\ntervie\N Weinig inzicht in discriminatie in horeca Eerste rondje van de Laura zit er weer op Eigenaar 't Zeepaardje vrijgesproken BUSSES) PAGINA 17 Door Olaf Hoenson i Jantje wel. en Pietje met? Een geweigerde discotheekbe zoeker zal gewoonlijk een an dere zaak opzoeken om ver der de avond door te bren gen. Het gebeurde is dan aan het eind van de avond verge ten. Maar niet iedereen legt zich zo maar by een weigering neer. Vooral niet als men zich ge krenkt gevoelt door de reden waarom de toegangsdeur ge sloten blyft. Want, hoewel dit niet altijd har dop wordt gezegd, worden in Nederland ook mensen de toegang tot een dicotheek ge weigerd op grond van hun huidskleur. Zoiets heet dicri- minatie. Daartegen kan een klacht wor den ingediend bij de politie, waarna er by voldoende be wijs een rechtzaak op kan volgen. Bijna iedereen kent wel de zaak van de Utrechtse discotheek Cartouch, die de eigenaar zijn baan als presen tator van een TROS-pro- gramma kostte. Deze week werd opnieuw een vonnis geveld in een discri minatie-zaak. De Haagse rechtbankpresident mr. Kootte sprak de eigenaar van de Noordwykse bar-dancing 't Zeepaardje vrij van de hem ten laste gelegde discrimina tie en vernietigde een eerder vonnis van de kantonrechter. Mr. Kootte deed dit ondanks het feit dat de eigenaar van de bar-dancing. FJ.H Diede- nks, de rechtbankpresident tijdens de rechtszitting te ho ren had gegeven dat ook hy de dancing niet zou inkomen. "Ik zie u al staan springen met een meid van een jaar of achttien. Dat is toch geen ge zicht. Trouwens, van oudere mensen hebben wy het mees te last. Die handelen in drugs of zijn souteneur", voegde Diederiks de verraste presi dent toe. Waarmee de eigenaar van 't Zeepaardje de president wil de aangeven dat hij een be paald soort publiek in zyn zaak wenst. Dit om rust en or de te handhaven. Maar Die deriks bleef ontkennen dat hij, zoals de aanklacht van de officier van justitie luidde, twee jaar geleden een Surina mer op grond van zyn huidskleur heeft geweigerd. "Want discrimineren doen wy niet", aldus de dancing- eigenaar toen. En dat zegt hy nog steeds. Na zijn vrijspraak blijft het hem hoog zitten dat hij niet weet wie destyds de klacht tegen hem indiende. Op beide zit tingen. zowel by de kanton rechter als voor de recht bank. verscheen 'de gewei gerde' namelijk niet. "Hy kan nu nog steeds naar mij toe komen om er over te praten", vertelt Diedenks. ALPHEN AAN DEN RIJN Net als bij de opening hebben de weergoden ook gisteren weinig sympathie getoond voor de Alphense fietsvierdaagse. Een harde zuidwestenwind bezorgde een groot deel van de 1.422 gestarte deelnemers aan de Laura vooral op de Scheveningse boulevard benauwde momenten ter wijl opnieuw zwaar- grijze luchten over de hoofden van de fietsers heenjoegen. Jongerengroep zegt het vertrouwen op in pastor Juffermans De 'Rooms-Katholieke Jonge rengroep Leiden' heeft het ver trouwen in de dekenale jonge renpastor Ben Juffermans en de dekenale stuurgroep voor het jongerenwerk met haar begelei dingscommissie opgezegd. Men zal geen vertegenwoordigers meer naar de stuurgroep zenden en heeft alle contacten met on- De regen was vooral het laatste deel van de tocht ook niet van de lucht, zodat de meeste fietsers hun rentree in Alphen in regen tenue maakten. Maar dat mocht allemaal de stemming niet druk ken. Vrolijk zwaaiend naar voor bijgangers peddelden de enthou siastelingen door de Haagse re gio, terwijl de ingelaste pleister plaatsen een gezellige aanblik boden. Pechvogels waren er deze eerste echte fietsdag ook, zoals de man die mistroostig met een aantal verbogen en gebroken spaken in zijn voorwiel de laatste kilome ters naar het Wassenaarse Meyendel te voet moest afleg gen. "Er kwam iets tussen mijn spaken, maar ik weet nog steeds niet wat", merkte hij wat aange slagen op. Ernstiger tegenslagen hadden de Langeraarder Sassen en Alphe- naar Hoogduin te verwerken. De eerste kreeg, terwijl hij toch nog onlangs de elfstedentocht op zijn fiets volbracht, bij Scheveningen last van zijn knie waarvoor de 'toerarts' een ontsteking in dit gewricht verantwoordelijk acht te. De Laura was daarmee voor hem afgelopen. De Alphenaar Hoogduin kwam bij Leiderdorp te vallen en liep daarbij verwon dingen aan zijn hand op. Giste ren was nog niet zeker of hij van daag weer aan de start zou kun nen verschijnen. Aardige momenten waren er even eens weer volop: zo konden twee bestuursleden de weg naar een controlepost niet vinden, meldde zich vlak voor de start gistermo gen nog een Belg (waarmee het aantal buitenlandse deelnemers op 25 l<wam) en losten drie deel nemers het probleem van een lekke band op .door de getroffen bestuurder voorop de fiets te ne men terwijl de ander de fiets aan de hand meevoerde. Vanmorgen meldden zich bij de start weer vrijwel alle overgeble ven deelnemers (vijf vielen er gisteren, hoofdzakelijk als ge volg van valpartijen uit) aan de start. De tocht voert vandaag naar het noordwesten, waarbij onder meer Zandvoort wordt aangedaan. SJAAK SMAKMAN de besluiten van de bijzondere synode van de Nederlandse bis schoppen met de paus als 'on- ctirisieujK ajgeschxiaerd en wordt er reclame gemaakt voor het 'Jongeren-Advies-Centrum Leiden', "dat zich onder meer be zighoudt met het verborgen hou den van minderjarige weggelo pen kinderen". Gesprekken tussen JuMermans, de jongerengroep, de stuurgroep en de begeleidingscommissie heb ben niets positiefs uitgewerkt. Juffermans zelf schreef de groep op 31 mei. "De ervaring dat voor stellen van de begeleidingsgroep werden afgewezen en dat het ge sprek op verschillende sporen liep bevestigde de indruk van de begeleidingsgroep dat samen werking tussen jullie en een groep met een uitvoerende taak niet kan worden gerealiseerd De 'RK jongerengroep Leiden' heeft haar 'open brief gestuurd aan bisschop Simonis, het deke- nela team, Ben Juffermans, de dekenale stuurgroep en de bege leidingsgroep. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te De Bilt kandidaat mevrouw J T Butijn Utrecht, te Soest J Ge braad Katwijk aan den Rijn; aangenomen naar Hazerswoude kandidaat Z. de Graaf Zoeter- meer. naar Vriezenveen P. J. Bos Hierden, naar Sneek (zieken huis) J. ten Ham Oudemirdum, naar Stavenisse kandidaat B den Butter Streefkerk, bedankt voor Amersfoort T. van 't Veld Ede. voor Den Helder A W F. Waardenburg Tubbergen Gereformeerde Kerken: beroepen te Badhocvedorp W F Koelé Den Helder (vlootpredikant); aangenomen naar Aspcren kan didaat J. Kombrink Waardhui zen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Ummen M. K. Drost Groningen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Amsterdam (wyk Nieuwe Kerk) A van der Veer Zwolle, bedankt voor Gou da J. van Mulhgen Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor N ij kerk J Mol Rys- sen. voor Goudzwaard T van Stuyvenberg Meliskerke. voor Terwolde-De Vecht R. Boogaard Leiden, voor Norwich (Canada) A. B. van der Heiden Enkhuizen Overleden. Op 75-jange leeftyd is in Rotterdam de bekende vry- gemaakt-gcreformeerde predi kant D. K. Wielenga overleden. Vele jaren is ds. Wielenga lector geweest in 'de zendingsweten schappen aan de theologische hogeschool van de Vrygemaak- ten in Kampen. Van zyn hand verschenen ook enkele studies over de zending. In 1976 ging hy als predikant van Rottcrdam- Ondanks het slechte weer behielden de 1.422 Laura-fietsers hun goede humeur Op de foto zyn de deelnemers aan de fietsvierdaagse in de duinen tussen Wassenaar en Scheveningen. Tweede van links de gemeentesecreta risvan Woubrugge Hoogcnboom. centrum met pensioen. Morgen middag om half 3 wordt ds Wie- lenga op 'Crooswyk' in Rotter dam begraven. Kiezen. "Blanke christenen in het Westen moeten óf kiezen voor steun aan de onderdruk king van de zwarten in Namibië en Zuid-Afnka óf zich tegen het apartheidssysteem verzetten". Dat zei Sam Niyoma, leider van de Namibische bevrydmgsorga- nisatie Swapo, in een vraagge sprek met een Afrikaans kerke lijk persbureau. Volgens hem is de huidige crisis in zuidelijk Afrika het gevolg van de hebzucht van het westerse ka pitalisme. "dat voordeel wilde halen door uitbuiting van zwar ten" Dat de Swapo een communistische beweging zou zyn en dientenge volge vijandig zou staan tegen over het ehnstendom. noemt Nu- joma een leugen. middellyke ingang verbroken. De voornaamste grief van de - nogal 'rechts' georiënteerde - jongerengroep is. dat Juffermans mensen wegstuurt met wie hij niet kan samenwerken. De deke nale stuurgroep voor het jonge- renwerk voert een bepaald be leid, en wie dat op een of andere wijze belemmert moet dan maar niet meedoen. Volgens de jonge rengroep is de stuurgroep daar door geen vertegenwoordiging meer van wat in het dekenaat leeft en is ze een privé aangele genheid geworden van een aan tal personen die wat kerkelijke visie betreft op één lijn zitten. Er bestaat een dekenaal jongeren blad, 'Join' geheten. De twee le den van de 'RK jongerengroep Leiden' die niet uit de dekenale stuurgroep waren gezet zijn, vol gens een 'open brief van de jon gerengroep. nooit gekend in wat er in dat blad zou komen, hoewel zij lid waren van de redactie. De inhoud van 'Join' is voor deze jongerengroep op verschillende punten onaanvaardbaar. Zo zijn "Wij weigeren geen mensen op grond van hun huidskleur. Het is zelfs zo dat meer blan ken dan kleurlingen bij ons de deur worden gewezen. Re denen voor weigering kun nen zijn dat de zaak vol is of dat men eerder moeilijkhe den in mijn zaak heeft ge maakt. Want als iemand in 't Zeepaardje een klap heeft uitgedeeld komt hij er een jaar niet meer in", voegt hij toe. Wel probeert Diederiks een be paald soort publiek in zijn zaak te krijgen: "Wij hebben inderdaad een toelatingsbe leid waar we ons streng aan houden. Ik heb een dorpsdis cotheek. Dat karakter wil ik handhaven. Ik wil geen men sen met strikjes hier en strik jes daar, of op andere wijze buitenissig gekleed in mijn zaak. Maar iedereen die fat soenlijk is gekleed komt er bij mij in. Wie dit niet gelooft kan komen kijken". Een bezoek aan 't Zeepaardje op zaterdagavond leert inder daad dat iedereen, mits goed gekleed, in de bar-dancing te recht kan. Opmerkelijk is zelfs dat na het bezoeken van een paar andere Noordwijkse discotheken 't Zeepaardje, samen met de aan de boule vard gelegen discotheek 'Boule 7', opvalt als de zaak waar de meeste kleurlingen komen. Portier Karei van 't Zeepaardje verzekert dat iedereen bij hem een kans krijgt. Dat is bij andere zaken wel anders. Op de man af gevraagd ver telt de portier van 'Club 68' aan de Voorstraat dat hij geen groepjes Surinamers toelaat. Hier heeft hij zijn per soonlijke redenen voor, zegt hij wijzend op zijn rug. Ook bar-dancing 'De Bob', niet ver van Club 68, kent een toe latingsbeleid. Echt happig op groepjes Surinamers is de portier daar niet. Maar dat geldt, naar zijn zeggen, ook voor groepjes punkers. "In 'Boule 7' komt iedereen binnen", verzekert de disc- jockey en eigenaar B. van Wijk. Een blik op de dans vloer leert dat hij gelijk heeft. Ook 'punkers' bewegen zich daar vrijelijk tussen het pu bliek. Dat is even anders bij de pas vernieuwde 'Club 71' aan de Oude Zeeweg. Een Haagse oud-bokser houdt daar de deur in de gaten. Eerste ver eiste om deze dancing te be treden is het dragen van een overhemd. Mensen met een T-shirt komen niet langs de onvermurwbare portier. Op de vraag of er veel kleurlin gen in de zaak komen, ant woordt hij: "Nee, die voelen zich hier niet lekker. Wij rich ten ons op een ander soort publiek". Dat eigenaren van horecagele genheden niet zo happig zijn op groepjes Surinamers kan Diederiks wel begrijpen. "Surinamers, die zo uit Suri name komen, geven hier wrijvingen. Die gedragen zich heel anders. Laatst wa ren er een paar bij mij in de zaak die druk gebarend met elkaar praatten. Het leek wel of zij ruzie hadden. Ik er naar toe, en gevraagd wat er aan de hand was. Toen bleek dat zij het over Ajax en Feye- noord hadden", aldus de ei genaar van 't Zeepaardje. Bij de politie van Noordwijk blijken weinig serieuze klachten binnen te komen van mensen die zich in het uitgaansleven gediscrimi neerd voelen. Een woord voerder vertelt dat de klacht over 't Zeepaardje destijds de enige was. "De mensen die hier in Noord- wijk door discotheken wor den geweigerd hebben zich meestal eerder al onbehoor lijk gedragen. Er worden evenveel blanken als kleur lingen geweigerd", aldus de woordvoerder. Van belangengroeperingen van minderheden in Nederland is moeilijk een reactie te ver krijgen. De Vereniging tegen discriminatie op grond van ras en etnische afkomst, ge zeteld in Amsterdam, blijkt niet voor commentaar be reikbaar. Een automatisch antwoordapparaat vangt al leen boodschappen op. Een poging van de minister van justitie J. de Ruiter om met minderheidsgroepen in con tact te komen mislukte al eer der. Van alle groepen die hij aanschreef, reageerden er maar twee. Vooralsnog wordt van de min derheidsgroepen dus weinig over discriminatie gehoord. Toch zullen er ongetwijfeld bij de deuren van horecagele genheden zaken gebeuren die niet door de beugel kun nen. Een duidelijk inzicht in het hoe, waar, waarom en hoeveel, ontbreekt echter voorlopig nog. Voordat dit probleem kan wor den aangepakt zal eerst cij fermateriaal op tafel moeten komen. Naar aanleiding hier van kan een koers worden uitgestippeld. Al dient men wel te beseffen dat het uit bannen van discriminatie veel meer een mentaliteitsve randering van de Nederland se bevolking vereist, dan strafmaatreeelen. Discotheekeigenaren houden hun publiek tegenwoordig meer en meer in de gaten. Niet zelden eindigt een toe vallig duwtje namelijk in een grootscheepse vechtpartij. Om dit te voorkomen is een praatje met de betrokkenen bij het incident vaak vol doende, maar soms blyken de partijen niet voor rede vat baar. In dergelijke gevallen komt de 'uitsmijter' op het to neel. Zijn ondankbare taak bestaat er uit om de onver enigbare partijen (of op z'n minst één partij) de deur te wijzen. Zo'n situatie levert hilariteit op onder het publiek. Zoiets doet een zaak geen goed. Daarom hanteert men ook in het uitgaansleven de laatste jaren het gezegde 'voorko men is beter dan genezen'. Dit houdt in de praktijk in dat er een portier bij de deur staat die de binnenkomers nauwgezet in de gaten houdt en zonodig iemand de toe gang weigert. En juist dat 'zonodig' roept vra gen op. Want hoe kan iemand nu voorspellen dat een mede mens moeilijkheden gaat ma ken? Een portier moet hierbij uit gaan van zijn mensenkennis. En die mag bij een jarenlange ervaring niet als gering wor den betiteld. Toch blyven er altijd twijfelgevallen van: DEN HAAG - Deze week is het nieuwe artikel 429 van het wetboek van strafrecht in werking getreden. Dit arti kel is een aanscherping van de vroegere strafbepaling tegen rassendiscriminatie. De nieuwe formulering van het artikel maakt de bewijs voering technisch makkelij ker, terwijl de maximum boete op overtredening is vertienvoudigd. In het nieuwe artikel wordt het begrip "onderscheid ma ken" inplaats van het vroe gere begrip "achterstelling" ingevoerd. Voortaan is dis criminatie in de gehele so ciaal-economische sfeer strafbaar. Dit houdt in dat nu ook discriminatie op de arbeidsmarkt strafbaar is. Inmiddels is eveneens in wer king getreden een wijziging van het Besluit eisen zede lijk gedrag Drank- en Hore- cawet. Hierin zijn de eisen opgenomen die aan bedrijfs leiders of beheerders wor den gesteld voor het verkrij gen van een vergunning om een horecabedrijf te runnen. Aan dit besluit is onder ande re de bepaling toegevoegd dat bedrijfsleiders en be heerders die wegens over treding van het nieuwe arti kel 429 meer dan 2 maal in de 5 jaar zijn veroordeeld tot vrijheidsstraf of een geld boete van 1000 gulden of meer, hun vergunning kwijt raken. Deze bepaling fun geert dus als een stok achter de deur bij artikel 429. Overigens leert een bezoek aan het ministerie van justi tie dat er geen cijfermate riaal beschikbaar is over discriminatie in de horeca. Slechts 5 tot 6 maal per jaar komt er een 'discriminatie zaak' voor. Gecombineerd met de geringe aangiftebe reidheid maakt dit dat nie mand precies weet hoeveel er nu in horecagelegenheden wordt gediscrimineerd. NOORDWIJK - Het verschijnsel 'dis co' heeft langzamerhand een vaste plaats veroverd in onze maatschap pij. Disco is niet alleen meer de af korting van discotheek, maar is ook de naam voor een manier van leven. Soms komt dat zelfs tot uiting in ma gere Engelse teksten van 'top 40'-pla- ten. Grotendeels beperken de num mers in de hitlijsten zich echter maar tot één boodschap: "Just keep on dancing". Daar van uitgegaan mag je verwach ten dat de jeugd die in de weekein den de discotheken bevolkt, niets anders doet dan met de voetjes van de vloer gaan. Helaas is de werkelijk heid iets anders dan ons door de me dia en de disco-industrie wordt voor gehouden. Want niet alleen de voetjes zitten in de dansgelegenhe den los, maar soms ook de handjes. De eigenaar 't Zeepaardje F.J.H. Diederiks heft zijn glas op de goede afloop van zijn rechtszaak. (Foto Jan Holvast).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17