk bou wen, ondanks de gestegen bouw prijzen en de enorm hoge BTW, die op de verkoopprijzen van de huizen zit. Niet veel menser liseren zich dat ze voor een huis van 120.000 gulden, twintigdui zend aan belasting kwijt zijn Door het zo laag houden van de verkoopprijs hopen we in elk ge val aan de vraag te voldoen", al dus Kleijn. WOENSDAG Leiden - Clubgebouw De Klinker, Ber- lagestraat 2, voorlichtingsavond ge meente over sociaal-cultureel plan, 19.30 uur. Recreatiegebouw Endegeest - commis sie voor het Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, 17.30 uur. Vliegenthartschool - Zuidsingel, infor matieavond voor bewoners en bedrij ven in het gebied tussen de Haven en de Zuidsingel, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don. soos met films en informatieprogramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-22 DONDERDAG De plek achter het Leiderdorpse gemeentehuis waar mogelijk veertien woningen i gerealiseerd. Een derde laag, de onderste zal onder andere een apotheek bevatten. i twee bouwlagen worden LEIDEN - Een 22-jarige Leide- naar hield vannacht rond half twee een zwaar gekneusde rech tervoet over aan een aanrijding op de Blauwpoortsbrug. Over het hoe en waarom van het on geluk liepen de meningen danig uiteen. De Leidenaar beweert nietsvermoedend op het trot toir te hebben gelopen toen hij werd aangesproken door een vrouw in een auto. Nadat hij de vraag of hij trek had in hasjiesj Uiteenlopende lezingen over aanrijding De bestuurder van de auto (een 20- jarige Leiderdorper) kwam even later op het politiebureau met een andere lezing. Hij zou door de Leidenaar met opmer kingen over zijn rijstijl zijn las tig gevallen. Door onbekende oorzaak zou de Leidenaar, toen de Leiderdorpse autobezitter weer optrok, voor zijn auto te recht zijn gekomen. Om verdere moeilijkheden te voorkomen, is hij doorgereden. LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp wil helemaal geen venter zien in en rondom "Win kelhof'. Er is zo'n zeventig mil joen in dit winkelcomplex gesto ken. De belangen die daardoor op het spel staan zijn daardoor veel groter. Maar om de winke liers daar nou te beschermen, nee dat is oneerlijk." Aan het woord is Frans Schmal, een pas begonnen groenteventer die niet alleen in Leiden, maar ook in de randgemeenten langs de deuren wil gaan met zijn verse waren. Daartoe heeft hij een ou de winkel-aan-huis-wagen ge kocht die hij voor dit doel gaat gebruiken. In februari diende hij bij de ge meente Leiderdorp een verzoek in om een ventvergunning te krijgen voor zijn aardappelen, groenten en fruit. Tot zijn grote verbazing werd dit verzoek afge wezen omdat er al een andere ventvergunning was afgegeven. Schmal hierover; "De gemeente vindt het blijkbaar genoeg wan neer er slechts één venter voor het hele dorp is. Een gemeente met 23.000 inwoners notabene, terwijl degene die de ventver gunning heeft het in onder ande re Leidschendam zo druk heeft dat Leiderdorp er bij in moet schieten. Ik ben zelf op onder zoek uitgegaan en heb gemerkt dat er in Leiderdorp behoefte be staat aan het langs de deur bren gen van groente en fruit. En die behoefte zal in de toekomst nog groter worden. Neem nou de benzineprijsverhogingen. Een tweede boodschappcnauto, bij voorbeeld, zal men niet meer zo gemakkelijk erbij kunnen heb ben. Wie wil er nou op vrijdag middag in de regen met z'n fiets je boodschappen doen, terwijl er langs de deur wordt gebracht? Nee hoor, er zit toekomst in het venten, vooral wanneer je even goedkoop of zelfs goedkoper kan werken dan de winkels in bij voorbeeld Winkelhof zelf. Maar dit laatste is iets waar de ge meente niets mee te maken heeft. De reden van de afwijzing duidt daar echter wel op". "Volgens Leiderdorp zou de open bare orde ermee geschaad zijn zodra er meer dan één ventver gunning afgegeven zou worden. Dat slaat nergens op. Ze hebben er belang bij dat ook de week markt zo weinig mogelijk con currentie heeft. En daar heeft de gemeente niets mee te maken," zegt Schmal die vanavond zijn verweer zal geven in de Leider dorpse raads-commissie voor be roep- en bezwaarschriften. Geen maximum Dat hij min of meer gelijk heeft voor wat betreft de bemoeienis van de gemeente met het concur- rentiegebeuren blijkt wel uit de reacties van de rest van de omlig gende gemeenten van Leiden. Volgens politieambtenaar Smey- man uit Wassenaar mag geen en kele gemeente ventvergunnin gen weigeren omdat het wel of niet goed zou zijn voor de con currentie. Smeyman hierover: "Wij hanteren hier in Wassenaar geen maximum, dat moeten de venters maar zelf uitméken. Als er vijf groenteboeren in een straat willen staan venten moe ten ze dat zelf weten. Desnoods zullen ze elkaar in het gezicht slaan, de sterkste zal winnen, daar heeft de gemeente zich niet mee te bemoeien. De Hoge Raad heeft zich hierover ook uitge sproken, aldus de ambtenaar de Wassenaarse politie. Een woordvoerder uit Warmond weet verder te vertellen dat ook deze gemeente geen maximum han teert voor het afgeven van de zo genaamde ventvergunningen. "Het enige wat wij zouden kun nen aanvoeren om een ventver gunning te weigeren is dat de .openbare orde in het geding komt. Zoiets kan je je voorstellen wanneer er 24 aanvragen tegelijk ingediend worden. Een econo misch motief mag echter geen rol spelen". Ook in Voorschoten, een gemeente dat qua inwonertal (21.500) te vergelijken is met Wassenaar (26.000 zielen) en Leiderdorp (23.000 zielen) worden ventver gunningen afgegeven zolang er aan de voorschriften wordt vol daan. Dit betreft dus het inge schreven zijn bij de Kamer van Koophandel. Tot op heden zijn er in Voorschoten twee ventver gunningen voor dit jaar aange vraagd en inderdaad ook twee af gegeven. Oververzadiging In Leiderdorp werkt de procedure kennelijk heel anders. Ambte naar Turenhout hierover: "De commissie economische aange legenheden in Leiderdorp heeft zich hierover uitgesproken. De aanvraag van de heer Schmal be tekent volgens ons een overver zadiging van het winkelaanbod hier. Ook de weekmarkt zou hiervan nadeel kunnen onder vinden", aldus Turenhout. Volgens Frans Schmal maakt de gemeente zich met deze houding schuldig aan oneerlijke bevoor deling van de handel binnen haar eigen dorpsgrenzen. "Blijk baar kunnen kleintjes ook heel gevoelige prikken uitdelen. Ten minste het lijkt erop dat ze er erg bang voor zijn", zo concludeert Frans Smal. ROEL ZAADNOORDIJK WASSENAAR - Bij een aanrijding gistermiddag in Wassenaar is een 16-jarig meisje uit die plaats ern stig gewond geraakt. Zij reed met haar moeder in de auto over de Jagerslaan. Door nog onbe- Leiden - Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717- 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-20.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren - tot sep tember geen spreekuur, inl. tel. 216180/ Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr. soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, tel. 142505, 19-20.30 uur. Wassenaar - Gemeentehuis, raadscom missie financiën, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 26 tot 3 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider- kende oorzaak week de tegemoet vanP14a5 uur'31' spreekuur r ?ceJCs„t!eest interkruis, Lijtweg 7, tel. Bij de Kwantum Hallen in Valkenburg vlagt men nogal enthousiast. Té enthousiast, vindt de provincie. En het is nog illegaal ook. Maatregelen dreigen dan ook voor het bedrijf. 9-jange inwoonster Wassenaarse. Het meisje liep bij die botsing ernstig gezichts- en t i oogletsel op. Zij werd naar het MeiSje VerdrOnkd) Bronovo-ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Beide bestuur- HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - Het tweejarige meisje C.A.M. Borst uit Hazerswoude-Rijndijk is gisteren tijdens het spelen in een poldersloot gevallen en door verdrinking om het leven geko men, aldus een mededeling van de rijkspolitie. Voorbijgangers haalden het kind uit het water en waarschuwden de politie. Toen deze arriveerde, bleek het meisje reeds te zijn overleden, aldus de mededeling. DEN HAAG - VALKEN BURG - Kwantum Hal len in Valkenburg steekt illegaal de vlag uit. Ook de reclame op de gevels en rond het gebouw aan de Voorschoterweg in Val kenburg is veel te uitbun dig. Er mag maximaal een opschrift van maximaal tien meter lang worden aangebracht. De rest moet dus weg. Dat vindt het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. En als het be drijf die uitbundige reclame niet weghaalt, dan doen v/ij het, maar wel op kosten van Kwantum, al dus de provincie. Verder heeft het bedrijf geen ontheffing aan gevraagd voor het gebruik van reclame op het parkeerterrein aan de overkant van de "hallen". De provincie zegt "zeker" geen ontheffing te willen verlenen voor een "dergelijke massale hoeveelheid reclame als thans aanwezig is". En voor het par keerterrein doet Kwantum er D^N HAAG/WASSENAAR - Een hantal inwoners van Wassenaar wil van de timmerwerkplaats aan de Oostdorperweg af. De omwo nenden zeggen dat ze last hebben van het lawaai dat het bedrijf van aannemer C.J. van der Kooy maakt als er hout machinaal wordt bewerkt. Voor de Raad van State zetten de omwonenden van de timmer manswerkplaats in het villadorp gisteren in Den Haag hun bezwa ren uiteen. „Het lawaai is erg hin derlijk en geeft overlast aan de omwonenden", zei H. Wesseling gisteren namens nog 34 andere klagers. „Wij willen dat de ver leende hinderwetvergunning wordt ingetrokken". Aannemer Van der Kooy zei dat het gebouw voldoet aan alle eisen die aan een dergelijke werkplaats worden gesteld. „Overigens loopt het werk dat met de bewuste ma chine wordt gedaan behoorlijk terug; minstens met de helft. Hy wordt zeker niet voor het grote werk gebruikt". Tijdens de zitting voor de Raad van State zei de timmerman dat hij veertien dagen geleden isolatie had aangebracht. Staatsraad Kamperman vroeg daarop aan de aanwezige omwonenden of ze er al iets van hadden gemerkt. Dat bleek niet het geval. „We zijn overdag niet thuis...", zeiden ze nadat ze elkaar vragend hadden aangekeken. De raadsman van de gemeente Wassenaar zei na af loop van de zitting dat er na het isoleren van de werkplaats van de machine weinig te horen is. „Je moet je best doen om boven het ritselen van de populieren uit iets te kunnen horen". "goed aan alsnog een ontheffing aan te vragen". Begin maart kreeg het bedrijf te horen dat het binnen dertig dagen de spul letjes moest hebben weggehaald. Protest Tegen deze aanzegging van de pro vincie heeft het bedrijf geprotes teerd bij de provincie. Vanmor gen lichtte het bedrijf zijn stand punt toe voor een provinciale AROB-commissie. Kwantum Hallen wil dat de provincie de aanzegging om, desnoods met politiedwang de reclame weg te halen, vernietigt. Omdat Kwantum alsnog de onthef fing heeft aangevraagd, zo zegt de raadsman van het bedrijf, "kan de provincie niet vorderen dat de zonder ontheffing aanwe zige opschriften en afbeeldingen binnen dertig dagen worden ver wijderd". De aanschrijving van de provincie gaat volgens Kwantum Hallen slechts over het "te grote aantal" reclamespullen. De provincie kan dan niet vooruit lopen op een weigering van de ontheffing, zo zegt het bedrijf. Dat mag al leen indien de opschriften en af beeldingen "ontsierend en sto rend" zouden zijn. En dat is nu net niet het geval, meent Kwantum. "Wij vinden de vlaggen en borden in het geheel niet storend of ontsierend. Inte gendeel, ze geven de terreinen juist een vrolijker en vriendelij ker aanzien". WASSENAAR - In Wassenaar be ginnen maandag weer de zomer vakantie-activiteiten voor de jeugd. De kinderen kunnen da gelijks terecht in de sporthal aan de Dr. Mansveltkade waar van half tien tot twaalf uur allerlei ac tiviteiten op het programma staan. Zo kunnen de kinderen de eerste dagen werken en spelen met klei. verf, papier en hout. Vanaf 13 juli zijn er doorlopend filmvoorstellingen voor de kin deren. Deze activiteiten duren tot en met 16 juli. Burgerlijke stand LEIDEN/ZOETERWOUDE - Geboren: Monique Elisabeth dv K.C. van Ark en J.N. van Ark-Hoogstraten (Leiden); Andrea Maria dv Van Leeuwen (Zoeter woude); Richard Johannes zv Zandber gen (Zoeterwoude); Albertus zv Van der Meij (Zoeterwoude); Johanna Maria Ga- brielle dv Rijsdam (Zoeterwoude); Pa tricia dv Crama (Zoeterwoude); Arnout Gerard zv Van Kleef (Zoeterwoude). Gehuwd: Petrus Paulus Johannes van Velzen en Agnes Cornelia Geertruida Pelk (Zoeterwoude). Overleden: Hendrik Bark (1892) (Zoe terwoude); Wilhelmus Johannes van Santen (1907) (Zoeterwoude). OEGSTGEEST In Oegstgeest zijn gisteren de plannen voor de verbetering en de daarmee ge paard gaande openstelling van de Haarlemmertrekvaartweg voor autoverkeer, aan het pu bliek gepresenteerd. In de Rode Leeuw konden de Oegstgeeste- naren gisteren de plannen die door de provincie zijn ontwik keld bekijken. Zoals gemeld gaat de weg langs het Tolhuis binnen twee jaar weer open voor het autoverkeer. De weg is toentertijd afgesloten om dat er een levensgevaarlijke rou te was ontstaan voor de honder den fietsers die dagelijks vanuit de duin- en bollenstreek over de ze weg naar de Leidse scholen moesten komen. Het nieuwe fietspad komt langs de oostzijde van de weg te liggen. Tegelijkertijd wordt ook de weg zelf verbreed. Zowel bij het Tol hek als bij de woningen die ver derop bij de Haarlemmerstraat- weg liggen is een omleiding ge pland van de weg en het fietspad. De plannen aan laatstgenoemde zijde zyn echter nog niet rond en voorlopig zal een verbetering daar dan ook nog uitblijven. De verbetering aan dit stuk wordt uitgevoerd al naar gelang de fi nanciële situatie in die tijd. In eerste instantie gaat men dan ook uit van de aanleg van het fietspad en de verbetering van de wegsituatie aan de Warmondse kant van de weg en het Tolhek. Uitvoering van de plannen bete kent ook een grote ontlasting van het wegverkeer door War mond en Oegstgeest. Beide ge meenten kregen na de afsluiting van de weg in 1979 het over deze verbindingsroute tussen Leiden en de streek rijdende autover keer te verwerken. De provincie Zuid-Holland zal de verbeterin gen uitvoeren en ook zorg dra gen voor het beheer en het on derhoud. lEIDSCH £t. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- overschrl|vlng geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 1 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 i der Meer (re- Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. gio) W. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele* visie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en D|akarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2