EG-landen niet op één lijn Iran: zeven dagen rouw na aanslag NAVO ziet weinig in Russisch voorstel Omstreden reis van Brandt naar Moskou Hua uit top van partij verdrongen Worst van rnim vier kilometer Over bestrijding weridoosheid DINSDAG 30 JUNI 1981 BRUSSEL (AFP) Hot voorstel van do Russische presidi nl Leo nid Brezjnjev voor eon kernwa pen vrije zone in noord-Europa bevat "niets nieuws". In deze ter men reageerde een hoge NAVO- functionans in Brussel op het voorste! dat Brezjnjev vorige week deed in een blad van de Finse sociaal-democratische par tij- Volgens de functionaris blijft het Russische Moermansk een "nu cleair kruitvat" De functionaris herinnerde aan een lang artikel van de Deense premier Anker Jorgenson in het Deense blad "Informations", waarin de premier zijn teleurstel ling zou hebben uitgesproken over de houding van Moskou. Op pleidooien van de NAVO-landen Denemarken en Noorwegen voor een kernwapenvrijc zone in noord-Europa zou geen enkele Kernwapenvrij noord-Europa concrete reactie vanuit het Kremlin gevolgd zijn, zou zou volgens de NAVO-functionaris Jörgenson in het artikel hebben geschreven. Noorwegen en Denemarken heb ben steeds, aldus de NAVO-func tionaris, geweigerd atoomwa pens toe te laten op hun grondge bied. Maar van haar kant be schikt de Sowjet-Unie in Moer mansk op het schiereiland Kola over een "waar nucleair kruitvat rond de grootste militaire basis op aarde", zo meent de NAVO- vertegenwoordiger. Volgens NAVO-deskundigen be vindt zich in Moermansk 70 pro cent van de Russische onder zeeërs die ziin uitgerust met in tercontinentale raketten. Dat is op ongeveer 150 km van de Noor se grens. Voor de Noorse generaal Tonne Huitfeld, bevelhebber van de NAVO-sector noord-Noorwegen. gaat er van het Kola-schiereiland niet alleen een dreiging uit van wege de aanwezigheid van een zeer grote marinebasis, maar staan er ook "eurostrategische" raketten van het type SS 5 en SS-4 opgesteld en is er ook een twintigtal Backfire-bommenwer- pers gestationeerd. Met deze wa pens kan de Sowjet-Unie ieder doel in Europa bereiken, aldus de Noorse generaal. Hij verwacht dat Moskou binnenkort ook de SS-20 bij Moermansk zal plaat- Het voorstel van Brezjnjev voor een kernwapenvrij gebied in noord-Europa wordt in diploma tieke kringen in Brussel ge plaatst in het kader van de huidi ge Sowjet-campagne tegen de modernisering van het NAVO- kernwapenarsenaal in Europa. De NAVO heeft tot de plaatsing van 572 nieuwe raketten beslo ten (in december 1979) om een antwoord te geven op de Russi sche SS-20. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) LUXEMBURG (GPD) De Europese landen zijn het min der dan ooit eens over een gemeenschappelijke aanpak van de economische crisis. Dit bleek gisteren op de Euro pese top van regeringsleiders van de "Tien" (de tien lan den die lid zijn van de EG) in Luxemburg. LUXEMBURG - Terwijl de tien Europese landen die lid zijn van de Economische Gemeenschap (EG) het in Luxemburg niet eens konden worden over de bestrijding van de economische crisis, trokken een dikke 2000 vakbonders door de straten van de hoofdstad van het Groothertogdom om te demonstreren legen het gemiddelde werkloosheidspercentage in de EG-landen: 7,7 procent. BONN (GPD) - Bondskanselier Schmidt heeft in verband met de besprekingen tussen SPD-voor- zitter Brandt en de Russische partijleider Brezjnjev vandaag in Moskou, nog eens nadrukkelijk gezegd dat hij zijn politieke lot met de uitvoering van het NA- VO-dubbelbesluit verbindt. Als er geen onderhandelingen tus sen Washington en Moskou op gang komen, zal Duitsland over gaan tot het plaatsen van nieuwe kernraketten. Met deze verklaring tegenover het dagblad Frankfurter Rundschau maakte Schmidt kenbaar dat hij het met de missie van Brandt in Moskou wel eens is, maar dat hij Brandt's denkbeelden van een zgn. 'nul-optie' niet deelt. Die op tie houdt in dat van stationering van middellange-afstandrakct- ten op Europees grondgebied, waartoe de NAVO december 1979 besloot, kan worden afge zien als de Russen als tegenpres tatie het aantal van de op Europa gerichte SS-20-raketten vermin deren. SPD-voorzitter Willy Brandt die op uitnodiging van Brezjnjev vier dagen in Moskou blijft en van- In radio-interview op de avond voor zijn vertrek verklaarde hij evenwel dat West-Duitsland er groot belang bij heeft dat spoe dig een begin wordt gemaakt met de onderhandelingen over wapenbeperking. Brandt voegde hieraan toe dat, indien mogelijk, zodanige omstandigheden moe ten worden geschapen dat het niet nodig zal zijn om de nieuwe NAVO-wapens in West-Duits- land en elders in West-Europa te stationeren. "Dat is het doel van besprekingen", aldus de SPD- leider. daag een uitvoerig onderhoud met de So\yjet-leider heeft, ver klaarde voor zijn vertrek uit Bonn dat hij niet in de functie van bemiddelaar naar Moskou reist, maar dat hij voorstellen en antwoorden van beide kanten wil overbrengen. Volgens CDU-voorzitter Kohl laat Brandt zich door Moskou gebrui ken als instrument van de Russi sche politiek tegen kanselier Schmidt en de westelijke belan gen. Schmidt nam Brandt tegen de kritiek van de oppositie in be scherming. „Ik vind het goed als gezaghebbende politici van ons land niet alleen naar Washing ton. Parijs of andere westelijke hoofdsteden reizen, maar ook naar Moskou om daar gesprek ken te voeren. Dit geldt in het WASHINGTON (DPA) - De Verenigde Staten Over de rol die de Europese Ge meenschap moet spelen bij de bestrijding van de inflatie en de werkloosheid bleken de Tien het evenmin eens. uwe Franse president Mit terrand stal de show met een lan ge toespraak waarin hij aan be strijding van de werkloosheid een hogere voorrang toekende dan aan de strijd tegen de infla tie. De Britse premier mevrouw Thatcher en, in mindere mate, de Duitse bondskanselier Schmidt houden vast aan inflatiebestrij- ding als belangrijkste middel om de economische crisis te lijf te gaan. „Met dit betoog kan Mitterrand volop uit de voeten bij zijn kie zers en bij de Franse pers", merkte premier Dries van Agt na afloop op. Hij erkende dat Mit terrand aan de Europese Ge meenschap grote betekenis toe kent bij het economische en so ciale beleid. De Franse president stelde vier punten centraal: een Europees industriebeleid, ar beidstijdverkorting, uitbreiding van de medezeggenschap en ver groting van de handel met ont wikkelingslanden. Demonstratie Voor het Europese torengebouw op de Luxemburgse Kirchberg waar de Eurotien bijeen waren, demonstreerden tegelijkertijd in de stromende regen een dikke 2000 vakbonders uit alle EG-lan den. Ze drongen aan op meer in vesteringen, door de overheid, zowel in de openbare als in de privé-sector. Voorzitter Wim Kok van het Europees Verbond van Vakverenigingen, lichtte het EW-manifest, waarin deze eis centraal wordt gesteld, toe bij premier Dries van Agt, die als voorzitter van de Europese top optrad. De Tien bleken het wel eens dat het rigoureuze economische be leid in de Verenigde Staten dat tot een hoge rentestand heeft ge leid, Europa in moeilijkheden brengt, zoals Van Agt zei. Ander zijds had geen enkele regerings leider volgens de Nederlandse premier de geringste illusie dat de Reagan-regering het beleid onder Europese druk wil wijzi gen. Van Agt: „Alleen al omdat er zoveel politiek prestige is geïnvesteerd", daarbij een ande re regeringschef citerend. Van Engelse zijde werd benadrukt dat elk land zijn eigen beleid moet volgen bij de aanpak van de economische crisis. Londen en Bonn kennen ook een minder belangrijke rol aan de EG toe in vergelijking tot Parijs en de meeste kleine EG-landen. Deze conclusies werden getrokken na het langste debat dat de rege ringschefs van de Tien in de ge schiedenis van de Eurotop aan de werkloosheid en de sche crisis besteedden. Kernreactoren voor Egypte bijzonder voor een man als Willy Brandt", aldus Schmidt. Brandt, die voorzitter is van de so ciaaldemocratische partij (SPD), Egypte hebben giste ren een overeenkomst ondertekend voor samenwerking bij het vreed zaam gebruik van kernenergie. In het kader van dit akkoord zullen de VS Egypte twee kernreactoren voor het opwekken van elektriciteit leveren. maakte bij zijn vertrek duidelijk De voormalige Amerikaanse president Richard Nixon heeft Egypte e dat hij niet de Westduitse rege ring vertegenwoordigt en niet van plan is om met zijn gesprek spartners te discussiëren over voorstellen voor wapenbeheer sing. Israël al in 1974 een aanbod gedaan voor samenwerking op nucleair gebied. Israel wees een overeenkomst twee jaar geleden af omdat het land zich dan had moeten onderwerpen aan internationaal toezicht. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, noen de de overeenkomst met Egypte maandag een "model dat precies wat in het Midden-Oosten nodig is" Ook over de handel met Japan werd gepraat. De Tien kwamen overeen dat de EG niet haar toe vlucht tot protectionisme mag nemen als Japan, dat veel meer naar de EG exporteert dan het uit Europa invoert, niet toeschie telijker wordt. Er zal wel pittig met Tokio gepraat moeten wor den, aldus Van Agt. Schmidt wees erop dat de EG-landen niet moeten 'jeremiëren' omdat de Japanners sneller op de markt komen met betere produkten. De Duitse regeringsleider waar schuwde ook dat grotere hulp aan de ontwikkelingslanden, zo als bepleit door Mitterrand, geen grotere handel tot gevolg heeft, zoals de Franse president had voorspeld. Grotere hulp zullen de arme landen gebruiken om hun olierekening te betalen, al dus Schmidt. Hij waarschuwde dat het Midden-Oosten, waar het oorlogsgevaar groot blijft, als een zwaard van Damocles boven de Europese Gemeenschap blijft hangen. Aftreden komt niet onverwacht PEKING - (Reuter, UPI, DPA, AFP) De vervanging van de Chine se partijleider Hua Guofeng door Hu Yaobang (de laatste was tot nog toe secretaris-generaal van de Chinese communistische par tij) komt niet onverwacht. Al enige tijd bekleedde Hua het voor zitterschap alleen nog formeel. Behalve als partijleider trad Hua gisteren ook af als voorzitter van de militaire commissie van de communistische partij. In die functie wordt hij volgens het officiële communiqué opge volgd door vice-voorzitter Deng Xiaoping. Daardoor wordt Deng in feite opperbevelhebber van het vier miljoen man sterke Chinese leger. Volgens het communiqué heeft Hua zelf zijn ontslag aangeboden, dat vervolgens door het centraal comité unaniem werd aan vaard. Zoals algemeen werd verwacht behoudt Hua een tweede- rangspost in het partij-apparaat: hij is benoemd tot zesde vice- voorzitter. De vervanging van Hua als partijvoorzitter betekent dat zijn rivaal Deng Xiaoping de machtsstrijd binnen de partij nu in zijn voor deel heeft beslecht. Deng wil de radicaal-maoistische oude gar de in de politieke top vervangen door een jongere, meer gema tigde generatie. Hua werd een maand na het overlijden van partijvoorzitter Mao, in oktober 1976, als partijvoorzitter geïnstalleerd. Hij gold als Ma o's keuze om hem als partijleider op te volgen. Eerder al was Hua benoemd tot premier. Toen vorig jaar duidelijk werd dat Hua door vicevoorzitter Deng Xiaoping uit het politieke machtscentrum werd verdrongen, moest hij het premierschap overdragen aan Dengs medestander Zhao Ziyang. Zhao is gisteren opnieuw gepromoveerd in de par tijhiërarchie: hij kreeg de post van derde vice-voorzitter, wat hem tot vierde man in de partijtop maakt. In vertrouwelijke documenten is Hua wel bekritiseerd voor het volgen van een te linkse koers, maar in de officiële bekendma king van gisteren wordt geen reden gegeven voor zijn vervan ging. De laatste maanden was Hua nog slechts formeel partijlei der: de feitelijke leiding berustte al bij Hu Yaobang. Nu Hu ook officieel de leiding heeft overgenomen beschikt Deng over een vastere basis om het verzet binhen de partij tegen zijn politieke hervormingen te overwinnen. De 65-jarige Hu Yaobang geldt als een van de liberaalste Chinese leiders in het tijdperk na Mao. Hij komt minder eigenmachtig over dan zijn beschermheer, Deng Xiaoping, die algemeen be schouwd wordt als de sterkse man in de Chinese volksrepu bliek. Hu is erg beslist in zijn afkeuring van de culturele revolutie. Over de periode 1966-1976, die men in Peking nu in het algemeen beschouwt als rampzalig voor het volk en de economie, zei hij eens dat "er in die tien jaar niets goeds of positiefs gebeurde". Daaraan zal de omstandigheid niet vreemd zijn, dat hij lange tijd uitgerangeerd was. Hij kwam weer in de gratie na de val van de 'bende van vier' onder aanvoering van Jiang Qing, de weduwe van Mao. Hu Yaobang is in 1915 in de zuidelijke provincie Hunan geboren. Hij deed mee aan de beroemde 'lange mars' van de Chinese communisten. Zijn vriendschap met Deng Xiaoping gaat terug tot het eind van de jaren '30, toen ze schouder aan schouder stonden in de oorlog tegen Japan. Na de communistische machtsovername in 1940 was Hu eerst actief in de jeugdbewe ging. In 1952 werd hij in Peking leider van de nationale jeugdbe weging. Daarop bekleedde hij verschillende hoge posten in de partij in de provincie Sichuan. Uit deze provincie, in Zuidwest- China, komt ook Deng Xiaoping. In 1956 bracht Hu het tot lid van het centraal comité van de partij. In 1965 werd hij chef van de partij in de centrale provincie Shaanxi. Ook kreeg hij een zetel in het nationale volkscongres, het Chinese "parlement". Omdat hij aanhanger was van het staatshoofd Liu Shaoqi raakte hij tijdens de culturele revolutie al zijn ambten kwijt. In 1975 dook Hu Yaobang weer op, als topfunctionaris van de academie voof wetenschappen. Eind 1977 werd hij onderdirec teur van de centrale partijschool en organisatiechef binnen het Centraal comité van de partij. In 1978 kwam Yu in de permanen te commissie van het volkscongres en kreeg hij een plaats in het politburo. Hij werd propagandachef in Peking. De afgetreden Chinese partijvoorzitter Hua Guofeng (rechts) en zijn opvolger Hu Yaobang (links). De laatste is een beschermeling van China's sterke man Deng Xiaoping. Hua's aftreden werd al enige tijd verwacht, maar hij is de eerste partijleider sinds de stichting van de Chinese volksrepubliek in 1949, die gedwongen wordt het veld te ruimen. LE MANS (AFP) - Een slager in Ancinnes. een plaats in het Westfranse departement Sar- the. heeft een wereldrecord gevestigd door een worst te iiervaardigen van 4.072 me ter. In het eindresultaat was 3.5 ton vlees, afkomstig van ruim 50 varkens, verwerkt. Jean-Claude le Guillou, die zijn prestatie leverde op het plaat selijke sportveld, verbeterde ruimschoots het vorige record van 3.817 meter, gevestigd door een collega uit het Zuid franse Aix-en-Provence. De bewoners van Ancnnes zorgden op het jaarlijks feest in hun gemeente voor het con sumeren van de reuzenworst. TEHERAN DPA/AFP/Reuter) - In Iran is gisteren voor zeven da gen rouw afgekondigd na de homaanslag op het hoofdkwar tier van de regerende "Islamiti sche Republikeinse Partij" (IRP), waarbij zondagavond 72 doden vielen. Wie voor de aanslag verantwoorde lijk is, was gisteren niet duide lijk. Van religieuze zijde werd "de grote satan" als schuldige aangewezen, waarmee de Ver enigde Staten wordt bedoeld. Ook werd in dit verband gespro ken van "agenten van de V.S., gezworen vrienden van (de Iraakse president Hoessein) Sad dam" en 'gewapende huiche laars", waarmee werd gedoeld op dissidente leden van de IRP Volgens regeringswoordvoerder Behzad Nabavi was de aanslag niet het werk van de afgezette president Abolhasan Bani-Sadr. Het gezochte voormalige staats hoofd zou niet over de middelen kunnen beschikken voor een dergelijke aanslag. Springladingen Naar het Iraanse persbureau PARS meldde, ontploften ken nelijk twee zware springladingen die nabij het podium waren ver stopt. Zij explodeerden toen de leider van de IRP, Bchesti, die tevens president van het hoogge rechtshof was, een rede hield tot hoge partijfunctionarissen. Be halve hijzelf vonden onder meer vier minister, zes onderministers en 20 parlementsleden van de IRP de dood. Premier Ah Radjai en de parle mentsvoorzitter Hasjemi Raf- sandjani, brachten gisteren een verslag uit aan de Iraanse revolu tionaire leider ayatollah Chomei ni. Deze gaf de premier opdracht opvolgers aan te wijzen voor de omgekomen bewindslieden. Ayatollah Ardebili werd direct be noemd als president van het re volutionaire hooggerechtshof, als opvolger van Behesti. Arbedili. een 55-jarige mede-op richter van de IRP wordt be schouwd als een naaste mede werker van Chomeini. Hij werd destijds wegens zijn verzet tegen de sjah vervolgd. Na de val van de monarchie werd hij gekozen in de raad van deskundigen die belast was met de opstelling van grondwet. De voorlopige presidentiële raad Afzetting die de taak van Bani-Sadr heeft overgenomen sinds deze als pre sident is afgezet, zei in een bood schap: "De afgelopen nacht is de jonge boom van de Islamitische revolutie opnieuw begoten met het bloed van een groep van de moedigste soldaten van de Is lam". Chomeini en premier Radjai rie pen de bevolking op tot kalmte. Zij nodigden de Iraniërs uit te letten op "verdachte elementen en handelingen" en de justitie of de "bewakers van de revolutie" daarvan in kennis te stellen. De actie van de religieuze partij te gen Bani-Sadr en afzetting als staatshoofd acht dagen geleden leidden tot bloedige straatge vechten in Teheran en in de pro vincie. waarbij volgens de over heid alleen in de hoofdstad al ze ker 25 doden vielen. Als reactie daarop werden tot dusver onge veer 70 tegenstanders van het huidige regime door vuurpelo- Verwoest De explosies in het hoofdkwartier van de IRP waren zo hevig dat het gebouw geheel werd ver woest. Pas gisteravond kon het dodental worden vastgesteld op 72. Chomeini verklaarde in een radio rede dat men met bomaanslagen op "geliefde personen het volk niet kan intimideren". "Zij ma ken daarentegen dat het volk nog meer vastbesloten en bereid is dé strijd voort te zetten", aldus Chomeini. Volgens het persbureau PARS stroomden gisteren de bewoners van Teheran naar het centrum, waarbij zij portretten van Cho meini en Radjai meedroegen en leuzen riepen als "de gewapende huichelaars moeten worden te rechtgesteld" en "dood aan de Verenigde Stalen". Waarnemers verwachten grotere demonstraties en mogelijk onge regeldheden als vandaag de slachtoffers van de bomaanslag van zondag worden begraven. tons terechtgesteld, nadat zij schuldig waren bevonden aan "misdrijven tegen de Islam". Zondagnacht werden in de Evin- gevangenis in Teheran op die manier nog tien mannen en een vrouw doodgeschoten. Naar de regeringswoordvoerder Nabavi gisteren meedeelde, zal de voorgenomen verkiezing van een nieuwe president op 24 juli normaal doorgaan. Hij zei dal er geen reden was om de noodtoe stand af te kondigen. Verwacht wordt dat de begrafenis in Teheran een grote mensen menigte op de been zal brengen en zal uitlopen op de krachtigste anti-Amerika-demonstratie sinds de gijzelcrisis. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft er bij de Iraanse bur gers op aangedrongen "voorzich tig te zijn dat de openbare orde niet geschonden wordt, want dat is wat onze vijanden hopen". Gisteren werden rouwmanifesta- ties gehouden in een groot aantal steden in geheel Iran. Fanatieke aanhangers van de Hezbollah, partij van God, velen met kaalge schoren hoofden reden op mo torfietsen door de straten van Te heran en voerden posters mee met het portret van de ayatollah Mohammed Behesti, de opper rechter en leider van de IRP die een van de dodelijke slachtoffers was van de bomaanslag. Ooggetuigen hebben verklaard dat rond 90 mensen zondag in het hoofdkwartier van de IRP aan wezig waren toen de bomexplc sic het dak van het twee verdie pingen tellende gebouw blies Het is niet duidelijk hoeveel per sonen alleen verwondingen heb ben opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6