EIDSCH DAGBLAD Vakantievlucht naar de zon Philips laat 335 banen verdwijnen Sportduikers hadden de dood voor ogen Levenslang voor kamp- bewaakster Maidanek Bani-Sadr voor rechter? Bar weer oorzaak stormloop op reis bureaus PERES EN BEGIN NAAR STEMBUS\ ufo Vrijspraak in zaak rond discriminatie fINSDAG 30 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36510 sr NCr>~- r DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN }OORN (GPD) - Jan Niessen (36). I warme bakker in Doom, heeft af- I gelopen zondagmiddag langdu- rig over zijn leven nagedacht. Geheel vrijwillig teas dat niet. De omstandigheden dwongen hem daartoe. Want Niessen dreef in I zijn zwemvest urenlang op een schuimende en kolkende zee. ho- i pend dat reddingsploegen hem j en zijn zes duikvrienden zouden j kunnen terugvinden. viessen: „Ik ben niet zo gauw in paniek, maar er gaat dan toch wel veel door je heen. Ik heb de jongens opgepept om vol te hou den. We waren toch nog veel te jong om te verzuipen". Zover is het ook niet gekomen. Een noodsein over de vermissing van de sportduikers naar Den Helder zette een grootscheepse reddings operatie in gang, 14 kilometer uit de kust. De Doornse sportduiker weet nog niet precies wat er die middag fout is gegaan. De tocht, een ge combineerd initiatief van de duikvereniging Nautilusuit Utrecht en de „Gooise Onderwa tersportvereniging", was goed voorbereid. De sportduikers wa ren niet alleen maar met een rub berbootje de zee opgegaan, zoals op het nieuws te horen was ge weest. Niessen: „Ik heb daardoor het ver haal wel 200 keer moeten vertel len. Tijdens de broodbezorging vroegen de mensen met steeds hoe we zo stom hadden kunnen zijn. Ik zei dan: „mevrouwtje, die zo genaamde rubberboot was wel 53 meter lang en van ijzer". Want zo was het. Zondagmorgen scheepten zich 25 duikers in op een kustvaarder in de haven van Den Helder. Doel van de tocht was het wrak van de twee weken geleden gezonken vissersboot „Wieringen 13", ongeveer 14 kilo meter de Noordzee op. Niessen: „Het regende wel, maar er stond betrekkelijk weinia wind. De weersomstandigheden waren om te duiken prima". Toen Jan Niessen. die al elf jaar duikt, sa men met zijn maat Chris Niet- veld weer boven kwam. kwam de vloed sterk opzetten en verloren ze het zicht op de rubberboot die hen zou moeten oppikken. Ze be sloten niet tegen de stroom op te zwemmen omdat ze uit ervaring wisten dat dat toch onbegonnen werk was. Al snel ontwaardden ze een aantal andere duikers in het water en ze voegden zich bij hen. Ze werden ontdekt door een marine-Neptune en kort daarna opgepikt door twee helikopters. Vrouw moet zwartrijder betrappen ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse vervoerbedrijf RET wil vrouwelijke con troleurs inzetten in tram, bus en metro. De RET meent namelijk dat een zwartrijder minder agressief zal reageren als hij door een vrouwelijke con trolebeambte wordt be trapt. Deze suggestie staat in de rap portage van een onderzoek dat in opdracht van de ge meente Rotterdam werd uit gevoerd naar een zuiniger controle-apparaat. De loonkosten van de 75 in ge meentedienst werkende con troleurs beliepen in 1979 een kleine vier miljoen gulden. Geincasseerde boetes van zwartrijders brachten dat jaar nauwelijks een ton in het geldlaatje. In het rapport wordt verder nog voorgesteld tijdens de ritten via de geluidsinstalla tie bekend te maken hoeveel reizigers zonder geldig plaatsbewijs de dag ervoor zijn gepakt en beboet. Hiervan zou een preventieve werking kunnen uitgaan, zo meent de RET. Belegering van Zalile opgeheven ZAHLE (UPI/AFP) - Verscheide ne eenheden van de Libanese veiligheidstroepen zijn vanmor gen de stad Zahle in de Bekaa- vallei binnengetrokken om de rechtse christelijke milities te evacueren. Hiermee is een einde gekomen aan de belegering van de stad door Syrische troepen die die maanden heeft geduurd. De veiligheidsoperatie is uitge werkt door een vredescommissie van de Arabische liga en heeft de hoop doen toenemen op een alomvattende regeling van het Libanese conflict. De officiële Libanese radio maakte vanmor gen bekend, dat de veiligheids troepen de stad waren binnenge trokken. EINDHOVEN (GPD) - Bij de hoofdindustriegroep Elcoma van Philips zullen ongeveer 335 arbeidsplaatsen wegval len door een op handen zijnde reorganisatie van een aan tal slecht draaiende vestigingen van deze groep. De plannen, ingegeven door de slechte resultaten van Elcoma in Neder land. zouden binnen twee tot drie jaar een betere concurrentiepositie moeten opleveren. De reorganisatie houdt in. dat een aantal verspreide vestigingen van El coma zal worden samengevoegd. Dit moet dan een concentratie van produkties en een aanzienlijke vermindering van organisatiekosten op leveren. Zo wordt bijvoorbeeld een deel van de Elcoma-produktie van Uden naar Evreux (Frankrijk) overgebracht. Een ander deel van de produktie in Uden zal naar Southport (Engeland) worden overgeheveld. Bij de vesti ging in Doetinchem zal een deel van de produktie van tv-onderdelen worden uitgebreid. De Doetinchemse vestiging van Elcoma zal ongeveer 205 arbeid plaatsen moeten inleveren, Roermond zal er ongeveer 110 bij krijgen. Uden ver liest er 150, Nijmegen verliest 80 arbeidsplaatsen en in Eindhoven zul len er 10 arbeidsplaatsen wegvallen. Enkele maanden geleden is een herstructureringsplan Beelbuizen Eind hoven aangekondigd, ook een deel van de hoofdindustriegroep Elco ma, waarmee ongeveer 345 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Iraanse regering willigt eisen ex-president in Bewolking Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur on geveer 12 graden, middagtemperatuur van 14 graden aan zee tot 18 graden in het oosten van het land. De weersvooruitzichten tot en met za terdag geven ongeveer hetzelfde te zien, zij het dat er donderdag een lichte verbetering optreedt. De temperatuur zal tot zaterdag gelijk blijven en dan iets oplopen. De kans op regen wordt kleiner en de wind neemt iets af. In de meeste Europese landen, behalve in het zuiden, is het weerbeeld al niet veel anders: veel bewolking en kans op regen. Zon op: 5.23 uur; onder: 22.04 uur, maan op: 5.10 uur; onder: 21.42 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.22 en 15.55 uur, laag water om 11.31 uur. TEHERAN - De afgezette Iraanse president Bani-Sadr, die op het moment ondergedoken is in Te heran, zou bereid zijn om voor een Iraanse rechtbank te ver schijnen. Dit heeft de correspondent van een Turks dagblad gemeld uit Tehe ran. Op zijn beurt heeft de Iraan se regeringswoordvoerder Naba- vi gisteren gezegd, dat de Iraanse regering bereid is om een aantal voorwaarden, die Bani-Sadr heeft gesteld aan zijn verschij nen voor een rechtbank, in te willigen. Bani-Sadr was opgeroepen om zich voor een rechtbank te ver antwoorden. nadat de Iraanse geestelijk leider Chomeini het oordeel van het parlement dat Bani-Sadr "onbevoegd" was be vestigde. Het ontslag van Bani Sadr werd daarmee een feit. De regeringswoordvoerder deel de mee dat Bani-Sadr tijd krijgt om "zijn zaak te bepleiten", en dat "de grenzen gesloten wor den". Dit betekent een concessie aan de afgezette president. Bani- Sadr had volgens het Turkse dagblad namelijk drie uur televi siezendtijd gevraagd, en sluiting van de grenzen van Iran. Volgens pamfletten die in Teheran ver spreid zijn zou Bani-Sadr over gegevens beschikken die voor een aantal Iraanse leiders zo compromitterend zijn dat deze gedwongen zouden zijn het land uit te vluchten. Bani-Sadr is sinds 10 juni niet meer in het openbaar versche- Vandaag worden in Teheran ge welddadigheden verwacht, als (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het slechte weer van de afgelopen weken heeft een ware stormloop veroorzaakt op vakantiereizen naar de zon. De chartervliegtuigen met vakantiebestemmingen in Eu ropa beginnen vol te lopen. Martinair en Transavia heb ben hun vliegschema's voor de vakantieperiode in allerijl moeten bijstellen. Reisorganisatoren proberen extra vluchten en accommodatie te charteren. TEL AVIV Israël gaat vandaag naar de stembus. De parlements verkiezingen zullen beslissen over het lot van de rechtse Li- koed-regering van premier Be gin. In alle vroegte brachten zo wel Begin rechtsals de leider van oppositionele Arbeiderspar tij Peres (links) hun stem uit. Er zijn zeer uitgebreide veiligheids maatregelen genomen om de ver kiezingen rustig te laten verlo pen. Verkiezingsonderzoeken die de af gelopen dagen plaatsvonden we zen op een nek-aan-nek-race tus sen Peres en Begin. De partij van Peres werd in het laatste verkie- zingsonderzoek 43 zetels in het 120 zetels tellende parlement voorspeld, tegen Begin s Likoed- partij 40. Herhaaldelijk zijn tijdens de ver kiezingsstrijd door fanatieke Be- gin-aanhangers aanslagen ge pleegd op kantoren van de Arbei derspartij. Dit heeft de sfeer tij dens de verkiezingsstrijd sterk bëinvloed. Dankzij de veront waardiging over deze aansla gen, en het feit dat Peres de popu laire Rabin kandidaat stelde als minister van defensie in een mo gelijke Arbeiderspartij-regering nam het aantal mensen dat zei vandaag op de Arbeiderspartij te zullen stemmen snel toe. De enerverende verkiezingsstrijd heeft weinig helderheid gebracht over Israels werkelijke proble men zoals de noodlijdende econo mie, en de toekomst van de Pale- stijnen. Tot dusver heeft vliegmaatschap pij Transavia 15 procent meer boekingen dan eind juni vorig jaar. De reis'makers' en weder verkopers zijn verrast door deze plotselinge toeloop. Hamvraag waar zij nu voor komen te staan: waar deze mensen nog onder te brengen? De abrupte reislust geldt voornamelijk de Europese en Noordafrikaanse bestemmin gen. De Leidse reisbureaus en -organi satoren merken de toenemende belangstelling voor zonvakanties aan den lijve. Zonder uitzonde ring praten zij over 'een gekken huis'. Maar ook: "Het is werkelijk hard zoeken geblazen om nog wat gaatjes te vinden. De vakantieganger die nu komt kan zijn wensen allang niet meer op tafel leggen. Hij moet afwachten waar hij nog een plekje kan vin den in de zon." schaars als een stoel bij stralend weer op het Noordwjjkse strand" aldus een woordvoerder Ook krijgen de reisbureaus veel te maken met Nederlanders, die door het slechte weer besluiten alsnog richting zon te trekken. Zelfs vakantiegangers die van hun (Nederlandse) camping of huisje terugkeren om alsnog te proberen een zonniger vakantie te boeken. Minder optimistisch zyn de Spoor wegen. Maakte NS zelf onlangs bekend dat het aantal treinboe- kingen aanzienlijk onder 1980 ligt, gisteren liet reisorganisatie Transalpino weten dat het veron derstelde aantal van 17.500 trein- passagiers voor dit jaar op zo'n 1000 minder neerkomt. 16 PAGINA'S Elton John heeft zelfrespect terug Den Uyl: "Het CDA verwijdert zich" Strijd om erfenis zigeunerorganisatie Bonden: "Fabriek Ford niet dicht" De reisbureaus wijten de plotselin ge toeloop ook aan de opvatting van velen, dat 'het niet zo best meer gaat met de reizen' en dat de kans op 'aanbiedingen' vlak voor vertrek groot is. "Maar dan komen ze wel bedrogen uit, want een aanbieding in juli is net zo Bar-dancing 'f Zeepaardje: (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKjDENHAAG De ei genaar van de Noordwjjkse bar- dancing 't Zeepaardje is vanoch tend vrijgesproken van de hem ten laste gelegde discriminatie. De Haagse officier van justitie mr. Den Os had twee weken gele den tijdens een rechtszitting hiervoor 500 gulden boete geëist. De eigenaar van de bar-dancing, die tijdens de rechtszitting ont kende dat hij twee jaar geleden een Surinamer op grond van zijn huidskleur had geweigerd, baar de opzien met de uitspraak "Me neer, u komt er bu ook niet in", gericht aan het adres van recht bankpresident mr. Kootte. "Want van oudere mensen heb ben wjj het meeste last", aldus de eigenaar. Hij weet overigens niet wie de aan klacht destijds tegen hem heeft ingediend. Overvallers zochten uit DRIEBERGEN (GPD) - Ver moedelijk meer dan een ton aan juwelen was de buit van twee gewapende roofover vallers. die vanochtend een juwelierszaak in Driebergen hebben overvallen. Tw ee gemaskerde mannen be traden de zaak waar op dat moment twee winkeljuf frouwen aanwezig waren. De twee mannen dreigden met een vuurwapen. De vrouwen werden gebonden aan armen en polsen en kre gen een prop in de mond. Vervolgens hebben de twee mannen in de winkel veel kostbare juwelen uitge zocht. de begrafenis plaatsvindt van de slachtoffers van de bomaanslag op het hoofdkwartier van de Isla mitisch Republikeinse Partij (IRP). Radio-Teheran stelde het aantal doden bij de aanslag giste ren op 72. Chomeini heeft alle Iraniérs opgeroepen om rustig te blijven. De directeur van de beruchte Evin- gevangenis in Teheran, Moham med Katchoui. is gMan ver moord. Nadat op 20 juni ongere geldheden uitbraken in Teheran (het parlement debatteerde toen over het lot van Bani-Sadr) wer den in de Evin-gevangcnis bijna zestig, voornamelijk linkse, te genstanders van de IRP doodge schoten. De ongeregeldheden hadden al aan dertig mensen het leven gekost DÜSSELDORF - Hermine Ryan-Braunsteiner, ex- kampbewaakster van het concentratiekamp Maida nek in het door de nazi's bezette Polen, is gisteren tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De rechtbank in Düsseldorf oordeelde haar schuldig aan twee moorden. Zeven andere beklaagden kregen straffen van dne tot twaalf jaar, terwijl één kampbewaker werd vrijgesproken. Het proces tegen de voormalige kampbewakers van Maidanek. waar minstens een kwart miljoen mensen zun omgekomen, heeft vijf jaar ge duurd. De advocaten hadden voor alle ver dachten vrijspraak bepleit. Het vonnis werd door het publiek op een overvolle publieke tribune met boegeroep ontvangen Her mine Ryan was de moord op bu na 1200 gevangenen ten laste ge legd. Een andere vrouwelijke be klaagde, de 61-jange Uildegard Laeehert, kreeg een straf van twaalf jaar. Wilt u mij nu meteen noteren ais a .onnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. vp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsel) Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de kiant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1