Rechtbank geeft pensioneigenaren toegang eigendom Uitgebrande hooimijt wordt niet hersteld [Le/cfeef agenda t Zoo Story van Albee overtuigend gebracht Vellus-Nietus geeft stuk moderne wending Tentoonstelling in raadhuis Gemeente heeft geen geld Verrassend meegaan PvdA met D'66 ft DEN HAAG - LEIDEN - Pension-beheerder H. Slijkhuis uit Leiden mag weer in zijn pension komen aan de Schelpenkade 44 in Leiden. De elf Marokkanen, die sinds begin mei het huis voor Slijkhuis en zijn compagnon gesloten houden, zijn gisteren in Den Haag tijdens een kort geding overstag gegaan. STAD EN RAND ZATERDAG 27 JUNI 198! De lijmpoging van de president van de rechtbank mr. R.R. Por- theine had succes. Nadat de par tijen hun standpunten hadden geuit schorste hij de zitting en vroeg of ze niet nog een keertje met elkaar wilden praten om tot een oplossing te komen. Tot ie ders verrassing lukte dit. In de wandelgangen van het Haag se paleis van justitie kwam de advocaat van de Marokkanen tot een vergelijk met de raadsman van de tegenpartij. Eigenaar en bewoners van het huis aan de Schelpenkade hadden over en weer een kort geding te gen elkaar aangespannen. De ei genaren van het pension, Slijk huis en B.G. Dool, om weer toe gang te krijgen tot het huis aan de Schelpenkade. Vier Marokkanen, van wie er drie geruime tijd terug waren ver trokken. hadden op hun beurt een kort geding tegen Slijkhuis en Dool aangespannen om weer op hun kamer te kunnen terug keren. Volgens de twee eigenaren is het drietal vertrokken zonder te zeg gen dat ze terug zouden komen. Ook betaalden ze geen huur meer. De pensionhouders sloten daarop de kamers van de ver trokken Marokkanen. „Ons goed recht, nietwaar?", zeiden ze gis termiddag tijdens het kort ge ding Slijkhuis sloot echter ook een ka mer af van een bewoner die niet was vertrokken. Deze man werd verbannen naar een kamer op de bovenverdieping van het huis. Omdat jiij al op leeftijd is en moeilijk ter been is, wilde de man terug naar zijn kamer op de begane grond. Dat was het enige punt dat de Ma rokkanen gisteren scoorden: Hij mag terug naar zijn oude kamer. Slijkhuis krijgt zijn sleutel terug; drie Marokkanen, die geruime tijd terug waren vertrokken mo gen niet meer terugkomen. Als de pensiongasten op vakantie gaan mogen ze daarna weer te rugkomen mits ze de huur blij ven betalen. Als ze twee keer achter elkaar niet betalen zijn ze hun karner kwijt. Dat zijn in het kort de afspraken die gisteren zijn gemaakt. „Dit is precies wat wij altijd al heb ben voorgesteld", zeggen de ei genaren in een eerste reactie. „We snappen dan ook niet waar om daar zonodig dit kort geding voor moet worden gevoerd. We willen gewoon het pension af bouwen. En dit zoals de wet het voorschrijft". „Je kunt toch niet worden ver plicht je hele leven te werken?", merkte Slijkhuis gisteren op. Ge ruime tijd terug maakte Slijk huis daarom aan zijn pensiongas ten bekend dat hij er mee wilde stoppen. „Ik ben 67. Ik vind het welletjes". Hij voegde de daad bij het woord en deed de kamers van de Marokkanen die waren vertrokken op slot. Wijs gemaakt door een aantal hulp verleners zetten de overgebleven elf Marokkanen een ander slot op de deur. Dit omdat ze bang waren dat Slijkhuis ook hun ka- LEIDEN - "The Zoo Story", dat door Edward Albee gesitueerd is in het "Central Park" in New York. handelt over de twee uiter sten "Peter" (Peter Lourens) en "Jerry" (Rick van Vliet). Waarbij we gemakshalve maar voorbij gaan aan de wel uiterst margina le rol van de "Junkie", gespeeld door Jos van der Steen. Dit stuk werd gisteravond in een zeer redelijk bezet Imperium theater vooraf gegaan door "Birdbath" van Leonard Mclfi, waarin Lindy Meiman de rol speelde van "Frankie Basta" en Kathy van Vliet "Velma Spar row". Dit stuk. dat al zestien jaar geleden "off-Broadway" werd opgevoerd, kon gisteravond op een zeer prettige wijze worden gespeeld, daar de personen van "Frankie Basta" en "Velma Sparrow" vrijwel onmiddellijk door het minstens tweetalige pu bliek in het hart werden geslo ten. Van "The Zoo Story" is bekend dat dit Edward Albec's eerste stuk was. dat hij al in 1958, drieën twintig jaar geleden dus, heeft geschreven. Toch is er nu, in 1981, nog betrekkelijk weinig van de "scherpte" van de dialoog tussen "Peter en Jerry" verloren gegaan. Voor Rick van Vliet en Peter Lourens betekende "The Zoo Story" zelfs een onderschei ding ("beste mannelijke acteer prestatie") tijdens "FEATS '81" VOORSCHOTEN - Voor het to neel van het Cultureel Centrum stond een echte poppenkast, naar believen gekleurd belicht. Lang over tijd gingen de gordij nen een eindje open en kondigde een clownige pop het komende gebeuren aan. Van twee zijden op het daarna geheel zichtbare, met wat wilde natuur opgesierde toneeltje naderden twee schild padden elkaar, een hij en een zij, Arthur en Clementine genaamd. Ze bleken verliefd en verenigden zich in de echt. Arthur werkt altijd, klimt snel op tot plaatsvervangend directeur en overlaadt z'n vrouwtje met weldaden. Maar die riemen haar gestadig groeiende verveling niet weg. Als ze voor tijdvulling fluit wil gaan spelen, krijgt ze een grammofoon, als ze wil schil deren. geen penselen, maar een schilderij. De ijdele cadeau s ver rijzen torenhoog op haar schild. Clementine krijgt er zo genoeg van, dat ze er vandoor gaat. Met achterlating van schild en al. Het huishouden kan haar gestolen worden. Tot zover de vertelling uit het boek "Arthur cn Clementine", door twee Italiaanse schrijfsters ge- mer zou afsluiten als ze even wag „Daar hoeven ze niet bang voor te zijn", zei mr. M. Teekens jr. na mens de eigenaren. Tegen de president van de rechtbank ver telde hij onder meer: „Ze hebben niets te vrezen. Ze beroepen zich op huurbescherming en Slijk huis zal niet eigenmachtig tegen hen optreden". „Maar Slijkhuis moet wel toegang hebben tot het pand om het pen sion te kunnen afbouwen", aldus mr. Teekens. De twee eigenaren, die overigens zeggen nooit een ruit van het huis te hebben inge gooid, („Je gaat je eigen spullen toch niet kapotmaken?") denken ongeveer twee jaar nodig te heb ben om het pension te kunnen sluiten. Op de tentoonstelling in het Warmondse raadhuis hangt werk van plaatselijke kunstenaars. WARMOND - De activiteiten die elk jaar rond de Kaagweek in Warmond zelf worden gehouden zijn gisteren al langzaam van start gegaan. Het eigenlijke feestgebeuren barst pas over een tweetal weken los, maar gisteravond begon men er al in het oude raad huis aan, met een tentoonstelling. Deze expositie, waar plaatselijke (amateur-)kunste- naars hun werk tentoonstellen, werd gisteravond geopend door de Warmondse burgemeester me vrouw Hendrickx, die zelf dit jaar voor het eerst de Kaagweekfestiviteiten zal meemaken. (Festival of European Anglopho ne Theatrical Societies), dat on langs in Den Haag werd gehou den. Een onderscheiding, die er mag zijn voor LEST (Leiden English Speaking Theatre), dat zes jaar geleden werd opgericht door Dr. Henry I. Schvey, wetenschappe lijk medewerker van de vak groep "Engels" aan de Leidse universiteit. Het is natuurlijk verduveld moeilijk de vrijwel voortdurend gespannen dialoog tussen "Peter" en "Jerry", die zo tragisch afloopt, steeds dezelfde spanning mee te geven. Dat dit toch lukt is de verdienste van beiden. Peter Lourens speelt de keurige, enigszins gearriveerde "Peter" en Rick van Vliet is de recalci trante, nihilistische "Jerry", voor wie God nóch gebod lijken te be staan en die er exclusief op uit is de tolerantiegraad van "Peter" te ontdekken. Hun korte relatie in het "Central Park" heeft als ui terste kenmerken het "kietelen" en de"bedreiging met het mes". Daartussen heeft Edward Albee vrijwel alle denkbare gemoeds toestanden geschilderd. Door de aanwezigheid van de (vaak zeer wrange) humor is "The Zoo Sto ry" ook zeer aangenaam om naar te kijken. Dit ondanks de vaak zeer directe en ontluisterende dialoog tussen beiden. BERT KOEKEBAKKE'R Het centrum van Voorschoten zal geen nieuwe Hooimijt krijgen. maakt. Een emancipatie-pro bleem dus. De poppenspel-actri ces van het theater "Wellus-Nie- tus" (Voorschoten) breiden er echter nog een stuk aan. Clemen tine krijgt een kind, zwerft doel loos rond en plaatst tenslotte uit louter narigheid een advertentie om toch maar weer een man te krijgen. Deze voortzetting maakt de cirkel rond (Clementine is weer de oude) en ontkent in feite dus de waarde van de emancipa tie. Tenminste, als de geschiedenis zich herhaalt en geen, met aller lei andere zaken gevuld huwelijk wordt bedoeld. Het oorspronke lijke verhaal geeft althans stof om over na te denken. Al is het probleem niet meer kersvers, zij het nog altijd niet bevredigend opgelost. Het ging natuurlijk niet om die schildpadden, die trage dieren, als zodanig. Maar ze konden, wellicht beter dan echte mensen, die lastige kwalen uitbeelden. De poppenspelers hebben dat rnet bewegingen van de schilddra gers, de wisselende stemmen, goed gedaan. Je moest er wel naar luisteren en kijken. JOHAN VAN WOLFSWINKEL VOORSCHOTEN - De hooimijt in het centrum van Voorschoten die vori ge week donderdag ge heel uitbrandde, zal niet opnieuw worden opge bouwd. De verzekerings penningen zullen verdwij nen in de kas van de ge meente Voorschoten, die eigenaar is van de hooi mijt. De reden voor de gemeente om de hooitas niet op te bouwen is dat zij van plan is de boerderij en het kleine stukje land aan de Voor straat dat er nog bij hoort te ver kopen. De gemeente is al gerui me tijd eigenaar van het pand. Zo'n vijftien jaar geleden werd met de toenmalige boer Hooij- mans afgesproken dat hij het boerenbedrijf zou beëindigen en zolang hij en zijn vrouw wilden in het huis mocht blijven wonen. Toen echter de boer en zijn vrouw waren overleden, bleek de zoon van de boer met zijn familie in het huis te zitten. De gemeente maakte toen niet direct aanstal ten om deze familie uit het pand te zetten. Het statige huis vertoont op dit moment nogal wat gebreken door achterstallig onderhoud. Restauratie is de enige manier om het huis in de oude staat te rug te brengen. Volgens gemeen tesecretaris De Graaff heeft de gemeente geen geld om de res tauratie te verwezenlijken. De gemeente heeft hoop dat het pand verkocht kan worden aan een liefhebber die een dure res tauratie wel ziet zitten Op dit moment is men dan ook bezig om voor de familie Hooijmans andere huisvesting te vinden. Volgens de gemeentesecretaris doet zich daar in ieder geval één probleem voor: de familie Hooij mans is vrij groot en geschikte woonruimte is niet voor handen. Het pand heeft dus jaren geleden zijn bestemming als boerenbe drijf verloren. De Graafl is dan ook van mening dat er in de toe komst geen behoefte bestaat aan een hooimijt. "Een nieuwe hooi tas bouwen is onrendabel. Er staan geen inkomsten tegen over", aldus de gemeentesecreta ris. Jammer Veel Voorschotenaren zullen het jammer vinden dat de hooitas nu eeuwig verdwenen is. Sinds kort was er tussen de hooischuur en de boerderij een voetpad, de ver binding tussen de Voorstraat en het nieuwe parkeerterrein achter het postkantoor. Een verbin dingsweg die voor de mensen ge zellig was om te lopen, juist door dat landelijk karakter van de hooitas, de kippen die er rond scharrelden en de boerderijsfeer die er nog steeds hing. Maar juist deze verbindingsweg met haar charme heeft voor de 'onder gang' van de hooitas gezorgd. Naar alle waarschijnlijkheid heeft namelijk een onvoorzichti ge voorbijganger een sigaret of ander brandbaars (per ongeluk) in de hooitas gegooid. VOORSCHOTEN - De grootste verrassing tijdens de gemeente raadvergadering was het mee gaan van de gehele PvdA, inclu sief wethouder J. van Leeuwen, met het standpunt van D'66 inza ke het niet-verdelen van de voordelige rente. Een bedrag van 400.000 gulden. Fractievoorzitter J. Visser (PvdA) constateerde dat zijn fractie te weinig tijd had om nog voor de gecombineerde commissieverga dering tot een gefundeerd stand punt te komen. De PvdA en D'66 menen dat de voordelige rente stand over het jaar 1980 voorlo pig gereserveerd kan worden. Beide fracties toonden zich slechts bereid om prioriteiten uit de zo genaamde A-lijst te financieren uit het overschot van het jaar 1981. Bij de behandeling van de gemeentebegroting werd een A- en een B-lijst samengesteld. De A-lijst bestaat uit de meest noodzakelijke zaken. Zowel wethouder L. Marselis (CDA) als J. van Dalen (VVD) be toogden dat de splitsing van de In het oude raadhuis is tot en met 22 juli werk te zien van Jos Kooij, Jan Brussee, Kaija Molenaar, Hans Petit en Imelda Versluijs. Jos Kooij exposeert aqua rellen en pentekeningen onder de titel "Warmond en zijn vogels", terwijl de anderen zijn vertegen woordigd met keramiek. De tentoonstelling is dinsdagavond, woensdag- en donderdagmiddag, van zaterdagochtend tot zater dagmiddag en zondagmiddag. Tijdens de evene menten van de Kaagweek zal de expositie zoveel mogelijk open zijn. CPN-raadslid stelt vragen over weghalen van borden en spandoeken LEIDEN - Het CPN-raadslid Brands heeft aan het Leidse ge meentebestuur vragen gesteld over het optreden van de politie op 25 juni door het opdracht ge ven spandoeken en borden bij het gemeentehuis te verwijde ren. De borden waren opgehan gen om de aandacht te vestigen op de toenemende problemen onder de Leidse bevolking als gevolg van de stijging van de gasprijzen. Het CPN-raadslid Brands vraagt zich af of het B en W bekend is dat op die avond enkele leden van het actiecomité "Gasprijs- verhoging: nee" aanwezig waren bij een vergadering van de raads commissie voor economische aangelegenheden om te praten over de stijging van de gasprij zen. Verder vraagt Brands het college van B en W of zij wil bevorderen dat leden van het politiekorps beter onderscheid leren maken tussen grof vuil en spandoeken en borden die zijn opgehangen om de Leidse bevolking op iets attent te maken. En: "Is het de gewoonte geworden bij de poli tie om geen kontakt op te nemen met betrokkenen alvorens op te treden, indien dat noodzakelijk wordt geacht". De CPN-er wil ook weten of er wellicht enig verband bestaat tussen het standpunt dat wet houder Fase van economische aangelegenheden Energiebedrijf Rijnland in de Vegin heeft ingenomen (pleiten voor een verhoging van de gas- prijs met 12 cent) en het optre den van de politie tegen de be woners die hun verontrusting in deze kenbaar wilden maken. "Is het college met mij van mening dat het beter zou zijn als de poli tie zich inzet voor de ondersteu ning van de Leidse bevolking in plaats van zich in te zetten tegen diegenen die daadwerkelijk voor de belangen van de Leidse bevol king optreden". Brands vindt dat het college alsnog moet toegeven dat de politie fout heeft gehan deld. prioriteiten in A en B uit nood geboren is. Thans is er geld en dat moet voor 1 juli besteed wor den. Anders vloeien de gelden naar de saldi-reserve en het is een moeilijke zaak deze gelden daarna weer ter beschikking te krijgen. Zowel D'66 als PvdA zagen de noodzaak van de haast niet in en stemden tegen een deel van de brandweervoorzieningen en de accommodatie van de veldsport, te weten de uitbreiding van het clubhuis van de hockeyvereni- ging. ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualitei Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, caf( avond, 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- markt, 9-17 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervooi stelling Leids Poppentheaer, 14.30 uur! Werklozen Advies Centrum - Breestraa 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 12200Q Sociëteit JAM - 2e Binnenvestgrachj optreden van de Haagse Bojo Band. Leiden - Ontmoetingscentrum, hoel Boshuizerlaan, bejaardensoos Zuid West, ma 14.30 uur. MAANDAG Leiden - Werklozen Advies Centrurri Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 i tel 122000. Leiderdorp - gemeentehuis, raadsverga| dering, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint j terdag om 0 uur en eindigt zondag onj 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad! Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820| zo, H. de Jong, Hooigracht 61. te! 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijl Professorenwijk, de Waard: za, J. v. Gent, Zoeterwoudsesingel 28, f j 122538; zo, A. van Luijk, Wasstraat j tel. 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Z 1 west: za, A.A. van Rijn, Melissetu: I tel. 210797; zo. W. Schellenkens, Pag nistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van Groeneveld, P. Leeuwen, Meijer. Reinders, Tan, Va Tol, Zwijnenburg, Verhage: J.P Ren ders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947, spreekuur van 11-11.30 uur aan Leiderdorp - O. Du Ry van Beest Holle, R.W.M. van Velzen, Vlaskamp 16, tel. 891100, za en zo spreekuur van 12.30 uur tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - Vrijenhoek, Schotanus, Bachlaan la, tel. 2356. Wassenaar - noord, H.W. Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075; zuid, Mevr. I.C. Spelt, van Groeneveltlaan 17, tel. 11844. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 26 tot 3 juli door: Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Voorschoten, Leidse- weg 66, tel. 2525; Apotheek Beker, Lijt- weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23. tel. 125057. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, tel. 271110. Liften maken steeds vaker sanitaire noodstop WASSENAAR - Liften moeten steeds vakèr een sanitaire nood stop maken omdat ze worden ge bruikt als wc en omdat er hon den in worden uitgelaten. Dit zegt de woningbouwvereniging Willibrord uit Wassenaar. Het wordt bevestigd door liftenfabri- kant Starlift uit Voorburg. Ze zeggen dat vooral kleine kinde ren, honden en mannen oneigen lijk gebruik maken van het op één na kleinste kamertje van ge bouwen. „Mannen omdat met name het slot regelmatig onder vuur wordt genomen...." Het bijtende vocht vreet zich een weg naar kwetsbare onderdelen in de lift. Sloten gaan roesten en komen vast te zitten en in de elektrische bedrading ontstaat vaak kortsluiting. Een bestuurslid van de Wassenaar- se woningbouwvereniging Willi brord liet zich gisteren na een zit ting van de Raad van State in Den Haag ontvallen dat het pro bleem steeds groter wordt. „We hebben door dat piasgedrag on der andere problemen met drie liften in flatgebouwen aan de Van Duyvenvoordelaan". Vol gens hem zijn honden en kleine kinderen hieraan schuldig. Ook bij Starlift in Voorburg zegt men dat het aantal schadegeval len, veroorzaakt door mensen en dieren in hoge nood, steeds meer toeneemt. Hoe dat komt? Dat weten ze niet. „Het is de tijd waarin we leven, hè", zegt een woordvoerder bij Starlift. Volgens de Wassenaarse woningbouwvereniging komt het omdat de meeste mensen niet weten wat de gevolgen zijn als ze een hond nemen. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Poetbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Blj automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement I 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement I 202,30 per post f 291,70 r Meer (re- Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. glo) W. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) S.J. de Groot (geestell|k leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro. Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad on randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 R v. Egmond tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2