Kosten Viditel te hoog Leven vandaag stuk duurder Ford-geding geschorst Amsterdam I Volgens interiin-rapport stuurgroep Ook woonlasten stijgen enorm Uitspraakdatum vandaag bepaald klaagt over nieuwe treinen Staat diep in het rood Beursoverzicht WOENSDAG 1 JULI 1981 ECONOMIE PAGINA 19 Detam De bedrijfsvereniging Detam (de tailhandel. ambachten en huis vrouwen) heeft in 1980 1.5 mil jard gulden uitgekeerd of 5.75 miljoen gulden per werkdag, zo blijkt uit de definitieve jaarcij fers van de bedrijfsvereniging De Detam - met bijna een half mil joen verzekerde werknemers - keerde 461 miljoen gulden aan ziekengeld uit, 5.5 procent meer dan in 1979. Er werd over gemid deld 8.1 dagen ziekengeld uitbe taald. twee procent meer dan in 1979. Na de verlaging van dit jaar zal de ziekengeldpremie in 1982 niet omhoog gaan. Volgens de Detam is er aan premies zoveel binnengekomen dat de uitbeta lingen daarmee gedekt kunnen worden. Ontslagen Bij Rheem Nederland bv in het Friese Bergum gaan opnieuw dertig ontslagen vallen. De direc tie van het verwarmingsketelbe- drijf heeft gistermiddag bekend gemaakt van plan te zijn de hui dige bezetting aan de te realise ren omzet te willen aanpassen. Na de veertien ontslagen van an derhalve maand geleden blijven er bij Rheem dan nog 68 arbeids plaatsen over. Goed jaar Domo De omzet van Domo melkproduk- tenbedrijven Bellen is in 1980 met 10 procent gestegen tot 965 miljoen gulden. Dit jaar wordt een stijging tot boven het miljard verwacht. Voorzitter P. Mulder van het noordelijke coöperatieve zuivelconcern heeft dit gisteren tijdens de algemene vergadering in Haren meegedeeld. Domo. werkend in Groningen en Drenthe, met negen vestigingen. 4.000 leden-leveranciers en 1.400 werknemers, heeft vorig jaar 986 miljoen kilo melk verwerkt. Van bijna de helft daarvan werd kaas gemaakt. In de toekomst, zo werd tijdens de vergadering meegedeeld, gaat de onderne ming zich steeds meer toeleggen op de produktie van veredelde (merk)artikelen. Duurder papier De prijzen van ongestreken hout vrije papiersoorten, waaronder de soorten die gebruikt worden voor de vervaardiging van com puterformulieren en daarmee verwant drukwerk, gaan op 1 juli opnieuw fors omhoog. De prij zen van deze produkten moeten daarom volgens het Koninklijk Verbond van Grafische Onder nemingen aan deze verhoging van de papierprijzen worden aangepast. Verlies Seat De Spaanse autofabnek Seat (So- ciedad de Automobiles de Turis- mo SA) heeft in het afgelopen jaar een groter verlies geleden dan ooit tevoren. Ondanks een toeneming van de omzet en re cordverkopen in het buitenland groeide het verlies van 15,09 pe seta (422 5 gulden) tot 20,54 mil jard peseta (575,1 miljoen gul den). Oorzaken hiervan zijn de stijging van de financiële lasten en inzinking van de binnenland se vraag, vooral in de eerste helft van het afgelopen jaar. VEILING LEIDEN, woensdag 1-7- 81 Aardappelen 42-95; andijvie 28-56; do perwten 3.95: snijbonen 4.10-5.10; stam- bonen 5.20-7.00; tuinbonen 80-1.11. kro ten 1.40; rode kool 1.00-1.35; groene kool 20-33; spitskool 65-1.05; postelein 1.00- 1.60; prei 2.25-2.65; rabarber 33-35; spi nazie 1.19-1.46; uien 1.25-1.65; waspeen 1 07-1.20; bloemkool 1x6 2.45-3.75; sla 33-48; bleekselderij 1.35-1.40, bospeen 1.10-1.33; boskroot 46-83; peterselie 34- 79; radys 79-81; selderij 23-62, bos uien 26-31; paprika kg 50, st. 25-49. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 30 juni: Kroten A 45, rode kool 1.24-1,28, bos peen II 61-1.33, waspeen AI per kist 28.40-31,30, All 28,50-29,50. BI 27,60-30,-, rabarber 59-60, sla (natuur) II 0.11. uien per kg 38-83, peterselie (krul) 29-56, sel derij bos 24, bloemkool 6 per bak I 1,48- 4,01, 611 47-2,35, 81 2,03-3,74, 811 1,35- 1,98. DEN HAAG - De voorzitter van de stuurgroep Viditel, prof. dr. G. Zoutendijk (rechts) en staatssecretaris Smit-Kroes tijdens de presentatie van het tweede interim-rapport van de stuurgroep gisteren in Den Haag. HILVERSUM /(ANP) - De kosten van Viditel, de PTT-praktijk- proef met viewdata, zijn aan de hoge kant en zullen omlaag moe ten wil dit nieuwe medium in ons land ook voor een grote groep particulieren aantrekke lijk worden. Dit valt op te maken uit het tweede interimrapport, dat een door het ministerie van verkeer en water staat ter begeleiding van de proef in het leven geroepen stuurgroep deze maand heeft uitgebracht. Het rapport werd gisteren in Den Haag overhandigd aan staatsse cretaris Smit-Kroes. De stuur groep heeft de indruk dat de hui dige gebruikstarieven voor zeer veel gebruikers aan de hoge kant zullen zijn. Volgens schattingen nu al ongeveer vijfhonderd gul den per jaar. dat wil zeggen onge veer twee procent van het netto modale inkomen van het modale gezin in 1980 Daarnaast moet de gebruiker bij de huidige prijsverhoudingen nog voor het aanschaffen van een ge schikte kleurentelevisie onge veer duizend gulden extra neer tellen. Die aanschaffingskosten zullen wel m de toekomst by een toenemende markt naar de ver wachting van de stuurgroep tot minder dan de helft dalen. Ook meent de stuurgroep dat het bij de dalende koopkracht van het publiek van belang is de va riabele kosten bekend en zo laag mogelijk te houden. Zo dient vooraf aan de gebruiker kenbaai te worden gemaakt wat eer gend informatiebeeld gaat kos ten en zal vermeden moeten den dat die gebruiker bij het zoe ken door het inlassen van over bodige beelden nodeloze kosten maakt. Voorts zal men er rekening mee moeten houden dat de gebruiker in de nabije toekomst geconfron teerd wordt met andere nieuwe vindingen als bijvoorbeeld de beeldplaat, die zullen concurre ren met Viditel als het gaat om de besteding van het gezinsbud get Intussen is vorige week uit een me morandum van het dagelijks be stuur van de NOS aan het alge meen bestuur van die organisatie over het voortzetten van de deel neming aan de proef gebleken hoe de situatie nu is. Per 1 mei van dit jaar waren er volgens de NOS 2593 aangeslotenen op Vi ditel, van wie ongeveer achthon derd particulieren. Ook was er een wachtlijst van achthonderd gegadigden. Maar volgens een schatting van de PTT zullen er in 1985 bij Viditel toch ongeveer 100.000 aansluitingen gereali seerd zijn. In dat memorandum werd er voorts op gewezen dat men in Engeland sinds kort is afgestapt van de opzet het grote publiek te bereiken en dat men daar van het nieuwe medium primair een ge specialiseerde informatiedienst voor het bedrijfsleven maakt Volgens de stuurgroep is de mate waarin door de informatieleve ranciers op een redelijke stabili teit van de tarieven gerekend kan worden, een onzekere factor by het bepalen van de levensvat baarheid van Viditel. De stuurgroep is daarmee van oor deel, dat voor informatie via Vi ditel dan ook niet zoals nu het hoge maar het lage BTW tarief zou moeten worden berekend. En op zyn minst zouden volgens de stuurgroep de informatievers trekkers met de ITT moeten kunnen onderhandelen over de tarieven. ENSCHEDE (GPD) Het leven is vandaag een stuk duur der geworden. Een pak koffie kost negentien cent meer dan gisteren, een liter ben zine twee cent, een liter LPG 3,3 cent en de krant 30 cent per week duurder. Vandaag zijn ook de huren van de meeste huizen met 6 procent omhoog gegaan en die van woningen met achtergeble- Negentig banen weg bij AKZO DEN HAAG(GPD) - AKZO-Consu- menten-Produkten heeft plan nen uitgewerkt voor bundeling van commerciële en administra tieve afdelingen van haar werk maatschappijen Duyvis, Recter, Kortman en Schulte en Boldoot tot een food- en een non-food- groep. De hergroepering zal lei den tot het wegvallen van onge veer negentig arbeidsplaatsen. Dit zal zoveel mogelijk worden opgevangen door bijvoorbeeld natuurlijk verloop, wachtrege- ling en omscholing. De betrokken afdelingen zullen centraal in Veenendaal worden gehuisvest, waartoe het bestaan de kantoorcomplex van Recter zal worden uitgebreid. De doelstelling van deze bundeling is te komen tot een slagvaardiger commercieel beleid en een meer efficiënte bedrijfsvoering waar door de voortgang van de betrok ken bedrijven beter wordt ge waarborgd. Deze samenvoeging wordt mede ingegeven door de toenemende concentratie in de distributie van levensmiddelen, de druk op de winstmarges door de stijgende kosten en de in vloed van de economische terug gang op het bestedingspatroon van de consument. De verhuizing van de commerciële en administratieve afdelingen van Boldoot, Duyvis en Kortman en Schulte naar Veenendaal zal leiden tot het sluiten van het kantoor van Kortman en Schulte in Dordrecht en dat van Boldoot in Apeldoorn en maakt de bouw van een nieuw kantoor bij Duy vis overbodig. De hergroepering moet, volgens de plannen van AKZO-Consumen- ten-Produkten, eind 1983 zijn voltooid. ven huren zelfs met een hoger percentage (soms 11 a 13 pro cent), met een maximum van f 67 per maand. De golf prijsstijgingen die de con sument gevoelig in zijn porte monnee treft, zette anderhalve week geleden in. Suiker werd 16 cent per kilo duurder en margari ne 4 cent per pakje. Het einde van die golf is nog lang niet in zicht. Volgende week maandag gaat de benzineprijs nog eens met 3,5 cent omhoog. Door de duurdere suiker gaan ook zoet brood belegsel, frisdrank, choco la, snoep, ontbijtkoek en andere suikerhoudende produkten aan zienlijk meer kosten. Fruit wordt eveneens flink duur der. Als gevolg van de zware nachtvorst van 24 april zal de oogst aan appelen, peren, kersen en pruimen nauwelijks de helft van de normale oogst bedragen. Conservenfabrikanten voorspel len prijsstijgingen van 20 tot 25 procent voor vele soorten jams en andere fruitconserven. Verder wordt op 1 oktober het treinkaar tje 8 procent duurder, terwijl er ook nog een forse gasprijsverho ging boven de markt hangt. "Schrikbarend", noemt de direc teur van Konsumenten Kontact B. Donia de vloedgolf van prijs verhogingen die nu over ons land spoelt. Naast de woonlasten gaan nu ook andere prijzen van de eerste levensbehoeften snel omhoog. "Het wordt echt een probleem", zegt hij, "met name voor de laagste inkomens. En dat probleem, zegt Donia. wordt niet vertaald in politieke beslissingen die daar wat aan doen". "Daarentegen is juist het prijsbe leid van de overheid de laatste tijd versoepeld. De oliemaat schappijen kunnen nu om de 14 dagen hun prijzen bijstellen en maken daar driftig gebruik van. Dat gebeurde vroeger om de maand. Men zegt wel dat de stij gende dollar (waarin de meeste grondstoffen worden afgere kend) daar de oorzaak van is. maar waarom wordt zo'n prijs stijging niet vertraagd zoals vroe ger gebeurde. We hebben, aldus Donia, een brief geschreven aan minister van Aardenne (econo mische zaken) waarin bezwaar wordt aangetekend tegen de prijsverhoging van 16 cent op de suiker. En dat terwijl de suiker bieten nog in de grond zitten" AMSTERDAM - Gisteren diende voor de Amsterdamse rechtbank het kort geding dat de directie v< Nederland heeft aangespannen tegen de actievoerders die de fabriek in Amsterdam bezet houden. AMSTERDAM (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Am sterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder, zal vandaag een uit spraakdatum bepalen in het kort geding dat de directie van Ford Amsterdam tegen bonden en on dernemingsraad heeft aange spannen om een eind te maken aan de bedrijfsbezetting door het personeel. De behandeling van het geding werd gisteren na vier uur pleiten van weerszijden, wegens tijd nood door de president ge schorst. Vandaag is de procedure voortgezet. Mr. R.J. van Oosten poneerde gis teren namens de Ford-directie de stelling dat de bezetting, die nu al vijf dagen duurt, onrechtmatig is, omdat zelfs niet is voldaan aan de criteria die in de regel door de rechter aan een staking worden gesteld: de gangbare opvatting daarover is namelijk dat een sta king slechts dan toelaatbaar is, als het middel in verhouding staat tot het doel. als alle andere pressiemiddelen hebben gefaald, en als er voldoende overleg voor af met de werkgever is geweest. "Aan geen van deze voorwaarden is voldaan", aldus mr. Van Oos ten. "De bezetting kwam voor ons als een 'overval', die de direc tie volledig verraste. Dat bete kent een overtreding van het zo genaamde 'vredesartikel' in de cao, dat voorschrijft dat er over leg met de werkgever moet wor den gevoerd, voordat zulke stap pen worden ondernomen. En dan gaat het hier niet eens over i veel een staking, maar extremer middel, genlijk nog engere marges gel den, nl. een bedrijfsbezetting en een selectieve poortblokkade Mr Van Oosten noemde de bezet ting voorbarig, omdat andere - minder rigoureuze - middelen nog niet zijn uitgeput. Zo is er de mogelijkheid om een enquête te laten instellen door de onderne mingskamer bij het gerechtshof. Deze kan op aanvraag een onder zoek instellen naar de bedrijfs voering bij Ford Amsterdam, om uit te zoeken of de bonden te recht twyfelen aan de competen tie en de goede trouw van de di rectie De voorbereidingen voor een dergelijke procedure zijn overigens intussen door de bon den gestart UTRECHT (ANP) - Wat de Fe deratieve Spoorweg Vakver eniging (FSV) betreft mag NS het nieuwe type intercity treinstellen voor de lange af standen uitrangeren. De FSV, waarbij veel machinis ten zyn aangesloten, is erg ontevreden over de nieuwe intercity's die NS enkele ja ren gele "en in een proefsene van zeven stuks aanschaft*. Volgens FSV-voorzitter J. Kru- se zyn de treinstellen om de haverklap defect De FSV zegt. dat op het ogenblik zelfs zes van de zeven treinen al maanden buiten werking zijn en dat ze in de werkplaats staan in verband met proble men met de draaistellen. Ook de veiligheid is niet optimaal, aldus Kruse. De machinist, die in een verhoogde kabine zit, kan bij een ongeluk niet snel genoeg wegkomen, doordat de 'vluchtweg' uit de kabine (via een smal trapje) te nauw zou zyn. Ook de zogeheten doorloopkop -die het mogelijk maakt 'bin nendoor' van het ene naar het andere treinstel over te stap pen- is de FSV een doorn in het oog Door technische on volkomenheden functione ren die doorloopkoppen niet goed en dat geeft herhaalde lijk aanleiding tot vertragin gen Kruse: 'het nieuwe materieel heeft ook pluspunten, zoals een goed uitzicht, doordat de machinist ho<If /it Mui l...ir staan zoveel nadelen tegen over, dat het nieuwe mate rieel van ons niet hoeft' Een woordvoerder van NS be aamde, dat er met de proefse ne problemen zyn geweest, maar dat is voor prototypes niet ongebruikelyk 'In de intercity's, die vanaf '83 in dienst komen, zullen zo veel mogelijk verbeteringen zijn aangebracht zoals andere draaistellen en een veiliger vluchtweg voor de machi nist', aldus de NS-woord voerder AMSTERDAM (ANP) - Het rijk is de afgelopen week voor een re cordbedrag van bijna 1800 mil joen gulden in het krijt komen te staan bij de Nederland.sche Bank. De staat nam bij de bank voor 1300 miljoen op door afgifte van schatkistpromrssen. waardoor nu aan schatkistpromessen 1.650 miljoen uitstaat. De voor schotten van de Centrale Bank aan het rijk stegen tot 145 mil joen. WOENSDAG 1 JULI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 73.00 70,90 154,50 112,00 29,60 182.00e 70.60 51.20 141.00 26,70 43,00 42.50e Elsevler-NDU 212,00 211.00 137.50 136.50 85.50 85.30 121.50 120.00 134.70 135.10 173.50 173.00 6.10 6,40 43.50 43.60 38.10 38.10 24.30 24.10 242.50 242,50 117.20 117.50 261.00 261.00 136.00 136.70 BELEGGINGS INSTITUTEN 73.80 250.50 90.80 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 21.25 4 05 2.17 45.50 Deen«* kr OoMrnr Spunu p AMSTERDAM -De koersen op het Damrak hebben woensdag avond overwegend een stapje te rug moeten doen Rond de WUH keerde de rust langzaam terug, na de ontkenning van de kant van de bank van geruchten dat er sprake zou zyn van financiële mocilykheden In het begin van de ochtend werd er tevergeefs voor de stukken f 115,- geboden maar rond het middaguur werd gehandeld op 109.- wat een verlies van (maar) 1.- beteken de KLM verloor snel f 1.20 op 125,10 en Kon Olie f 0.50 <>p ƒ85.30 Ook Akzo, Unilever. Hoogovens en Philips moesten enig terrein prijsgeven De handel werd ge hinderd door een storing in de electrische koerscnopgav. De banken zakte all< n i< ts in Zo no teerde ABN 1.50 lager op 302.50. Amro Bank 0.50 op 55,10 en NMB eenzelfde bedrag op 173,- Ook de verzekerings fondsen lagen zwak in de markt met als koploper Nationale Ne derlanden met een verlies van ƒ1.80 op ƒ120 -, VNU zakte 1.50 op 1 64.50 en Elsevier NDU werd 1,— duurder op 114.50

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19