Nieuw Rijksdorp blijft vechten tegen sluiting Raad: bouw woningen Sjelter mag PSP boos over geldbesteding aan hockeyclub en brandweer [Weidse agenda Tl Bezetting bejaardentehuis duurt voort Bezwaren ongegrond College over maatregelen Voorhoflaan verdeeld WASSENAAR - De bewo ners van het bejaardente huis Nieuw Rijksdorp blijven zich heftig verzet ten tegen sluiting van het gebouw, zoals bevolen is door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland. Tezamen met advocaten en verwanten duiken de bejaarden deze dagen in de talrijke stukken die in luttele tijd over deze zaak in omloop zijn gebracht. Het gebouw blijft intus sen bezet om hun wens kracht bij te zetten. Vanaf begin deze maand, toen door Gedeputeerde Staten van Zuid Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) werd meege deeld dat het bejaardentehuis wegens onvoldoende brandbe veiliging zou worden gesloten, is de zaak eigenlijk pas aan het rol len gekomen, terwijl het pro bleem toch al een paar jaar voort- sudderde. Op de sluitingsdreiging van GS antwoordden de bewoners dat niets in de wereld volmaakt is, "ook Nieuw Rijksdorp niet". "Wij willen er blijven voor onze eigen verantwoordelijkheid. Wij willen onze leefgemeenschap in ons tehuis niet opgeven", zo schreven zij om hun opstelling te ondersteunen. Het kleinste bejaardenoord van Wassenaar, waar de bewoners over kamers beschikken die qua oppervlakte hun weerga niet kennen, werd samen met de naastliggende manege in 1977 voor een fors bedrag aangekocht door de gemeente. Het totale ter rein is ongeveer 1 hectare groot en zou geschikt gemaakt kunnen worden voor woningbouw, zo werd gedacht. Tezelfdertijd be sloot de provincie niet langer ontheffing te verlenen van een aantal eisen die toen golden voor een dergelijk gebouw. Verbetering Het gemeentelijk belang schuilt i het feit, dat het gebouw in het be stemmingsplan "Centrum" valt, dat op 20 maart 1978 door de raad is vastgesteld. Nadat de gemeen teraad besloot om een eind te maken aan de huurovereen komst per 1 januari 1980, werd daarna weer een verlenging aan gevraagd. Eveneens in 1978 stuurde directeur De Visser, die het pand voor 40.000 gulden per jaar huurt, een renovatieplan naar de gemeente. De gemeente Wassenaar bleek pas twee jaar later in staat om haar advies over dat plan te verstrek ken. Het gemeentebestuur kwam daarin tot de slotsom, dat "een snelle verbetering van het bejaardentehuis hoe dan ook niet te verwachten was". Met de verbouwing zou een bedrag zijn gemoeid van zeker anderhalf miljoen gulden, nog afgezien van het achterstallige onderhoud. Er loopt nu een procedure bij het kantongerecht teneinde de ge meente te dwingen tot het toe staan van een renovatie. De zaak kwam in volle hevigheid tot uitbarsting door de brief van de provincie van 19 junir waarin een gebod tot sluiting was opge nomen en waarin een opnames top werd afgekondigd. Per 20 juli zouden de bejaarde bewoners el ders moeten zijn ondergebracht. Tevens werd in die brief een ge sprek aangeboden over het geld tekort en werd directeur De Vis ser op de hoogte gesteld van de mogelijkheden van een beroep bij de Kroon. Directeur De Visser: "Vreemd dat de zaak r versnelling is gekomen". plotsklaps in een stroom- De gemeenschapsruimte in het statige bejaardentehuis Nieuw Rijksdorp. Voor de bewoners zijn spannende dagen aangebroken nu duidelijk is geworden dat de provincie het gebouw voor eind juli ontruimd wil zien. Het open terrein volgens het gemeentebestuur ingbouw mag komen. LEIDERDORP Het is nu moge lijk om huizen te bouwen op het braakliggende terrein aan de Gaarmcesterstraat, gelegen ach ter het jeugdgebouw Sjelter in Leiderdorp. Het besluit om door middel van een gewijzigd be stemmingsplan voor dit gebied deze huizenbouw mogelijk te maken werd gisteravond geno men dooi de Leiderdorpse ge meenteraad. De voltallige raad achtte de bezwa ren die de aangrenzende bewo ners hadden geschreven onge grond. De Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL) heeft veel ingeleverd om aan de wensen van de omwonen den tegemoet te komen. Zo zal het aantal wooneenheden van de oorspronkelijke 63 worden te ruggebracht naar 55 stuks. Dit om meer parkeerplaatsen moge lijk te maken. In een brief aan het Leiderdorpse college zegt de AWL toe de be woners van de Van der Marck- straat in het overleg te betrekken wanneer het gaat om de bepaling van de kleuren van de gevel steen, dakpannen, kozijnen en balkons. Volgens de wens van de indieners van de bezwaarschrif ten zullen drie wooneenheden aan de Van der Marckstraat ver vallen, omdat deze te weinig zon zouden krijgen. Ook de afstand tussen het jeugdgebouw "Sjel ter" en de te bouwen een-en tweepersoonshuishoudens is vergroot om geluidsoverlast te beperken. Niet genoeg Alleen de voltallige WD-fractie vond deze tegemoetkomingen echter nog niet genoeg. Bij mon de van het VVD-raadslid Stuy venberg werd voorgesteld het plan wederom uit te stellen om de omwonenden meer inspraak te geven. Hij wilde er dan ook niet aan om het bestemmings plan "Gaarmeesterstraat" al vast te stellen. "Formeel gezien ach ten wij de bezwaarschriften in derdaad ongegrond. Eerst moet echter tot een vergelijk zijn geko men anders blijven de bezwaren van de bewoners overeind staan", aldus Stuyvenberg die deze politieke druk door de an dere partijen in de wind geslagen zag. Wethouder Meerburg benadrukte dat er zo snel mogelijk gebouwd moet gaan worden. "Er zijn al woningen van het geheel afge haald om aan de wensen van de omwonenden te voldoen. Dat maakt de huren alleen maar ho ger. Aan de andere kant moeten we niet jaren wachten. De prij zen zijn dan eveneens enorm ge stegen. We moeten niet in de tijd achterop raken." aldus de wet houder van ruimtelijke orde ning. VOORSCHOTEN - De PSP Voor schoten is boos over het beschik baar stellen van 400.000 gulden door de gemeenteraad afgelopen vrijdagavond. Een deel van dit geld werd onder ander besteed aan een clubhuis voor de hoc keyclub "Forescate" en brand- weermaterieel. Voor wat betreft de toekenning van het bedrag aan de hockey club zegt de PSP het droevig te vinden "dat in deze tijd van be zuinigingen zo makkelijk geld wordt verdeeld over verenigin gen die het nauwelijks verdie nen, terwijl daarnaast vele groe peringen nog steeds letterlijk en figuurlijk in de kou staan". Het lijkt volgens de PSP op een soort sinterklaasmentaliteit van de ge meenteraad. "Geld uitgeven voor leuke dingen en voor de rest wordt er niet gekeken. Kortzich tigheid die zijn oorsprong vindt in het ontbreken van enig beleid hier in de gemeente." De PSP wijst er in een schrijven aan de raad en het college van burgemeester en wethouders op dat het makkelijk is om de echte problemen in een la te depone ren en met ideeën te komen die maar voor een deel van de Voor- schotense samenleving ten nutte komen. "Plannen die nauwelijks bijdragen aan de problemen van de huisvesting, rondom het jon gerenwerk, rond de bejaardenfa ciliteiten en vele andere zaken waar nodig de handen én het geld uit de zakken moet worden gehaald." "Stuntwerk" De PSP vat het werk van de ge meenteraad van de afgelopen weken samen onder de term "geldelijk stuntwerk". De partij vindt het merkwaardig dat twee weken terug ineens duidelijk werd voor het gemeentebestuur dat er meer rente-ontvangsten over 1980 zijn binnengekomen dan verwacht. In haar ogen had dit na wat werk al in januari dui delijk kunnen zijn. De PSP herinnert er nog eens aan dat tijdens de begrotingsverga- dcring in maart een prioriteiten lijst is opgesteld die door alle fracties werd ondersteund. De hockeyclub zou geen subsidie krijgen en de brandweer geen geld voor extra materiaal. Het clubhuis was op dat moment geen prioriteit omdat de hockey club pas een kunstveld had ge kregen. De slangen van de brandweer waren ook nog niet aan vervanging toe. Schrik De bewoners, van de eerste schrik bekomen, drongen vervolgens al op 23 juni op schorsing van het besluit aan. De boosheid van De Visser en de bewoners heeft in tussen geleid tot de bezetting van het tehuis. "Vanaf maandag 29 juni komt er geen ambtenaar meer in. De weinige bewoners die toch al weg wilden zijn dan wel door de inspectrice van de provincie naar elders 'overge bracht. Die hebben hier dan niets meer te zoeken", aldus de verbolgen huurder. Drie maanden later blijkt dat 400.000 gulden snel (voor 1 juli) moet worden gebruikt, anders komen ze toe aan de gemeentelij ke reserves. "Je hoort die wet houders denken: wat is nu aardig voor mijn kiezers. De verkiezin gen staan voor de deur. De sport schijnt op zo'n moment de mees te conditie te hebben en vooral de hockeyers", aldus de PSP. Met de besteding voor de brands langen is de PSP evenmin geluk kig. Op cynische toon stellen zij in de brief dat de slangen "na tuurlijk oud zijn en in de afgelo pen drie maanden zeker wel vier maal gebruikt". "Dus zijn ze nu verouderd en snel aan vervan ging toe". Hij en zijn vrouw leiden het bejaar dencentrum vanaf 1960, toen er van een wet op de Bejaardenoor den nog geen sprake was. Hij heeft er in het verleden ook wel eens op gewezen, dat hij, na slui ting van het bejaardentehuis, brodeloos zal zijn. Het antwoord van enkele raadsleden was dat dit "nu eenmaal het risico van een ondernemer is". Dat deze hele affaire ook voor de gemeente moeilijk ligt blijkt uit een raadsbesluit van september 198.0. De raad vond het toen noodzakelijk om de rechter in te schakelen, teneinde "duidelijk heid te krijgen in de rechtsbe trekkingen tussen de partijen". In diezelfde vergadering spraken enkele raadsleden al de vrees uit dat er "een pijnlijke ontruiming zal volgen". De Visser vindt het nu op zijn zachtst gezegd vreemd dat de zaak nu plotsklaps in een stroomversnelling wordt ge bracht. "En er worden vergaande sommaties gegeven, terwijl er niet één, maar meerdere proce dures lopen. Er ligt bijvoorbeeld ook al jaren een bezwaarschrift tegen het hier geldende bestem mingsplan", zegt hij. De gemeente dacht, zoals gezegd. Woningnood De PSP zag liever de 400.000 naar de grondresereves gaan, die be steed zou moeten worden voor het oplossen van de woning nood. De partij vindt het schan dalig dat in het nabije verleden juist "prestige objecten als het zwembad en sportfaciliteiten" zijn besteed. De PSP dringt erop aan dat de gemeente eens de moed moet opbrengen om wo ningbouwplannen uit eigen mid delen te financieren. "Een dak boven je hoofd is een van de eer ste levensvoorwaarden, niet een kunstgrasveld met een schitte rend clubhuis en een uitzicht op een beweegbare vloer in een (leeg) zwembad". aanvankelijk aan woningbouw op het terrein, met behoud van de prachtige tuin erbij. Maar in de wandelgangen valt steeds va ker te beluisteren dat daaraan voorlopig niet behoeft te worden gedacht. De vrije sector (dure huizen) lijkt onverkoopbaar en gesubsidieerde bouw voor be jaarden of jongeren is financieel ook niet haalbaar. Menigeen vraagt zich dan ook af wat er op het terrein zal verrijzen, wanneer het gebouw is afgebroken. Nog afgezien van een paar bunkers in het voorterrein, die ook ver wijderd zullen moeten worden. Het huis werd namelijk in de oorlogsjaren gebruikt door de bezetters. Forum 1)66 LEIDEN - Aansluitend op de le denvergadering heeft D'66 van avond een forumdiscussie geor ganiseerd, met als onderwerp: "Huisvestingsproblematiek Leidse inwoners van buitenland-, se afkomst". De discussie begint rond half tien; de ledenvergade ring zelf om acht uur. Plaats van handeling is 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. LEIDERDORP - "Het slechtst voorbereide raadsvoorstel", zo betitelde wethouder Verdier (CDA) gisteravond in de Leider dorpse raadsvergadering het plan over de te nemen verkeers maatregelen op de Voorhoflaan. Uiteindelijk werd gisteravond gekozen voor de eenvoudigste en daarmee goedkoopste uitvoe ring: het kleuren van het asfalt opnabij de kruispunten Voorhof laan/Gallaslaan en Voorhoflaan/ weggedeelte tot aan de Persant Snoepweg. Hiermee moet voor het verkeer de indruk worden gewekt dat men een weg van een andere orde gaat berijden. Het college van burgemeester en wethouders was gisteravond nogal verdeeld over deze zaak. Wethouder Bezemer (PvdA) ver dedigde het voorstel terwijl wet houder Verdier dit op zijn beurt niet zo belangrijk noemde. Toch koos de raad uiteindelijk voor de kleuren op het asfalt. De gemeenteraad ging gisteravond ook akkoord met de verhuur van het oude bibliotheekgebouw aan de Tollenaersingel. Deze wordt nu gehuurd door de balletschool van Els Joosten. Het nieuwe on derkomen van de bibliotheek in Buitenhof-Oost zal waarschijn lijk 15 augustus worden opgele verd. Het college deed verder gister avond nog de mondelinge toe zegging dat de kermis de eerst komende keer bij het zwembad de Does mag staan. Zoals be kend was er nogal wat onzeker heid ontstaan over de stand plaats voor de kermis. De laatste plek, in de Bloemerd was een complete mislukking, door de vrij afgelegen ligging. DINSDAG Leiden - 't Parlement, Nieuwe Rijn. Ie denvergadreing en forum D'66 'Huis vestingsprobleem Leidse inwoners vai buitenlandse afkomst', 20 uur. Rapenburg 100 - ledenvergadering. PPR. 20 uur. Morschwijk - hoorzitting over gezond heidscentrum. 20 uur. Ton Menkenhal - Vondellaan 41. optre den van band Aptos, woe vanaf 15 uur Werklozen Advies centrum - Breestraa| 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel 122000 NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, var! 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren. 19-20.30 uur; aanslui. tend soos. muziek of film; woe. soos er sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae ciliastraat 67, ma, di, do, vr, van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur. vooi hulp en informatie aan meerderjariger (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen me' politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Wassenaar - Gemeentehuis, raadscom missie technische diensten, 19.30 u. WOENSDAG Leiden - Clubgebouw De Klinker, Ber lagestraat 2, voorlichtingsavond ge meente over sociaal-cultureel plan 19.30 uur. Recreatiegebouw Endegeest - commis sie voor het Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. 17.30 uur. Vliegenthartschool - Zuidsingel, infor matieavond voor bewoners en bedrij ven in het gebied tussen de Haven en de Zuidsingel, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen; don. soos met films en informatieprogramma's 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-22 Wassenaar - gemeentehuis, raadscom missie maatsch. voorzieningen, 19.30 Boerhaave, Mariënpoelstraat 69a: leden vergadering WD, 20.00 uur. DONDERDAG Leiden - Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717- 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies. 19.30-20.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren - tot sep tember geen spreekuur, inl. tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr. soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, tel. 142505, 19-20.30 uur Wassenaar - Gemeentehuis, raadscom missie financiën, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 26 tot 3 juli door: Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Voorschoten, Leidse weg 66, tel. 2525; Apotheek Beker, Lijt- weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Brand in kapsalon LEIDEN - Een dameskapsalon in de Beatrixstraat is vanmorgen even na half vier na een klein brandje door rookontwikkeling onbruikbaar geworden. Het brandje ontstond door kortslui ting in een droogkap, er ontplof te vervolgens een busje haarlak en een houten tafeltje begon te 1 branden. Politie en brandweer werden door één van de buren gewaarschuwd. Looddieven betrapt LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks tien uur twee 14-jarige jongens aange houden, die bezig waren met ste len van lood van het dak van Di- gros aan de Langegracht. Buren zagen dat de jongens wat rond scharrelden en waarschuw den de politie. Na aanhouding werden ze meegenomen naar het bureau voor een verhoor. De waarde van wat ze hebben gesto len is nog niet bekend. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater dag van 16.00-18.00 uur. overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t Haarlem Kwartaalabonnement f 53,45 per post 75,80 G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vlsie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm. en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 1st. 222 'H. v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2