Den Uyl: CDA verwijdert zich Bouw crematoria aan banden Wassenaarse zakenman io Engeland in kraag gevat Duizenden lessen niet of onbevoegd gegeven Autowrakken moeten opgeruimd PvdA-leider gispt Van Agt "Sociaal beleid is niet aanvaardbaar" Voor krakers 200,- schadevergoeding Staatssecretaris wil wildgroei tegengaan «JA DINSDAG 30 JUNI 1981 -■m ll.'l.'IJMH'l. gistermiddag de 47-jarige pro jectontwikkelaar L R. uit Wasse naar aangehouden. Om zijn aanhouding was gevraagd door de Nederlandse justitie via een internationaal opsporings- en aanhoudingsbevel wegens zijn aandeel in de "drie miljoen gulden affaire", waarbij verder de Amsterdamse ex-notaris J.S. de als oplichter bekend staande Arie O. en diens compagnon W.P. betrokken zijn geweest. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie gisteravond meege deeld. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. de Bruin heeft inmidels bij de Engelse justitie om uitlevering aan ons land ge vraagd van de projectontwikke laar. R. werd aangehouden in een hotel op het eiland, waar hij al enige tijd verbleef. De Wassenaarse projectontwikke laar wordt verdacht van mede plichtigheid aan verduistering en oplichting. Zijn rol in de zaak rond de Amsterdamse ex-notaris wordt door de woordvoerder van de rijkspolitie "tweeledig" ge noemd. Hij zou samen met de ex-notaris J.S. drie miljoen gulden hebben verduisterd van een cliënt van het Amsterdamse notariskan toor. Dit geld werd korte tijd la ter door de ex-notaris als provi sie betaald aan het duo O. en P. met de bedoeling een miljoenen lening in Amerikaanse dollars te kunnen afsluiten. Vervolgens zou de projectontwikkelaar de kant van het tweetal hebben ge kozen, waardoor hij zich schul dig maakte aan medeplichtig heid en aan oplichting. De Amsterdamse ex-notaris J.S. en P. zitten nu in voorlopige hechte nis in afwachting van hun straf zaak. DEN HAAG (ANP) - Er worden el ke week op de scholen voor ma vo, havo en vwo overdag bijna 74.000 lessen onbevoegd en nog eens een kleine 10.000 lessen he lemaal niet gegeven. In het avondonderwijs zijn deze aantal len respectievelijk 1.920 en 85. Van de vakken die op alle typen scholen voorkomen, is muziek er het beroerdst aan toe. Meer dan 13.6 procent van deze lessen wordt helemaal niet gegeven en van de rest van de muzieklessen bijna een kwart door onbevoeg den. Dit blijkt uit gegevens die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft verzameld De voor lopige uitkomsten zijn opge maakt naar de situatie die in sep tember vorig jaar werd aange troffen. Een jaar tevoren was de situatie iets slechter. Toen werd nog acht procent van de gegeven lessen verzorgd door onbevoeg de leerkrachten. Nu is dit per centage becijferd op zeven. De redenen waarom bepaalde lessen niet worden gegeven, zijn: gemis aan leraren en/of gebrek aan lo kalen. In verhouding staan de meeste on bevoegd gegeven lessen geno teerd voor Hebreeuws. Het per centage bedraagt 36 Het vak komt alleen in een deel van het dagonderwijs voor Voor dit vak prijkt op het rooster voor het avondonderwijs Russisch. Deze lessen worden daar uitsluitend door bevoegden gegeven. De niet gegeven lessen maken minder dan ëén procent uit van alle lessen. Behalve Hebreeuws en muziek wordt meer dan tien procent van de volgende lessen onbevoegd gegeven. Spaans, economische vakken. maat schappijleer en "overige vak ken". Tot de laatste behoren les sen die aan een of enkele scholen worden gegeven zoals: film kunst, toneelkunst, dramatische expressie, voordrachtskunst, fo tografie. volksdansen, kinderver zorging, gezondheidsleer, com- pulerkunde. rr.achineschryven, algemene technieken- en zorg voor de voeding. In het dagonderwijs is lichamelijke oefening het enige vak dat overal door bevoegden wordt gegeven. Met meer dan 7.7 procent van al le gegeven lessen is de situatie voor gymnastiek van veel in vloed op het uiteindelijke gemid delde van zeven procent onbe voegd gegeven lessen Op dit ge middelde komen uit talen (klas sieke talen. Nederlands. Engels. Duits, Frans, en Hebreeuws) en sociale vakken (aardrijkskunde, geschiedenis en staatsinrichting, godsdienstonderwijs en maat schappijleer). De exacte vakken (wiskunde, natuur- en scheikun de en biologie) staan er na licha melijke oefening het gunstigst voor slechts vier procent van de lessen wordt door onbevoegden gegeven DEN HAAG (GPD) - CDA-fractieleider Van Agt blijft het oog gericht houden op andere mogelijkheden dan het kabinet dat nu wordt onderzocht. Dat leidt PvdA-leider Den Uyl af uit de vele kritiek die Van Agt (en de CDA- fractie) heeft op de programmatische voorstellen van de informateurs Lubbers en De Koning. ZANDVOORT Het aanhoudend slechte weer speelt menigeen parten en zo ook de strandtenthouders die gisteren in Zandvoort bij windkracht zeven hun strandstoelen "op het droge" brachten. De provincie Limburg had gisteren opnieuw, net als elf maanden geleden, veel te lijden van de regen. In het midden van de provincie wordt de totale aardappeloogst met verrotting bedreigd, in veel Limburgse plaatsen kampt de bevolking met overlast als gevolg van het wassende water. Zo steeg het Maaswater tot 3.20 meter, moest op het vliegveld Beek water worden afgetapt en moest er in Roermond een camping worden ontruimd. Provincies om plannen gevraagd DEN HAAG (ANP) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) heeft de provincies gevraagd met ingang van 1 juli een begin te maken met het op stellen van plannen voor de ver wijdering van autowrakken. De bewindsman wil uiterlijk 1 juli 1983 weten hoe de provinciale overheden denken het probleem van de autowrakken de komen de jaren aan te pakken. De provincies moeten bij het op stellen van hun plannen reke ning houden met de gevolgen die deze kunnen hebben voor de werkgelegenheid van de woon wagenbewoners. Er zijn nu 2300 bedrijven, die op 1650 sloopterreinen jaarlijks on- DEN HAAG (ANP) - Het sociaal en gezinsbeleid is volstrekt on aanvaardbaar. Het is gebouwd op niet onderbouwde veronder stellingen en vermoedens. Dit gaat bovendien nog gepaard met een ontstellend gebrek aan coör dinatie. In de laagste inkomens groepen zijn gezinnen met kin deren ver beneden de grens ge komen van het minimumloon dat in ons land als sociaal mini mum wordt beschouwd voor ge huwden. Dit heeft de Nederlandse Gezins raad gesteld in een brief aan de kabinetsinformateurs. Door een samenloop van verschillende maatregelen die door bezuinigin- WEERRAPPORTEN gen zijn ingegeven, worden voor al gezinnen getroffen in de laag ste inkomensgroepen. Op ministeries en elders wordt wel verondersteld dat het allemaal meevalt, maar daaraan ontbreekt volgens de Gezinsraad elke con crete en feitelijke onderbouwing. Bedoelde gezinnen worden in tussen financieel onverantwoord hard getroffen, aldus de raad De effecten van allerlei los naast el kaar staande maatregelen op het gezinsbudget zijn onbekend. On aanvaardbaar acht de gezinsraad het dat gezinnen uit bepaalde groepen onder de welvaarts- grens zijn gekomen zonder dat iemand weet hoe zij moeten rondkomen. geveer 400.000 autowrakken ver werken. De minister verwacht dat het aantal wrakken over tien jaar tot 480.000 per jaar zal zijn opgelopen. Hij wil dat het aantal sloopterreinen binnen vijf jaar tot ongeveer vierhonderd wordt verminderd. De sloopbedrijven zullen in veel gevallen moeten worden samengevoegd. Al eerder heeft de bewindsman een bedrag van 160 miljoen gul den in het vooruitzicht gesteld voor deze sanering. Hij verbindt daar echter de voorwaarde aan dat de wrakken zodanig worden verwerkt dat zij geen belasting voor het milieu vormen. Bij de uitvoering van de sanerings plan zijn economische en sociale problemen te verwachten voor kleine bewerkers van autowrak ken, zoals de woonwagenbewo ners. De minister wil dan ook re kening houden met de positie van de achtduizend woonwagen bewoners die in het autosloopbe drijf werkzaam zijn. Dit betekent dat de voorgestelde drastische sanering voor deze volgens Gin jaar toch al kwetsbare bevol kingsgroep aangepast zal moe ten worden. De Centrale Raad voor de Milieu hygiëne is echter van mening dat de voorgestelde sanering van au- towrakkenterreinen niet vol doende is voor een afdoende op lossing van het probleem. De raad bepleit in zijn eerder aa minister gegeven advies zo spoe dig mogelijk statiegeld op auto's in te voeren. Voorts zullen vol gens de raad maatregelen getrof fen moeten worden voor een biele schrootprijs. De kosten de verwijdering van autowrak ken dienen ten laste van de auto branche te komen. Geldroof vanuit meterkast ARNHEM (ANP) Een nog onbekende man heeft giste ren vanuit een meterkast kans gezien het postkantoor in het Gelderse Silvolde te beroven. De rijkspolitie ver klaarde gisteravond niet te kunnen zeggen hoeveel geld er weg is. De gewapende rover zat ver stopt in de meterkast in de publieksruimte van het post kantoor. Hoe lang hij daarin heeft gezeten is onbekend. De man sprong tevoorschijn toen de kantoorhouder tegen het middaguur het postkan toor wilde sluiten. „De CDA-fractie verwijdert zich daarmee van het voorstel van Lubbers en De Koning, waarin men kennelijk te veel herkent van de voorstellen van PvdA en D'66". zei Den Uyl gisteravond voor de TROS-tv Den Uyl verklaarde Van Agt geen middelen in handen te willen ge ven om deze formatiepoging te torpederen. „Ik zal zo construc tief als maar mogelijk is meewer ken aan dit programma. Daaraan wil ik ook wel het een en ander ondergeschikt maken", zei Den Uyl. die de komende dagen heel moeilijke besprekingen voor spelde Morgen gaan de onder handelingen tussen de drie frac tieleiders van PvdA, CDA en D'66 verder. De informateurs Lubbers en De Koning zouden vanmiddag achtereenvolens de fractieleiders Den Uyl en Terlouw (D'66) ont vangen. Deze zullen dan een toe lichting geven op de veranderin gen die hun fracties aangebracht willen zien in het ontwerp-re- geerakkoord van de informa teurs. CDA-fractieleider Van Agt is door Lubbers en De Koning zondag al ontvangen voordat hij naar de Europese topconferentie in Lu xemburg vertrok. Zoals Van Agt dat zondag deed, zullen ook Den Uyl en Terlouw een groot aantal veranderingen voorstellen. Met name op sociaal-economisch gebied lopen de wensen van de fracties sterk uiteen. Zo willen PvdA en D'66 de harde garantie dat de koopkracht van de mini ma niet verder zakt dan min 1 procent. Het CDA wil die garan tie niet geven. Daarentegen wil het CDA dat de collectieve lasten niet verder stijgen, terwijl PvdA en D'66 die mogelijkheid uit drukkelijk willen openhouden. Voorts zijn er o.a. forse menings verschillen over het voorgestelde uitstel van het kernwapen be sluit, de vraag wat er met de twee kerncentrales moet gebeuren, volkshuisvesting en onderwijs. Om na te gaan in hoeverre de so ciaal-economische verschillen niet alleen politiek maar ook fi nancieel overbrugbaar zijn. ont vingen Lubbers en De Koning Protest Minister A. van Trier (weten schapsbeleid) neemt in een inter view met het blad De Computer- krant van deze week krachtig stelling tegen het voorstel van de informateurs Lubbers en De Ko ning om de ministerspost weten schapsbeleid te schrappen Volgens Van Trier wordt het be lang van wetenschapsbeleid door de informateurs en de poli tieke partijen onvoldoende inge zien. Korte-termijnoverwegin- gen winnen het van het lange- tcrmijnbelang, meent Van Trier. In het interview neemt Van Tner niet alleen stelling tegen de in formateurs. maar ook tegen de Den Uyl commissie-Vonhoff. Deze advi seerde in een rapport over een reorganisatie van de ambtenary om het ministerie van weten schapsbeleid op te heffen. Ten onrechte opgepakt UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft tweehonderd gulden schadevergoeding toege kend aan ieder van de zestien krakers die na een kraakactie in Amersfoort, op 29 november van het vorig jaar. vier dagen hebben gezeten De zestien hadden elk twee mille gevraagd. Tijdens de zitting concludeerde de officier van justitie tot afwijzing van het verzoek, zo blijkt uit de beschikking van de rechtbank. De krakers kraakten op 29 i bei ren pand aan dr V.Y gel in Amersfoort, nadat zij zich er van hadden overtuigd dat het pand al twee jaar leegstond, al dus een van de zestien Diezelfde dag nog kwam de politie in actie, ontruimde het pand en hield de zestien aan Op grond van ver denking van huisvredebreuk en openlijke geweldpleging zat het zestiental vier dagen vast. Op drie februari kwam de zaak van de zestien voor. Enkele dagen eerder, op 21 februari, had de of ficier van justitie de dagvaardin- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg MaUorca Munchen Nice Oslo Split Stockholm Wenen Instanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis SÏ i ïS zwaar bew. 13 9 1 zwaar bew. 13 9 8 zwaar bew. 11 8 18 geheel bew. 12 8 17 halfbew. 12 8 14 geheel bew. 14 10 0 zwaar bew 13 8 1 zwaar bew. 11 9 4 zwaar bew. 13 10 03 zwaar bew. 11 8 32 zwaar bew. 18 12 02 onbew. 34 24 0 onbew. 21 - 0 regen 26 10 4 mist 19 7 0 licht bew 11 7 24 licht bew. 13 9 10 onbew. 18 5 0 licht bew 18 5 0 zwaar bew 20 12 0 licht bew. 28 11 0 regen 23 13 02 licht bew. 26 15 0 onbew. 25 12 0 zwaar bew 19 9 0 licht bew 10 6 14 zwaar bew. 26 14 0 zwaar bew. 24 20 0 onbew. 26 16 0 zwaar bew. 16 8 01 onbew. 25 14 0 geheel bew. 18 10 2 zwaar bew. 13 5 02 onbew 27 16 onbew. 31 19 0 mist 21 13 02 zwaar bew. 28 14 0 zwaar bew. 17 7 01 onbew. - 20 zwaar bew. 25 19 0 onbew. 29 21 0 onbew. 30 23 0 halfbew. 29 20 0 (Door José Smits) DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris mr. H. E. Koning binnen landse zaken is van plan de bouw van crematoria wettelijk te rege len. Volgens hem is dat noodza kelijk omdat te veel gemeenten hoe dan ook een crematorium binnen eigen gemeentegrenzen wensen, ongeacht of nabuurge meenten al een dergelijk cen trum hebben. Er dreigt daarom, ondanks de groeiende belang stelling voor cremeren in plaats van begraven, verliesgevende overcapaciteit bij de crematoria. De staatssecretaris zei in een vraaggesprek met deze krant als basis voor zo'n wettelijke rege ling het nieuwe 'spreidingsplan crematoria tot 1990' te willen ge bruiken. Dat plan werd hem gis teren in Den Haag overhandigd door de stichting Voorlichtings centrum Crematoriumbouw. Bij het plan is ook de gemeente Lei den betrokken. Deze stichting heeft drie jaar gele den zo'n sprcidingsplan gepubli ceerd. gebaseerd op de snel groeiende belangstelling In 1950 speelde crematie nauwelijks een rol. De verhouding crematie-be graven is nu al 35 tegen 65 pro cent. Verwacht wordt dat na 1985 vijftig procent van de overlede nen gecremeerd wordt. Het is in die driejaar gebleken dat gemeenten en provinciebesturen zich weinig hebben aangetrok ken van de op die snelle groei ge baseerde adviezen in het plan, zodat nu al herziening nodig is. Volgens de stichting is er vooral in de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en in mindere mate Drenthe, Overijs sel en Gelderland een „wild groei" in crematoria ontstaan. Keuze vrij De staatssecretaris zegt dat het niet zijn bedoeling is met het wette lijk aan banden leggen van die wildgroei de bevolking ofwel be graven of cremeren op te drin gen. Ook al levert het inrichten van nieuwe begraafplaatsen soms veel problemen op door het grote ruimtebeslag. Koning vindt dat een keuze tussen de twee vrij moet zijn: „Die keuze ligt helemaal in de persoonlijke levenssfeer". In de toelichting op de nieuwe Wet op de Lijkbezorging (die nog niet door de Tweede Kamer is afge handeld en die overigens andere problemen dan die van overca paciteit regelt) benadrukt de re gering de gelijkwaardigheid van begraven en cremeren. Staatssecretaris Koning status symbool voor gemeenten. Die vrije keuze kan volgens Ko ning niet betekenen dat in elke gemeente een crematorium moet komen. Want zou aan die neiging van gemeentebesturen gevolg worden gegeven, dan kost dat de gemeenschap onnodig veel geld Crematoria worden nogal eens beheerd door gemeenten zelf die dan ook de verliezen dragen. Als een crematorium in particuliere handen is, komt indirect het ver lies ook voor rekening van de burgers. Koning: „Nabestaanden van de overledene betalen dan hogere tarieven dan strikt nood zakelijk is." Statussymbool „Veel gemeenten zien het als een statussymbool/als iets wat in het basispakket voorzieningen hoort", meent Koning. Als voor beeld geeft hy de gemeente Schiedam. Het sprcidingsplan van de Stichting Voorlichtings centrum Crematoria laat zien dat er in die gemeente geen behoefte is aan een crematorium, omdat via de twee crematoria in Rotter dam de inwoners van de regio voldoende mogelijkheden heb ben GedcpuU»tg. S* r- n ten aanvankelijk negatief op de wens van het Schiedams ge meentebestuur. maar gaf later alsnog een positief advies nu de Raad van State de kwestie moot beslissen. Over die instemming van Gedepu teerde Staten ..Dat heeft mij ver baasd. Argument was dat elke gemeente een eigen begraaf plaats moet hebben en dat dus ook elke gemeente recht heeft op en eigen crematorium". De Ko ning heeft de Raad van State geadviseerd daar niet op in te gaan en Schiedam te verhinde ren te gaan bouwen „Een crema torium is geen eindbestemming Elke gemeente zou wel moeten zorgen voor een eigen strooiveld of columbarium bij de gewone begraafplaats". Op een strooi veld wordt de as van het lijk ver strooid. In een columbarium worden urnen bdnaoeL De staatsecretaris vindt het nodig een wettelyke regeling op te zet ten al was het maar om dergelij ke beroepsprocedures tot aan de Raad van State te voorkomen. Het sprcidingsplan van de stich ting, waar de staatssecretaris in grote lynen mee instemt, heeft geen enkel bindend karakter De overheid kan teg«-n de gpcomlB teerde 'wildgroei' op dit gebied alleen optreden via het provin ciaal toezicht op gemeentelijke begrotingen (als een gemeente zelf een crematorium wil opzet ten en beheren) Ook kan het via de instrumenten die de wet op de ruimtelyke ordening biedt Beide mogelijkheden zijn niet toe reikend vir.dt Do Koning „Daarom overweeg ik een nade re wettelijke regeling. Denkbaar is dat daarin opgenomen wordt dat elke vijf jaar opnieuw een sprcidingsplan wordt gemaakt". gen echter al ingetrokken omdat "op genoemde datum - 29 no vember - de bestemming van het pand minder vaststond, dan op grond van de aanvankelijke ver klaringen mocht worden aange nomen". aldus de letterlyke tekst van de intrekking. Die aanvankelyke verklaringen kwamen van de eigenaar van het pand. die zei dat het verhuurd was via een mondelinge overeen komst en op 1 december 1980 in gebruik zou worden genomen. Dat bleek echter niet juist te zyn - enkele weken later is het pand zelfs zonder succes geveild, later kocht een woningbouwcorpora tie het - waarop de officier van justitie de dagvaardingen introk. Drempel voor gehandicapte in gezond heidszorg DEN HAAG (ANP) - Gemiddeld een derde van de praktijken in de gezondheidszorg is ontoegan kelijk voor gehandicapten Dit is volgens de bond van gehandi capten en arbeidsongeschikten AN IB onthutsend gezien het feit dat gehandicapten vaker van de ze voorzieningen gebruik moe ten maken dan anderen Om en nabij de helft van de tand artsen. de poliklinieken, de wijk gerichte gezondheidsvoorzienin gen en de apotheken ts niet of zeer slecht tocgankelyk voor ge handicapten, aldus gisteren een mededeling van de bond De ANIB hield een enquête naar de toegankelijkheid van de ver schillende instellingen. Ontoe gankelijk bleek 16 procent van de huisartsenpraktijken. 28 pro cent van de spccialistenprakty ken. 45 procent van de tandart- senpraktyken. ccn kwart van de praktijken van de fysiothcra peut. 48 procent van de polikli nieken, zestien procent van zie kenhuizen. meer dan de helft van de kruisgebouwcn en wykgc- zondheidsccntra. 44 procent van de apotheken en 32 procent van de keuringsartsen Daarbij wordt aangetekend, dat veel huisartsen eerder bereid zyn een gehandicapte te komen be zoeken. Minder dan de helft van de geënquêteerden bezocht wel eens een tandarts De fysiothcra peut komt wel thuis zijn patient behandelen. De apotheek be zorgt eventueel de medicynen Sommigen hebben moeite met de afstanden om een polikliniek tc bereiken. En het vervoer naar de instellingen van de gezondheids zorg is volgens een kwart van de ondervraagden slecht.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7