Huisraad kort en klein geslagen Kinderen trappen Cortona weer open Buurten tien steden in geweer tegen minister 2 Bewoner tvoelt Sbzich door politie te weinig gesteund Stadsvernieuwing wordt onbetaalbaar' Demonstratie vrouwen in Den Haag ZATERDAG 27 JUNI 1981 - 30-1 De ravage in de woning aan de Vierde Binnenvestgracht. Alles is vernield en met verf be smeurd. LEIDEN - Bewoners van stads- vernieuwingswijken in de tien middelgrote steden van Neder land (waaronder Leiden) komen maandag in Hilversum bijeen om gezamenlijk stelling te ne men tegen de stadsvernieu wingsplannen van minister Bee- laerts van Blokland. In de praktijk komt het er volgens de organisatoren van de bijeen komst. de Hilversumse bewo ners-organisaties. op neer dat acht van de tien middelgrote ste den tot en met 1985 geen geld meer krijgen voor nieuwe plan nen. Alleen voor Haarlem en Hil- nog een geringe finan- woonsituatie zullen moeten ac cepteren En tot wanneer blijft overigens ook nog de vraag", al dus de Hilversumse buurtcomi- tés. versum ciële ruimte. "Voor de bew betekent dit dat zij nog langer hun slechte "Terwijl zij wanneer zij uiteinde lijk aan de beurt komen ook nog geconfronteerd zullen worden met extra hoge huren. Immers elke vertraging in de bouw leidt tot hogere bouwkosten en daar mee hogere woonlasten. En dat in een tijdsperiode dat de woon lasten door onder meer de huur- harmonisatie en de verhoging van de energieprijzen toch reeds de pan uit rijzen voor de mensen met een kleine beurs, die met na- Verspilling me in de stadsvernieuwingsge bieden woonachtig zijn". De organisatoren vervolgen hun brief, waann zij de buurtorgani saties in de andere betrokken ge meenten voor de bijeenkomst uitnodigen, met "Men vraagt zich in gemoedc af of de minister begrijpt, dat hy met dit beleid stadsvernieuwing onbetaalbaar maakt voor gewone mensen. Hierdoor wordt op de bereidheid van bewoners om mee te werken aan stadsvernieuwing een grote wissel getrokken en dreigt de stadsvernieuwing in het slop te raken". Zij wijzen er verder op dat dit vt spilling zou zyn van alle lijd moeite van ambtenaren het LEIDEN Jan van der Maarel woont al vier jaar in een huisje aan de Vier de Binnenvestgracht. Of eigenlijk woonde, want sinds dinsdag is zijn etage zo goed als onbewoon baar. Een tweetal Leide- naars heeft het interieur kort en klein geslagen, vermoedelijk om de be woner te dwingen het huis te verlaten. Dinsdagavond om acht uur kwam Van der Maarel thuis. Hij werd omver gelopen door een hem on bekend tweetal dat bezig was de boel grondig te 'verbouwen'. Woensdagnacht kwamen ze te rug om hun werk af te maken. Wat er van de inboedel nog heel was, werd vernield en met verf besmeurd. De TV, de platenspe ler, de stoelen, het glaswerk en de boekenkast, niets bleef ge spaard. Alles is stuk of zit onder de verf. Donderdagmiddag verscheen het tweetal opnieuw. De ijlings gea larmeerde politie kwam ter plaatse, maar kon geen arrestatie verrichten. Het tweetal, de 18-ja- rige en de 22-jarige broers S. en A. K., bekenden van de politie, werd aangetroffen in de leeg staande benedenverdieping, die zij naar hun zeggen hadden ge huurd. Jan van der Maarel vertelt de voor geschiedenis van de zaak. "Sinds half januari staat de benedenver dieping leeg. De eigenaar kwam toen op het idee om het te verko pen. Leeg natuurlijk, want dat le vert het meest op. In de krant werd door makelaar Keij gead verteerd voor een prijs van ik ge loof eerst 89.500 en later 87.000 gulden". "Leeg na overleg, stond er bij. Zelf heeft de eigenaar mij het huis eens voor 75.000 aangeboden, maar volgens een taxateur was het leeg maar zestigduizend waard en bewoond veertigdui zend. Ik heb toen vijftigduizend geboden" vertelt hij. Uitkopen De eigenaar, een kroegbaas woonachtig in Oegstgeest, heeft in het verleden al eens een ande re kamer aangeboden. "Dat was boven zijn café aan de Korevaar- straat. Daar voelde ik niet zoveel voor. Ook heeft hij geprobeerd om me uit te kopen en een ver vangende woonruimte aan het Noordeind'e aan te bieden. Maar uiteindelijk wilde hij niet met geld over de brug komen". "Ook heeft hij al eerder de deur bij me ingetrapt en gedreigd",zegt Van der Maarel. "Jan zal hier niet rustig wonen, zei hij toen waar alle visite bij zat". De politie be vestigt dat tegen de huiseigenaar al tot twee maal toe proces-ver baal wegens huisvredebreuk is opgemaakt. De advocaat van de bewoner, mr. Sprenger, bereidde een kort ge ding tegen de eigenaar voor. Kort voor het geding zou dienen, is er een gesprek tussen de partij en gevoerd, waarbij ook onder meer makelaar Keij aanwezig was. Daarin werd afgesproken dat de bewoner met rust gelaten zou worden. Het kort geding bleef achterwege. Van der Maarel bleef zodoende ge woon huurder voor een kale huur van 225 gulden per maand. "Het hele huis levert een kale huurprijs van 475 gulden op. Ik heb de huur tot voor kort steeds over de toonbank betaald. Toen ik het laatst per giro overmaakte kreeg ik het teruggestuurd. Dus met de belastingen zal het ook wel niet in orde zijn". Voor Van der Maarel staat het vast dat de eigenaar achter de vernie lingen zit. maar hij zegt zelf ook wel in te zien dat het juridische bewijs daarvoor heel moeilijk te leveren is. Wat hem erg dwars zit is de indruk die hij zegt van de politie te hebben gekregen. Pistolen Rechercheur Mol, die zich met de zaak bezighoudt, zou onomwon den hebben verklaard dat er wei nig aan te doen is en dat het in derdaad het verstandigst zou zijn om te vertrekken. Ze zouden er met een boete van hooguit hon derd gulden afkomen. "Boven dien". aldus Van der Maarel, "stonden de agenten er met hun neus bovenop toen de broers mij donderdag bedreigden". "Ze zeiden ronduit dat ze wel va ker met pistolen op zak lopen en dat de politie dat ook wel wist. Ze kwamen zelfs aanlopen met het nieuwe slot van mijn deur, dat ik er de vorige nacht had in gezet maar zy er net zo snel weer uitgehaald hadden. Is dat dan geen bewijs?" Politie-voorlichter Graveland ont kent in alle toonaarden deze gang van zaken. "Van der Maarel heeft onze volledige steun. Maar bij vernielingen kan de politie al leen bij op heterdaad betrappen arrestaties verrichten. De sur veillance heeft dan ook de in structie om bij een melding uit de Binnenvestgracht er als deK donder heen te gaan". Wat betreft de uitspraken van re chercheur Mol en de bedreigin gen van het tweetal zegt Grave land dat hij zich dat niet kan voorstellen (Mol zelf had gisteren vrijaf). "Als er iets was gebeurd dat strafrechtelijk niet door de beugel kon. dan zou er zeker zijn opgetreden". De ravage in net huisje ligt er nog troosteloos bij. De schade is niet precies vastgesteld, maar doet er ook weinig toe. De inboedel was niet verzekerd. Jan van der Maarel heeft zolang elders in de buurt onderdak gevonden. Hij zegt eigenlijk niet te willen wij ken voor deze terreur, maar gaat nu toch ernstig overleggen wat te doen als er - naar zijn mening - zo weinig bescherming van de poli tie is te verwachten. LEO MAAT buurtorganisaties i geld dat in de voorbereiding van de plannen is gestoken. Ook het aspect van dc werkgelegenheid wordt in de brief genoemd. "Of betaalt dit kabinet liever over- I heidsgelden aan werkloze bouw vakkers. dan dit zinvol te beste den aan de stadsvernieuwing?", SO VMB zij zich af. De briefschrijvers willen er bij de minister op aandringen dat er meer geld voor stadsvernieu wing beschikbaar wordt gesteld. Verder willen zy het systeem van garantie- en vergclijkingshuren (dat de huren in de vier grote ste den redelijk houdt) ook in do middelgrote steden toegepast Tevens zou er extra geld beschik baar moeten komen voor huis vesting van buitenlandse werk nemers en voor de bouw van gro te woningen. Huurharmonisatie i stadsvernieuwmgswyken leer moeten worden toege- n dc verhuiskostenvergoe- '.ou verhoogd moeten wor- niet nr past e ding i den. (ADVERTENTIE) GROTE ZOMERMANIFESTATIE De schade is nog niet vastgesteld, maar vast staat dat de totale huisraad verloren is gegaan. De inboedel tuas niet verzekerd. g voor hel hele gezin |J6 dl», klfldenttraktles w.i. films Nieuw: Pakker M0F1D1 model. Menkenhal Vondellaan 41 Leiden dagelijks geopend 10 0018.00 zon. 12.00-18 00 Vrouwenstrijd n de Wereldwinkel, Steenstraat lb, wordt een tentoonstelling gehou den over de geschiedenis van de vrouwenstrijd in Zuidelijk Afri ka. De tentoonstelling duurt tot en met zaterdag 4 juli en is elke middag geopend. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging Rijnland viste haar derde wedstrijd in de Nieuwkoopse Plassen. Uitslag: 1 C. Teske 1525 gram-8 stuks. 2 J van Oosten 1490-11, 3 P. Brag- gaar 1180-12, 4 P v.d. Plas 900- 11. 5 P. van Velzen 725-9. 6 J. Blikman 650-4. 7 J. Cornet 575-2, 8 Th. Westra 560-5, 9 P. Tuunden 525-4. Hengelsport (2) De Ruisvoorn viste in de Ringvaart bij Nieuwe Wetering. Uitslag: 1 J. Nieuwenburg sr. 4026-26, 2 D. Mechelse 2890-12, 3 Th. van Daa- len 2160-19. 4 J. de Hoed 1815-13, 5 M. Sinteur 1825-11. 6 T. Voskuil 1415-12, 7 B Hoogduin 875-12. 8 Heitgelsport (4) Hengelsport (3) De Brasem viste in het Oegstgeester Kanaal. Uitslag: 1 W. den Dub belden 1520-11, 2 S. Gommans 930-8, 3 B. Vogelenzang 870-10. 4 B. Erades 820-5, 5 H. van Strien 600-8, 6 G. den Dubbelden 560-7, 7 A. vd. Vos 450-4. 8 J Blikman 340-1. 9 G. Crania jr. 240-3. 10 S. den Dubbelden 180-2. Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Ringvaart bij Oude Wetering Uitslag 1 Ph Verstraten jr. 3520-18, 2 A. Le- vahrt 3180-15.3 W. den Edel 1590- 6, 4 T. Smit 830-7, 5 Ph. Verstraa- ten sr. 530-5, 6 1. Jansen 450-3, 7 H. Blansjaar 430-3, 8P. Devilee BoiO Band 200-2, 9 T. Blansjaar fi50-l, 10 P Verhoef 100-1. vlucht ui Soissons met 415 dui ven. Uitslag 1 G Montanus. 2 H. Iih,MD, 3 C P Gijsman. 4 Jar Siera. 5 A.J Link. 6 W v.d. Koog. 7 J.M. Turk. 8 S Pracht sr.. 9 comb BodijnJRijsbergen. 10 W Siera sr. Duivensport De Vriendenclub hield De Haagse Bojo Band treedt zon dagavond op in sociëteit Jam aan de 2e Bmnenvestrgracht. De ze groep speelt swingende muziek met als basis funk en rock. De band bestaat uit Astrxd Blok (zang). Hans Willemse (zang en gitaarPeter Simon (sologi taar), Bob Blok (basgitaar) en Geert Hoornweg slagwerki. Huurverhoging De Leidse rechtswinkel, Noordein de 2A, houdt in de zomermaan den tot 16 augustus alleen 's aixjnds spreekuur op dinsdag en op donderdag. Maandagavond om half zeven is er een extra spreekuur over huurverhoging. LEIDEN - Cortona is weer open. De kinderen van de alleenstaan de ouders die op het moment in Cortona verblijven, trapten gis termiddag de deur in van hun toekomstige tijdelijke huisves ting. In een versierde wagen met paard kwamen de kinderen bij Cortona aan, door hun moeders en medewerkers van Cortona aangespoord het opvanghuis nu toch snel "open te breken". De officiële opening van Cortona werd gisteren aangegrepen voor een landelijke actie voor snellere huisvesting van vrouwen in op vanghuizen. Vrouwen en kinde ren uit opvanghuizen van het FIOM of "Blijf van mijn lijf' to gen gisterochtend naar het Bin nenhof voor een demonstratie. Zij vinden dat de overheid meer en sneller woningen beschikbaar moet stellen aan van huis wegge lopen te omdat ze nog geen werk heb ben of formeel nog bij hun echt genoot inwonen. Belangrijk ge volg hiervan is dat de opvanghui zen overvol zitten met vrouwen en kinderen die daar graag uit willen maar dat niet kunnen. Nieuwe probleemgevallen kun nen dat nauwelijks worden opge vangen. Volgens mevrouw Salomons is het niet realistisch te eisen dat vrou wen zonder meer voorrang krij gen bij woningtoewijzingen. "Het zou niet eerlijk zijn als ik dat beloof. Volgende week staat er weer een andere groep met problemen. Het basisprobleem is natuurlijk het woningtekort". Zij gaf daarbij echter aan dat het de overheid aan de andere kant on nodig veel geld kost wanneer vrouvyen niet door kunnen stro men uit de gesubsidieerde op vanghuizen. Verhuizing In i No- n petitie, overhandigd ra Salomons, voorzitter van de kamercommissie voor volks huisvesting, eisten de vrouwen dat zij in elke gemeente be schouwd zullen worden als dak loze, urgente woningzoekenden. Zij moeten zich in elke gemeente kunnen inschrijven voor een wo ning. Vrouwen in opvanghuizen kunnen zich namelijk vaak niet laten inschrijven bij een gemeen- Woensdag zullen de alleenstaande ouders en hun kinderen weer in het geheel verbouwde Cortona aan de Haagweg trekken. De Ur- sulakliniek in Wassenaar, die het laatste jaar als vervangende huis vesting voor de bewoners van Cortona heeft gediend, wordt dan weer verlaten. Met de ver huizing komen de bewoners in een pand dat speciaal gebouwd is op een tijdelyk verblijf van de bewoners. De woongedeelten zijn zo ingericht er grotere en kleinere wooneenheden van kunnen worden gemaakt. De ka mers zijn onderling aan elkaar te koppelen, zodat bijvoorbeeld aan appartement voor een moe der met drie kinderen kan wor den gemaakt. Verder bevat het gebouw aan de Haagweg naast kantoren voor het personeel een gemeenschap pelijke woonkamer, eetkamer en keuken. Voor de kinderen is een speelplaatsje aangelegd. Het pand werd bij de verbouwing uitgebreid met een extra vleugel, zodat het nu ruimte biedt aan zo'n 15 ouders en 25 kinderen. Opvallend aan het gebouw is het beschermende karakter. Aan de voorkant is het stafgedeelte inge richt. dat dus als een blok tussen buitenwereld en bewoners zit. De toegang werd aan de zijkant gemaakt, zodat ongewenste be zoekers niet makkelijk binnen kunnen komen. Cortona biedt namelijk onderdak aan mensen die thuis in een cri sissituatie zijn geraakt. Zij zijn vaak weggelopen uit een bedrei gende situatie, met een echtge noot die hen geestelijk of licha melijk onder druk zet. Om te voorkomen dat echtgenoten hun vrouw en kinderen een onge wenst bezoek komt brengen, is bij de nieuwbouw speciaal gelet op de veiligheid van de bewo ners. v>n Bewonertjes van het vernieuwde Cortona trappen de toegang lot hun i Wil den Dungen recht») overhandigt r De demonstranten eisten snellere toewijzing i i de petitie aan het Tweede-Kamerlid Nora Salomons i teoonruimte aan vrouwen met kinderen uit opvangtehuizen. I e weinig aandacht voor bedrijven in Groenoord" LEIDEN - Teveel aandacht aan wonen, te weinig aandacht voor het bedrijfsleven Zo formuleert de Kamer van Koophandel haar voornaaste kritiek tegen het be stcmmingsplan voor de wyk Groenoord De Kamer schrijft afwyzend te staan tegenover de wyze waarop in het plan wordt vooruit gelo pen op toekomstige ontwikkelin gen. Gedoeld wordt dan op het feit dat de gemeente voor twee plaatsen - de terreinen van Net- torama en Elam b.v. - een wyzi- gingsbevoegdheid heeft opgeno men. Mochten de bedrijven ver- dwyncn. dan wil de gemeente de grond voor woningbouw gebrui ken. De Kamer vindt dit nogal voorbarig, omdat volgens haar op geen enkele wijze wordt ge motiveerd op grond waarvan de op deze terreinen gevestigde be drijven in de toekomst zullen vedrwynen Volgens de Kamer valt dit ook niet te rymen met het economisch beleidsplan van de gemeente "In dit plan wordt hieromtrent gezegd "dat het bedrijfsleven be hoefte heeft aan een duidelyk ge- meentelyk beleid, waar het reke ning mee kan houden en op kan inspelen". Het op voorhand ge ven van een woonbestemming aan gronden, is echter duidelyk- heid waar het bedrijfsleven geen behoefte aan heeft Ten aanzien van het afsluiten van de Warmondcrbrug moet vol gens de Kamer de vraag worden gesteld of dit wel een verbetering is. omdat "door het afsluiten en Groenoord en Noord vest voor bestemmingsverkeer moeilijker bereikbaar wordt".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3