Garantiefonds: bodemloze put? ■sms "Belasting wetgeving lijkt net fietsband vol plakkertjes" ZATERDAG 27 JUNI 1981 PAGINA 19 Inspecteurs willen staats commissie simpeler systeem laten ontwerpen Tekst: Bert Paauw H. Vermeulen LEIDEN/APELDOORN - Al jaren klinkt allerwegen de roep om ver eenvoudiging van het belasting - stelsel. De ingewikkeldheid van het huidige systeem maakt het in vullen van een belastingformulier soms tot een urenlange puzzel. Dat heeft niet alleen tot ergernis geleid bij de belastingplichtigen maar ook de onwil in de hand ge werkt om de formulieren correct in te vullen. Dat verschijnsel is uiteraard niet ongemerkt voorbijgegaan aan de belastingdienst. Van die kant wordt dan ook al geruime tijd aan gedrongen op een simpeler en duidelijker belastingwetgeving. Immers, het zijn in de eerste plaats de belastingambtenaren die de gevolgen van de politieke beslissingen op belastinggebied ondervinden. Zij moe- ten de penningen innen en als er iets loos is actie ondernemen. Voorzitter H. Vermeulen van de Vereniging van inspecteurs van 's rijksbelasting vindt dat er nu toch echt eens iets moet gebeu ren. De toenemende fraude en de toene mende onaangenaamheden jegens belas tingambtenaren maken het volgens hem hard nodig dat er eindelijk eens concreet aan een herziening van het belastingsy steem wordt gewerkt. Vermeulen zou graag zien dat er een staatscommissie werd inge steld die zich daadwerkelijk op zo'n herzie ning gaat storten. Hij verduidelijkt: "We kunnen niet doorgaan met het huidige krakkemikkige systeem. De fraude is te hoog. Ik heb al schattingen gezien dat de staat jaarlijks zo'n 14 miljard gulden door fraude misloopt. Koppelbazen zetten wagonladingen geld op Zwitserse bankrekeningen. Mensen vinden mede in de ingewikkeldheid een rechtvaardigings grond om het niet meer zo nauw te r De opdracht aan een in te stellen staats commissie zou simpelweg moeten luiden het belastingsysteem te vereenvoudigen. Het huidige stelsel is aan het doordraaien. Verruwing Een vereenvoudiging houdt naar mijn me ning in dat men in Nederland een verru wing van het systeem moet accepteren. Er moeten minder aparte regelingen overal voor komen. Daarmee bedoel ik niet dat het draagkracht-principe geweld moet worden aangedaan. Maar het zijn juist de huidige verfijnde regelingen die dat princi pe hebben aangetast. Al die regeltjes, be doeld om het allemaal zo eerlijk en rechtvaardig mogelijk te doen, hebben een boemerang-effect. Er wordt tegenwoordig wat wij bij de belastingdienst noemen doorgewenteld en afgewenteld. De aftrek mogelijkheden zijn onoverzichtelijk ge worden. Er zijn voorbeelden bekend van mensen die in een hoger belastingtarief terecht kwa men maar daar via allerlei aftrekmogelijk heden juist beter van werden. Er zijn ook mensen die gekke, overdreven dingen gaan doen omdat het toch aftrekbaar is. De teugels moeten worden aangehaald. Er zijn nu onbillijkheden. De één heeft wel speel ruimte om af te trekken, de ander niet. Dat moet ook door de staatscommissie worden bekeken. Zo'n commissie is overigens maar een middel, geen doel. Als er maar eens wat wordt aangepakt. Iedereen roept: zo gaat het niet langer. Voor het bouwen van een nieuw belastingkasteel zouden be lastingconsulenten, wetenschappers en po litici ongeveer tien jaar aan de slag moe ten". De reacties op het plan van Vermeulen zijn tot nu toe 'gematigd positief zoals hij het zelf omschrijft. "Eigenlijk wel een beetje sceptisch", geeft hij eerlijk toe. Het ge bruik in dit land om voor elk probleem een commissie in het leven te roepen waar men vervolgens niet zelden nog maar weinig van verneemt zal ongetwijfeld ten grond slag liggen aan die scepsis. Vermeulen: "Er is inderdaad in Nederland al zo vaak wat opgezet wat daarna blijft hangen. Er moet iets op poten worden gezet van duurzame aard. Ik denk toch dat een staatscommissie zoiets beter tot stand kan brengen dan het departement van financiën waar men te weinig mankracht heeft om alles uit te den ken en op te zetten. Politiek gezien is er nog weinig gebeurd met mijn idee. Maar dat vind ik wel begrijpelijk. Op het ogen blik is er een wisseling van de wacht aan de gang. Bij de nieuwe bewindslieden van fi nanciën zullen we echt wel aan de bel trek ken". Enthousiast Van de grote politieke partijen is momenteel eigenlijk alleen D'66 echt enthousiast voor de commissie-van-Vermeulen. Financieel specialist van de D'66-fractie in de Twee de Kamer, Maarten Engwirda: "Ik ben al tijd al voorstander geweest van het instel len van zo'n staatscommissie. Driejaar ge leden wilde ik al een motie in die zin indie nen maar omdat Van Rooijen van het CDA dat al deed heb ik toen zijn motie mede ondertekend. Die motie haalde een meer derheid in de Kamer maar is nooit uitge voerd. Daarom heb ik vier maanden gele den een nieuwe motie ingediend met het verzoek de motie-Van Rooijen nu einde lijk eens uit te voeren. Die laatste motie is helaas verworpen omdat CDA en WD van mening zijn veranderd. Zij volgen nu de lijn van staatssecretaris Van Amelsvoort die eerst het tarievensysteem wil gaan her- structeren". Aan PvdA—zijde is men ook wat afwachtend. Woordvoerder Hans Kombrink zegt uit te zien naar een nota van de bewindslieden van financiën (als uitvloeisel van de mo tie-Van Rooijen) waarin naar verwachting opmerkingen zullen staan over belasting- vereenvoudiging. Kombrink over de gere serveerde houding van de socialisten: "Het werk van een staatscommissie duurt meestal zo verdomde lang. Het heeft bo vendien nog weinig zin een commissie aan de gang zetten als er nog geen duidelijke politieke keuze is gedaan omtrent de struc tuur van een nieuwe belastingwetgeving. Daar komt bij dat je erg moet oppassen met de kreet vereenvoudigingHet sy steem moet billijk blijven. Het draag kracht-element moet overeind blijven". Vermeulen is dat laatste met Kombrink eens maar hij ziet in de huidige verfijning van de belastingwetgeving nou juist een gevaar om het draagkracht-principe in stand te houden. Vermeulen: "We hebben nu een aantal jaren van reparatiewetgeving achter de rug. Staatssecretaris Nooteboom heeft dat vier jaar geleden in gang gezet. De repa ratiewetgeving is erg knap en te waarderen van Nooteboom. Het moet ook zeker door gaan maar niet meer zijn dan een tijdelijke zaak. Er moet uitzicht zijn op een nieuw raamwerk. Ga je alleen maar door met re paraties dan wordt de zaak te ingewikkeld en kan de wet niet meer goed functioneren. Het is te vergelijken met een fietsband waar steeds meer plakkertjes opkomen. Als je op een fiets met zo'n band rijdt dan voel je op een gegeven moment alle plak kertjes. Een belastingplichtige die formu lieren moet invullen die steeds ingewikkel der worden krijgt op een gegeven ogenblik ook de kriebels". Teveel belasting Die ingewikkeldheid leidt er trouwens ook toe dat er wel teveel belasting wordt be taald omdat mensen niet weten wat ze mo gen en kunnen aftrekken. Volgens Ver meulen worden er in een aanzienlijk aantal aangiften correcties aangebracht waarbij het belastbaar inkomen omlaag wordt ge bracht. Wat niet mag verhinderen dat er soms toch teveel belasting wordt betaald omdat noch de fiscus noch de belasting plichtige in de gaten hebben dat er teveel wordt betaald Loonbelasting kan met na me als een stille heffing functioneren vol gens Vermeulen "Dat zou ook door de staatscommissie moeten worden bekeken want het is natuurlijk ook oryuist". Een duidelijker wetgeving kan voorts het door belastingplichtigen gesignaleerde verschil in aanpak per belastingrayon te rugdringen. Vermeulen Er zijn schemer gebieden in het belastingstelsel. Hoe stel je je als belastingambtenaar daar tegen op. Het wegen van problemen en situaties is natuurlijk mensenwerk. Ik heb het gevoel dat de inspecties in het westen wat feller en scherper zijn dan de inspecties in het oos ten en zuiden van het land. Het is ook van belang wie het beleid in een rayon bepaalt. Het kan zijn dat een inspecteur een bepaal de categorie inkomenstrekkers strakker wil gaan aanpakken. Die categorie in dat rayon merkt dat dan. Er worden wel veel gesprekken gevoerd tussen inspecteurs. Men probeert wel naar één lijn toe te werken. Daarnaast heb je natuurlijk ook verschil per ambtenaar Al is dat niet het allerergste, veel wordt door de machine gelijkgetrok ken. Maar het is echt niet zo dat belasting ambtenaren er op uit zijn om zoveel moge lijk geld binnen te halen. Het zijn geen bloeddorstige dieren zoals wel eens wordt gesuggereerd. Maar ze moeten natuurlyk wel gewoon de wet uitvoeren. En de wet, daar wringt de schoen. Al die reparaties, het is een heel intelligente zaak maar ge woon een beetje te dol. Daarom is een ver eenvoudiging nodig". LEIDEN De schatkist van de ANVR wordt elk jaar aangevuld met geld van de leden. Voor het fonds storten touroperators jaarlijks zo'n 2500 gulden en de reisagenten 250 gulden per vestiging (met een maximum van 2500 gulden). De ANVR belegt dat geld en betaalt de verzekeringspenningen groten deels met de rente daarvan. Zo zat er steeds een vast bedrag van circa 2Vz miljoen in de pot. Het Garantiefonds van de ANVRde Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus heeft alles van een bodemloze put. Koud bekomen van de aanslagen die daarop werden gepleegd na de de bacles met Christoffel en Relax moet het fonds weer geld ophoesten voor de in surseance van betaling verkerende touroperator Scanialux Reizen BV. Een deel van de 3000 reizen die Scanialux dit seizoen ver kocht komt voor rekening van het Garantiefonds. De consument mag immers niet de dupe worden van een faillissement van tour operator of reisagent (we derverkoper). Prachtig en aardig deze geste van de Nederlandse reiswereld aan de vakan tiegangers.' Uniek ook: geen enkele Nederlandse bedrijfstak kent een derge lijk systeemwaarbij de klant zonder te betalen 'verzekerd' is. Maar wie betaalt dat? Is de pot niet eens een keer schoon op? Ja, zeggen de boze tongen die zich in het vaderland se reiswereldje zo rap kun nen bewegen. De faillisse menten van Christoffel en (later in het vorige jaar) Relax hebben de beek doen dichtslibben. Nee, zegt ANVR-direkteur Gerard Couvreur. Want: de verzekering dekt voor negentig procent de scha de. Die andere tien pro cent kan het fonds best op hoesten. Ook nu in het ge val van Scanialux. Het risico werd niet zo lang ge leden herverzekerd tot een totaalbedrag van tien miljoen gulden. En- dan dienen de touroperators een bank garantie af te geven waar een deel van een eventuele strop kan worden opgevangen. (Een vlieger die in de praktijk niet opgaat. Bij Christoffel bijvoorbeeld liet de curator beslag leggen op dat bedrag, ten behoeve yan schuldei sers. En het is nog de vraag of het Garantiefonds aan het rij tje eisers kan worden toege voegd). Om de pot in leven tc houden moesten de ANVR-leden eind vorig jaar een jaarlijkse bijdrage op tafel leggen die twee keer zo hoog was als normaal. Ben maatregel die noodgedwongen moest wor- den genomen tijdens de na jaarsvergadering van de ANVR. Want, zo stelde voor zitter Van de Garde van het Garantiefonds, de huidige si tuatie vróégt om voorzienin gen. Het fonds staat de ko mende jaren voor grote risi co's, die veel te omvangrijk zijn voor de dekking die tot dusver werd geboden. Een direkte aanvulling "om de toekomst met enig vertrou wen tegemoet te zien" was dringend Jgewenst. Wonder boven wonder was er nie mand die ging morren of te genstribbelde. Kritiek Gemor en kritiek valt er in de reiswereld wel te beluisteren over het functioneren van het Garantiefonds in de huidige stijl. Sinds de Christoffel-af- faire heeft het suggesties ge regend over een andere opzet van het fonds. Het initiatief voor een nieuw op te richten belangenverening voor het reiswezen, de VOER (Vereni ging Onafhankelijk Erkende Reisbureaus) was mede daar op geënt. Basisgedachte van de ruim der tig reisbureaus die bij de op Tekst: Miep de Graaft en Ton van Brussel richting waren betrokken was dat niet alleen de consu ment, maar ook de touropera tors, luchtvaartmaatschappij en, hoteliers e.d. bij financië le moeilijkheden schadeloos gesteld zouden moeten wor den. En bovendien dat voor een dergelijke verzekering niet alleen de reismakers, maar evengoed de klant moet dokken. Iedereen die een reis boekt betaalt bijvoorbeeld een gulden extra, waarmee het doorgaan van die reis wordt verzekerd. Ook bij de ANVR wordt met de gedach te gespeeld de consument zo genaamde garantiefonds-ze- gels te leveren. Die zegels zouden door touroperator en reisagent samen moeten wor den betaald. Of die plannen haalbaar zijn? De VOER is inmiddels al ter ziele. Discount-ticketverko per Ad Latjes, één van de ini tiatiefnemers van de VOER: "Nee, dat was niet te doen. Er was geen verzekeringsmaat schappij te vinden die het fi nanciële risico voor zowel de klant als de touroperator wil de dekken." De kritiek binnen de ANVR zelf heeft tot dusver al wel ge leid tot één belangrijke wijzi ging van de opzet van het fonds. Het bestuur ervan be staat nu niet meer uit mensen uit de reiswereld zelf, maar uit onafhankelijke figuren, als advocaten en accoun tants. Want de oude situatie dat de direkteur van de ANWB lid van het Garantie fonds was kon natuurlijk ook niet. (Die direkteur zou bij wijze van spreken nooit zijn eigen club ervan beschuldi gen niet goed bij kas te zit ten). Het gloednieuwe bestuur kon gelijk gaan aanpakken. Er werd een onderzoek inge steld naar de financiële posi tie van de hh leden/reisorga nisatoren. Wat met Christof fel en Relax was gebeurd, mocht nooit meer voorko men. Gevolg van dat onder zoek was het besluit van deze week om Scanialux uit de ANVR te zetten. Een beslissing die vele wenk brauwen deed fronsen. Zo ook die van Ad Latjes. "Pijn lijk hoor. om er door je colle ga-broeders te worden uitge gooid" zo oordeelt hij. "Dat is nou één van de nadelen van het lid-zijn van de ANVR. Als je het zwarte schaap bent, ben je weg. Ik ben blij dat ik geen lid ben van die élub, want ze zouden mij vast en zeker ook op een goed mo ment als zwart schaap be schouwen...." Bevreemdend acht Latjes het dat Scanialux - in navolging van Christoffel en Relax- uit de club werd gezet op een moment dat het de tourope rator slecht ging. "Dan ver wacht je van je belangenver eniging toch steun. Scania lux had misschien nog best gered kunnen worden, als de ANVR haar mond had ge houden. Zolang een onderne ming draait heeft ze nog een kans. Maar die mededeling van de ANVR is gewoon weer een doodsteek. De ANVR moet meer het alge meen belang gaan dienen in plaats van haar eigen kleine belangetje." De directie van Scanialux wil geen commentaar geven. Foto Dirk Ketting maar is wel bereid het ver moeden van Latjes te beves tigen het bedrijf was nog niet ten dode opgeschreven Op die redenering valt inder daad af te dingen Je bent als touroperator verzekerd voor als het mis gaat. Je betaalt daar trouw voor. Op een goed moment gaat het mis en dan zegt de verzekering: sorry, maar vanaf vandaag ben je van de lijst geschrapt ANVR-direkteur Couvreur deelt die redenering (uiter aard) niet. Wat stroef merkt hy op dat het schrappen van Scanialux als lid de enige weg" was "We hebben uiter aard de nodige zorgvuldig heid betracht, en als we geen zéér gegronde redenen had den gehad was dit niet ge beurd. Dan hadden we inder daad ondersteund." Hoeveel het geval-Scanialux de pot gaat kosten weet Cou vreur niet. Maar de bodem van het Garan tiefonds is nog niet in zicht, zegt hy. En bovendien het gaat maar om een gedeelte van de 3000 Scanialux klan ten, dat nog op reis moet. Hoeveel er dan nu is? Niemand die het met zekerheid weet te zeggen. Ex-Garantie fonds-lid Van Engelen (lid van de directie van de ANWB) denkt dat het fonds nog even sterk is als vóór het Chnstoffel-debacle. Hy schat het bedrag op twee miljoen. Aangevuld met de verzeke ringspenningen zou het Garantiefonds dus over 11 miljoen kunnen beschikken De kosten om de Scanialux reizigers toch te laten ver trekken schat hy voorzichtig op "minder dan een ton". Maar wat te doen als een werkelijk grote organisatie in moeilijkheden komf Wordt het geen tyd dat de overheid een financieel veilig(er) sys teem helpt bedenken'' Direkteur Couvreur kiest de betrekkelyke onzekerheid boven de overheid "Zolang je in een branche je eigen broek kunt ophouden liever niet." De overheid zelf heeft evenmin plannen om zich met het reis wezen te gaan bemoeien. Een woordvoerder van het minis tene van economische zaken zegt dat men het liefst wil dat de diverse bedrijfstakken zelf een regeling ontwerpen. "Pas bij uitwassen is er voor ons aanleiding tot bemoeienis". En Konsumenten Kontakt "Als dat Garantiefonds voor bedryven nadeel oplevert, is dit wat ons betreft een zaak voor de bedryven zelf Pas als er sprake is van schade voor consument die niet wordt vergoed, komen wy in actie," aldus een woordvoerster. Ad Latjes tenslotte wil best af van die merkwaardige ver strengeling van belangen (producenten en verkopers zyn tenslotte niet altyd op hetzelfde uit» "Graag zelfs", zo zegt hy Wat is een paar miljoen'' Niet meer dan een habbekrats als er echt dingen mislopen Het wordt tyd dat de overheid zelf een fonds opricht. Dat er voor de reis wereld iets komt als de Ne- derlandsche Bank voor de banken. In dit geval ben ik liever van ambtenaren afhan- kelyk. dan van collega's Nu is het een mteelt-clubje Met myn manier van werken word ik trouwens niets eens tot de ANVR toegelaten".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19